logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

mutka, noun

Word analysis
mutkateitä

mutkateitä

mutka

Noun, Singular Nominative

+ tie

Noun, Plural Partitive

mutka

Noun, Singular Nominative

+ tee

Noun, Plural Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mutka

mutkat

Par

-ta

mutkaa

mutkia

Gen

-n

mutkan

mutkien

Ill

mihin

mutkaan

mutkiin

Ine

-ssa

mutkassa

mutkissa

Ela

-sta

mutkasta

mutkista

All

-lle

mutkalle

mutkille

Ade

-lla

mutkalla

mutkilla

Abl

-lta

mutkalta

mutkilta

Tra

-ksi

mutkaksi

mutkiksi

Ess

-na

mutkana

mutkina

Abe

-tta

mutkatta

mutkitta

Com

-ne

-

mutkine

Ins

-in

-

mutkin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mutka

mutkat

Par

-ta

mutkaa

mutkia

Gen

-n

mutkan

mutkien

Ill

mihin

mutkaan

mutkiin

Ine

-ssa

mutkassa

mutkissa

Ela

-sta

mutkasta

mutkista

All

-lle

mutkalle

mutkille

Ade

-lla

mutkalla

mutkilla

Abl

-lta

mutkalta

mutkilta

Tra

-ksi

mutkaksi

mutkiksi

Ess

-na

mutkana

mutkina

Abe

-tta

mutkatta

mutkitta

Com

-ne

-

mutkine

Ins

-in

-

mutkin

bend mutka, taivutus, taive, koukistus
turn vuoro, käännös, kierros, käänne, kääntyminen, mutka
curve käyrä, kaarre, kaari, mutka, kaariviiva, kaarto
dogleg mutka, polveke
bight mutka, poukama, lahdeke, silmukka
loop silmukka, lenkki, kierukka, mutka, polvi, ehkäisykierukka
twist kierre, twist, mutka, piirre, vääntö, kiehkura
crook roisto, huijari, mutka, käyräsauva, taive
switchback vuoristorata, mutka, serpentiinitie, kiemurteleva tie
turning kääntyminen, risteys, mutka, kadunkulma
wind tuuli, ilmavaivat, ilma, viima, ilmavirta, mutka
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Ensimmäinen mutka. All right, this is the first turn. Tuli muutama mutka. A couple of small hitches. Tuli mutka matkaan. I was hung up. Tämä on hurja mutka. It's gonna be a hairy turn. Jyrkkä mutka tulossa! Hairpin right at 200 metres! Tässä on mutka matkassa. There's been a complication. Mutka tie oli vaarallinen ajaa pimeässä. The turn in the road was dangerous to drive in the dark. Tuli pieni mutka matkaan. I'm afraid there's been a hiccup. Matkaan tuli pieni mutka. Listen, we hit a little bump in the road. Mitä mutkia? What kind of problems? Show more arrow right

Wiktionary

bend, curve, corner (e.g. in road) Fin:Hän menee mutkan taakse.Eng:He is going behind the corner.Fin:Hän on mutkan takana.Eng:He is behind the corner.Fin:Hän tulee mutkan takaa.Eng:He is coming from behind the corner. (plumbing) elbow (pipe fitting) (knots) bight (slang, weaponry) rod (gun, pistol) Show more arrow right (curve): kurvi (informal); puhti, väärä (dialectal, archaic) Show more arrow right From Proto-Finnic mutka, from Proto-Uralic mučka. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mutkani

mutkani

mutkasi

mutkasi

mutkansa

mutkansa

Par

-ta

mutkaani

mutkiani

mutkaasi

mutkiasi

mutkaansa

mutkiansa / mutkiaan

Gen

-n

mutkani

mutkieni

mutkasi

mutkiesi

mutkansa

mutkiensa

Ill

mihin

mutkaani

mutkiini

mutkaasi

mutkiisi

mutkaansa

mutkiinsa

Ine

-ssa

mutkassani

mutkissani

mutkassasi

mutkissasi

mutkassansa / mutkassaan

mutkissansa / mutkissaan

Ela

-sta

mutkastani

mutkistani

mutkastasi

mutkistasi

mutkastansa / mutkastaan

mutkistansa / mutkistaan

All

-lle

mutkalleni

mutkilleni

mutkallesi

mutkillesi

mutkallensa / mutkalleen

mutkillensa / mutkillean

Ade

-lla

mutkallani

mutkillani

mutkallasi

mutkillasi

mutkallansa / mutkallaan

mutkillansa / mutkillaan

Abl

-lta

mutkaltani

mutkiltani

mutkaltasi

mutkiltasi

mutkaltansa / mutkaltaan

mutkiltansa / mutkiltaan

Tra

-ksi

mutkakseni

mutkikseni

mutkaksesi

mutkiksesi

mutkaksensa / mutkakseen

mutkiksensa / mutkikseen

Ess

-na

mutkanani

mutkinani

mutkanasi

mutkinasi

mutkanansa / mutkanaan

mutkinansa / mutkinaan

Abe

-tta

mutkattani

mutkittani

mutkattasi

mutkittasi

mutkattansa / mutkattaan

mutkittansa / mutkittaan

Com

-ne

-

mutkineni

-

mutkinesi

-

mutkinensa / mutkineen

Singular

Plural

Nom

-

mutkani

mutkasi

mutkansa

mutkani

mutkasi

mutkansa

Par

-ta

mutkaani

mutkaasi

mutkaansa

mutkiani

mutkiasi

mutkiansa / mutkiaan

Gen

-n

mutkani

mutkasi

mutkansa

mutkieni

mutkiesi

mutkiensa

Ill

mihin

mutkaani

mutkaasi

mutkaansa

mutkiini

mutkiisi

mutkiinsa

Ine

-ssa

mutkassani

mutkassasi

mutkassansa / mutkassaan

mutkissani

mutkissasi

mutkissansa / mutkissaan

Ela

-sta

mutkastani

mutkastasi

mutkastansa / mutkastaan

mutkistani

mutkistasi

mutkistansa / mutkistaan

All

-lle

mutkalleni

mutkallesi

mutkallensa / mutkalleen

mutkilleni

mutkillesi

mutkillensa / mutkillean

Ade

-lla

mutkallani

mutkallasi

mutkallansa / mutkallaan

mutkillani

mutkillasi

mutkillansa / mutkillaan

Abl

-lta

mutkaltani

mutkaltasi

mutkaltansa / mutkaltaan

mutkiltani

mutkiltasi

mutkiltansa / mutkiltaan

Tra

-ksi

mutkakseni

mutkaksesi

mutkaksensa / mutkakseen

mutkikseni

mutkiksesi

mutkiksensa / mutkikseen

Ess

-na

mutkanani

mutkanasi

mutkanansa / mutkanaan

mutkinani

mutkinasi

mutkinansa / mutkinaan

Abe

-tta

mutkattani

mutkattasi

mutkattansa / mutkattaan

mutkittani

mutkittasi

mutkittansa / mutkittaan

Com

-ne

-

-

-

mutkineni

mutkinesi

mutkinensa / mutkineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mutkamme

mutkamme

mutkanne

mutkanne

mutkansa

mutkansa

Par

-ta

mutkaamme

mutkiamme

mutkaanne

mutkianne

mutkaansa

mutkiansa / mutkiaan

Gen

-n

mutkamme

mutkiemme

mutkanne

mutkienne

mutkansa

mutkiensa

Ill

mihin

mutkaamme

mutkiimme

mutkaanne

mutkiinne

mutkaansa

mutkiinsa

Ine

-ssa

mutkassamme

mutkissamme

mutkassanne

mutkissanne

mutkassansa / mutkassaan

mutkissansa / mutkissaan

Ela

-sta

mutkastamme

mutkistamme

mutkastanne

mutkistanne

mutkastansa / mutkastaan

mutkistansa / mutkistaan

All

-lle

mutkallemme

mutkillemme

mutkallenne

mutkillenne

mutkallensa / mutkalleen

mutkillensa / mutkillean

Ade

-lla

mutkallamme

mutkillamme

mutkallanne

mutkillanne

mutkallansa / mutkallaan

mutkillansa / mutkillaan

Abl

-lta

mutkaltamme

mutkiltamme

mutkaltanne

mutkiltanne

mutkaltansa / mutkaltaan

mutkiltansa / mutkiltaan

Tra

-ksi

mutkaksemme

mutkiksemme

mutkaksenne

mutkiksenne

mutkaksensa / mutkakseen

mutkiksensa / mutkikseen

Ess

-na

mutkanamme

mutkinamme

mutkananne

mutkinanne

mutkanansa / mutkanaan

mutkinansa / mutkinaan

Abe

-tta

mutkattamme

mutkittamme

mutkattanne

mutkittanne

mutkattansa / mutkattaan

mutkittansa / mutkittaan

Com

-ne

-

mutkinemme

-

mutkinenne

-

mutkinensa / mutkineen

Singular

Plural

Nom

-

mutkamme

mutkanne

mutkansa

mutkamme

mutkanne

mutkansa

Par

-ta

mutkaamme

mutkaanne

mutkaansa

mutkiamme

mutkianne

mutkiansa / mutkiaan

Gen

-n

mutkamme

mutkanne

mutkansa

mutkiemme

mutkienne

mutkiensa

Ill

mihin

mutkaamme

mutkaanne

mutkaansa

mutkiimme

mutkiinne

mutkiinsa

Ine

-ssa

mutkassamme

mutkassanne

mutkassansa / mutkassaan

mutkissamme

mutkissanne

mutkissansa / mutkissaan

Ela

-sta

mutkastamme

mutkastanne

mutkastansa / mutkastaan

mutkistamme

mutkistanne

mutkistansa / mutkistaan

All

-lle

mutkallemme

mutkallenne

mutkallensa / mutkalleen

mutkillemme

mutkillenne

mutkillensa / mutkillean

Ade

-lla

mutkallamme

mutkallanne

mutkallansa / mutkallaan

mutkillamme

mutkillanne

mutkillansa / mutkillaan

Abl

-lta

mutkaltamme

mutkaltanne

mutkaltansa / mutkaltaan

mutkiltamme

mutkiltanne

mutkiltansa / mutkiltaan

Tra

-ksi

mutkaksemme

mutkaksenne

mutkaksensa / mutkakseen

mutkiksemme

mutkiksenne

mutkiksensa / mutkikseen

Ess

-na

mutkanamme

mutkananne

mutkanansa / mutkanaan

mutkinamme

mutkinanne

mutkinansa / mutkinaan

Abe

-tta

mutkattamme

mutkattanne

mutkattansa / mutkattaan

mutkittamme

mutkittanne

mutkittansa / mutkittaan

Com

-ne

-

-

-

mutkinemme

mutkinenne

mutkinensa / mutkineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tie

tiet

Par

-ta

tietä

teitä

Gen

-n

tien

teitten / teiden

Ill

mihin

tiehen

teihin

Ine

-ssa

tiessä

teissä

Ela

-sta

tiestä

teistä

All

-lle

tielle

teille

Ade

-lla

tiellä

teillä

Abl

-lta

tieltä

teiltä

Tra

-ksi

tieksi

teiksi

Ess

-na

tienä

teinä

Abe

-tta

tiettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tie

tiet

Par

-ta

tietä

teitä

Gen

-n

tien

teitten / teiden

Ill

mihin

tiehen

teihin

Ine

-ssa

tiessä

teissä

Ela

-sta

tiestä

teistä

All

-lle

tielle

teille

Ade

-lla

tiellä

teillä

Abl

-lta

tieltä

teiltä

Tra

-ksi

tieksi

teiksi

Ess

-na

tienä

teinä

Abe

-tta

tiettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

road tie, maantie
way tapa, tie, keino, matka, reitti, suunta
path polku, tie, reitti, rata, käytävä, kulkutie
route reitti, tie, linja, valtatie
track raide, rata, raita, kappale, yleisurheilu, tie
pathway polku, tie
roadway ajorata, tie, ajoväylä
course kurssi, rata, kulku, suunta, reitti, tie
avenue katu, tie, bulevardi, lehtikuja, valtakatu
trail polku, jälki, jäljet, tie, vana, laahus
gateway portti, tie, porttikäytävä
trace jälki, jäljet, häivähdys, pieni määrä, aavistus, tie
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3 Teitäkin säälin. I feel sorry for you too. Teitä voi auttaa. You can help. Teihin voi luottaa. You can be trusted. Teistäpä en välitä. I don't care about you. Tie oli täynnä autoja. The road was full of cars. Teitä on 40. You have 40 people. Teistähän ei ollut apua. You were no help to any of you. Teitäkin onnittelen. I congratulate you as well. Tukit tiemme. You're blocking us in! Huono tie. Bad road. Show more arrow right

Wiktionary

way (by which to go/walk/move) road avenue path Show more arrow right teitsetiehyttiestötietäätietön Show more arrow right ajotiealatieasetieasfalttitieautotiehengitystiehiekkatieilmatiejakelutiejalankulkutiejalantiejalkatiejäätiekalatiekantatiekapulatiekaravaanitiekarkutiekarttatiekauppatiekauttakulkutiekehätiekelkkatiekeskitiekiertotiekiitotiekohtalontiekokoojatiekomentotiekotitiekoulutiekulkutiekylätiekädentiekärrytiekärsimystiekävelytieläpikulkutiemaantiemaisematiemeritiemetsäautotiemetsätiemoottoriliikennetiemoottoritiemuseotienapintienelostieohikulkutieohitustieoikeustieoikotieopintiepaikallistiepakotiepeltotiepengertieperääntymistiepihatiepikitiepoistumistiepuistotiepurkautumistiepyörätiepääntiepääsytiepäätieraitiotierantatierautatieristintierunkotiesappitiesaunatiesepelitieserpentiinitieserpenttiinitiesiirtotiesilkkitiesisävesitiesisäänajotiesisääntulotiesivutiesopimustiesoratiesuojatiesyrjätietakatietalvitietelatietiealuetiehoitokuntatiehoitomaksutiehöylätiejyrätiekarttatiekilometritiekonetiekuljetustiekuntatieliikennetielinjatiemaatiemaisematiemaksutiemerkintätiemestaritienhaaratienlaitatienmutkatienparannustienpengertienpenkkatienpintatienpitotienpohjatienpäällystetienreunatienristeystienrunkotiensivutienvarsitienvieritienvierustatienviittatieoikeustieopastetieosatieosakastieosuustieosuuskuntatiepalvelutiepartiotiepengertiepiiritiesulkutiesuolatiesääpalvelutietoimitustietullitietyötieuratieverkkotieyhteystilustietullitieulosmenotieulospääsytievalitustievaltatievarapoistumistievaratievenetievesitieviertotieviittatieviljelystievirkatievirtsatievuoristotieyhdystieyksityistieylätieöljysoratie Show more arrow right From Proto-Finnic tee, from Proto-Finno-Permic teje. Show more arrow right

Wikipedia

Road A road is a thoroughfare, route, or way on land between two places that has been paved or otherwise improved to allow travel by foot or by some form of conveyance (including a motor vehicle, cart, bicycle, or horse). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tieni

tieni

tiesi

tiesi

tiensä

tiensä

Par

-ta

tietäni

teitäni

tietäsi

teitäsi

tietänsä / tietään

teitänsä / teitään

Gen

-n

tieni

teitteni / teideni

tiesi

teittesi / teidesi

tiensä

teittensä / teidensä

Ill

mihin

tieheni

teihini

tiehesi

teihisi

tiehensä

teihinsä

Ine

-ssa

tiessäni

teissäni

tiessäsi

teissäsi

tiessänsä / tiessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

tiestäni

teistäni

tiestäsi

teistäsi

tiestänsä / tiestään

teistänsä / teistään

All

-lle

tielleni

teilleni

tiellesi

teillesi

tiellensä / tielleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

tielläni

teilläni

tielläsi

teilläsi

tiellänsä / tiellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

tieltäni

teiltäni

tieltäsi

teiltäsi

tieltänsä / tieltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

tiekseni

teikseni

tieksesi

teiksesi

tieksensä / tiekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

tienäni

teinäni

tienäsi

teinäsi

tienänsä / tienään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

tiettäni

teittäni

tiettäsi

teittäsi

tiettänsä / tiettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teineni

-

teinesi

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

tieni

tiesi

tiensä

tieni

tiesi

tiensä

Par

-ta

tietäni

tietäsi

tietänsä / tietään

teitäni

teitäsi

teitänsä / teitään

Gen

-n

tieni

tiesi

tiensä

teitteni / teideni

teittesi / teidesi

teittensä / teidensä

Ill

mihin

tieheni

tiehesi

tiehensä

teihini

teihisi

teihinsä

Ine

-ssa

tiessäni

tiessäsi

tiessänsä / tiessään

teissäni

teissäsi

teissänsä / teissään

Ela

-sta

tiestäni

tiestäsi

tiestänsä / tiestään

teistäni

teistäsi

teistänsä / teistään

All

-lle

tielleni

tiellesi

tiellensä / tielleen

teilleni

teillesi

teillensä / teilleän

Ade

-lla

tielläni

tielläsi

tiellänsä / tiellään

teilläni

teilläsi

teillänsä / teillään

Abl

-lta

tieltäni

tieltäsi

tieltänsä / tieltään

teiltäni

teiltäsi

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

tiekseni

tieksesi

tieksensä / tiekseen

teikseni

teiksesi

teiksensä / teikseen

Ess

-na

tienäni

tienäsi

tienänsä / tienään

teinäni

teinäsi

teinänsä / teinään

Abe

-tta

tiettäni

tiettäsi

tiettänsä / tiettään

teittäni

teittäsi

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teineni

teinesi

teinensä / teineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiemme

tiemme

tienne

tienne

tiensä

tiensä

Par

-ta

tietämme

teitämme

tietänne

teitänne

tietänsä / tietään

teitänsä / teitään

Gen

-n

tiemme

teittemme / teidemme

tienne

teittenne / teidenne

tiensä

teittensä / teidensä

Ill

mihin

tiehemme

teihimme

tiehenne

teihinne

tiehensä

teihinsä

Ine

-ssa

tiessämme

teissämme

tiessänne

teissänne

tiessänsä / tiessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

tiestämme

teistämme

tiestänne

teistänne

tiestänsä / tiestään

teistänsä / teistään

All

-lle

tiellemme

teillemme

tiellenne

teillenne

tiellensä / tielleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

tiellämme

teillämme

tiellänne

teillänne

tiellänsä / tiellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

tieltämme

teiltämme

tieltänne

teiltänne

tieltänsä / tieltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

tieksemme

teiksemme

tieksenne

teiksenne

tieksensä / tiekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

tienämme

teinämme

tienänne

teinänne

tienänsä / tienään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

tiettämme

teittämme

tiettänne

teittänne

tiettänsä / tiettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teinemme

-

teinenne

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

tiemme

tienne

tiensä

tiemme

tienne

tiensä

Par

-ta

tietämme

tietänne

tietänsä / tietään

teitämme

teitänne

teitänsä / teitään

Gen

-n

tiemme

tienne

tiensä

teittemme / teidemme

teittenne / teidenne

teittensä / teidensä

Ill

mihin

tiehemme

tiehenne

tiehensä

teihimme

teihinne

teihinsä

Ine

-ssa

tiessämme

tiessänne

tiessänsä / tiessään

teissämme

teissänne

teissänsä / teissään

Ela

-sta

tiestämme

tiestänne

tiestänsä / tiestään

teistämme

teistänne

teistänsä / teistään

All

-lle

tiellemme

tiellenne

tiellensä / tielleen

teillemme

teillenne

teillensä / teilleän

Ade

-lla

tiellämme

tiellänne

tiellänsä / tiellään

teillämme

teillänne

teillänsä / teillään

Abl

-lta

tieltämme

tieltänne

tieltänsä / tieltään

teiltämme

teiltänne

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

tieksemme

tieksenne

tieksensä / tiekseen

teiksemme

teiksenne

teiksensä / teikseen

Ess

-na

tienämme

tienänne

tienänsä / tienään

teinämme

teinänne

teinänsä / teinään

Abe

-tta

tiettämme

tiettänne

tiettänsä / tiettään

teittämme

teittänne

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teinemme

teinenne

teinensä / teineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tee

teet

Par

-ta

teetä

teitä

Gen

-n

teen

teien

Ill

mihin

teehen

teihin

Ine

-ssa

teessä

teissä

Ela

-sta

teestä

teistä

All

-lle

teelle

teille

Ade

-lla

teellä

teillä

Abl

-lta

teeltä

teiltä

Tra

-ksi

teeksi

teiksi

Ess

-na

teenä

teinä

Abe

-tta

teettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tee

teet

Par

-ta

teetä

teitä

Gen

-n

teen

teien

Ill

mihin

teehen

teihin

Ine

-ssa

teessä

teissä

Ela

-sta

teestä

teistä

All

-lle

teelle

teille

Ade

-lla

teellä

teillä

Abl

-lta

teeltä

teiltä

Tra

-ksi

teeksi

teiksi

Ess

-na

teenä

teinä

Abe

-tta

teettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

tea tee, illallinen, iltapäiväateria, ilta-ateria
char siivooja, tee
Show more arrow right
OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Tilde MODEL En juo teetä. I don't drink tea. Lämmin tee auttaa flunssassa. Warm tea helps with a cold. Juo teesi. Drink your tea. Mikä on lempiteesi?s-Musta tee. What is your favorite tea? - Black tea. Tässä teesi. Here's your tea, Doc. Ota teetä. Have some tea. Ai, teeni. Ooh, my tea! Juotko teesi? Are you gonna have yours? Teen teetä. I'll make tea. Saat teetä. Made you a tea. Show more arrow right

Wiktionary

(uncountable) tea (dried leaves or buds of the tea plant, Camellia sinensis) Fin:Mene kauppaan ja osta teetä.Eng:Go to the supermarket and buy some tea. (uncountable) tea (drink made by infusing these dried leaves or buds in hot water) Fin:Haluaisitko teetä?Eng:Would you like some tea? (countable) tea (variety of the tea plant) Fin:Darjeeling on intialainen tee.Eng:Darjeeling is a tea from India. (uncountable, by extension) tea (any drink made by infusing parts of various other plants) Fin:yrttitee, kamomillatee, minttuteeEng:herb tea, camomile tea, mint tea (countable) tea, cup of tea (cup of any one of these drinks) Show more arrow right (drink made of Camella sinensis): saikka, tsaju, tsaiju (dialectal)(variety of the tea plant): teelaatu(cup of tea): teekupillinen, kuppi teetä Show more arrow right As the plural forms are quite rarely used and as they, with the exception of nominative, look the same as the plural forms of tie (“road”), it may be advisable to substitute a synonym for the word tee in those cases. Show more arrow right aamuteehedelmäteehopeateeiltateeirtoteejääteekamomillateekukkateekuplateeminttuteepiparminttuteepussiteeruusunmarjateesitruunateeteeastiastoteehuoneteejuomateekalustoteekannuteekeitinteekuppiteelaatuteelasiteelehdetteelehtiteeleipäteelusikkateemakkarateenjuontiteenkasvatusteenkeitinteenlehdetteenviljelyteepannuteepensasteepussiteepöytäteesekoitusteeseremoniateesieniteesiiviläteetarjoiluteetarjotinteetupateevatiteevesivadelmateeyrttitee Show more arrow right Borrowed from Swedish te, from Dutch thee, from Min Nan 茶 (tê) (Amoy dialect), from Old Chinese, ultimately from Proto-Sino-Tibetan s-la (“leaf, tea”). From Latin tē. Show more arrow right

Wikipedia

Tea Tea is an aromatic beverage commonly prepared by pouring hot or boiling water over cured or fresh leaves of Camellia sinensis, an evergreen shrub native to China and East Asia. After water, it is the most widely consumed drink in the world. There are many different types of tea; some, like Chinese greens and Darjeeling, have a cooling, slightly bitter, and astringent flavour, while others have vastly different profiles that include sweet, nutty, floral, or grassy notes. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teeni

teeni

teesi

teesi

teensä

teensä

Par

-ta

teetäni

teitäni

teetäsi

teitäsi

teetänsä / teetään

teitänsä / teitään

Gen

-n

teeni

teieni

teesi

teiesi

teensä

teiensä

Ill

mihin

teeheni

teihini

teehesi

teihisi

teehensä

teihinsä

Ine

-ssa

teessäni

teissäni

teessäsi

teissäsi

teessänsä / teessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestäni

teistäni

teestäsi

teistäsi

teestänsä / teestään

teistänsä / teistään

All

-lle

teelleni

teilleni

teellesi

teillesi

teellensä / teelleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teelläni

teilläni

teelläsi

teilläsi

teellänsä / teellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltäni

teiltäni

teeltäsi

teiltäsi

teeltänsä / teeltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teekseni

teikseni

teeksesi

teiksesi

teeksensä / teekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenäni

teinäni

teenäsi

teinäsi

teenänsä / teenään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettäni

teittäni

teettäsi

teittäsi

teettänsä / teettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teineni

-

teinesi

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

teeni

teesi

teensä

teeni

teesi

teensä

Par

-ta

teetäni

teetäsi

teetänsä / teetään

teitäni

teitäsi

teitänsä / teitään

Gen

-n

teeni

teesi

teensä

teieni

teiesi

teiensä

Ill

mihin

teeheni

teehesi

teehensä

teihini

teihisi

teihinsä

Ine

-ssa

teessäni

teessäsi

teessänsä / teessään

teissäni

teissäsi

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestäni

teestäsi

teestänsä / teestään

teistäni

teistäsi

teistänsä / teistään

All

-lle

teelleni

teellesi

teellensä / teelleen

teilleni

teillesi

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teelläni

teelläsi

teellänsä / teellään

teilläni

teilläsi

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltäni

teeltäsi

teeltänsä / teeltään

teiltäni

teiltäsi

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teekseni

teeksesi

teeksensä / teekseen

teikseni

teiksesi

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenäni

teenäsi

teenänsä / teenään

teinäni

teinäsi

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettäni

teettäsi

teettänsä / teettään

teittäni

teittäsi

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teineni

teinesi

teinensä / teineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teemme

teemme

teenne

teenne

teensä

teensä

Par

-ta

teetämme

teitämme

teetänne

teitänne

teetänsä / teetään

teitänsä / teitään

Gen

-n

teemme

teiemme

teenne

teienne

teensä

teiensä

Ill

mihin

teehemme

teihimme

teehenne

teihinne

teehensä

teihinsä

Ine

-ssa

teessämme

teissämme

teessänne

teissänne

teessänsä / teessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestämme

teistämme

teestänne

teistänne

teestänsä / teestään

teistänsä / teistään

All

-lle

teellemme

teillemme

teellenne

teillenne

teellensä / teelleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teellämme

teillämme

teellänne

teillänne

teellänsä / teellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltämme

teiltämme

teeltänne

teiltänne

teeltänsä / teeltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teeksemme

teiksemme

teeksenne

teiksenne

teeksensä / teekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenämme

teinämme

teenänne

teinänne

teenänsä / teenään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettämme

teittämme

teettänne

teittänne

teettänsä / teettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teinemme

-

teinenne

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

teemme

teenne

teensä

teemme

teenne

teensä

Par

-ta

teetämme

teetänne

teetänsä / teetään

teitämme

teitänne

teitänsä / teitään

Gen

-n

teemme

teenne

teensä

teiemme

teienne

teiensä

Ill

mihin

teehemme

teehenne

teehensä

teihimme

teihinne

teihinsä

Ine

-ssa

teessämme

teessänne

teessänsä / teessään

teissämme

teissänne

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestämme

teestänne

teestänsä / teestään

teistämme

teistänne

teistänsä / teistään

All

-lle

teellemme

teellenne

teellensä / teelleen

teillemme

teillenne

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teellämme

teellänne

teellänsä / teellään

teillämme

teillänne

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltämme

teeltänne

teeltänsä / teeltään

teiltämme

teiltänne

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teeksemme

teeksenne

teeksensä / teekseen

teiksemme

teiksenne

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenämme

teenänne

teenänsä / teenään

teinämme

teinänne

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettämme

teettänne

teettänsä / teettään

teittämme

teittänne

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teinemme

teinenne

teinensä / teineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

mutka

mutkat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

mutkan

mutkien

Ill

mihin

mutkaan

Solve

Ine

-ssa

mutkissa

Solve

Ela

-sta

mutkasta

mutkista

All

-lle

mutkalle

Solve

Ade

-lla

mutkilla

Solve

Abl

-lta

mutkalta

mutkilta

Tra

-ksi

mutkaksi

mutkiksi

Ess

-na

mutkana

mutkina

Abe

-tta

mutkatta

mutkitta

Com

-ne

-

mutkine

Ins

-in

-

mutkin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mutka

mutkat

Par

-ta

Gen

-n

mutkan

mutkien

Ill

mihin

mutkaan

Ine

-ssa

mutkissa

Ela

-sta

mutkasta

mutkista

All

-lle

mutkalle

Ade

-lla

mutkilla

Abl

-lta

mutkalta

mutkilta

Tra

-ksi

mutkaksi

mutkiksi

Ess

-na

mutkana

mutkina

Abe

-tta

mutkatta

mutkitta

Com

-ne

-

mutkine

Ins

-in

-

mutkin

Singular

Plural

Nom

-

tie

tiet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tien

teitten / teiden

Ill

mihin

tiehen

Solve

Ine

-ssa

teissä

Solve

Ela

-sta

tiestä

teistä

All

-lle

tielle

Solve

Ade

-lla

teillä

Solve

Abl

-lta

tieltä

teiltä

Tra

-ksi

tieksi

teiksi

Ess

-na

tienä

teinä

Abe

-tta

tiettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tie

tiet

Par

-ta

Gen

-n

tien

teitten / teiden

Ill

mihin

tiehen

Ine

-ssa

teissä

Ela

-sta

tiestä

teistä

All

-lle

tielle

Ade

-lla

teillä

Abl

-lta

tieltä

teiltä

Tra

-ksi

tieksi

teiksi

Ess

-na

tienä

teinä

Abe

-tta

tiettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Singular

Plural

Nom

-

tee

teet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

teen

teien

Ill

mihin

teehen

Solve

Ine

-ssa

teissä

Solve

Ela

-sta

teestä

teistä

All

-lle

teelle

Solve

Ade

-lla

teillä

Solve

Abl

-lta

teeltä

teiltä

Tra

-ksi

teeksi

teiksi

Ess

-na

teenä

teinä

Abe

-tta

teettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tee

teet

Par

-ta

Gen

-n

teen

teien

Ill

mihin

teehen

Ine

-ssa

teissä

Ela

-sta

teestä

teistä

All

-lle

teelle

Ade

-lla

teillä

Abl

-lta

teeltä

teiltä

Tra

-ksi

teeksi

teiksi

Ess

-na

teenä

teinä

Abe

-tta

teettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept