logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

shoppi, noun

Word analysis
shopilta

shopilta

shoppi

Noun, Singular Ablative

shop

Noun, Singular Nominative

+ ilta

Noun, Singular Nominative

shop

Noun, Singular Ablative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

shoppi

shopit

Par

-ta

shoppia

shoppeja

Gen

-n

shopin

shoppien

Ill

mihin

shoppiin

shoppeihin

Ine

-ssa

shopissa

shopeissa

Ela

-sta

shopista

shopeista

All

-lle

shopille

shopeille

Ade

-lla

shopilla

shopeilla

Abl

-lta

shopilta

shopeilta

Tra

-ksi

shopiksi

shopeiksi

Ess

-na

shoppina

shoppeina

Abe

-tta

shopitta

shopeitta

Com

-ne

-

shoppeine

Ins

-in

-

shopein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

shoppi

shopit

Par

-ta

shoppia

shoppeja

Gen

-n

shopin

shoppien

Ill

mihin

shoppiin

shoppeihin

Ine

-ssa

shopissa

shopeissa

Ela

-sta

shopista

shopeista

All

-lle

shopille

shopeille

Ade

-lla

shopilla

shopeilla

Abl

-lta

shopilta

shopeilta

Tra

-ksi

shopiksi

shopeiksi

Ess

-na

shoppina

shoppeina

Abe

-tta

shopitta

shopeitta

Com

-ne

-

shoppeine

Ins

-in

-

shopein

shop
shop now
a shop
shoppi
Show more arrow right
Europarl, file: europarl-v7.fi-en.en, line 59850; OpenSubtitles, file: opensubtitles-v2018.en-fi.en, line 2877693; Global Voices; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, file: tatoeba-eng-fin.txt, sentence 1478257; Europarl; Tatoeba; DGT Translation Memory Ostin kauniin mekon shopista. I bought a beautiful dress from the shop. Onko sinulla suosikki shopista? Do you have a favorite shop? Ostin uuden mekon shopin alesta. I bought a new dress from the shop's sale. Body Shopissa luultavasti. Yeah, the body shop, probably. Hän osti uuden kaulakorun shopista. She bought a new necklace from the shop. Mia meni shoppiin ostamaan uusia vaatteita. Mia went to the shop to buy new clothes. Ostin uuden puhelimen shopista eilen. I bought a new phone from the shop yesterday. Voit maksaa ostoksesi shopin kassalla. You can pay for your purchases at the shop's checkout. Shopillani on laaja valikoima vaatteita. At my shop, there is a wide selection of clothes. Shopillani on paljon erilaisia vaatteita. At my shop there are a lot of different clothes. Show more arrow right

Wiktionary

(Anglism) shop, store (establishment that sells goods or services to the public) Show more arrow right kauppaputiikki Show more arrow right < English shop Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

shoppini

shoppini

shoppisi

shoppisi

shoppinsa

shoppinsa

Par

-ta

shoppiani

shoppejani

shoppiasi

shoppejasi

shoppiansa / shoppiaan

shoppejansa / shoppejaan

Gen

-n

shoppini

shoppieni

shoppisi

shoppiesi

shoppinsa

shoppiensa

Ill

mihin

shoppiini

shoppeihini

shoppiisi

shoppeihisi

shoppiinsa

shoppeihinsa

Ine

-ssa

shopissani

shopeissani

shopissasi

shopeissasi

shopissansa / shopissaan

shopeissansa / shopeissaan

Ela

-sta

shopistani

shopeistani

shopistasi

shopeistasi

shopistansa / shopistaan

shopeistansa / shopeistaan

All

-lle

shopilleni

shopeilleni

shopillesi

shopeillesi

shopillensa / shopilleen

shopeillensa / shopeillean

Ade

-lla

shopillani

shopeillani

shopillasi

shopeillasi

shopillansa / shopillaan

shopeillansa / shopeillaan

Abl

-lta

shopiltani

shopeiltani

shopiltasi

shopeiltasi

shopiltansa / shopiltaan

shopeiltansa / shopeiltaan

Tra

-ksi

shopikseni

shopeikseni

shopiksesi

shopeiksesi

shopiksensa / shopikseen

shopeiksensa / shopeikseen

Ess

-na

shoppinani

shoppeinani

shoppinasi

shoppeinasi

shoppinansa / shoppinaan

shoppeinansa / shoppeinaan

Abe

-tta

shopittani

shopeittani

shopittasi

shopeittasi

shopittansa / shopittaan

shopeittansa / shopeittaan

Com

-ne

-

shoppeineni

-

shoppeinesi

-

shoppeinensa / shoppeineen

Singular

Plural

Nom

-

shoppini

shoppisi

shoppinsa

shoppini

shoppisi

shoppinsa

Par

-ta

shoppiani

shoppiasi

shoppiansa / shoppiaan

shoppejani

shoppejasi

shoppejansa / shoppejaan

Gen

-n

shoppini

shoppisi

shoppinsa

shoppieni

shoppiesi

shoppiensa

Ill

mihin

shoppiini

shoppiisi

shoppiinsa

shoppeihini

shoppeihisi

shoppeihinsa

Ine

-ssa

shopissani

shopissasi

shopissansa / shopissaan

shopeissani

shopeissasi

shopeissansa / shopeissaan

Ela

-sta

shopistani

shopistasi

shopistansa / shopistaan

shopeistani

shopeistasi

shopeistansa / shopeistaan

All

-lle

shopilleni

shopillesi

shopillensa / shopilleen

shopeilleni

shopeillesi

shopeillensa / shopeillean

Ade

-lla

shopillani

shopillasi

shopillansa / shopillaan

shopeillani

shopeillasi

shopeillansa / shopeillaan

Abl

-lta

shopiltani

shopiltasi

shopiltansa / shopiltaan

shopeiltani

shopeiltasi

shopeiltansa / shopeiltaan

Tra

-ksi

shopikseni

shopiksesi

shopiksensa / shopikseen

shopeikseni

shopeiksesi

shopeiksensa / shopeikseen

Ess

-na

shoppinani

shoppinasi

shoppinansa / shoppinaan

shoppeinani

shoppeinasi

shoppeinansa / shoppeinaan

Abe

-tta

shopittani

shopittasi

shopittansa / shopittaan

shopeittani

shopeittasi

shopeittansa / shopeittaan

Com

-ne

-

-

-

shoppeineni

shoppeinesi

shoppeinensa / shoppeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

shoppimme

shoppimme

shoppinne

shoppinne

shoppinsa

shoppinsa

Par

-ta

shoppiamme

shoppejamme

shoppianne

shoppejanne

shoppiansa / shoppiaan

shoppejansa / shoppejaan

Gen

-n

shoppimme

shoppiemme

shoppinne

shoppienne

shoppinsa

shoppiensa

Ill

mihin

shoppiimme

shoppeihimme

shoppiinne

shoppeihinne

shoppiinsa

shoppeihinsa

Ine

-ssa

shopissamme

shopeissamme

shopissanne

shopeissanne

shopissansa / shopissaan

shopeissansa / shopeissaan

Ela

-sta

shopistamme

shopeistamme

shopistanne

shopeistanne

shopistansa / shopistaan

shopeistansa / shopeistaan

All

-lle

shopillemme

shopeillemme

shopillenne

shopeillenne

shopillensa / shopilleen

shopeillensa / shopeillean

Ade

-lla

shopillamme

shopeillamme

shopillanne

shopeillanne

shopillansa / shopillaan

shopeillansa / shopeillaan

Abl

-lta

shopiltamme

shopeiltamme

shopiltanne

shopeiltanne

shopiltansa / shopiltaan

shopeiltansa / shopeiltaan

Tra

-ksi

shopiksemme

shopeiksemme

shopiksenne

shopeiksenne

shopiksensa / shopikseen

shopeiksensa / shopeikseen

Ess

-na

shoppinamme

shoppeinamme

shoppinanne

shoppeinanne

shoppinansa / shoppinaan

shoppeinansa / shoppeinaan

Abe

-tta

shopittamme

shopeittamme

shopittanne

shopeittanne

shopittansa / shopittaan

shopeittansa / shopeittaan

Com

-ne

-

shoppeinemme

-

shoppeinenne

-

shoppeinensa / shoppeineen

Singular

Plural

Nom

-

shoppimme

shoppinne

shoppinsa

shoppimme

shoppinne

shoppinsa

Par

-ta

shoppiamme

shoppianne

shoppiansa / shoppiaan

shoppejamme

shoppejanne

shoppejansa / shoppejaan

Gen

-n

shoppimme

shoppinne

shoppinsa

shoppiemme

shoppienne

shoppiensa

Ill

mihin

shoppiimme

shoppiinne

shoppiinsa

shoppeihimme

shoppeihinne

shoppeihinsa

Ine

-ssa

shopissamme

shopissanne

shopissansa / shopissaan

shopeissamme

shopeissanne

shopeissansa / shopeissaan

Ela

-sta

shopistamme

shopistanne

shopistansa / shopistaan

shopeistamme

shopeistanne

shopeistansa / shopeistaan

All

-lle

shopillemme

shopillenne

shopillensa / shopilleen

shopeillemme

shopeillenne

shopeillensa / shopeillean

Ade

-lla

shopillamme

shopillanne

shopillansa / shopillaan

shopeillamme

shopeillanne

shopeillansa / shopeillaan

Abl

-lta

shopiltamme

shopiltanne

shopiltansa / shopiltaan

shopeiltamme

shopeiltanne

shopeiltansa / shopeiltaan

Tra

-ksi

shopiksemme

shopiksenne

shopiksensa / shopikseen

shopeiksemme

shopeiksenne

shopeiksensa / shopeikseen

Ess

-na

shoppinamme

shoppinanne

shoppinansa / shoppinaan

shoppeinamme

shoppeinanne

shoppeinansa / shoppeinaan

Abe

-tta

shopittamme

shopittanne

shopittansa / shopittaan

shopeittamme

shopeittanne

shopeittansa / shopeittaan

Com

-ne

-

-

-

shoppeinemme

shoppeinenne

shoppeinensa / shoppeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

shop

shopit

Par

-ta

shopia

shopeja

Gen

-n

shopin

shopien

Ill

mihin

shopiin

shopeihin

Ine

-ssa

shopissa

shopeissa

Ela

-sta

shopista

shopeista

All

-lle

shopille

shopeille

Ade

-lla

shopilla

shopeilla

Abl

-lta

shopilta

shopeilta

Tra

-ksi

shopiksi

shopeiksi

Ess

-na

shopina

shopeina

Abe

-tta

shopitta

shopeitta

Com

-ne

-

shopeine

Ins

-in

-

shopein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

shop

shopit

Par

-ta

shopia

shopeja

Gen

-n

shopin

shopien

Ill

mihin

shopiin

shopeihin

Ine

-ssa

shopissa

shopeissa

Ela

-sta

shopista

shopeista

All

-lle

shopille

shopeille

Ade

-lla

shopilla

shopeilla

Abl

-lta

shopilta

shopeilta

Tra

-ksi

shopiksi

shopeiksi

Ess

-na

shopina

shopeina

Abe

-tta

shopitta

shopeitta

Com

-ne

-

shopeine

Ins

-in

-

shopein

shop
Shops
the shop
shop to
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; jw2019; QED; EUbookshop Bait Shop. The Bait Shop. Pet Shop Boys. Pet Shop Boys. Animal Chin Skate Shop. " Animal Chin Skate Shop. Tiedätkö Shop Bagin keskustassa? You know the Shop n Bag out by the mall? Koiranpentu: The Pedigree Mutt Pet Shop. Puppy: Courtesy of The Pedigree Mutt Pet Shop. Body Shopissa luultavasti. Yeah, the body shop, probably. Tavaa sana"shop." (kauppa). Spell the word "shop.". Mennäänkö Bait Shopiin? All right, so Bait Shop? Kävin tänään ostoksilla shopillani. I went shopping at my shop today. Sieltä löytyy Queen, George Michael, Pet Shop Boys. You'll find Queen, George Michael, Pet Shop Boys. Show more arrow right

Wiktionary

(Anglism) Alternative form of shoppi (establishment that sells goods or services to the public). Show more arrow right Borrowed from English shop. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

shopini

shopini

shopisi

shopisi

shopinsa

shopinsa

Par

-ta

shopiani

shopejani

shopiasi

shopejasi

shopiansa / shopiaan

shopejansa / shopejaan

Gen

-n

shopini

shopieni

shopisi

shopiesi

shopinsa

shopiensa

Ill

mihin

shopiini

shopeihini

shopiisi

shopeihisi

shopiinsa

shopeihinsa

Ine

-ssa

shopissani

shopeissani

shopissasi

shopeissasi

shopissansa / shopissaan

shopeissansa / shopeissaan

Ela

-sta

shopistani

shopeistani

shopistasi

shopeistasi

shopistansa / shopistaan

shopeistansa / shopeistaan

All

-lle

shopilleni

shopeilleni

shopillesi

shopeillesi

shopillensa / shopilleen

shopeillensa / shopeillean

Ade

-lla

shopillani

shopeillani

shopillasi

shopeillasi

shopillansa / shopillaan

shopeillansa / shopeillaan

Abl

-lta

shopiltani

shopeiltani

shopiltasi

shopeiltasi

shopiltansa / shopiltaan

shopeiltansa / shopeiltaan

Tra

-ksi

shopikseni

shopeikseni

shopiksesi

shopeiksesi

shopiksensa / shopikseen

shopeiksensa / shopeikseen

Ess

-na

shopinani

shopeinani

shopinasi

shopeinasi

shopinansa / shopinaan

shopeinansa / shopeinaan

Abe

-tta

shopittani

shopeittani

shopittasi

shopeittasi

shopittansa / shopittaan

shopeittansa / shopeittaan

Com

-ne

-

shopeineni

-

shopeinesi

-

shopeinensa / shopeineen

Singular

Plural

Nom

-

shopini

shopisi

shopinsa

shopini

shopisi

shopinsa

Par

-ta

shopiani

shopiasi

shopiansa / shopiaan

shopejani

shopejasi

shopejansa / shopejaan

Gen

-n

shopini

shopisi

shopinsa

shopieni

shopiesi

shopiensa

Ill

mihin

shopiini

shopiisi

shopiinsa

shopeihini

shopeihisi

shopeihinsa

Ine

-ssa

shopissani

shopissasi

shopissansa / shopissaan

shopeissani

shopeissasi

shopeissansa / shopeissaan

Ela

-sta

shopistani

shopistasi

shopistansa / shopistaan

shopeistani

shopeistasi

shopeistansa / shopeistaan

All

-lle

shopilleni

shopillesi

shopillensa / shopilleen

shopeilleni

shopeillesi

shopeillensa / shopeillean

Ade

-lla

shopillani

shopillasi

shopillansa / shopillaan

shopeillani

shopeillasi

shopeillansa / shopeillaan

Abl

-lta

shopiltani

shopiltasi

shopiltansa / shopiltaan

shopeiltani

shopeiltasi

shopeiltansa / shopeiltaan

Tra

-ksi

shopikseni

shopiksesi

shopiksensa / shopikseen

shopeikseni

shopeiksesi

shopeiksensa / shopeikseen

Ess

-na

shopinani

shopinasi

shopinansa / shopinaan

shopeinani

shopeinasi

shopeinansa / shopeinaan

Abe

-tta

shopittani

shopittasi

shopittansa / shopittaan

shopeittani

shopeittasi

shopeittansa / shopeittaan

Com

-ne

-

-

-

shopeineni

shopeinesi

shopeinensa / shopeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

shopimme

shopimme

shopinne

shopinne

shopinsa

shopinsa

Par

-ta

shopiamme

shopejamme

shopianne

shopejanne

shopiansa / shopiaan

shopejansa / shopejaan

Gen

-n

shopimme

shopiemme

shopinne

shopienne

shopinsa

shopiensa

Ill

mihin

shopiimme

shopeihimme

shopiinne

shopeihinne

shopiinsa

shopeihinsa

Ine

-ssa

shopissamme

shopeissamme

shopissanne

shopeissanne

shopissansa / shopissaan

shopeissansa / shopeissaan

Ela

-sta

shopistamme

shopeistamme

shopistanne

shopeistanne

shopistansa / shopistaan

shopeistansa / shopeistaan

All

-lle

shopillemme

shopeillemme

shopillenne

shopeillenne

shopillensa / shopilleen

shopeillensa / shopeillean

Ade

-lla

shopillamme

shopeillamme

shopillanne

shopeillanne

shopillansa / shopillaan

shopeillansa / shopeillaan

Abl

-lta

shopiltamme

shopeiltamme

shopiltanne

shopeiltanne

shopiltansa / shopiltaan

shopeiltansa / shopeiltaan

Tra

-ksi

shopiksemme

shopeiksemme

shopiksenne

shopeiksenne

shopiksensa / shopikseen

shopeiksensa / shopeikseen

Ess

-na

shopinamme

shopeinamme

shopinanne

shopeinanne

shopinansa / shopinaan

shopeinansa / shopeinaan

Abe

-tta

shopittamme

shopeittamme

shopittanne

shopeittanne

shopittansa / shopittaan

shopeittansa / shopeittaan

Com

-ne

-

shopeinemme

-

shopeinenne

-

shopeinensa / shopeineen

Singular

Plural

Nom

-

shopimme

shopinne

shopinsa

shopimme

shopinne

shopinsa

Par

-ta

shopiamme

shopianne

shopiansa / shopiaan

shopejamme

shopejanne

shopejansa / shopejaan

Gen

-n

shopimme

shopinne

shopinsa

shopiemme

shopienne

shopiensa

Ill

mihin

shopiimme

shopiinne

shopiinsa

shopeihimme

shopeihinne

shopeihinsa

Ine

-ssa

shopissamme

shopissanne

shopissansa / shopissaan

shopeissamme

shopeissanne

shopeissansa / shopeissaan

Ela

-sta

shopistamme

shopistanne

shopistansa / shopistaan

shopeistamme

shopeistanne

shopeistansa / shopeistaan

All

-lle

shopillemme

shopillenne

shopillensa / shopilleen

shopeillemme

shopeillenne

shopeillensa / shopeillean

Ade

-lla

shopillamme

shopillanne

shopillansa / shopillaan

shopeillamme

shopeillanne

shopeillansa / shopeillaan

Abl

-lta

shopiltamme

shopiltanne

shopiltansa / shopiltaan

shopeiltamme

shopeiltanne

shopeiltansa / shopeiltaan

Tra

-ksi

shopiksemme

shopiksenne

shopiksensa / shopikseen

shopeiksemme

shopeiksenne

shopeiksensa / shopeikseen

Ess

-na

shopinamme

shopinanne

shopinansa / shopinaan

shopeinamme

shopeinanne

shopeinansa / shopeinaan

Abe

-tta

shopittamme

shopittanne

shopittansa / shopittaan

shopeittamme

shopeittanne

shopeittansa / shopeittaan

Com

-ne

-

-

-

shopeinemme

shopeinenne

shopeinensa / shopeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilta

illat

Par

-ta

iltaa

iltoja

Gen

-n

illan

iltojen

Ill

mihin

iltaan

iltoihin

Ine

-ssa

illassa

illoissa

Ela

-sta

illasta

illoista

All

-lle

illalle

illoille

Ade

-lla

illalla

illoilla

Abl

-lta

illalta

illoilta

Tra

-ksi

illaksi

illoiksi

Ess

-na

iltana

iltoina

Abe

-tta

illatta

illoitta

Com

-ne

-

iltoine

Ins

-in

-

illoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilta

illat

Par

-ta

iltaa

iltoja

Gen

-n

illan

iltojen

Ill

mihin

iltaan

iltoihin

Ine

-ssa

illassa

illoissa

Ela

-sta

illasta

illoista

All

-lle

illalle

illoille

Ade

-lla

illalla

illoilla

Abl

-lta

illalta

illoilta

Tra

-ksi

illaksi

illoiksi

Ess

-na

iltana

iltoina

Abe

-tta

illatta

illoitta

Com

-ne

-

iltoine

Ins

-in

-

illoin

evening ilta, ehtoo
night , ilta
even ilta, tasaluku
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Rankka ilta. Rough night. Olipahan ilta? Hell of a night, huh? Kiireinen ilta. Busy night. Hiljainen ilta? Slow night? Ilta oli kaunis ja aurinkoinen. The evening was beautiful and sunny. Ilta on valmisteltu. So, I think I have tonight covered. Ihan tavallinen ilta. Oh, you know, your average evening. Tämä on Turtlen ilta. Tonight's Turtle's night. Tähän menee koko ilta. I'll be on me knees all night getting this off. Minulla oli rankka ilta. I just had a rough night. Show more arrow right

Wiktionary

evening Show more arrow right The concepts ilta (“evening”) and (“night”) are defined slightly differently in Finnish and English. ("night") is generally regarded as the period of day normally devoted for sleeping, i.e. roughly the time between 10/11 p.m. and 6/7 a.m. The time between 5/6 p.m. and 10/11 p.m. is referred to as ilta, but in English it is often called "night" as e.g. in "I have a meeting tonight". Show more arrow right aattoiltaalkuiltaarki-iltaedellisiltaeilisiltaensi-iltagaalailtahuomeniltahuomisiltaillansuuillantorkkuillanviettoillanvirkkuilta-askareilta-ateriailta-aurinkoiltahartausiltahetkiiltahuutoiltahuviiltahämäräiltaistuntoiltajuhlailtajumalanpalvelusiltajunailtakahviiltakausiiltakelloiltakilpailuiltakirkkoiltakouluiltakurssiiltakutsutiltakuusiiltakymmeneniltakävelyiltalaukkuiltalehtiiltalinjailtalomailtalukioiltalypsyiltamessuiltamyöhäiltanuotioiltanäytäntöiltaopetusiltaopiskelijailtaopiskeluiltapalailtapesuiltapimeäiltapuhdeiltapukuiltapuoliiltapäiväiltaravitiltarukousiltaruskoiltasuunnitelmailtataivasiltateeiltatilaisuusiltatoimiiltatoriiltatorkkuiltatyöiltatähtiiltaunineniltauutisetiltavalaistusiltavapaailtavirkkuiltavoimisteluiltavuoroiltayöjouluaattoiltajouluiltajuhannusiltajuhlailtakesäiltakevätiltakokoiltakoti-iltalauantai-iltalauluiltalausuntailtaloppuiltamyöhäisiltapuheiltapyhäiltaravintolailtasaunailtasunnuntai-iltasuvi-iltatalvi-iltateemailtavanhempainiltavapaailta Show more arrow right From Proto-Finnic ilta. Show more arrow right

Wikipedia

Evening Evening is the period of a day from the end of the afternoon to the beginning of night. The exact times when evening begins and ends depend on location, time of year, and culture, but it is generally regarded as beginning when the Sun is low in the sky and lasting until the end of twilight. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

iltani

iltani

iltasi

iltasi

iltansa

iltansa

Par

-ta

iltaani

iltojani

iltaasi

iltojasi

iltaansa

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltani

iltojeni

iltasi

iltojesi

iltansa

iltojensa

Ill

mihin

iltaani

iltoihini

iltaasi

iltoihisi

iltaansa

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassani

illoissani

illassasi

illoissasi

illassansa / illassaan

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastani

illoistani

illastasi

illoistasi

illastansa / illastaan

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illalleni

illoilleni

illallesi

illoillesi

illallensa / illalleen

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallani

illoillani

illallasi

illoillasi

illallansa / illallaan

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltani

illoiltani

illaltasi

illoiltasi

illaltansa / illaltaan

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illakseni

illoikseni

illaksesi

illoiksesi

illaksensa / illakseen

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanani

iltoinani

iltanasi

iltoinasi

iltanansa / iltanaan

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattani

illoittani

illattasi

illoittasi

illattansa / illattaan

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

iltoineni

-

iltoinesi

-

iltoinensa / iltoineen

Singular

Plural

Nom

-

iltani

iltasi

iltansa

iltani

iltasi

iltansa

Par

-ta

iltaani

iltaasi

iltaansa

iltojani

iltojasi

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltani

iltasi

iltansa

iltojeni

iltojesi

iltojensa

Ill

mihin

iltaani

iltaasi

iltaansa

iltoihini

iltoihisi

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassani

illassasi

illassansa / illassaan

illoissani

illoissasi

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastani

illastasi

illastansa / illastaan

illoistani

illoistasi

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illalleni

illallesi

illallensa / illalleen

illoilleni

illoillesi

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallani

illallasi

illallansa / illallaan

illoillani

illoillasi

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltani

illaltasi

illaltansa / illaltaan

illoiltani

illoiltasi

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illakseni

illaksesi

illaksensa / illakseen

illoikseni

illoiksesi

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanani

iltanasi

iltanansa / iltanaan

iltoinani

iltoinasi

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattani

illattasi

illattansa / illattaan

illoittani

illoittasi

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

-

-

iltoineni

iltoinesi

iltoinensa / iltoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

iltamme

iltamme

iltanne

iltanne

iltansa

iltansa

Par

-ta

iltaamme

iltojamme

iltaanne

iltojanne

iltaansa

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltamme

iltojemme

iltanne

iltojenne

iltansa

iltojensa

Ill

mihin

iltaamme

iltoihimme

iltaanne

iltoihinne

iltaansa

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassamme

illoissamme

illassanne

illoissanne

illassansa / illassaan

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastamme

illoistamme

illastanne

illoistanne

illastansa / illastaan

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illallemme

illoillemme

illallenne

illoillenne

illallensa / illalleen

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallamme

illoillamme

illallanne

illoillanne

illallansa / illallaan

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltamme

illoiltamme

illaltanne

illoiltanne

illaltansa / illaltaan

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illaksemme

illoiksemme

illaksenne

illoiksenne

illaksensa / illakseen

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanamme

iltoinamme

iltananne

iltoinanne

iltanansa / iltanaan

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattamme

illoittamme

illattanne

illoittanne

illattansa / illattaan

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

iltoinemme

-

iltoinenne

-

iltoinensa / iltoineen

Singular

Plural

Nom

-

iltamme

iltanne

iltansa

iltamme

iltanne

iltansa

Par

-ta

iltaamme

iltaanne

iltaansa

iltojamme

iltojanne

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltamme

iltanne

iltansa

iltojemme

iltojenne

iltojensa

Ill

mihin

iltaamme

iltaanne

iltaansa

iltoihimme

iltoihinne

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassamme

illassanne

illassansa / illassaan

illoissamme

illoissanne

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastamme

illastanne

illastansa / illastaan

illoistamme

illoistanne

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illallemme

illallenne

illallensa / illalleen

illoillemme

illoillenne

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallamme

illallanne

illallansa / illallaan

illoillamme

illoillanne

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltamme

illaltanne

illaltansa / illaltaan

illoiltamme

illoiltanne

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illaksemme

illaksenne

illaksensa / illakseen

illoiksemme

illoiksenne

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanamme

iltananne

iltanansa / iltanaan

iltoinamme

iltoinanne

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattamme

illattanne

illattansa / illattaan

illoittamme

illoittanne

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

-

-

iltoinemme

iltoinenne

iltoinensa / iltoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept