logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

Ominainen, noun

Word analysis
Ominaistiloja

Ominaistiloja

Ominainen

Noun, Prop Sem/Geo Cmp

+ tila

Noun, Plural Partitive

Ominainen

Noun, Prop Cmp

+ tila

Noun, Plural Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

Ominainen

Ominaiset

Par

-ta

Ominaista

Ominaisia

Gen

-n

Ominaisen

Ominaisien / Ominaisten

Ill

mihin

Ominaiseen

Ominaisiin

Ine

-ssa

Ominaisessa

Ominaisissa

Ela

-sta

Ominaisesta

Ominaisista

All

-lle

Ominaiselle

Ominaisille

Ade

-lla

Ominaisella

Ominaisilla

Abl

-lta

Ominaiselta

Ominaisilta

Tra

-ksi

Ominaiseksi

Ominaisiksi

Ess

-na

Ominaisena

Ominaisina

Abe

-tta

Ominaisetta

Ominaisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

Ominaisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

Ominainen

Ominaiset

Par

-ta

Ominaista

Ominaisia

Gen

-n

Ominaisen

Ominaisien / Ominaisten

Ill

mihin

Ominaiseen

Ominaisiin

Ine

-ssa

Ominaisessa

Ominaisissa

Ela

-sta

Ominaisesta

Ominaisista

All

-lle

Ominaiselle

Ominaisille

Ade

-lla

Ominaisella

Ominaisilla

Abl

-lta

Ominaiselta

Ominaisilta

Tra

-ksi

Ominaiseksi

Ominaisiksi

Ess

-na

Ominaisena

Ominaisina

Abe

-tta

Ominaisetta

Ominaisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

Ominaisin

characteristic ominainen, luonteenomainen, tunnusomainen
peculiar erikoinen, ominainen, omituinen, outo, kummallinen, luonteenomainen
appropriate sopiva, tarkoituksenmukainen, kuuluva, ominainen
incident ominainen, liittyvä
proper asianmukainen, oikea, kunnon, sopiva, varsinainen, ominainen
specific erityinen, tietty, täsmällinen, nimenomainen, ominainen, tarkoin määrätty
Characteristic
Show more arrow right

Wiktionary

typical, characteristic Show more arrow right oma +‎ -nainen Show more arrow right

Wikipedia

Omenainen Omenainen (or Ominainen; Swedish: Ominaisholmen) is a state-owned uninhabited island in the municipality of Nagu (now Pargas), Finland, in the central Archipelago Sea. The size of the island is about seven hectares and its highest point is about 22 meters high. Trees grow there, and the beaches are rugged and inaccessible. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

Ominaiseni

-

Ominaisesi

-

Ominaisensa / Ominaisean

Par

-ta

Ominaistani

Ominaisiani

Ominaistasi

Ominaisiasi

Ominaistansa / Ominaistaan

Ominaisiansa / Ominaisiaan

Gen

-n

Ominaiseni

Ominaisieni / Ominaisteni

Ominaisesi

Ominaisiesi / Ominaistesi

Ominaisensa / Ominaisean

Ominaisiensa / Ominaistensa

Ill

mihin

Ominaiseeni

Ominaisiini

Ominaiseesi

Ominaisiisi

Ominaiseensa

Ominaisiinsa

Ine

-ssa

Ominaisessani

Ominaisissani

Ominaisessasi

Ominaisissasi

Ominaisessansa / Ominaisessaan

Ominaisissansa / Ominaisissaan

Ela

-sta

Ominaisestani

Ominaisistani

Ominaisestasi

Ominaisistasi

Ominaisestansa / Ominaisestaan

Ominaisistansa / Ominaisistaan

All

-lle

Ominaiselleni

Ominaisilleni

Ominaisellesi

Ominaisillesi

Ominaisellensa / Ominaiselleen

Ominaisilleen / Ominaisillensa

Ade

-lla

Ominaisellani

Ominaisillani

Ominaisellasi

Ominaisillasi

Ominaisellansa / Ominaisellaan

Ominaisillansa / Ominaisillaan

Abl

-lta

Ominaiseltani

Ominaisiltani

Ominaiseltasi

Ominaisiltasi

Ominaiseltansa / Ominaiseltaan

Ominaisiltansa / Ominaisiltaan

Tra

-ksi

Ominaisekseni

Ominaisikseni

Ominaiseksesi

Ominaisiksesi

Ominaiseksensa / Ominaisekseen

Ominaisiksensa / Ominaisikseen

Ess

-na

Ominaisenani

Ominaisinani

Ominaisenasi

Ominaisinasi

Ominaisenansa / Ominaisenaan

Ominaisinansa / Ominaisinaan

Abe

-tta

Ominaisettani

Ominaisittani

Ominaisettasi

Ominaisittasi

Ominaisettansa / Ominaisettaan

Ominaisittansa / Ominaisittaan

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

Ominaiseni

Ominaisesi

Ominaisensa / Ominaisean

Par

-ta

Ominaistani

Ominaistasi

Ominaistansa / Ominaistaan

Ominaisiani

Ominaisiasi

Ominaisiansa / Ominaisiaan

Gen

-n

Ominaiseni

Ominaisesi

Ominaisensa / Ominaisean

Ominaisieni / Ominaisteni

Ominaisiesi / Ominaistesi

Ominaisiensa / Ominaistensa

Ill

mihin

Ominaiseeni

Ominaiseesi

Ominaiseensa

Ominaisiini

Ominaisiisi

Ominaisiinsa

Ine

-ssa

Ominaisessani

Ominaisessasi

Ominaisessansa / Ominaisessaan

Ominaisissani

Ominaisissasi

Ominaisissansa / Ominaisissaan

Ela

-sta

Ominaisestani

Ominaisestasi

Ominaisestansa / Ominaisestaan

Ominaisistani

Ominaisistasi

Ominaisistansa / Ominaisistaan

All

-lle

Ominaiselleni

Ominaisellesi

Ominaisellensa / Ominaiselleen

Ominaisilleni

Ominaisillesi

Ominaisilleen / Ominaisillensa

Ade

-lla

Ominaisellani

Ominaisellasi

Ominaisellansa / Ominaisellaan

Ominaisillani

Ominaisillasi

Ominaisillansa / Ominaisillaan

Abl

-lta

Ominaiseltani

Ominaiseltasi

Ominaiseltansa / Ominaiseltaan

Ominaisiltani

Ominaisiltasi

Ominaisiltansa / Ominaisiltaan

Tra

-ksi

Ominaisekseni

Ominaiseksesi

Ominaiseksensa / Ominaisekseen

Ominaisikseni

Ominaisiksesi

Ominaisiksensa / Ominaisikseen

Ess

-na

Ominaisenani

Ominaisenasi

Ominaisenansa / Ominaisenaan

Ominaisinani

Ominaisinasi

Ominaisinansa / Ominaisinaan

Abe

-tta

Ominaisettani

Ominaisettasi

Ominaisettansa / Ominaisettaan

Ominaisittani

Ominaisittasi

Ominaisittansa / Ominaisittaan

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

Ominaisemme

-

Ominaisenne

-

Ominaisensa / Ominaisean

Par

-ta

Ominaistamme

Ominaisiamme

Ominaistanne

Ominaisianne

Ominaistansa / Ominaistaan

Ominaisiansa / Ominaisiaan

Gen

-n

Ominaisemme

Ominaisiemme / Ominaistemme

Ominaisenne

Ominaisienne / Ominaistenne

Ominaisensa / Ominaisean

Ominaisiensa / Ominaistensa

Ill

mihin

Ominaiseemme

Ominaisiimme

Ominaiseenne

Ominaisiinne

Ominaiseensa

Ominaisiinsa

Ine

-ssa

Ominaisessamme

Ominaisissamme

Ominaisessanne

Ominaisissanne

Ominaisessansa / Ominaisessaan

Ominaisissansa / Ominaisissaan

Ela

-sta

Ominaisestamme

Ominaisistamme

Ominaisestanne

Ominaisistanne

Ominaisestansa / Ominaisestaan

Ominaisistansa / Ominaisistaan

All

-lle

Ominaisellemme

Ominaisillemme

Ominaisellenne

Ominaisillenne

Ominaisellensa / Ominaiselleen

Ominaisilleen / Ominaisillensa

Ade

-lla

Ominaisellamme

Ominaisillamme

Ominaisellanne

Ominaisillanne

Ominaisellansa / Ominaisellaan

Ominaisillansa / Ominaisillaan

Abl

-lta

Ominaiseltamme

Ominaisiltamme

Ominaiseltanne

Ominaisiltanne

Ominaiseltansa / Ominaiseltaan

Ominaisiltansa / Ominaisiltaan

Tra

-ksi

Ominaiseksemme

Ominaisiksemme

Ominaiseksenne

Ominaisiksenne

Ominaiseksensa / Ominaisekseen

Ominaisiksensa / Ominaisikseen

Ess

-na

Ominaisenamme

Ominaisinamme

Ominaisenanne

Ominaisinanne

Ominaisenansa / Ominaisenaan

Ominaisinansa / Ominaisinaan

Abe

-tta

Ominaisettamme

Ominaisittamme

Ominaisettanne

Ominaisittanne

Ominaisettansa / Ominaisettaan

Ominaisittansa / Ominaisittaan

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

Ominaisemme

Ominaisenne

Ominaisensa / Ominaisean

Par

-ta

Ominaistamme

Ominaistanne

Ominaistansa / Ominaistaan

Ominaisiamme

Ominaisianne

Ominaisiansa / Ominaisiaan

Gen

-n

Ominaisemme

Ominaisenne

Ominaisensa / Ominaisean

Ominaisiemme / Ominaistemme

Ominaisienne / Ominaistenne

Ominaisiensa / Ominaistensa

Ill

mihin

Ominaiseemme

Ominaiseenne

Ominaiseensa

Ominaisiimme

Ominaisiinne

Ominaisiinsa

Ine

-ssa

Ominaisessamme

Ominaisessanne

Ominaisessansa / Ominaisessaan

Ominaisissamme

Ominaisissanne

Ominaisissansa / Ominaisissaan

Ela

-sta

Ominaisestamme

Ominaisestanne

Ominaisestansa / Ominaisestaan

Ominaisistamme

Ominaisistanne

Ominaisistansa / Ominaisistaan

All

-lle

Ominaisellemme

Ominaisellenne

Ominaisellensa / Ominaiselleen

Ominaisillemme

Ominaisillenne

Ominaisilleen / Ominaisillensa

Ade

-lla

Ominaisellamme

Ominaisellanne

Ominaisellansa / Ominaisellaan

Ominaisillamme

Ominaisillanne

Ominaisillansa / Ominaisillaan

Abl

-lta

Ominaiseltamme

Ominaiseltanne

Ominaiseltansa / Ominaiseltaan

Ominaisiltamme

Ominaisiltanne

Ominaisiltansa / Ominaisiltaan

Tra

-ksi

Ominaiseksemme

Ominaiseksenne

Ominaiseksensa / Ominaisekseen

Ominaisiksemme

Ominaisiksenne

Ominaisiksensa / Ominaisikseen

Ess

-na

Ominaisenamme

Ominaisenanne

Ominaisenansa / Ominaisenaan

Ominaisinamme

Ominaisinanne

Ominaisinansa / Ominaisinaan

Abe

-tta

Ominaisettamme

Ominaisettanne

Ominaisettansa / Ominaisettaan

Ominaisittamme

Ominaisittanne

Ominaisittansa / Ominaisittaan

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tila

tilat

Par

-ta

tilaa

tiloja

Gen

-n

tilan

tilojen

Ill

mihin

tilaan

tiloihin

Ine

-ssa

tilassa

tiloissa

Ela

-sta

tilasta

tiloista

All

-lle

tilalle

tiloille

Ade

-lla

tilalla

tiloilla

Abl

-lta

tilalta

tiloilta

Tra

-ksi

tilaksi

tiloiksi

Ess

-na

tilana

tiloina

Abe

-tta

tilatta

tiloitta

Com

-ne

-

tiloine

Ins

-in

-

tiloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tila

tilat

Par

-ta

tilaa

tiloja

Gen

-n

tilan

tilojen

Ill

mihin

tilaan

tiloihin

Ine

-ssa

tilassa

tiloissa

Ela

-sta

tilasta

tiloista

All

-lle

tilalle

tiloille

Ade

-lla

tilalla

tiloilla

Abl

-lta

tilalta

tiloilta

Tra

-ksi

tilaksi

tiloiksi

Ess

-na

tilana

tiloina

Abe

-tta

tilatta

tiloitta

Com

-ne

-

tiloine

Ins

-in

-

tiloin

status status, tila, asema, tilanne
mode tila, moodi, toimintatila, tapa, muoti, tyyli
space tila, avaruus, välilyönti, väli, paikka, tyhjä tila
state osavaltio, valtio, tila, olomuoto, kunto, aste
room huone, tila, kamari, asunto, mahdollisuus, sija
condition kunto, ehto, tila, asema, sääty
accommodation majoitus, asunto, majoitusmahdollisuudet, tilat, mukauttaminen, tila
domain ala, piiri, suurtila, isäntä, tila, maa-alue
plight ahdinko, tila
stead sija, tila
spread leviäminen, ero, levite, aukeama, erotus, tila
rating luokitus, teho, luokka, luottokelpoisuus, normitus, tila
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl v8; Europarl Parallel Corpus; OPUS; Tatoeba; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence 39275; OpenSubtitles Mikä tilanne? What's the situation? Mikä tilanne on? What's the score? Tila on suuri ja valoisa. The space is large and bright. Tila on avara ja valoisa. The space is spacious and bright. Tila on varattu huomiseen asti. The room is reserved until tomorrow. Tila on jaettu kahteen eri osaan. The space is divided into two separate sections. Tilaa ei ole tuhlattu. No wasted space. Kaipaan vanhaa tilaani. I miss my old space. Meillä on tilanne täällä. We' ve got a situation here. Tilassasi on paljon tilaa liikkua. There is plenty of space to move around in your space. Show more arrow right

Wiktionary

state (condition or situation) condition (state of an object, especially health status) Short for maatila (“farm”). space (volume) space (area or volume occupied by or intended for a person or thing) room (space) stead (place or room which another person had, has, or might have) Fin:Työskentelen hänen tilallaan tänään.Eng:I will work in her stead/her place today (I will take her spot). mode, state Show more arrow right From Proto-Finnic tila (compare Ludian ťila, Veps tila, dialectal Estonian tila), borrowed from Proto-Germanic tilą (compare Old English til and German Ziel). Show more arrow right

Wikipedia

fysikaalinen avaruus
eli tila, johon aine on fyysisesti levittäytynyt, ja kappaleilla ja tapahtumilla on suhteellinen paikka toisiinsa nähden maatila
yhden tai useamman tilan eli kiinteistön tai tilanosan muodostama maatilataloudellinen kokonaisuus, joka kuuluu samalle omistajalle tai yhteisesti samoille omistajille T i l a
sisustusohjelma MTV3 -kanavalla Tila
suomalainen sukunimi tila
(aiemmin myös maarekisteritila), kiinteistörekisteriin merkitty kiinteistö
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tilani

tilani

tilasi

tilasi

tilansa

tilansa

Par

-ta

tilaani

tilojani

tilaasi

tilojasi

tilaansa / tilaaan

tilojansa / tilojaan

Gen

-n

tilani

tilojeni

tilasi

tilojesi

tilansa

tilojensa

Ill

mihin

tilaani

tiloihini

tilaasi

tiloihisi

tilaansa

tiloihinsa

Ine

-ssa

tilassani

tiloissani

tilassasi

tiloissasi

tilassansa / tilassaan

tiloissansa / tiloissaan

Ela

-sta

tilastani

tiloistani

tilastasi

tiloistasi

tilastansa / tilastaan

tiloistansa / tiloistaan

All

-lle

tilalleni

tiloilleni

tilallesi

tiloillesi

tilallensa / tilalleen

tiloillensa / tiloillean

Ade

-lla

tilallani

tiloillani

tilallasi

tiloillasi

tilallansa / tilallaan

tiloillansa / tiloillaan

Abl

-lta

tilaltani

tiloiltani

tilaltasi

tiloiltasi

tilaltansa / tilaltaan

tiloiltansa / tiloiltaan

Tra

-ksi

tilakseni

tiloikseni

tilaksesi

tiloiksesi

tilaksensa / tilakseen

tiloiksensa / tiloikseen

Ess

-na

tilanani

tiloinani

tilanasi

tiloinasi

tilanansa / tilanaan

tiloinansa / tiloinaan

Abe

-tta

tilattani

tiloittani

tilattasi

tiloittasi

tilattansa / tilattaan

tiloittansa / tiloittaan

Com

-ne

-

tiloineni

-

tiloinesi

-

tiloinensa / tiloineen

Singular

Plural

Nom

-

tilani

tilasi

tilansa

tilani

tilasi

tilansa

Par

-ta

tilaani

tilaasi

tilaansa / tilaaan

tilojani

tilojasi

tilojansa / tilojaan

Gen

-n

tilani

tilasi

tilansa

tilojeni

tilojesi

tilojensa

Ill

mihin

tilaani

tilaasi

tilaansa

tiloihini

tiloihisi

tiloihinsa

Ine

-ssa

tilassani

tilassasi

tilassansa / tilassaan

tiloissani

tiloissasi

tiloissansa / tiloissaan

Ela

-sta

tilastani

tilastasi

tilastansa / tilastaan

tiloistani

tiloistasi

tiloistansa / tiloistaan

All

-lle

tilalleni

tilallesi

tilallensa / tilalleen

tiloilleni

tiloillesi

tiloillensa / tiloillean

Ade

-lla

tilallani

tilallasi

tilallansa / tilallaan

tiloillani

tiloillasi

tiloillansa / tiloillaan

Abl

-lta

tilaltani

tilaltasi

tilaltansa / tilaltaan

tiloiltani

tiloiltasi

tiloiltansa / tiloiltaan

Tra

-ksi

tilakseni

tilaksesi

tilaksensa / tilakseen

tiloikseni

tiloiksesi

tiloiksensa / tiloikseen

Ess

-na

tilanani

tilanasi

tilanansa / tilanaan

tiloinani

tiloinasi

tiloinansa / tiloinaan

Abe

-tta

tilattani

tilattasi

tilattansa / tilattaan

tiloittani

tiloittasi

tiloittansa / tiloittaan

Com

-ne

-

-

-

tiloineni

tiloinesi

tiloinensa / tiloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tilamme

tilamme

tilanne

tilanne

tilansa

tilansa

Par

-ta

tilaamme

tilojamme

tilaanne

tilojanne

tilaansa / tilaaan

tilojansa / tilojaan

Gen

-n

tilamme

tilojemme

tilanne

tilojenne

tilansa

tilojensa

Ill

mihin

tilaamme

tiloihimme

tilaanne

tiloihinne

tilaansa

tiloihinsa

Ine

-ssa

tilassamme

tiloissamme

tilassanne

tiloissanne

tilassansa / tilassaan

tiloissansa / tiloissaan

Ela

-sta

tilastamme

tiloistamme

tilastanne

tiloistanne

tilastansa / tilastaan

tiloistansa / tiloistaan

All

-lle

tilallemme

tiloillemme

tilallenne

tiloillenne

tilallensa / tilalleen

tiloillensa / tiloillean

Ade

-lla

tilallamme

tiloillamme

tilallanne

tiloillanne

tilallansa / tilallaan

tiloillansa / tiloillaan

Abl

-lta

tilaltamme

tiloiltamme

tilaltanne

tiloiltanne

tilaltansa / tilaltaan

tiloiltansa / tiloiltaan

Tra

-ksi

tilaksemme

tiloiksemme

tilaksenne

tiloiksenne

tilaksensa / tilakseen

tiloiksensa / tiloikseen

Ess

-na

tilanamme

tiloinamme

tilananne

tiloinanne

tilanansa / tilanaan

tiloinansa / tiloinaan

Abe

-tta

tilattamme

tiloittamme

tilattanne

tiloittanne

tilattansa / tilattaan

tiloittansa / tiloittaan

Com

-ne

-

tiloinemme

-

tiloinenne

-

tiloinensa / tiloineen

Singular

Plural

Nom

-

tilamme

tilanne

tilansa

tilamme

tilanne

tilansa

Par

-ta

tilaamme

tilaanne

tilaansa / tilaaan

tilojamme

tilojanne

tilojansa / tilojaan

Gen

-n

tilamme

tilanne

tilansa

tilojemme

tilojenne

tilojensa

Ill

mihin

tilaamme

tilaanne

tilaansa

tiloihimme

tiloihinne

tiloihinsa

Ine

-ssa

tilassamme

tilassanne

tilassansa / tilassaan

tiloissamme

tiloissanne

tiloissansa / tiloissaan

Ela

-sta

tilastamme

tilastanne

tilastansa / tilastaan

tiloistamme

tiloistanne

tiloistansa / tiloistaan

All

-lle

tilallemme

tilallenne

tilallensa / tilalleen

tiloillemme

tiloillenne

tiloillensa / tiloillean

Ade

-lla

tilallamme

tilallanne

tilallansa / tilallaan

tiloillamme

tiloillanne

tiloillansa / tiloillaan

Abl

-lta

tilaltamme

tilaltanne

tilaltansa / tilaltaan

tiloiltamme

tiloiltanne

tiloiltansa / tiloiltaan

Tra

-ksi

tilaksemme

tilaksenne

tilaksensa / tilakseen

tiloiksemme

tiloiksenne

tiloiksensa / tiloikseen

Ess

-na

tilanamme

tilananne

tilanansa / tilanaan

tiloinamme

tiloinanne

tiloinansa / tiloinaan

Abe

-tta

tilattamme

tilattanne

tilattansa / tilattaan

tiloittamme

tiloittanne

tiloittansa / tiloittaan

Com

-ne

-

-

-

tiloinemme

tiloinenne

tiloinensa / tiloineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept