logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

sijaitseva, adjective

Word analysis
sijaitsevana

sijaitsevana

sijaitseva

Adjective, Singular Essive

sijaita

Verb, Active voice Participle with suffix va Singular Essive

sija

Noun, Singular Nominative

+ itse

Noun, Pref

+ vana

Noun, Singular Nominative

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

situated sijaitseva, jssk asemassa oleva
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 3189531.; Europarl parallel corpus; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; Finnish-English Parallel Corpus Sijaitseviin ulkons-ovet ovat aina lukossa. The external doors located are always locked. Sijaitsevan ruokakaupan vieressä on apteekki. Next to the grocery store located is a pharmacy. Sijaitsevan laitoksen nykyiset tilat ovat ahtaat. The current facilities of the located institution are cramped. Sijaitsevasta hotellista oli upeat näkymät merelle. The hotel located offered stunning views of the sea. Sijaitsevana Alppien juurella sijaitsevaa Grenoblen kaupunkia ympäröivät upeat vuoristomaisemat. The city of Grenoble, situated at the foot of the Alps, is surrounded by stunning mountain landscapes. Sijaitseviin kaivoihin leviää haitallisia aineita. Harmful substances spread into the located wells. Sijaitseviin alueisiin kuuluu yhteensä 15 maakuntaa. There are a total of 15 provinces located in the areas. Sijaitsevan hotellin huoneet olivat tilavia ja siistejä. The rooms of the located hotel were spacious and tidy. Rannalla oli sijaitsevaa hiekkarantaa. There was sandy beach sijaitsevaa on the shore. Sijaitsevaa majoitusta löytyy helposti tältä alueelta. Accommodation in this area is easily available. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

sijaitseva

sijaitsevat

Par

-ta

sijaitsevaa

sijaitsevia

Gen

-n

sijaitsevan

sijaitsevien

Ill

mihin

sijaitsevaan

sijaitseviin

Ine

-ssa

sijaitsevassa

sijaitsevissa

Ela

-sta

sijaitsevasta

sijaitsevista

All

-lle

sijaitsevalle

sijaitseville

Ade

-lla

sijaitsevalla

sijaitsevilla

Abl

-lta

sijaitsevalta

sijaitsevilta

Tra

-ksi

sijaitsevaksi

sijaitseviksi

Ess

-na

sijaitsevana

sijaitsevina

Abe

-tta

sijaitsevatta

sijaitsevitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

sijaitsevin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

sijaitseva

sijaitsevat

Par

-ta

sijaitsevaa

sijaitsevia

Gen

-n

sijaitsevan

sijaitsevien

Ill

mihin

sijaitsevaan

sijaitseviin

Ine

-ssa

sijaitsevassa

sijaitsevissa

Ela

-sta

sijaitsevasta

sijaitsevista

All

-lle

sijaitsevalle

sijaitseville

Ade

-lla

sijaitsevalla

sijaitsevilla

Abl

-lta

sijaitsevalta

sijaitsevilta

Tra

-ksi

sijaitsevaksi

sijaitseviksi

Ess

-na

sijaitsevana

sijaitsevina

Abe

-tta

sijaitsevatta

sijaitsevitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

sijaitsevin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

sijaitsevempi / sijaitsevampi

sijaitsevemmat / sijaitsevammat

Par

-ta

sijaitsevempaa / sijaitsevampaa

sijaitsevempia / sijaitsevampia

Gen

-n

sijaitsevemman / sijaitsevamman

sijaitsevempien / sijaitsevampien

Ill

mihin

sijaitsevempiin / sijaitsevampiin

sijaitsevempiin / sijaitsevampiin

Ine

-ssa

sijaitsevemmassa / sijaitsevammassa

sijaitsevemmissa / sijaitsevammissa

Ela

-sta

sijaitsevemmasta / sijaitsevammasta

sijaitsevemmista / sijaitsevammista

All

-lle

sijaitsevemmalle / sijaitsevammalle

sijaitsevemmille / sijaitsevammille

Ade

-lla

sijaitsevemmalla / sijaitsevammalla

sijaitsevemmilla / sijaitsevammilla

Abl

-lta

sijaitsevemmalta / sijaitsevammalta

sijaitsevemmilta / sijaitsevammilta

Tra

-ksi

sijaitsevemmaksi / sijaitsevammaksi

sijaitsevemmiksi / sijaitsevammiksi

Ess

-na

sijaitsevempana / sijaitsevampana

sijaitsevempina / sijaitsevampina

Abe

-tta

sijaitsevemmatta / sijaitsevammatta

sijaitsevemmitta / sijaitsevammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

sijaitsevemmin / sijaitsevammin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

sijaitsevempi / sijaitsevampi

sijaitsevemmat / sijaitsevammat

Par

-ta

sijaitsevempaa / sijaitsevampaa

sijaitsevempia / sijaitsevampia

Gen

-n

sijaitsevemman / sijaitsevamman

sijaitsevempien / sijaitsevampien

Ill

mihin

sijaitsevempiin / sijaitsevampiin

sijaitsevempiin / sijaitsevampiin

Ine

-ssa

sijaitsevemmassa / sijaitsevammassa

sijaitsevemmissa / sijaitsevammissa

Ela

-sta

sijaitsevemmasta / sijaitsevammasta

sijaitsevemmista / sijaitsevammista

All

-lle

sijaitsevemmalle / sijaitsevammalle

sijaitsevemmille / sijaitsevammille

Ade

-lla

sijaitsevemmalla / sijaitsevammalla

sijaitsevemmilla / sijaitsevammilla

Abl

-lta

sijaitsevemmalta / sijaitsevammalta

sijaitsevemmilta / sijaitsevammilta

Tra

-ksi

sijaitsevemmaksi / sijaitsevammaksi

sijaitsevemmiksi / sijaitsevammiksi

Ess

-na

sijaitsevempana / sijaitsevampana

sijaitsevempina / sijaitsevampina

Abe

-tta

sijaitsevemmatta / sijaitsevammatta

sijaitsevemmitta / sijaitsevammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

sijaitsevemmin / sijaitsevammin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

sijaitsevin

sijaitsevimmat

Par

-ta

sijaitsevinta

sijaitsevimpia

Gen

-n

sijaitsevimman

sijaitsevinten / sijaitsevimpien

Ill

mihin

sijaitsevimpaan

sijaitsevimpiin

Ine

-ssa

sijaitsevimmassa

sijaitsevimmissa

Ela

-sta

sijaitsevimmasta

sijaitsevimmista

All

-lle

sijaitsevimmalle

sijaitsevimmille

Ade

-lla

sijaitsevimmalla

sijaitsevimmilla

Abl

-lta

sijaitsevimmalta

sijaitsevimmilta

Tra

-ksi

sijaitsevimmaksi

sijaitsevimmiksi

Ess

-na

sijaitsevimpana

sijaitsevimpina

Abe

-tta

sijaitsevimmatta

sijaitsevimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

sijaitsevimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

sijaitsevin

sijaitsevimmat

Par

-ta

sijaitsevinta

sijaitsevimpia

Gen

-n

sijaitsevimman

sijaitsevinten / sijaitsevimpien

Ill

mihin

sijaitsevimpaan

sijaitsevimpiin

Ine

-ssa

sijaitsevimmassa

sijaitsevimmissa

Ela

-sta

sijaitsevimmasta

sijaitsevimmista

All

-lle

sijaitsevimmalle

sijaitsevimmille

Ade

-lla

sijaitsevimmalla

sijaitsevimmilla

Abl

-lta

sijaitsevimmalta

sijaitsevimmilta

Tra

-ksi

sijaitsevimmaksi

sijaitsevimmiksi

Ess

-na

sijaitsevimpana

sijaitsevimpina

Abe

-tta

sijaitsevimmatta

sijaitsevimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

sijaitsevimmin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(intransitive) to lie, to be located or situated at/in/on Show more arrow right sijainti Show more arrow right sija +‎ -ita Show more arrow right
to be located sijaita
to be situated sijaita, olla jssk
to lie olla, valehdella, maata, sijaita, levätä, olla haudattuna
to sit istua, olla, istuutua, sijaita, sopia, maata
to be set sijaita, olla jssk
to be seated in sijaita, olla jssk, istua lujasti jssk
to be perched istua, olla, sijaita
to stand seistä, seisoa, olla, kestää, sietää, sijaita
to be based olla sijoitettu jhk, pitää päämajaa jssk, sijaita
Show more arrow right
Paracrawl Parallel Corpus; Tanzil Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles; ** Europarl parallel corpus; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; ** SETIMES2 Finnish-English parallel corpus; Tatoeba Koulu sijaitsevan maaseudulla. The school is located in the countryside. Koulut sijaitsevat lähellä merta. The schools are situated near the sea. Puisto sijaitsevan lähellä jokea. The park is located near the river. Koulut sijaitsevat lähellä toisiaan. The schools are situated close to each other. Hotellit sijaitsevat lähellä rantaa. The hotels are located near the beach. Teos sijainnut pienessä huoneessa. The work was located in a small room. Missä se sijaitsee? Where is it located? Sijaitseva talo on vanha ja kaunis. The house located there is old and beautiful. Asunnot sijaitsevat aivan keskustassa. The apartments are located right in the center. Tehtaat sijaitsevat teollisuusalueella. The factories are located in the industrial area. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

sijaitsen

en sijaitse

ii

sijaitset

et sijaitse

iii

sijaitsee

ei sijaitse

Plural

Positive

Negative

i

sijaitsemme / sijaitaan

emme sijaitse / ei sijaita

ii

sijaitsette

ette sijaitse

iii

sijaitsevat

eivät sijaitse

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

sijaitsin

en sijainnut

ii

sijaitsit

et sijainnut

iii

sijaitsi

ei sijainnut

Plural

Positive

Negative

i

sijaitsimme / sijaittiin

emme sijainneet / ei sijaittu

ii

sijaitsitte

ette sijainneet

iii

sijaitsivat

eivät sijainneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen sijainnut

en ole sijainnut

ii

olet sijainnut

et ole sijainnut

iii

on sijainnut

ei ole sijainnut

Plural

Positive

Negative

i

olemme sijainneet

emme ole sijainneet

ii

olette sijainneet

ette ole sijainneet

iii

ovat sijainneet

eivät ole sijainneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin sijainnut

en ollut sijainnut

ii

olit sijainnut

et ollut sijainnut

iii

oli sijainnut

ei ollut sijainnut

Plural

Positive

Negative

i

olimme sijainneet

emme olleet sijainneet

ii

olitte sijainneet

ette olleet sijainneet

iii

olivat sijainneet

eivät olleet sijainneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

sijaitsisin

en sijaitsisi

ii

sijaitsisit

et sijaitsisi

iii

sijaitsisi

ei sijaitsisi

Plural

Positive

Negative

i

sijaitsisimme

emme sijaitsisi

ii

sijaitsisitte

ette sijaitsisi

iii

sijaitsisivat

eivät sijaitsisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin sijainnut

en olisi sijainnut

ii

olisit sijainnut

et olisi sijainnut

iii

olisi sijainnut

ei olisi sijainnut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme sijainneet

emme olisi sijainneet

ii

olisitte sijainneet

ette olisi sijainneet

iii

olisivat sijainneet

eivät olisi sijainneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

sijainnen

en sijainne

ii

sijainnet

et sijainne

iii

sijainnee

ei sijainne

Plural

Positive

Negative

i

sijainnemme

emme sijainne

ii

sijainnette

ette sijainne

iii

sijainnevat

eivät sijainne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen sijainnut

en liene sijainnut

ii

lienet sijainnut

et liene sijainnut

iii

lienee sijainnut

ei liene sijainnut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme sijainneet

emme liene sijainneet

ii

lienette sijainneet

ette liene sijainneet

iii

lienevät sijainneet

eivät liene sijainneet

Imperative

Singular

i

-

ii

sijaitse

iii

sijaitkoon

Plural

i

sijaitkaamme

ii

sijaitkaa

iii

sijaitkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

sijaita

Tra

-ksi

sijaitaksensa / sijaitakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

sijaitessa

Ins

-in

sijaiten

Ine

-ssa

sijaittaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

sijaitsemaan

Ine

-ssa

sijaitsemassa

Ela

-sta

sijaitsemasta

Ade

-lla

sijaitsemalla

Abe

-tta

sijaitsematta

Ins

-in

sijaitseman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

sijaitseminen

Par

-ta

sijaitsemista

Infinitive V

sijaitsemaisillaan / sijaitsemaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

sijaitaan

ei sijaita

Imperfect

sijaittiin

ei sijaittu

Potential

sijaittaneen

ei sijaittane

Conditional

sijaittaisiin

ei sijaittaisi

Imperative Present

sijaittakoon

älköön sijaittako

Imperative Perfect

olkoon sijaittu

älköön sijaittu

Positive

Negative

Present

sijaitaan

ei sijaita

Imperfect

sijaittiin

ei sijaittu

Potential

sijaittaneen

ei sijaittane

Conditional

sijaittaisiin

ei sijaittaisi

Imperative Present

sijaittakoon

älköön sijaittako

Imperative Perfect

olkoon sijaittu

älköön sijaittu

Participle

Active

Passive

1st

sijaitseva

sijaittava

2nd

sijainnut

sijaittu

3rd

sijaitsema

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sija

sijat

Par

-ta

sijaa

sijoja

Gen

-n

sijan

sijojen

Ill

mihin

sijaan

sijoihin

Ine

-ssa

sijassa

sijoissa

Ela

-sta

sijasta

sijoista

All

-lle

sijalle

sijoille

Ade

-lla

sijalla

sijoilla

Abl

-lta

sijalta

sijoilta

Tra

-ksi

sijaksi

sijoiksi

Ess

-na

sijana

sijoina

Abe

-tta

sijatta

sijoitta

Com

-ne

-

sijoine

Ins

-in

-

sijoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sija

sijat

Par

-ta

sijaa

sijoja

Gen

-n

sijan

sijojen

Ill

mihin

sijaan

sijoihin

Ine

-ssa

sijassa

sijoissa

Ela

-sta

sijasta

sijoista

All

-lle

sijalle

sijoille

Ade

-lla

sijalla

sijoilla

Abl

-lta

sijalta

sijoilta

Tra

-ksi

sijaksi

sijoiksi

Ess

-na

sijana

sijoina

Abe

-tta

sijatta

sijoitta

Com

-ne

-

sijoine

Ins

-in

-

sijoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, mesta
position kanta, asema, sijainti, asento, paikka, sija
spot paikka, täplä, kohta, spotti, pilkku, sija
stead sija, tila
lodgement jättäminen, kasaantuminen, kasaantumispaikka, asema, jalansija, sija
lodgment jättäminen, kasaantuminen, kasaantumispaikka, asema, jalansija, sija
case asia, tapaus, kotelo, asianlaita, laukku, sija
room huone, tila, kamari, asunto, mahdollisuus, sija
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus Sijasi on varattu. Your place is reserved. Voit istua sijasi. You can sit in your seat. En halua olla sijasi. I don't want to be in your place. Sija on varattu sinulle. The seat is reserved for you. Kuka on varannut sijasi? Who has reserved your spot? En voi muuttaa sijaasi. I cannot change your position. En halua ottaa sijaasi. I don't want to take your place. Et voi kävellä sijaasi. You can't walk in your shoes. Sinulla on hyvä sija kilpailussa. You have a good placing in the competition. Sijasi on varattu kurssille. Your place is reserved for the course. Show more arrow right

Wiktionary

place, position, room, stead, instead ("in its stead") ranking (grammar) case Show more arrow right Nouns sijainen Verbs sijatasijaitasijoittaa Show more arrow right From Proto-Finnic sija (compare Ludian šija), borrowed from Proto-Germanic stiją (compare English sty in pigsty and Swedish stia in svinstia). First adapted to mean "(grammatical) case" by Finnish physician and philologist Elias Lönnrot. Show more arrow right

Wikipedia

Case (grammar) In grammar, case changes what a noun, adjective or pronoun does in a sentence. It is a set of forms which depend on the syntax (how the words go together). Case is an example of inflection, which is often an affix, a part of a word that is added to other words, that signals a grammatical relationship. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sijani

sijani

sijasi

sijasi

sijansa

sijansa

Par

-ta

sijaani

sijojani

sijaasi

sijojasi

sijaansa / sijaaan

sijojansa / sijojaan

Gen

-n

sijani

sijojeni

sijasi

sijojesi

sijansa

sijojensa

Ill

mihin

sijaani

sijoihini

sijaasi

sijoihisi

sijaansa

sijoihinsa

Ine

-ssa

sijassani

sijoissani

sijassasi

sijoissasi

sijassansa / sijassaan

sijoissansa / sijoissaan

Ela

-sta

sijastani

sijoistani

sijastasi

sijoistasi

sijastansa / sijastaan

sijoistansa / sijoistaan

All

-lle

sijalleni

sijoilleni

sijallesi

sijoillesi

sijallensa / sijalleen

sijoillensa / sijoillean

Ade

-lla

sijallani

sijoillani

sijallasi

sijoillasi

sijallansa / sijallaan

sijoillansa / sijoillaan

Abl

-lta

sijaltani

sijoiltani

sijaltasi

sijoiltasi

sijaltansa / sijaltaan

sijoiltansa / sijoiltaan

Tra

-ksi

sijakseni

sijoikseni

sijaksesi

sijoiksesi

sijaksensa / sijakseen

sijoiksensa / sijoikseen

Ess

-na

sijanani

sijoinani

sijanasi

sijoinasi

sijanansa / sijanaan

sijoinansa / sijoinaan

Abe

-tta

sijattani

sijoittani

sijattasi

sijoittasi

sijattansa / sijattaan

sijoittansa / sijoittaan

Com

-ne

-

sijoineni

-

sijoinesi

-

sijoinensa / sijoineen

Singular

Plural

Nom

-

sijani

sijasi

sijansa

sijani

sijasi

sijansa

Par

-ta

sijaani

sijaasi

sijaansa / sijaaan

sijojani

sijojasi

sijojansa / sijojaan

Gen

-n

sijani

sijasi

sijansa

sijojeni

sijojesi

sijojensa

Ill

mihin

sijaani

sijaasi

sijaansa

sijoihini

sijoihisi

sijoihinsa

Ine

-ssa

sijassani

sijassasi

sijassansa / sijassaan

sijoissani

sijoissasi

sijoissansa / sijoissaan

Ela

-sta

sijastani

sijastasi

sijastansa / sijastaan

sijoistani

sijoistasi

sijoistansa / sijoistaan

All

-lle

sijalleni

sijallesi

sijallensa / sijalleen

sijoilleni

sijoillesi

sijoillensa / sijoillean

Ade

-lla

sijallani

sijallasi

sijallansa / sijallaan

sijoillani

sijoillasi

sijoillansa / sijoillaan

Abl

-lta

sijaltani

sijaltasi

sijaltansa / sijaltaan

sijoiltani

sijoiltasi

sijoiltansa / sijoiltaan

Tra

-ksi

sijakseni

sijaksesi

sijaksensa / sijakseen

sijoikseni

sijoiksesi

sijoiksensa / sijoikseen

Ess

-na

sijanani

sijanasi

sijanansa / sijanaan

sijoinani

sijoinasi

sijoinansa / sijoinaan

Abe

-tta

sijattani

sijattasi

sijattansa / sijattaan

sijoittani

sijoittasi

sijoittansa / sijoittaan

Com

-ne

-

-

-

sijoineni

sijoinesi

sijoinensa / sijoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sijamme

sijamme

sijanne

sijanne

sijansa

sijansa

Par

-ta

sijaamme

sijojamme

sijaanne

sijojanne

sijaansa / sijaaan

sijojansa / sijojaan

Gen

-n

sijamme

sijojemme

sijanne

sijojenne

sijansa

sijojensa

Ill

mihin

sijaamme

sijoihimme

sijaanne

sijoihinne

sijaansa

sijoihinsa

Ine

-ssa

sijassamme

sijoissamme

sijassanne

sijoissanne

sijassansa / sijassaan

sijoissansa / sijoissaan

Ela

-sta

sijastamme

sijoistamme

sijastanne

sijoistanne

sijastansa / sijastaan

sijoistansa / sijoistaan

All

-lle

sijallemme

sijoillemme

sijallenne

sijoillenne

sijallensa / sijalleen

sijoillensa / sijoillean

Ade

-lla

sijallamme

sijoillamme

sijallanne

sijoillanne

sijallansa / sijallaan

sijoillansa / sijoillaan

Abl

-lta

sijaltamme

sijoiltamme

sijaltanne

sijoiltanne

sijaltansa / sijaltaan

sijoiltansa / sijoiltaan

Tra

-ksi

sijaksemme

sijoiksemme

sijaksenne

sijoiksenne

sijaksensa / sijakseen

sijoiksensa / sijoikseen

Ess

-na

sijanamme

sijoinamme

sijananne

sijoinanne

sijanansa / sijanaan

sijoinansa / sijoinaan

Abe

-tta

sijattamme

sijoittamme

sijattanne

sijoittanne

sijattansa / sijattaan

sijoittansa / sijoittaan

Com

-ne

-

sijoinemme

-

sijoinenne

-

sijoinensa / sijoineen

Singular

Plural

Nom

-

sijamme

sijanne

sijansa

sijamme

sijanne

sijansa

Par

-ta

sijaamme

sijaanne

sijaansa / sijaaan

sijojamme

sijojanne

sijojansa / sijojaan

Gen

-n

sijamme

sijanne

sijansa

sijojemme

sijojenne

sijojensa

Ill

mihin

sijaamme

sijaanne

sijaansa

sijoihimme

sijoihinne

sijoihinsa

Ine

-ssa

sijassamme

sijassanne

sijassansa / sijassaan

sijoissamme

sijoissanne

sijoissansa / sijoissaan

Ela

-sta

sijastamme

sijastanne

sijastansa / sijastaan

sijoistamme

sijoistanne

sijoistansa / sijoistaan

All

-lle

sijallemme

sijallenne

sijallensa / sijalleen

sijoillemme

sijoillenne

sijoillensa / sijoillean

Ade

-lla

sijallamme

sijallanne

sijallansa / sijallaan

sijoillamme

sijoillanne

sijoillansa / sijoillaan

Abl

-lta

sijaltamme

sijaltanne

sijaltansa / sijaltaan

sijoiltamme

sijoiltanne

sijoiltansa / sijoiltaan

Tra

-ksi

sijaksemme

sijaksenne

sijaksensa / sijakseen

sijoiksemme

sijoiksenne

sijoiksensa / sijoikseen

Ess

-na

sijanamme

sijananne

sijanansa / sijanaan

sijoinamme

sijoinanne

sijoinansa / sijoinaan

Abe

-tta

sijattamme

sijattanne

sijattansa / sijattaan

sijoittamme

sijoittanne

sijoittansa / sijoittaan

Com

-ne

-

-

-

sijoinemme

sijoinenne

sijoinensa / sijoineen

This word is used as a prefix for nouns.

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vana

vanat

Par

-ta

vanaa

vanoja

Gen

-n

vanan

vanojen

Ill

mihin

vanaan

vanoihin

Ine

-ssa

vanassa

vanoissa

Ela

-sta

vanasta

vanoista

All

-lle

vanalle

vanoille

Ade

-lla

vanalla

vanoilla

Abl

-lta

vanalta

vanoilta

Tra

-ksi

vanaksi

vanoiksi

Ess

-na

vanana

vanoina

Abe

-tta

vanatta

vanoitta

Com

-ne

-

vanoine

Ins

-in

-

vanoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vana

vanat

Par

-ta

vanaa

vanoja

Gen

-n

vanan

vanojen

Ill

mihin

vanaan

vanoihin

Ine

-ssa

vanassa

vanoissa

Ela

-sta

vanasta

vanoista

All

-lle

vanalle

vanoille

Ade

-lla

vanalla

vanoilla

Abl

-lta

vanalta

vanoilta

Tra

-ksi

vanaksi

vanoiksi

Ess

-na

vanana

vanoina

Abe

-tta

vanatta

vanoitta

Com

-ne

-

vanoine

Ins

-in

-

vanoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

trail polku, jälki, jäljet, tie, vana, laahus
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; opensubtitles2; GNOME; OpenSubtitles2018.v3 Vana oli tehty puusta. The vana was made of wood. Vana oli hieno ja vanha. The vana was beautiful and old. Vana Merimies. The Ancient Mariner. Huomasin, että vana oli rikki. I noticed that the vana was broken. Vana on tehokas lämmönsiirtäjä. vana is an effective heat exchanger. Vana ruumiita... A string of bodies... Kuinka vana olet? You're how old? Vana juoppo se on! He's a drunk, it finally caught up with him. Se on jo vana juttu. It's ancient history, it doesn't matter. Sairas, vana nainen. A sick, old lady. Show more arrow right

Wiktionary

wake (path left behind an object that moves through a fluid) trail, track especially a fluid one Fin:Lentokone jätti taivaalle valkoisen vanan.Eng:The airplane left a white trail on the sky.Fin:etanan limainen vanaEng:the slimy track of a snail (botany) scape (leafless stalk ending in a flower or inflorescence) Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vanani

vanani

vanasi

vanasi

vanansa

vanansa

Par

-ta

vanaani

vanojani

vanaasi

vanojasi

vanaansa / vanaaan

vanojansa / vanojaan

Gen

-n

vanani

vanojeni

vanasi

vanojesi

vanansa

vanojensa

Ill

mihin

vanaani

vanoihini

vanaasi

vanoihisi

vanaansa

vanoihinsa

Ine

-ssa

vanassani

vanoissani

vanassasi

vanoissasi

vanassansa / vanassaan

vanoissansa / vanoissaan

Ela

-sta

vanastani

vanoistani

vanastasi

vanoistasi

vanastansa / vanastaan

vanoistansa / vanoistaan

All

-lle

vanalleni

vanoilleni

vanallesi

vanoillesi

vanallensa / vanalleen

vanoillensa / vanoillean

Ade

-lla

vanallani

vanoillani

vanallasi

vanoillasi

vanallansa / vanallaan

vanoillansa / vanoillaan

Abl

-lta

vanaltani

vanoiltani

vanaltasi

vanoiltasi

vanaltansa / vanaltaan

vanoiltansa / vanoiltaan

Tra

-ksi

vanakseni

vanoikseni

vanaksesi

vanoiksesi

vanaksensa / vanakseen

vanoiksensa / vanoikseen

Ess

-na

vananani

vanoinani

vananasi

vanoinasi

vananansa / vananaan

vanoinansa / vanoinaan

Abe

-tta

vanattani

vanoittani

vanattasi

vanoittasi

vanattansa / vanattaan

vanoittansa / vanoittaan

Com

-ne

-

vanoineni

-

vanoinesi

-

vanoinensa / vanoineen

Singular

Plural

Nom

-

vanani

vanasi

vanansa

vanani

vanasi

vanansa

Par

-ta

vanaani

vanaasi

vanaansa / vanaaan

vanojani

vanojasi

vanojansa / vanojaan

Gen

-n

vanani

vanasi

vanansa

vanojeni

vanojesi

vanojensa

Ill

mihin

vanaani

vanaasi

vanaansa

vanoihini

vanoihisi

vanoihinsa

Ine

-ssa

vanassani

vanassasi

vanassansa / vanassaan

vanoissani

vanoissasi

vanoissansa / vanoissaan

Ela

-sta

vanastani

vanastasi

vanastansa / vanastaan

vanoistani

vanoistasi

vanoistansa / vanoistaan

All

-lle

vanalleni

vanallesi

vanallensa / vanalleen

vanoilleni

vanoillesi

vanoillensa / vanoillean

Ade

-lla

vanallani

vanallasi

vanallansa / vanallaan

vanoillani

vanoillasi

vanoillansa / vanoillaan

Abl

-lta

vanaltani

vanaltasi

vanaltansa / vanaltaan

vanoiltani

vanoiltasi

vanoiltansa / vanoiltaan

Tra

-ksi

vanakseni

vanaksesi

vanaksensa / vanakseen

vanoikseni

vanoiksesi

vanoiksensa / vanoikseen

Ess

-na

vananani

vananasi

vananansa / vananaan

vanoinani

vanoinasi

vanoinansa / vanoinaan

Abe

-tta

vanattani

vanattasi

vanattansa / vanattaan

vanoittani

vanoittasi

vanoittansa / vanoittaan

Com

-ne

-

-

-

vanoineni

vanoinesi

vanoinensa / vanoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vanamme

vanamme

vananne

vananne

vanansa

vanansa

Par

-ta

vanaamme

vanojamme

vanaanne

vanojanne

vanaansa / vanaaan

vanojansa / vanojaan

Gen

-n

vanamme

vanojemme

vananne

vanojenne

vanansa

vanojensa

Ill

mihin

vanaamme

vanoihimme

vanaanne

vanoihinne

vanaansa

vanoihinsa

Ine

-ssa

vanassamme

vanoissamme

vanassanne

vanoissanne

vanassansa / vanassaan

vanoissansa / vanoissaan

Ela

-sta

vanastamme

vanoistamme

vanastanne

vanoistanne

vanastansa / vanastaan

vanoistansa / vanoistaan

All

-lle

vanallemme

vanoillemme

vanallenne

vanoillenne

vanallensa / vanalleen

vanoillensa / vanoillean

Ade

-lla

vanallamme

vanoillamme

vanallanne

vanoillanne

vanallansa / vanallaan

vanoillansa / vanoillaan

Abl

-lta

vanaltamme

vanoiltamme

vanaltanne

vanoiltanne

vanaltansa / vanaltaan

vanoiltansa / vanoiltaan

Tra

-ksi

vanaksemme

vanoiksemme

vanaksenne

vanoiksenne

vanaksensa / vanakseen

vanoiksensa / vanoikseen

Ess

-na

vananamme

vanoinamme

vanananne

vanoinanne

vananansa / vananaan

vanoinansa / vanoinaan

Abe

-tta

vanattamme

vanoittamme

vanattanne

vanoittanne

vanattansa / vanattaan

vanoittansa / vanoittaan

Com

-ne

-

vanoinemme

-

vanoinenne

-

vanoinensa / vanoineen

Singular

Plural

Nom

-

vanamme

vananne

vanansa

vanamme

vananne

vanansa

Par

-ta

vanaamme

vanaanne

vanaansa / vanaaan

vanojamme

vanojanne

vanojansa / vanojaan

Gen

-n

vanamme

vananne

vanansa

vanojemme

vanojenne

vanojensa

Ill

mihin

vanaamme

vanaanne

vanaansa

vanoihimme

vanoihinne

vanoihinsa

Ine

-ssa

vanassamme

vanassanne

vanassansa / vanassaan

vanoissamme

vanoissanne

vanoissansa / vanoissaan

Ela

-sta

vanastamme

vanastanne

vanastansa / vanastaan

vanoistamme

vanoistanne

vanoistansa / vanoistaan

All

-lle

vanallemme

vanallenne

vanallensa / vanalleen

vanoillemme

vanoillenne

vanoillensa / vanoillean

Ade

-lla

vanallamme

vanallanne

vanallansa / vanallaan

vanoillamme

vanoillanne

vanoillansa / vanoillaan

Abl

-lta

vanaltamme

vanaltanne

vanaltansa / vanaltaan

vanoiltamme

vanoiltanne

vanoiltansa / vanoiltaan

Tra

-ksi

vanaksemme

vanaksenne

vanaksensa / vanakseen

vanoiksemme

vanoiksenne

vanoiksensa / vanoikseen

Ess

-na

vananamme

vanananne

vananansa / vananaan

vanoinamme

vanoinanne

vanoinansa / vanoinaan

Abe

-tta

vanattamme

vanattanne

vanattansa / vanattaan

vanoittamme

vanoittanne

vanoittansa / vanoittaan

Com

-ne

-

-

-

vanoinemme

vanoinenne

vanoinensa / vanoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept