logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

myödätä, verb

Word analysis
myötäävät SeeHide full analysisArrow downArrow up

myötäävät

myödätä

Verb, Present, 3rd person plural

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) to adapt, yield, bend (transitive) to loosen Show more arrow right myötä +‎ - Show more arrow right
to ride ratsastaa, ajaa, matkustaa, kulkea, lipua, myödätä
to give antaa, esittää, myöntää, tuottaa, aiheuttaa, myödätä
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; jw2019; Tatoeba Parallel Corpus, sentence number 3209520; Tatoeba Parallel Corpus, sentence number 3185948; Europarl Parallel Corpus, sentence number 63369; Tatoeba Parallel Corpus, sentence number 4215671; Europarl Parallel Corpus, sentence number 315740; EurLex-2 Myötäävä ja saranoitu seoskuitumasto. Frangible and hinged composite-fiber mast. Mutta kun kokonaisuutta liikakuormitetaan, enemmän kuormittuneet alueet myötäävät, ja näin kuormitus jakautuu. By overloading the assembly, however, the highly loaded areas yield, thus distributing the load. Etuturvavyöt myötäävät sen jälkeen hieman, jotta kuljettaja ja etumatkustaja painuvat hallitusti turvatyynyjä vasten. The front seat safety belts then release a little so that the driver and passenger are cushioned by the airbags in a controlled manner. Etuturvavyöt myötäävät sen jälkeen hieman, jotta kuljettaja ja etumatkustaja painautuvat hallitusti turvatyynyjä vasten. The front seat safety belts then release a little so that the driver and passenger are cushioned by the airbags in a controlled fashion. En voi myötään tehdä päätöstä ilman sinun apuasi. I can't make the decision personally without your help. Myötään hän oli valmis auttamaan muita tarvittaessa. she was always willing to help others whenever needed. Myötään me tulemme saamaan tämän projektin valmiiksi. we will complete this project together. Myötään hän on pitänyt kiinni omista periaatteistaan. he has always stuck to his principles throughout. He eivät myötään päästäneet minua osallistumaan keskusteluun. they never let me join the conversation at all. Komitea on myös tyytyväinen liikenneturvallisuuteen vaikuttaviin, infrastruktuurin parantamiseen tähtääviin aloitteisiin (vaarapaikkojen hallinta,"myötäävät"tienvarret). The Committee also endorses the initiatives to promote improvement of infrastructure with a view to road safety ("Black Spots", "forgiving" roadsides). Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

myötään

en myötää

ii

myötäät

et myötää

iii

myötää

ei myötää

Plural

Positive

Negative

i

myötäämme / myödätään

emme myötää / ei myödätä

ii

myötäätte

ette myötää

iii

myötäävät

eivät myötää

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

myötäsin

en myödännyt

ii

myötäsit

et myödännyt

iii

myötäsi

ei myödännyt

Plural

Positive

Negative

i

myötäsimme / myödättiin

emme myödänneet / ei myödätty

ii

myötäsitte

ette myödänneet

iii

myötäsivät

eivät myödänneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen myödännyt

en ole myödännyt

ii

olet myödännyt

et ole myödännyt

iii

on myödännyt

ei ole myödännyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme myödänneet

emme ole myödänneet

ii

olette myödänneet

ette ole myödänneet

iii

ovat myödänneet

eivät ole myödänneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin myödännyt

en ollut myödännyt

ii

olit myödännyt

et ollut myödännyt

iii

oli myödännyt

ei ollut myödännyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme myödänneet

emme olleet myödänneet

ii

olitte myödänneet

ette olleet myödänneet

iii

olivat myödänneet

eivät olleet myödänneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

myötäisin

en myötäisi

ii

myötäisit

et myötäisi

iii

myötäisi

ei myötäisi

Plural

Positive

Negative

i

myötäisimme

emme myötäisi

ii

myötäisitte

ette myötäisi

iii

myötäisivät

eivät myötäisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin myödännyt

en olisi myödännyt

ii

olisit myödännyt

et olisi myödännyt

iii

olisi myödännyt

ei olisi myödännyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme myödänneet

emme olisi myödänneet

ii

olisitte myödänneet

ette olisi myödänneet

iii

olisivat myödänneet

eivät olisi myödänneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

myödännen

en myödänne

ii

myödännet

et myödänne

iii

myödännee

ei myödänne

Plural

Positive

Negative

i

myödännemme

emme myödänne

ii

myödännette

ette myödänne

iii

myödännevät

eivät myödänne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen myödännyt

en liene myödännyt

ii

lienet myödännyt

et liene myödännyt

iii

lienee myödännyt

ei liene myödännyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme myödänneet

emme liene myödänneet

ii

lienette myödänneet

ette liene myödänneet

iii

lienevät myödänneet

eivät liene myödänneet

Imperative

Singular

i

-

ii

myötää

iii

myödätköön

Plural

i

myödätkäämme

ii

myödätkää

iii

myödätkööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

myödätä

Tra

-ksi

myödätäksensä / myödätäkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

myödätessä

Ins

-in

myödäten

Ine

-ssa

myödättäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

myötäämään

Ine

-ssa

myötäämässä

Ela

-sta

myötäämästä

Ade

-lla

myötäämällä

Abe

-tta

myötäämättä

Ins

-in

myötäämän

Ins

-in

myödättämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

myötääminen

Par

-ta

myötäämistä

Infinitive V

myötäämäisillänsä / myötäämäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

myödätään

ei myödätä

Imperfect

myödättiin

ei myödätty

Potential

myödättäneen

ei myödättäne

Conditional

myödättäisiin

ei myödättäisi

Imperative Present

myödättäköön

älköön myödättäkö

Imperative Perfect

olkoon myödätty

älköön myödätty

Positive

Negative

Present

myödätään

ei myödätä

Imperfect

myödättiin

ei myödätty

Potential

myödättäneen

ei myödättäne

Conditional

myödättäisiin

ei myödättäisi

Imperative Present

myödättäköön

älköön myödättäkö

Imperative Perfect

olkoon myödätty

älköön myödätty

Participle

Active

Passive

1st

myötäävä

myödättävä

2nd

myödännyt

myödätty

3rd

myötäämä

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

myötään

en myötää

ii

et myötää

Solve

iii

ei myötää

Solve

Plural

Positive

Negative

i

myötäämme / myödätään

emme myötää / ei myödätä

ii

myötäätte

ette myötää

iii

myötäävät

eivät Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

myötäänen myötää

ii

et myötää
Solve

iii

ei myötää
Solve

Plural

PositiveNegative

i

myötäämme / myödätäänemme myötää / ei myödätä

ii

myötäätteette myötää

iii

myötääväteivät
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en myödännyt

Solve

ii

myötäsit

et Solve

iii

ei myödännyt

Solve

Plural

Positive

Negative

i

myötäsimme / myödättiin

emme myödänneet / ei myödätty

ii

myötäsitte

ette myödänneet

iii

myötäsivät

eivät Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en myödännyt
Solve

ii

myötäsitet
Solve

iii

ei myödännyt
Solve

Plural

PositiveNegative

i

myötäsimme / myödättiinemme myödänneet / ei myödätty

ii

myötäsitteette myödänneet

iii

myötäsiväteivät
Solve
Imperative Solved!

sinä

myötää

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

myötää

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

myötäisin

en myötäisi

ii

et myötäisi

Solve

iii

myötäisi

ei myötäisi

Plural

Positive

Negative

i

emme myötäisi

Solve

ii

myötäisitte

ette Solve

iii

myötäisivät

eivät myötäisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

myötäisinen myötäisi

ii

et myötäisi
Solve

iii

myötäisiei myötäisi

Plural

PositiveNegative

i

emme myötäisi
Solve

ii

myötäisitteette
Solve

iii

myötäisiväteivät myötäisi
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept