logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

neuvoa, verb

Word analysis
neuvotaan

neuvotaan

neuvoa

Verb, Passive Indicative Present Pe4

neuvo

Noun, Singular Nominative

+ taka

Noun, Singular Genitive

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive + partitive) to advise, counsel; show (to advise by showing) (transitive + accusative) to tell (someone the way to some place), direct (someone somewhere) Fin:Voisitteko neuvoa minut yliopistolle?Eng:Could you please direct me to the university? Show more arrow right The verb ohjata is often translated as "advise" by Finns although this is almost always incorrect. A consultant advises a customer or a person in a position of authority (where "neuvoa" is used, almost never "ohjata") whereas "ohjata" is used to describe a person in a position of authority telling someone else how to do something or what to do.With verbs ("advise to do"), the third infinitive in illative is used for the action. Show more arrow right Nouns neuvontaneuvosneuvosto Verbs neuvotella Show more arrow right From Proto-Finnic neuvodak. Show more arrow right
to counsel neuvoa
to advise neuvoa, ilmoittaa, kehottaa, informoida, antaa tieto
to recommend suositella, suosittaa, ehdottaa, kehottaa, neuvoa
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl; Tatoeba; LDS; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles Sinua on neuvottu. You've been told. Neuvoisin toisin. I' d advise against a trip like that. Neuvotaan paikallisia yrittäjiä. Local entrepreneurs are being advised. Nuoria neuvotaan uravalinnoissa. Young people are advised on career choices. Olen hyvä neuvomaan muille. I am good at giving advice to others. Herra on neuvonut:. The Lord has counseled :. Neuvotaan häntä parhailla tavoilla. He is advised in the best ways. Vuosittain neuvotaan satoja ihmisiä. Hundreds of people are advised annually. Neuvoisin odottamaan. I would advise you to wait. En pyytänyt neuvomaan. L didn't ask for your advice. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

neuvon

en neuvo

ii

neuvot

et neuvo

iii

neuvoo

ei neuvo

Plural

Positive

Negative

i

neuvomme / neuvotaan

emme neuvo / ei neuvota

ii

neuvotte

ette neuvo

iii

neuvovat

eivät neuvo

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

neuvoin

en neuvonut

ii

neuvoit

et neuvonut

iii

neuvoi

ei neuvonut

Plural

Positive

Negative

i

neuvoimme / neuvottiin

emme neuvoneet / ei neuvottu

ii

neuvoitte

ette neuvoneet

iii

neuvoivat

eivät neuvoneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen neuvonut

en ole neuvonut

ii

olet neuvonut

et ole neuvonut

iii

on neuvonut

ei ole neuvonut

Plural

Positive

Negative

i

olemme neuvoneet

emme ole neuvoneet

ii

olette neuvoneet

ette ole neuvoneet

iii

ovat neuvoneet

eivät ole neuvoneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin neuvonut

en ollut neuvonut

ii

olit neuvonut

et ollut neuvonut

iii

oli neuvonut

ei ollut neuvonut

Plural

Positive

Negative

i

olimme neuvoneet

emme olleet neuvoneet

ii

olitte neuvoneet

ette olleet neuvoneet

iii

olivat neuvoneet

eivät olleet neuvoneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

neuvoisin

en neuvoisi

ii

neuvoisit

et neuvoisi

iii

neuvoisi

ei neuvoisi

Plural

Positive

Negative

i

neuvoisimme

emme neuvoisi

ii

neuvoisitte

ette neuvoisi

iii

neuvoisivat

eivät neuvoisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin neuvonut

en olisi neuvonut

ii

olisit neuvonut

et olisi neuvonut

iii

olisi neuvonut

ei olisi neuvonut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme neuvoneet

emme olisi neuvoneet

ii

olisitte neuvoneet

ette olisi neuvoneet

iii

olisivat neuvoneet

eivät olisi neuvoneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

neuvonen

en neuvone

ii

neuvonet

et neuvone

iii

neuvonee

ei neuvone

Plural

Positive

Negative

i

neuvonemme

emme neuvone

ii

neuvonette

ette neuvone

iii

neuvonevat

eivät neuvone

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen neuvonut

en liene neuvonut

ii

lienet neuvonut

et liene neuvonut

iii

lienee neuvonut

ei liene neuvonut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme neuvoneet

emme liene neuvoneet

ii

lienette neuvoneet

ette liene neuvoneet

iii

lienevät neuvoneet

eivät liene neuvoneet

Imperative

Singular

i

-

ii

neuvo

iii

neuvokoon

Plural

i

neuvokaamme

ii

neuvokaa

iii

neuvokoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

neuvoa

Tra

-ksi

neuvoaksensa / neuvoakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

neuvoessa

Ins

-in

neuvoen

Ine

-ssa

neuvottaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

neuvomaan

Ine

-ssa

neuvomassa

Ela

-sta

neuvomasta

Ade

-lla

neuvomalla

Abe

-tta

neuvomatta

Ins

-in

neuvoman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

neuvominen

Par

-ta

neuvomista

Infinitive V

neuvomaisillaan / neuvomaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

neuvotaan

ei neuvota

Imperfect

neuvottiin

ei neuvottu

Potential

neuvottaneen

ei neuvottane

Conditional

neuvottaisiin

ei neuvottaisi

Imperative Present

neuvottakoon

älköön neuvottako

Imperative Perfect

olkoon neuvottu

älköön neuvottu

Positive

Negative

Present

neuvotaan

ei neuvota

Imperfect

neuvottiin

ei neuvottu

Potential

neuvottaneen

ei neuvottane

Conditional

neuvottaisiin

ei neuvottaisi

Imperative Present

neuvottakoon

älköön neuvottako

Imperative Perfect

olkoon neuvottu

älköön neuvottu

Participle

Active

Passive

1st

neuvova

neuvottava

2nd

neuvonut

neuvottu

3rd

neuvoma

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

neuvo

neuvot

Par

-ta

neuvoa

neuvoja

Gen

-n

neuvon

neuvojen

Ill

mihin

neuvoon

neuvoihin

Ine

-ssa

neuvossa

neuvoissa

Ela

-sta

neuvosta

neuvoista

All

-lle

neuvolle

neuvoille

Ade

-lla

neuvolla

neuvoilla

Abl

-lta

neuvolta

neuvoilta

Tra

-ksi

neuvoksi

neuvoiksi

Ess

-na

neuvona

neuvoina

Abe

-tta

neuvotta

neuvoitta

Com

-ne

-

neuvoine

Ins

-in

-

neuvoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

neuvo

neuvot

Par

-ta

neuvoa

neuvoja

Gen

-n

neuvon

neuvojen

Ill

mihin

neuvoon

neuvoihin

Ine

-ssa

neuvossa

neuvoissa

Ela

-sta

neuvosta

neuvoista

All

-lle

neuvolle

neuvoille

Ade

-lla

neuvolla

neuvoilla

Abl

-lta

neuvolta

neuvoilta

Tra

-ksi

neuvoksi

neuvoiksi

Ess

-na

neuvona

neuvoina

Abe

-tta

neuvotta

neuvoitta

Com

-ne

-

neuvoine

Ins

-in

-

neuvoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

advice neuvot, neuvo, ilmoitus, tiedonanto, tiedotus
counsel neuvo, neuvonantaja, asianajaja, neuvot, neuvonantajat, asianajajat
piece of advice neuvo
tip kärki, vihje, vinkki, pää, neuvo, tippi
recommendation suositus, neuvo
Show more arrow right
Europarl, file: europarl-v7.fi-en.en, line 1033; OpenSubtitles v2018; SETIMES2; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; ted2013; Europarl V8; Europarl v7 Neuvo voi olla hyvin tärkeä, kun olet pulassa. Advice can be very important when you are in trouble. Kiitos neuvon avusta! Thanks for the advice help! Oletteko saanut neuvon? Have you received the advice? Kiitos neuvosta. Yeah, thanks very much for advising me on this. Jaa, tuo on hyvä neuvon! Oh, that's a good advice! Eriniä haluat neuvoa. Erin, you want to give advice. Neuvon teitä puhumaan. I'd advise you to cooperate. Tarvitsisin neuvon tässä asiassa. I would need some advice on this matter. Neuvon jälkeen alan auttaa muita. After neuvon, I start helping others. Hän noudattaa aina neuvon ohjeita. She always follows the advice given. Show more arrow right

Wiktionary

advice resource Show more arrow right neuvokas neuvosto Show more arrow right From Proto-Finnic neuvo. Cognate with Estonian nõu, Ingrian neuvvo, Karelian neuvo, Livonian nõ’v and Votic nõvvo. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

neuvoni

neuvoni

neuvosi

neuvosi

neuvonsa

neuvonsa

Par

-ta

neuvoani

neuvojani

neuvoasi

neuvojasi

neuvoansa / neuvoaan

neuvojansa / neuvojaan

Gen

-n

neuvoni

neuvojeni

neuvosi

neuvojesi

neuvonsa

neuvojensa

Ill

mihin

neuvooni

neuvoihini

neuvoosi

neuvoihisi

neuvoonsa

neuvoihinsa

Ine

-ssa

neuvossani

neuvoissani

neuvossasi

neuvoissasi

neuvossansa / neuvossaan

neuvoissansa / neuvoissaan

Ela

-sta

neuvostani

neuvoistani

neuvostasi

neuvoistasi

neuvostansa / neuvostaan

neuvoistansa / neuvoistaan

All

-lle

neuvolleni

neuvoilleni

neuvollesi

neuvoillesi

neuvollensa / neuvolleen

neuvoillensa / neuvoillean

Ade

-lla

neuvollani

neuvoillani

neuvollasi

neuvoillasi

neuvollansa / neuvollaan

neuvoillansa / neuvoillaan

Abl

-lta

neuvoltani

neuvoiltani

neuvoltasi

neuvoiltasi

neuvoltansa / neuvoltaan

neuvoiltansa / neuvoiltaan

Tra

-ksi

neuvokseni

neuvoikseni

neuvoksesi

neuvoiksesi

neuvoksensa / neuvokseen

neuvoiksensa / neuvoikseen

Ess

-na

neuvonani

neuvoinani

neuvonasi

neuvoinasi

neuvonansa / neuvonaan

neuvoinansa / neuvoinaan

Abe

-tta

neuvottani

neuvoittani

neuvottasi

neuvoittasi

neuvottansa / neuvottaan

neuvoittansa / neuvoittaan

Com

-ne

-

neuvoineni

-

neuvoinesi

-

neuvoinensa / neuvoineen

Singular

Plural

Nom

-

neuvoni

neuvosi

neuvonsa

neuvoni

neuvosi

neuvonsa

Par

-ta

neuvoani

neuvoasi

neuvoansa / neuvoaan

neuvojani

neuvojasi

neuvojansa / neuvojaan

Gen

-n

neuvoni

neuvosi

neuvonsa

neuvojeni

neuvojesi

neuvojensa

Ill

mihin

neuvooni

neuvoosi

neuvoonsa

neuvoihini

neuvoihisi

neuvoihinsa

Ine

-ssa

neuvossani

neuvossasi

neuvossansa / neuvossaan

neuvoissani

neuvoissasi

neuvoissansa / neuvoissaan

Ela

-sta

neuvostani

neuvostasi

neuvostansa / neuvostaan

neuvoistani

neuvoistasi

neuvoistansa / neuvoistaan

All

-lle

neuvolleni

neuvollesi

neuvollensa / neuvolleen

neuvoilleni

neuvoillesi

neuvoillensa / neuvoillean

Ade

-lla

neuvollani

neuvollasi

neuvollansa / neuvollaan

neuvoillani

neuvoillasi

neuvoillansa / neuvoillaan

Abl

-lta

neuvoltani

neuvoltasi

neuvoltansa / neuvoltaan

neuvoiltani

neuvoiltasi

neuvoiltansa / neuvoiltaan

Tra

-ksi

neuvokseni

neuvoksesi

neuvoksensa / neuvokseen

neuvoikseni

neuvoiksesi

neuvoiksensa / neuvoikseen

Ess

-na

neuvonani

neuvonasi

neuvonansa / neuvonaan

neuvoinani

neuvoinasi

neuvoinansa / neuvoinaan

Abe

-tta

neuvottani

neuvottasi

neuvottansa / neuvottaan

neuvoittani

neuvoittasi

neuvoittansa / neuvoittaan

Com

-ne

-

-

-

neuvoineni

neuvoinesi

neuvoinensa / neuvoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

neuvomme

neuvomme

neuvonne

neuvonne

neuvonsa

neuvonsa

Par

-ta

neuvoamme

neuvojamme

neuvoanne

neuvojanne

neuvoansa / neuvoaan

neuvojansa / neuvojaan

Gen

-n

neuvomme

neuvojemme

neuvonne

neuvojenne

neuvonsa

neuvojensa

Ill

mihin

neuvoomme

neuvoihimme

neuvoonne

neuvoihinne

neuvoonsa

neuvoihinsa

Ine

-ssa

neuvossamme

neuvoissamme

neuvossanne

neuvoissanne

neuvossansa / neuvossaan

neuvoissansa / neuvoissaan

Ela

-sta

neuvostamme

neuvoistamme

neuvostanne

neuvoistanne

neuvostansa / neuvostaan

neuvoistansa / neuvoistaan

All

-lle

neuvollemme

neuvoillemme

neuvollenne

neuvoillenne

neuvollensa / neuvolleen

neuvoillensa / neuvoillean

Ade

-lla

neuvollamme

neuvoillamme

neuvollanne

neuvoillanne

neuvollansa / neuvollaan

neuvoillansa / neuvoillaan

Abl

-lta

neuvoltamme

neuvoiltamme

neuvoltanne

neuvoiltanne

neuvoltansa / neuvoltaan

neuvoiltansa / neuvoiltaan

Tra

-ksi

neuvoksemme

neuvoiksemme

neuvoksenne

neuvoiksenne

neuvoksensa / neuvokseen

neuvoiksensa / neuvoikseen

Ess

-na

neuvonamme

neuvoinamme

neuvonanne

neuvoinanne

neuvonansa / neuvonaan

neuvoinansa / neuvoinaan

Abe

-tta

neuvottamme

neuvoittamme

neuvottanne

neuvoittanne

neuvottansa / neuvottaan

neuvoittansa / neuvoittaan

Com

-ne

-

neuvoinemme

-

neuvoinenne

-

neuvoinensa / neuvoineen

Singular

Plural

Nom

-

neuvomme

neuvonne

neuvonsa

neuvomme

neuvonne

neuvonsa

Par

-ta

neuvoamme

neuvoanne

neuvoansa / neuvoaan

neuvojamme

neuvojanne

neuvojansa / neuvojaan

Gen

-n

neuvomme

neuvonne

neuvonsa

neuvojemme

neuvojenne

neuvojensa

Ill

mihin

neuvoomme

neuvoonne

neuvoonsa

neuvoihimme

neuvoihinne

neuvoihinsa

Ine

-ssa

neuvossamme

neuvossanne

neuvossansa / neuvossaan

neuvoissamme

neuvoissanne

neuvoissansa / neuvoissaan

Ela

-sta

neuvostamme

neuvostanne

neuvostansa / neuvostaan

neuvoistamme

neuvoistanne

neuvoistansa / neuvoistaan

All

-lle

neuvollemme

neuvollenne

neuvollensa / neuvolleen

neuvoillemme

neuvoillenne

neuvoillensa / neuvoillean

Ade

-lla

neuvollamme

neuvollanne

neuvollansa / neuvollaan

neuvoillamme

neuvoillanne

neuvoillansa / neuvoillaan

Abl

-lta

neuvoltamme

neuvoltanne

neuvoltansa / neuvoltaan

neuvoiltamme

neuvoiltanne

neuvoiltansa / neuvoiltaan

Tra

-ksi

neuvoksemme

neuvoksenne

neuvoksensa / neuvokseen

neuvoiksemme

neuvoiksenne

neuvoiksensa / neuvoikseen

Ess

-na

neuvonamme

neuvonanne

neuvonansa / neuvonaan

neuvoinamme

neuvoinanne

neuvoinansa / neuvoinaan

Abe

-tta

neuvottamme

neuvottanne

neuvottansa / neuvottaan

neuvoittamme

neuvoittanne

neuvoittansa / neuvoittaan

Com

-ne

-

-

-

neuvoinemme

neuvoinenne

neuvoinensa / neuvoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

rear taka-
back selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka-
backward takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka-
posterior taka-, taempi
tail perä-, taka-
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; ParaCrawl Parallel Corpus, sentence 7890.; Tampere University of Technology Parallel Corpus; Europarl, sentence 45682.; OPUS 100 parallel corpus Taka oli täysin likainen. The back was completely dirty. Hänen nimensä on Taka. Her name is Taka.. Onko joku taassa? Is anyone here? Taalla sataa usein. It often rains here. Siirrä auto taassa. Move the car at the back. Onko kukaan taassa? Is anyone back here? Taalla olen. am here. Sama taalla. Same here. Takasi on paljon tilaa leikkiä. There is a lot of space to play at the back. Laita tavarat taassa. Put the things at the back. Show more arrow right

Wiktionary

(rare, poetic) the backside. In the expression omasta takaa the word refers to self-support. Fin:Meillä on lakanat omasta takaa.Eng:We have our own bedsheets.Fin:Hyvä, että meillä on juomavettä omasta takaa!Eng:Good that we have our own supply of drinking water! Show more arrow right Adjectives taempitakainentakimmainen Adverbs see the inflection table. Nouns taustausta Prefixes taka- Verbs taannehtiataantuataatataetataittaataittua Show more arrow right From Proto-Finnic taka, from Proto-Uralic taka. Show more arrow right

Wikipedia

Taka
myös Toke, atolli Marshallinsaarilla Bangladeshin taka
Bangladeshin rahayksikkö Jussi Taka
(s. 1993), suomalainen lumilautailija Maija Taka (1912–1984), suomalainen lääkäri, tietokirjailija, pakinoitsija ja terveyskasvattaja Suzuka Taka (s. 1996), japanilainen jääkiekkoilija.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takani

takani

takasi

takasi

takansa

takansa

Par

-ta

takaani

takojani

takaasi

takojasi

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takojeni

takasi

takojesi

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaani

takoihini

takaasi

takoihisi

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taoissani / ta’oissani

taassasi / ta’assasi

taoissasi / ta’oissasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taoistani / ta’oistani

taastasi / ta’astasi

taoistasi / ta’oistasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taoilleni / ta’oilleni

taallesi / ta’allesi

taoillesi / ta’oillesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taoillani / ta’oillani

taallasi / ta’allasi

taoillasi / ta’oillasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taoiltani / ta’oiltani

taaltasi / ta’altasi

taoiltasi / ta’oiltasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taoikseni / ta’oikseni

taaksesi / ta’aksesi

taoiksesi / ta’oiksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takoinani

takanasi

takoinasi

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taoittani / ta’oittani

taattasi / ta’attasi

taoittasi / ta’oittasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoineni

-

takoinesi

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takani

takasi

takansa

takani

takasi

takansa

Par

-ta

takaani

takaasi

takaansa

takojani

takojasi

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takasi

takansa

takojeni

takojesi

takojensa

Ill

mihin

takaani

takaasi

takaansa

takoihini

takoihisi

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taassasi / ta’assasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissani / ta’oissani

taoissasi / ta’oissasi

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taastasi / ta’astasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistani / ta’oistani

taoistasi / ta’oistasi

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taallesi / ta’allesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoilleni / ta’oilleni

taoillesi / ta’oillesi

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taallasi / ta’allasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillani / ta’oillani

taoillasi / ta’oillasi

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taaltasi / ta’altasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltani / ta’oiltani

taoiltasi / ta’oiltasi

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taaksesi / ta’aksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseni / ta’oikseni

taoiksesi / ta’oiksesi

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takanasi

takanansa / takanaan

takoinani

takoinasi

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taattasi / ta’attasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittani / ta’oittani

taoittasi / ta’oittasi

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoineni

takoinesi

takoinensa / takoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takamme

takanne

takanne

takansa

takansa

Par

-ta

takaamme

takojamme

takaanne

takojanne

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takojemme

takanne

takojenne

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takoihimme

takaanne

takoihinne

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taoissamme / ta’oissamme

taassanne / ta’assanne

taoissanne / ta’oissanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taoistamme / ta’oistamme

taastanne / ta’astanne

taoistanne / ta’oistanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taoillemme / ta’oillemme

taallenne / ta’allenne

taoillenne / ta’oillenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taoillamme / ta’oillamme

taallanne / ta’allanne

taoillanne / ta’oillanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taoiltamme / ta’oiltamme

taaltanne / ta’altanne

taoiltanne / ta’oiltanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taoiksemme / ta’oiksemme

taaksenne / ta’aksenne

taoiksenne / ta’oiksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takoinamme

takananne

takoinanne

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taoittamme / ta’oittamme

taattanne / ta’attanne

taoittanne / ta’oittanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoinemme

-

takoinenne

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takanne

takansa

takamme

takanne

takansa

Par

-ta

takaamme

takaanne

takaansa

takojamme

takojanne

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takanne

takansa

takojemme

takojenne

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takaanne

takaansa

takoihimme

takoihinne

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taassanne / ta’assanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissamme / ta’oissamme

taoissanne / ta’oissanne

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taastanne / ta’astanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistamme / ta’oistamme

taoistanne / ta’oistanne

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taallenne / ta’allenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillemme / ta’oillemme

taoillenne / ta’oillenne

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taallanne / ta’allanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillamme / ta’oillamme

taoillanne / ta’oillanne

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taaltanne / ta’altanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltamme / ta’oiltamme

taoiltanne / ta’oiltanne

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taaksenne / ta’aksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoiksemme / ta’oiksemme

taoiksenne / ta’oiksenne

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takananne

takanansa / takanaan

takoinamme

takoinanne

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taattanne / ta’attanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittamme / ta’oittamme

taoittanne / ta’oittanne

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoinemme

takoinenne

takoinensa / takoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept