logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

suoruumis, noun

Word analysis
suoruumiin

suoruumiin

suoruumis

Noun, Plural Instructive

suoruumis

Noun, Singular Genitive

suo

Noun, Singular Nominative

+ ruuma

Noun, Plural Illative

suo

Noun, Singular Nominative

+ ruumis

Noun, Plural Instructive

suo

Noun, Singular Nominative

+ ruumis

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suoruumis

suoruumiit

Par

-ta

suoruumista

suoruumiita / suoruumihia

Gen

-n

suoruumiin

suoruumiitten / suoruumiiden / suoruumihien / suoruumihitten

Ill

mihin

suoruumiiseen

suoruumiisiin / suoruumiihin / suoruumihisin

Ine

-ssa

suoruumiissa

suoruumihissa / suoruumiissa

Ela

-sta

suoruumiista

suoruumihista / suoruumiista

All

-lle

suoruumiille

suoruumihille / suoruumiille

Ade

-lla

suoruumiilla

suoruumihilla / suoruumiilla

Abl

-lta

suoruumiilta

suoruumihilta / suoruumiilta

Tra

-ksi

suoruumiiksi

suoruumihiksi / suoruumiiksi

Ess

-na

suoruumiina

suoruumihina / suoruumiina

Abe

-tta

suoruumiitta

suoruumihitta / suoruumiitta

Com

-ne

-

suoruumihine / suoruumiine

Ins

-in

-

suoruumihin / suoruumiin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suoruumis

suoruumiit

Par

-ta

suoruumista

suoruumiita / suoruumihia

Gen

-n

suoruumiin

suoruumiitten / suoruumiiden / suoruumihien / suoruumihitten

Ill

mihin

suoruumiiseen

suoruumiisiin / suoruumiihin / suoruumihisin

Ine

-ssa

suoruumiissa

suoruumihissa / suoruumiissa

Ela

-sta

suoruumiista

suoruumihista / suoruumiista

All

-lle

suoruumiille

suoruumihille / suoruumiille

Ade

-lla

suoruumiilla

suoruumihilla / suoruumiilla

Abl

-lta

suoruumiilta

suoruumihilta / suoruumiilta

Tra

-ksi

suoruumiiksi

suoruumihiksi / suoruumiiksi

Ess

-na

suoruumiina

suoruumihina / suoruumiina

Abe

-tta

suoruumiitta

suoruumihitta / suoruumiitta

Com

-ne

-

suoruumihine / suoruumiine

Ins

-in

-

suoruumihin / suoruumiin

performance
suoruumis
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl Corpus Val kaivoi ylös suoruumiins-ja hävitti sen. Val dug up a bog body and dumped it. Tiedän jokaisen suoruumiin joka on kaivettu esiin 20 vuoden aikana. I know every bog body dug up in the last 20 years. Olen arkeologi, erikoistunut suoruumiisiin. I'm an archaeologist, specializing in bog bodies. Ei jos koko elämä menee suoruumiiden parissa. Well, not if you spend your life working with bog bodies. Jos pääsisimme pronssikauden paikkoihin ja oikeasti ajatella missäs-uhraukset oikeasti suoritettiin, voisimme kaivaa sieltä, sen sijaan,s-että odotamme seuraavan turvekoneen kaivavan suoruumiin vahingossa ylös. If we can get into those Bronze Age minds and actually think of where they did do the sacrifices, we can dig there, rather than waiting for the next turf-cutting machine to spit out the next bog body. Mieleen jäi erityisesti Tudor Tailoristakin tunnetun Jane Malcolmns-Daviesin kudottuja lakkeja käsitellyt esitys, Riina Rammon Rabiveren suoruumiin takin elämäkerta sekä Katja Regevikin Krista Vajannon esitys viime aikoina paljon keskustelua herättäneistä Snartemon kansanvaellusajan lautanauhoista. Ones that seem to have stuck with me most were Tudor Tailor's Jane Malcolm-Davies' presentation on early modern knitting, Riina Rammo's presentation on the Rabivere jacket's biography and Katja Regevik & Krista Vajanto's presentation on the Snartemo tablet woven bands (that have recently been the topic of much discussion). Varmasti vain viikko sitten luin niin sanotuista suoruumiista, soiden säilömistä ihmisvainajista, mutten ikinä kuvitellutkaan löytäväni sellaista suota täältä Suomesta, saati putoavani yhteen. I'm sure it was just last week when I read of the so-called bog people, bodies naturally preserved in peat bogs, but never did I imagine I'd find such a bog here in Finland, even less falling into one. Samaan aikaan, yli 3000 vuotta vanhojensuoruumiidenlöytymisen yhteydessä, arkeologit ovat huomanneet, että turvesuot pitävät sisällään myös merkittäviä tallentumia ihmisen historiasta. Nämä muumioituneet ruumiit ovat säilyneet ihmeellisen hyvin maatessaan tuhansia vuosia vanhoissa suohaudoissaan ympäri Pohjoisns-Euroopan. Meanwhile, archaeologists have also realised that these wetlands are a no less remarkable record of human history, with the discovery of the so-called “ bog bodies,” 3000 year old mummified human remains that have been perfectly preserved in watery, wetland graves across Northern Europe. Show more arrow right

Wikipedia

Bog body A bog body is a human cadaver that has been naturally mummified in a peat bog. Such bodies, sometimes known as bog people, are both geographically and chronologically widespread, having been dated to between 8000 BCE and the Second World War. The unifying factor of the bog bodies is that they have been found in peat and are partially preserved; however, the actual levels of preservation vary widely from perfectly preserved to mere skeletons. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suoruumiini

suoruumiini

suoruumiisi

suoruumiisi

suoruumiinsa

suoruumiinsa

Par

-ta

suoruumistani

suoruumiitani / suoruumihiani

suoruumistasi

suoruumiitasi / suoruumihiasi

suoruumistansa / suoruumistaan

suoruumiitansa / suoruumiitaan / suoruumihiansa / suoruumihiaan

Gen

-n

suoruumiini

suoruumiitteni / suoruumiideni / suoruumihieni / suoruumihitteni

suoruumiisi

suoruumiittesi / suoruumiidesi / suoruumihiesi / suoruumihittesi

suoruumiinsa

suoruumiittensa / suoruumiidensa / suoruumihiensa / suoruumihittensa

Ill

mihin

suoruumiiseeni

suoruumiisiini / suoruumiihini / suoruumihisini

suoruumiiseesi

suoruumiisiisi / suoruumiihisi / suoruumihisisi

suoruumiiseensa

suoruumiisiinsa / suoruumiihinsa / suoruumihisinsa

Ine

-ssa

suoruumiissani

suoruumihissani / suoruumiissani

suoruumiissasi

suoruumihissasi / suoruumiissasi

suoruumiissansa / suoruumiissaan

suoruumihissansa / suoruumihissaan / suoruumiissansa / suoruumiissaan

Ela

-sta

suoruumiistani

suoruumihistani / suoruumiistani

suoruumiistasi

suoruumihistasi / suoruumiistasi

suoruumiistansa / suoruumiistaan

suoruumihistansa / suoruumihistaan / suoruumiistansa / suoruumiistaan

All

-lle

suoruumiilleni

suoruumihilleni / suoruumiilleni

suoruumiillesi

suoruumihillesi / suoruumiillesi

suoruumiillensa / suoruumiilleen

suoruumihillensa / suoruumihillean / suoruumiillensa / suoruumiillean

Ade

-lla

suoruumiillani

suoruumihillani / suoruumiillani

suoruumiillasi

suoruumihillasi / suoruumiillasi

suoruumiillansa / suoruumiillaan

suoruumihillansa / suoruumihillaan / suoruumiillansa / suoruumiillaan

Abl

-lta

suoruumiiltani

suoruumihiltani / suoruumiiltani

suoruumiiltasi

suoruumihiltasi / suoruumiiltasi

suoruumiiltansa / suoruumiiltaan

suoruumihiltansa / suoruumihiltaan / suoruumiiltansa / suoruumiiltaan

Tra

-ksi

suoruumiikseni

suoruumihikseni / suoruumiikseni

suoruumiiksesi

suoruumihiksesi / suoruumiiksesi

suoruumiiksensa / suoruumiikseen

suoruumihikseen / suoruumihiksensa / suoruumiikseen / suoruumiiksensa

Ess

-na

suoruumiinani

suoruumihinani / suoruumiinani

suoruumiinasi

suoruumihinasi / suoruumiinasi

suoruumiinansa / suoruumiinaan

suoruumihinansa / suoruumihinaan / suoruumiinansa / suoruumiinaan

Abe

-tta

suoruumiittani

suoruumihittani / suoruumiittani

suoruumiittasi

suoruumihittasi / suoruumiittasi

suoruumiittansa / suoruumiittaan

suoruumihittansa / suoruumihittaan / suoruumiittansa / suoruumiittaan

Com

-ne

-

suoruumihineni / suoruumiineni

-

suoruumihinesi / suoruumiinesi

-

suoruumihineen / suoruumihinensa / suoruumiineen / suoruumiinensa

Singular

Plural

Nom

-

suoruumiini

suoruumiisi

suoruumiinsa

suoruumiini

suoruumiisi

suoruumiinsa

Par

-ta

suoruumistani

suoruumistasi

suoruumistansa / suoruumistaan

suoruumiitani / suoruumihiani

suoruumiitasi / suoruumihiasi

suoruumiitansa / suoruumiitaan / suoruumihiansa / suoruumihiaan

Gen

-n

suoruumiini

suoruumiisi

suoruumiinsa

suoruumiitteni / suoruumiideni / suoruumihieni / suoruumihitteni

suoruumiittesi / suoruumiidesi / suoruumihiesi / suoruumihittesi

suoruumiittensa / suoruumiidensa / suoruumihiensa / suoruumihittensa

Ill

mihin

suoruumiiseeni

suoruumiiseesi

suoruumiiseensa

suoruumiisiini / suoruumiihini / suoruumihisini

suoruumiisiisi / suoruumiihisi / suoruumihisisi

suoruumiisiinsa / suoruumiihinsa / suoruumihisinsa

Ine

-ssa

suoruumiissani

suoruumiissasi

suoruumiissansa / suoruumiissaan

suoruumihissani / suoruumiissani

suoruumihissasi / suoruumiissasi

suoruumihissansa / suoruumihissaan / suoruumiissansa / suoruumiissaan

Ela

-sta

suoruumiistani

suoruumiistasi

suoruumiistansa / suoruumiistaan

suoruumihistani / suoruumiistani

suoruumihistasi / suoruumiistasi

suoruumihistansa / suoruumihistaan / suoruumiistansa / suoruumiistaan

All

-lle

suoruumiilleni

suoruumiillesi

suoruumiillensa / suoruumiilleen

suoruumihilleni / suoruumiilleni

suoruumihillesi / suoruumiillesi

suoruumihillensa / suoruumihillean / suoruumiillensa / suoruumiillean

Ade

-lla

suoruumiillani

suoruumiillasi

suoruumiillansa / suoruumiillaan

suoruumihillani / suoruumiillani

suoruumihillasi / suoruumiillasi

suoruumihillansa / suoruumihillaan / suoruumiillansa / suoruumiillaan

Abl

-lta

suoruumiiltani

suoruumiiltasi

suoruumiiltansa / suoruumiiltaan

suoruumihiltani / suoruumiiltani

suoruumihiltasi / suoruumiiltasi

suoruumihiltansa / suoruumihiltaan / suoruumiiltansa / suoruumiiltaan

Tra

-ksi

suoruumiikseni

suoruumiiksesi

suoruumiiksensa / suoruumiikseen

suoruumihikseni / suoruumiikseni

suoruumihiksesi / suoruumiiksesi

suoruumihikseen / suoruumihiksensa / suoruumiikseen / suoruumiiksensa

Ess

-na

suoruumiinani

suoruumiinasi

suoruumiinansa / suoruumiinaan

suoruumihinani / suoruumiinani

suoruumihinasi / suoruumiinasi

suoruumihinansa / suoruumihinaan / suoruumiinansa / suoruumiinaan

Abe

-tta

suoruumiittani

suoruumiittasi

suoruumiittansa / suoruumiittaan

suoruumihittani / suoruumiittani

suoruumihittasi / suoruumiittasi

suoruumihittansa / suoruumihittaan / suoruumiittansa / suoruumiittaan

Com

-ne

-

-

-

suoruumihineni / suoruumiineni

suoruumihinesi / suoruumiinesi

suoruumihineen / suoruumihinensa / suoruumiineen / suoruumiinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suoruumiimme

suoruumiimme

suoruumiinne

suoruumiinne

suoruumiinsa

suoruumiinsa

Par

-ta

suoruumistamme

suoruumiitamme / suoruumihiamme

suoruumistanne

suoruumiitanne / suoruumihianne

suoruumistansa / suoruumistaan

suoruumiitansa / suoruumiitaan / suoruumihiansa / suoruumihiaan

Gen

-n

suoruumiimme

suoruumiittemme / suoruumiidemme / suoruumihiemme / suoruumihittemme

suoruumiinne

suoruumiittenne / suoruumiidenne / suoruumihienne / suoruumihittenne

suoruumiinsa

suoruumiittensa / suoruumiidensa / suoruumihiensa / suoruumihittensa

Ill

mihin

suoruumiiseemme

suoruumiisiimme / suoruumiihimme / suoruumihisimme

suoruumiiseenne

suoruumiisiinne / suoruumiihinne / suoruumihisinne

suoruumiiseensa

suoruumiisiinsa / suoruumiihinsa / suoruumihisinsa

Ine

-ssa

suoruumiissamme

suoruumihissamme / suoruumiissamme

suoruumiissanne

suoruumihissanne / suoruumiissanne

suoruumiissansa / suoruumiissaan

suoruumihissansa / suoruumihissaan / suoruumiissansa / suoruumiissaan

Ela

-sta

suoruumiistamme

suoruumihistamme / suoruumiistamme

suoruumiistanne

suoruumihistanne / suoruumiistanne

suoruumiistansa / suoruumiistaan

suoruumihistansa / suoruumihistaan / suoruumiistansa / suoruumiistaan

All

-lle

suoruumiillemme

suoruumihillemme / suoruumiillemme

suoruumiillenne

suoruumihillenne / suoruumiillenne

suoruumiillensa / suoruumiilleen

suoruumihillensa / suoruumihillean / suoruumiillensa / suoruumiillean

Ade

-lla

suoruumiillamme

suoruumihillamme / suoruumiillamme

suoruumiillanne

suoruumihillanne / suoruumiillanne

suoruumiillansa / suoruumiillaan

suoruumihillansa / suoruumihillaan / suoruumiillansa / suoruumiillaan

Abl

-lta

suoruumiiltamme

suoruumihiltamme / suoruumiiltamme

suoruumiiltanne

suoruumihiltanne / suoruumiiltanne

suoruumiiltansa / suoruumiiltaan

suoruumihiltansa / suoruumihiltaan / suoruumiiltansa / suoruumiiltaan

Tra

-ksi

suoruumiiksemme

suoruumihiksemme / suoruumiiksemme

suoruumiiksenne

suoruumihiksenne / suoruumiiksenne

suoruumiiksensa / suoruumiikseen

suoruumihikseen / suoruumihiksensa / suoruumiikseen / suoruumiiksensa

Ess

-na

suoruumiinamme

suoruumihinamme / suoruumiinamme

suoruumiinanne

suoruumihinanne / suoruumiinanne

suoruumiinansa / suoruumiinaan

suoruumihinansa / suoruumihinaan / suoruumiinansa / suoruumiinaan

Abe

-tta

suoruumiittamme

suoruumihittamme / suoruumiittamme

suoruumiittanne

suoruumihittanne / suoruumiittanne

suoruumiittansa / suoruumiittaan

suoruumihittansa / suoruumihittaan / suoruumiittansa / suoruumiittaan

Com

-ne

-

suoruumihinemme / suoruumiinemme

-

suoruumihinenne / suoruumiinenne

-

suoruumihineen / suoruumihinensa / suoruumiineen / suoruumiinensa

Singular

Plural

Nom

-

suoruumiimme

suoruumiinne

suoruumiinsa

suoruumiimme

suoruumiinne

suoruumiinsa

Par

-ta

suoruumistamme

suoruumistanne

suoruumistansa / suoruumistaan

suoruumiitamme / suoruumihiamme

suoruumiitanne / suoruumihianne

suoruumiitansa / suoruumiitaan / suoruumihiansa / suoruumihiaan

Gen

-n

suoruumiimme

suoruumiinne

suoruumiinsa

suoruumiittemme / suoruumiidemme / suoruumihiemme / suoruumihittemme

suoruumiittenne / suoruumiidenne / suoruumihienne / suoruumihittenne

suoruumiittensa / suoruumiidensa / suoruumihiensa / suoruumihittensa

Ill

mihin

suoruumiiseemme

suoruumiiseenne

suoruumiiseensa

suoruumiisiimme / suoruumiihimme / suoruumihisimme

suoruumiisiinne / suoruumiihinne / suoruumihisinne

suoruumiisiinsa / suoruumiihinsa / suoruumihisinsa

Ine

-ssa

suoruumiissamme

suoruumiissanne

suoruumiissansa / suoruumiissaan

suoruumihissamme / suoruumiissamme

suoruumihissanne / suoruumiissanne

suoruumihissansa / suoruumihissaan / suoruumiissansa / suoruumiissaan

Ela

-sta

suoruumiistamme

suoruumiistanne

suoruumiistansa / suoruumiistaan

suoruumihistamme / suoruumiistamme

suoruumihistanne / suoruumiistanne

suoruumihistansa / suoruumihistaan / suoruumiistansa / suoruumiistaan

All

-lle

suoruumiillemme

suoruumiillenne

suoruumiillensa / suoruumiilleen

suoruumihillemme / suoruumiillemme

suoruumihillenne / suoruumiillenne

suoruumihillensa / suoruumihillean / suoruumiillensa / suoruumiillean

Ade

-lla

suoruumiillamme

suoruumiillanne

suoruumiillansa / suoruumiillaan

suoruumihillamme / suoruumiillamme

suoruumihillanne / suoruumiillanne

suoruumihillansa / suoruumihillaan / suoruumiillansa / suoruumiillaan

Abl

-lta

suoruumiiltamme

suoruumiiltanne

suoruumiiltansa / suoruumiiltaan

suoruumihiltamme / suoruumiiltamme

suoruumihiltanne / suoruumiiltanne

suoruumihiltansa / suoruumihiltaan / suoruumiiltansa / suoruumiiltaan

Tra

-ksi

suoruumiiksemme

suoruumiiksenne

suoruumiiksensa / suoruumiikseen

suoruumihiksemme / suoruumiiksemme

suoruumihiksenne / suoruumiiksenne

suoruumihikseen / suoruumihiksensa / suoruumiikseen / suoruumiiksensa

Ess

-na

suoruumiinamme

suoruumiinanne

suoruumiinansa / suoruumiinaan

suoruumihinamme / suoruumiinamme

suoruumihinanne / suoruumiinanne

suoruumihinansa / suoruumihinaan / suoruumiinansa / suoruumiinaan

Abe

-tta

suoruumiittamme

suoruumiittanne

suoruumiittansa / suoruumiittaan

suoruumihittamme / suoruumiittamme

suoruumihittanne / suoruumiittanne

suoruumihittansa / suoruumihittaan / suoruumiittansa / suoruumiittaan

Com

-ne

-

-

-

suoruumihinemme / suoruumiinemme

suoruumihinenne / suoruumiinenne

suoruumihineen / suoruumihinensa / suoruumiineen / suoruumiinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suo

suot

Par

-ta

suota

soita

Gen

-n

suon

soitten / soiden

Ill

mihin

suohon

soihin

Ine

-ssa

suossa

soissa

Ela

-sta

suosta

soista

All

-lle

suolle

soille

Ade

-lla

suolla

soilla

Abl

-lta

suolta

soilta

Tra

-ksi

suoksi

soiksi

Ess

-na

suona

soina

Abe

-tta

suotta

soitta

Com

-ne

-

soine

Ins

-in

-

soin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

suo

suot

Par

-ta

suota

soita

Gen

-n

suon

soitten / soiden

Ill

mihin

suohon

soihin

Ine

-ssa

suossa

soissa

Ela

-sta

suosta

soista

All

-lle

suolle

soille

Ade

-lla

suolla

soilla

Abl

-lta

suolta

soilta

Tra

-ksi

suoksi

soiksi

Ess

-na

suona

soina

Abe

-tta

suotta

soitta

Com

-ne

-

soine

Ins

-in

-

soin

swamp suo, räme
bog suo, neva, vessa, rahkasuo
mire suo, lieju, loka, muta
morass räme, suo
fen letto, suo
slough suo, räme, mutakuoppa
quagmire upottava suo, suo, hetteikkö, hyllyvä maaperä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; jw2019; Finnish-English Parallel Corpus Suo anteeksi. Excuse me. Suo anteeksi, Sam. Sam, will you excuse me? Suo anteeksi sotku. Sorry about this mess. Rita, suo anteeksi. Rita, will you excuse us for a second? Suo anteeksi, Jerry. Excuse me, Jerry. Suo anteeksi, sahib. Excuse me, sahib. Suo anteeksi hetkinen. Would you excuse us? Suo siunaus veljesseuralle! Do bless our Christian brotherhood. Koska suo hän meille kaiken. Let's give thanks to our Provider. Soita on eri soita. Bogs are different kinds of bogs. Show more arrow right

Wiktionary

swamp, bog, marsh, mire Show more arrow right soinen soistua Show more arrow right aapasuokarpalosuokeidassuokohosuokorpisuokuivatussuokumpusuopalsasuorahkasuorimpisuorämesuosoidensuojelusuoaluesuoaukeasuoaukeamasuohaukkasuokaasusuokasvisuokasvillisuussuokortesuokukkasuokukkosuolampisuolöytösuomalmisuometsäsuomuurainsuomyrttisuoniittysuonkuivatussuonojitussuonraivaussuontutkimussuopeltosuopursusuoputkisuopöllösuoruumissuosaarekesuosirrisuoturvesuotyyppisuoviljelysuovillasuoyhdistymäsuoyhdistymätyyppiturvesuo Show more arrow right Finnish Wikipedia has an article on:suoWikipedia fi From Proto-Finnic soo, possibly from Proto-Uralic towe (but t > s is irregular), or alternatively an early borrowing from Pre-Germanic soygw-ó-/soygw-í-. Cognates include Estonian soo. Show more arrow right

Wikipedia

Bog A bog or bogland is a wetland that accumulates peat, a deposit of dead plant material—often mosses, and in a majority of cases, sphagnum moss. It is one of the four main types of wetlands. Other names for bogs include mire, mosses, quagmire, and muskeg; alkaline mires are called fens.[clarification needed] A baygall is another type of bog found in the forest of the Gulf Coast states in the United States. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suoni

suoni

suosi

suosi

suonsa

suonsa

Par

-ta

suotani

soitani

suotasi

soitasi

suotansa / suotaan

soitansa / soitaan

Gen

-n

suoni

soitteni / soideni

suosi

soittesi / soidesi

suonsa

soittensa / soidensa

Ill

mihin

suohoni

soihini

suohosi

soihisi

suohonsa

soihinsa

Ine

-ssa

suossani

soissani

suossasi

soissasi

suossansa / suossaan

soissansa / soissaan

Ela

-sta

suostani

soistani

suostasi

soistasi

suostansa / suostaan

soistansa / soistaan

All

-lle

suolleni

soilleni

suollesi

soillesi

suollensa / suolleen

soillensa / soillean

Ade

-lla

suollani

soillani

suollasi

soillasi

suollansa / suollaan

soillansa / soillaan

Abl

-lta

suoltani

soiltani

suoltasi

soiltasi

suoltansa / suoltaan

soiltansa / soiltaan

Tra

-ksi

suokseni

soikseni

suoksesi

soiksesi

suoksensa / suokseen

soiksensa / soikseen

Ess

-na

suonani

soinani

suonasi

soinasi

suonansa / suonaan

soinansa / soinaan

Abe

-tta

suottani

soittani

suottasi

soittasi

suottansa / suottaan

soittansa / soittaan

Com

-ne

-

soineni

-

soinesi

-

soinensa / soineen

Singular

Plural

Nom

-

suoni

suosi

suonsa

suoni

suosi

suonsa

Par

-ta

suotani

suotasi

suotansa / suotaan

soitani

soitasi

soitansa / soitaan

Gen

-n

suoni

suosi

suonsa

soitteni / soideni

soittesi / soidesi

soittensa / soidensa

Ill

mihin

suohoni

suohosi

suohonsa

soihini

soihisi

soihinsa

Ine

-ssa

suossani

suossasi

suossansa / suossaan

soissani

soissasi

soissansa / soissaan

Ela

-sta

suostani

suostasi

suostansa / suostaan

soistani

soistasi

soistansa / soistaan

All

-lle

suolleni

suollesi

suollensa / suolleen

soilleni

soillesi

soillensa / soillean

Ade

-lla

suollani

suollasi

suollansa / suollaan

soillani

soillasi

soillansa / soillaan

Abl

-lta

suoltani

suoltasi

suoltansa / suoltaan

soiltani

soiltasi

soiltansa / soiltaan

Tra

-ksi

suokseni

suoksesi

suoksensa / suokseen

soikseni

soiksesi

soiksensa / soikseen

Ess

-na

suonani

suonasi

suonansa / suonaan

soinani

soinasi

soinansa / soinaan

Abe

-tta

suottani

suottasi

suottansa / suottaan

soittani

soittasi

soittansa / soittaan

Com

-ne

-

-

-

soineni

soinesi

soinensa / soineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

suomme

suomme

suonne

suonne

suonsa

suonsa

Par

-ta

suotamme

soitamme

suotanne

soitanne

suotansa / suotaan

soitansa / soitaan

Gen

-n

suomme

soittemme / soidemme

suonne

soittenne / soidenne

suonsa

soittensa / soidensa

Ill

mihin

suohomme

soihimme

suohonne

soihinne

suohonsa

soihinsa

Ine

-ssa

suossamme

soissamme

suossanne

soissanne

suossansa / suossaan

soissansa / soissaan

Ela

-sta

suostamme

soistamme

suostanne

soistanne

suostansa / suostaan

soistansa / soistaan

All

-lle

suollemme

soillemme

suollenne

soillenne

suollensa / suolleen

soillensa / soillean

Ade

-lla

suollamme

soillamme

suollanne

soillanne

suollansa / suollaan

soillansa / soillaan

Abl

-lta

suoltamme

soiltamme

suoltanne

soiltanne

suoltansa / suoltaan

soiltansa / soiltaan

Tra

-ksi

suoksemme

soiksemme

suoksenne

soiksenne

suoksensa / suokseen

soiksensa / soikseen

Ess

-na

suonamme

soinamme

suonanne

soinanne

suonansa / suonaan

soinansa / soinaan

Abe

-tta

suottamme

soittamme

suottanne

soittanne

suottansa / suottaan

soittansa / soittaan

Com

-ne

-

soinemme

-

soinenne

-

soinensa / soineen

Singular

Plural

Nom

-

suomme

suonne

suonsa

suomme

suonne

suonsa

Par

-ta

suotamme

suotanne

suotansa / suotaan

soitamme

soitanne

soitansa / soitaan

Gen

-n

suomme

suonne

suonsa

soittemme / soidemme

soittenne / soidenne

soittensa / soidensa

Ill

mihin

suohomme

suohonne

suohonsa

soihimme

soihinne

soihinsa

Ine

-ssa

suossamme

suossanne

suossansa / suossaan

soissamme

soissanne

soissansa / soissaan

Ela

-sta

suostamme

suostanne

suostansa / suostaan

soistamme

soistanne

soistansa / soistaan

All

-lle

suollemme

suollenne

suollensa / suolleen

soillemme

soillenne

soillensa / soillean

Ade

-lla

suollamme

suollanne

suollansa / suollaan

soillamme

soillanne

soillansa / soillaan

Abl

-lta

suoltamme

suoltanne

suoltansa / suoltaan

soiltamme

soiltanne

soiltansa / soiltaan

Tra

-ksi

suoksemme

suoksenne

suoksensa / suokseen

soiksemme

soiksenne

soiksensa / soikseen

Ess

-na

suonamme

suonanne

suonansa / suonaan

soinamme

soinanne

soinansa / soinaan

Abe

-tta

suottamme

suottanne

suottansa / suottaan

soittamme

soittanne

soittansa / soittaan

Com

-ne

-

-

-

soinemme

soinenne

soinensa / soineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruuma

ruumat

Par

-ta

ruumaa

ruumia

Gen

-n

ruuman

ruumien

Ill

mihin

ruumaan

ruumiin

Ine

-ssa

ruumassa

ruumissa

Ela

-sta

ruumasta

ruumista

All

-lle

ruumalle

ruumille

Ade

-lla

ruumalla

ruumilla

Abl

-lta

ruumalta

ruumilta

Tra

-ksi

ruumaksi

ruumiksi

Ess

-na

ruumana

ruumina

Abe

-tta

ruumatta

ruumitta

Com

-ne

-

ruumine

Ins

-in

-

ruumin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruuma

ruumat

Par

-ta

ruumaa

ruumia

Gen

-n

ruuman

ruumien

Ill

mihin

ruumaan

ruumiin

Ine

-ssa

ruumassa

ruumissa

Ela

-sta

ruumasta

ruumista

All

-lle

ruumalle

ruumille

Ade

-lla

ruumalla

ruumilla

Abl

-lta

ruumalta

ruumilta

Tra

-ksi

ruumaksi

ruumiksi

Ess

-na

ruumana

ruumina

Abe

-tta

ruumatta

ruumitta

Com

-ne

-

ruumine

Ins

-in

-

ruumin

hold ote, ruuma, lastiruuma, kiinnekohta, tavaratila, vaikutus
Show more arrow right
OPUS; Europarl Parallel Corpus, sentence 88347; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID: 3013970; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 907-5033; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID: 4806572 Ruuma on täynnä ruokatarvikkeita. The hold is full of food supplies. Ruuma täyttyi nopeasti matkustajista. The hold quickly filled with passengers. Haluan hoitaa ruumiini hyvin. I want to take care of my body well. Ruumiinne on täällä turvassa. Your body is safe here. Hän hävitti ruumiin... He disposed of the body... Urheilu pitää ruumiini kunnossa. Sports keep my body in shape. Älä katso ruumista. Look anywhere but the body. Hävitän ruumiin hapolla. I'll do the body in the acid, okay? Ruumiini kaipaa lepoa ja ravintoa. my body needs rest and nutrition. Vain kuolleen ruumiini yli! Over my dead body. Show more arrow right

Wiktionary

(nautical) cargo hold (aviation) cargo bin, luggage hold (compartment in the plane used to transport check-in luggage) Show more arrow right (cargo hold): lastiruuma Show more arrow right Borrowed from Swedish rum (“room, space”). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruumani

ruumani

ruumasi

ruumasi

ruumansa

ruumansa

Par

-ta

ruumaani

ruumiani

ruumaasi

ruumiasi

ruumaansa

ruumiansa / ruumiaan

Gen

-n

ruumani

ruumieni

ruumasi

ruumiesi

ruumansa

ruumiensa

Ill

mihin

ruumaani

ruumiini

ruumaasi

ruumiisi

ruumaansa

ruumiinsa

Ine

-ssa

ruumassani

ruumissani

ruumassasi

ruumissasi

ruumassansa / ruumassaan

ruumissansa / ruumissaan

Ela

-sta

ruumastani

ruumistani

ruumastasi

ruumistasi

ruumastansa / ruumastaan

ruumistansa / ruumistaan

All

-lle

ruumalleni

ruumilleni

ruumallesi

ruumillesi

ruumallensa / ruumalleen

ruumillensa / ruumillean

Ade

-lla

ruumallani

ruumillani

ruumallasi

ruumillasi

ruumallansa / ruumallaan

ruumillansa / ruumillaan

Abl

-lta

ruumaltani

ruumiltani

ruumaltasi

ruumiltasi

ruumaltansa / ruumaltaan

ruumiltansa / ruumiltaan

Tra

-ksi

ruumakseni

ruumikseni

ruumaksesi

ruumiksesi

ruumaksensa / ruumakseen

ruumiksensa / ruumikseen

Ess

-na

ruumanani

ruuminani

ruumanasi

ruuminasi

ruumanansa / ruumanaan

ruuminansa / ruuminaan

Abe

-tta

ruumattani

ruumittani

ruumattasi

ruumittasi

ruumattansa / ruumattaan

ruumittansa / ruumittaan

Com

-ne

-

ruumineni

-

ruuminesi

-

ruuminensa / ruumineen

Singular

Plural

Nom

-

ruumani

ruumasi

ruumansa

ruumani

ruumasi

ruumansa

Par

-ta

ruumaani

ruumaasi

ruumaansa

ruumiani

ruumiasi

ruumiansa / ruumiaan

Gen

-n

ruumani

ruumasi

ruumansa

ruumieni

ruumiesi

ruumiensa

Ill

mihin

ruumaani

ruumaasi

ruumaansa

ruumiini

ruumiisi

ruumiinsa

Ine

-ssa

ruumassani

ruumassasi

ruumassansa / ruumassaan

ruumissani

ruumissasi

ruumissansa / ruumissaan

Ela

-sta

ruumastani

ruumastasi

ruumastansa / ruumastaan

ruumistani

ruumistasi

ruumistansa / ruumistaan

All

-lle

ruumalleni

ruumallesi

ruumallensa / ruumalleen

ruumilleni

ruumillesi

ruumillensa / ruumillean

Ade

-lla

ruumallani

ruumallasi

ruumallansa / ruumallaan

ruumillani

ruumillasi

ruumillansa / ruumillaan

Abl

-lta

ruumaltani

ruumaltasi

ruumaltansa / ruumaltaan

ruumiltani

ruumiltasi

ruumiltansa / ruumiltaan

Tra

-ksi

ruumakseni

ruumaksesi

ruumaksensa / ruumakseen

ruumikseni

ruumiksesi

ruumiksensa / ruumikseen

Ess

-na

ruumanani

ruumanasi

ruumanansa / ruumanaan

ruuminani

ruuminasi

ruuminansa / ruuminaan

Abe

-tta

ruumattani

ruumattasi

ruumattansa / ruumattaan

ruumittani

ruumittasi

ruumittansa / ruumittaan

Com

-ne

-

-

-

ruumineni

ruuminesi

ruuminensa / ruumineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruumamme

ruumamme

ruumanne

ruumanne

ruumansa

ruumansa

Par

-ta

ruumaamme

ruumiamme

ruumaanne

ruumianne

ruumaansa

ruumiansa / ruumiaan

Gen

-n

ruumamme

ruumiemme

ruumanne

ruumienne

ruumansa

ruumiensa

Ill

mihin

ruumaamme

ruumiimme

ruumaanne

ruumiinne

ruumaansa

ruumiinsa

Ine

-ssa

ruumassamme

ruumissamme

ruumassanne

ruumissanne

ruumassansa / ruumassaan

ruumissansa / ruumissaan

Ela

-sta

ruumastamme

ruumistamme

ruumastanne

ruumistanne

ruumastansa / ruumastaan

ruumistansa / ruumistaan

All

-lle

ruumallemme

ruumillemme

ruumallenne

ruumillenne

ruumallensa / ruumalleen

ruumillensa / ruumillean

Ade

-lla

ruumallamme

ruumillamme

ruumallanne

ruumillanne

ruumallansa / ruumallaan

ruumillansa / ruumillaan

Abl

-lta

ruumaltamme

ruumiltamme

ruumaltanne

ruumiltanne

ruumaltansa / ruumaltaan

ruumiltansa / ruumiltaan

Tra

-ksi

ruumaksemme

ruumiksemme

ruumaksenne

ruumiksenne

ruumaksensa / ruumakseen

ruumiksensa / ruumikseen

Ess

-na

ruumanamme

ruuminamme

ruumananne

ruuminanne

ruumanansa / ruumanaan

ruuminansa / ruuminaan

Abe

-tta

ruumattamme

ruumittamme

ruumattanne

ruumittanne

ruumattansa / ruumattaan

ruumittansa / ruumittaan

Com

-ne

-

ruuminemme

-

ruuminenne

-

ruuminensa / ruumineen

Singular

Plural

Nom

-

ruumamme

ruumanne

ruumansa

ruumamme

ruumanne

ruumansa

Par

-ta

ruumaamme

ruumaanne

ruumaansa

ruumiamme

ruumianne

ruumiansa / ruumiaan

Gen

-n

ruumamme

ruumanne

ruumansa

ruumiemme

ruumienne

ruumiensa

Ill

mihin

ruumaamme

ruumaanne

ruumaansa

ruumiimme

ruumiinne

ruumiinsa

Ine

-ssa

ruumassamme

ruumassanne

ruumassansa / ruumassaan

ruumissamme

ruumissanne

ruumissansa / ruumissaan

Ela

-sta

ruumastamme

ruumastanne

ruumastansa / ruumastaan

ruumistamme

ruumistanne

ruumistansa / ruumistaan

All

-lle

ruumallemme

ruumallenne

ruumallensa / ruumalleen

ruumillemme

ruumillenne

ruumillensa / ruumillean

Ade

-lla

ruumallamme

ruumallanne

ruumallansa / ruumallaan

ruumillamme

ruumillanne

ruumillansa / ruumillaan

Abl

-lta

ruumaltamme

ruumaltanne

ruumaltansa / ruumaltaan

ruumiltamme

ruumiltanne

ruumiltansa / ruumiltaan

Tra

-ksi

ruumaksemme

ruumaksenne

ruumaksensa / ruumakseen

ruumiksemme

ruumiksenne

ruumiksensa / ruumikseen

Ess

-na

ruumanamme

ruumananne

ruumanansa / ruumanaan

ruuminamme

ruuminanne

ruuminansa / ruuminaan

Abe

-tta

ruumattamme

ruumattanne

ruumattansa / ruumattaan

ruumittamme

ruumittanne

ruumittansa / ruumittaan

Com

-ne

-

-

-

ruuminemme

ruuminenne

ruuminensa / ruumineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruumis

ruumiit

Par

-ta

ruumista

ruumiita / ruumihia

Gen

-n

ruumiin

ruumiitten / ruumiiden / ruumihien / ruumihitten

Ill

mihin

ruumiiseen

ruumiisiin / ruumiihin / ruumihisin

Ine

-ssa

ruumiissa

ruumihissa / ruumiissa

Ela

-sta

ruumiista

ruumihista / ruumiista

All

-lle

ruumiille

ruumihille / ruumiille

Ade

-lla

ruumiilla

ruumihilla / ruumiilla

Abl

-lta

ruumiilta

ruumihilta / ruumiilta

Tra

-ksi

ruumiiksi

ruumihiksi / ruumiiksi

Ess

-na

ruumiina

ruumihina / ruumiina

Abe

-tta

ruumiitta

ruumihitta / ruumiitta

Com

-ne

-

ruumihine / ruumiine

Ins

-in

-

ruumihin / ruumiin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ruumis

ruumiit

Par

-ta

ruumista

ruumiita / ruumihia

Gen

-n

ruumiin

ruumiitten / ruumiiden / ruumihien / ruumihitten

Ill

mihin

ruumiiseen

ruumiisiin / ruumiihin / ruumihisin

Ine

-ssa

ruumiissa

ruumihissa / ruumiissa

Ela

-sta

ruumiista

ruumihista / ruumiista

All

-lle

ruumiille

ruumihille / ruumiille

Ade

-lla

ruumiilla

ruumihilla / ruumiilla

Abl

-lta

ruumiilta

ruumihilta / ruumiilta

Tra

-ksi

ruumiiksi

ruumihiksi / ruumiiksi

Ess

-na

ruumiina

ruumihina / ruumiina

Abe

-tta

ruumiitta

ruumihitta / ruumiitta

Com

-ne

-

ruumihine / ruumiine

Ins

-in

-

ruumihin / ruumiin

corpse ruumis
body elin, runko, ruumis, keho, kappale, vartalo
cadaver ruumis
stiff ruumis, tyyppi, tönkkä, jäykkä niska, kaveri
bulk pääosa, massa, koko, määrä, lasti, ruumis
Show more arrow right
OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; Helsinki University Finnish-English Parallel Corpus; OpenSubtitles; Tatoeba, sentence 3591417; OpenSubtitles2018.v3 Ruumiinne on väsynyt. Your body is tired. Ruumiinne kaipaa lepoa. Your body needs rest. Ruumis löydettiin metsästä. The body was found in the forest. Ruumiinne on temppelini. Your body is my temple. Ruumis oli peitetty lehdillä. The corpse was covered with leaves. Ruumiinne ei kestä kauan. Your body won't last long. Ruumis kuljetettiin sairaalaan. The dead body was taken to the hospital. Älä koske ruumiini! Don't touch my body! Ruumis löytyi metsästä. The body was found in the forest. Hän hävitti ruumiin... He disposed of the body... Show more arrow right

Wiktionary

body corpse, cadaver Show more arrow right (body): keho, sooma(corpse): kalmo(corpse, colloquial): raato Show more arrow right From Proto-Finnic ruumis. Cognates include Ingrian ruumiz, Karelian ruumis and Votic ruumiz. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruumiini

ruumiini

ruumiisi

ruumiisi

ruumiinsa

ruumiinsa

Par

-ta

ruumistani

ruumiitani / ruumihiani

ruumistasi

ruumiitasi / ruumihiasi

ruumistansa / ruumistaan

ruumiitansa / ruumiitaan / ruumihiansa / ruumihiaan

Gen

-n

ruumiini

ruumiitteni / ruumiideni / ruumihieni / ruumihitteni

ruumiisi

ruumiittesi / ruumiidesi / ruumihiesi / ruumihittesi

ruumiinsa

ruumiittensa / ruumiidensa / ruumihiensa / ruumihittensa

Ill

mihin

ruumiiseeni

ruumiisiini / ruumiihini / ruumihisini

ruumiiseesi

ruumiisiisi / ruumiihisi / ruumihisisi

ruumiiseensa

ruumiisiinsa / ruumiihinsa / ruumihisinsa

Ine

-ssa

ruumiissani

ruumihissani / ruumiissani

ruumiissasi

ruumihissasi / ruumiissasi

ruumiissansa / ruumiissaan

ruumihissansa / ruumihissaan / ruumiissansa / ruumiissaan

Ela

-sta

ruumiistani

ruumihistani / ruumiistani

ruumiistasi

ruumihistasi / ruumiistasi

ruumiistansa / ruumiistaan

ruumihistansa / ruumihistaan / ruumiistansa / ruumiistaan

All

-lle

ruumiilleni

ruumihilleni / ruumiilleni

ruumiillesi

ruumihillesi / ruumiillesi

ruumiillensa / ruumiilleen

ruumihillensa / ruumihillean / ruumiillensa / ruumiillean

Ade

-lla

ruumiillani

ruumihillani / ruumiillani

ruumiillasi

ruumihillasi / ruumiillasi

ruumiillansa / ruumiillaan

ruumihillansa / ruumihillaan / ruumiillansa / ruumiillaan

Abl

-lta

ruumiiltani

ruumihiltani / ruumiiltani

ruumiiltasi

ruumihiltasi / ruumiiltasi

ruumiiltansa / ruumiiltaan

ruumihiltansa / ruumihiltaan / ruumiiltansa / ruumiiltaan

Tra

-ksi

ruumiikseni

ruumihikseni / ruumiikseni

ruumiiksesi

ruumihiksesi / ruumiiksesi

ruumiiksensa / ruumiikseen

ruumihikseen / ruumihiksensa / ruumiikseen / ruumiiksensa

Ess

-na

ruumiinani

ruumihinani / ruumiinani

ruumiinasi

ruumihinasi / ruumiinasi

ruumiinansa / ruumiinaan

ruumihinansa / ruumihinaan / ruumiinansa / ruumiinaan

Abe

-tta

ruumiittani

ruumihittani / ruumiittani

ruumiittasi

ruumihittasi / ruumiittasi

ruumiittansa / ruumiittaan

ruumihittansa / ruumihittaan / ruumiittansa / ruumiittaan

Com

-ne

-

ruumihineni / ruumiineni

-

ruumihinesi / ruumiinesi

-

ruumihineen / ruumihinensa / ruumiineen / ruumiinensa

Singular

Plural

Nom

-

ruumiini

ruumiisi

ruumiinsa

ruumiini

ruumiisi

ruumiinsa

Par

-ta

ruumistani

ruumistasi

ruumistansa / ruumistaan

ruumiitani / ruumihiani

ruumiitasi / ruumihiasi

ruumiitansa / ruumiitaan / ruumihiansa / ruumihiaan

Gen

-n

ruumiini

ruumiisi

ruumiinsa

ruumiitteni / ruumiideni / ruumihieni / ruumihitteni

ruumiittesi / ruumiidesi / ruumihiesi / ruumihittesi

ruumiittensa / ruumiidensa / ruumihiensa / ruumihittensa

Ill

mihin

ruumiiseeni

ruumiiseesi

ruumiiseensa

ruumiisiini / ruumiihini / ruumihisini

ruumiisiisi / ruumiihisi / ruumihisisi

ruumiisiinsa / ruumiihinsa / ruumihisinsa

Ine

-ssa

ruumiissani

ruumiissasi

ruumiissansa / ruumiissaan

ruumihissani / ruumiissani

ruumihissasi / ruumiissasi

ruumihissansa / ruumihissaan / ruumiissansa / ruumiissaan

Ela

-sta

ruumiistani

ruumiistasi

ruumiistansa / ruumiistaan

ruumihistani / ruumiistani

ruumihistasi / ruumiistasi

ruumihistansa / ruumihistaan / ruumiistansa / ruumiistaan

All

-lle

ruumiilleni

ruumiillesi

ruumiillensa / ruumiilleen

ruumihilleni / ruumiilleni

ruumihillesi / ruumiillesi

ruumihillensa / ruumihillean / ruumiillensa / ruumiillean

Ade

-lla

ruumiillani

ruumiillasi

ruumiillansa / ruumiillaan

ruumihillani / ruumiillani

ruumihillasi / ruumiillasi

ruumihillansa / ruumihillaan / ruumiillansa / ruumiillaan

Abl

-lta

ruumiiltani

ruumiiltasi

ruumiiltansa / ruumiiltaan

ruumihiltani / ruumiiltani

ruumihiltasi / ruumiiltasi

ruumihiltansa / ruumihiltaan / ruumiiltansa / ruumiiltaan

Tra

-ksi

ruumiikseni

ruumiiksesi

ruumiiksensa / ruumiikseen

ruumihikseni / ruumiikseni

ruumihiksesi / ruumiiksesi

ruumihikseen / ruumihiksensa / ruumiikseen / ruumiiksensa

Ess

-na

ruumiinani

ruumiinasi

ruumiinansa / ruumiinaan

ruumihinani / ruumiinani

ruumihinasi / ruumiinasi

ruumihinansa / ruumihinaan / ruumiinansa / ruumiinaan

Abe

-tta

ruumiittani

ruumiittasi

ruumiittansa / ruumiittaan

ruumihittani / ruumiittani

ruumihittasi / ruumiittasi

ruumihittansa / ruumihittaan / ruumiittansa / ruumiittaan

Com

-ne

-

-

-

ruumihineni / ruumiineni

ruumihinesi / ruumiinesi

ruumihineen / ruumihinensa / ruumiineen / ruumiinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ruumiimme

ruumiimme

ruumiinne

ruumiinne

ruumiinsa

ruumiinsa

Par

-ta

ruumistamme

ruumiitamme / ruumihiamme

ruumistanne

ruumiitanne / ruumihianne

ruumistansa / ruumistaan

ruumiitansa / ruumiitaan / ruumihiansa / ruumihiaan

Gen

-n

ruumiimme

ruumiittemme / ruumiidemme / ruumihiemme / ruumihittemme

ruumiinne

ruumiittenne / ruumiidenne / ruumihienne / ruumihittenne

ruumiinsa

ruumiittensa / ruumiidensa / ruumihiensa / ruumihittensa

Ill

mihin

ruumiiseemme

ruumiisiimme / ruumiihimme / ruumihisimme

ruumiiseenne

ruumiisiinne / ruumiihinne / ruumihisinne

ruumiiseensa

ruumiisiinsa / ruumiihinsa / ruumihisinsa

Ine

-ssa

ruumiissamme

ruumihissamme / ruumiissamme

ruumiissanne

ruumihissanne / ruumiissanne

ruumiissansa / ruumiissaan

ruumihissansa / ruumihissaan / ruumiissansa / ruumiissaan

Ela

-sta

ruumiistamme

ruumihistamme / ruumiistamme

ruumiistanne

ruumihistanne / ruumiistanne

ruumiistansa / ruumiistaan

ruumihistansa / ruumihistaan / ruumiistansa / ruumiistaan

All

-lle

ruumiillemme

ruumihillemme / ruumiillemme

ruumiillenne

ruumihillenne / ruumiillenne

ruumiillensa / ruumiilleen

ruumihillensa / ruumihillean / ruumiillensa / ruumiillean

Ade

-lla

ruumiillamme

ruumihillamme / ruumiillamme

ruumiillanne

ruumihillanne / ruumiillanne

ruumiillansa / ruumiillaan

ruumihillansa / ruumihillaan / ruumiillansa / ruumiillaan

Abl

-lta

ruumiiltamme

ruumihiltamme / ruumiiltamme

ruumiiltanne

ruumihiltanne / ruumiiltanne

ruumiiltansa / ruumiiltaan

ruumihiltansa / ruumihiltaan / ruumiiltansa / ruumiiltaan

Tra

-ksi

ruumiiksemme

ruumihiksemme / ruumiiksemme

ruumiiksenne

ruumihiksenne / ruumiiksenne

ruumiiksensa / ruumiikseen

ruumihikseen / ruumihiksensa / ruumiikseen / ruumiiksensa

Ess

-na

ruumiinamme

ruumihinamme / ruumiinamme

ruumiinanne

ruumihinanne / ruumiinanne

ruumiinansa / ruumiinaan

ruumihinansa / ruumihinaan / ruumiinansa / ruumiinaan

Abe

-tta

ruumiittamme

ruumihittamme / ruumiittamme

ruumiittanne

ruumihittanne / ruumiittanne

ruumiittansa / ruumiittaan

ruumihittansa / ruumihittaan / ruumiittansa / ruumiittaan

Com

-ne

-

ruumihinemme / ruumiinemme

-

ruumihinenne / ruumiinenne

-

ruumihineen / ruumihinensa / ruumiineen / ruumiinensa

Singular

Plural

Nom

-

ruumiimme

ruumiinne

ruumiinsa

ruumiimme

ruumiinne

ruumiinsa

Par

-ta

ruumistamme

ruumistanne

ruumistansa / ruumistaan

ruumiitamme / ruumihiamme

ruumiitanne / ruumihianne

ruumiitansa / ruumiitaan / ruumihiansa / ruumihiaan

Gen

-n

ruumiimme

ruumiinne

ruumiinsa

ruumiittemme / ruumiidemme / ruumihiemme / ruumihittemme

ruumiittenne / ruumiidenne / ruumihienne / ruumihittenne

ruumiittensa / ruumiidensa / ruumihiensa / ruumihittensa

Ill

mihin

ruumiiseemme

ruumiiseenne

ruumiiseensa

ruumiisiimme / ruumiihimme / ruumihisimme

ruumiisiinne / ruumiihinne / ruumihisinne

ruumiisiinsa / ruumiihinsa / ruumihisinsa

Ine

-ssa

ruumiissamme

ruumiissanne

ruumiissansa / ruumiissaan

ruumihissamme / ruumiissamme

ruumihissanne / ruumiissanne

ruumihissansa / ruumihissaan / ruumiissansa / ruumiissaan

Ela

-sta

ruumiistamme

ruumiistanne

ruumiistansa / ruumiistaan

ruumihistamme / ruumiistamme

ruumihistanne / ruumiistanne

ruumihistansa / ruumihistaan / ruumiistansa / ruumiistaan

All

-lle

ruumiillemme

ruumiillenne

ruumiillensa / ruumiilleen

ruumihillemme / ruumiillemme

ruumihillenne / ruumiillenne

ruumihillensa / ruumihillean / ruumiillensa / ruumiillean

Ade

-lla

ruumiillamme

ruumiillanne

ruumiillansa / ruumiillaan

ruumihillamme / ruumiillamme

ruumihillanne / ruumiillanne

ruumihillansa / ruumihillaan / ruumiillansa / ruumiillaan

Abl

-lta

ruumiiltamme

ruumiiltanne

ruumiiltansa / ruumiiltaan

ruumihiltamme / ruumiiltamme

ruumihiltanne / ruumiiltanne

ruumihiltansa / ruumihiltaan / ruumiiltansa / ruumiiltaan

Tra

-ksi

ruumiiksemme

ruumiiksenne

ruumiiksensa / ruumiikseen

ruumihiksemme / ruumiiksemme

ruumihiksenne / ruumiiksenne

ruumihikseen / ruumihiksensa / ruumiikseen / ruumiiksensa

Ess

-na

ruumiinamme

ruumiinanne

ruumiinansa / ruumiinaan

ruumihinamme / ruumiinamme

ruumihinanne / ruumiinanne

ruumihinansa / ruumihinaan / ruumiinansa / ruumiinaan

Abe

-tta

ruumiittamme

ruumiittanne

ruumiittansa / ruumiittaan

ruumihittamme / ruumiittamme

ruumihittanne / ruumiittanne

ruumihittansa / ruumihittaan / ruumiittansa / ruumiittaan

Com

-ne

-

-

-

ruumihinemme / ruumiinemme

ruumihinenne / ruumiinenne

ruumihineen / ruumihinensa / ruumiineen / ruumiinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept