logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tappio, noun

Word analysis
tappionvaara

tappionvaara

tappio

Noun, Singular Genitive

+ vaara

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tappio

tappiot

Par

-ta

tappiota

tappioita

Gen

-n

tappion

tappioitten / tappioiden

Ill

mihin

tappioon

tappioihin

Ine

-ssa

tappiossa

tappioissa

Ela

-sta

tappiosta

tappioista

All

-lle

tappiolle

tappioille

Ade

-lla

tappiolla

tappioilla

Abl

-lta

tappiolta

tappioilta

Tra

-ksi

tappioksi

tappioiksi

Ess

-na

tappiona

tappioina

Abe

-tta

tappiotta

tappioitta

Com

-ne

-

tappioine

Ins

-in

-

tappioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tappio

tappiot

Par

-ta

tappiota

tappioita

Gen

-n

tappion

tappioitten / tappioiden

Ill

mihin

tappioon

tappioihin

Ine

-ssa

tappiossa

tappioissa

Ela

-sta

tappiosta

tappioista

All

-lle

tappiolle

tappioille

Ade

-lla

tappiolla

tappioilla

Abl

-lta

tappiolta

tappioilta

Tra

-ksi

tappioksi

tappioiksi

Ess

-na

tappiona

tappioina

Abe

-tta

tappiotta

tappioitta

Com

-ne

-

tappioine

Ins

-in

-

tappioin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

loss menetys, tappio, häviö, hukka, puute
defeat tappio, häviö
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; EurLex-2; opensubtitles2; EuroParl2021; Europarl Tappio oli odotettua suurempi. The loss was bigger than expected. Se on tappiomielialan kylvöä. That is defeatist talk. I won't allow that. Seuraava tappio voi ratkaista koko kauden. The next loss could determine the whole season. Se ei korvaa tappioitani. It does not deal with my losses. Voitot ja tappiot. Profit and loss. Sen jälkeen tappiomieliala syveni ja syveni. From then on, the environment each more defeatist time became. Älä suhtaudu tähän tappiomielialalla.s-Aivan. Well, don' t go in with a defeatist attitude. Odotettua tappiota kuvaava riskimittari. Expected shortfall risk measure. Suunnitelman vastustaja kylvää tappiomielialaa. To criticize the plan is defeatist! Tappio oli Musseetien ehdoton näkemys, ja myöhemmin hän sai siitä palkintonsa. The loss was Musseet's firm belief, and later he was rewarded for it. Show more arrow right

Wiktionary

defeat (economics) operating loss (military) loss, casualty Show more arrow right tapata +‎ -io, from a dialectal verb that is borrowed from Swedish tappa. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tappioni

tappioni

tappiosi

tappiosi

tappionsa

tappionsa

Par

-ta

tappiotani

tappioitani

tappiotasi

tappioitasi

tappiotansa / tappiotaan

tappioitansa / tappioitaan

Gen

-n

tappioni

tappioitteni / tappioideni

tappiosi

tappioittesi / tappioidesi

tappionsa

tappioittensa / tappioidensa

Ill

mihin

tappiooni

tappioihini

tappioosi

tappioihisi

tappioonsa

tappioihinsa

Ine

-ssa

tappiossani

tappioissani

tappiossasi

tappioissasi

tappiossansa / tappiossaan

tappioissansa / tappioissaan

Ela

-sta

tappiostani

tappioistani

tappiostasi

tappioistasi

tappiostansa / tappiostaan

tappioistansa / tappioistaan

All

-lle

tappiolleni

tappioilleni

tappiollesi

tappioillesi

tappiollensa / tappiolleen

tappioillensa / tappioillean

Ade

-lla

tappiollani

tappioillani

tappiollasi

tappioillasi

tappiollansa / tappiollaan

tappioillansa / tappioillaan

Abl

-lta

tappioltani

tappioiltani

tappioltasi

tappioiltasi

tappioltansa / tappioltaan

tappioiltansa / tappioiltaan

Tra

-ksi

tappiokseni

tappioikseni

tappioksesi

tappioiksesi

tappioksensa / tappiokseen

tappioiksensa / tappioikseen

Ess

-na

tappionani

tappioinani

tappionasi

tappioinasi

tappionansa / tappionaan

tappioinansa / tappioinaan

Abe

-tta

tappiottani

tappioittani

tappiottasi

tappioittasi

tappiottansa / tappiottaan

tappioittansa / tappioittaan

Com

-ne

-

tappioineni

-

tappioinesi

-

tappioinensa / tappioineen

Singular

Plural

Nom

-

tappioni

tappiosi

tappionsa

tappioni

tappiosi

tappionsa

Par

-ta

tappiotani

tappiotasi

tappiotansa / tappiotaan

tappioitani

tappioitasi

tappioitansa / tappioitaan

Gen

-n

tappioni

tappiosi

tappionsa

tappioitteni / tappioideni

tappioittesi / tappioidesi

tappioittensa / tappioidensa

Ill

mihin

tappiooni

tappioosi

tappioonsa

tappioihini

tappioihisi

tappioihinsa

Ine

-ssa

tappiossani

tappiossasi

tappiossansa / tappiossaan

tappioissani

tappioissasi

tappioissansa / tappioissaan

Ela

-sta

tappiostani

tappiostasi

tappiostansa / tappiostaan

tappioistani

tappioistasi

tappioistansa / tappioistaan

All

-lle

tappiolleni

tappiollesi

tappiollensa / tappiolleen

tappioilleni

tappioillesi

tappioillensa / tappioillean

Ade

-lla

tappiollani

tappiollasi

tappiollansa / tappiollaan

tappioillani

tappioillasi

tappioillansa / tappioillaan

Abl

-lta

tappioltani

tappioltasi

tappioltansa / tappioltaan

tappioiltani

tappioiltasi

tappioiltansa / tappioiltaan

Tra

-ksi

tappiokseni

tappioksesi

tappioksensa / tappiokseen

tappioikseni

tappioiksesi

tappioiksensa / tappioikseen

Ess

-na

tappionani

tappionasi

tappionansa / tappionaan

tappioinani

tappioinasi

tappioinansa / tappioinaan

Abe

-tta

tappiottani

tappiottasi

tappiottansa / tappiottaan

tappioittani

tappioittasi

tappioittansa / tappioittaan

Com

-ne

-

-

-

tappioineni

tappioinesi

tappioinensa / tappioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tappiomme

tappiomme

tappionne

tappionne

tappionsa

tappionsa

Par

-ta

tappiotamme

tappioitamme

tappiotanne

tappioitanne

tappiotansa / tappiotaan

tappioitansa / tappioitaan

Gen

-n

tappiomme

tappioittemme / tappioidemme

tappionne

tappioittenne / tappioidenne

tappionsa

tappioittensa / tappioidensa

Ill

mihin

tappioomme

tappioihimme

tappioonne

tappioihinne

tappioonsa

tappioihinsa

Ine

-ssa

tappiossamme

tappioissamme

tappiossanne

tappioissanne

tappiossansa / tappiossaan

tappioissansa / tappioissaan

Ela

-sta

tappiostamme

tappioistamme

tappiostanne

tappioistanne

tappiostansa / tappiostaan

tappioistansa / tappioistaan

All

-lle

tappiollemme

tappioillemme

tappiollenne

tappioillenne

tappiollensa / tappiolleen

tappioillensa / tappioillean

Ade

-lla

tappiollamme

tappioillamme

tappiollanne

tappioillanne

tappiollansa / tappiollaan

tappioillansa / tappioillaan

Abl

-lta

tappioltamme

tappioiltamme

tappioltanne

tappioiltanne

tappioltansa / tappioltaan

tappioiltansa / tappioiltaan

Tra

-ksi

tappioksemme

tappioiksemme

tappioksenne

tappioiksenne

tappioksensa / tappiokseen

tappioiksensa / tappioikseen

Ess

-na

tappionamme

tappioinamme

tappionanne

tappioinanne

tappionansa / tappionaan

tappioinansa / tappioinaan

Abe

-tta

tappiottamme

tappioittamme

tappiottanne

tappioittanne

tappiottansa / tappiottaan

tappioittansa / tappioittaan

Com

-ne

-

tappioinemme

-

tappioinenne

-

tappioinensa / tappioineen

Singular

Plural

Nom

-

tappiomme

tappionne

tappionsa

tappiomme

tappionne

tappionsa

Par

-ta

tappiotamme

tappiotanne

tappiotansa / tappiotaan

tappioitamme

tappioitanne

tappioitansa / tappioitaan

Gen

-n

tappiomme

tappionne

tappionsa

tappioittemme / tappioidemme

tappioittenne / tappioidenne

tappioittensa / tappioidensa

Ill

mihin

tappioomme

tappioonne

tappioonsa

tappioihimme

tappioihinne

tappioihinsa

Ine

-ssa

tappiossamme

tappiossanne

tappiossansa / tappiossaan

tappioissamme

tappioissanne

tappioissansa / tappioissaan

Ela

-sta

tappiostamme

tappiostanne

tappiostansa / tappiostaan

tappioistamme

tappioistanne

tappioistansa / tappioistaan

All

-lle

tappiollemme

tappiollenne

tappiollensa / tappiolleen

tappioillemme

tappioillenne

tappioillensa / tappioillean

Ade

-lla

tappiollamme

tappiollanne

tappiollansa / tappiollaan

tappioillamme

tappioillanne

tappioillansa / tappioillaan

Abl

-lta

tappioltamme

tappioltanne

tappioltansa / tappioltaan

tappioiltamme

tappioiltanne

tappioiltansa / tappioiltaan

Tra

-ksi

tappioksemme

tappioksenne

tappioksensa / tappiokseen

tappioiksemme

tappioiksenne

tappioiksensa / tappioikseen

Ess

-na

tappionamme

tappionanne

tappionansa / tappionaan

tappioinamme

tappioinanne

tappioinansa / tappioinaan

Abe

-tta

tappiottamme

tappiottanne

tappiottansa / tappiottaan

tappioittamme

tappioittanne

tappioittansa / tappioittaan

Com

-ne

-

-

-

tappioinemme

tappioinenne

tappioinensa / tappioineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaara

vaarat

Par

-ta

vaaraa

vaaroja

Gen

-n

vaaran

vaarojen

Ill

mihin

vaaraan

vaaroihin

Ine

-ssa

vaarassa

vaaroissa

Ela

-sta

vaarasta

vaaroista

All

-lle

vaaralle

vaaroille

Ade

-lla

vaaralla

vaaroilla

Abl

-lta

vaaralta

vaaroilta

Tra

-ksi

vaaraksi

vaaroiksi

Ess

-na

vaarana

vaaroina

Abe

-tta

vaaratta

vaaroitta

Com

-ne

-

vaaroine

Ins

-in

-

vaaroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaara

vaarat

Par

-ta

vaaraa

vaaroja

Gen

-n

vaaran

vaarojen

Ill

mihin

vaaraan

vaaroihin

Ine

-ssa

vaarassa

vaaroissa

Ela

-sta

vaarasta

vaaroista

All

-lle

vaaralle

vaaroille

Ade

-lla

vaaralla

vaaroilla

Abl

-lta

vaaralta

vaaroilta

Tra

-ksi

vaaraksi

vaaroiksi

Ess

-na

vaarana

vaaroina

Abe

-tta

vaaratta

vaaroitta

Com

-ne

-

vaaroine

Ins

-in

-

vaaroin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

risk riski, vaara, uhka, tappionvaara, uhkayritys, vahingonuhka
danger vaara, vaarallisuus
hazard vaara, riski, sattuma, onnenkauppa
wrong
peril vaara
jeopardy vaara
false
incorrect
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Europarl Vaara on todellinen. No, the danger is real. Vaara on toinen nimeni. Danger is my maiden name. Entä yliannostuksen vaara? What if you take an overdose? Opettele tunnistamaan hengenvaarallinen vaara. Learn to recognize life-threatening danger. Ammatin vaarat. Occupational hazard. Ei mitään vaaraa. This is no risk. Oliko sinulle selvää, että kyseessä oli suuri vaara? Did you realize that it was a great danger? Menemme vaaraan retkelle. We are going on a hike to the mountains. Vaara on suuri, mutta me pystymme selviytymään siitä. The risk is great, but we can handle it. Vaarasta on päästävä eroon. We must get rid of danger. Show more arrow right

Wiktionary

danger, risk, peril, hazard, jeopardy Show more arrow right Adjectives vaarallinen Verbs vaarantaa Show more arrow right Borrowed from Old Swedish fahra, fara (compare Swedish fara), itself from Middle Low German vāre, from Proto-Germanic fērō (“danger”). Cognate with Dutch gevaar. Borrowed from Sami (compare Northern Sami várri (“mountain”)), itself probably a cognate of Finnish vuori (“mountain”). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaarani

vaarani

vaarasi

vaarasi

vaaransa

vaaransa

Par

-ta

vaaraani

vaarojani

vaaraasi

vaarojasi

vaaraansa / vaaraaan

vaarojansa / vaarojaan

Gen

-n

vaarani

vaarojeni

vaarasi

vaarojesi

vaaransa

vaarojensa

Ill

mihin

vaaraani

vaaroihini

vaaraasi

vaaroihisi

vaaraansa

vaaroihinsa

Ine

-ssa

vaarassani

vaaroissani

vaarassasi

vaaroissasi

vaarassansa / vaarassaan

vaaroissansa / vaaroissaan

Ela

-sta

vaarastani

vaaroistani

vaarastasi

vaaroistasi

vaarastansa / vaarastaan

vaaroistansa / vaaroistaan

All

-lle

vaaralleni

vaaroilleni

vaarallesi

vaaroillesi

vaarallensa / vaaralleen

vaaroillensa / vaaroillean

Ade

-lla

vaarallani

vaaroillani

vaarallasi

vaaroillasi

vaarallansa / vaarallaan

vaaroillansa / vaaroillaan

Abl

-lta

vaaraltani

vaaroiltani

vaaraltasi

vaaroiltasi

vaaraltansa / vaaraltaan

vaaroiltansa / vaaroiltaan

Tra

-ksi

vaarakseni

vaaroikseni

vaaraksesi

vaaroiksesi

vaaraksensa / vaarakseen

vaaroiksensa / vaaroikseen

Ess

-na

vaaranani

vaaroinani

vaaranasi

vaaroinasi

vaaranansa / vaaranaan

vaaroinansa / vaaroinaan

Abe

-tta

vaarattani

vaaroittani

vaarattasi

vaaroittasi

vaarattansa / vaarattaan

vaaroittansa / vaaroittaan

Com

-ne

-

vaaroineni

-

vaaroinesi

-

vaaroinensa / vaaroineen

Singular

Plural

Nom

-

vaarani

vaarasi

vaaransa

vaarani

vaarasi

vaaransa

Par

-ta

vaaraani

vaaraasi

vaaraansa / vaaraaan

vaarojani

vaarojasi

vaarojansa / vaarojaan

Gen

-n

vaarani

vaarasi

vaaransa

vaarojeni

vaarojesi

vaarojensa

Ill

mihin

vaaraani

vaaraasi

vaaraansa

vaaroihini

vaaroihisi

vaaroihinsa

Ine

-ssa

vaarassani

vaarassasi

vaarassansa / vaarassaan

vaaroissani

vaaroissasi

vaaroissansa / vaaroissaan

Ela

-sta

vaarastani

vaarastasi

vaarastansa / vaarastaan

vaaroistani

vaaroistasi

vaaroistansa / vaaroistaan

All

-lle

vaaralleni

vaarallesi

vaarallensa / vaaralleen

vaaroilleni

vaaroillesi

vaaroillensa / vaaroillean

Ade

-lla

vaarallani

vaarallasi

vaarallansa / vaarallaan

vaaroillani

vaaroillasi

vaaroillansa / vaaroillaan

Abl

-lta

vaaraltani

vaaraltasi

vaaraltansa / vaaraltaan

vaaroiltani

vaaroiltasi

vaaroiltansa / vaaroiltaan

Tra

-ksi

vaarakseni

vaaraksesi

vaaraksensa / vaarakseen

vaaroikseni

vaaroiksesi

vaaroiksensa / vaaroikseen

Ess

-na

vaaranani

vaaranasi

vaaranansa / vaaranaan

vaaroinani

vaaroinasi

vaaroinansa / vaaroinaan

Abe

-tta

vaarattani

vaarattasi

vaarattansa / vaarattaan

vaaroittani

vaaroittasi

vaaroittansa / vaaroittaan

Com

-ne

-

-

-

vaaroineni

vaaroinesi

vaaroinensa / vaaroineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaaramme

vaaramme

vaaranne

vaaranne

vaaransa

vaaransa

Par

-ta

vaaraamme

vaarojamme

vaaraanne

vaarojanne

vaaraansa / vaaraaan

vaarojansa / vaarojaan

Gen

-n

vaaramme

vaarojemme

vaaranne

vaarojenne

vaaransa

vaarojensa

Ill

mihin

vaaraamme

vaaroihimme

vaaraanne

vaaroihinne

vaaraansa

vaaroihinsa

Ine

-ssa

vaarassamme

vaaroissamme

vaarassanne

vaaroissanne

vaarassansa / vaarassaan

vaaroissansa / vaaroissaan

Ela

-sta

vaarastamme

vaaroistamme

vaarastanne

vaaroistanne

vaarastansa / vaarastaan

vaaroistansa / vaaroistaan

All

-lle

vaarallemme

vaaroillemme

vaarallenne

vaaroillenne

vaarallensa / vaaralleen

vaaroillensa / vaaroillean

Ade

-lla

vaarallamme

vaaroillamme

vaarallanne

vaaroillanne

vaarallansa / vaarallaan

vaaroillansa / vaaroillaan

Abl

-lta

vaaraltamme

vaaroiltamme

vaaraltanne

vaaroiltanne

vaaraltansa / vaaraltaan

vaaroiltansa / vaaroiltaan

Tra

-ksi

vaaraksemme

vaaroiksemme

vaaraksenne

vaaroiksenne

vaaraksensa / vaarakseen

vaaroiksensa / vaaroikseen

Ess

-na

vaaranamme

vaaroinamme

vaarananne

vaaroinanne

vaaranansa / vaaranaan

vaaroinansa / vaaroinaan

Abe

-tta

vaarattamme

vaaroittamme

vaarattanne

vaaroittanne

vaarattansa / vaarattaan

vaaroittansa / vaaroittaan

Com

-ne

-

vaaroinemme

-

vaaroinenne

-

vaaroinensa / vaaroineen

Singular

Plural

Nom

-

vaaramme

vaaranne

vaaransa

vaaramme

vaaranne

vaaransa

Par

-ta

vaaraamme

vaaraanne

vaaraansa / vaaraaan

vaarojamme

vaarojanne

vaarojansa / vaarojaan

Gen

-n

vaaramme

vaaranne

vaaransa

vaarojemme

vaarojenne

vaarojensa

Ill

mihin

vaaraamme

vaaraanne

vaaraansa

vaaroihimme

vaaroihinne

vaaroihinsa

Ine

-ssa

vaarassamme

vaarassanne

vaarassansa / vaarassaan

vaaroissamme

vaaroissanne

vaaroissansa / vaaroissaan

Ela

-sta

vaarastamme

vaarastanne

vaarastansa / vaarastaan

vaaroistamme

vaaroistanne

vaaroistansa / vaaroistaan

All

-lle

vaarallemme

vaarallenne

vaarallensa / vaaralleen

vaaroillemme

vaaroillenne

vaaroillensa / vaaroillean

Ade

-lla

vaarallamme

vaarallanne

vaarallansa / vaarallaan

vaaroillamme

vaaroillanne

vaaroillansa / vaaroillaan

Abl

-lta

vaaraltamme

vaaraltanne

vaaraltansa / vaaraltaan

vaaroiltamme

vaaroiltanne

vaaroiltansa / vaaroiltaan

Tra

-ksi

vaaraksemme

vaaraksenne

vaaraksensa / vaarakseen

vaaroiksemme

vaaroiksenne

vaaroiksensa / vaaroikseen

Ess

-na

vaaranamme

vaarananne

vaaranansa / vaaranaan

vaaroinamme

vaaroinanne

vaaroinansa / vaaroinaan

Abe

-tta

vaarattamme

vaarattanne

vaarattansa / vaarattaan

vaaroittamme

vaaroittanne

vaaroittansa / vaaroittaan

Com

-ne

-

-

-

vaaroinemme

vaaroinenne

vaaroinensa / vaaroineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept