reformismiin |
Noun, Singular Illative |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
reformismi |
reformismit |
Par |
-ta |
reformismia |
reformismeja |
Gen |
-n |
reformismin |
reformismien |
Ill |
mihin |
reformismeihin |
|
Ine |
-ssa |
reformismissa |
reformismeissa |
Ela |
-sta |
reformismista |
reformismeista |
All |
-lle |
reformismille |
reformismeille |
Ade |
-lla |
reformismilla |
reformismeilla |
Abl |
-lta |
reformismilta |
reformismeilta |
Tra |
-ksi |
reformismiksi |
reformismeiksi |
Ess |
-na |
reformismina |
reformismeina |
Abe |
-tta |
reformismitta |
reformismeitta |
Com |
-ne |
- |
reformismeine |
Ins |
-in |
- |
reformismein |
Singular
Plural
Nom
-
reformismi
reformismit
Par
-ta
reformismia
reformismeja
Gen
-n
reformismin
reformismien
Ill
mihin
reformismeihin
Ine
-ssa
reformismissa
reformismeissa
Ela
-sta
reformismista
reformismeista
All
-lle
reformismille
reformismeille
Ade
-lla
reformismilla
reformismeilla
Abl
-lta
reformismilta
reformismeilta
Tra
-ksi
reformismiksi
reformismeiksi
Ess
-na
reformismina
reformismeina
Abe
-tta
reformismitta
reformismeitta
Com
-ne
-
reformismeine
Ins
-in
-
reformismein
| reformism | |
| reformist |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
reformismi |
reformismi |
reformismi |
reformismi |
reformismi |
reformismi |
Par |
-ta |
reformismia |
reformismeja |
reformismia |
reformismeja |
reformismia |
reformismeja |
Gen |
-n |
reformismi |
reformismie |
reformismi |
reformismie |
reformismi |
reformismie |
Ill |
mihin |
reformismii |
reformismeihi |
reformismii |
reformismeihi |
reformismii |
reformismeihi |
Ine |
-ssa |
reformismissa |
reformismeissa |
reformismissa |
reformismeissa |
reformismissa |
reformismeissa |
Ela |
-sta |
reformismista |
reformismeista |
reformismista |
reformismeista |
reformismista |
reformismeista |
All |
-lle |
reformismille |
reformismeille |
reformismille |
reformismeille |
reformismille |
reformismeille |
Ade |
-lla |
reformismilla |
reformismeilla |
reformismilla |
reformismeilla |
reformismilla |
reformismeilla |
Abl |
-lta |
reformismilta |
reformismeilta |
reformismilta |
reformismeilta |
reformismilta |
reformismeilta |
Tra |
-ksi |
reformismikse |
reformismeikse |
reformismikse |
reformismeikse |
reformismikse |
reformismeikse |
Ess |
-na |
reformismina |
reformismeina |
reformismina |
reformismeina |
reformismina |
reformismeina |
Abe |
-tta |
reformismitta |
reformismeitta |
reformismitta |
reformismeitta |
reformismitta |
reformismeitta |
Com |
-ne |
- |
reformismeine |
- |
reformismeine |
- |
reformismeine |
Singular
Plural
Nom
-
reformismi
reformismi
reformismi
reformismi
reformismi
reformismi
Par
-ta
reformismia
reformismia
reformismia
reformismeja
reformismeja
reformismeja
Gen
-n
reformismi
reformismi
reformismi
reformismie
reformismie
reformismie
Ill
mihin
reformismii
reformismii
reformismii
reformismeihi
reformismeihi
reformismeihi
Ine
-ssa
reformismissa
reformismissa
reformismissa
reformismeissa
reformismeissa
reformismeissa
Ela
-sta
reformismista
reformismista
reformismista
reformismeista
reformismeista
reformismeista
All
-lle
reformismille
reformismille
reformismille
reformismeille
reformismeille
reformismeille
Ade
-lla
reformismilla
reformismilla
reformismilla
reformismeilla
reformismeilla
reformismeilla
Abl
-lta
reformismilta
reformismilta
reformismilta
reformismeilta
reformismeilta
reformismeilta
Tra
-ksi
reformismikse
reformismikse
reformismikse
reformismeikse
reformismeikse
reformismeikse
Ess
-na
reformismina
reformismina
reformismina
reformismeina
reformismeina
reformismeina
Abe
-tta
reformismitta
reformismitta
reformismitta
reformismeitta
reformismeitta
reformismeitta
Com
-ne
-
-
-
reformismeine
reformismeine
reformismeine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
reformismi |
reformismi |
reformismi |
reformismi |
reformismi |
reformismi |
Par |
-ta |
reformismia |
reformismeja |
reformismia |
reformismeja |
reformismia |
reformismeja |
Gen |
-n |
reformismi |
reformismie |
reformismi |
reformismie |
reformismi |
reformismie |
Ill |
mihin |
reformismii |
reformismeihi |
reformismii |
reformismeihi |
reformismii |
reformismeihi |
Ine |
-ssa |
reformismissa |
reformismeissa |
reformismissa |
reformismeissa |
reformismissa |
reformismeissa |
Ela |
-sta |
reformismista |
reformismeista |
reformismista |
reformismeista |
reformismista |
reformismeista |
All |
-lle |
reformismille |
reformismeille |
reformismille |
reformismeille |
reformismille |
reformismeille |
Ade |
-lla |
reformismilla |
reformismeilla |
reformismilla |
reformismeilla |
reformismilla |
reformismeilla |
Abl |
-lta |
reformismilta |
reformismeilta |
reformismilta |
reformismeilta |
reformismilta |
reformismeilta |
Tra |
-ksi |
reformismikse |
reformismeikse |
reformismikse |
reformismeikse |
reformismikse |
reformismeikse |
Ess |
-na |
reformismina |
reformismeina |
reformismina |
reformismeina |
reformismina |
reformismeina |
Abe |
-tta |
reformismitta |
reformismeitta |
reformismitta |
reformismeitta |
reformismitta |
reformismeitta |
Com |
-ne |
- |
reformismeine |
- |
reformismeine |
- |
reformismeine |
Singular
Plural
Nom
-
reformismi
reformismi
reformismi
reformismi
reformismi
reformismi
Par
-ta
reformismia
reformismia
reformismia
reformismeja
reformismeja
reformismeja
Gen
-n
reformismi
reformismi
reformismi
reformismie
reformismie
reformismie
Ill
mihin
reformismii
reformismii
reformismii
reformismeihi
reformismeihi
reformismeihi
Ine
-ssa
reformismissa
reformismissa
reformismissa
reformismeissa
reformismeissa
reformismeissa
Ela
-sta
reformismista
reformismista
reformismista
reformismeista
reformismeista
reformismeista
All
-lle
reformismille
reformismille
reformismille
reformismeille
reformismeille
reformismeille
Ade
-lla
reformismilla
reformismilla
reformismilla
reformismeilla
reformismeilla
reformismeilla
Abl
-lta
reformismilta
reformismilta
reformismilta
reformismeilta
reformismeilta
reformismeilta
Tra
-ksi
reformismikse
reformismikse
reformismikse
reformismeikse
reformismeikse
reformismeikse
Ess
-na
reformismina
reformismina
reformismina
reformismeina
reformismeina
reformismeina
Abe
-tta
reformismitta
reformismitta
reformismitta
reformismeitta
reformismeitta
reformismeitta
Com
-ne
-
-
-
reformismeine
reformismeine
reformismeine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net