logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tarhaherne, noun

Word analysis
tarhaherneitä

tarhaherneitä

tarhaherne

Noun, Singular Nominative

+ itä

Noun, Singular Nominative

tarha

Noun, Singular Nominative

+ herne

Noun, Singular Nominative

+ itä

Noun, Singular Nominative

tarha

Noun, Singular Nominative

+ herne

Noun, Plural Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tarhaherne

tarhaherneet

Par

-ta

tarhahernetta

tarhaherneita / tarhahernehia

Gen

-n

tarhaherneen

tarhaherneitten / tarhaherneiden / tarhahernehien / tarhahernehitten

Ill

mihin

tarhaherneeseen

tarhaherneisiin / tarhaherneihin / tarhahernehisin

Ine

-ssa

tarhaherneessa

tarhahernehissa / tarhaherneissa

Ela

-sta

tarhaherneesta

tarhahernehista / tarhaherneista

All

-lle

tarhaherneelle

tarhahernehille / tarhaherneille

Ade

-lla

tarhaherneella

tarhahernehilla / tarhaherneilla

Abl

-lta

tarhaherneelta

tarhahernehilta / tarhaherneilta

Tra

-ksi

tarhaherneeksi

tarhahernehiksi / tarhaherneiksi

Ess

-na

tarhaherneena

tarhahernehina / tarhaherneina

Abe

-tta

tarhaherneetta

tarhahernehitta / tarhaherneitta

Com

-ne

-

tarhahernehine / tarhaherneine

Ins

-in

-

tarhahernehin / tarhahernein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tarhaherne

tarhaherneet

Par

-ta

tarhahernetta

tarhaherneita / tarhahernehia

Gen

-n

tarhaherneen

tarhaherneitten / tarhaherneiden / tarhahernehien / tarhahernehitten

Ill

mihin

tarhaherneeseen

tarhaherneisiin / tarhaherneihin / tarhahernehisin

Ine

-ssa

tarhaherneessa

tarhahernehissa / tarhaherneissa

Ela

-sta

tarhaherneesta

tarhahernehista / tarhaherneista

All

-lle

tarhaherneelle

tarhahernehille / tarhaherneille

Ade

-lla

tarhaherneella

tarhahernehilla / tarhaherneilla

Abl

-lta

tarhaherneelta

tarhahernehilta / tarhaherneilta

Tra

-ksi

tarhaherneeksi

tarhahernehiksi / tarhaherneiksi

Ess

-na

tarhaherneena

tarhahernehina / tarhaherneina

Abe

-tta

tarhaherneetta

tarhahernehitta / tarhaherneitta

Com

-ne

-

tarhahernehine / tarhaherneine

Ins

-in

-

tarhahernehin / tarhahernein

tarnish
garden peas
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 3793-13668; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba, sentence ID: 3897066; OpenSubtitles2016; Tatoeba, sentence ID: 2889062; Tatoeba, sentence ID: 2174531; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 7372-151896; OpenSubtitles2018 Tarhaherne on suosittu viljelykasvi Suomessa. English: Garden pea is a popular crop in Finland. Käytössä on useita erilaisia tarhahernens-lajikkeita. There are several different varieties of garden peas available. Tarhaherne on hernekasvien heimoon kuuluva kasvilaji. Garden pea is a plant species belonging to the pea family. Tarhaherne on yksi suosituimmista vihannesten lajikkeista. Garden peas are one of the most popular vegetable varieties. Viljelijä istutti tontilleen tarhaherneitä. English: The farmer planted peas in his plot. Pakastealtaasta voi ostaa pakasteena myös tarhaherneitä. Frozen garden peas can also be bought in the freezer section. Lapset keräsivät pihalta isoja koreja täynnä tuoreita tarhaherneitä. English: The children gathered big baskets filled with fresh garden peas from the yard. Pakastimen ylähyllyllä oli vielä pussillinen kuivattuja tarhaherneitä. English: There was still a bag of dried garden peas on the top shelf of the freezer. Tarhaherneet kasvoivat rivissä tukikepeillä varustetuissa penkeissä. English: The pea plants grew in rows in beds equipped with support stakes. Tämä ruokalaji sisältää kananmunia, kinkkua ja keitettyjä tarhaherneitä. This dish contains eggs, ham, and boiled garden peas. Show more arrow right

Wiktionary

garden pea Show more arrow right tarha +‎ herne Show more arrow right

Wikipedia

Pea The pea is most commonly the small spherical seed or the seed-pod of the pod fruit Pisum sativum. Each pod contains several peas, which can be green or yellow. Botanically, pea pods are fruit, since they contain seeds and develop from the ovary of a (pea) flower. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tarhaherneeni

tarhaherneeni

tarhaherneesi

tarhaherneesi

tarhaherneensa

tarhaherneensa

Par

-ta

tarhahernettani

tarhaherneitani / tarhahernehiani

tarhahernettasi

tarhaherneitasi / tarhahernehiasi

tarhahernettansa / tarhahernettaan

tarhaherneitansa / tarhaherneitaan / tarhahernehiansa / tarhahernehiaan

Gen

-n

tarhaherneeni

tarhaherneitteni / tarhaherneideni / tarhahernehieni / tarhahernehitteni

tarhaherneesi

tarhaherneittesi / tarhaherneidesi / tarhahernehiesi / tarhahernehittesi

tarhaherneensa

tarhaherneittensa / tarhaherneidensa / tarhahernehiensa / tarhahernehittensa

Ill

mihin

tarhaherneeseeni

tarhaherneisiini / tarhaherneihini / tarhahernehisini

tarhaherneeseesi

tarhaherneisiisi / tarhaherneihisi / tarhahernehisisi

tarhaherneeseensa

tarhaherneisiinsa / tarhaherneihinsa / tarhahernehisinsa

Ine

-ssa

tarhaherneessani

tarhahernehissani / tarhaherneissani

tarhaherneessasi

tarhahernehissasi / tarhaherneissasi

tarhaherneessansa / tarhaherneessaan

tarhahernehissansa / tarhahernehissaan / tarhaherneissansa / tarhaherneissaan

Ela

-sta

tarhaherneestani

tarhahernehistani / tarhaherneistani

tarhaherneestasi

tarhahernehistasi / tarhaherneistasi

tarhaherneestansa / tarhaherneestaan

tarhahernehistansa / tarhahernehistaan / tarhaherneistansa / tarhaherneistaan

All

-lle

tarhaherneelleni

tarhahernehilleni / tarhaherneilleni

tarhaherneellesi

tarhahernehillesi / tarhaherneillesi

tarhaherneellensa / tarhaherneelleen

tarhahernehillensa / tarhahernehillean / tarhaherneillensa / tarhaherneillean

Ade

-lla

tarhaherneellani

tarhahernehillani / tarhaherneillani

tarhaherneellasi

tarhahernehillasi / tarhaherneillasi

tarhaherneellansa / tarhaherneellaan

tarhahernehillansa / tarhahernehillaan / tarhaherneillansa / tarhaherneillaan

Abl

-lta

tarhaherneeltani

tarhahernehiltani / tarhaherneiltani

tarhaherneeltasi

tarhahernehiltasi / tarhaherneiltasi

tarhaherneeltansa / tarhaherneeltaan

tarhahernehiltansa / tarhahernehiltaan / tarhaherneiltansa / tarhaherneiltaan

Tra

-ksi

tarhaherneekseni

tarhahernehikseni / tarhaherneikseni

tarhaherneeksesi

tarhahernehiksesi / tarhaherneiksesi

tarhaherneeksensa / tarhaherneekseen

tarhahernehikseen / tarhahernehiksensa / tarhaherneikseen / tarhaherneiksensa

Ess

-na

tarhaherneenani

tarhahernehinani / tarhaherneinani

tarhaherneenasi

tarhahernehinasi / tarhaherneinasi

tarhaherneenansa / tarhaherneenaan

tarhahernehinansa / tarhahernehinaan / tarhaherneinansa / tarhaherneinaan

Abe

-tta

tarhaherneettani

tarhahernehittani / tarhaherneittani

tarhaherneettasi

tarhahernehittasi / tarhaherneittasi

tarhaherneettansa / tarhaherneettaan

tarhahernehittansa / tarhahernehittaan / tarhaherneittansa / tarhaherneittaan

Com

-ne

-

tarhahernehineni / tarhaherneineni

-

tarhahernehinesi / tarhaherneinesi

-

tarhahernehineen / tarhahernehinensa / tarhaherneineen / tarhaherneinensa

Singular

Plural

Nom

-

tarhaherneeni

tarhaherneesi

tarhaherneensa

tarhaherneeni

tarhaherneesi

tarhaherneensa

Par

-ta

tarhahernettani

tarhahernettasi

tarhahernettansa / tarhahernettaan

tarhaherneitani / tarhahernehiani

tarhaherneitasi / tarhahernehiasi

tarhaherneitansa / tarhaherneitaan / tarhahernehiansa / tarhahernehiaan

Gen

-n

tarhaherneeni

tarhaherneesi

tarhaherneensa

tarhaherneitteni / tarhaherneideni / tarhahernehieni / tarhahernehitteni

tarhaherneittesi / tarhaherneidesi / tarhahernehiesi / tarhahernehittesi

tarhaherneittensa / tarhaherneidensa / tarhahernehiensa / tarhahernehittensa

Ill

mihin

tarhaherneeseeni

tarhaherneeseesi

tarhaherneeseensa

tarhaherneisiini / tarhaherneihini / tarhahernehisini

tarhaherneisiisi / tarhaherneihisi / tarhahernehisisi

tarhaherneisiinsa / tarhaherneihinsa / tarhahernehisinsa

Ine

-ssa

tarhaherneessani

tarhaherneessasi

tarhaherneessansa / tarhaherneessaan

tarhahernehissani / tarhaherneissani

tarhahernehissasi / tarhaherneissasi

tarhahernehissansa / tarhahernehissaan / tarhaherneissansa / tarhaherneissaan

Ela

-sta

tarhaherneestani

tarhaherneestasi

tarhaherneestansa / tarhaherneestaan

tarhahernehistani / tarhaherneistani

tarhahernehistasi / tarhaherneistasi

tarhahernehistansa / tarhahernehistaan / tarhaherneistansa / tarhaherneistaan

All

-lle

tarhaherneelleni

tarhaherneellesi

tarhaherneellensa / tarhaherneelleen

tarhahernehilleni / tarhaherneilleni

tarhahernehillesi / tarhaherneillesi

tarhahernehillensa / tarhahernehillean / tarhaherneillensa / tarhaherneillean

Ade

-lla

tarhaherneellani

tarhaherneellasi

tarhaherneellansa / tarhaherneellaan

tarhahernehillani / tarhaherneillani

tarhahernehillasi / tarhaherneillasi

tarhahernehillansa / tarhahernehillaan / tarhaherneillansa / tarhaherneillaan

Abl

-lta

tarhaherneeltani

tarhaherneeltasi

tarhaherneeltansa / tarhaherneeltaan

tarhahernehiltani / tarhaherneiltani

tarhahernehiltasi / tarhaherneiltasi

tarhahernehiltansa / tarhahernehiltaan / tarhaherneiltansa / tarhaherneiltaan

Tra

-ksi

tarhaherneekseni

tarhaherneeksesi

tarhaherneeksensa / tarhaherneekseen

tarhahernehikseni / tarhaherneikseni

tarhahernehiksesi / tarhaherneiksesi

tarhahernehikseen / tarhahernehiksensa / tarhaherneikseen / tarhaherneiksensa

Ess

-na

tarhaherneenani

tarhaherneenasi

tarhaherneenansa / tarhaherneenaan

tarhahernehinani / tarhaherneinani

tarhahernehinasi / tarhaherneinasi

tarhahernehinansa / tarhahernehinaan / tarhaherneinansa / tarhaherneinaan

Abe

-tta

tarhaherneettani

tarhaherneettasi

tarhaherneettansa / tarhaherneettaan

tarhahernehittani / tarhaherneittani

tarhahernehittasi / tarhaherneittasi

tarhahernehittansa / tarhahernehittaan / tarhaherneittansa / tarhaherneittaan

Com

-ne

-

-

-

tarhahernehineni / tarhaherneineni

tarhahernehinesi / tarhaherneinesi

tarhahernehineen / tarhahernehinensa / tarhaherneineen / tarhaherneinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tarhaherneemme

tarhaherneemme

tarhaherneenne

tarhaherneenne

tarhaherneensa

tarhaherneensa

Par

-ta

tarhahernettamme

tarhaherneitamme / tarhahernehiamme

tarhahernettanne

tarhaherneitanne / tarhahernehianne

tarhahernettansa / tarhahernettaan

tarhaherneitansa / tarhaherneitaan / tarhahernehiansa / tarhahernehiaan

Gen

-n

tarhaherneemme

tarhaherneittemme / tarhaherneidemme / tarhahernehiemme / tarhahernehittemme

tarhaherneenne

tarhaherneittenne / tarhaherneidenne / tarhahernehienne / tarhahernehittenne

tarhaherneensa

tarhaherneittensa / tarhaherneidensa / tarhahernehiensa / tarhahernehittensa

Ill

mihin

tarhaherneeseemme

tarhaherneisiimme / tarhaherneihimme / tarhahernehisimme

tarhaherneeseenne

tarhaherneisiinne / tarhaherneihinne / tarhahernehisinne

tarhaherneeseensa

tarhaherneisiinsa / tarhaherneihinsa / tarhahernehisinsa

Ine

-ssa

tarhaherneessamme

tarhahernehissamme / tarhaherneissamme

tarhaherneessanne

tarhahernehissanne / tarhaherneissanne

tarhaherneessansa / tarhaherneessaan

tarhahernehissansa / tarhahernehissaan / tarhaherneissansa / tarhaherneissaan

Ela

-sta

tarhaherneestamme

tarhahernehistamme / tarhaherneistamme

tarhaherneestanne

tarhahernehistanne / tarhaherneistanne

tarhaherneestansa / tarhaherneestaan

tarhahernehistansa / tarhahernehistaan / tarhaherneistansa / tarhaherneistaan

All

-lle

tarhaherneellemme

tarhahernehillemme / tarhaherneillemme

tarhaherneellenne

tarhahernehillenne / tarhaherneillenne

tarhaherneellensa / tarhaherneelleen

tarhahernehillensa / tarhahernehillean / tarhaherneillensa / tarhaherneillean

Ade

-lla

tarhaherneellamme

tarhahernehillamme / tarhaherneillamme

tarhaherneellanne

tarhahernehillanne / tarhaherneillanne

tarhaherneellansa / tarhaherneellaan

tarhahernehillansa / tarhahernehillaan / tarhaherneillansa / tarhaherneillaan

Abl

-lta

tarhaherneeltamme

tarhahernehiltamme / tarhaherneiltamme

tarhaherneeltanne

tarhahernehiltanne / tarhaherneiltanne

tarhaherneeltansa / tarhaherneeltaan

tarhahernehiltansa / tarhahernehiltaan / tarhaherneiltansa / tarhaherneiltaan

Tra

-ksi

tarhaherneeksemme

tarhahernehiksemme / tarhaherneiksemme

tarhaherneeksenne

tarhahernehiksenne / tarhaherneiksenne

tarhaherneeksensa / tarhaherneekseen

tarhahernehikseen / tarhahernehiksensa / tarhaherneikseen / tarhaherneiksensa

Ess

-na

tarhaherneenamme

tarhahernehinamme / tarhaherneinamme

tarhaherneenanne

tarhahernehinanne / tarhaherneinanne

tarhaherneenansa / tarhaherneenaan

tarhahernehinansa / tarhahernehinaan / tarhaherneinansa / tarhaherneinaan

Abe

-tta

tarhaherneettamme

tarhahernehittamme / tarhaherneittamme

tarhaherneettanne

tarhahernehittanne / tarhaherneittanne

tarhaherneettansa / tarhaherneettaan

tarhahernehittansa / tarhahernehittaan / tarhaherneittansa / tarhaherneittaan

Com

-ne

-

tarhahernehinemme / tarhaherneinemme

-

tarhahernehinenne / tarhaherneinenne

-

tarhahernehineen / tarhahernehinensa / tarhaherneineen / tarhaherneinensa

Singular

Plural

Nom

-

tarhaherneemme

tarhaherneenne

tarhaherneensa

tarhaherneemme

tarhaherneenne

tarhaherneensa

Par

-ta

tarhahernettamme

tarhahernettanne

tarhahernettansa / tarhahernettaan

tarhaherneitamme / tarhahernehiamme

tarhaherneitanne / tarhahernehianne

tarhaherneitansa / tarhaherneitaan / tarhahernehiansa / tarhahernehiaan

Gen

-n

tarhaherneemme

tarhaherneenne

tarhaherneensa

tarhaherneittemme / tarhaherneidemme / tarhahernehiemme / tarhahernehittemme

tarhaherneittenne / tarhaherneidenne / tarhahernehienne / tarhahernehittenne

tarhaherneittensa / tarhaherneidensa / tarhahernehiensa / tarhahernehittensa

Ill

mihin

tarhaherneeseemme

tarhaherneeseenne

tarhaherneeseensa

tarhaherneisiimme / tarhaherneihimme / tarhahernehisimme

tarhaherneisiinne / tarhaherneihinne / tarhahernehisinne

tarhaherneisiinsa / tarhaherneihinsa / tarhahernehisinsa

Ine

-ssa

tarhaherneessamme

tarhaherneessanne

tarhaherneessansa / tarhaherneessaan

tarhahernehissamme / tarhaherneissamme

tarhahernehissanne / tarhaherneissanne

tarhahernehissansa / tarhahernehissaan / tarhaherneissansa / tarhaherneissaan

Ela

-sta

tarhaherneestamme

tarhaherneestanne

tarhaherneestansa / tarhaherneestaan

tarhahernehistamme / tarhaherneistamme

tarhahernehistanne / tarhaherneistanne

tarhahernehistansa / tarhahernehistaan / tarhaherneistansa / tarhaherneistaan

All

-lle

tarhaherneellemme

tarhaherneellenne

tarhaherneellensa / tarhaherneelleen

tarhahernehillemme / tarhaherneillemme

tarhahernehillenne / tarhaherneillenne

tarhahernehillensa / tarhahernehillean / tarhaherneillensa / tarhaherneillean

Ade

-lla

tarhaherneellamme

tarhaherneellanne

tarhaherneellansa / tarhaherneellaan

tarhahernehillamme / tarhaherneillamme

tarhahernehillanne / tarhaherneillanne

tarhahernehillansa / tarhahernehillaan / tarhaherneillansa / tarhaherneillaan

Abl

-lta

tarhaherneeltamme

tarhaherneeltanne

tarhaherneeltansa / tarhaherneeltaan

tarhahernehiltamme / tarhaherneiltamme

tarhahernehiltanne / tarhaherneiltanne

tarhahernehiltansa / tarhahernehiltaan / tarhaherneiltansa / tarhaherneiltaan

Tra

-ksi

tarhaherneeksemme

tarhaherneeksenne

tarhaherneeksensa / tarhaherneekseen

tarhahernehiksemme / tarhaherneiksemme

tarhahernehiksenne / tarhaherneiksenne

tarhahernehikseen / tarhahernehiksensa / tarhaherneikseen / tarhaherneiksensa

Ess

-na

tarhaherneenamme

tarhaherneenanne

tarhaherneenansa / tarhaherneenaan

tarhahernehinamme / tarhaherneinamme

tarhahernehinanne / tarhaherneinanne

tarhahernehinansa / tarhahernehinaan / tarhaherneinansa / tarhaherneinaan

Abe

-tta

tarhaherneettamme

tarhaherneettanne

tarhaherneettansa / tarhaherneettaan

tarhahernehittamme / tarhaherneittamme

tarhahernehittanne / tarhaherneittanne

tarhahernehittansa / tarhahernehittaan / tarhaherneittansa / tarhaherneittaan

Com

-ne

-

-

-

tarhahernehinemme / tarhaherneinemme

tarhahernehinenne / tarhaherneinenne

tarhahernehineen / tarhahernehinensa / tarhaherneineen / tarhaherneinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

itä

idät

Par

-ta

itää

itiä

Gen

-n

idän

itien

Ill

mihin

itään

itiin

Ine

-ssa

idässä

idissä

Ela

-sta

idästä

idistä

All

-lle

idälle

idille

Ade

-lla

idällä

idillä

Abl

-lta

idältä

idiltä

Tra

-ksi

idäksi

idiksi

Ess

-na

itänä

itinä

Abe

-tta

idättä

idittä

Com

-ne

-

itine

Ins

-in

-

idin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

itä

idät

Par

-ta

itää

itiä

Gen

-n

idän

itien

Ill

mihin

itään

itiin

Ine

-ssa

idässä

idissä

Ela

-sta

idästä

idistä

All

-lle

idälle

idille

Ade

-lla

idällä

idillä

Abl

-lta

idältä

idiltä

Tra

-ksi

idäksi

idiksi

Ess

-na

itänä

itinä

Abe

-tta

idättä

idittä

Com

-ne

-

itine

Ins

-in

-

idin

east itä, itäosa
Orient itä, itämaat
eastern
Show more arrow right
Helsinki Corpus of British English, sentence id: 54321; Tatoeba Parallel Corpus, sentence id: 13579; OpenSubtitles2018, sentence id: 24680; OPUS University of Helsinki Corpus, sentence id: 12345; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 67890; Europarl parallel corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus Lumi peitti itä ja lännen. Snow covered the east and the west. Matka jatkui itä suuntaan. The journey continued towards the east. Itä ja länsi kohtaavat vuoristossa. East and west meet in the mountains. Itä on aurinkoisen päivän noustessa. East is when the sun rises on a sunny day. Suuri itävaltalainen. So that was what , one match? Itävaltalainen tulee. Here comes the Austrian. Katsoimme auringonlaskua itä rannalta. We watched the sunset from the east shore. Itä on täynnä kulttuuria ja historiaa. The East is full of culture and history. Kaupunki sijaitsee itä meren rannalla. The city is located to the east of the sea. He matkustivat itä kohti auringonnousua. They traveled eastward towards the sunrise. Show more arrow right

Wiktionary

east (as modifier) east, eastern Fin:itäosaEng:the eastern partFin:Itä-SaksaEng:East Germany East, the Orient Show more arrow right länsi Show more arrow right itäinen Show more arrow right idänkauppaidänpolitiikkaidänsuhteetidäntuontiidänvientiitäaasialainenitäafrikkalainenitäautoitäblokkiitäeurooppalainenitägoottiitäinenItä-IntiaitäkaakkoitäkaakkoinenitäkarjalainenitäkauppaitäkoillinenitämaalainenitämaatitämainenitämerensuomalainenItämeriitämurreitämurteinenitämyrskyitäosaitäpuoliitäpuolinenitäpuolitseitärajaitärannikkoitärantaitäreimariitärinneitärintamaitäroomalainenitäryhmäitäsaksalainenitäsuomalainenitäsuomalaisuusitätaivasitätuontiitäturistiitätuuliItävaltaitävaltalainenitävientiitäviittaKaukoitäLähi-itä Show more arrow right From Proto-Finnic itä, from Proto-Uralic itä- (“to appear”). Related to itää. Show more arrow right

Wikipedia

East East is one of the four cardinal directions or points of the compass. It is the opposite direction from west. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

itäni

itäni

itäsi

itäsi

itänsä

itänsä

Par

-ta

itääni

itiäni

itääsi

itiäsi

itäänsä

itiänsä / itiään

Gen

-n

itäni

itieni

itäsi

itiesi

itänsä

itiensä

Ill

mihin

itääni

itiini

itääsi

itiisi

itäänsä

itiinsä

Ine

-ssa

idässäni

idissäni

idässäsi

idissäsi

idässänsä / idässään

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästäni

idistäni

idästäsi

idistäsi

idästänsä / idästään

idistänsä / idistään

All

-lle

idälleni

idilleni

idällesi

idillesi

idällensä / idälleen

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idälläni

idilläni

idälläsi

idilläsi

idällänsä / idällään

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältäni

idiltäni

idältäsi

idiltäsi

idältänsä / idältään

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäkseni

idikseni

idäksesi

idiksesi

idäksensä / idäkseen

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänäni

itinäni

itänäsi

itinäsi

itänänsä / itänään

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättäni

idittäni

idättäsi

idittäsi

idättänsä / idättään

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

itineni

-

itinesi

-

itinensä / itineen

Singular

Plural

Nom

-

itäni

itäsi

itänsä

itäni

itäsi

itänsä

Par

-ta

itääni

itääsi

itäänsä

itiäni

itiäsi

itiänsä / itiään

Gen

-n

itäni

itäsi

itänsä

itieni

itiesi

itiensä

Ill

mihin

itääni

itääsi

itäänsä

itiini

itiisi

itiinsä

Ine

-ssa

idässäni

idässäsi

idässänsä / idässään

idissäni

idissäsi

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästäni

idästäsi

idästänsä / idästään

idistäni

idistäsi

idistänsä / idistään

All

-lle

idälleni

idällesi

idällensä / idälleen

idilleni

idillesi

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idälläni

idälläsi

idällänsä / idällään

idilläni

idilläsi

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältäni

idältäsi

idältänsä / idältään

idiltäni

idiltäsi

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäkseni

idäksesi

idäksensä / idäkseen

idikseni

idiksesi

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänäni

itänäsi

itänänsä / itänään

itinäni

itinäsi

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättäni

idättäsi

idättänsä / idättään

idittäni

idittäsi

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

-

-

itineni

itinesi

itinensä / itineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

itämme

itämme

itänne

itänne

itänsä

itänsä

Par

-ta

itäämme

itiämme

itäänne

itiänne

itäänsä

itiänsä / itiään

Gen

-n

itämme

itiemme

itänne

itienne

itänsä

itiensä

Ill

mihin

itäämme

itiimme

itäänne

itiinne

itäänsä

itiinsä

Ine

-ssa

idässämme

idissämme

idässänne

idissänne

idässänsä / idässään

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästämme

idistämme

idästänne

idistänne

idästänsä / idästään

idistänsä / idistään

All

-lle

idällemme

idillemme

idällenne

idillenne

idällensä / idälleen

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idällämme

idillämme

idällänne

idillänne

idällänsä / idällään

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältämme

idiltämme

idältänne

idiltänne

idältänsä / idältään

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäksemme

idiksemme

idäksenne

idiksenne

idäksensä / idäkseen

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänämme

itinämme

itänänne

itinänne

itänänsä / itänään

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättämme

idittämme

idättänne

idittänne

idättänsä / idättään

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

itinemme

-

itinenne

-

itinensä / itineen

Singular

Plural

Nom

-

itämme

itänne

itänsä

itämme

itänne

itänsä

Par

-ta

itäämme

itäänne

itäänsä

itiämme

itiänne

itiänsä / itiään

Gen

-n

itämme

itänne

itänsä

itiemme

itienne

itiensä

Ill

mihin

itäämme

itäänne

itäänsä

itiimme

itiinne

itiinsä

Ine

-ssa

idässämme

idässänne

idässänsä / idässään

idissämme

idissänne

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästämme

idästänne

idästänsä / idästään

idistämme

idistänne

idistänsä / idistään

All

-lle

idällemme

idällenne

idällensä / idälleen

idillemme

idillenne

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idällämme

idällänne

idällänsä / idällään

idillämme

idillänne

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältämme

idältänne

idältänsä / idältään

idiltämme

idiltänne

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäksemme

idäksenne

idäksensä / idäkseen

idiksemme

idiksenne

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänämme

itänänne

itänänsä / itänään

itinämme

itinänne

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättämme

idättänne

idättänsä / idättään

idittämme

idittänne

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

-

-

itinemme

itinenne

itinensä / itineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tarha

tarhat

Par

-ta

tarhaa

tarhoja

Gen

-n

tarhan

tarhojen

Ill

mihin

tarhaan

tarhoihin

Ine

-ssa

tarhassa

tarhoissa

Ela

-sta

tarhasta

tarhoista

All

-lle

tarhalle

tarhoille

Ade

-lla

tarhalla

tarhoilla

Abl

-lta

tarhalta

tarhoilta

Tra

-ksi

tarhaksi

tarhoiksi

Ess

-na

tarhana

tarhoina

Abe

-tta

tarhatta

tarhoitta

Com

-ne

-

tarhoine

Ins

-in

-

tarhoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tarha

tarhat

Par

-ta

tarhaa

tarhoja

Gen

-n

tarhan

tarhojen

Ill

mihin

tarhaan

tarhoihin

Ine

-ssa

tarhassa

tarhoissa

Ela

-sta

tarhasta

tarhoista

All

-lle

tarhalle

tarhoille

Ade

-lla

tarhalla

tarhoilla

Abl

-lta

tarhalta

tarhoilta

Tra

-ksi

tarhaksi

tarhoiksi

Ess

-na

tarhana

tarhoina

Abe

-tta

tarhatta

tarhoitta

Com

-ne

-

tarhoine

Ins

-in

-

tarhoin

farm maatila, farmi, tarha
ranch karjatila, tarha, farmi
pen kynä, aitaus, karsina, suoja, kynänkäyttäjä, tarha
run ajelu, ajo, juoksu, kulku, käynti, tarha
pound punta, naula, pauna, tarha, siirrettyjen autojen varikko
Show more arrow right
GlobalVoices Parallel Corpus - File FI-EN.txt - Segment 9876; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Europarl; Europarl Parallel Corpus - File FI-EN.txt - Segment 1234; ParaCrawl Corpus; Europarl Parallel Corpus; OPUS; opensubtitles2 Tarha on suosittu paikka lasten juhliin. The play area is a popular spot for children's parties. Tämä ei ole mikään tarha. I told you, this ain't no goddamn day care. Äiti vei lapset tarhaan. The mother took the children to the daycare. Menen tarhaan joka päivä. I go to the garden every day. Tarha on täynnä iloisia lapsia leikkimässä. The playground is full of happy children playing. Tarhan huolto. Maintenance of parks. Tarha on täynnä kukkia ja kasveja. The garden is full of flowers and plants. Joo, tarhan huora. Yeah, she was a kindergarten hooker. Ostimme uusia kasveja tarhaan. We bought new plants for the garden. Kun tarhaan kävi askel. When you were only startin '. Show more arrow right

Wiktionary

corral (enclosure for livestock) yard (enclosed area designated for a specific purpose, e.g. on farms) (as headword in compounds) garden, orchard Short for lastentarha (“kindergarten”). Show more arrow right tarhaaja tarhata tarhaus tarhuri Show more arrow right eläintarhahedelmätarhajatulintarhakanatarhakoiratarhakarjatarhakasvitarhakukkatarhalastentarhalautatarhalintutarhalustitarhaluutarhaminkkitarhaomenatarhapuutarhaviinitarhataimitarhatarhaherkkusienitarhahernetarhaikäinentarhakalmistotarhakettutarhakotilotarhakäärmetarhamehiläinentarhametsästystarhapaputarhapöllöturkistarhaviinitarha Show more arrow right From Proto-Finnic tarha, borrowed from Baltic. Show more arrow right

Wikipedia

piha
umpipiha eläintarha
lastentarha
eli päiväkoti jatulintarha
labyrinttikuvio tarhakalmisto
aitaus
(esimerkiksi eläimille tai viljelykselle)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tarhani

tarhani

tarhasi

tarhasi

tarhansa

tarhansa

Par

-ta

tarhaani

tarhojani

tarhaasi

tarhojasi

tarhaansa / tarhaaan

tarhojansa / tarhojaan

Gen

-n

tarhani

tarhojeni

tarhasi

tarhojesi

tarhansa

tarhojensa

Ill

mihin

tarhaani

tarhoihini

tarhaasi

tarhoihisi

tarhaansa

tarhoihinsa

Ine

-ssa

tarhassani

tarhoissani

tarhassasi

tarhoissasi

tarhassansa / tarhassaan

tarhoissansa / tarhoissaan

Ela

-sta

tarhastani

tarhoistani

tarhastasi

tarhoistasi

tarhastansa / tarhastaan

tarhoistansa / tarhoistaan

All

-lle

tarhalleni

tarhoilleni

tarhallesi

tarhoillesi

tarhallensa / tarhalleen

tarhoillensa / tarhoillean

Ade

-lla

tarhallani

tarhoillani

tarhallasi

tarhoillasi

tarhallansa / tarhallaan

tarhoillansa / tarhoillaan

Abl

-lta

tarhaltani

tarhoiltani

tarhaltasi

tarhoiltasi

tarhaltansa / tarhaltaan

tarhoiltansa / tarhoiltaan

Tra

-ksi

tarhakseni

tarhoikseni

tarhaksesi

tarhoiksesi

tarhaksensa / tarhakseen

tarhoiksensa / tarhoikseen

Ess

-na

tarhanani

tarhoinani

tarhanasi

tarhoinasi

tarhanansa / tarhanaan

tarhoinansa / tarhoinaan

Abe

-tta

tarhattani

tarhoittani

tarhattasi

tarhoittasi

tarhattansa / tarhattaan

tarhoittansa / tarhoittaan

Com

-ne

-

tarhoineni

-

tarhoinesi

-

tarhoinensa / tarhoineen

Singular

Plural

Nom

-

tarhani

tarhasi

tarhansa

tarhani

tarhasi

tarhansa

Par

-ta

tarhaani

tarhaasi

tarhaansa / tarhaaan

tarhojani

tarhojasi

tarhojansa / tarhojaan

Gen

-n

tarhani

tarhasi

tarhansa

tarhojeni

tarhojesi

tarhojensa

Ill

mihin

tarhaani

tarhaasi

tarhaansa

tarhoihini

tarhoihisi

tarhoihinsa

Ine

-ssa

tarhassani

tarhassasi

tarhassansa / tarhassaan

tarhoissani

tarhoissasi

tarhoissansa / tarhoissaan

Ela

-sta

tarhastani

tarhastasi

tarhastansa / tarhastaan

tarhoistani

tarhoistasi

tarhoistansa / tarhoistaan

All

-lle

tarhalleni

tarhallesi

tarhallensa / tarhalleen

tarhoilleni

tarhoillesi

tarhoillensa / tarhoillean

Ade

-lla

tarhallani

tarhallasi

tarhallansa / tarhallaan

tarhoillani

tarhoillasi

tarhoillansa / tarhoillaan

Abl

-lta

tarhaltani

tarhaltasi

tarhaltansa / tarhaltaan

tarhoiltani

tarhoiltasi

tarhoiltansa / tarhoiltaan

Tra

-ksi

tarhakseni

tarhaksesi

tarhaksensa / tarhakseen

tarhoikseni

tarhoiksesi

tarhoiksensa / tarhoikseen

Ess

-na

tarhanani

tarhanasi

tarhanansa / tarhanaan

tarhoinani

tarhoinasi

tarhoinansa / tarhoinaan

Abe

-tta

tarhattani

tarhattasi

tarhattansa / tarhattaan

tarhoittani

tarhoittasi

tarhoittansa / tarhoittaan

Com

-ne

-

-

-

tarhoineni

tarhoinesi

tarhoinensa / tarhoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tarhamme

tarhamme

tarhanne

tarhanne

tarhansa

tarhansa

Par

-ta

tarhaamme

tarhojamme

tarhaanne

tarhojanne

tarhaansa / tarhaaan

tarhojansa / tarhojaan

Gen

-n

tarhamme

tarhojemme

tarhanne

tarhojenne

tarhansa

tarhojensa

Ill

mihin

tarhaamme

tarhoihimme

tarhaanne

tarhoihinne

tarhaansa

tarhoihinsa

Ine

-ssa

tarhassamme

tarhoissamme

tarhassanne

tarhoissanne

tarhassansa / tarhassaan

tarhoissansa / tarhoissaan

Ela

-sta

tarhastamme

tarhoistamme

tarhastanne

tarhoistanne

tarhastansa / tarhastaan

tarhoistansa / tarhoistaan

All

-lle

tarhallemme

tarhoillemme

tarhallenne

tarhoillenne

tarhallensa / tarhalleen

tarhoillensa / tarhoillean

Ade

-lla

tarhallamme

tarhoillamme

tarhallanne

tarhoillanne

tarhallansa / tarhallaan

tarhoillansa / tarhoillaan

Abl

-lta

tarhaltamme

tarhoiltamme

tarhaltanne

tarhoiltanne

tarhaltansa / tarhaltaan

tarhoiltansa / tarhoiltaan

Tra

-ksi

tarhaksemme

tarhoiksemme

tarhaksenne

tarhoiksenne

tarhaksensa / tarhakseen

tarhoiksensa / tarhoikseen

Ess

-na

tarhanamme

tarhoinamme

tarhananne

tarhoinanne

tarhanansa / tarhanaan

tarhoinansa / tarhoinaan

Abe

-tta

tarhattamme

tarhoittamme

tarhattanne

tarhoittanne

tarhattansa / tarhattaan

tarhoittansa / tarhoittaan

Com

-ne

-

tarhoinemme

-

tarhoinenne

-

tarhoinensa / tarhoineen

Singular

Plural

Nom

-

tarhamme

tarhanne

tarhansa

tarhamme

tarhanne

tarhansa

Par

-ta

tarhaamme

tarhaanne

tarhaansa / tarhaaan

tarhojamme

tarhojanne

tarhojansa / tarhojaan

Gen

-n

tarhamme

tarhanne

tarhansa

tarhojemme

tarhojenne

tarhojensa

Ill

mihin

tarhaamme

tarhaanne

tarhaansa

tarhoihimme

tarhoihinne

tarhoihinsa

Ine

-ssa

tarhassamme

tarhassanne

tarhassansa / tarhassaan

tarhoissamme

tarhoissanne

tarhoissansa / tarhoissaan

Ela

-sta

tarhastamme

tarhastanne

tarhastansa / tarhastaan

tarhoistamme

tarhoistanne

tarhoistansa / tarhoistaan

All

-lle

tarhallemme

tarhallenne

tarhallensa / tarhalleen

tarhoillemme

tarhoillenne

tarhoillensa / tarhoillean

Ade

-lla

tarhallamme

tarhallanne

tarhallansa / tarhallaan

tarhoillamme

tarhoillanne

tarhoillansa / tarhoillaan

Abl

-lta

tarhaltamme

tarhaltanne

tarhaltansa / tarhaltaan

tarhoiltamme

tarhoiltanne

tarhoiltansa / tarhoiltaan

Tra

-ksi

tarhaksemme

tarhaksenne

tarhaksensa / tarhakseen

tarhoiksemme

tarhoiksenne

tarhoiksensa / tarhoikseen

Ess

-na

tarhanamme

tarhananne

tarhanansa / tarhanaan

tarhoinamme

tarhoinanne

tarhoinansa / tarhoinaan

Abe

-tta

tarhattamme

tarhattanne

tarhattansa / tarhattaan

tarhoittamme

tarhoittanne

tarhoittansa / tarhoittaan

Com

-ne

-

-

-

tarhoinemme

tarhoinenne

tarhoinensa / tarhoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

herne

herneet

Par

-ta

hernettä

herneitä / hernehiä

Gen

-n

herneen

herneitten / herneiden / hernehien / hernehitten

Ill

mihin

herneeseen

herneisiin / herneihin / hernehisin

Ine

-ssa

herneessä

hernehissä / herneissä

Ela

-sta

herneestä

hernehistä / herneistä

All

-lle

herneelle

hernehille / herneille

Ade

-lla

herneellä

hernehillä / herneillä

Abl

-lta

herneeltä

hernehiltä / herneiltä

Tra

-ksi

herneeksi

hernehiksi / herneiksi

Ess

-na

herneenä

hernehinä / herneinä

Abe

-tta

herneettä

hernehittä / herneittä

Com

-ne

-

hernehine / herneine

Ins

-in

-

hernehin / hernein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

herne

herneet

Par

-ta

hernettä

herneitä / hernehiä

Gen

-n

herneen

herneitten / herneiden / hernehien / hernehitten

Ill

mihin

herneeseen

herneisiin / herneihin / hernehisin

Ine

-ssa

herneessä

hernehissä / herneissä

Ela

-sta

herneestä

hernehistä / herneistä

All

-lle

herneelle

hernehille / herneille

Ade

-lla

herneellä

hernehillä / herneillä

Abl

-lta

herneeltä

hernehiltä / herneiltä

Tra

-ksi

herneeksi

hernehiksi / herneiksi

Ess

-na

herneenä

hernehinä / herneinä

Abe

-tta

herneettä

hernehittä / herneittä

Com

-ne

-

hernehine / herneine

Ins

-in

-

hernehin / hernein

pea herne
pease herne
Show more arrow right
Europarl; Europarl Parallel Corpus, sentence ID 1234567; OpenSubtitles2018.v3; tmClass; opensubtitles2; OpenSubtitles; DGT-TM; eurlex-diff-2018-06-20 Herne kasvaa puutarhassa. Peas grow in the garden. Herne on hyvä lisuke keitolle. Peas are a good side dish for soup. Missä herne on? Where is the pea? Kuivattu herne. Dried peas. Ammutaanko herneitä? Wanna flick some peas? Wasabins-herneet. Wasabi peas. Leikkaa porkkana, sipuli ja herne pieniksi paloiksi. Cut the carrot, onion, and pea into small pieces. Herne keittoa tarjoillaan lisukkeena pääruoan kanssa. Pea soup is served as a side dish with the main course. Suojelkoon Herne, puiden herra, meitä. May Herne the hunter, Mr. of trees, protect us. (Partim) Herne. (Partim) Field pea. Show more arrow right

Wiktionary

pea Show more arrow right herneenpalko hernekeitto peltoherne silpoherne silpoydinherne sokeriherne taittoherne tarhaherne vetää herne nenäänsä - ("to pull a pea into one's own nose"; to get one's nose out of jointto get angry about something) Show more arrow right From Proto-Finnic herneh, borrowed from Proto-Balto-Slavic źírˀna. Akin to Estonian hernes. Show more arrow right

Wikipedia

Pea The pea is most commonly the small spherical seed or the seed-pod of the pod fruit Pisum sativum. Each pod contains several peas, which can be green or yellow. Botanically, pea pods are fruit, since they contain seeds and develop from the ovary of a (pea) flower. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

herneeni

herneeni

herneesi

herneesi

herneensä

herneensä

Par

-ta

hernettäni

herneitäni / hernehiäni

hernettäsi

herneitäsi / hernehiäsi

hernettänsä / hernettään

herneitänsä / herneitään / hernehiänsä / hernehiään

Gen

-n

herneeni

herneitteni / herneideni / hernehieni / hernehitteni

herneesi

herneittesi / herneidesi / hernehiesi / hernehittesi

herneensä

herneittensä / herneidensä / hernehiensä / hernehittensä

Ill

mihin

herneeseeni

herneisiini / herneihini / hernehisini

herneeseesi

herneisiisi / herneihisi / hernehisisi

herneeseensä

herneisiinsä / herneihinsä / hernehisinsä

Ine

-ssa

herneessäni

hernehissäni / herneissäni

herneessäsi

hernehissäsi / herneissäsi

herneessänsä / herneessään

hernehissänsä / hernehissään / herneissänsä / herneissään

Ela

-sta

herneestäni

hernehistäni / herneistäni

herneestäsi

hernehistäsi / herneistäsi

herneestänsä / herneestään

hernehistänsä / hernehistään / herneistänsä / herneistään

All

-lle

herneelleni

hernehilleni / herneilleni

herneellesi

hernehillesi / herneillesi

herneellensä / herneelleen

hernehillensä / hernehilleän / herneillensä / herneilleän

Ade

-lla

herneelläni

hernehilläni / herneilläni

herneelläsi

hernehilläsi / herneilläsi

herneellänsä / herneellään

hernehillänsä / hernehillään / herneillänsä / herneillään

Abl

-lta

herneeltäni

hernehiltäni / herneiltäni

herneeltäsi

hernehiltäsi / herneiltäsi

herneeltänsä / herneeltään

hernehiltänsä / hernehiltään / herneiltänsä / herneiltään

Tra

-ksi

herneekseni

hernehikseni / herneikseni

herneeksesi

hernehiksesi / herneiksesi

herneeksensä / herneekseen

hernehikseen / hernehiksensä / herneikseen / herneiksensä

Ess

-na

herneenäni

hernehinäni / herneinäni

herneenäsi

hernehinäsi / herneinäsi

herneenänsä / herneenään

hernehinänsä / hernehinään / herneinänsä / herneinään

Abe

-tta

herneettäni

hernehittäni / herneittäni

herneettäsi

hernehittäsi / herneittäsi

herneettänsä / herneettään

hernehittänsä / hernehittään / herneittänsä / herneittään

Com

-ne

-

hernehineni / herneineni

-

hernehinesi / herneinesi

-

hernehineen / hernehinensä / herneineen / herneinensä

Singular

Plural

Nom

-

herneeni

herneesi

herneensä

herneeni

herneesi

herneensä

Par

-ta

hernettäni

hernettäsi

hernettänsä / hernettään

herneitäni / hernehiäni

herneitäsi / hernehiäsi

herneitänsä / herneitään / hernehiänsä / hernehiään

Gen

-n

herneeni

herneesi

herneensä

herneitteni / herneideni / hernehieni / hernehitteni

herneittesi / herneidesi / hernehiesi / hernehittesi

herneittensä / herneidensä / hernehiensä / hernehittensä

Ill

mihin

herneeseeni

herneeseesi

herneeseensä

herneisiini / herneihini / hernehisini

herneisiisi / herneihisi / hernehisisi

herneisiinsä / herneihinsä / hernehisinsä

Ine

-ssa

herneessäni

herneessäsi

herneessänsä / herneessään

hernehissäni / herneissäni

hernehissäsi / herneissäsi

hernehissänsä / hernehissään / herneissänsä / herneissään

Ela

-sta

herneestäni

herneestäsi

herneestänsä / herneestään

hernehistäni / herneistäni

hernehistäsi / herneistäsi

hernehistänsä / hernehistään / herneistänsä / herneistään

All

-lle

herneelleni

herneellesi

herneellensä / herneelleen

hernehilleni / herneilleni

hernehillesi / herneillesi

hernehillensä / hernehilleän / herneillensä / herneilleän

Ade

-lla

herneelläni

herneelläsi

herneellänsä / herneellään

hernehilläni / herneilläni

hernehilläsi / herneilläsi

hernehillänsä / hernehillään / herneillänsä / herneillään

Abl

-lta

herneeltäni

herneeltäsi

herneeltänsä / herneeltään

hernehiltäni / herneiltäni

hernehiltäsi / herneiltäsi

hernehiltänsä / hernehiltään / herneiltänsä / herneiltään

Tra

-ksi

herneekseni

herneeksesi

herneeksensä / herneekseen

hernehikseni / herneikseni

hernehiksesi / herneiksesi

hernehikseen / hernehiksensä / herneikseen / herneiksensä

Ess

-na

herneenäni

herneenäsi

herneenänsä / herneenään

hernehinäni / herneinäni

hernehinäsi / herneinäsi

hernehinänsä / hernehinään / herneinänsä / herneinään

Abe

-tta

herneettäni

herneettäsi

herneettänsä / herneettään

hernehittäni / herneittäni

hernehittäsi / herneittäsi

hernehittänsä / hernehittään / herneittänsä / herneittään

Com

-ne

-

-

-

hernehineni / herneineni

hernehinesi / herneinesi

hernehineen / hernehinensä / herneineen / herneinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

herneemme

herneemme

herneenne

herneenne

herneensä

herneensä

Par

-ta

hernettämme

herneitämme / hernehiämme

hernettänne

herneitänne / hernehiänne

hernettänsä / hernettään

herneitänsä / herneitään / hernehiänsä / hernehiään

Gen

-n

herneemme

herneittemme / herneidemme / hernehiemme / hernehittemme

herneenne

herneittenne / herneidenne / hernehienne / hernehittenne

herneensä

herneittensä / herneidensä / hernehiensä / hernehittensä

Ill

mihin

herneeseemme

herneisiimme / herneihimme / hernehisimme

herneeseenne

herneisiinne / herneihinne / hernehisinne

herneeseensä

herneisiinsä / herneihinsä / hernehisinsä

Ine

-ssa

herneessämme

hernehissämme / herneissämme

herneessänne

hernehissänne / herneissänne

herneessänsä / herneessään

hernehissänsä / hernehissään / herneissänsä / herneissään

Ela

-sta

herneestämme

hernehistämme / herneistämme

herneestänne

hernehistänne / herneistänne

herneestänsä / herneestään

hernehistänsä / hernehistään / herneistänsä / herneistään

All

-lle

herneellemme

hernehillemme / herneillemme

herneellenne

hernehillenne / herneillenne

herneellensä / herneelleen

hernehillensä / hernehilleän / herneillensä / herneilleän

Ade

-lla

herneellämme

hernehillämme / herneillämme

herneellänne

hernehillänne / herneillänne

herneellänsä / herneellään

hernehillänsä / hernehillään / herneillänsä / herneillään

Abl

-lta

herneeltämme

hernehiltämme / herneiltämme

herneeltänne

hernehiltänne / herneiltänne

herneeltänsä / herneeltään

hernehiltänsä / hernehiltään / herneiltänsä / herneiltään

Tra

-ksi

herneeksemme

hernehiksemme / herneiksemme

herneeksenne

hernehiksenne / herneiksenne

herneeksensä / herneekseen

hernehikseen / hernehiksensä / herneikseen / herneiksensä

Ess

-na

herneenämme

hernehinämme / herneinämme

herneenänne

hernehinänne / herneinänne

herneenänsä / herneenään

hernehinänsä / hernehinään / herneinänsä / herneinään

Abe

-tta

herneettämme

hernehittämme / herneittämme

herneettänne

hernehittänne / herneittänne

herneettänsä / herneettään

hernehittänsä / hernehittään / herneittänsä / herneittään

Com

-ne

-

hernehinemme / herneinemme

-

hernehinenne / herneinenne

-

hernehineen / hernehinensä / herneineen / herneinensä

Singular

Plural

Nom

-

herneemme

herneenne

herneensä

herneemme

herneenne

herneensä

Par

-ta

hernettämme

hernettänne

hernettänsä / hernettään

herneitämme / hernehiämme

herneitänne / hernehiänne

herneitänsä / herneitään / hernehiänsä / hernehiään

Gen

-n

herneemme

herneenne

herneensä

herneittemme / herneidemme / hernehiemme / hernehittemme

herneittenne / herneidenne / hernehienne / hernehittenne

herneittensä / herneidensä / hernehiensä / hernehittensä

Ill

mihin

herneeseemme

herneeseenne

herneeseensä

herneisiimme / herneihimme / hernehisimme

herneisiinne / herneihinne / hernehisinne

herneisiinsä / herneihinsä / hernehisinsä

Ine

-ssa

herneessämme

herneessänne

herneessänsä / herneessään

hernehissämme / herneissämme

hernehissänne / herneissänne

hernehissänsä / hernehissään / herneissänsä / herneissään

Ela

-sta

herneestämme

herneestänne

herneestänsä / herneestään

hernehistämme / herneistämme

hernehistänne / herneistänne

hernehistänsä / hernehistään / herneistänsä / herneistään

All

-lle

herneellemme

herneellenne

herneellensä / herneelleen

hernehillemme / herneillemme

hernehillenne / herneillenne

hernehillensä / hernehilleän / herneillensä / herneilleän

Ade

-lla

herneellämme

herneellänne

herneellänsä / herneellään

hernehillämme / herneillämme

hernehillänne / herneillänne

hernehillänsä / hernehillään / herneillänsä / herneillään

Abl

-lta

herneeltämme

herneeltänne

herneeltänsä / herneeltään

hernehiltämme / herneiltämme

hernehiltänne / herneiltänne

hernehiltänsä / hernehiltään / herneiltänsä / herneiltään

Tra

-ksi

herneeksemme

herneeksenne

herneeksensä / herneekseen

hernehiksemme / herneiksemme

hernehiksenne / herneiksenne

hernehikseen / hernehiksensä / herneikseen / herneiksensä

Ess

-na

herneenämme

herneenänne

herneenänsä / herneenään

hernehinämme / herneinämme

hernehinänne / herneinänne

hernehinänsä / hernehinään / herneinänsä / herneinään

Abe

-tta

herneettämme

herneettänne

herneettänsä / herneettään

hernehittämme / herneittämme

hernehittänne / herneittänne

hernehittänsä / hernehittään / herneittänsä / herneittään

Com

-ne

-

-

-

hernehinemme / herneinemme

hernehinenne / herneinenne

hernehineen / hernehinensä / herneineen / herneinensä

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept