logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

pinteli, noun

Word analysis
pinteleitä

pinteleitä

pinteli

Noun, Plural Partitive

pint

Noun, Singular Nominative

+ ele

Noun, Singular Nominative

+ itä

Noun, Singular Nominative

pint

Noun, Singular Nominative

+ ele

Noun, Plural Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pinteli

pintelit

Par

-ta

pinteliä

pinteleitä / pintelejä

Gen

-n

pintelin

pinteleitten / pinteleiden / pintelien

Ill

mihin

pinteliin

pinteleihin

Ine

-ssa

pintelissä

pinteleissä

Ela

-sta

pintelistä

pinteleistä

All

-lle

pintelille

pinteleille

Ade

-lla

pintelillä

pinteleillä

Abl

-lta

pinteliltä

pinteleiltä

Tra

-ksi

pinteliksi

pinteleiksi

Ess

-na

pintelinä

pinteleinä

Abe

-tta

pintelittä

pinteleittä

Com

-ne

-

pinteleine

Ins

-in

-

pintelein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pinteli

pintelit

Par

-ta

pinteliä

pinteleitä / pintelejä

Gen

-n

pintelin

pinteleitten / pinteleiden / pintelien

Ill

mihin

pinteliin

pinteleihin

Ine

-ssa

pintelissä

pinteleissä

Ela

-sta

pintelistä

pinteleistä

All

-lle

pintelille

pinteleille

Ade

-lla

pintelillä

pinteleillä

Abl

-lta

pinteliltä

pinteleiltä

Tra

-ksi

pinteliksi

pinteleiksi

Ess

-na

pintelinä

pinteleinä

Abe

-tta

pintelittä

pinteleittä

Com

-ne

-

pinteleine

Ins

-in

-

pintelein

pint
tint
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; tmClass Pintelit ja patjat (31). Bandages and pads (31). Kuinka suojata hevosesi käyttämällä suojia ja pinteleitä. How-to: Protect Your Horse Using Boots & Bandages. Kaviosuojat ja pintelit hevosille. Horse boots and wraps. Pinteleissä ja satulahuovissa on joukkueen värit.]. Bandages and saddle pads have the team's color.]. Hevosten nilkkaimet, siteet, pintelit ja jännesuojat. Horse boots, bandages, leg protectors and tendon protectors for horses. Pintelit, villapintelit, ainoastaan ratsastusurheiluun. Bandages, wool bandages, for riding only. Hevosen jalat suojataan säärystimillä ja pinteleillä. All four legs are protected by over-reach boots and bandages. Peitä valitsemallasi pintelillä, joka suojaa ja tukee jalkaa. Cover with the bandage of your choice for support and comfort. Features:. Kestävät ja pitkäikäiset pintelit, joissa on vahvistetut lisäosat. Durable and long lasting with reinforced attachment. Säärien, vuohisten ja ruununrajojen klippaaminen tekee jaloista sileän näköiset ja ehkäisee samalla pinteleitä ja suojia hiertämästä tai keräämästä likaa ja pölyä. Clipping and trimming the legs, pasterns and coronet bands will provide a smooth look while keeping bandages and boots from binding or collecting dirt and debris. Show more arrow right

Wiktionary

a type of traditional Karelian headwear polo wrap (bandage for a horse's legs, used mainly for protection) Show more arrow right Borrowed from Swedish bindel. Borrowed from Swedish spindel. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pintelini

pintelini

pintelisi

pintelisi

pintelinsä

pintelinsä

Par

-ta

pinteliäni

pinteleitäni / pintelejäni

pinteliäsi

pinteleitäsi / pintelejäsi

pinteliänsä / pinteliään

pinteleitänsä / pinteleitään / pintelejänsä / pintelejään

Gen

-n

pintelini

pinteleitteni / pinteleideni / pintelieni

pintelisi

pinteleittesi / pinteleidesi / pinteliesi

pintelinsä

pinteleittensä / pinteleidensä / pinteliensä

Ill

mihin

pinteliini

pinteleihini

pinteliisi

pinteleihisi

pinteliinsä

pinteleihinsä

Ine

-ssa

pintelissäni

pinteleissäni

pintelissäsi

pinteleissäsi

pintelissänsä / pintelissään

pinteleissänsä / pinteleissään

Ela

-sta

pintelistäni

pinteleistäni

pintelistäsi

pinteleistäsi

pintelistänsä / pintelistään

pinteleistänsä / pinteleistään

All

-lle

pintelilleni

pinteleilleni

pintelillesi

pinteleillesi

pintelillensä / pintelilleen

pinteleillensä / pinteleilleän

Ade

-lla

pintelilläni

pinteleilläni

pintelilläsi

pinteleilläsi

pintelillänsä / pintelillään

pinteleillänsä / pinteleillään

Abl

-lta

pinteliltäni

pinteleiltäni

pinteliltäsi

pinteleiltäsi

pinteliltänsä / pinteliltään

pinteleiltänsä / pinteleiltään

Tra

-ksi

pintelikseni

pinteleikseni

pinteliksesi

pinteleiksesi

pinteliksensä / pintelikseen

pinteleiksensä / pinteleikseen

Ess

-na

pintelinäni

pinteleinäni

pintelinäsi

pinteleinäsi

pintelinänsä / pintelinään

pinteleinänsä / pinteleinään

Abe

-tta

pintelittäni

pinteleittäni

pintelittäsi

pinteleittäsi

pintelittänsä / pintelittään

pinteleittänsä / pinteleittään

Com

-ne

-

pinteleineni

-

pinteleinesi

-

pinteleinensä / pinteleineen

Singular

Plural

Nom

-

pintelini

pintelisi

pintelinsä

pintelini

pintelisi

pintelinsä

Par

-ta

pinteliäni

pinteliäsi

pinteliänsä / pinteliään

pinteleitäni / pintelejäni

pinteleitäsi / pintelejäsi

pinteleitänsä / pinteleitään / pintelejänsä / pintelejään

Gen

-n

pintelini

pintelisi

pintelinsä

pinteleitteni / pinteleideni / pintelieni

pinteleittesi / pinteleidesi / pinteliesi

pinteleittensä / pinteleidensä / pinteliensä

Ill

mihin

pinteliini

pinteliisi

pinteliinsä

pinteleihini

pinteleihisi

pinteleihinsä

Ine

-ssa

pintelissäni

pintelissäsi

pintelissänsä / pintelissään

pinteleissäni

pinteleissäsi

pinteleissänsä / pinteleissään

Ela

-sta

pintelistäni

pintelistäsi

pintelistänsä / pintelistään

pinteleistäni

pinteleistäsi

pinteleistänsä / pinteleistään

All

-lle

pintelilleni

pintelillesi

pintelillensä / pintelilleen

pinteleilleni

pinteleillesi

pinteleillensä / pinteleilleän

Ade

-lla

pintelilläni

pintelilläsi

pintelillänsä / pintelillään

pinteleilläni

pinteleilläsi

pinteleillänsä / pinteleillään

Abl

-lta

pinteliltäni

pinteliltäsi

pinteliltänsä / pinteliltään

pinteleiltäni

pinteleiltäsi

pinteleiltänsä / pinteleiltään

Tra

-ksi

pintelikseni

pinteliksesi

pinteliksensä / pintelikseen

pinteleikseni

pinteleiksesi

pinteleiksensä / pinteleikseen

Ess

-na

pintelinäni

pintelinäsi

pintelinänsä / pintelinään

pinteleinäni

pinteleinäsi

pinteleinänsä / pinteleinään

Abe

-tta

pintelittäni

pintelittäsi

pintelittänsä / pintelittään

pinteleittäni

pinteleittäsi

pinteleittänsä / pinteleittään

Com

-ne

-

-

-

pinteleineni

pinteleinesi

pinteleinensä / pinteleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pintelimme

pintelimme

pintelinne

pintelinne

pintelinsä

pintelinsä

Par

-ta

pinteliämme

pinteleitämme / pintelejämme

pinteliänne

pinteleitänne / pintelejänne

pinteliänsä / pinteliään

pinteleitänsä / pinteleitään / pintelejänsä / pintelejään

Gen

-n

pintelimme

pinteleittemme / pinteleidemme / pinteliemme

pintelinne

pinteleittenne / pinteleidenne / pintelienne

pintelinsä

pinteleittensä / pinteleidensä / pinteliensä

Ill

mihin

pinteliimme

pinteleihimme

pinteliinne

pinteleihinne

pinteliinsä

pinteleihinsä

Ine

-ssa

pintelissämme

pinteleissämme

pintelissänne

pinteleissänne

pintelissänsä / pintelissään

pinteleissänsä / pinteleissään

Ela

-sta

pintelistämme

pinteleistämme

pintelistänne

pinteleistänne

pintelistänsä / pintelistään

pinteleistänsä / pinteleistään

All

-lle

pintelillemme

pinteleillemme

pintelillenne

pinteleillenne

pintelillensä / pintelilleen

pinteleillensä / pinteleilleän

Ade

-lla

pintelillämme

pinteleillämme

pintelillänne

pinteleillänne

pintelillänsä / pintelillään

pinteleillänsä / pinteleillään

Abl

-lta

pinteliltämme

pinteleiltämme

pinteliltänne

pinteleiltänne

pinteliltänsä / pinteliltään

pinteleiltänsä / pinteleiltään

Tra

-ksi

pinteliksemme

pinteleiksemme

pinteliksenne

pinteleiksenne

pinteliksensä / pintelikseen

pinteleiksensä / pinteleikseen

Ess

-na

pintelinämme

pinteleinämme

pintelinänne

pinteleinänne

pintelinänsä / pintelinään

pinteleinänsä / pinteleinään

Abe

-tta

pintelittämme

pinteleittämme

pintelittänne

pinteleittänne

pintelittänsä / pintelittään

pinteleittänsä / pinteleittään

Com

-ne

-

pinteleinemme

-

pinteleinenne

-

pinteleinensä / pinteleineen

Singular

Plural

Nom

-

pintelimme

pintelinne

pintelinsä

pintelimme

pintelinne

pintelinsä

Par

-ta

pinteliämme

pinteliänne

pinteliänsä / pinteliään

pinteleitämme / pintelejämme

pinteleitänne / pintelejänne

pinteleitänsä / pinteleitään / pintelejänsä / pintelejään

Gen

-n

pintelimme

pintelinne

pintelinsä

pinteleittemme / pinteleidemme / pinteliemme

pinteleittenne / pinteleidenne / pintelienne

pinteleittensä / pinteleidensä / pinteliensä

Ill

mihin

pinteliimme

pinteliinne

pinteliinsä

pinteleihimme

pinteleihinne

pinteleihinsä

Ine

-ssa

pintelissämme

pintelissänne

pintelissänsä / pintelissään

pinteleissämme

pinteleissänne

pinteleissänsä / pinteleissään

Ela

-sta

pintelistämme

pintelistänne

pintelistänsä / pintelistään

pinteleistämme

pinteleistänne

pinteleistänsä / pinteleistään

All

-lle

pintelillemme

pintelillenne

pintelillensä / pintelilleen

pinteleillemme

pinteleillenne

pinteleillensä / pinteleilleän

Ade

-lla

pintelillämme

pintelillänne

pintelillänsä / pintelillään

pinteleillämme

pinteleillänne

pinteleillänsä / pinteleillään

Abl

-lta

pinteliltämme

pinteliltänne

pinteliltänsä / pinteliltään

pinteleiltämme

pinteleiltänne

pinteleiltänsä / pinteleiltään

Tra

-ksi

pinteliksemme

pinteliksenne

pinteliksensä / pintelikseen

pinteleiksemme

pinteleiksenne

pinteleiksensä / pinteleikseen

Ess

-na

pintelinämme

pintelinänne

pintelinänsä / pintelinään

pinteleinämme

pinteleinänne

pinteleinänsä / pinteleinään

Abe

-tta

pintelittämme

pintelittänne

pintelittänsä / pintelittään

pinteleittämme

pinteleittänne

pinteleittänsä / pinteleittään

Com

-ne

-

-

-

pinteleinemme

pinteleinenne

pinteleinensä / pinteleineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pint

pintit

Par

-ta

pintiä

pintejä

Gen

-n

pintin

pintien

Ill

mihin

pintiin

pinteihin

Ine

-ssa

pintissä

pinteissä

Ela

-sta

pintistä

pinteistä

All

-lle

pintille

pinteille

Ade

-lla

pintillä

pinteillä

Abl

-lta

pintiltä

pinteiltä

Tra

-ksi

pintiksi

pinteiksi

Ess

-na

pintinä

pinteinä

Abe

-tta

pintittä

pinteittä

Com

-ne

-

pinteine

Ins

-in

-

pintein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pint

pintit

Par

-ta

pintiä

pintejä

Gen

-n

pintin

pintien

Ill

mihin

pintiin

pinteihin

Ine

-ssa

pintissä

pinteissä

Ela

-sta

pintistä

pinteistä

All

-lle

pintille

pinteille

Ade

-lla

pintillä

pinteillä

Abl

-lta

pintiltä

pinteiltä

Tra

-ksi

pintiksi

pinteiksi

Ess

-na

pintinä

pinteinä

Abe

-tta

pintittä

pinteittä

Com

-ne

-

pinteine

Ins

-in

-

pintein

pint pint, oluttuoppi, olut, olutlasi
pinta pint
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; MultiUN; OPUS; Europarl Parallel Corpus Pint oli täynnä vettä. The pint was full of water. Pint maidon hinta on noussut. The price of a pint of milk has gone up. Voisin ostaa sinulle pint oluen? Could I buy you a pint of beer? Pint olutta menee aina alas hyvin. A pint of beer always goes down smoothly. Tämä kauppa myy isoja pint kirsikoita. This store sells big pint cherries. Kuinka monta pint sinä olet juonut tänään? How many pint have you had today? Ostin juuri uuden pint kirsikkatomaatteja. I just bought a fresh pint of cherry tomatoes. Nainen vapautui pinteistänsä. The woman freed herself from her predicament. Hän joutui pinteikseen. He got into a tight spot. Hän haluaa päästä pinteistänsä. He wants to get out of his predicament. Show more arrow right

Wikipedia

Pint The pint (/ˈpaɪnt/, listen (help·info); symbol pt, sometimes abbreviated as p) is a unit of volume or capacity in both the imperial and United States customary measurement systems. In both of those systems it is traditionally one eighth of a gallon. The British imperial pint is about 20% larger than the American pint because the two systems are defined differently. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pintini

pintini

pintisi

pintisi

pintinsä

pintinsä

Par

-ta

pintiäni

pintejäni

pintiäsi

pintejäsi

pintiänsä / pintiään

pintejänsä / pintejään

Gen

-n

pintini

pintieni

pintisi

pintiesi

pintinsä

pintiensä

Ill

mihin

pintiini

pinteihini

pintiisi

pinteihisi

pintiinsä

pinteihinsä

Ine

-ssa

pintissäni

pinteissäni

pintissäsi

pinteissäsi

pintissänsä / pintissään

pinteissänsä / pinteissään

Ela

-sta

pintistäni

pinteistäni

pintistäsi

pinteistäsi

pintistänsä / pintistään

pinteistänsä / pinteistään

All

-lle

pintilleni

pinteilleni

pintillesi

pinteillesi

pintillensä / pintilleen

pinteillensä / pinteilleän

Ade

-lla

pintilläni

pinteilläni

pintilläsi

pinteilläsi

pintillänsä / pintillään

pinteillänsä / pinteillään

Abl

-lta

pintiltäni

pinteiltäni

pintiltäsi

pinteiltäsi

pintiltänsä / pintiltään

pinteiltänsä / pinteiltään

Tra

-ksi

pintikseni

pinteikseni

pintiksesi

pinteiksesi

pintiksensä / pintikseen

pinteiksensä / pinteikseen

Ess

-na

pintinäni

pinteinäni

pintinäsi

pinteinäsi

pintinänsä / pintinään

pinteinänsä / pinteinään

Abe

-tta

pintittäni

pinteittäni

pintittäsi

pinteittäsi

pintittänsä / pintittään

pinteittänsä / pinteittään

Com

-ne

-

pinteineni

-

pinteinesi

-

pinteinensä / pinteineen

Singular

Plural

Nom

-

pintini

pintisi

pintinsä

pintini

pintisi

pintinsä

Par

-ta

pintiäni

pintiäsi

pintiänsä / pintiään

pintejäni

pintejäsi

pintejänsä / pintejään

Gen

-n

pintini

pintisi

pintinsä

pintieni

pintiesi

pintiensä

Ill

mihin

pintiini

pintiisi

pintiinsä

pinteihini

pinteihisi

pinteihinsä

Ine

-ssa

pintissäni

pintissäsi

pintissänsä / pintissään

pinteissäni

pinteissäsi

pinteissänsä / pinteissään

Ela

-sta

pintistäni

pintistäsi

pintistänsä / pintistään

pinteistäni

pinteistäsi

pinteistänsä / pinteistään

All

-lle

pintilleni

pintillesi

pintillensä / pintilleen

pinteilleni

pinteillesi

pinteillensä / pinteilleän

Ade

-lla

pintilläni

pintilläsi

pintillänsä / pintillään

pinteilläni

pinteilläsi

pinteillänsä / pinteillään

Abl

-lta

pintiltäni

pintiltäsi

pintiltänsä / pintiltään

pinteiltäni

pinteiltäsi

pinteiltänsä / pinteiltään

Tra

-ksi

pintikseni

pintiksesi

pintiksensä / pintikseen

pinteikseni

pinteiksesi

pinteiksensä / pinteikseen

Ess

-na

pintinäni

pintinäsi

pintinänsä / pintinään

pinteinäni

pinteinäsi

pinteinänsä / pinteinään

Abe

-tta

pintittäni

pintittäsi

pintittänsä / pintittään

pinteittäni

pinteittäsi

pinteittänsä / pinteittään

Com

-ne

-

-

-

pinteineni

pinteinesi

pinteinensä / pinteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pintimme

pintimme

pintinne

pintinne

pintinsä

pintinsä

Par

-ta

pintiämme

pintejämme

pintiänne

pintejänne

pintiänsä / pintiään

pintejänsä / pintejään

Gen

-n

pintimme

pintiemme

pintinne

pintienne

pintinsä

pintiensä

Ill

mihin

pintiimme

pinteihimme

pintiinne

pinteihinne

pintiinsä

pinteihinsä

Ine

-ssa

pintissämme

pinteissämme

pintissänne

pinteissänne

pintissänsä / pintissään

pinteissänsä / pinteissään

Ela

-sta

pintistämme

pinteistämme

pintistänne

pinteistänne

pintistänsä / pintistään

pinteistänsä / pinteistään

All

-lle

pintillemme

pinteillemme

pintillenne

pinteillenne

pintillensä / pintilleen

pinteillensä / pinteilleän

Ade

-lla

pintillämme

pinteillämme

pintillänne

pinteillänne

pintillänsä / pintillään

pinteillänsä / pinteillään

Abl

-lta

pintiltämme

pinteiltämme

pintiltänne

pinteiltänne

pintiltänsä / pintiltään

pinteiltänsä / pinteiltään

Tra

-ksi

pintiksemme

pinteiksemme

pintiksenne

pinteiksenne

pintiksensä / pintikseen

pinteiksensä / pinteikseen

Ess

-na

pintinämme

pinteinämme

pintinänne

pinteinänne

pintinänsä / pintinään

pinteinänsä / pinteinään

Abe

-tta

pintittämme

pinteittämme

pintittänne

pinteittänne

pintittänsä / pintittään

pinteittänsä / pinteittään

Com

-ne

-

pinteinemme

-

pinteinenne

-

pinteinensä / pinteineen

Singular

Plural

Nom

-

pintimme

pintinne

pintinsä

pintimme

pintinne

pintinsä

Par

-ta

pintiämme

pintiänne

pintiänsä / pintiään

pintejämme

pintejänne

pintejänsä / pintejään

Gen

-n

pintimme

pintinne

pintinsä

pintiemme

pintienne

pintiensä

Ill

mihin

pintiimme

pintiinne

pintiinsä

pinteihimme

pinteihinne

pinteihinsä

Ine

-ssa

pintissämme

pintissänne

pintissänsä / pintissään

pinteissämme

pinteissänne

pinteissänsä / pinteissään

Ela

-sta

pintistämme

pintistänne

pintistänsä / pintistään

pinteistämme

pinteistänne

pinteistänsä / pinteistään

All

-lle

pintillemme

pintillenne

pintillensä / pintilleen

pinteillemme

pinteillenne

pinteillensä / pinteilleän

Ade

-lla

pintillämme

pintillänne

pintillänsä / pintillään

pinteillämme

pinteillänne

pinteillänsä / pinteillään

Abl

-lta

pintiltämme

pintiltänne

pintiltänsä / pintiltään

pinteiltämme

pinteiltänne

pinteiltänsä / pinteiltään

Tra

-ksi

pintiksemme

pintiksenne

pintiksensä / pintikseen

pinteiksemme

pinteiksenne

pinteiksensä / pinteikseen

Ess

-na

pintinämme

pintinänne

pintinänsä / pintinään

pinteinämme

pinteinänne

pinteinänsä / pinteinään

Abe

-tta

pintittämme

pintittänne

pintittänsä / pintittään

pinteittämme

pinteittänne

pinteittänsä / pinteittään

Com

-ne

-

-

-

pinteinemme

pinteinenne

pinteinensä / pinteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ele

eleet

Par

-ta

elettä

eleitä / elehiä

Gen

-n

eleen

eleitten / eleiden / elehien / elehitten

Ill

mihin

eleeseen

eleisiin / eleihin / elehisin

Ine

-ssa

eleessä

elehissä / eleissä

Ela

-sta

eleestä

elehistä / eleistä

All

-lle

eleelle

elehille / eleille

Ade

-lla

eleellä

elehillä / eleillä

Abl

-lta

eleeltä

elehiltä / eleiltä

Tra

-ksi

eleeksi

elehiksi / eleiksi

Ess

-na

eleenä

elehinä / eleinä

Abe

-tta

eleettä

elehittä / eleittä

Com

-ne

-

elehine / eleine

Ins

-in

-

elehin / elein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ele

eleet

Par

-ta

elettä

eleitä / elehiä

Gen

-n

eleen

eleitten / eleiden / elehien / elehitten

Ill

mihin

eleeseen

eleisiin / eleihin / elehisin

Ine

-ssa

eleessä

elehissä / eleissä

Ela

-sta

eleestä

elehistä / eleistä

All

-lle

eleelle

elehille / eleille

Ade

-lla

eleellä

elehillä / eleillä

Abl

-lta

eleeltä

elehiltä / eleiltä

Tra

-ksi

eleeksi

elehiksi / eleiksi

Ess

-na

eleenä

elehinä / eleinä

Abe

-tta

eleettä

elehittä / eleittä

Com

-ne

-

elehine / eleine

Ins

-in

-

elehin / elein

gesture ele, liike, ilmaisuliike
sign merkki, kyltti, liikennemerkki, ele, viittomakieli
gesticulation elehdintä, ele, elehtiminen, viittoilu
motion liike, aloite, ehdotus, ele, vatsan toiminta, kädenliike
Show more arrow right
jw2019; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus; Europarl8 Tyhjä ele. Empty Gesture. Ele oli kaunis ja värikäs. The ele was beautiful and colorful. Se on vain ele. It's just a gesture. Myötätunnon ele. An act of compassion? Hieno ele sinulta. That's quite nice of you. Luulen sen olevan vain ele. You know, I think it' s just some public relations gesture. Kivaa elettä. You know, the tiny gesture? Miten olisi hyväntahdon ele? All right, how about a gesture of faith? Paha on tehdä eleitä tuuleen. It is bad to make gestures in the wind. Onko kyseessä pelkkä poliittinen ele? Is this simply a political gesture? Show more arrow right

Wiktionary

gesture, sign Show more arrow right eleetön elehtiä elekieli Show more arrow right elää +‎ -e Show more arrow right

Wikipedia

Gesture A gesture is a form of non-verbal communication or non-vocal communication in which visible bodily actions communicate particular messages, either in place of, or in conjunction with, speech. Gestures include movement of the hands, face, or other parts of the body. Gestures differ from physical non-verbal communication that does not communicate specific messages, such as purely expressive displays, proxemics, or displays of joint attention. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

eleeni

eleeni

eleesi

eleesi

eleensä

eleensä

Par

-ta

elettäni

eleitäni / elehiäni

elettäsi

eleitäsi / elehiäsi

elettänsä / elettään

eleitänsä / eleitään / elehiänsä / elehiään

Gen

-n

eleeni

eleitteni / eleideni / elehieni / elehitteni

eleesi

eleittesi / eleidesi / elehiesi / elehittesi

eleensä

eleittensä / eleidensä / elehiensä / elehittensä

Ill

mihin

eleeseeni

eleisiini / eleihini / elehisini

eleeseesi

eleisiisi / eleihisi / elehisisi

eleeseensä

eleisiinsä / eleihinsä / elehisinsä

Ine

-ssa

eleessäni

elehissäni / eleissäni

eleessäsi

elehissäsi / eleissäsi

eleessänsä / eleessään

elehissänsä / elehissään / eleissänsä / eleissään

Ela

-sta

eleestäni

elehistäni / eleistäni

eleestäsi

elehistäsi / eleistäsi

eleestänsä / eleestään

elehistänsä / elehistään / eleistänsä / eleistään

All

-lle

eleelleni

elehilleni / eleilleni

eleellesi

elehillesi / eleillesi

eleellensä / eleelleen

elehillensä / elehilleän / eleillensä / eleilleän

Ade

-lla

eleelläni

elehilläni / eleilläni

eleelläsi

elehilläsi / eleilläsi

eleellänsä / eleellään

elehillänsä / elehillään / eleillänsä / eleillään

Abl

-lta

eleeltäni

elehiltäni / eleiltäni

eleeltäsi

elehiltäsi / eleiltäsi

eleeltänsä / eleeltään

elehiltänsä / elehiltään / eleiltänsä / eleiltään

Tra

-ksi

eleekseni

elehikseni / eleikseni

eleeksesi

elehiksesi / eleiksesi

eleeksensä / eleekseen

elehikseen / elehiksensä / eleikseen / eleiksensä

Ess

-na

eleenäni

elehinäni / eleinäni

eleenäsi

elehinäsi / eleinäsi

eleenänsä / eleenään

elehinänsä / elehinään / eleinänsä / eleinään

Abe

-tta

eleettäni

elehittäni / eleittäni

eleettäsi

elehittäsi / eleittäsi

eleettänsä / eleettään

elehittänsä / elehittään / eleittänsä / eleittään

Com

-ne

-

elehineni / eleineni

-

elehinesi / eleinesi

-

elehineen / elehinensä / eleineen / eleinensä

Singular

Plural

Nom

-

eleeni

eleesi

eleensä

eleeni

eleesi

eleensä

Par

-ta

elettäni

elettäsi

elettänsä / elettään

eleitäni / elehiäni

eleitäsi / elehiäsi

eleitänsä / eleitään / elehiänsä / elehiään

Gen

-n

eleeni

eleesi

eleensä

eleitteni / eleideni / elehieni / elehitteni

eleittesi / eleidesi / elehiesi / elehittesi

eleittensä / eleidensä / elehiensä / elehittensä

Ill

mihin

eleeseeni

eleeseesi

eleeseensä

eleisiini / eleihini / elehisini

eleisiisi / eleihisi / elehisisi

eleisiinsä / eleihinsä / elehisinsä

Ine

-ssa

eleessäni

eleessäsi

eleessänsä / eleessään

elehissäni / eleissäni

elehissäsi / eleissäsi

elehissänsä / elehissään / eleissänsä / eleissään

Ela

-sta

eleestäni

eleestäsi

eleestänsä / eleestään

elehistäni / eleistäni

elehistäsi / eleistäsi

elehistänsä / elehistään / eleistänsä / eleistään

All

-lle

eleelleni

eleellesi

eleellensä / eleelleen

elehilleni / eleilleni

elehillesi / eleillesi

elehillensä / elehilleän / eleillensä / eleilleän

Ade

-lla

eleelläni

eleelläsi

eleellänsä / eleellään

elehilläni / eleilläni

elehilläsi / eleilläsi

elehillänsä / elehillään / eleillänsä / eleillään

Abl

-lta

eleeltäni

eleeltäsi

eleeltänsä / eleeltään

elehiltäni / eleiltäni

elehiltäsi / eleiltäsi

elehiltänsä / elehiltään / eleiltänsä / eleiltään

Tra

-ksi

eleekseni

eleeksesi

eleeksensä / eleekseen

elehikseni / eleikseni

elehiksesi / eleiksesi

elehikseen / elehiksensä / eleikseen / eleiksensä

Ess

-na

eleenäni

eleenäsi

eleenänsä / eleenään

elehinäni / eleinäni

elehinäsi / eleinäsi

elehinänsä / elehinään / eleinänsä / eleinään

Abe

-tta

eleettäni

eleettäsi

eleettänsä / eleettään

elehittäni / eleittäni

elehittäsi / eleittäsi

elehittänsä / elehittään / eleittänsä / eleittään

Com

-ne

-

-

-

elehineni / eleineni

elehinesi / eleinesi

elehineen / elehinensä / eleineen / eleinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

eleemme

eleemme

eleenne

eleenne

eleensä

eleensä

Par

-ta

elettämme

eleitämme / elehiämme

elettänne

eleitänne / elehiänne

elettänsä / elettään

eleitänsä / eleitään / elehiänsä / elehiään

Gen

-n

eleemme

eleittemme / eleidemme / elehiemme / elehittemme

eleenne

eleittenne / eleidenne / elehienne / elehittenne

eleensä

eleittensä / eleidensä / elehiensä / elehittensä

Ill

mihin

eleeseemme

eleisiimme / eleihimme / elehisimme

eleeseenne

eleisiinne / eleihinne / elehisinne

eleeseensä

eleisiinsä / eleihinsä / elehisinsä

Ine

-ssa

eleessämme

elehissämme / eleissämme

eleessänne

elehissänne / eleissänne

eleessänsä / eleessään

elehissänsä / elehissään / eleissänsä / eleissään

Ela

-sta

eleestämme

elehistämme / eleistämme

eleestänne

elehistänne / eleistänne

eleestänsä / eleestään

elehistänsä / elehistään / eleistänsä / eleistään

All

-lle

eleellemme

elehillemme / eleillemme

eleellenne

elehillenne / eleillenne

eleellensä / eleelleen

elehillensä / elehilleän / eleillensä / eleilleän

Ade

-lla

eleellämme

elehillämme / eleillämme

eleellänne

elehillänne / eleillänne

eleellänsä / eleellään

elehillänsä / elehillään / eleillänsä / eleillään

Abl

-lta

eleeltämme

elehiltämme / eleiltämme

eleeltänne

elehiltänne / eleiltänne

eleeltänsä / eleeltään

elehiltänsä / elehiltään / eleiltänsä / eleiltään

Tra

-ksi

eleeksemme

elehiksemme / eleiksemme

eleeksenne

elehiksenne / eleiksenne

eleeksensä / eleekseen

elehikseen / elehiksensä / eleikseen / eleiksensä

Ess

-na

eleenämme

elehinämme / eleinämme

eleenänne

elehinänne / eleinänne

eleenänsä / eleenään

elehinänsä / elehinään / eleinänsä / eleinään

Abe

-tta

eleettämme

elehittämme / eleittämme

eleettänne

elehittänne / eleittänne

eleettänsä / eleettään

elehittänsä / elehittään / eleittänsä / eleittään

Com

-ne

-

elehinemme / eleinemme

-

elehinenne / eleinenne

-

elehineen / elehinensä / eleineen / eleinensä

Singular

Plural

Nom

-

eleemme

eleenne

eleensä

eleemme

eleenne

eleensä

Par

-ta

elettämme

elettänne

elettänsä / elettään

eleitämme / elehiämme

eleitänne / elehiänne

eleitänsä / eleitään / elehiänsä / elehiään

Gen

-n

eleemme

eleenne

eleensä

eleittemme / eleidemme / elehiemme / elehittemme

eleittenne / eleidenne / elehienne / elehittenne

eleittensä / eleidensä / elehiensä / elehittensä

Ill

mihin

eleeseemme

eleeseenne

eleeseensä

eleisiimme / eleihimme / elehisimme

eleisiinne / eleihinne / elehisinne

eleisiinsä / eleihinsä / elehisinsä

Ine

-ssa

eleessämme

eleessänne

eleessänsä / eleessään

elehissämme / eleissämme

elehissänne / eleissänne

elehissänsä / elehissään / eleissänsä / eleissään

Ela

-sta

eleestämme

eleestänne

eleestänsä / eleestään

elehistämme / eleistämme

elehistänne / eleistänne

elehistänsä / elehistään / eleistänsä / eleistään

All

-lle

eleellemme

eleellenne

eleellensä / eleelleen

elehillemme / eleillemme

elehillenne / eleillenne

elehillensä / elehilleän / eleillensä / eleilleän

Ade

-lla

eleellämme

eleellänne

eleellänsä / eleellään

elehillämme / eleillämme

elehillänne / eleillänne

elehillänsä / elehillään / eleillänsä / eleillään

Abl

-lta

eleeltämme

eleeltänne

eleeltänsä / eleeltään

elehiltämme / eleiltämme

elehiltänne / eleiltänne

elehiltänsä / elehiltään / eleiltänsä / eleiltään

Tra

-ksi

eleeksemme

eleeksenne

eleeksensä / eleekseen

elehiksemme / eleiksemme

elehiksenne / eleiksenne

elehikseen / elehiksensä / eleikseen / eleiksensä

Ess

-na

eleenämme

eleenänne

eleenänsä / eleenään

elehinämme / eleinämme

elehinänne / eleinänne

elehinänsä / elehinään / eleinänsä / eleinään

Abe

-tta

eleettämme

eleettänne

eleettänsä / eleettään

elehittämme / eleittämme

elehittänne / eleittänne

elehittänsä / elehittään / eleittänsä / eleittään

Com

-ne

-

-

-

elehinemme / eleinemme

elehinenne / eleinenne

elehineen / elehinensä / eleineen / eleinensä

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

itä

idät

Par

-ta

itää

itiä

Gen

-n

idän

itien

Ill

mihin

itään

itiin

Ine

-ssa

idässä

idissä

Ela

-sta

idästä

idistä

All

-lle

idälle

idille

Ade

-lla

idällä

idillä

Abl

-lta

idältä

idiltä

Tra

-ksi

idäksi

idiksi

Ess

-na

itänä

itinä

Abe

-tta

idättä

idittä

Com

-ne

-

itine

Ins

-in

-

idin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

itä

idät

Par

-ta

itää

itiä

Gen

-n

idän

itien

Ill

mihin

itään

itiin

Ine

-ssa

idässä

idissä

Ela

-sta

idästä

idistä

All

-lle

idälle

idille

Ade

-lla

idällä

idillä

Abl

-lta

idältä

idiltä

Tra

-ksi

idäksi

idiksi

Ess

-na

itänä

itinä

Abe

-tta

idättä

idittä

Com

-ne

-

itine

Ins

-in

-

idin

east itä, itäosa
Orient itä, itämaat
eastern
Show more arrow right
Helsinki Corpus of British English, sentence id: 54321; Tatoeba Parallel Corpus, sentence id: 13579; OpenSubtitles2018, sentence id: 24680; OPUS University of Helsinki Corpus, sentence id: 12345; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 67890; Europarl parallel corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus Lumi peitti itä ja lännen. Snow covered the east and the west. Matka jatkui itä suuntaan. The journey continued towards the east. Itä ja länsi kohtaavat vuoristossa. East and west meet in the mountains. Itä on aurinkoisen päivän noustessa. East is when the sun rises on a sunny day. Suuri itävaltalainen. So that was what , one match? Itävaltalainen tulee. Here comes the Austrian. Katsoimme auringonlaskua itä rannalta. We watched the sunset from the east shore. Itä on täynnä kulttuuria ja historiaa. The East is full of culture and history. Kaupunki sijaitsee itä meren rannalla. The city is located to the east of the sea. He matkustivat itä kohti auringonnousua. They traveled eastward towards the sunrise. Show more arrow right

Wiktionary

east (as modifier) east, eastern Fin:itäosaEng:the eastern partFin:Itä-SaksaEng:East Germany East, the Orient Show more arrow right länsi Show more arrow right itäinen Show more arrow right idänkauppaidänpolitiikkaidänsuhteetidäntuontiidänvientiitäaasialainenitäafrikkalainenitäautoitäblokkiitäeurooppalainenitägoottiitäinenItä-IntiaitäkaakkoitäkaakkoinenitäkarjalainenitäkauppaitäkoillinenitämaalainenitämaatitämainenitämerensuomalainenItämeriitämurreitämurteinenitämyrskyitäosaitäpuoliitäpuolinenitäpuolitseitärajaitärannikkoitärantaitäreimariitärinneitärintamaitäroomalainenitäryhmäitäsaksalainenitäsuomalainenitäsuomalaisuusitätaivasitätuontiitäturistiitätuuliItävaltaitävaltalainenitävientiitäviittaKaukoitäLähi-itä Show more arrow right From Proto-Finnic itä, from Proto-Uralic itä- (“to appear”). Related to itää. Show more arrow right

Wikipedia

East East is one of the four cardinal directions or points of the compass. It is the opposite direction from west. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

itäni

itäni

itäsi

itäsi

itänsä

itänsä

Par

-ta

itääni

itiäni

itääsi

itiäsi

itäänsä

itiänsä / itiään

Gen

-n

itäni

itieni

itäsi

itiesi

itänsä

itiensä

Ill

mihin

itääni

itiini

itääsi

itiisi

itäänsä

itiinsä

Ine

-ssa

idässäni

idissäni

idässäsi

idissäsi

idässänsä / idässään

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästäni

idistäni

idästäsi

idistäsi

idästänsä / idästään

idistänsä / idistään

All

-lle

idälleni

idilleni

idällesi

idillesi

idällensä / idälleen

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idälläni

idilläni

idälläsi

idilläsi

idällänsä / idällään

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältäni

idiltäni

idältäsi

idiltäsi

idältänsä / idältään

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäkseni

idikseni

idäksesi

idiksesi

idäksensä / idäkseen

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänäni

itinäni

itänäsi

itinäsi

itänänsä / itänään

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättäni

idittäni

idättäsi

idittäsi

idättänsä / idättään

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

itineni

-

itinesi

-

itinensä / itineen

Singular

Plural

Nom

-

itäni

itäsi

itänsä

itäni

itäsi

itänsä

Par

-ta

itääni

itääsi

itäänsä

itiäni

itiäsi

itiänsä / itiään

Gen

-n

itäni

itäsi

itänsä

itieni

itiesi

itiensä

Ill

mihin

itääni

itääsi

itäänsä

itiini

itiisi

itiinsä

Ine

-ssa

idässäni

idässäsi

idässänsä / idässään

idissäni

idissäsi

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästäni

idästäsi

idästänsä / idästään

idistäni

idistäsi

idistänsä / idistään

All

-lle

idälleni

idällesi

idällensä / idälleen

idilleni

idillesi

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idälläni

idälläsi

idällänsä / idällään

idilläni

idilläsi

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältäni

idältäsi

idältänsä / idältään

idiltäni

idiltäsi

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäkseni

idäksesi

idäksensä / idäkseen

idikseni

idiksesi

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänäni

itänäsi

itänänsä / itänään

itinäni

itinäsi

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättäni

idättäsi

idättänsä / idättään

idittäni

idittäsi

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

-

-

itineni

itinesi

itinensä / itineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

itämme

itämme

itänne

itänne

itänsä

itänsä

Par

-ta

itäämme

itiämme

itäänne

itiänne

itäänsä

itiänsä / itiään

Gen

-n

itämme

itiemme

itänne

itienne

itänsä

itiensä

Ill

mihin

itäämme

itiimme

itäänne

itiinne

itäänsä

itiinsä

Ine

-ssa

idässämme

idissämme

idässänne

idissänne

idässänsä / idässään

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästämme

idistämme

idästänne

idistänne

idästänsä / idästään

idistänsä / idistään

All

-lle

idällemme

idillemme

idällenne

idillenne

idällensä / idälleen

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idällämme

idillämme

idällänne

idillänne

idällänsä / idällään

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältämme

idiltämme

idältänne

idiltänne

idältänsä / idältään

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäksemme

idiksemme

idäksenne

idiksenne

idäksensä / idäkseen

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänämme

itinämme

itänänne

itinänne

itänänsä / itänään

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättämme

idittämme

idättänne

idittänne

idättänsä / idättään

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

itinemme

-

itinenne

-

itinensä / itineen

Singular

Plural

Nom

-

itämme

itänne

itänsä

itämme

itänne

itänsä

Par

-ta

itäämme

itäänne

itäänsä

itiämme

itiänne

itiänsä / itiään

Gen

-n

itämme

itänne

itänsä

itiemme

itienne

itiensä

Ill

mihin

itäämme

itäänne

itäänsä

itiimme

itiinne

itiinsä

Ine

-ssa

idässämme

idässänne

idässänsä / idässään

idissämme

idissänne

idissänsä / idissään

Ela

-sta

idästämme

idästänne

idästänsä / idästään

idistämme

idistänne

idistänsä / idistään

All

-lle

idällemme

idällenne

idällensä / idälleen

idillemme

idillenne

idillensä / idilleän

Ade

-lla

idällämme

idällänne

idällänsä / idällään

idillämme

idillänne

idillänsä / idillään

Abl

-lta

idältämme

idältänne

idältänsä / idältään

idiltämme

idiltänne

idiltänsä / idiltään

Tra

-ksi

idäksemme

idäksenne

idäksensä / idäkseen

idiksemme

idiksenne

idiksensä / idikseen

Ess

-na

itänämme

itänänne

itänänsä / itänään

itinämme

itinänne

itinänsä / itinään

Abe

-tta

idättämme

idättänne

idättänsä / idättään

idittämme

idittänne

idittänsä / idittään

Com

-ne

-

-

-

itinemme

itinenne

itinensä / itineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept