logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

miestentauti, noun

Word analysis
miestentautien

miestentautien

miestentauti

Noun, Plural Genitive

mies

Noun, Plural Genitive

+ tau

Noun, Singular Nominative

+ tie

Noun, Singular Genitive

mies

Noun, Plural Genitive

+ tauti

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

miestentauti

miestentaudit

Par

-ta

miestentautia

miestentauteja

Gen

-n

miestentaudin

miestentautien

Ill

mihin

miestentautiin

miestentauteihin

Ine

-ssa

miestentaudissa

miestentaudeissa

Ela

-sta

miestentaudista

miestentaudeista

All

-lle

miestentaudille

miestentaudeille

Ade

-lla

miestentaudilla

miestentaudeilla

Abl

-lta

miestentaudilta

miestentaudeilta

Tra

-ksi

miestentaudiksi

miestentaudeiksi

Ess

-na

miestentautina

miestentauteina

Abe

-tta

miestentauditta

miestentaudeitta

Com

-ne

-

miestentauteine

Ins

-in

-

miestentaudein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

miestentauti

miestentaudit

Par

-ta

miestentautia

miestentauteja

Gen

-n

miestentaudin

miestentautien

Ill

mihin

miestentautiin

miestentauteihin

Ine

-ssa

miestentaudissa

miestentaudeissa

Ela

-sta

miestentaudista

miestentaudeista

All

-lle

miestentaudille

miestentaudeille

Ade

-lla

miestentaudilla

miestentaudeilla

Abl

-lta

miestentaudilta

miestentaudeilta

Tra

-ksi

miestentaudiksi

miestentaudeiksi

Ess

-na

miestentautina

miestentauteina

Abe

-tta

miestentauditta

miestentaudeitta

Com

-ne

-

miestentauteine

Ins

-in

-

miestentaudein

mutilation
men's disease
Show more arrow right
Opus; Finnish-English parallel corpus; Tatoeba, sentence #4358706; Europarl Parallel Corpus, sentence #34531; Europarl Parallel Corpus, sentence #46289; Tatoeba, sentence #3363998; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018, movie: "The Fault in Our Stars", sentence #76430 Torjunta on tärkeää seksuaalins-ja miestentautien leviämisen estämiseksi. Prevention is important to prevent the spread of sexual and men's diseases. Miestentauti voi aiheuttaa erektiohäiriön. Miestentauti can cause erectile dysfunction. Lääkäri hoiti potilasta, jolla oli todettu miestentauti. The doctor treated a patient diagnosed with a men's disease. Miestentauti on yleinen terveysongelma miesten keskuudessa. Prostate cancer is a common health issue among men. Miestentauti vaatii usein pitkäaikaista hoitoa ja seurantaa. Men's disease often requires long-term treatment and monitoring. Miestentauti on yleinen ongelma vanhemmilla miehillä. Men's disease is a common issue in older men. Uudet hoitomuodot ovat tuoneet toivoa miestentautiin sairastuneille. New treatment methods have brought hope to those suffering from men's disease. Miestentauti voi johtua elimistön hormonitasapainon häiriöstä. Miestentauti can result from a disruption in the body's hormone balance. Miestentauti voi aiheuttaa erilaisia oireita, kuten virtsaamisvaikeuksia. Men's disease can cause various symptoms, such as difficulty urinating. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

miestentautini

miestentautini

miestentautisi

miestentautisi

miestentautinsa

miestentautinsa

Par

-ta

miestentautiani

miestentautejani

miestentautiasi

miestentautejasi

miestentautiansa / miestentautiaan

miestentautejansa / miestentautejaan

Gen

-n

miestentautini

miestentautieni

miestentautisi

miestentautiesi

miestentautinsa

miestentautiensa

Ill

mihin

miestentautiini

miestentauteihini

miestentautiisi

miestentauteihisi

miestentautiinsa

miestentauteihinsa

Ine

-ssa

miestentaudissani

miestentaudeissani

miestentaudissasi

miestentaudeissasi

miestentaudissansa / miestentaudissaan

miestentaudeissansa / miestentaudeissaan

Ela

-sta

miestentaudistani

miestentaudeistani

miestentaudistasi

miestentaudeistasi

miestentaudistansa / miestentaudistaan

miestentaudeistansa / miestentaudeistaan

All

-lle

miestentaudilleni

miestentaudeilleni

miestentaudillesi

miestentaudeillesi

miestentaudillensa / miestentaudilleen

miestentaudeillensa / miestentaudeillean

Ade

-lla

miestentaudillani

miestentaudeillani

miestentaudillasi

miestentaudeillasi

miestentaudillansa / miestentaudillaan

miestentaudeillansa / miestentaudeillaan

Abl

-lta

miestentaudiltani

miestentaudeiltani

miestentaudiltasi

miestentaudeiltasi

miestentaudiltansa / miestentaudiltaan

miestentaudeiltansa / miestentaudeiltaan

Tra

-ksi

miestentaudikseni

miestentaudeikseni

miestentaudiksesi

miestentaudeiksesi

miestentaudiksensa / miestentaudikseen

miestentaudeiksensa / miestentaudeikseen

Ess

-na

miestentautinani

miestentauteinani

miestentautinasi

miestentauteinasi

miestentautinansa / miestentautinaan

miestentauteinansa / miestentauteinaan

Abe

-tta

miestentaudittani

miestentaudeittani

miestentaudittasi

miestentaudeittasi

miestentaudittansa / miestentaudittaan

miestentaudeittansa / miestentaudeittaan

Com

-ne

-

miestentauteineni

-

miestentauteinesi

-

miestentauteinensa / miestentauteineen

Singular

Plural

Nom

-

miestentautini

miestentautisi

miestentautinsa

miestentautini

miestentautisi

miestentautinsa

Par

-ta

miestentautiani

miestentautiasi

miestentautiansa / miestentautiaan

miestentautejani

miestentautejasi

miestentautejansa / miestentautejaan

Gen

-n

miestentautini

miestentautisi

miestentautinsa

miestentautieni

miestentautiesi

miestentautiensa

Ill

mihin

miestentautiini

miestentautiisi

miestentautiinsa

miestentauteihini

miestentauteihisi

miestentauteihinsa

Ine

-ssa

miestentaudissani

miestentaudissasi

miestentaudissansa / miestentaudissaan

miestentaudeissani

miestentaudeissasi

miestentaudeissansa / miestentaudeissaan

Ela

-sta

miestentaudistani

miestentaudistasi

miestentaudistansa / miestentaudistaan

miestentaudeistani

miestentaudeistasi

miestentaudeistansa / miestentaudeistaan

All

-lle

miestentaudilleni

miestentaudillesi

miestentaudillensa / miestentaudilleen

miestentaudeilleni

miestentaudeillesi

miestentaudeillensa / miestentaudeillean

Ade

-lla

miestentaudillani

miestentaudillasi

miestentaudillansa / miestentaudillaan

miestentaudeillani

miestentaudeillasi

miestentaudeillansa / miestentaudeillaan

Abl

-lta

miestentaudiltani

miestentaudiltasi

miestentaudiltansa / miestentaudiltaan

miestentaudeiltani

miestentaudeiltasi

miestentaudeiltansa / miestentaudeiltaan

Tra

-ksi

miestentaudikseni

miestentaudiksesi

miestentaudiksensa / miestentaudikseen

miestentaudeikseni

miestentaudeiksesi

miestentaudeiksensa / miestentaudeikseen

Ess

-na

miestentautinani

miestentautinasi

miestentautinansa / miestentautinaan

miestentauteinani

miestentauteinasi

miestentauteinansa / miestentauteinaan

Abe

-tta

miestentaudittani

miestentaudittasi

miestentaudittansa / miestentaudittaan

miestentaudeittani

miestentaudeittasi

miestentaudeittansa / miestentaudeittaan

Com

-ne

-

-

-

miestentauteineni

miestentauteinesi

miestentauteinensa / miestentauteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

miestentautimme

miestentautimme

miestentautinne

miestentautinne

miestentautinsa

miestentautinsa

Par

-ta

miestentautiamme

miestentautejamme

miestentautianne

miestentautejanne

miestentautiansa / miestentautiaan

miestentautejansa / miestentautejaan

Gen

-n

miestentautimme

miestentautiemme

miestentautinne

miestentautienne

miestentautinsa

miestentautiensa

Ill

mihin

miestentautiimme

miestentauteihimme

miestentautiinne

miestentauteihinne

miestentautiinsa

miestentauteihinsa

Ine

-ssa

miestentaudissamme

miestentaudeissamme

miestentaudissanne

miestentaudeissanne

miestentaudissansa / miestentaudissaan

miestentaudeissansa / miestentaudeissaan

Ela

-sta

miestentaudistamme

miestentaudeistamme

miestentaudistanne

miestentaudeistanne

miestentaudistansa / miestentaudistaan

miestentaudeistansa / miestentaudeistaan

All

-lle

miestentaudillemme

miestentaudeillemme

miestentaudillenne

miestentaudeillenne

miestentaudillensa / miestentaudilleen

miestentaudeillensa / miestentaudeillean

Ade

-lla

miestentaudillamme

miestentaudeillamme

miestentaudillanne

miestentaudeillanne

miestentaudillansa / miestentaudillaan

miestentaudeillansa / miestentaudeillaan

Abl

-lta

miestentaudiltamme

miestentaudeiltamme

miestentaudiltanne

miestentaudeiltanne

miestentaudiltansa / miestentaudiltaan

miestentaudeiltansa / miestentaudeiltaan

Tra

-ksi

miestentaudiksemme

miestentaudeiksemme

miestentaudiksenne

miestentaudeiksenne

miestentaudiksensa / miestentaudikseen

miestentaudeiksensa / miestentaudeikseen

Ess

-na

miestentautinamme

miestentauteinamme

miestentautinanne

miestentauteinanne

miestentautinansa / miestentautinaan

miestentauteinansa / miestentauteinaan

Abe

-tta

miestentaudittamme

miestentaudeittamme

miestentaudittanne

miestentaudeittanne

miestentaudittansa / miestentaudittaan

miestentaudeittansa / miestentaudeittaan

Com

-ne

-

miestentauteinemme

-

miestentauteinenne

-

miestentauteinensa / miestentauteineen

Singular

Plural

Nom

-

miestentautimme

miestentautinne

miestentautinsa

miestentautimme

miestentautinne

miestentautinsa

Par

-ta

miestentautiamme

miestentautianne

miestentautiansa / miestentautiaan

miestentautejamme

miestentautejanne

miestentautejansa / miestentautejaan

Gen

-n

miestentautimme

miestentautinne

miestentautinsa

miestentautiemme

miestentautienne

miestentautiensa

Ill

mihin

miestentautiimme

miestentautiinne

miestentautiinsa

miestentauteihimme

miestentauteihinne

miestentauteihinsa

Ine

-ssa

miestentaudissamme

miestentaudissanne

miestentaudissansa / miestentaudissaan

miestentaudeissamme

miestentaudeissanne

miestentaudeissansa / miestentaudeissaan

Ela

-sta

miestentaudistamme

miestentaudistanne

miestentaudistansa / miestentaudistaan

miestentaudeistamme

miestentaudeistanne

miestentaudeistansa / miestentaudeistaan

All

-lle

miestentaudillemme

miestentaudillenne

miestentaudillensa / miestentaudilleen

miestentaudeillemme

miestentaudeillenne

miestentaudeillensa / miestentaudeillean

Ade

-lla

miestentaudillamme

miestentaudillanne

miestentaudillansa / miestentaudillaan

miestentaudeillamme

miestentaudeillanne

miestentaudeillansa / miestentaudeillaan

Abl

-lta

miestentaudiltamme

miestentaudiltanne

miestentaudiltansa / miestentaudiltaan

miestentaudeiltamme

miestentaudeiltanne

miestentaudeiltansa / miestentaudeiltaan

Tra

-ksi

miestentaudiksemme

miestentaudiksenne

miestentaudiksensa / miestentaudikseen

miestentaudeiksemme

miestentaudeiksenne

miestentaudeiksensa / miestentaudeikseen

Ess

-na

miestentautinamme

miestentautinanne

miestentautinansa / miestentautinaan

miestentauteinamme

miestentauteinanne

miestentauteinansa / miestentauteinaan

Abe

-tta

miestentaudittamme

miestentaudittanne

miestentaudittansa / miestentaudittaan

miestentaudeittamme

miestentaudeittanne

miestentaudeittansa / miestentaudeittaan

Com

-ne

-

-

-

miestentauteinemme

miestentauteinenne

miestentauteinensa / miestentauteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mies

miehet

Par

-ta

miestä

miehiä

Gen

-n

miehen

miesten / miehien

Ill

mihin

mieheen

miehiin

Ine

-ssa

miehessä

miehissä

Ela

-sta

miehestä

miehistä

All

-lle

miehelle

miehille

Ade

-lla

miehellä

miehillä

Abl

-lta

mieheltä

miehiltä

Tra

-ksi

mieheksi

miehiksi

Ess

-na

miesnä / miessä / miehenä

miehinä

Abe

-tta

miehettä

miehittä

Com

-ne

-

miehine

Ins

-in

-

miehin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mies

miehet

Par

-ta

miestä

miehiä

Gen

-n

miehen

miesten / miehien

Ill

mihin

mieheen

miehiin

Ine

-ssa

miehessä

miehissä

Ela

-sta

miehestä

miehistä

All

-lle

miehelle

miehille

Ade

-lla

miehellä

miehillä

Abl

-lta

mieheltä

miehiltä

Tra

-ksi

mieheksi

miehiksi

Ess

-na

miesnä / miessä / miehenä

miehinä

Abe

-tta

miehettä

miehittä

Com

-ne

-

miehine

Ins

-in

-

miehin

man mies, ihminen, kaveri, nappula, valkoinen mies, ihmissuku
male uros, mies, koiras
husband aviomies, mies, puoliso
fellow mies, kaveri, stipendiaatti, tutkija, jäsen, poika
old man ukko, mies, äijä, isäukko
gentleman herrasmies, herra, mies
boy poika, mies, kaveri, alkuasukaspalvelija, palvelija
chap mies, poika, heppu, rohtuma, sierettymä, iikka
gent herrasmies, herra, mies, miestenhuone
jack tunkki, jakki, jätkä, nostin, mies, talja
cock kukko, hana, kalu, koiras, kaveri, mies
Show more arrow right
Tatoeba; EMEA; DGT; Europarl; OpenSubtitles; opensubtitles2 Mies istuu bussissa. Man is sitting on the bus. Mies juoksi kadun yli. The man ran across the street. Mies puhuu puhelimessa. Man is talking on the phone. Mies työntää ostoskärryjä. Man is pushing shopping carts. Mies antaa naiselle ruusun. Man gives the woman a rose. Mies juoksee koiran perässä. Man is running after the dog. Mies käveli hiljaa pimeässä. The man walked quietly in the dark. Hän rakastaa miehensä. She loves her husband. Hänen miehensä. Her husband. Mies oli poissa kolme päivää. The man was away for three days. Show more arrow right

Wiktionary

man (adult male human being) husband (married man) Show more arrow right (man): heppu, jätkä, kaveri, kundi, mieshenkilö, miesoletettu, setä, tyyppi, ukko(husband): aviomies, ukko Show more arrow right (man): nainen(husband): vaimo(married): poikamies, naimaton Show more arrow right Adjectives miehekäsmiehevämiehinenmiesmäinen Nouns mieheysmiehistömiehustamiehuus Verbs miehistyämiehittää Show more arrow right Compounds aikamiesaikamiespoikaajomiesaliperämiesammattimiesapumiesasiamiesaviomiesavomiesbi-miesedusmieselinkeinoasiamiesennätysmieserikoismieserämiesesimiesetumieseurovirkamieshaastemieshakamieshanttimiesheinämieshengenmiesherrasmiesherrasmiessopimusheteromieshevosmieshommamieshopeamitalimieshovimieshuippumieshuoltomieshuumorimieshyvänmiehenlisähämärämiesihannemiesikämiesikämiesmestaruusikämiessarjaikäpuhemiesisäntämiesjalkamiesjarrumiesjees-miesjohtomiesjokamiehenluokkajokamiehenoikeusjokamiesjousimiesjoutomiesjunamiesjärjestysmiesjärkimieskaatomieskadunmieskaivosmieskakkosmieskalamieskameramieskansanmieskansimieskatsastusmieskauppamieskeihäsmieskellomieskenttämieskeskikenttämieskeskustukimieskeulamieskielimieskirkonmieskirvesmieskiväärimieskomennusmieskotimieskoulumieskulkumieskultamitalimieskuluttaja-asiamieskunnallisneuvosmieskunniavartiomieskuokkamieskyllä-mieskylänmieskynämieskyytimieskärkimieslaillisuusmieslaitamieslaitosmieslaivamieslakimieslankomieslaulumieslautamieslehtimieslentoperämiesleskimiesliikemiesliikemiesluokkalinkkimieslukumieslumimiesluottamusmiesluottomieslähetystövirkamiesläänitysmieslöylymiesmaailmanennätysmiesmaailmanmiesmaamiesmaamiesseuramaanmiesmaatyömiesmachomiesmahtimiesmainosmiesmaksumiesmalliaviomiesmarkkinointimiesmatkailuasiamiesmatkamiesmerimiesmerkkimiesmestarismiesmetallimiesmetsämiesmiehenalkumiehenkipeämiehenkorkuinenmiehenmittamiehennielijämiehennimimiehenottomiehenpuolimieshenkilömieshukkamiesihannemiesjoukkomiesjoukkuemieskiintiömieskohtainenmieskohtaisestimieskuntomieskuntoinenmieskuntoisuusmieskuoromieskuorolaulumieskuvamieskvartettimiesleskimieslukumieslukuinenmieslukuisestimiesmuistiinmiesmurhamiesnäkökulmamiesoletettumiesopettajamiesopiskelijamiespaikkamiespalvelijamiespappimiesparkamiespolvimiespuolinenmiesraukkamiesseuramiessuhdemiessukumiessukupuolimiestappiomiestappomiestenhuonemiestenlehtimiestennielijämiestenosastomiestenpyörämiestentautimiestentautioppimiestoverimiestutkimusmiestuttavamiestyöpäivämiestyövoimamiestyövuosimiesvahvuusmiesvaltainenmiesvaltaisuusmiesvankimiesvartiointimiesvierasmiesvihamiesvoimamiesvoittoinenmiesväestömiesväkimiesylivoimamiesystävämiesäänimitalimiesmittamiesmuonamiesmurhamiesmurtomiesmuskelimiesmuskettimiesmustalaismiesmustamiesmuuttomiesmyyntimiesmäkimiesnaistenmiesnapamiesneuvosmiesnimimiesnimismiesnokkamiesnostomiesnuijamiesnuorimiesnäyttämömiesoikeudenkäyntiasiamiesoikeusasiamiesoikeusneuvosmiesonkimiesovimiespalomiespankkivaltuusmiespappismiespehmomiespeltomiesperämiespiippumiespikkumiespikkuvirkamiespilkkimiespillimiespistemiespiällysmiespoikamiespoikamiesasuntopoikamieselämäpoikamiestyttöpoliisimiespomomiespoppamiesporomiespostimiespostivirkamiespotilasasiamiesPR-miespronssimiespronssimitalimiespuhemiespuhemiesneuvostopuoluemiespursimiesputkimiespuuhamiespyhäinmiestenpäiväpyssymiespyyntimiespäällysmiespääluottamusmiespäämiesrahamiesrajamiesrajavartiomiesrakennusmiesrakennustyömiesratsumiesrauhanmiesrautatievirkamiesreissumiesremonttimiesreppumiesrintamamiesrintamamiesjärjestörivimiesromanimiesruorimiesryyppymiessaamamiessaarnamiessadanpäämiessammakkomiessanomalehtimiessatamatyömiessavottamiessekatyömiesselvitysmiesseuramiessiipimiessiviilipalvelusmiessiviilivirkamiessotamiehenottosotamiessotilasasiamiessotilasvirkamiessuhdetoimintamiessukulaismiessulhasmiessupermiessuurliikemiessuurmiessyömämiessähkömiestakamiestaksimiestakuumiestalkoomiestalonmiestalousesimiestalousmiestekijämiestekomiesteollisuusmiesteräsmiesteräsmieskilpailuteräsmieskisatiedemiestiepalvelumiestilausasiamiestinasotamiestoimitsijamiestoimitusmiestukimiestukimiesketjutukkimiestullimiestullivirkamiestupakkamiesturvallisuusmiesturvamiestykkimiestyöasiamiestyömiestyösuojeluasiamiestäydennysmiesuittomiesuittotyömiesukkomiesulosottomiesvaihtomiesvakuutusasiamiesvalamiesvalamiesoikeusvalitsijamiesvalitsijamiesehdokasvalitsijamiesvaalivaltiomiesvaltiomiestaitovaltiomiestekovaltionpäämiesvaltiopäivämiesvaramiesvarapuhemiesvarastomiesvartiomiesvarusmiesvasaramiesvastarintamiesveikkausasiamiesvelimiesvesimiesveturimiesvierasmiesviestimiesvihamiesviikatemiesvirkamiesvirkamieshallitusvirkamiesjärjestövirkamieskuntavirkamieslakkovirkamiesmäinenvoimamiesvonkamiesvuokramiesvälimiesyhdysmiesyhtiömiesykkösmiesyleismiesyliperämiesylipursimiesylkämies Show more arrow right From Proto-Finnic mees. Cognates include Estonian mees, Livonian mīez. Show more arrow right

Wikipedia

Man A man is an adult male human. Prior to adulthood, a male human is referred to as a boy (a male child or adolescent). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mieheni

mieheni

miehesi

miehesi

miehensä

miehensä

Par

-ta

miestäni

miehiäni

miestäsi

miehiäsi

miestänsä / miestään

miehiänsä / miehiään

Gen

-n

mieheni

miesteni / miehieni

miehesi

miestesi / miehiesi

miehensä

miestensä / miehiensä

Ill

mihin

mieheeni

miehiini

mieheesi

miehiisi

mieheensä

miehiinsä

Ine

-ssa

miehessäni

miehissäni

miehessäsi

miehissäsi

miehessänsä / miehessään

miehissänsä / miehissään

Ela

-sta

miehestäni

miehistäni

miehestäsi

miehistäsi

miehestänsä / miehestään

miehistänsä / miehistään

All

-lle

miehelleni

miehilleni

miehellesi

miehillesi

miehellensä / miehelleen

miehillensä / miehilleän

Ade

-lla

miehelläni

miehilläni

miehelläsi

miehilläsi

miehellänsä / miehellään

miehillänsä / miehillään

Abl

-lta

mieheltäni

miehiltäni

mieheltäsi

miehiltäsi

mieheltänsä / mieheltään

miehiltänsä / miehiltään

Tra

-ksi

miehekseni

miehikseni

mieheksesi

miehiksesi

mieheksensä / miehekseen

miehiksensä / miehikseen

Ess

-na

miesnäni / miessäni / miehenäni

miehinäni

miesnäsi / miessäsi / miehenäsi

miehinäsi

miesnänsä / miesnään / miessänsä / miessään / miehenänsä / miehenään

miehinänsä / miehinään

Abe

-tta

miehettäni

miehittäni

miehettäsi

miehittäsi

miehettänsä / miehettään

miehittänsä / miehittään

Com

-ne

-

miehineni

-

miehinesi

-

miehinensä / miehineen

Singular

Plural

Nom

-

mieheni

miehesi

miehensä

mieheni

miehesi

miehensä

Par

-ta

miestäni

miestäsi

miestänsä / miestään

miehiäni

miehiäsi

miehiänsä / miehiään

Gen

-n

mieheni

miehesi

miehensä

miesteni / miehieni

miestesi / miehiesi

miestensä / miehiensä

Ill

mihin

mieheeni

mieheesi

mieheensä

miehiini

miehiisi

miehiinsä

Ine

-ssa

miehessäni

miehessäsi

miehessänsä / miehessään

miehissäni

miehissäsi

miehissänsä / miehissään

Ela

-sta

miehestäni

miehestäsi

miehestänsä / miehestään

miehistäni

miehistäsi

miehistänsä / miehistään

All

-lle

miehelleni

miehellesi

miehellensä / miehelleen

miehilleni

miehillesi

miehillensä / miehilleän

Ade

-lla

miehelläni

miehelläsi

miehellänsä / miehellään

miehilläni

miehilläsi

miehillänsä / miehillään

Abl

-lta

mieheltäni

mieheltäsi

mieheltänsä / mieheltään

miehiltäni

miehiltäsi

miehiltänsä / miehiltään

Tra

-ksi

miehekseni

mieheksesi

mieheksensä / miehekseen

miehikseni

miehiksesi

miehiksensä / miehikseen

Ess

-na

miesnäni / miessäni / miehenäni

miesnäsi / miessäsi / miehenäsi

miesnänsä / miesnään / miessänsä / miessään / miehenänsä / miehenään

miehinäni

miehinäsi

miehinänsä / miehinään

Abe

-tta

miehettäni

miehettäsi

miehettänsä / miehettään

miehittäni

miehittäsi

miehittänsä / miehittään

Com

-ne

-

-

-

miehineni

miehinesi

miehinensä / miehineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

miehemme

miehemme

miehenne

miehenne

miehensä

miehensä

Par

-ta

miestämme

miehiämme

miestänne

miehiänne

miestänsä / miestään

miehiänsä / miehiään

Gen

-n

miehemme

miestemme / miehiemme

miehenne

miestenne / miehienne

miehensä

miestensä / miehiensä

Ill

mihin

mieheemme

miehiimme

mieheenne

miehiinne

mieheensä

miehiinsä

Ine

-ssa

miehessämme

miehissämme

miehessänne

miehissänne

miehessänsä / miehessään

miehissänsä / miehissään

Ela

-sta

miehestämme

miehistämme

miehestänne

miehistänne

miehestänsä / miehestään

miehistänsä / miehistään

All

-lle

miehellemme

miehillemme

miehellenne

miehillenne

miehellensä / miehelleen

miehillensä / miehilleän

Ade

-lla

miehellämme

miehillämme

miehellänne

miehillänne

miehellänsä / miehellään

miehillänsä / miehillään

Abl

-lta

mieheltämme

miehiltämme

mieheltänne

miehiltänne

mieheltänsä / mieheltään

miehiltänsä / miehiltään

Tra

-ksi

mieheksemme

miehiksemme

mieheksenne

miehiksenne

mieheksensä / miehekseen

miehiksensä / miehikseen

Ess

-na

miesnämme / miessämme / miehenämme

miehinämme

miesnänne / miessänne / miehenänne

miehinänne

miesnänsä / miesnään / miessänsä / miessään / miehenänsä / miehenään

miehinänsä / miehinään

Abe

-tta

miehettämme

miehittämme

miehettänne

miehittänne

miehettänsä / miehettään

miehittänsä / miehittään

Com

-ne

-

miehinemme

-

miehinenne

-

miehinensä / miehineen

Singular

Plural

Nom

-

miehemme

miehenne

miehensä

miehemme

miehenne

miehensä

Par

-ta

miestämme

miestänne

miestänsä / miestään

miehiämme

miehiänne

miehiänsä / miehiään

Gen

-n

miehemme

miehenne

miehensä

miestemme / miehiemme

miestenne / miehienne

miestensä / miehiensä

Ill

mihin

mieheemme

mieheenne

mieheensä

miehiimme

miehiinne

miehiinsä

Ine

-ssa

miehessämme

miehessänne

miehessänsä / miehessään

miehissämme

miehissänne

miehissänsä / miehissään

Ela

-sta

miehestämme

miehestänne

miehestänsä / miehestään

miehistämme

miehistänne

miehistänsä / miehistään

All

-lle

miehellemme

miehellenne

miehellensä / miehelleen

miehillemme

miehillenne

miehillensä / miehilleän

Ade

-lla

miehellämme

miehellänne

miehellänsä / miehellään

miehillämme

miehillänne

miehillänsä / miehillään

Abl

-lta

mieheltämme

mieheltänne

mieheltänsä / mieheltään

miehiltämme

miehiltänne

miehiltänsä / miehiltään

Tra

-ksi

mieheksemme

mieheksenne

mieheksensä / miehekseen

miehiksemme

miehiksenne

miehiksensä / miehikseen

Ess

-na

miesnämme / miessämme / miehenämme

miesnänne / miessänne / miehenänne

miesnänsä / miesnään / miessänsä / miessään / miehenänsä / miehenään

miehinämme

miehinänne

miehinänsä / miehinään

Abe

-tta

miehettämme

miehettänne

miehettänsä / miehettään

miehittämme

miehittänne

miehittänsä / miehittään

Com

-ne

-

-

-

miehinemme

miehinenne

miehinensä / miehineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tau

taut

Par

-ta

tauta

tauita / taita

Gen

-n

taun

tauitten / tauiden / taitten / taiden

Ill

mihin

tauhun

tauihin / taihin

Ine

-ssa

taussa

tauissa / taissa

Ela

-sta

tausta

tauista / taista

All

-lle

taulle

tauille / taille

Ade

-lla

taulla

tauilla / tailla

Abl

-lta

taulta

tauilta / tailta

Tra

-ksi

tauksi

tauiksi / taiksi

Ess

-na

tauna

tauina / taina

Abe

-tta

tautta

tauitta / taitta

Com

-ne

-

tauine / taine

Ins

-in

-

tauin / tain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tau

taut

Par

-ta

tauta

tauita / taita

Gen

-n

taun

tauitten / tauiden / taitten / taiden

Ill

mihin

tauhun

tauihin / taihin

Ine

-ssa

taussa

tauissa / taissa

Ela

-sta

tausta

tauista / taista

All

-lle

taulle

tauille / taille

Ade

-lla

taulla

tauilla / tailla

Abl

-lta

taulta

tauilta / tailta

Tra

-ksi

tauksi

tauiksi / taiksi

Ess

-na

tauna

tauina / taina

Abe

-tta

tautta

tauitta / taitta

Com

-ne

-

tauine / taine

Ins

-in

-

tauin / tain

tau
the tau
of tau
tau in
Show more arrow right
not-set; jw2019; opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2; Europarl8 Tausta I. Background I. Perhe ja tausta. Family and Background. Hänen taustansa. His background. Pidä tauko. You think that's real? Pieni tauko. I'm back. Tausta 4. Background 4. Tauko on ohi. Until ten days ago. Historiallinen tausta. Historical Background. Mikä on niiden tausta? What is their background? Pitäkää tauko. Take five, guys. Show more arrow right

Wiktionary

tau (Greek letter) tauon, tau (elementary particle) Show more arrow right Borrowed from Ancient Greek ταῦ (taû). Greek letter Ττ Previous: sigma Next: ypsilon Finnish Wikipedia has an article on:TauWikipedia fi Show more arrow right

Wikipedia

Tau Tau /ˈtɔː, ˈtaʊ/ (uppercase Τ, lowercase τ; Greek: ταυ [taf]) is the 19th letter of the Greek alphabet. In the system of Greek numerals it has a value of 300. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tauni

tauni

tausi

tausi

taunsa

taunsa

Par

-ta

tautani

tauitani / taitani

tautasi

tauitasi / taitasi

tautansa / tautaan

tauitansa / tauitaan / taitansa / taitaan

Gen

-n

tauni

tauitteni / tauideni / taitteni / taideni

tausi

tauittesi / tauidesi / taittesi / taidesi

taunsa

tauittensa / tauidensa / taittensa / taidensa

Ill

mihin

tauhuni

tauihini / taihini

tauhusi

tauihisi / taihisi

tauhunsa

tauihinsa / taihinsa

Ine

-ssa

taussani

tauissani / taissani

taussasi

tauissasi / taissasi

taussansa / taussaan

tauissansa / tauissaan / taissansa / taissaan

Ela

-sta

taustani

tauistani / taistani

taustasi

tauistasi / taistasi

taustansa / taustaan

tauistansa / tauistaan / taistansa / taistaan

All

-lle

taulleni

tauilleni / tailleni

taullesi

tauillesi / taillesi

taullensa / taulleen

tauillensa / tauillean / taillensa / taillean

Ade

-lla

taullani

tauillani / taillani

taullasi

tauillasi / taillasi

taullansa / taullaan

tauillansa / tauillaan / taillansa / taillaan

Abl

-lta

taultani

tauiltani / tailtani

taultasi

tauiltasi / tailtasi

taultansa / taultaan

tauiltansa / tauiltaan / tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

taukseni

tauikseni / taikseni

tauksesi

tauiksesi / taiksesi

tauksensa / taukseen

tauikseen / tauiksensa / taikseen / taiksensa

Ess

-na

taunani

tauinani / tainani

taunasi

tauinasi / tainasi

taunansa / taunaan

tauinansa / tauinaan / tainansa / tainaan

Abe

-tta

tauttani

tauittani / taittani

tauttasi

tauittasi / taittasi

tauttansa / tauttaan

tauittansa / tauittaan / taittansa / taittaan

Com

-ne

-

tauineni / taineni

-

tauinesi / tainesi

-

tauineen / tauinensa / taineen / tainensa

Singular

Plural

Nom

-

tauni

tausi

taunsa

tauni

tausi

taunsa

Par

-ta

tautani

tautasi

tautansa / tautaan

tauitani / taitani

tauitasi / taitasi

tauitansa / tauitaan / taitansa / taitaan

Gen

-n

tauni

tausi

taunsa

tauitteni / tauideni / taitteni / taideni

tauittesi / tauidesi / taittesi / taidesi

tauittensa / tauidensa / taittensa / taidensa

Ill

mihin

tauhuni

tauhusi

tauhunsa

tauihini / taihini

tauihisi / taihisi

tauihinsa / taihinsa

Ine

-ssa

taussani

taussasi

taussansa / taussaan

tauissani / taissani

tauissasi / taissasi

tauissansa / tauissaan / taissansa / taissaan

Ela

-sta

taustani

taustasi

taustansa / taustaan

tauistani / taistani

tauistasi / taistasi

tauistansa / tauistaan / taistansa / taistaan

All

-lle

taulleni

taullesi

taullensa / taulleen

tauilleni / tailleni

tauillesi / taillesi

tauillensa / tauillean / taillensa / taillean

Ade

-lla

taullani

taullasi

taullansa / taullaan

tauillani / taillani

tauillasi / taillasi

tauillansa / tauillaan / taillansa / taillaan

Abl

-lta

taultani

taultasi

taultansa / taultaan

tauiltani / tailtani

tauiltasi / tailtasi

tauiltansa / tauiltaan / tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

taukseni

tauksesi

tauksensa / taukseen

tauikseni / taikseni

tauiksesi / taiksesi

tauikseen / tauiksensa / taikseen / taiksensa

Ess

-na

taunani

taunasi

taunansa / taunaan

tauinani / tainani

tauinasi / tainasi

tauinansa / tauinaan / tainansa / tainaan

Abe

-tta

tauttani

tauttasi

tauttansa / tauttaan

tauittani / taittani

tauittasi / taittasi

tauittansa / tauittaan / taittansa / taittaan

Com

-ne

-

-

-

tauineni / taineni

tauinesi / tainesi

tauineen / tauinensa / taineen / tainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taumme

taumme

taunne

taunne

taunsa

taunsa

Par

-ta

tautamme

tauitamme / taitamme

tautanne

tauitanne / taitanne

tautansa / tautaan

tauitansa / tauitaan / taitansa / taitaan

Gen

-n

taumme

tauittemme / tauidemme / taittemme / taidemme

taunne

tauittenne / tauidenne / taittenne / taidenne

taunsa

tauittensa / tauidensa / taittensa / taidensa

Ill

mihin

tauhumme

tauihimme / taihimme

tauhunne

tauihinne / taihinne

tauhunsa

tauihinsa / taihinsa

Ine

-ssa

taussamme

tauissamme / taissamme

taussanne

tauissanne / taissanne

taussansa / taussaan

tauissansa / tauissaan / taissansa / taissaan

Ela

-sta

taustamme

tauistamme / taistamme

taustanne

tauistanne / taistanne

taustansa / taustaan

tauistansa / tauistaan / taistansa / taistaan

All

-lle

taullemme

tauillemme / taillemme

taullenne

tauillenne / taillenne

taullensa / taulleen

tauillensa / tauillean / taillensa / taillean

Ade

-lla

taullamme

tauillamme / taillamme

taullanne

tauillanne / taillanne

taullansa / taullaan

tauillansa / tauillaan / taillansa / taillaan

Abl

-lta

taultamme

tauiltamme / tailtamme

taultanne

tauiltanne / tailtanne

taultansa / taultaan

tauiltansa / tauiltaan / tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

tauksemme

tauiksemme / taiksemme

tauksenne

tauiksenne / taiksenne

tauksensa / taukseen

tauikseen / tauiksensa / taikseen / taiksensa

Ess

-na

taunamme

tauinamme / tainamme

taunanne

tauinanne / tainanne

taunansa / taunaan

tauinansa / tauinaan / tainansa / tainaan

Abe

-tta

tauttamme

tauittamme / taittamme

tauttanne

tauittanne / taittanne

tauttansa / tauttaan

tauittansa / tauittaan / taittansa / taittaan

Com

-ne

-

tauinemme / tainemme

-

tauinenne / tainenne

-

tauineen / tauinensa / taineen / tainensa

Singular

Plural

Nom

-

taumme

taunne

taunsa

taumme

taunne

taunsa

Par

-ta

tautamme

tautanne

tautansa / tautaan

tauitamme / taitamme

tauitanne / taitanne

tauitansa / tauitaan / taitansa / taitaan

Gen

-n

taumme

taunne

taunsa

tauittemme / tauidemme / taittemme / taidemme

tauittenne / tauidenne / taittenne / taidenne

tauittensa / tauidensa / taittensa / taidensa

Ill

mihin

tauhumme

tauhunne

tauhunsa

tauihimme / taihimme

tauihinne / taihinne

tauihinsa / taihinsa

Ine

-ssa

taussamme

taussanne

taussansa / taussaan

tauissamme / taissamme

tauissanne / taissanne

tauissansa / tauissaan / taissansa / taissaan

Ela

-sta

taustamme

taustanne

taustansa / taustaan

tauistamme / taistamme

tauistanne / taistanne

tauistansa / tauistaan / taistansa / taistaan

All

-lle

taullemme

taullenne

taullensa / taulleen

tauillemme / taillemme

tauillenne / taillenne

tauillensa / tauillean / taillensa / taillean

Ade

-lla

taullamme

taullanne

taullansa / taullaan

tauillamme / taillamme

tauillanne / taillanne

tauillansa / tauillaan / taillansa / taillaan

Abl

-lta

taultamme

taultanne

taultansa / taultaan

tauiltamme / tailtamme

tauiltanne / tailtanne

tauiltansa / tauiltaan / tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

tauksemme

tauksenne

tauksensa / taukseen

tauiksemme / taiksemme

tauiksenne / taiksenne

tauikseen / tauiksensa / taikseen / taiksensa

Ess

-na

taunamme

taunanne

taunansa / taunaan

tauinamme / tainamme

tauinanne / tainanne

tauinansa / tauinaan / tainansa / tainaan

Abe

-tta

tauttamme

tauttanne

tauttansa / tauttaan

tauittamme / taittamme

tauittanne / taittanne

tauittansa / tauittaan / taittansa / taittaan

Com

-ne

-

-

-

tauinemme / tainemme

tauinenne / tainenne

tauineen / tauinensa / taineen / tainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tie

tiet

Par

-ta

tietä

teitä

Gen

-n

tien

teitten / teiden

Ill

mihin

tiehen

teihin

Ine

-ssa

tiessä

teissä

Ela

-sta

tiestä

teistä

All

-lle

tielle

teille

Ade

-lla

tiellä

teillä

Abl

-lta

tieltä

teiltä

Tra

-ksi

tieksi

teiksi

Ess

-na

tienä

teinä

Abe

-tta

tiettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tie

tiet

Par

-ta

tietä

teitä

Gen

-n

tien

teitten / teiden

Ill

mihin

tiehen

teihin

Ine

-ssa

tiessä

teissä

Ela

-sta

tiestä

teistä

All

-lle

tielle

teille

Ade

-lla

tiellä

teillä

Abl

-lta

tieltä

teiltä

Tra

-ksi

tieksi

teiksi

Ess

-na

tienä

teinä

Abe

-tta

tiettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

road tie, maantie
way tapa, tie, keino, matka, reitti, suunta
path polku, tie, reitti, rata, käytävä, kulkutie
route reitti, tie, linja, valtatie
track raide, rata, raita, kappale, yleisurheilu, tie
pathway polku, tie
roadway ajorata, tie, ajoväylä
course kurssi, rata, kulku, suunta, reitti, tie
avenue katu, tie, bulevardi, lehtikuja, valtakatu
trail polku, jälki, jäljet, tie, vana, laahus
gateway portti, tie, porttikäytävä
trace jälki, jäljet, häivähdys, pieni määrä, aavistus, tie
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3 Teitäkin säälin. I feel sorry for you too. Teitä voi auttaa. You can help. Teihin voi luottaa. You can be trusted. Teistäpä en välitä. I don't care about you. Tie oli täynnä autoja. The road was full of cars. Teitä on 40. You have 40 people. Teistähän ei ollut apua. You were no help to any of you. Teitäkin onnittelen. I congratulate you as well. Tukit tiemme. You're blocking us in! Huono tie. Bad road. Show more arrow right

Wiktionary

way (by which to go/walk/move) road avenue path Show more arrow right teitsetiehyttiestötietäätietön Show more arrow right ajotiealatieasetieasfalttitieautotiehengitystiehiekkatieilmatiejakelutiejalankulkutiejalantiejalkatiejäätiekalatiekantatiekapulatiekaravaanitiekarkutiekarttatiekauppatiekauttakulkutiekehätiekelkkatiekeskitiekiertotiekiitotiekohtalontiekokoojatiekomentotiekotitiekoulutiekulkutiekylätiekädentiekärrytiekärsimystiekävelytieläpikulkutiemaantiemaisematiemeritiemetsäautotiemetsätiemoottoriliikennetiemoottoritiemuseotienapintienelostieohikulkutieohitustieoikeustieoikotieopintiepaikallistiepakotiepeltotiepengertieperääntymistiepihatiepikitiepoistumistiepuistotiepurkautumistiepyörätiepääntiepääsytiepäätieraitiotierantatierautatieristintierunkotiesappitiesaunatiesepelitieserpentiinitieserpenttiinitiesiirtotiesilkkitiesisävesitiesisäänajotiesisääntulotiesivutiesopimustiesoratiesuojatiesyrjätietakatietalvitietelatietiealuetiehoitokuntatiehoitomaksutiehöylätiejyrätiekarttatiekilometritiekonetiekuljetustiekuntatieliikennetielinjatiemaatiemaisematiemaksutiemerkintätiemestaritienhaaratienlaitatienmutkatienparannustienpengertienpenkkatienpintatienpitotienpohjatienpäällystetienreunatienristeystienrunkotiensivutienvarsitienvieritienvierustatienviittatieoikeustieopastetieosatieosakastieosuustieosuuskuntatiepalvelutiepartiotiepengertiepiiritiesulkutiesuolatiesääpalvelutietoimitustietullitietyötieuratieverkkotieyhteystilustietullitieulosmenotieulospääsytievalitustievaltatievarapoistumistievaratievenetievesitieviertotieviittatieviljelystievirkatievirtsatievuoristotieyhdystieyksityistieylätieöljysoratie Show more arrow right From Proto-Finnic tee, from Proto-Finno-Permic teje. Show more arrow right

Wikipedia

Road A road is a thoroughfare, route, or way on land between two places that has been paved or otherwise improved to allow travel by foot or by some form of conveyance (including a motor vehicle, cart, bicycle, or horse). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tieni

tieni

tiesi

tiesi

tiensä

tiensä

Par

-ta

tietäni

teitäni

tietäsi

teitäsi

tietänsä / tietään

teitänsä / teitään

Gen

-n

tieni

teitteni / teideni

tiesi

teittesi / teidesi

tiensä

teittensä / teidensä

Ill

mihin

tieheni

teihini

tiehesi

teihisi

tiehensä

teihinsä

Ine

-ssa

tiessäni

teissäni

tiessäsi

teissäsi

tiessänsä / tiessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

tiestäni

teistäni

tiestäsi

teistäsi

tiestänsä / tiestään

teistänsä / teistään

All

-lle

tielleni

teilleni

tiellesi

teillesi

tiellensä / tielleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

tielläni

teilläni

tielläsi

teilläsi

tiellänsä / tiellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

tieltäni

teiltäni

tieltäsi

teiltäsi

tieltänsä / tieltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

tiekseni

teikseni

tieksesi

teiksesi

tieksensä / tiekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

tienäni

teinäni

tienäsi

teinäsi

tienänsä / tienään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

tiettäni

teittäni

tiettäsi

teittäsi

tiettänsä / tiettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teineni

-

teinesi

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

tieni

tiesi

tiensä

tieni

tiesi

tiensä

Par

-ta

tietäni

tietäsi

tietänsä / tietään

teitäni

teitäsi

teitänsä / teitään

Gen

-n

tieni

tiesi

tiensä

teitteni / teideni

teittesi / teidesi

teittensä / teidensä

Ill

mihin

tieheni

tiehesi

tiehensä

teihini

teihisi

teihinsä

Ine

-ssa

tiessäni

tiessäsi

tiessänsä / tiessään

teissäni

teissäsi

teissänsä / teissään

Ela

-sta

tiestäni

tiestäsi

tiestänsä / tiestään

teistäni

teistäsi

teistänsä / teistään

All

-lle

tielleni

tiellesi

tiellensä / tielleen

teilleni

teillesi

teillensä / teilleän

Ade

-lla

tielläni

tielläsi

tiellänsä / tiellään

teilläni

teilläsi

teillänsä / teillään

Abl

-lta

tieltäni

tieltäsi

tieltänsä / tieltään

teiltäni

teiltäsi

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

tiekseni

tieksesi

tieksensä / tiekseen

teikseni

teiksesi

teiksensä / teikseen

Ess

-na

tienäni

tienäsi

tienänsä / tienään

teinäni

teinäsi

teinänsä / teinään

Abe

-tta

tiettäni

tiettäsi

tiettänsä / tiettään

teittäni

teittäsi

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teineni

teinesi

teinensä / teineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiemme

tiemme

tienne

tienne

tiensä

tiensä

Par

-ta

tietämme

teitämme

tietänne

teitänne

tietänsä / tietään

teitänsä / teitään

Gen

-n

tiemme

teittemme / teidemme

tienne

teittenne / teidenne

tiensä

teittensä / teidensä

Ill

mihin

tiehemme

teihimme

tiehenne

teihinne

tiehensä

teihinsä

Ine

-ssa

tiessämme

teissämme

tiessänne

teissänne

tiessänsä / tiessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

tiestämme

teistämme

tiestänne

teistänne

tiestänsä / tiestään

teistänsä / teistään

All

-lle

tiellemme

teillemme

tiellenne

teillenne

tiellensä / tielleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

tiellämme

teillämme

tiellänne

teillänne

tiellänsä / tiellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

tieltämme

teiltämme

tieltänne

teiltänne

tieltänsä / tieltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

tieksemme

teiksemme

tieksenne

teiksenne

tieksensä / tiekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

tienämme

teinämme

tienänne

teinänne

tienänsä / tienään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

tiettämme

teittämme

tiettänne

teittänne

tiettänsä / tiettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teinemme

-

teinenne

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

tiemme

tienne

tiensä

tiemme

tienne

tiensä

Par

-ta

tietämme

tietänne

tietänsä / tietään

teitämme

teitänne

teitänsä / teitään

Gen

-n

tiemme

tienne

tiensä

teittemme / teidemme

teittenne / teidenne

teittensä / teidensä

Ill

mihin

tiehemme

tiehenne

tiehensä

teihimme

teihinne

teihinsä

Ine

-ssa

tiessämme

tiessänne

tiessänsä / tiessään

teissämme

teissänne

teissänsä / teissään

Ela

-sta

tiestämme

tiestänne

tiestänsä / tiestään

teistämme

teistänne

teistänsä / teistään

All

-lle

tiellemme

tiellenne

tiellensä / tielleen

teillemme

teillenne

teillensä / teilleän

Ade

-lla

tiellämme

tiellänne

tiellänsä / tiellään

teillämme

teillänne

teillänsä / teillään

Abl

-lta

tieltämme

tieltänne

tieltänsä / tieltään

teiltämme

teiltänne

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

tieksemme

tieksenne

tieksensä / tiekseen

teiksemme

teiksenne

teiksensä / teikseen

Ess

-na

tienämme

tienänne

tienänsä / tienään

teinämme

teinänne

teinänsä / teinään

Abe

-tta

tiettämme

tiettänne

tiettänsä / tiettään

teittämme

teittänne

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teinemme

teinenne

teinensä / teineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tauti

taudit

Par

-ta

tautia

tauteja

Gen

-n

taudin

tautien

Ill

mihin

tautiin

tauteihin

Ine

-ssa

taudissa

taudeissa

Ela

-sta

taudista

taudeista

All

-lle

taudille

taudeille

Ade

-lla

taudilla

taudeilla

Abl

-lta

taudilta

taudeilta

Tra

-ksi

taudiksi

taudeiksi

Ess

-na

tautina

tauteina

Abe

-tta

tauditta

taudeitta

Com

-ne

-

tauteine

Ins

-in

-

taudein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tauti

taudit

Par

-ta

tautia

tauteja

Gen

-n

taudin

tautien

Ill

mihin

tautiin

tauteihin

Ine

-ssa

taudissa

taudeissa

Ela

-sta

taudista

taudeista

All

-lle

taudille

taudeille

Ade

-lla

taudilla

taudeilla

Abl

-lta

taudilta

taudeilta

Tra

-ksi

taudiksi

taudeiksi

Ess

-na

tautina

tauteina

Abe

-tta

tauditta

taudeitta

Com

-ne

-

tauteine

Ins

-in

-

taudein

disease tauti, sairaus
malady sairaus, tauti
affection tunteet, rakkaus, mieltymys, sairaus, tauti, mielenliikutus
lurgy pöpö, tauti
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000-1100; EMEA0.3; not-set; jw2019; opensubtitles2 Tarttuva tauti. Communicable disease. Kawasakin tauti. It's Kawasaki's disease. Tauti on vaarallinen ja tarttuva. The disease is dangerous and contagious. Parkinsonin tauti. Parkinson s disease. Bluetonguens-tauti. Bluetongue. Jonkinlainen tauti? Some kind of disease? Se on leviävä tauti. It's a spreading disease. Hullun lehmän tauti. “Mad Cow Disease ”. MSns-tauti, kasvohalvaus. Multiple sclerosis, facial palsy. Chloella oli eräs tauti. Clark, Chloe she... she used to have this medical condition. Show more arrow right

Wiktionary

disease Show more arrow right Adjectives tautinentauditon Show more arrow right ammattitautiasetonitautibakteeritautielefanttitautieläintautifinnitautihankinnaistautihermotautihilsetystautihärmätautiihotautiinfektiotautijakomielitautijohtajantautijälkitautikaatumatautikalansuomutautikansantautikaristetautikasvitautikeltatautikeuhkotautikoronaaritautikorvatautikotieläintautikulkutautikuolemantautikuppatautikurkkutautikuumetautilaikkutautilakastumistautilastentautilavantautilegioonalaistautiloistautilorvitautiluulotautimahatautimammuttitautimielitautimiestentautimunuaiskivitautimunuaistautimuumiotautinaistentautinenätautiniveltautinorsutautinäivetystautiParkinsonin tautipenikkatautiperustautipesäkekovettumatautipuhallustautipunatautipuutostautiraivotautireumatautiriisitautirokkotautiruttotautiräkätautisappikivitautiseerumitautiseksitautisepelvaltimotautisienitautisikotautisilmänpainetautisilmätautisisätauditsokeritautisorkkatautisubstantiivitautisukeltajantautisukupuolitautisuolinkaistautisuolistotautisuutautisydäntautisyyhytautisyöpätautisädesienitautitanssitautitartuntatautitaudinaiheuttajataudinkantajataudinkuvataudinlevittäjätaudinmuototaudinmääritystautiluokitustautimuototautioppitautipesäketautitapaustautivuodetupakkatautityvitautiunitautivaltimonkovettumistautivarastotautivatsatautiverenpainetautiverenvuototautiverisuonitautiveritautivesitystautivilustumistautivilutautivirustautivuoristotauti Show more arrow right From Proto-Finnic tauti, borrowed from Proto-Norse (dauđi) (cf. Proto-Germanic dauþuz). Cognates include Estonian taud (“a pestilence or infectious disease”), Icelandic dauði (“death”) and Swedish död (“death”). Show more arrow right

Wikipedia

Disease A disease is a particular abnormal condition that negatively affects the structure or function of all or part of an organism, and that is not due to any immediate external injury. Diseases are often known to be medical conditions that are associated with specific signs and symptoms. A disease may be caused by external factors such as pathogens or by internal dysfunctions. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tautini

tautini

tautisi

tautisi

tautinsa

tautinsa

Par

-ta

tautiani

tautejani

tautiasi

tautejasi

tautiansa / tautiaan

tautejansa / tautejaan

Gen

-n

tautini

tautieni

tautisi

tautiesi

tautinsa

tautiensa

Ill

mihin

tautiini

tauteihini

tautiisi

tauteihisi

tautiinsa

tauteihinsa

Ine

-ssa

taudissani

taudeissani

taudissasi

taudeissasi

taudissansa / taudissaan

taudeissansa / taudeissaan

Ela

-sta

taudistani

taudeistani

taudistasi

taudeistasi

taudistansa / taudistaan

taudeistansa / taudeistaan

All

-lle

taudilleni

taudeilleni

taudillesi

taudeillesi

taudillensa / taudilleen

taudeillensa / taudeillean

Ade

-lla

taudillani

taudeillani

taudillasi

taudeillasi

taudillansa / taudillaan

taudeillansa / taudeillaan

Abl

-lta

taudiltani

taudeiltani

taudiltasi

taudeiltasi

taudiltansa / taudiltaan

taudeiltansa / taudeiltaan

Tra

-ksi

taudikseni

taudeikseni

taudiksesi

taudeiksesi

taudiksensa / taudikseen

taudeiksensa / taudeikseen

Ess

-na

tautinani

tauteinani

tautinasi

tauteinasi

tautinansa / tautinaan

tauteinansa / tauteinaan

Abe

-tta

taudittani

taudeittani

taudittasi

taudeittasi

taudittansa / taudittaan

taudeittansa / taudeittaan

Com

-ne

-

tauteineni

-

tauteinesi

-

tauteinensa / tauteineen

Singular

Plural

Nom

-

tautini

tautisi

tautinsa

tautini

tautisi

tautinsa

Par

-ta

tautiani

tautiasi

tautiansa / tautiaan

tautejani

tautejasi

tautejansa / tautejaan

Gen

-n

tautini

tautisi

tautinsa

tautieni

tautiesi

tautiensa

Ill

mihin

tautiini

tautiisi

tautiinsa

tauteihini

tauteihisi

tauteihinsa

Ine

-ssa

taudissani

taudissasi

taudissansa / taudissaan

taudeissani

taudeissasi

taudeissansa / taudeissaan

Ela

-sta

taudistani

taudistasi

taudistansa / taudistaan

taudeistani

taudeistasi

taudeistansa / taudeistaan

All

-lle

taudilleni

taudillesi

taudillensa / taudilleen

taudeilleni

taudeillesi

taudeillensa / taudeillean

Ade

-lla

taudillani

taudillasi

taudillansa / taudillaan

taudeillani

taudeillasi

taudeillansa / taudeillaan

Abl

-lta

taudiltani

taudiltasi

taudiltansa / taudiltaan

taudeiltani

taudeiltasi

taudeiltansa / taudeiltaan

Tra

-ksi

taudikseni

taudiksesi

taudiksensa / taudikseen

taudeikseni

taudeiksesi

taudeiksensa / taudeikseen

Ess

-na

tautinani

tautinasi

tautinansa / tautinaan

tauteinani

tauteinasi

tauteinansa / tauteinaan

Abe

-tta

taudittani

taudittasi

taudittansa / taudittaan

taudeittani

taudeittasi

taudeittansa / taudeittaan

Com

-ne

-

-

-

tauteineni

tauteinesi

tauteinensa / tauteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tautimme

tautimme

tautinne

tautinne

tautinsa

tautinsa

Par

-ta

tautiamme

tautejamme

tautianne

tautejanne

tautiansa / tautiaan

tautejansa / tautejaan

Gen

-n

tautimme

tautiemme

tautinne

tautienne

tautinsa

tautiensa

Ill

mihin

tautiimme

tauteihimme

tautiinne

tauteihinne

tautiinsa

tauteihinsa

Ine

-ssa

taudissamme

taudeissamme

taudissanne

taudeissanne

taudissansa / taudissaan

taudeissansa / taudeissaan

Ela

-sta

taudistamme

taudeistamme

taudistanne

taudeistanne

taudistansa / taudistaan

taudeistansa / taudeistaan

All

-lle

taudillemme

taudeillemme

taudillenne

taudeillenne

taudillensa / taudilleen

taudeillensa / taudeillean

Ade

-lla

taudillamme

taudeillamme

taudillanne

taudeillanne

taudillansa / taudillaan

taudeillansa / taudeillaan

Abl

-lta

taudiltamme

taudeiltamme

taudiltanne

taudeiltanne

taudiltansa / taudiltaan

taudeiltansa / taudeiltaan

Tra

-ksi

taudiksemme

taudeiksemme

taudiksenne

taudeiksenne

taudiksensa / taudikseen

taudeiksensa / taudeikseen

Ess

-na

tautinamme

tauteinamme

tautinanne

tauteinanne

tautinansa / tautinaan

tauteinansa / tauteinaan

Abe

-tta

taudittamme

taudeittamme

taudittanne

taudeittanne

taudittansa / taudittaan

taudeittansa / taudeittaan

Com

-ne

-

tauteinemme

-

tauteinenne

-

tauteinensa / tauteineen

Singular

Plural

Nom

-

tautimme

tautinne

tautinsa

tautimme

tautinne

tautinsa

Par

-ta

tautiamme

tautianne

tautiansa / tautiaan

tautejamme

tautejanne

tautejansa / tautejaan

Gen

-n

tautimme

tautinne

tautinsa

tautiemme

tautienne

tautiensa

Ill

mihin

tautiimme

tautiinne

tautiinsa

tauteihimme

tauteihinne

tauteihinsa

Ine

-ssa

taudissamme

taudissanne

taudissansa / taudissaan

taudeissamme

taudeissanne

taudeissansa / taudeissaan

Ela

-sta

taudistamme

taudistanne

taudistansa / taudistaan

taudeistamme

taudeistanne

taudeistansa / taudeistaan

All

-lle

taudillemme

taudillenne

taudillensa / taudilleen

taudeillemme

taudeillenne

taudeillensa / taudeillean

Ade

-lla

taudillamme

taudillanne

taudillansa / taudillaan

taudeillamme

taudeillanne

taudeillansa / taudeillaan

Abl

-lta

taudiltamme

taudiltanne

taudiltansa / taudiltaan

taudeiltamme

taudeiltanne

taudeiltansa / taudeiltaan

Tra

-ksi

taudiksemme

taudiksenne

taudiksensa / taudikseen

taudeiksemme

taudeiksenne

taudeiksensa / taudeikseen

Ess

-na

tautinamme

tautinanne

tautinansa / tautinaan

tauteinamme

tauteinanne

tauteinansa / tauteinaan

Abe

-tta

taudittamme

taudittanne

taudittansa / taudittaan

taudeittamme

taudeittanne

taudeittansa / taudeittaan

Com

-ne

-

-

-

tauteinemme

tauteinenne

tauteinensa / tauteineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept