logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

suunvuoro, noun

Word analysis
suunvuoron

suunvuoron

suunvuoro

Noun, Singular Genitive

suu

Noun, Singular Genitive

+ vuo

Noun, Singular Nominative

+ ron

Noun, Singular Nominative

suu

Noun, Singular Genitive

+ vuoro

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suunvuoro

suunvuorot

Par

-ta

suunvuoroa

suunvuoroja

Gen

-n

suunvuoron

suunvuorojen

Ill

mihin

suunvuoroon

suunvuoroihin

Ine

-ssa

suunvuorossa

suunvuoroissa

Ela

-sta

suunvuorosta

suunvuoroista

All

-lle

suunvuorolle

suunvuoroille

Ade

-lla

suunvuorolla

suunvuoroilla

Abl

-lta

suunvuorolta

suunvuoroilta

Tra

-ksi

suunvuoroksi

suunvuoroiksi

Ess

-na

suunvuorona

suunvuoroina

Abe

-tta

suunvuorotta

suunvuoroitta

Com

-ne

-

suunvuoroine

Ins

-in

-

suunvuoroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suunvuoro

suunvuorot

Par

-ta

suunvuoroa

suunvuoroja

Gen

-n

suunvuoron

suunvuorojen

Ill

mihin

suunvuoroon

suunvuoroihin

Ine

-ssa

suunvuorossa

suunvuoroissa

Ela

-sta

suunvuorosta

suunvuoroista

All

-lle

suunvuorolle

suunvuoroille

Ade

-lla

suunvuorolla

suunvuoroilla

Abl

-lta

suunvuorolta

suunvuoroilta

Tra

-ksi

suunvuoroksi

suunvuoroiksi

Ess

-na

suunvuorona

suunvuoroina

Abe

-tta

suunvuorotta

suunvuoroitta

Com

-ne

-

suunvuoroine

Ins

-in

-

suunvuoroin

dull
oral interaction
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Saisinko jo suunvuoron? [ Newt ] Hey, Bobby, go for two. Mikäli saamme suunvuoron. So far up Mr. Goggle's... Saisinko suunvuoron täällä? Can I get a word in edgewise here? Miten saat suunvuoron, Tosh? I don't know how you got a word in edgeways, Tosh. Saat aina viimeisen suunvuoron. You always had the last word. Puhun kun saan Ziralta suunvuoron. Only when she lets me. Annan nyt suunvuoron rouva Lynchille. Now, I'd like, if you would, to give you a moment to hear... Selitänkin, jos saan sinulta suunvuoron. Well, if you'il excuse me, I' il try to explain. Mortin vanhin poika Paul saa suunvuoron. Paul, Mort's eldest son, will now say a few words. Saisinko minä suunvuoron, Jacob? Jacob, can have the room? Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suunvuoroni

suunvuoroni

suunvuorosi

suunvuorosi

suunvuoronsa

suunvuoronsa

Par

-ta

suunvuoroani

suunvuorojani

suunvuoroasi

suunvuorojasi

suunvuoroansa / suunvuoroaan

suunvuorojansa / suunvuorojaan

Gen

-n

suunvuoroni

suunvuorojeni

suunvuorosi

suunvuorojesi

suunvuoronsa

suunvuorojensa

Ill

mihin

suunvuorooni

suunvuoroihini

suunvuoroosi

suunvuoroihisi

suunvuoroonsa

suunvuoroihinsa

Ine

-ssa

suunvuorossani

suunvuoroissani

suunvuorossasi

suunvuoroissasi

suunvuorossansa / suunvuorossaan

suunvuoroissansa / suunvuoroissaan

Ela

-sta

suunvuorostani

suunvuoroistani

suunvuorostasi

suunvuoroistasi

suunvuorostansa / suunvuorostaan

suunvuoroistansa / suunvuoroistaan

All

-lle

suunvuorolleni

suunvuoroilleni

suunvuorollesi

suunvuoroillesi

suunvuorollensa / suunvuorolleen

suunvuoroillensa / suunvuoroillean

Ade

-lla

suunvuorollani

suunvuoroillani

suunvuorollasi

suunvuoroillasi

suunvuorollansa / suunvuorollaan

suunvuoroillansa / suunvuoroillaan

Abl

-lta

suunvuoroltani

suunvuoroiltani

suunvuoroltasi

suunvuoroiltasi

suunvuoroltansa / suunvuoroltaan

suunvuoroiltansa / suunvuoroiltaan

Tra

-ksi

suunvuorokseni

suunvuoroikseni

suunvuoroksesi

suunvuoroiksesi

suunvuoroksensa / suunvuorokseen

suunvuoroiksensa / suunvuoroikseen

Ess

-na

suunvuoronani

suunvuoroinani

suunvuoronasi

suunvuoroinasi

suunvuoronansa / suunvuoronaan

suunvuoroinansa / suunvuoroinaan

Abe

-tta

suunvuorottani

suunvuoroittani

suunvuorottasi

suunvuoroittasi

suunvuorottansa / suunvuorottaan

suunvuoroittansa / suunvuoroittaan

Com

-ne

-

suunvuoroineni

-

suunvuoroinesi

-

suunvuoroinensa / suunvuoroineen

Singular

Plural

Nom

-

suunvuoroni

suunvuorosi

suunvuoronsa

suunvuoroni

suunvuorosi

suunvuoronsa

Par

-ta

suunvuoroani

suunvuoroasi

suunvuoroansa / suunvuoroaan

suunvuorojani

suunvuorojasi

suunvuorojansa / suunvuorojaan

Gen

-n

suunvuoroni

suunvuorosi

suunvuoronsa

suunvuorojeni

suunvuorojesi

suunvuorojensa

Ill

mihin

suunvuorooni

suunvuoroosi

suunvuoroonsa

suunvuoroihini

suunvuoroihisi

suunvuoroihinsa

Ine

-ssa

suunvuorossani

suunvuorossasi

suunvuorossansa / suunvuorossaan

suunvuoroissani

suunvuoroissasi

suunvuoroissansa / suunvuoroissaan

Ela

-sta

suunvuorostani

suunvuorostasi

suunvuorostansa / suunvuorostaan

suunvuoroistani

suunvuoroistasi

suunvuoroistansa / suunvuoroistaan

All

-lle

suunvuorolleni

suunvuorollesi

suunvuorollensa / suunvuorolleen

suunvuoroilleni

suunvuoroillesi

suunvuoroillensa / suunvuoroillean

Ade

-lla

suunvuorollani

suunvuorollasi

suunvuorollansa / suunvuorollaan

suunvuoroillani

suunvuoroillasi

suunvuoroillansa / suunvuoroillaan

Abl

-lta

suunvuoroltani

suunvuoroltasi

suunvuoroltansa / suunvuoroltaan

suunvuoroiltani

suunvuoroiltasi

suunvuoroiltansa / suunvuoroiltaan

Tra

-ksi

suunvuorokseni

suunvuoroksesi

suunvuoroksensa / suunvuorokseen

suunvuoroikseni

suunvuoroiksesi

suunvuoroiksensa / suunvuoroikseen

Ess

-na

suunvuoronani

suunvuoronasi

suunvuoronansa / suunvuoronaan

suunvuoroinani

suunvuoroinasi

suunvuoroinansa / suunvuoroinaan

Abe

-tta

suunvuorottani

suunvuorottasi

suunvuorottansa / suunvuorottaan

suunvuoroittani

suunvuoroittasi

suunvuoroittansa / suunvuoroittaan

Com

-ne

-

-

-

suunvuoroineni

suunvuoroinesi

suunvuoroinensa / suunvuoroineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suunvuoromme

suunvuoromme

suunvuoronne

suunvuoronne

suunvuoronsa

suunvuoronsa

Par

-ta

suunvuoroamme

suunvuorojamme

suunvuoroanne

suunvuorojanne

suunvuoroansa / suunvuoroaan

suunvuorojansa / suunvuorojaan

Gen

-n

suunvuoromme

suunvuorojemme

suunvuoronne

suunvuorojenne

suunvuoronsa

suunvuorojensa

Ill

mihin

suunvuoroomme

suunvuoroihimme

suunvuoroonne

suunvuoroihinne

suunvuoroonsa

suunvuoroihinsa

Ine

-ssa

suunvuorossamme

suunvuoroissamme

suunvuorossanne

suunvuoroissanne

suunvuorossansa / suunvuorossaan

suunvuoroissansa / suunvuoroissaan

Ela

-sta

suunvuorostamme

suunvuoroistamme

suunvuorostanne

suunvuoroistanne

suunvuorostansa / suunvuorostaan

suunvuoroistansa / suunvuoroistaan

All

-lle

suunvuorollemme

suunvuoroillemme

suunvuorollenne

suunvuoroillenne

suunvuorollensa / suunvuorolleen

suunvuoroillensa / suunvuoroillean

Ade

-lla

suunvuorollamme

suunvuoroillamme

suunvuorollanne

suunvuoroillanne

suunvuorollansa / suunvuorollaan

suunvuoroillansa / suunvuoroillaan

Abl

-lta

suunvuoroltamme

suunvuoroiltamme

suunvuoroltanne

suunvuoroiltanne

suunvuoroltansa / suunvuoroltaan

suunvuoroiltansa / suunvuoroiltaan

Tra

-ksi

suunvuoroksemme

suunvuoroiksemme

suunvuoroksenne

suunvuoroiksenne

suunvuoroksensa / suunvuorokseen

suunvuoroiksensa / suunvuoroikseen

Ess

-na

suunvuoronamme

suunvuoroinamme

suunvuoronanne

suunvuoroinanne

suunvuoronansa / suunvuoronaan

suunvuoroinansa / suunvuoroinaan

Abe

-tta

suunvuorottamme

suunvuoroittamme

suunvuorottanne

suunvuoroittanne

suunvuorottansa / suunvuorottaan

suunvuoroittansa / suunvuoroittaan

Com

-ne

-

suunvuoroinemme

-

suunvuoroinenne

-

suunvuoroinensa / suunvuoroineen

Singular

Plural

Nom

-

suunvuoromme

suunvuoronne

suunvuoronsa

suunvuoromme

suunvuoronne

suunvuoronsa

Par

-ta

suunvuoroamme

suunvuoroanne

suunvuoroansa / suunvuoroaan

suunvuorojamme

suunvuorojanne

suunvuorojansa / suunvuorojaan

Gen

-n

suunvuoromme

suunvuoronne

suunvuoronsa

suunvuorojemme

suunvuorojenne

suunvuorojensa

Ill

mihin

suunvuoroomme

suunvuoroonne

suunvuoroonsa

suunvuoroihimme

suunvuoroihinne

suunvuoroihinsa

Ine

-ssa

suunvuorossamme

suunvuorossanne

suunvuorossansa / suunvuorossaan

suunvuoroissamme

suunvuoroissanne

suunvuoroissansa / suunvuoroissaan

Ela

-sta

suunvuorostamme

suunvuorostanne

suunvuorostansa / suunvuorostaan

suunvuoroistamme

suunvuoroistanne

suunvuoroistansa / suunvuoroistaan

All

-lle

suunvuorollemme

suunvuorollenne

suunvuorollensa / suunvuorolleen

suunvuoroillemme

suunvuoroillenne

suunvuoroillensa / suunvuoroillean

Ade

-lla

suunvuorollamme

suunvuorollanne

suunvuorollansa / suunvuorollaan

suunvuoroillamme

suunvuoroillanne

suunvuoroillansa / suunvuoroillaan

Abl

-lta

suunvuoroltamme

suunvuoroltanne

suunvuoroltansa / suunvuoroltaan

suunvuoroiltamme

suunvuoroiltanne

suunvuoroiltansa / suunvuoroiltaan

Tra

-ksi

suunvuoroksemme

suunvuoroksenne

suunvuoroksensa / suunvuorokseen

suunvuoroiksemme

suunvuoroiksenne

suunvuoroiksensa / suunvuoroikseen

Ess

-na

suunvuoronamme

suunvuoronanne

suunvuoronansa / suunvuoronaan

suunvuoroinamme

suunvuoroinanne

suunvuoroinansa / suunvuoroinaan

Abe

-tta

suunvuorottamme

suunvuorottanne

suunvuorottansa / suunvuorottaan

suunvuoroittamme

suunvuoroittanne

suunvuoroittansa / suunvuoroittaan

Com

-ne

-

-

-

suunvuoroinemme

suunvuoroinenne

suunvuoroinensa / suunvuoroineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suu

suut

Par

-ta

suuta

suita

Gen

-n

suun

suitten / suiden

Ill

mihin

suuhun

suihin

Ine

-ssa

suussa

suissa

Ela

-sta

suusta

suista

All

-lle

suulle

suille

Ade

-lla

suulla

suilla

Abl

-lta

suulta

suilta

Tra

-ksi

suuksi

suiksi

Ess

-na

suuna

suina

Abe

-tta

suutta

suitta

Com

-ne

-

suine

Ins

-in

-

suin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suu

suut

Par

-ta

suuta

suita

Gen

-n

suun

suitten / suiden

Ill

mihin

suuhun

suihin

Ine

-ssa

suussa

suissa

Ela

-sta

suusta

suista

All

-lle

suulle

suille

Ade

-lla

suulla

suilla

Abl

-lta

suulta

suilta

Tra

-ksi

suuksi

suiksi

Ess

-na

suuna

suina

Abe

-tta

suutta

suitta

Com

-ne

-

suine

Ins

-in

-

suin

mouth suu, kita, aukko, uloskäytävä, sisäänkäytävä
orifice aukko, suu
jaws suu
outlet pistorasia, markkinat, poistoputki, aukko, myyntipiste, suu
muzzle kuono, kuonokoppa, turpa, suu
kisser suutelija, naama, suu
chop kyljys, potkut, leima, isku, suu, sananvaihto
gob monttu, möykky, kita, suu
chops leuat, suu
outfall laskukohta, suu
trap ansa, loukku, vesilukko, pyydys, hajulukko, suu
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3 Suu tuntuu kuivalta. Mouth feels dry. Tuki suusi. Shut up. Avaa suusi. Open your mouth. Pidä suusi. Keep your mouth off that! Avaa suusi! Open your mouth! Tuki suusi! Shut up! Sulje suusi. Close your mouth. Sulje suusi? Will you shut up? Siisti suusi! Watch your mouth! Siivoa suusi! Mind your language! Show more arrow right

Wiktionary

mouth Show more arrow right Adjectives suulas Nouns suukko Verbs suudellasuuttua (possibly) Show more arrow right alassuinherkkusuuhihansuuhölösuuillansuujoensuujokisuukankaansuukohdunsuumahansuunaurusuinovensuuovisuupartasuupullonsuupuronsuurääväsuusalmensuusuihinottosukansuusuorasuusuualuesuuaukkosuuhaarasuukappalesuukapulasuukirurgiasuukkosuusuukopusuulakisuuliekkisuuluukkusuunantosuunkostukesuunpieksentäsuunpieksäntäsuuntäysisuunvuorosuuontelosuuosasuuotesuupalasuupalttisuupamaussuupelisuupeltisuupielisuupohjasuuposkisuupuhesuupuolisuupurjesuurakosuurautasuurihmasuurustinkisuusanasuuseksisuusolasuusuihkesuusuihkutesuusumutesuutautisuutulehdussuuvannesuuvesisuuvärkkisuuväyläsuuäännetaskunsuuteränsuutuppisuutörösuuuuninsuu Show more arrow right From Proto-Finnic suu, from Proto-Uralic śuwe. Cognates include Estonian suu and Hungarian száj. Show more arrow right

Wikipedia

Mouth In animal anatomy, the mouth, also known as the oral cavity, buccal cavity, or in Latin cavum oris, is the opening through which many animals take in food and issue vocal sounds. It is also the cavity lying at the upper end of the alimentary canal, bounded on the outside by the lips and inside by the pharynx and containing in higher vertebrates the tongue and teeth. This cavity is also known as the buccal cavity, from the Latin bucca ("cheek"). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suuni

suuni

suusi

suusi

suunsa

suunsa

Par

-ta

suutani

suitani

suutasi

suitasi

suutansa / suutaan

suitansa / suitaan

Gen

-n

suuni

suitteni / suideni

suusi

suittesi / suidesi

suunsa

suittensa / suidensa

Ill

mihin

suuhuni

suihini

suuhusi

suihisi

suuhunsa

suihinsa

Ine

-ssa

suussani

suissani

suussasi

suissasi

suussansa / suussaan

suissansa / suissaan

Ela

-sta

suustani

suistani

suustasi

suistasi

suustansa / suustaan

suistansa / suistaan

All

-lle

suulleni

suilleni

suullesi

suillesi

suullensa / suulleen

suillensa / suillean

Ade

-lla

suullani

suillani

suullasi

suillasi

suullansa / suullaan

suillansa / suillaan

Abl

-lta

suultani

suiltani

suultasi

suiltasi

suultansa / suultaan

suiltansa / suiltaan

Tra

-ksi

suukseni

suikseni

suuksesi

suiksesi

suuksensa / suukseen

suiksensa / suikseen

Ess

-na

suunani

suinani

suunasi

suinasi

suunansa / suunaan

suinansa / suinaan

Abe

-tta

suuttani

suittani

suuttasi

suittasi

suuttansa / suuttaan

suittansa / suittaan

Com

-ne

-

suineni

-

suinesi

-

suinensa / suineen

Singular

Plural

Nom

-

suuni

suusi

suunsa

suuni

suusi

suunsa

Par

-ta

suutani

suutasi

suutansa / suutaan

suitani

suitasi

suitansa / suitaan

Gen

-n

suuni

suusi

suunsa

suitteni / suideni

suittesi / suidesi

suittensa / suidensa

Ill

mihin

suuhuni

suuhusi

suuhunsa

suihini

suihisi

suihinsa

Ine

-ssa

suussani

suussasi

suussansa / suussaan

suissani

suissasi

suissansa / suissaan

Ela

-sta

suustani

suustasi

suustansa / suustaan

suistani

suistasi

suistansa / suistaan

All

-lle

suulleni

suullesi

suullensa / suulleen

suilleni

suillesi

suillensa / suillean

Ade

-lla

suullani

suullasi

suullansa / suullaan

suillani

suillasi

suillansa / suillaan

Abl

-lta

suultani

suultasi

suultansa / suultaan

suiltani

suiltasi

suiltansa / suiltaan

Tra

-ksi

suukseni

suuksesi

suuksensa / suukseen

suikseni

suiksesi

suiksensa / suikseen

Ess

-na

suunani

suunasi

suunansa / suunaan

suinani

suinasi

suinansa / suinaan

Abe

-tta

suuttani

suuttasi

suuttansa / suuttaan

suittani

suittasi

suittansa / suittaan

Com

-ne

-

-

-

suineni

suinesi

suinensa / suineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suumme

suumme

suunne

suunne

suunsa

suunsa

Par

-ta

suutamme

suitamme

suutanne

suitanne

suutansa / suutaan

suitansa / suitaan

Gen

-n

suumme

suittemme / suidemme

suunne

suittenne / suidenne

suunsa

suittensa / suidensa

Ill

mihin

suuhumme

suihimme

suuhunne

suihinne

suuhunsa

suihinsa

Ine

-ssa

suussamme

suissamme

suussanne

suissanne

suussansa / suussaan

suissansa / suissaan

Ela

-sta

suustamme

suistamme

suustanne

suistanne

suustansa / suustaan

suistansa / suistaan

All

-lle

suullemme

suillemme

suullenne

suillenne

suullensa / suulleen

suillensa / suillean

Ade

-lla

suullamme

suillamme

suullanne

suillanne

suullansa / suullaan

suillansa / suillaan

Abl

-lta

suultamme

suiltamme

suultanne

suiltanne

suultansa / suultaan

suiltansa / suiltaan

Tra

-ksi

suuksemme

suiksemme

suuksenne

suiksenne

suuksensa / suukseen

suiksensa / suikseen

Ess

-na

suunamme

suinamme

suunanne

suinanne

suunansa / suunaan

suinansa / suinaan

Abe

-tta

suuttamme

suittamme

suuttanne

suittanne

suuttansa / suuttaan

suittansa / suittaan

Com

-ne

-

suinemme

-

suinenne

-

suinensa / suineen

Singular

Plural

Nom

-

suumme

suunne

suunsa

suumme

suunne

suunsa

Par

-ta

suutamme

suutanne

suutansa / suutaan

suitamme

suitanne

suitansa / suitaan

Gen

-n

suumme

suunne

suunsa

suittemme / suidemme

suittenne / suidenne

suittensa / suidensa

Ill

mihin

suuhumme

suuhunne

suuhunsa

suihimme

suihinne

suihinsa

Ine

-ssa

suussamme

suussanne

suussansa / suussaan

suissamme

suissanne

suissansa / suissaan

Ela

-sta

suustamme

suustanne

suustansa / suustaan

suistamme

suistanne

suistansa / suistaan

All

-lle

suullemme

suullenne

suullensa / suulleen

suillemme

suillenne

suillensa / suillean

Ade

-lla

suullamme

suullanne

suullansa / suullaan

suillamme

suillanne

suillansa / suillaan

Abl

-lta

suultamme

suultanne

suultansa / suultaan

suiltamme

suiltanne

suiltansa / suiltaan

Tra

-ksi

suuksemme

suuksenne

suuksensa / suukseen

suiksemme

suiksenne

suiksensa / suikseen

Ess

-na

suunamme

suunanne

suunansa / suunaan

suinamme

suinanne

suinansa / suinaan

Abe

-tta

suuttamme

suuttanne

suuttansa / suuttaan

suittamme

suittanne

suittansa / suittaan

Com

-ne

-

-

-

suinemme

suinenne

suinensa / suineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuo

vuot

Par

-ta

vuota

voita

Gen

-n

vuon

voitten / voiden

Ill

mihin

vuohon

voihin

Ine

-ssa

vuossa

voissa

Ela

-sta

vuosta

voista

All

-lle

vuolle

voille

Ade

-lla

vuolla

voilla

Abl

-lta

vuolta

voilta

Tra

-ksi

vuoksi

voiksi

Ess

-na

vuona

voina

Abe

-tta

vuotta

voitta

Com

-ne

-

voine

Ins

-in

-

voin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuo

vuot

Par

-ta

vuota

voita

Gen

-n

vuon

voitten / voiden

Ill

mihin

vuohon

voihin

Ine

-ssa

vuossa

voissa

Ela

-sta

vuosta

voista

All

-lle

vuolle

voille

Ade

-lla

vuolla

voilla

Abl

-lta

vuolta

voilta

Tra

-ksi

vuoksi

voiksi

Ess

-na

vuona

voina

Abe

-tta

vuotta

voitta

Com

-ne

-

voine

Ins

-in

-

voin

flux vuo, virtaus, juoksute, virta, alituinen vaihtelu, kiertokulku
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 377532.; ParFinCo, sentence 104471; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 3980896.; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus; Suomi24 Parallel Corpus Osta voita ja leipää. Buy butter and bread. Tuskan vuosi. The year of pain. Ja ilon vuosi. And a year of joy. Hän lauloi vuokseen. He sang for his sake. Kaikki tämä on vuoksesi. All this is for your sake. En tee sitä vuokseen. I'm not doing it for his sake. On kulunut vuosi. It' s been a year. Vuotamme on paljon verta. We are losing a lot of blood. Lisää hieman voita keittoon. Add some butter to the soup. Vuo kurkistaa pilven takaa. The vuo peeks out from behind the cloud. Show more arrow right

Wiktionary

flow (physics) flux Show more arrow right vuoksi vuolas vuolle vuotaa kyynelvuo magneettivuo sähkövuo vuokaavio vuontiheys Show more arrow right From Proto-Finnic voo, from Proto-Uralic uwa- (“to flow”). Show more arrow right

Wikipedia

Flux Flux describes any effect that appears to pass or travel (whether it actually moves or not) through a surface or substance. A flux is a concept in applied mathematics and vector calculus which has many applications to physics. For transport phenomena, flux is a vector quantity, describing the magnitude and direction of the flow of a substance or property. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuoni

vuoni

vuosi

vuosi

vuonsa

vuonsa

Par

-ta

vuotani

voitani

vuotasi

voitasi

vuotansa / vuotaan

voitansa / voitaan

Gen

-n

vuoni

voitteni / voideni

vuosi

voittesi / voidesi

vuonsa

voittensa / voidensa

Ill

mihin

vuohoni

voihini

vuohosi

voihisi

vuohonsa

voihinsa

Ine

-ssa

vuossani

voissani

vuossasi

voissasi

vuossansa / vuossaan

voissansa / voissaan

Ela

-sta

vuostani

voistani

vuostasi

voistasi

vuostansa / vuostaan

voistansa / voistaan

All

-lle

vuolleni

voilleni

vuollesi

voillesi

vuollensa / vuolleen

voillensa / voillean

Ade

-lla

vuollani

voillani

vuollasi

voillasi

vuollansa / vuollaan

voillansa / voillaan

Abl

-lta

vuoltani

voiltani

vuoltasi

voiltasi

vuoltansa / vuoltaan

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

vuokseni

voikseni

vuoksesi

voiksesi

vuoksensa / vuokseen

voiksensa / voikseen

Ess

-na

vuonani

voinani

vuonasi

voinasi

vuonansa / vuonaan

voinansa / voinaan

Abe

-tta

vuottani

voittani

vuottasi

voittasi

vuottansa / vuottaan

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

voineni

-

voinesi

-

voinensa / voineen

Singular

Plural

Nom

-

vuoni

vuosi

vuonsa

vuoni

vuosi

vuonsa

Par

-ta

vuotani

vuotasi

vuotansa / vuotaan

voitani

voitasi

voitansa / voitaan

Gen

-n

vuoni

vuosi

vuonsa

voitteni / voideni

voittesi / voidesi

voittensa / voidensa

Ill

mihin

vuohoni

vuohosi

vuohonsa

voihini

voihisi

voihinsa

Ine

-ssa

vuossani

vuossasi

vuossansa / vuossaan

voissani

voissasi

voissansa / voissaan

Ela

-sta

vuostani

vuostasi

vuostansa / vuostaan

voistani

voistasi

voistansa / voistaan

All

-lle

vuolleni

vuollesi

vuollensa / vuolleen

voilleni

voillesi

voillensa / voillean

Ade

-lla

vuollani

vuollasi

vuollansa / vuollaan

voillani

voillasi

voillansa / voillaan

Abl

-lta

vuoltani

vuoltasi

vuoltansa / vuoltaan

voiltani

voiltasi

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

vuokseni

vuoksesi

vuoksensa / vuokseen

voikseni

voiksesi

voiksensa / voikseen

Ess

-na

vuonani

vuonasi

vuonansa / vuonaan

voinani

voinasi

voinansa / voinaan

Abe

-tta

vuottani

vuottasi

vuottansa / vuottaan

voittani

voittasi

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

-

-

voineni

voinesi

voinensa / voineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuomme

vuomme

vuonne

vuonne

vuonsa

vuonsa

Par

-ta

vuotamme

voitamme

vuotanne

voitanne

vuotansa / vuotaan

voitansa / voitaan

Gen

-n

vuomme

voittemme / voidemme

vuonne

voittenne / voidenne

vuonsa

voittensa / voidensa

Ill

mihin

vuohomme

voihimme

vuohonne

voihinne

vuohonsa

voihinsa

Ine

-ssa

vuossamme

voissamme

vuossanne

voissanne

vuossansa / vuossaan

voissansa / voissaan

Ela

-sta

vuostamme

voistamme

vuostanne

voistanne

vuostansa / vuostaan

voistansa / voistaan

All

-lle

vuollemme

voillemme

vuollenne

voillenne

vuollensa / vuolleen

voillensa / voillean

Ade

-lla

vuollamme

voillamme

vuollanne

voillanne

vuollansa / vuollaan

voillansa / voillaan

Abl

-lta

vuoltamme

voiltamme

vuoltanne

voiltanne

vuoltansa / vuoltaan

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

vuoksemme

voiksemme

vuoksenne

voiksenne

vuoksensa / vuokseen

voiksensa / voikseen

Ess

-na

vuonamme

voinamme

vuonanne

voinanne

vuonansa / vuonaan

voinansa / voinaan

Abe

-tta

vuottamme

voittamme

vuottanne

voittanne

vuottansa / vuottaan

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

voinemme

-

voinenne

-

voinensa / voineen

Singular

Plural

Nom

-

vuomme

vuonne

vuonsa

vuomme

vuonne

vuonsa

Par

-ta

vuotamme

vuotanne

vuotansa / vuotaan

voitamme

voitanne

voitansa / voitaan

Gen

-n

vuomme

vuonne

vuonsa

voittemme / voidemme

voittenne / voidenne

voittensa / voidensa

Ill

mihin

vuohomme

vuohonne

vuohonsa

voihimme

voihinne

voihinsa

Ine

-ssa

vuossamme

vuossanne

vuossansa / vuossaan

voissamme

voissanne

voissansa / voissaan

Ela

-sta

vuostamme

vuostanne

vuostansa / vuostaan

voistamme

voistanne

voistansa / voistaan

All

-lle

vuollemme

vuollenne

vuollensa / vuolleen

voillemme

voillenne

voillensa / voillean

Ade

-lla

vuollamme

vuollanne

vuollansa / vuollaan

voillamme

voillanne

voillansa / voillaan

Abl

-lta

vuoltamme

vuoltanne

vuoltansa / vuoltaan

voiltamme

voiltanne

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

vuoksemme

vuoksenne

vuoksensa / vuokseen

voiksemme

voiksenne

voiksensa / voikseen

Ess

-na

vuonamme

vuonanne

vuonansa / vuonaan

voinamme

voinanne

voinansa / voinaan

Abe

-tta

vuottamme

vuottanne

vuottansa / vuottaan

voittamme

voittanne

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

-

-

voinemme

voinenne

voinensa / voineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ron

ronit

Par

-ta

ronia

roneja

Gen

-n

ronin

ronien

Ill

mihin

roniin

roneihin

Ine

-ssa

ronissa

roneissa

Ela

-sta

ronista

roneista

All

-lle

ronille

roneille

Ade

-lla

ronilla

roneilla

Abl

-lta

ronilta

roneilta

Tra

-ksi

roniksi

roneiksi

Ess

-na

ronina

roneina

Abe

-tta

ronitta

roneitta

Com

-ne

-

roneine

Ins

-in

-

ronein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ron

ronit

Par

-ta

ronia

roneja

Gen

-n

ronin

ronien

Ill

mihin

roniin

roneihin

Ine

-ssa

ronissa

roneissa

Ela

-sta

ronista

roneista

All

-lle

ronille

roneille

Ade

-lla

ronilla

roneilla

Abl

-lta

ronilta

roneilta

Tra

-ksi

roniksi

roneiksi

Ess

-na

ronina

roneina

Abe

-tta

ronitta

roneitta

Com

-ne

-

roneine

Ins

-in

-

ronein

ron
r is
of Ron
by Ron
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Europarl; OPUS - Finnish-English Ron, älä. Ron, don't. Kiitos, Ron. Thank you, Ron. Ron Howard ohjaa. Ron Howard's attached to direct. Ron, älä pelleile. Ron, stop wasting time. Ron, oletko valmis? Ron, you ready? Ron rakastaa äitiä. Ron loves Mommy! Ron on sanonut sen jo kaksi kertaa. ron has already said it twice. Ron on suosittu nimi poikavauvoilla. Ron is a popular name for baby boys. Lehdet tuovat rahaa, Ron. It's the print that gets the money, Ron. Tarvitsin ron apua tehtävän suorittamiseen. I needed ron's help to complete the task. Show more arrow right

Wikipedia

Ron (given name) Ron is a given name. It is mostly used as a shortening of the name Ronald, but is also Hebrew for "joy". People with this name include:. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ronini

ronini

ronisi

ronisi

roninsa

roninsa

Par

-ta

roniani

ronejani

roniasi

ronejasi

roniansa / roniaan

ronejansa / ronejaan

Gen

-n

ronini

ronieni

ronisi

roniesi

roninsa

roniensa

Ill

mihin

roniini

roneihini

roniisi

roneihisi

roniinsa

roneihinsa

Ine

-ssa

ronissani

roneissani

ronissasi

roneissasi

ronissansa / ronissaan

roneissansa / roneissaan

Ela

-sta

ronistani

roneistani

ronistasi

roneistasi

ronistansa / ronistaan

roneistansa / roneistaan

All

-lle

ronilleni

roneilleni

ronillesi

roneillesi

ronillensa / ronilleen

roneillensa / roneillean

Ade

-lla

ronillani

roneillani

ronillasi

roneillasi

ronillansa / ronillaan

roneillansa / roneillaan

Abl

-lta

roniltani

roneiltani

roniltasi

roneiltasi

roniltansa / roniltaan

roneiltansa / roneiltaan

Tra

-ksi

ronikseni

roneikseni

roniksesi

roneiksesi

roniksensa / ronikseen

roneiksensa / roneikseen

Ess

-na

roninani

roneinani

roninasi

roneinasi

roninansa / roninaan

roneinansa / roneinaan

Abe

-tta

ronittani

roneittani

ronittasi

roneittasi

ronittansa / ronittaan

roneittansa / roneittaan

Com

-ne

-

roneineni

-

roneinesi

-

roneinensa / roneineen

Singular

Plural

Nom

-

ronini

ronisi

roninsa

ronini

ronisi

roninsa

Par

-ta

roniani

roniasi

roniansa / roniaan

ronejani

ronejasi

ronejansa / ronejaan

Gen

-n

ronini

ronisi

roninsa

ronieni

roniesi

roniensa

Ill

mihin

roniini

roniisi

roniinsa

roneihini

roneihisi

roneihinsa

Ine

-ssa

ronissani

ronissasi

ronissansa / ronissaan

roneissani

roneissasi

roneissansa / roneissaan

Ela

-sta

ronistani

ronistasi

ronistansa / ronistaan

roneistani

roneistasi

roneistansa / roneistaan

All

-lle

ronilleni

ronillesi

ronillensa / ronilleen

roneilleni

roneillesi

roneillensa / roneillean

Ade

-lla

ronillani

ronillasi

ronillansa / ronillaan

roneillani

roneillasi

roneillansa / roneillaan

Abl

-lta

roniltani

roniltasi

roniltansa / roniltaan

roneiltani

roneiltasi

roneiltansa / roneiltaan

Tra

-ksi

ronikseni

roniksesi

roniksensa / ronikseen

roneikseni

roneiksesi

roneiksensa / roneikseen

Ess

-na

roninani

roninasi

roninansa / roninaan

roneinani

roneinasi

roneinansa / roneinaan

Abe

-tta

ronittani

ronittasi

ronittansa / ronittaan

roneittani

roneittasi

roneittansa / roneittaan

Com

-ne

-

-

-

roneineni

roneinesi

roneinensa / roneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ronimme

ronimme

roninne

roninne

roninsa

roninsa

Par

-ta

roniamme

ronejamme

ronianne

ronejanne

roniansa / roniaan

ronejansa / ronejaan

Gen

-n

ronimme

roniemme

roninne

ronienne

roninsa

roniensa

Ill

mihin

roniimme

roneihimme

roniinne

roneihinne

roniinsa

roneihinsa

Ine

-ssa

ronissamme

roneissamme

ronissanne

roneissanne

ronissansa / ronissaan

roneissansa / roneissaan

Ela

-sta

ronistamme

roneistamme

ronistanne

roneistanne

ronistansa / ronistaan

roneistansa / roneistaan

All

-lle

ronillemme

roneillemme

ronillenne

roneillenne

ronillensa / ronilleen

roneillensa / roneillean

Ade

-lla

ronillamme

roneillamme

ronillanne

roneillanne

ronillansa / ronillaan

roneillansa / roneillaan

Abl

-lta

roniltamme

roneiltamme

roniltanne

roneiltanne

roniltansa / roniltaan

roneiltansa / roneiltaan

Tra

-ksi

roniksemme

roneiksemme

roniksenne

roneiksenne

roniksensa / ronikseen

roneiksensa / roneikseen

Ess

-na

roninamme

roneinamme

roninanne

roneinanne

roninansa / roninaan

roneinansa / roneinaan

Abe

-tta

ronittamme

roneittamme

ronittanne

roneittanne

ronittansa / ronittaan

roneittansa / roneittaan

Com

-ne

-

roneinemme

-

roneinenne

-

roneinensa / roneineen

Singular

Plural

Nom

-

ronimme

roninne

roninsa

ronimme

roninne

roninsa

Par

-ta

roniamme

ronianne

roniansa / roniaan

ronejamme

ronejanne

ronejansa / ronejaan

Gen

-n

ronimme

roninne

roninsa

roniemme

ronienne

roniensa

Ill

mihin

roniimme

roniinne

roniinsa

roneihimme

roneihinne

roneihinsa

Ine

-ssa

ronissamme

ronissanne

ronissansa / ronissaan

roneissamme

roneissanne

roneissansa / roneissaan

Ela

-sta

ronistamme

ronistanne

ronistansa / ronistaan

roneistamme

roneistanne

roneistansa / roneistaan

All

-lle

ronillemme

ronillenne

ronillensa / ronilleen

roneillemme

roneillenne

roneillensa / roneillean

Ade

-lla

ronillamme

ronillanne

ronillansa / ronillaan

roneillamme

roneillanne

roneillansa / roneillaan

Abl

-lta

roniltamme

roniltanne

roniltansa / roniltaan

roneiltamme

roneiltanne

roneiltansa / roneiltaan

Tra

-ksi

roniksemme

roniksenne

roniksensa / ronikseen

roneiksemme

roneiksenne

roneiksensa / roneikseen

Ess

-na

roninamme

roninanne

roninansa / roninaan

roneinamme

roneinanne

roneinansa / roneinaan

Abe

-tta

ronittamme

ronittanne

ronittansa / ronittaan

roneittamme

roneittanne

roneittansa / roneittaan

Com

-ne

-

-

-

roneinemme

roneinenne

roneinensa / roneineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuoro

vuorot

Par

-ta

vuoroa

vuoroja

Gen

-n

vuoron

vuorojen

Ill

mihin

vuoroon

vuoroihin

Ine

-ssa

vuorossa

vuoroissa

Ela

-sta

vuorosta

vuoroista

All

-lle

vuorolle

vuoroille

Ade

-lla

vuorolla

vuoroilla

Abl

-lta

vuorolta

vuoroilta

Tra

-ksi

vuoroksi

vuoroiksi

Ess

-na

vuorona

vuoroina

Abe

-tta

vuorotta

vuoroitta

Com

-ne

-

vuoroine

Ins

-in

-

vuoroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuoro

vuorot

Par

-ta

vuoroa

vuoroja

Gen

-n

vuoron

vuorojen

Ill

mihin

vuoroon

vuoroihin

Ine

-ssa

vuorossa

vuoroissa

Ela

-sta

vuorosta

vuoroista

All

-lle

vuorolle

vuoroille

Ade

-lla

vuorolla

vuoroilla

Abl

-lta

vuorolta

vuoroilta

Tra

-ksi

vuoroksi

vuoroiksi

Ess

-na

vuorona

vuoroina

Abe

-tta

vuorotta

vuoroitta

Com

-ne

-

vuoroine

Ins

-in

-

vuoroin

turn vuoro, käännös, kierros, käänne, kääntyminen, mutka
shift muutos, vaihto, siirtyminen, työvuoro, vuoro, vaihdos
service palvelu, huolto, yhteys, tiedoksianto, laitos, vuoro
relay rele, viesti, vuoro, linkki, lähetys, työvuoro
go sisu, meno, vauhti, vuoro, kerta, tarmo
play leikki, peli, näytelmä, välys, huvi, vuoro
spell loitsu, taika, rupeama, taikasanat, lumous, vuoro
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; KDE40.1; Europarl; Europarl Parallel Corpus - EP-00-01-17-006; Tatoeba Minun vuoroni. Alright, it's my turn. Sinun vuorosi. It's your turn. Kenen vuoro? Who's up next? Sinun vuoro. Your turn. New Yorkin vuoro. New York in the house! Tietokoneen vuoro. Waiting for computer. Vuorosi on tullut. Your turn has come. Nyt on tankin vuoro. Right now it's a tank for the civil defense. Vuorosi on nyt ohi. Your turn is over now. Voit ottaa vuorosi. You can take your turn. Show more arrow right

Wiktionary

turn Fin:Sinun vuorosi!Eng:It's your turn!Fin:Nyt voit aloittaa vuorosi.Eng:You can take your turn now. shift (scheduled working period) (transport) A means of transportation that runs regularly on a given route; no universally applicable English equivalent, connection or scheduled fit for many usages. Fin:Helsingin ja Oulun välillä lentää kymmeniä vuoroja päivittäin.Eng:There are dozens of daily scheduled flights between Helsinki and Oulu. Show more arrow right vuorostaan vuorotella vuorotellen Show more arrow right aamuvuoroerovuoroheittovuoroiltavuorojunavuorokolmivuorotyökulkuvuorolaivavuorolentovuorolepovuorolinja-autovuorolyöntivuorolähtövuoropikavuoropuheenvuoropäivystysvuoropäivävuororuuhkavuorosananvuorosaunavuorosiirtovuorosisävuorosunnuntaivuorosuunvuorosyöttövuorotyövuoroulkovuorovahtivuorovakiovuorovapaavuorovartiovuorovuoroaikavuoroaskelvuoroautovuorohiihtovuorojärjestysvuorokausivuorokeskusteluvuorokonevuorolauluvuorolukuvuoronumerovuoronvaihtovuoro-otevuoropaikoitusvuoroparivuoropuheluvuoropysäköintivuoropäivävuorosanavuorotahtivuorotervehdysvuorotulivuorotyövuorovesivuorovetovuoroviikkovuorovuosiyövuoro Show more arrow right From Proto-Finnic vooro. Cognates include Estonian voor (“round (of a competition), turn”), Ingrian vooro, Karelian vuoro and Votic vooro. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuoroni

vuoroni

vuorosi

vuorosi

vuoronsa

vuoronsa

Par

-ta

vuoroani

vuorojani

vuoroasi

vuorojasi

vuoroansa / vuoroaan

vuorojansa / vuorojaan

Gen

-n

vuoroni

vuorojeni

vuorosi

vuorojesi

vuoronsa

vuorojensa

Ill

mihin

vuorooni

vuoroihini

vuoroosi

vuoroihisi

vuoroonsa

vuoroihinsa

Ine

-ssa

vuorossani

vuoroissani

vuorossasi

vuoroissasi

vuorossansa / vuorossaan

vuoroissansa / vuoroissaan

Ela

-sta

vuorostani

vuoroistani

vuorostasi

vuoroistasi

vuorostansa / vuorostaan

vuoroistansa / vuoroistaan

All

-lle

vuorolleni

vuoroilleni

vuorollesi

vuoroillesi

vuorollensa / vuorolleen

vuoroillensa / vuoroillean

Ade

-lla

vuorollani

vuoroillani

vuorollasi

vuoroillasi

vuorollansa / vuorollaan

vuoroillansa / vuoroillaan

Abl

-lta

vuoroltani

vuoroiltani

vuoroltasi

vuoroiltasi

vuoroltansa / vuoroltaan

vuoroiltansa / vuoroiltaan

Tra

-ksi

vuorokseni

vuoroikseni

vuoroksesi

vuoroiksesi

vuoroksensa / vuorokseen

vuoroiksensa / vuoroikseen

Ess

-na

vuoronani

vuoroinani

vuoronasi

vuoroinasi

vuoronansa / vuoronaan

vuoroinansa / vuoroinaan

Abe

-tta

vuorottani

vuoroittani

vuorottasi

vuoroittasi

vuorottansa / vuorottaan

vuoroittansa / vuoroittaan

Com

-ne

-

vuoroineni

-

vuoroinesi

-

vuoroinensa / vuoroineen

Singular

Plural

Nom

-

vuoroni

vuorosi

vuoronsa

vuoroni

vuorosi

vuoronsa

Par

-ta

vuoroani

vuoroasi

vuoroansa / vuoroaan

vuorojani

vuorojasi

vuorojansa / vuorojaan

Gen

-n

vuoroni

vuorosi

vuoronsa

vuorojeni

vuorojesi

vuorojensa

Ill

mihin

vuorooni

vuoroosi

vuoroonsa

vuoroihini

vuoroihisi

vuoroihinsa

Ine

-ssa

vuorossani

vuorossasi

vuorossansa / vuorossaan

vuoroissani

vuoroissasi

vuoroissansa / vuoroissaan

Ela

-sta

vuorostani

vuorostasi

vuorostansa / vuorostaan

vuoroistani

vuoroistasi

vuoroistansa / vuoroistaan

All

-lle

vuorolleni

vuorollesi

vuorollensa / vuorolleen

vuoroilleni

vuoroillesi

vuoroillensa / vuoroillean

Ade

-lla

vuorollani

vuorollasi

vuorollansa / vuorollaan

vuoroillani

vuoroillasi

vuoroillansa / vuoroillaan

Abl

-lta

vuoroltani

vuoroltasi

vuoroltansa / vuoroltaan

vuoroiltani

vuoroiltasi

vuoroiltansa / vuoroiltaan

Tra

-ksi

vuorokseni

vuoroksesi

vuoroksensa / vuorokseen

vuoroikseni

vuoroiksesi

vuoroiksensa / vuoroikseen

Ess

-na

vuoronani

vuoronasi

vuoronansa / vuoronaan

vuoroinani

vuoroinasi

vuoroinansa / vuoroinaan

Abe

-tta

vuorottani

vuorottasi

vuorottansa / vuorottaan

vuoroittani

vuoroittasi

vuoroittansa / vuoroittaan

Com

-ne

-

-

-

vuoroineni

vuoroinesi

vuoroinensa / vuoroineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuoromme

vuoromme

vuoronne

vuoronne

vuoronsa

vuoronsa

Par

-ta

vuoroamme

vuorojamme

vuoroanne

vuorojanne

vuoroansa / vuoroaan

vuorojansa / vuorojaan

Gen

-n

vuoromme

vuorojemme

vuoronne

vuorojenne

vuoronsa

vuorojensa

Ill

mihin

vuoroomme

vuoroihimme

vuoroonne

vuoroihinne

vuoroonsa

vuoroihinsa

Ine

-ssa

vuorossamme

vuoroissamme

vuorossanne

vuoroissanne

vuorossansa / vuorossaan

vuoroissansa / vuoroissaan

Ela

-sta

vuorostamme

vuoroistamme

vuorostanne

vuoroistanne

vuorostansa / vuorostaan

vuoroistansa / vuoroistaan

All

-lle

vuorollemme

vuoroillemme

vuorollenne

vuoroillenne

vuorollensa / vuorolleen

vuoroillensa / vuoroillean

Ade

-lla

vuorollamme

vuoroillamme

vuorollanne

vuoroillanne

vuorollansa / vuorollaan

vuoroillansa / vuoroillaan

Abl

-lta

vuoroltamme

vuoroiltamme

vuoroltanne

vuoroiltanne

vuoroltansa / vuoroltaan

vuoroiltansa / vuoroiltaan

Tra

-ksi

vuoroksemme

vuoroiksemme

vuoroksenne

vuoroiksenne

vuoroksensa / vuorokseen

vuoroiksensa / vuoroikseen

Ess

-na

vuoronamme

vuoroinamme

vuoronanne

vuoroinanne

vuoronansa / vuoronaan

vuoroinansa / vuoroinaan

Abe

-tta

vuorottamme

vuoroittamme

vuorottanne

vuoroittanne

vuorottansa / vuorottaan

vuoroittansa / vuoroittaan

Com

-ne

-

vuoroinemme

-

vuoroinenne

-

vuoroinensa / vuoroineen

Singular

Plural

Nom

-

vuoromme

vuoronne

vuoronsa

vuoromme

vuoronne

vuoronsa

Par

-ta

vuoroamme

vuoroanne

vuoroansa / vuoroaan

vuorojamme

vuorojanne

vuorojansa / vuorojaan

Gen

-n

vuoromme

vuoronne

vuoronsa

vuorojemme

vuorojenne

vuorojensa

Ill

mihin

vuoroomme

vuoroonne

vuoroonsa

vuoroihimme

vuoroihinne

vuoroihinsa

Ine

-ssa

vuorossamme

vuorossanne

vuorossansa / vuorossaan

vuoroissamme

vuoroissanne

vuoroissansa / vuoroissaan

Ela

-sta

vuorostamme

vuorostanne

vuorostansa / vuorostaan

vuoroistamme

vuoroistanne

vuoroistansa / vuoroistaan

All

-lle

vuorollemme

vuorollenne

vuorollensa / vuorolleen

vuoroillemme

vuoroillenne

vuoroillensa / vuoroillean

Ade

-lla

vuorollamme

vuorollanne

vuorollansa / vuorollaan

vuoroillamme

vuoroillanne

vuoroillansa / vuoroillaan

Abl

-lta

vuoroltamme

vuoroltanne

vuoroltansa / vuoroltaan

vuoroiltamme

vuoroiltanne

vuoroiltansa / vuoroiltaan

Tra

-ksi

vuoroksemme

vuoroksenne

vuoroksensa / vuorokseen

vuoroiksemme

vuoroiksenne

vuoroiksensa / vuoroikseen

Ess

-na

vuoronamme

vuoronanne

vuoronansa / vuoronaan

vuoroinamme

vuoroinanne

vuoroinansa / vuoroinaan

Abe

-tta

vuorottamme

vuorottanne

vuorottansa / vuorottaan

vuoroittamme

vuoroittanne

vuoroittansa / vuoroittaan

Com

-ne

-

-

-

vuoroinemme

vuoroinenne

vuoroinensa / vuoroineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept