logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tanssiminen, noun

Word analysis
tanssimistapansa

tanssimistapansa

tanssiminen

Noun, Derivation with suffix s

+ tapa

Noun, Singular Nominative 3rd singular possessive

tanssiminen

Noun, Derivation with suffix s

+ tapa

Noun, Singular Nominative 3rd plural possessive

tanssiminen

Noun, Derivation with suffix s

+ tapa

Noun, Singular Genitive 3rd singular possessive

tanssiminen

Noun, Derivation with suffix s

+ tapa

Noun, Singular Genitive 3rd plural possessive

tanssiminen

Noun, Derivation with suffix s

+ tapa

Noun, Plural Nominative 3rd singular possessive

tanssiminen

Noun, Derivation with suffix s

+ tapa

Noun, Plural Nominative 3rd plural possessive

tanssia

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ tapa

Noun, Singular Nominative 3rd singular possessive

tanssia

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ tapa

Noun, Singular Nominative 3rd plural possessive

tanssia

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ tapa

Noun, Singular Genitive 3rd singular possessive

tanssia

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ tapa

Noun, Singular Genitive 3rd plural possessive

tanssia

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ tapa

Noun, Plural Nominative 3rd singular possessive

tanssia

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ tapa

Noun, Plural Nominative 3rd plural possessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tanssiminen

tanssimiset

Par

-ta

tanssimista

tanssimisia

Gen

-n

tanssimisen

tanssimisien / tanssimisten

Ill

mihin

tanssimiseen

tanssimisiin

Ine

-ssa

tanssimisessa

tanssimisissa

Ela

-sta

tanssimisesta

tanssimisista

All

-lle

tanssimiselle

tanssimisille

Ade

-lla

tanssimisella

tanssimisilla

Abl

-lta

tanssimiselta

tanssimisilta

Tra

-ksi

tanssimiseksi

tanssimisiksi

Ess

-na

tanssimisena

tanssimisina

Abe

-tta

tanssimisetta

tanssimisitta

Com

-ne

-

tanssimisine

Ins

-in

-

tanssimisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tanssiminen

tanssimiset

Par

-ta

tanssimista

tanssimisia

Gen

-n

tanssimisen

tanssimisien / tanssimisten

Ill

mihin

tanssimiseen

tanssimisiin

Ine

-ssa

tanssimisessa

tanssimisissa

Ela

-sta

tanssimisesta

tanssimisista

All

-lle

tanssimiselle

tanssimisille

Ade

-lla

tanssimisella

tanssimisilla

Abl

-lta

tanssimiselta

tanssimisilta

Tra

-ksi

tanssimiseksi

tanssimisiksi

Ess

-na

tanssimisena

tanssimisina

Abe

-tta

tanssimisetta

tanssimisitta

Com

-ne

-

tanssimisine

Ins

-in

-

tanssimisin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

dancing
to dance tanssia, hyppyyttää, hyppiä
to bop tanssia, kumauttaa
to prance tepastella, keikistellä, hypellä, tanssia, hypähdellä
to foot it kävellä, tanssia, mennä jalkaisin, kulkea jalan
dancing in the
the dancing
Show more arrow right
JRC-Acquis; Europarl Parallel Corpus; OPUS; OpenSubtitles; jw2019; DGT Translation Memory; OpenSubtitles2018.v3 Tämä tanssiminen on hauskaa! This dancing is fun! Tanssiminen on hienoa puuhaa. Dancing is a great activity. Tanssiminen teki minut iloiseksi. Dancing made me happy. Tanssiminen tekee minut iloiseksi. Dancing makes me happy. Lopeta nyt tuo tanssiminen ja auta minua! Stop that dancing and help me! Entä minun tanssimiseni? What about my dancing? Minulla on kaksi intohimoa elämässäni: tanssiminen ja matkustaminen. I have two passions in life: dancing and travelling. Kun harrastaa liikuntaa, esimerkiksi tanssiminen, voi olla hyvä idea. When engaging in sports, for example dancing, it can be a good idea. Tykkäät tanssimisesta. You like dancing. Pidätkö tanssimisesta? You like dancing? Show more arrow right

Wiktionary

dancing Show more arrow right

Wikipedia

Dance Dance is a performing art form consisting of purposefully selected sequences of human movement. This movement has aesthetic and symbolic value, and is acknowledged as dance by performers and observers within a particular culture.[nb 1] Dance can be categorized and described by its choreography, by its repertoire of movements, or by its historical period or place of origin. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tanssimiseni

tanssimiseni

tanssimisesi

tanssimisesi

tanssimisensa

tanssimisensa

Par

-ta

tanssimistani

tanssimisiani

tanssimistasi

tanssimisiasi

tanssimistansa / tanssimistaan

tanssimisiansa / tanssimisiaan

Gen

-n

tanssimiseni

tanssimisieni / tanssimisteni

tanssimisesi

tanssimisiesi / tanssimistesi

tanssimisensa

tanssimisiensa / tanssimistensa

Ill

mihin

tanssimiseeni

tanssimisiini

tanssimiseesi

tanssimisiisi

tanssimiseensa

tanssimisiinsa

Ine

-ssa

tanssimisessani

tanssimisissani

tanssimisessasi

tanssimisissasi

tanssimisessansa / tanssimisessaan

tanssimisissansa / tanssimisissaan

Ela

-sta

tanssimisestani

tanssimisistani

tanssimisestasi

tanssimisistasi

tanssimisestansa / tanssimisestaan

tanssimisistansa / tanssimisistaan

All

-lle

tanssimiselleni

tanssimisilleni

tanssimisellesi

tanssimisillesi

tanssimisellensa / tanssimiselleen

tanssimisillensa / tanssimisillean

Ade

-lla

tanssimisellani

tanssimisillani

tanssimisellasi

tanssimisillasi

tanssimisellansa / tanssimisellaan

tanssimisillansa / tanssimisillaan

Abl

-lta

tanssimiseltani

tanssimisiltani

tanssimiseltasi

tanssimisiltasi

tanssimiseltansa / tanssimiseltaan

tanssimisiltansa / tanssimisiltaan

Tra

-ksi

tanssimisekseni

tanssimisikseni

tanssimiseksesi

tanssimisiksesi

tanssimiseksensa / tanssimisekseen

tanssimisiksensa / tanssimisikseen

Ess

-na

tanssimisenani

tanssimisinani

tanssimisenasi

tanssimisinasi

tanssimisenansa / tanssimisenaan

tanssimisinansa / tanssimisinaan

Abe

-tta

tanssimisettani

tanssimisittani

tanssimisettasi

tanssimisittasi

tanssimisettansa / tanssimisettaan

tanssimisittansa / tanssimisittaan

Com

-ne

-

tanssimisineni

-

tanssimisinesi

-

tanssimisinensa / tanssimisineen

Singular

Plural

Nom

-

tanssimiseni

tanssimisesi

tanssimisensa

tanssimiseni

tanssimisesi

tanssimisensa

Par

-ta

tanssimistani

tanssimistasi

tanssimistansa / tanssimistaan

tanssimisiani

tanssimisiasi

tanssimisiansa / tanssimisiaan

Gen

-n

tanssimiseni

tanssimisesi

tanssimisensa

tanssimisieni / tanssimisteni

tanssimisiesi / tanssimistesi

tanssimisiensa / tanssimistensa

Ill

mihin

tanssimiseeni

tanssimiseesi

tanssimiseensa

tanssimisiini

tanssimisiisi

tanssimisiinsa

Ine

-ssa

tanssimisessani

tanssimisessasi

tanssimisessansa / tanssimisessaan

tanssimisissani

tanssimisissasi

tanssimisissansa / tanssimisissaan

Ela

-sta

tanssimisestani

tanssimisestasi

tanssimisestansa / tanssimisestaan

tanssimisistani

tanssimisistasi

tanssimisistansa / tanssimisistaan

All

-lle

tanssimiselleni

tanssimisellesi

tanssimisellensa / tanssimiselleen

tanssimisilleni

tanssimisillesi

tanssimisillensa / tanssimisillean

Ade

-lla

tanssimisellani

tanssimisellasi

tanssimisellansa / tanssimisellaan

tanssimisillani

tanssimisillasi

tanssimisillansa / tanssimisillaan

Abl

-lta

tanssimiseltani

tanssimiseltasi

tanssimiseltansa / tanssimiseltaan

tanssimisiltani

tanssimisiltasi

tanssimisiltansa / tanssimisiltaan

Tra

-ksi

tanssimisekseni

tanssimiseksesi

tanssimiseksensa / tanssimisekseen

tanssimisikseni

tanssimisiksesi

tanssimisiksensa / tanssimisikseen

Ess

-na

tanssimisenani

tanssimisenasi

tanssimisenansa / tanssimisenaan

tanssimisinani

tanssimisinasi

tanssimisinansa / tanssimisinaan

Abe

-tta

tanssimisettani

tanssimisettasi

tanssimisettansa / tanssimisettaan

tanssimisittani

tanssimisittasi

tanssimisittansa / tanssimisittaan

Com

-ne

-

-

-

tanssimisineni

tanssimisinesi

tanssimisinensa / tanssimisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tanssimisemme

tanssimisemme

tanssimisenne

tanssimisenne

tanssimisensa

tanssimisensa

Par

-ta

tanssimistamme

tanssimisiamme

tanssimistanne

tanssimisianne

tanssimistansa / tanssimistaan

tanssimisiansa / tanssimisiaan

Gen

-n

tanssimisemme

tanssimisiemme / tanssimistemme

tanssimisenne

tanssimisienne / tanssimistenne

tanssimisensa

tanssimisiensa / tanssimistensa

Ill

mihin

tanssimiseemme

tanssimisiimme

tanssimiseenne

tanssimisiinne

tanssimiseensa

tanssimisiinsa

Ine

-ssa

tanssimisessamme

tanssimisissamme

tanssimisessanne

tanssimisissanne

tanssimisessansa / tanssimisessaan

tanssimisissansa / tanssimisissaan

Ela

-sta

tanssimisestamme

tanssimisistamme

tanssimisestanne

tanssimisistanne

tanssimisestansa / tanssimisestaan

tanssimisistansa / tanssimisistaan

All

-lle

tanssimisellemme

tanssimisillemme

tanssimisellenne

tanssimisillenne

tanssimisellensa / tanssimiselleen

tanssimisillensa / tanssimisillean

Ade

-lla

tanssimisellamme

tanssimisillamme

tanssimisellanne

tanssimisillanne

tanssimisellansa / tanssimisellaan

tanssimisillansa / tanssimisillaan

Abl

-lta

tanssimiseltamme

tanssimisiltamme

tanssimiseltanne

tanssimisiltanne

tanssimiseltansa / tanssimiseltaan

tanssimisiltansa / tanssimisiltaan

Tra

-ksi

tanssimiseksemme

tanssimisiksemme

tanssimiseksenne

tanssimisiksenne

tanssimiseksensa / tanssimisekseen

tanssimisiksensa / tanssimisikseen

Ess

-na

tanssimisenamme

tanssimisinamme

tanssimisenanne

tanssimisinanne

tanssimisenansa / tanssimisenaan

tanssimisinansa / tanssimisinaan

Abe

-tta

tanssimisettamme

tanssimisittamme

tanssimisettanne

tanssimisittanne

tanssimisettansa / tanssimisettaan

tanssimisittansa / tanssimisittaan

Com

-ne

-

tanssimisinemme

-

tanssimisinenne

-

tanssimisinensa / tanssimisineen

Singular

Plural

Nom

-

tanssimisemme

tanssimisenne

tanssimisensa

tanssimisemme

tanssimisenne

tanssimisensa

Par

-ta

tanssimistamme

tanssimistanne

tanssimistansa / tanssimistaan

tanssimisiamme

tanssimisianne

tanssimisiansa / tanssimisiaan

Gen

-n

tanssimisemme

tanssimisenne

tanssimisensa

tanssimisiemme / tanssimistemme

tanssimisienne / tanssimistenne

tanssimisiensa / tanssimistensa

Ill

mihin

tanssimiseemme

tanssimiseenne

tanssimiseensa

tanssimisiimme

tanssimisiinne

tanssimisiinsa

Ine

-ssa

tanssimisessamme

tanssimisessanne

tanssimisessansa / tanssimisessaan

tanssimisissamme

tanssimisissanne

tanssimisissansa / tanssimisissaan

Ela

-sta

tanssimisestamme

tanssimisestanne

tanssimisestansa / tanssimisestaan

tanssimisistamme

tanssimisistanne

tanssimisistansa / tanssimisistaan

All

-lle

tanssimisellemme

tanssimisellenne

tanssimisellensa / tanssimiselleen

tanssimisillemme

tanssimisillenne

tanssimisillensa / tanssimisillean

Ade

-lla

tanssimisellamme

tanssimisellanne

tanssimisellansa / tanssimisellaan

tanssimisillamme

tanssimisillanne

tanssimisillansa / tanssimisillaan

Abl

-lta

tanssimiseltamme

tanssimiseltanne

tanssimiseltansa / tanssimiseltaan

tanssimisiltamme

tanssimisiltanne

tanssimisiltansa / tanssimisiltaan

Tra

-ksi

tanssimiseksemme

tanssimiseksenne

tanssimiseksensa / tanssimisekseen

tanssimisiksemme

tanssimisiksenne

tanssimisiksensa / tanssimisikseen

Ess

-na

tanssimisenamme

tanssimisenanne

tanssimisenansa / tanssimisenaan

tanssimisinamme

tanssimisinanne

tanssimisinansa / tanssimisinaan

Abe

-tta

tanssimisettamme

tanssimisettanne

tanssimisettansa / tanssimisettaan

tanssimisittamme

tanssimisittanne

tanssimisittansa / tanssimisittaan

Com

-ne

-

-

-

tanssimisinemme

tanssimisinenne

tanssimisinensa / tanssimisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tapa

tavat

Par

-ta

tapaa

tapoja

Gen

-n

tavan

tapojen

Ill

mihin

tapaan

tapoihin

Ine

-ssa

tavassa

tavoissa

Ela

-sta

tavasta

tavoista

All

-lle

tavalle

tavoille

Ade

-lla

tavalla

tavoilla

Abl

-lta

tavalta

tavoilta

Tra

-ksi

tavaksi

tavoiksi

Ess

-na

tapana

tapoina

Abe

-tta

tavatta

tavoitta

Com

-ne

-

tapoine

Ins

-in

-

tavoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tapa

tavat

Par

-ta

tapaa

tapoja

Gen

-n

tavan

tapojen

Ill

mihin

tapaan

tapoihin

Ine

-ssa

tavassa

tavoissa

Ela

-sta

tavasta

tavoista

All

-lle

tavalle

tavoille

Ade

-lla

tavalla

tavoilla

Abl

-lta

tavalta

tavoilta

Tra

-ksi

tavaksi

tavoiksi

Ess

-na

tapana

tapoina

Abe

-tta

tavatta

tavoitta

Com

-ne

-

tapoine

Ins

-in

-

tavoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

way tapa, tie, keino, matka, reitti, suunta
mode tila, moodi, toimintatila, tapa, muoti, tyyli
habit tapa, tottumus, munkinpuku, nunnanpuku
manner tapa, käytös, elintavat, esiintymistapa, hyvät tavat, käyttäytymistapa
practice käytäntö, harjoittelu, menettely, praktiikka, harjoitus, tapa
wont tapa
custom tapa, asiakassuhde, käytäntö, asiakkaat, tottumus, käytänne
style tyyli, malli, muoti, tyylikkyys, tyyppi, tapa
rule sääntö, säännös, määräys, hallinto, valta, tapa
trick temppu, jekku, keino, juoni, juju, tapa
touch kosketus, ripaus, tuntoaisti, tuntuma, yhteys, tapa
fashion muoti, tapa, kuosi
tack nasta, nupi, halssi, menettelytapa, tapa, naula
wise tapa
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl; Europarl8 Tapa hänet. Kill him. Tapa hänet! Kill her! Perheen tapa. Family tradition. Et tapa häntä. You're not going to kill him. Tapa minut myös. Kill me too. Tapa yhtiökumppanisi. Kill your partners. Tapa ei ollut kummoinen. The way was not great. Tämä on väärä tapa toimia. No, that is the wrong way to go about it. Tiedoksi: tapa. Information. Se on hieno tapa ajatella sitä! That's a nice way of looking at it. Show more arrow right

Wiktionary

custom habit manner way (to do a thing) Show more arrow right Meillä oli sunnuntaisin tapana mennä rannalle.We used to go to the beach on Sundays.We would go to the beach on Sundays. Show more arrow right Adjectives tavallinentavatontavanomainenepätavallinentapainen Verbs tavoittaatavoitella (way) jolla(k)in tavalla = by some meanssomehow Show more arrow right ajattelutapaajatustapaehtotapaelämäntapaesiintymistapaesitystapahallitustapahovitavathäätapaihmistavatilmaisutapajuomatapakansantapakatsantotapakatsomustapakauppatapakirjoitustapakuvaamistapakuvaustapakäsittelytapakäsitystapakäskytapakäyttäytymistapakäyttötapakäytöstapalaatutapalaskutapalaulutapalehtitapaliiketapalisääntymistapalukutapalähestymistapamahtotapamenettelytapamerimiestapamerkintätapamuodostumistapanäkemistapaperimätapaperinnäistapapuhetapapuhuttelutapapöytätaparankaisutaparatkaisutapareaktiotapasanontatapaseuratapasuhtautumistapasuoritustapatapainkuvaustapaintuomaritapainturmelustapakasvatustapakristillinentapakristillisyystapakristittytapakulttuuritapaluokkatapaoikeustaparikollinentaparikollisuustapatietotapaturmatekotapatoimintatapatositapatulkintatapatyöskentelytapatyötapavaalitapaviljelytapaääntämistapa Show more arrow right From Proto-Finnic tapa, from Baltic. Show more arrow right

Wikipedia

tottumus
käytöstavat
hyvä tapa
vakiintunut, vallitseviin arvostuksiin perustuva käytäntö maan tapa, toissijainen oikeuslähde instituutio
Tapa
epäitsenäinen kaupunki ja samannimisen kunnan keskus Virossa Tapan kunta
kunta Virossa Marcel Utembi Tapa
(s. 1959), kinhasankongolainen katolinen arkkipiispa Tampereen Palloilijat
(TaPa), tamperelainen urheiluseura
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tapani

tapani

tapasi

tapasi

tapansa

tapansa

Par

-ta

tapaani

tapojani

tapaasi

tapojasi

tapaansa

tapojansa / tapojaan

Gen

-n

tapani

tapojeni

tapasi

tapojesi

tapansa

tapojensa

Ill

mihin

tapaani

tapoihini

tapaasi

tapoihisi

tapaansa

tapoihinsa

Ine

-ssa

tavassani

tavoissani

tavassasi

tavoissasi

tavassansa / tavassaan

tavoissansa / tavoissaan

Ela

-sta

tavastani

tavoistani

tavastasi

tavoistasi

tavastansa / tavastaan

tavoistansa / tavoistaan

All

-lle

tavalleni

tavoilleni

tavallesi

tavoillesi

tavallensa / tavalleen

tavoillensa / tavoillean

Ade

-lla

tavallani

tavoillani

tavallasi

tavoillasi

tavallansa / tavallaan

tavoillansa / tavoillaan

Abl

-lta

tavaltani

tavoiltani

tavaltasi

tavoiltasi

tavaltansa / tavaltaan

tavoiltansa / tavoiltaan

Tra

-ksi

tavakseni

tavoikseni

tavaksesi

tavoiksesi

tavaksensa / tavakseen

tavoiksensa / tavoikseen

Ess

-na

tapanani

tapoinani

tapanasi

tapoinasi

tapanansa / tapanaan

tapoinansa / tapoinaan

Abe

-tta

tavattani

tavoittani

tavattasi

tavoittasi

tavattansa / tavattaan

tavoittansa / tavoittaan

Com

-ne

-

tapoineni

-

tapoinesi

-

tapoinensa / tapoineen

Singular

Plural

Nom

-

tapani

tapasi

tapansa

tapani

tapasi

tapansa

Par

-ta

tapaani

tapaasi

tapaansa

tapojani

tapojasi

tapojansa / tapojaan

Gen

-n

tapani

tapasi

tapansa

tapojeni

tapojesi

tapojensa

Ill

mihin

tapaani

tapaasi

tapaansa

tapoihini

tapoihisi

tapoihinsa

Ine

-ssa

tavassani

tavassasi

tavassansa / tavassaan

tavoissani

tavoissasi

tavoissansa / tavoissaan

Ela

-sta

tavastani

tavastasi

tavastansa / tavastaan

tavoistani

tavoistasi

tavoistansa / tavoistaan

All

-lle

tavalleni

tavallesi

tavallensa / tavalleen

tavoilleni

tavoillesi

tavoillensa / tavoillean

Ade

-lla

tavallani

tavallasi

tavallansa / tavallaan

tavoillani

tavoillasi

tavoillansa / tavoillaan

Abl

-lta

tavaltani

tavaltasi

tavaltansa / tavaltaan

tavoiltani

tavoiltasi

tavoiltansa / tavoiltaan

Tra

-ksi

tavakseni

tavaksesi

tavaksensa / tavakseen

tavoikseni

tavoiksesi

tavoiksensa / tavoikseen

Ess

-na

tapanani

tapanasi

tapanansa / tapanaan

tapoinani

tapoinasi

tapoinansa / tapoinaan

Abe

-tta

tavattani

tavattasi

tavattansa / tavattaan

tavoittani

tavoittasi

tavoittansa / tavoittaan

Com

-ne

-

-

-

tapoineni

tapoinesi

tapoinensa / tapoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tapamme

tapamme

tapanne

tapanne

tapansa

tapansa

Par

-ta

tapaamme

tapojamme

tapaanne

tapojanne

tapaansa

tapojansa / tapojaan

Gen

-n

tapamme

tapojemme

tapanne

tapojenne

tapansa

tapojensa

Ill

mihin

tapaamme

tapoihimme

tapaanne

tapoihinne

tapaansa

tapoihinsa

Ine

-ssa

tavassamme

tavoissamme

tavassanne

tavoissanne

tavassansa / tavassaan

tavoissansa / tavoissaan

Ela

-sta

tavastamme

tavoistamme

tavastanne

tavoistanne

tavastansa / tavastaan

tavoistansa / tavoistaan

All

-lle

tavallemme

tavoillemme

tavallenne

tavoillenne

tavallensa / tavalleen

tavoillensa / tavoillean

Ade

-lla

tavallamme

tavoillamme

tavallanne

tavoillanne

tavallansa / tavallaan

tavoillansa / tavoillaan

Abl

-lta

tavaltamme

tavoiltamme

tavaltanne

tavoiltanne

tavaltansa / tavaltaan

tavoiltansa / tavoiltaan

Tra

-ksi

tavaksemme

tavoiksemme

tavaksenne

tavoiksenne

tavaksensa / tavakseen

tavoiksensa / tavoikseen

Ess

-na

tapanamme

tapoinamme

tapananne

tapoinanne

tapanansa / tapanaan

tapoinansa / tapoinaan

Abe

-tta

tavattamme

tavoittamme

tavattanne

tavoittanne

tavattansa / tavattaan

tavoittansa / tavoittaan

Com

-ne

-

tapoinemme

-

tapoinenne

-

tapoinensa / tapoineen

Singular

Plural

Nom

-

tapamme

tapanne

tapansa

tapamme

tapanne

tapansa

Par

-ta

tapaamme

tapaanne

tapaansa

tapojamme

tapojanne

tapojansa / tapojaan

Gen

-n

tapamme

tapanne

tapansa

tapojemme

tapojenne

tapojensa

Ill

mihin

tapaamme

tapaanne

tapaansa

tapoihimme

tapoihinne

tapoihinsa

Ine

-ssa

tavassamme

tavassanne

tavassansa / tavassaan

tavoissamme

tavoissanne

tavoissansa / tavoissaan

Ela

-sta

tavastamme

tavastanne

tavastansa / tavastaan

tavoistamme

tavoistanne

tavoistansa / tavoistaan

All

-lle

tavallemme

tavallenne

tavallensa / tavalleen

tavoillemme

tavoillenne

tavoillensa / tavoillean

Ade

-lla

tavallamme

tavallanne

tavallansa / tavallaan

tavoillamme

tavoillanne

tavoillansa / tavoillaan

Abl

-lta

tavaltamme

tavaltanne

tavaltansa / tavaltaan

tavoiltamme

tavoiltanne

tavoiltansa / tavoiltaan

Tra

-ksi

tavaksemme

tavaksenne

tavaksensa / tavakseen

tavoiksemme

tavoiksenne

tavoiksensa / tavoikseen

Ess

-na

tapanamme

tapananne

tapanansa / tapanaan

tapoinamme

tapoinanne

tapoinansa / tapoinaan

Abe

-tta

tavattamme

tavattanne

tavattansa / tavattaan

tavoittamme

tavoittanne

tavoittansa / tavoittaan

Com

-ne

-

-

-

tapoinemme

tapoinenne

tapoinensa / tapoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(intransitive) to dance Show more arrow right Nouns tanssitanssija Verbs momentane tanssahtaacausative tanssittaa Show more arrow right tanssi +‎ -ia Show more arrow right
to dance tanssia, hyppyyttää, hyppiä
to bop tanssia, kumauttaa
to prance tepastella, keikistellä, hypellä, tanssia, hypähdellä
to foot it kävellä, tanssia, mennä jalkaisin, kulkea jalan
shake a leg tanssia, pitää kiirettä
Show more arrow right
Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OPUS - Finnish-English OpenSubtitles2018; GlobalVoices Mies rakastaa tanssia. The man loves to dance. Me tanssimme. We are dancing. Ala tanssia. Come on man! Voisimmeko tanssia yhdessä? Would you like to dance together? Tanssi, horo! Dance, you pretty bitch! Haluan tanssia. I want to dance. Minä aion tanssia. I shall dance, in London. Osaako hän tanssia? He can't dance? Hän haluaa myös tanssia ja laulaa. She also wants to dance and sing. Voisimmeko joskus tanssia yhdessä? Could we dance together sometime? Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

tanssin

en tanssi

ii

tanssit

et tanssi

iii

tanssii

ei tanssi

Plural

Positive

Negative

i

tanssimme / tanssitaan

emme tanssi / ei tanssita

ii

tanssitte

ette tanssi

iii

tanssivat

eivät tanssi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

tanssin

en tanssinut

ii

tanssit

et tanssinut

iii

tanssi

ei tanssinut

Plural

Positive

Negative

i

tanssimme / tanssittiin

emme tanssineet / ei tanssittu

ii

tanssitte

ette tanssineet

iii

tanssivat

eivät tanssineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen tanssinut

en ole tanssinut

ii

olet tanssinut

et ole tanssinut

iii

on tanssinut

ei ole tanssinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme tanssineet

emme ole tanssineet

ii

olette tanssineet

ette ole tanssineet

iii

ovat tanssineet

eivät ole tanssineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin tanssinut

en ollut tanssinut

ii

olit tanssinut

et ollut tanssinut

iii

oli tanssinut

ei ollut tanssinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme tanssineet

emme olleet tanssineet

ii

olitte tanssineet

ette olleet tanssineet

iii

olivat tanssineet

eivät olleet tanssineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

tanssisin

en tanssisi

ii

tanssisit

et tanssisi

iii

tanssisi

ei tanssisi

Plural

Positive

Negative

i

tanssisimme

emme tanssisi

ii

tanssisitte

ette tanssisi

iii

tanssisivat

eivät tanssisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin tanssinut

en olisi tanssinut

ii

olisit tanssinut

et olisi tanssinut

iii

olisi tanssinut

ei olisi tanssinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme tanssineet

emme olisi tanssineet

ii

olisitte tanssineet

ette olisi tanssineet

iii

olisivat tanssineet

eivät olisi tanssineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

tanssinen

en tanssine

ii

tanssinet

et tanssine

iii

tanssinee

ei tanssine

Plural

Positive

Negative

i

tanssinemme

emme tanssine

ii

tanssinette

ette tanssine

iii

tanssinevat

eivät tanssine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen tanssinut

en liene tanssinut

ii

lienet tanssinut

et liene tanssinut

iii

lienee tanssinut

ei liene tanssinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme tanssineet

emme liene tanssineet

ii

lienette tanssineet

ette liene tanssineet

iii

lienevät tanssineet

eivät liene tanssineet

Imperative

Singular

i

-

ii

tanssi

iii

tanssikoon

Plural

i

tanssikaamme

ii

tanssikaa

iii

tanssikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

tanssia

Tra

-ksi

tanssiaksensa / tanssiakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

tanssiessa

Ins

-in

tanssien

Ine

-ssa

tanssittaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

tanssimaan

Ine

-ssa

tanssimassa

Ela

-sta

tanssimasta

Ade

-lla

tanssimalla

Abe

-tta

tanssimatta

Ins

-in

tanssiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

tanssiminen

Par

-ta

tanssimista

Infinitive V

tanssimaisillaan / tanssimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

tanssitaan

ei tanssita

Imperfect

tanssittiin

ei tanssittu

Potential

tanssittaneen

ei tanssittane

Conditional

tanssittaisiin

ei tanssittaisi

Imperative Present

tanssittakoon

älköön tanssittako

Imperative Perfect

olkoon tanssittu

älköön tanssittu

Positive

Negative

Present

tanssitaan

ei tanssita

Imperfect

tanssittiin

ei tanssittu

Potential

tanssittaneen

ei tanssittane

Conditional

tanssittaisiin

ei tanssittaisi

Imperative Present

tanssittakoon

älköön tanssittako

Imperative Perfect

olkoon tanssittu

älköön tanssittu

Participle

Active

Passive

1st

tanssiva

tanssittava

2nd

tanssinut

tanssittu

3rd

tanssima

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept