logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

omanlainen, noun

Word analysis
omanlaista

omanlaista

omanlainen

Noun, Singular Partitive

oma

Adjective, Singular Genitive

+ laki

Noun, Singular Elative

oma

Adjective, Singular Genitive

+ laki

Noun, Plural Elative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

omanlainen

omanlaiset

Par

-ta

omanlaista

omanlaisia

Gen

-n

omanlaisen

omanlaisien / omanlaisten

Ill

mihin

omanlaiseen

omanlaisiin

Ine

-ssa

omanlaisessa

omanlaisissa

Ela

-sta

omanlaisesta

omanlaisista

All

-lle

omanlaiselle

omanlaisille

Ade

-lla

omanlaisella

omanlaisilla

Abl

-lta

omanlaiselta

omanlaisilta

Tra

-ksi

omanlaiseksi

omanlaisiksi

Ess

-na

omanlaisena

omanlaisina

Abe

-tta

omanlaisetta

omanlaisitta

Com

-ne

-

omanlaisine

Ins

-in

-

omanlaisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

omanlainen

omanlaiset

Par

-ta

omanlaista

omanlaisia

Gen

-n

omanlaisen

omanlaisien / omanlaisten

Ill

mihin

omanlaiseen

omanlaisiin

Ine

-ssa

omanlaisessa

omanlaisissa

Ela

-sta

omanlaisesta

omanlaisista

All

-lle

omanlaiselle

omanlaisille

Ade

-lla

omanlaisella

omanlaisilla

Abl

-lta

omanlaiselta

omanlaisilta

Tra

-ksi

omanlaiseksi

omanlaisiksi

Ess

-na

omanlaisena

omanlaisina

Abe

-tta

omanlaisetta

omanlaisitta

Com

-ne

-

omanlaisine

Ins

-in

-

omanlaisin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

own kind
own
your
for your
their own
your own
kind
kind of
forms
form
form of
Show more arrow right
opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3 Olit omanlaisesi. You ' re your own person. Yhden omanlaisesi. One of your own! Hän on omanlaisensa. And no, I don't think she's prettier than you. Sinä olet omanlaisesi. You are a singularity. Teitte siitä omanlaisenne. And you made it your own. Marvin oli omanlaisensa. Marvin was different. Tee laulusta omanlaisesi. Make it yours. Hän oli niin omanlaisensa. She was such a free spirit. Jokaisella on omanlaisensa. Each has its own unique pattern. Olimme omanlaisemme klaani. ( Br / gifte Hill ) We just were a clan to ourselves. Show more arrow right

Wiktionary

of their own kind, of their own Show more arrow right The adjective is mostly seen with an attached possessive suffix (unlike most other adjectives that do not receive it with the possessive suffix being added to the noun instead): omanlainen + -ni = omanlaiseniomanlainen + -si = omanlaisesiomanlainen + -nsa = omanlaisensaomanlainen + -mme = omanlaisemmeomanlainen + -nne = omanlaisenne Show more arrow right oman +‎ -lainen Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

omanlaiseni

omanlaiseni

omanlaisesi

omanlaisesi

omanlaisensa

omanlaisensa

Par

-ta

omanlaistani

omanlaisiani

omanlaistasi

omanlaisiasi

omanlaistansa / omanlaistaan

omanlaisiansa / omanlaisiaan

Gen

-n

omanlaiseni

omanlaisieni / omanlaisteni

omanlaisesi

omanlaisiesi / omanlaistesi

omanlaisensa

omanlaisiensa / omanlaistensa

Ill

mihin

omanlaiseeni

omanlaisiini

omanlaiseesi

omanlaisiisi

omanlaiseensa

omanlaisiinsa

Ine

-ssa

omanlaisessani

omanlaisissani

omanlaisessasi

omanlaisissasi

omanlaisessansa / omanlaisessaan

omanlaisissansa / omanlaisissaan

Ela

-sta

omanlaisestani

omanlaisistani

omanlaisestasi

omanlaisistasi

omanlaisestansa / omanlaisestaan

omanlaisistansa / omanlaisistaan

All

-lle

omanlaiselleni

omanlaisilleni

omanlaisellesi

omanlaisillesi

omanlaisellensa / omanlaiselleen

omanlaisillensa / omanlaisillean

Ade

-lla

omanlaisellani

omanlaisillani

omanlaisellasi

omanlaisillasi

omanlaisellansa / omanlaisellaan

omanlaisillansa / omanlaisillaan

Abl

-lta

omanlaiseltani

omanlaisiltani

omanlaiseltasi

omanlaisiltasi

omanlaiseltansa / omanlaiseltaan

omanlaisiltansa / omanlaisiltaan

Tra

-ksi

omanlaisekseni

omanlaisikseni

omanlaiseksesi

omanlaisiksesi

omanlaiseksensa / omanlaisekseen

omanlaisiksensa / omanlaisikseen

Ess

-na

omanlaisenani

omanlaisinani

omanlaisenasi

omanlaisinasi

omanlaisenansa / omanlaisenaan

omanlaisinansa / omanlaisinaan

Abe

-tta

omanlaisettani

omanlaisittani

omanlaisettasi

omanlaisittasi

omanlaisettansa / omanlaisettaan

omanlaisittansa / omanlaisittaan

Com

-ne

-

omanlaisineni

-

omanlaisinesi

-

omanlaisinensa / omanlaisineen

Singular

Plural

Nom

-

omanlaiseni

omanlaisesi

omanlaisensa

omanlaiseni

omanlaisesi

omanlaisensa

Par

-ta

omanlaistani

omanlaistasi

omanlaistansa / omanlaistaan

omanlaisiani

omanlaisiasi

omanlaisiansa / omanlaisiaan

Gen

-n

omanlaiseni

omanlaisesi

omanlaisensa

omanlaisieni / omanlaisteni

omanlaisiesi / omanlaistesi

omanlaisiensa / omanlaistensa

Ill

mihin

omanlaiseeni

omanlaiseesi

omanlaiseensa

omanlaisiini

omanlaisiisi

omanlaisiinsa

Ine

-ssa

omanlaisessani

omanlaisessasi

omanlaisessansa / omanlaisessaan

omanlaisissani

omanlaisissasi

omanlaisissansa / omanlaisissaan

Ela

-sta

omanlaisestani

omanlaisestasi

omanlaisestansa / omanlaisestaan

omanlaisistani

omanlaisistasi

omanlaisistansa / omanlaisistaan

All

-lle

omanlaiselleni

omanlaisellesi

omanlaisellensa / omanlaiselleen

omanlaisilleni

omanlaisillesi

omanlaisillensa / omanlaisillean

Ade

-lla

omanlaisellani

omanlaisellasi

omanlaisellansa / omanlaisellaan

omanlaisillani

omanlaisillasi

omanlaisillansa / omanlaisillaan

Abl

-lta

omanlaiseltani

omanlaiseltasi

omanlaiseltansa / omanlaiseltaan

omanlaisiltani

omanlaisiltasi

omanlaisiltansa / omanlaisiltaan

Tra

-ksi

omanlaisekseni

omanlaiseksesi

omanlaiseksensa / omanlaisekseen

omanlaisikseni

omanlaisiksesi

omanlaisiksensa / omanlaisikseen

Ess

-na

omanlaisenani

omanlaisenasi

omanlaisenansa / omanlaisenaan

omanlaisinani

omanlaisinasi

omanlaisinansa / omanlaisinaan

Abe

-tta

omanlaisettani

omanlaisettasi

omanlaisettansa / omanlaisettaan

omanlaisittani

omanlaisittasi

omanlaisittansa / omanlaisittaan

Com

-ne

-

-

-

omanlaisineni

omanlaisinesi

omanlaisinensa / omanlaisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

omanlaisemme

omanlaisemme

omanlaisenne

omanlaisenne

omanlaisensa

omanlaisensa

Par

-ta

omanlaistamme

omanlaisiamme

omanlaistanne

omanlaisianne

omanlaistansa / omanlaistaan

omanlaisiansa / omanlaisiaan

Gen

-n

omanlaisemme

omanlaisiemme / omanlaistemme

omanlaisenne

omanlaisienne / omanlaistenne

omanlaisensa

omanlaisiensa / omanlaistensa

Ill

mihin

omanlaiseemme

omanlaisiimme

omanlaiseenne

omanlaisiinne

omanlaiseensa

omanlaisiinsa

Ine

-ssa

omanlaisessamme

omanlaisissamme

omanlaisessanne

omanlaisissanne

omanlaisessansa / omanlaisessaan

omanlaisissansa / omanlaisissaan

Ela

-sta

omanlaisestamme

omanlaisistamme

omanlaisestanne

omanlaisistanne

omanlaisestansa / omanlaisestaan

omanlaisistansa / omanlaisistaan

All

-lle

omanlaisellemme

omanlaisillemme

omanlaisellenne

omanlaisillenne

omanlaisellensa / omanlaiselleen

omanlaisillensa / omanlaisillean

Ade

-lla

omanlaisellamme

omanlaisillamme

omanlaisellanne

omanlaisillanne

omanlaisellansa / omanlaisellaan

omanlaisillansa / omanlaisillaan

Abl

-lta

omanlaiseltamme

omanlaisiltamme

omanlaiseltanne

omanlaisiltanne

omanlaiseltansa / omanlaiseltaan

omanlaisiltansa / omanlaisiltaan

Tra

-ksi

omanlaiseksemme

omanlaisiksemme

omanlaiseksenne

omanlaisiksenne

omanlaiseksensa / omanlaisekseen

omanlaisiksensa / omanlaisikseen

Ess

-na

omanlaisenamme

omanlaisinamme

omanlaisenanne

omanlaisinanne

omanlaisenansa / omanlaisenaan

omanlaisinansa / omanlaisinaan

Abe

-tta

omanlaisettamme

omanlaisittamme

omanlaisettanne

omanlaisittanne

omanlaisettansa / omanlaisettaan

omanlaisittansa / omanlaisittaan

Com

-ne

-

omanlaisinemme

-

omanlaisinenne

-

omanlaisinensa / omanlaisineen

Singular

Plural

Nom

-

omanlaisemme

omanlaisenne

omanlaisensa

omanlaisemme

omanlaisenne

omanlaisensa

Par

-ta

omanlaistamme

omanlaistanne

omanlaistansa / omanlaistaan

omanlaisiamme

omanlaisianne

omanlaisiansa / omanlaisiaan

Gen

-n

omanlaisemme

omanlaisenne

omanlaisensa

omanlaisiemme / omanlaistemme

omanlaisienne / omanlaistenne

omanlaisiensa / omanlaistensa

Ill

mihin

omanlaiseemme

omanlaiseenne

omanlaiseensa

omanlaisiimme

omanlaisiinne

omanlaisiinsa

Ine

-ssa

omanlaisessamme

omanlaisessanne

omanlaisessansa / omanlaisessaan

omanlaisissamme

omanlaisissanne

omanlaisissansa / omanlaisissaan

Ela

-sta

omanlaisestamme

omanlaisestanne

omanlaisestansa / omanlaisestaan

omanlaisistamme

omanlaisistanne

omanlaisistansa / omanlaisistaan

All

-lle

omanlaisellemme

omanlaisellenne

omanlaisellensa / omanlaiselleen

omanlaisillemme

omanlaisillenne

omanlaisillensa / omanlaisillean

Ade

-lla

omanlaisellamme

omanlaisellanne

omanlaisellansa / omanlaisellaan

omanlaisillamme

omanlaisillanne

omanlaisillansa / omanlaisillaan

Abl

-lta

omanlaiseltamme

omanlaiseltanne

omanlaiseltansa / omanlaiseltaan

omanlaisiltamme

omanlaisiltanne

omanlaisiltansa / omanlaisiltaan

Tra

-ksi

omanlaiseksemme

omanlaiseksenne

omanlaiseksensa / omanlaisekseen

omanlaisiksemme

omanlaisiksenne

omanlaisiksensa / omanlaisikseen

Ess

-na

omanlaisenamme

omanlaisenanne

omanlaisenansa / omanlaisenaan

omanlaisinamme

omanlaisinanne

omanlaisinansa / omanlaisinaan

Abe

-tta

omanlaisettamme

omanlaisettanne

omanlaisettansa / omanlaisettaan

omanlaisittamme

omanlaisittanne

omanlaisittansa / omanlaisittaan

Com

-ne

-

-

-

omanlaisinemme

omanlaisinenne

omanlaisinensa / omanlaisineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

own (military) friendly Show more arrow right Adjectives ominainen Nouns omainenomaisuusomanto Verbs omaksuaomataomiaomistaa Show more arrow right ikiomaoma-aloitteinenoma-apuryhmäomaehtoinenomaelämäkertaomaharkintainenomahoitajaomahoitajajärjestelmäomahoitoomahyväinenomailmeinenomakehuomakielinenomakohtainenomakotitaloomakustanneomakustannuksetomakustannusomakustannushintaomakustannusosuusomakustannustoimintaomakuvaomakätinenomalaatuinenomaleimainenomalääkäriomalääkärijärjestelmäomanarvontunneomanarvontuntoomanarvontuntoinenomanikäinenomankielinenomankädenoikeusomanlaatuinenomanlainenomanvoitonpyyntiomanvoitonpyyntöomapainoomaperäinenomapohjainenomapäinenomarahoitusomatahtoinenomatekoinenomatoimimatkailuomatoiminenomatoimisestiomatoimisuusomatuntoomatuotantoinenomavalintainenomavaloinenomavaltainenomavaltaisestiomavaltaisuusomavalvontaomavarainenomavastuuomavelkainenomavoimaistuminenomavoimaisuus Show more arrow right From Proto-Finnic oma. Cognate to Estonian oma, Livonian umm, Votic õma and Northern Sami oapmi. Show more arrow right
own oma
private yksityinen, oma, henkilökohtainen, salainen, luottamuksellinen, kahdenkeskinen
personal henkilökohtainen, oma, yksityinen, omakohtainen, fyysinen, tahditon
separate erillinen, eri, oma, irrallinen, erillis-
several eri, kunkin oma, oma
proper asianmukainen, oikea, ominainen, kunnon, sopiva, oma
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; opensubtitles2; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 1000000; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, sentence id: 6139031 Oma auto on rikki. My own car is broken. Hän kysyi omaa nimeäni. He asked for my own name. Saitko omasi, Sid? You get yours, Sid? Olet omillasi. You' re on your own. En voi puhua omilleni. I cannot speak for myself. Näytä oma ennätyksesi. Let's see your best score. Oma musiikkimaku on hyvin monipuolinen. One's taste in music is very diverse. Eivät he sitä omista. They don't own it. Minulla oma tyylini, Shelli. I-I-I got my own style, you know, Shelli? Millä on omimmaltako? What is most characteristic? Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

oma

omat

Par

-ta

omaa

omia

Gen

-n

oman

omien

Ill

mihin

omaan

omiin

Ine

-ssa

omassa

omissa

Ela

-sta

omasta

omista

All

-lle

omalle

omille

Ade

-lla

omalla

omilla

Abl

-lta

omalta

omilta

Tra

-ksi

omaksi

omiksi

Ess

-na

omana

omina

Abe

-tta

omatta

omitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

omin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

oma

omat

Par

-ta

omaa

omia

Gen

-n

oman

omien

Ill

mihin

omaan

omiin

Ine

-ssa

omassa

omissa

Ela

-sta

omasta

omista

All

-lle

omalle

omille

Ade

-lla

omalla

omilla

Abl

-lta

omalta

omilta

Tra

-ksi

omaksi

omiksi

Ess

-na

omana

omina

Abe

-tta

omatta

omitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

omin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

omempi / omampi

omemmat / omammat

Par

-ta

omempaa / omampaa

omempia / omampia

Gen

-n

omemman / omamman

omempien / omampien

Ill

mihin

omempiin / omampiin

omempiin / omampiin

Ine

-ssa

omemmassa / omammassa

omemmissa / omammissa

Ela

-sta

omemmasta / omammasta

omemmista / omammista

All

-lle

omemmalle / omammalle

omemmille / omammille

Ade

-lla

omemmalla / omammalla

omemmilla / omammilla

Abl

-lta

omemmalta / omammalta

omemmilta / omammilta

Tra

-ksi

omemmaksi / omammaksi

omemmiksi / omammiksi

Ess

-na

omempana / omampana

omempina / omampina

Abe

-tta

omemmatta / omammatta

omemmitta / omammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

omemmin / omammin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

omempi / omampi

omemmat / omammat

Par

-ta

omempaa / omampaa

omempia / omampia

Gen

-n

omemman / omamman

omempien / omampien

Ill

mihin

omempiin / omampiin

omempiin / omampiin

Ine

-ssa

omemmassa / omammassa

omemmissa / omammissa

Ela

-sta

omemmasta / omammasta

omemmista / omammista

All

-lle

omemmalle / omammalle

omemmille / omammille

Ade

-lla

omemmalla / omammalla

omemmilla / omammilla

Abl

-lta

omemmalta / omammalta

omemmilta / omammilta

Tra

-ksi

omemmaksi / omammaksi

omemmiksi / omammiksi

Ess

-na

omempana / omampana

omempina / omampina

Abe

-tta

omemmatta / omammatta

omemmitta / omammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

omemmin / omammin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

omin

omimmat

Par

-ta

ominta

omimpia

Gen

-n

omimman

ominten / omimpien

Ill

mihin

omimpaan

omimpiin

Ine

-ssa

omimmassa

omimmissa

Ela

-sta

omimmasta

omimmista

All

-lle

omimmalle

omimmille

Ade

-lla

omimmalla

omimmilla

Abl

-lta

omimmalta

omimmilta

Tra

-ksi

omimmaksi

omimmiksi

Ess

-na

omimpana

omimpina

Abe

-tta

omimmatta

omimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

omimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

omin

omimmat

Par

-ta

ominta

omimpia

Gen

-n

omimman

ominten / omimpien

Ill

mihin

omimpaan

omimpiin

Ine

-ssa

omimmassa

omimmissa

Ela

-sta

omimmasta

omimmista

All

-lle

omimmalle

omimmille

Ade

-lla

omimmalla

omimmilla

Abl

-lta

omimmalta

omimmilta

Tra

-ksi

omimmaksi

omimmiksi

Ess

-na

omimpana

omimpina

Abe

-tta

omimmatta

omimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

omimmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

lakia / lakea

lakeja / lakia

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakiin / lakeen

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

laeissa / la’eissa / laissa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

lailta / laelta / la’ilta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

laeiksi / la’eiksi / laiksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

lakia / lakea

lakeja / lakia

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakiin / lakeen

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

laeissa / la’eissa / laissa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

lailta / laelta / la’ilta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

laeiksi / la’eiksi / laiksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

law laki, oikeus, oikeustiede, oikeudenkäyttö, poliisi, tiukka järjestyksenpito
act laki, teko, säädös, toimenpide, päätös, asiakirja
code koodi, suuntanumero, säännöt, laki, koodijärjestelmä, maannumero
justice oikeus, oikeudenmukaisuus, laki, kohtuus, tuomari, oikeutus
principle periaate, toimintaperiaate, laki
top huippu, yläosa, toppi, kansi, yläpää, laki
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 4638995; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 3983563; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 886698; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 2762861; Europarl; ** Tatoeba Parallel Corpus, sentence 8386518. Se on laki. That's the law. Minä tunnen laistanne. I know your law. Etsin tietoa laistanne. I am looking for information on your law. Laki on lahjottu. The law's been bought. Minä noudatan laistanne. I follow your law. Te ette välitä laistanne. You don't care about your law. Laki määrää vähimmäissuoritustason. The law stipulates the minimum performance level. Puhutko laitta? Do you speak the law? Hienoja laineitapa. No, this is nice waves. Koodeksi on aina laki. Aye, the Code be the law as always. Show more arrow right

Wiktionary

A summit, topmost point of eg. a hill or trajectory. A ceiling. Show more arrow right lakipiste suulaki Show more arrow right From Proto-Finnic laki. Borrowed from Old Swedish lagh (compare Swedish lag), from Old Norse lǫg. Show more arrow right

Wikipedia

Law Law is a system of rules created and enforced through social or governmental institutions to regulate behavior, with its precise definition a matter of longstanding debate. It has been variously described as a science and the art of justice. State-enforced laws can be made by a group legislature or by a single legislator, resulting in statutes; by the executive through decrees and regulations; or established by judges through precedent, usually in common law jurisdictions. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakini / lakeni

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiani / lakeani

lakejani / lakiani

lakiasi / lakeasi

lakejasi / lakiasi

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakini / lakeni

lakieni

lakisi / lakesi

lakiesi

lakinsa / lakensa

lakiensa

Ill

mihin

lakiini / lakeeni

lakeihini / lakiini

lakiisi / lakeesi

lakeihisi / lakiisi

lakiinsa / lakeensa

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissani / laessani / la’issani

laeissani / la’eissani / laissani

laissasi / laessasi / la’issasi

laeissasi / la’eissasi / laissasi

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistani / laestani / la’istani

laeistani / la’eistani / laistani

laistasi / laestasi / la’istasi

laeistasi / la’eistasi / laistasi

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

lailleni / laelleni / la’illeni

laeilleni / la’eilleni / lailleni

laillesi / laellesi / la’illesi

laeillesi / la’eillesi / laillesi

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillani / laellani / la’illani

laeillani / la’eillani / laillani

laillasi / laellasi / la’illasi

laeillasi / la’eillasi / laillasi

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtani / laeltani / la’iltani

laeiltani / la’eiltani / lailtani

lailtasi / laeltasi / la’iltasi

laeiltasi / la’eiltasi / lailtasi

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laikseni / laekseni / la’ikseni

laeikseni / la’eikseni / laikseni

laiksesi / laeksesi / la’iksesi

laeiksesi / la’eiksesi / laiksesi

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinani / lakenani

lakeinani / lakinani

lakinasi / lakenasi

lakeinasi / lakinasi

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittani / laettani / la’ittani

laeittani / la’eittani / laittani

laittasi / laettasi / la’ittasi

laeittasi / la’eittasi / laittasi

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

lakeineni / lakineni

-

lakeinesi / lakinesi

-

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Singular

Plural

Nom

-

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiani / lakeani

lakiasi / lakeasi

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejani / lakiani

lakejasi / lakiasi

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakieni

lakiesi

lakiensa

Ill

mihin

lakiini / lakeeni

lakiisi / lakeesi

lakiinsa / lakeensa

lakeihini / lakiini

lakeihisi / lakiisi

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissani / laessani / la’issani

laissasi / laessasi / la’issasi

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissani / la’eissani / laissani

laeissasi / la’eissasi / laissasi

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistani / laestani / la’istani

laistasi / laestasi / la’istasi

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistani / la’eistani / laistani

laeistasi / la’eistasi / laistasi

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

lailleni / laelleni / la’illeni

laillesi / laellesi / la’illesi

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeilleni / la’eilleni / lailleni

laeillesi / la’eillesi / laillesi

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillani / laellani / la’illani

laillasi / laellasi / la’illasi

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillani / la’eillani / laillani

laeillasi / la’eillasi / laillasi

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtani / laeltani / la’iltani

lailtasi / laeltasi / la’iltasi

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltani / la’eiltani / lailtani

laeiltasi / la’eiltasi / lailtasi

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laikseni / laekseni / la’ikseni

laiksesi / laeksesi / la’iksesi

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseni / la’eikseni / laikseni

laeiksesi / la’eiksesi / laiksesi

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinani / lakenani

lakinasi / lakenasi

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinani / lakinani

lakeinasi / lakinasi

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittani / laettani / la’ittani

laittasi / laettasi / la’ittasi

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittani / la’eittani / laittani

laeittasi / la’eittasi / laittasi

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

-

-

lakeineni / lakineni

lakeinesi / lakinesi

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakimme / lakemme

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiamme / lakeamme

lakejamme / lakiamme

lakianne / lakeanne

lakejanne / lakianne

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakimme / lakemme

lakiemme

lakinne / lakenne

lakienne

lakinsa / lakensa

lakiensa

Ill

mihin

lakiimme / lakeemme

lakeihimme / lakiimme

lakiinne / lakeenne

lakeihinne / lakiinne

lakiinsa / lakeensa

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissamme / laessamme / la’issamme

laeissamme / la’eissamme / laissamme

laissanne / laessanne / la’issanne

laeissanne / la’eissanne / laissanne

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistamme / laestamme / la’istamme

laeistamme / la’eistamme / laistamme

laistanne / laestanne / la’istanne

laeistanne / la’eistanne / laistanne

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

laillemme / laellemme / la’illemme

laeillemme / la’eillemme / laillemme

laillenne / laellenne / la’illenne

laeillenne / la’eillenne / laillenne

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillamme / laellamme / la’illamme

laeillamme / la’eillamme / laillamme

laillanne / laellanne / la’illanne

laeillanne / la’eillanne / laillanne

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtamme / laeltamme / la’iltamme

laeiltamme / la’eiltamme / lailtamme

lailtanne / laeltanne / la’iltanne

laeiltanne / la’eiltanne / lailtanne

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laiksemme / laeksemme / la’iksemme

laeiksemme / la’eiksemme / laiksemme

laiksenne / laeksenne / la’iksenne

laeiksenne / la’eiksenne / laiksenne

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinamme / lakenamme

lakeinamme / lakinamme

lakinanne / lakenanne

lakeinanne / lakinanne

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittamme / laettamme / la’ittamme

laeittamme / la’eittamme / laittamme

laittanne / laettanne / la’ittanne

laeittanne / la’eittanne / laittanne

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

lakeinemme / lakinemme

-

lakeinenne / lakinenne

-

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Singular

Plural

Nom

-

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiamme / lakeamme

lakianne / lakeanne

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejamme / lakiamme

lakejanne / lakianne

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakiemme

lakienne

lakiensa

Ill

mihin

lakiimme / lakeemme

lakiinne / lakeenne

lakiinsa / lakeensa

lakeihimme / lakiimme

lakeihinne / lakiinne

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissamme / laessamme / la’issamme

laissanne / laessanne / la’issanne

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissamme / la’eissamme / laissamme

laeissanne / la’eissanne / laissanne

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistamme / laestamme / la’istamme

laistanne / laestanne / la’istanne

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistamme / la’eistamme / laistamme

laeistanne / la’eistanne / laistanne

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

laillemme / laellemme / la’illemme

laillenne / laellenne / la’illenne

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillemme / la’eillemme / laillemme

laeillenne / la’eillenne / laillenne

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillamme / laellamme / la’illamme

laillanne / laellanne / la’illanne

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillamme / la’eillamme / laillamme

laeillanne / la’eillanne / laillanne

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtamme / laeltamme / la’iltamme

lailtanne / laeltanne / la’iltanne

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltamme / la’eiltamme / lailtamme

laeiltanne / la’eiltanne / lailtanne

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laiksemme / laeksemme / la’iksemme

laiksenne / laeksenne / la’iksenne

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeiksemme / la’eiksemme / laiksemme

laeiksenne / la’eiksenne / laiksenne

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinamme / lakenamme

lakinanne / lakenanne

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinamme / lakinamme

lakeinanne / lakinanne

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittamme / laettamme / la’ittamme

laittanne / laettanne / la’ittanne

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittamme / la’eittamme / laittamme

laeittanne / la’eittanne / laittanne

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

-

-

lakeinemme / lakinemme

lakeinenne / lakinenne

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept