logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

piiskata, verb

Word analysis
piiskataan

piiskataan

piiskata

Verb, Passive Indicative Present Pe4

piiska

Noun, Singular Nominative

+ taka

Noun, Singular Genitive

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive) to whip (hit with a whip) Show more arrow right piiska +‎ -ata Show more arrow right
to whip kiskaista, ruoskia, piiskata, vatkata, piestä, voittaa
to beat lyödä, voittaa, hakata, takoa, piestä, piiskata
to slash viiltää, alentaa, viillellä, kaataa, leikata roimasti, piiskata
to drive on piiskata
to switch vaihtaa, kytkeä, siirtää, muuttaa, vaihtua, piiskata
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Opus Translation Corpus, sentence 230609.; Europarl Parallel Corpus; ParaCrawl Corpus; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus, sentence 116162. Älä piiskaa itseäsi. Don't beat yourself up. Myrsky piiskasi ulkona. The storm whipped outside. Hän piiskasi hevostaan kovasti. He whipped his horse hard. Punainen perse, Piiskattu. Red Bottom, Spanked. Lähti kuin piiskattu koira. Took off like a whipped dog. Katso, ne piiskaavat lapsia! Look, they're flogging those kids. Sinua piiskataan, kunnes lakkaat hengittämästä. You'll be whipped until you're no longer breathing. Teljetty ja nälässä piiskattu. Shut up in prison, kept without my food, whipp ' and tormented. Hän piiskasi poikaa ankarasti. He whipped the boy severely. Pidät piiskaamisesta. He likes to be whipped, no? Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

piiskaan

en piiskaa

ii

piiskaat

et piiskaa

iii

piiskaa

ei piiskaa

Plural

Positive

Negative

i

piiskaamme / piiskataan

emme piiskaa / ei piiskata

ii

piiskaatte

ette piiskaa

iii

piiskaavat

eivät piiskaa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

piiskasin

en piiskannut

ii

piiskasit

et piiskannut

iii

piiskasi

ei piiskannut

Plural

Positive

Negative

i

piiskasimme / piiskattiin

emme piiskanneet / ei piiskattu

ii

piiskasitte

ette piiskanneet

iii

piiskasivat

eivät piiskanneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen piiskannut

en ole piiskannut

ii

olet piiskannut

et ole piiskannut

iii

on piiskannut

ei ole piiskannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme piiskanneet

emme ole piiskanneet

ii

olette piiskanneet

ette ole piiskanneet

iii

ovat piiskanneet

eivät ole piiskanneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin piiskannut

en ollut piiskannut

ii

olit piiskannut

et ollut piiskannut

iii

oli piiskannut

ei ollut piiskannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme piiskanneet

emme olleet piiskanneet

ii

olitte piiskanneet

ette olleet piiskanneet

iii

olivat piiskanneet

eivät olleet piiskanneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

piiskaisin

en piiskaisi

ii

piiskaisit

et piiskaisi

iii

piiskaisi

ei piiskaisi

Plural

Positive

Negative

i

piiskaisimme

emme piiskaisi

ii

piiskaisitte

ette piiskaisi

iii

piiskaisivat

eivät piiskaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin piiskannut

en olisi piiskannut

ii

olisit piiskannut

et olisi piiskannut

iii

olisi piiskannut

ei olisi piiskannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme piiskanneet

emme olisi piiskanneet

ii

olisitte piiskanneet

ette olisi piiskanneet

iii

olisivat piiskanneet

eivät olisi piiskanneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

piiskannen

en piiskanne

ii

piiskannet

et piiskanne

iii

piiskannee

ei piiskanne

Plural

Positive

Negative

i

piiskannemme

emme piiskanne

ii

piiskannette

ette piiskanne

iii

piiskannevat

eivät piiskanne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen piiskannut

en liene piiskannut

ii

lienet piiskannut

et liene piiskannut

iii

lienee piiskannut

ei liene piiskannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme piiskanneet

emme liene piiskanneet

ii

lienette piiskanneet

ette liene piiskanneet

iii

lienevät piiskanneet

eivät liene piiskanneet

Imperative

Singular

i

-

ii

piiskaa

iii

piiskatkoon

Plural

i

piiskatkaamme

ii

piiskatkaa

iii

piiskatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

piiskata

Tra

-ksi

piiskataksensa / piiskatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

piiskatessa

Ins

-in

piiskaten

Ine

-ssa

piiskattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

piiskaamaan

Ine

-ssa

piiskaamassa

Ela

-sta

piiskaamasta

Ade

-lla

piiskaamalla

Abe

-tta

piiskaamatta

Ins

-in

piiskaaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

piiskaaminen

Par

-ta

piiskaamista

Infinitive V

piiskaamaisillaan / piiskaamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

piiskataan

ei piiskata

Imperfect

piiskattiin

ei piiskattu

Potential

piiskattaneen

ei piiskattane

Conditional

piiskattaisiin

ei piiskattaisi

Imperative Present

piiskattakoon

älköön piiskattako

Imperative Perfect

olkoon piiskattu

älköön piiskattu

Positive

Negative

Present

piiskataan

ei piiskata

Imperfect

piiskattiin

ei piiskattu

Potential

piiskattaneen

ei piiskattane

Conditional

piiskattaisiin

ei piiskattaisi

Imperative Present

piiskattakoon

älköön piiskattako

Imperative Perfect

olkoon piiskattu

älköön piiskattu

Participle

Active

Passive

1st

piiskaava

piiskattava

2nd

piiskannut

piiskattu

3rd

piiskaama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

piiska

piiskat

Par

-ta

piiskaa

piiskoja

Gen

-n

piiskan

piiskojen

Ill

mihin

piiskaan

piiskoihin

Ine

-ssa

piiskassa

piiskoissa

Ela

-sta

piiskasta

piiskoista

All

-lle

piiskalle

piiskoille

Ade

-lla

piiskalla

piiskoilla

Abl

-lta

piiskalta

piiskoilta

Tra

-ksi

piiskaksi

piiskoiksi

Ess

-na

piiskana

piiskoina

Abe

-tta

piiskatta

piiskoitta

Com

-ne

-

piiskoine

Ins

-in

-

piiskoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

piiska

piiskat

Par

-ta

piiskaa

piiskoja

Gen

-n

piiskan

piiskojen

Ill

mihin

piiskaan

piiskoihin

Ine

-ssa

piiskassa

piiskoissa

Ela

-sta

piiskasta

piiskoista

All

-lle

piiskalle

piiskoille

Ade

-lla

piiskalla

piiskoilla

Abl

-lta

piiskalta

piiskoilta

Tra

-ksi

piiskaksi

piiskoiksi

Ess

-na

piiskana

piiskoina

Abe

-tta

piiskatta

piiskoitta

Com

-ne

-

piiskoine

Ins

-in

-

piiskoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

whip ruoska, piiska, puoluepiiskuri, vaahto
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus, sentence 1342.; Europarl Parallel Corpus, sentence 1330.; opensubtitles2; Tatoeba Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 94966. Olen Piiska. I'm Whiplash. Hieno piiska. Nice whip. Piiska viuhumaan! Drive, coachman! Hevoskärryn ohjaksissa oli piiska. The reins of the horse cart had a whip. Piiska oli lähtevät joukot. The whip was the departing troops. Piiska oli Violetin käsissä. The whip was in Violet's hands. Piiska litsahti karjalanpiirakoiden päälle. The whip cracked on top of the Karelian pasties. lsi antoi minulle piiskaa. " My daddy used to spank my bare bottom. Piiskaa ei enää saa antaa kouluissa. Whipping is no longer allowed in schools. Hänellä oli nahkainen piiska kädessään. She had a leather whip in her hand. Show more arrow right

Wiktionary

a short whip, crop (slang, obsolete) black and white (police patrol car) Show more arrow right piiska-automaijamustamaijapartioauto Show more arrow right piiskata Show more arrow right piiska-antenni piiska-auto ratsupiiska sähköpiiska Show more arrow right Borrowed from Swedish piska (“whip”). Show more arrow right

Wikipedia

piiskaamisessa
käytettävä rankaisuväline ruoska
piiska
tai raippa, hevosen ohjaamisväline mattopiiska
piiska
lyömäsoitin piiska antenni
M 32 45 K
-panssarintorjuntatykin lempinimi whip
tietyissä poliittisissa järjestelmissä oleva virka henkilölle, joka valvoo puoluekurin toteutumista
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

piiskani

piiskani

piiskasi

piiskasi

piiskansa

piiskansa

Par

-ta

piiskaani

piiskojani

piiskaasi

piiskojasi

piiskaansa / piiskaaan

piiskojansa / piiskojaan

Gen

-n

piiskani

piiskojeni

piiskasi

piiskojesi

piiskansa

piiskojensa

Ill

mihin

piiskaani

piiskoihini

piiskaasi

piiskoihisi

piiskaansa

piiskoihinsa

Ine

-ssa

piiskassani

piiskoissani

piiskassasi

piiskoissasi

piiskassansa / piiskassaan

piiskoissansa / piiskoissaan

Ela

-sta

piiskastani

piiskoistani

piiskastasi

piiskoistasi

piiskastansa / piiskastaan

piiskoistansa / piiskoistaan

All

-lle

piiskalleni

piiskoilleni

piiskallesi

piiskoillesi

piiskallensa / piiskalleen

piiskoillensa / piiskoillean

Ade

-lla

piiskallani

piiskoillani

piiskallasi

piiskoillasi

piiskallansa / piiskallaan

piiskoillansa / piiskoillaan

Abl

-lta

piiskaltani

piiskoiltani

piiskaltasi

piiskoiltasi

piiskaltansa / piiskaltaan

piiskoiltansa / piiskoiltaan

Tra

-ksi

piiskakseni

piiskoikseni

piiskaksesi

piiskoiksesi

piiskaksensa / piiskakseen

piiskoiksensa / piiskoikseen

Ess

-na

piiskanani

piiskoinani

piiskanasi

piiskoinasi

piiskanansa / piiskanaan

piiskoinansa / piiskoinaan

Abe

-tta

piiskattani

piiskoittani

piiskattasi

piiskoittasi

piiskattansa / piiskattaan

piiskoittansa / piiskoittaan

Com

-ne

-

piiskoineni

-

piiskoinesi

-

piiskoinensa / piiskoineen

Singular

Plural

Nom

-

piiskani

piiskasi

piiskansa

piiskani

piiskasi

piiskansa

Par

-ta

piiskaani

piiskaasi

piiskaansa / piiskaaan

piiskojani

piiskojasi

piiskojansa / piiskojaan

Gen

-n

piiskani

piiskasi

piiskansa

piiskojeni

piiskojesi

piiskojensa

Ill

mihin

piiskaani

piiskaasi

piiskaansa

piiskoihini

piiskoihisi

piiskoihinsa

Ine

-ssa

piiskassani

piiskassasi

piiskassansa / piiskassaan

piiskoissani

piiskoissasi

piiskoissansa / piiskoissaan

Ela

-sta

piiskastani

piiskastasi

piiskastansa / piiskastaan

piiskoistani

piiskoistasi

piiskoistansa / piiskoistaan

All

-lle

piiskalleni

piiskallesi

piiskallensa / piiskalleen

piiskoilleni

piiskoillesi

piiskoillensa / piiskoillean

Ade

-lla

piiskallani

piiskallasi

piiskallansa / piiskallaan

piiskoillani

piiskoillasi

piiskoillansa / piiskoillaan

Abl

-lta

piiskaltani

piiskaltasi

piiskaltansa / piiskaltaan

piiskoiltani

piiskoiltasi

piiskoiltansa / piiskoiltaan

Tra

-ksi

piiskakseni

piiskaksesi

piiskaksensa / piiskakseen

piiskoikseni

piiskoiksesi

piiskoiksensa / piiskoikseen

Ess

-na

piiskanani

piiskanasi

piiskanansa / piiskanaan

piiskoinani

piiskoinasi

piiskoinansa / piiskoinaan

Abe

-tta

piiskattani

piiskattasi

piiskattansa / piiskattaan

piiskoittani

piiskoittasi

piiskoittansa / piiskoittaan

Com

-ne

-

-

-

piiskoineni

piiskoinesi

piiskoinensa / piiskoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

piiskamme

piiskamme

piiskanne

piiskanne

piiskansa

piiskansa

Par

-ta

piiskaamme

piiskojamme

piiskaanne

piiskojanne

piiskaansa / piiskaaan

piiskojansa / piiskojaan

Gen

-n

piiskamme

piiskojemme

piiskanne

piiskojenne

piiskansa

piiskojensa

Ill

mihin

piiskaamme

piiskoihimme

piiskaanne

piiskoihinne

piiskaansa

piiskoihinsa

Ine

-ssa

piiskassamme

piiskoissamme

piiskassanne

piiskoissanne

piiskassansa / piiskassaan

piiskoissansa / piiskoissaan

Ela

-sta

piiskastamme

piiskoistamme

piiskastanne

piiskoistanne

piiskastansa / piiskastaan

piiskoistansa / piiskoistaan

All

-lle

piiskallemme

piiskoillemme

piiskallenne

piiskoillenne

piiskallensa / piiskalleen

piiskoillensa / piiskoillean

Ade

-lla

piiskallamme

piiskoillamme

piiskallanne

piiskoillanne

piiskallansa / piiskallaan

piiskoillansa / piiskoillaan

Abl

-lta

piiskaltamme

piiskoiltamme

piiskaltanne

piiskoiltanne

piiskaltansa / piiskaltaan

piiskoiltansa / piiskoiltaan

Tra

-ksi

piiskaksemme

piiskoiksemme

piiskaksenne

piiskoiksenne

piiskaksensa / piiskakseen

piiskoiksensa / piiskoikseen

Ess

-na

piiskanamme

piiskoinamme

piiskananne

piiskoinanne

piiskanansa / piiskanaan

piiskoinansa / piiskoinaan

Abe

-tta

piiskattamme

piiskoittamme

piiskattanne

piiskoittanne

piiskattansa / piiskattaan

piiskoittansa / piiskoittaan

Com

-ne

-

piiskoinemme

-

piiskoinenne

-

piiskoinensa / piiskoineen

Singular

Plural

Nom

-

piiskamme

piiskanne

piiskansa

piiskamme

piiskanne

piiskansa

Par

-ta

piiskaamme

piiskaanne

piiskaansa / piiskaaan

piiskojamme

piiskojanne

piiskojansa / piiskojaan

Gen

-n

piiskamme

piiskanne

piiskansa

piiskojemme

piiskojenne

piiskojensa

Ill

mihin

piiskaamme

piiskaanne

piiskaansa

piiskoihimme

piiskoihinne

piiskoihinsa

Ine

-ssa

piiskassamme

piiskassanne

piiskassansa / piiskassaan

piiskoissamme

piiskoissanne

piiskoissansa / piiskoissaan

Ela

-sta

piiskastamme

piiskastanne

piiskastansa / piiskastaan

piiskoistamme

piiskoistanne

piiskoistansa / piiskoistaan

All

-lle

piiskallemme

piiskallenne

piiskallensa / piiskalleen

piiskoillemme

piiskoillenne

piiskoillensa / piiskoillean

Ade

-lla

piiskallamme

piiskallanne

piiskallansa / piiskallaan

piiskoillamme

piiskoillanne

piiskoillansa / piiskoillaan

Abl

-lta

piiskaltamme

piiskaltanne

piiskaltansa / piiskaltaan

piiskoiltamme

piiskoiltanne

piiskoiltansa / piiskoiltaan

Tra

-ksi

piiskaksemme

piiskaksenne

piiskaksensa / piiskakseen

piiskoiksemme

piiskoiksenne

piiskoiksensa / piiskoikseen

Ess

-na

piiskanamme

piiskananne

piiskanansa / piiskanaan

piiskoinamme

piiskoinanne

piiskoinansa / piiskoinaan

Abe

-tta

piiskattamme

piiskattanne

piiskattansa / piiskattaan

piiskoittamme

piiskoittanne

piiskoittansa / piiskoittaan

Com

-ne

-

-

-

piiskoinemme

piiskoinenne

piiskoinensa / piiskoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

rear taka-
back selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka-
backward takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka-
posterior taka-, taempi
tail perä-, taka-
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; ParaCrawl Parallel Corpus, sentence 7890.; Tampere University of Technology Parallel Corpus; Europarl, sentence 45682.; OPUS 100 parallel corpus Taka oli täysin likainen. The back was completely dirty. Hänen nimensä on Taka. Her name is Taka.. Onko joku taassa? Is anyone here? Taalla sataa usein. It often rains here. Siirrä auto taassa. Move the car at the back. Onko kukaan taassa? Is anyone back here? Taalla olen. am here. Sama taalla. Same here. Takasi on paljon tilaa leikkiä. There is a lot of space to play at the back. Laita tavarat taassa. Put the things at the back. Show more arrow right

Wiktionary

(rare, poetic) the backside. In the expression omasta takaa the word refers to self-support. Fin:Meillä on lakanat omasta takaa.Eng:We have our own bedsheets.Fin:Hyvä, että meillä on juomavettä omasta takaa!Eng:Good that we have our own supply of drinking water! Show more arrow right Adjectives taempitakainentakimmainen Adverbs see the inflection table. Nouns taustausta Prefixes taka- Verbs taannehtiataantuataatataetataittaataittua Show more arrow right From Proto-Finnic taka, from Proto-Uralic taka. Show more arrow right

Wikipedia

Taka
myös Toke, atolli Marshallinsaarilla Bangladeshin taka
Bangladeshin rahayksikkö Jussi Taka
(s. 1993), suomalainen lumilautailija Maija Taka (1912–1984), suomalainen lääkäri, tietokirjailija, pakinoitsija ja terveyskasvattaja Suzuka Taka (s. 1996), japanilainen jääkiekkoilija.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takani

takani

takasi

takasi

takansa

takansa

Par

-ta

takaani

takojani

takaasi

takojasi

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takojeni

takasi

takojesi

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaani

takoihini

takaasi

takoihisi

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taoissani / ta’oissani

taassasi / ta’assasi

taoissasi / ta’oissasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taoistani / ta’oistani

taastasi / ta’astasi

taoistasi / ta’oistasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taoilleni / ta’oilleni

taallesi / ta’allesi

taoillesi / ta’oillesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taoillani / ta’oillani

taallasi / ta’allasi

taoillasi / ta’oillasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taoiltani / ta’oiltani

taaltasi / ta’altasi

taoiltasi / ta’oiltasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taoikseni / ta’oikseni

taaksesi / ta’aksesi

taoiksesi / ta’oiksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takoinani

takanasi

takoinasi

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taoittani / ta’oittani

taattasi / ta’attasi

taoittasi / ta’oittasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoineni

-

takoinesi

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takani

takasi

takansa

takani

takasi

takansa

Par

-ta

takaani

takaasi

takaansa

takojani

takojasi

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takasi

takansa

takojeni

takojesi

takojensa

Ill

mihin

takaani

takaasi

takaansa

takoihini

takoihisi

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taassasi / ta’assasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissani / ta’oissani

taoissasi / ta’oissasi

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taastasi / ta’astasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistani / ta’oistani

taoistasi / ta’oistasi

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taallesi / ta’allesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoilleni / ta’oilleni

taoillesi / ta’oillesi

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taallasi / ta’allasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillani / ta’oillani

taoillasi / ta’oillasi

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taaltasi / ta’altasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltani / ta’oiltani

taoiltasi / ta’oiltasi

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taaksesi / ta’aksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseni / ta’oikseni

taoiksesi / ta’oiksesi

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takanasi

takanansa / takanaan

takoinani

takoinasi

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taattasi / ta’attasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittani / ta’oittani

taoittasi / ta’oittasi

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoineni

takoinesi

takoinensa / takoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takamme

takanne

takanne

takansa

takansa

Par

-ta

takaamme

takojamme

takaanne

takojanne

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takojemme

takanne

takojenne

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takoihimme

takaanne

takoihinne

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taoissamme / ta’oissamme

taassanne / ta’assanne

taoissanne / ta’oissanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taoistamme / ta’oistamme

taastanne / ta’astanne

taoistanne / ta’oistanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taoillemme / ta’oillemme

taallenne / ta’allenne

taoillenne / ta’oillenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taoillamme / ta’oillamme

taallanne / ta’allanne

taoillanne / ta’oillanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taoiltamme / ta’oiltamme

taaltanne / ta’altanne

taoiltanne / ta’oiltanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taoiksemme / ta’oiksemme

taaksenne / ta’aksenne

taoiksenne / ta’oiksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takoinamme

takananne

takoinanne

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taoittamme / ta’oittamme

taattanne / ta’attanne

taoittanne / ta’oittanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoinemme

-

takoinenne

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takanne

takansa

takamme

takanne

takansa

Par

-ta

takaamme

takaanne

takaansa

takojamme

takojanne

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takanne

takansa

takojemme

takojenne

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takaanne

takaansa

takoihimme

takoihinne

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taassanne / ta’assanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissamme / ta’oissamme

taoissanne / ta’oissanne

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taastanne / ta’astanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistamme / ta’oistamme

taoistanne / ta’oistanne

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taallenne / ta’allenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillemme / ta’oillemme

taoillenne / ta’oillenne

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taallanne / ta’allanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillamme / ta’oillamme

taoillanne / ta’oillanne

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taaltanne / ta’altanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltamme / ta’oiltamme

taoiltanne / ta’oiltanne

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taaksenne / ta’aksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoiksemme / ta’oiksemme

taoiksenne / ta’oiksenne

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takananne

takanansa / takanaan

takoinamme

takoinanne

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taattanne / ta’attanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittamme / ta’oittamme

taoittanne / ta’oittanne

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoinemme

takoinenne

takoinensa / takoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept