logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

malmio, noun

Word analysis
malmioissa

malmioissa

malmio

Noun, Plural Inessive

malmi

Noun, Singular Nominative

+ oka

Noun, Plural Inessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

malmio

malmiot

Par

-ta

malmiota

malmioita

Gen

-n

malmion

malmioitten / malmioiden

Ill

mihin

malmioon

malmioihin

Ine

-ssa

malmiossa

malmioissa

Ela

-sta

malmiosta

malmioista

All

-lle

malmiolle

malmioille

Ade

-lla

malmiolla

malmioilla

Abl

-lta

malmiolta

malmioilta

Tra

-ksi

malmioksi

malmioiksi

Ess

-na

malmiona

malmioina

Abe

-tta

malmiotta

malmioitta

Com

-ne

-

malmioine

Ins

-in

-

malmioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

malmio

malmiot

Par

-ta

malmiota

malmioita

Gen

-n

malmion

malmioitten / malmioiden

Ill

mihin

malmioon

malmioihin

Ine

-ssa

malmiossa

malmioissa

Ela

-sta

malmiosta

malmioista

All

-lle

malmiolle

malmioille

Ade

-lla

malmiolla

malmioilla

Abl

-lta

malmiolta

malmioilta

Tra

-ksi

malmioksi

malmioiksi

Ess

-na

malmiona

malmioina

Abe

-tta

malmiotta

malmioitta

Com

-ne

-

malmioine

Ins

-in

-

malmioin

ore
ore body
Show more arrow right
EurLex-2; not-set Metallien keskinäinen suhde malmioissa vaihtelee maantieteellisesti alueittain. The proportions in which the metals are found in the ore bodies vary across different geographic regions. Esimerkiksi Eteläns-Afrikassa platinaryhmän metallien malmioissa on enemmän platinaa kuin muilla alueilla. For instance, in South Africa the PGM ores are richer in platinum than in other areas. Koska alue on vieläkin alitutkittua, kannattavia malmioita löytynee lisää. As the area has still not been fully explored, there may be more orebodies to be found and profits to be had. (101) Platinaryhmän metallit esiintyvät luonnossa samassa malmiossa. (101) PGMs occur naturally together in the same ore body. Tämän vaiheen tarkoituksena on rajata (edelleen karkeasti) malmion laajuus. The aim of this phase is the (still rough) delineation of the envelope of an orebody. Viimeisessä tapauksessa maahan kaivetaan pystykuilu, ja siitä kaivetaan vaakakäytäviä malmioihin. In this last case a vertical shaft is sunk into the ground and horizontal tunnels are mined therefrom into the ore beds. Fennoskandian malmiot sijaitsevat ensisijaisesti harvaanasutuilla alueilla, joiden työllisyystilanne on jatkuvasti heikko. Fennoscandian orebodies lie mainly in sparsely populated areas, where the employment situation is unremittingly poor. Sitä saadaan samasta malmiosta kuin platinaa, ja sitä tuottavat samat yhtiöt, mutta tuotantoprosessi on erilainen. Rhodium is found in the same ore body as platinum and is produced, albeit with a different refining process, by the same companies as platinum. Sitä saadaan samasta malmiosta kuin platinaa, ja sitä tuottavat samat yritykset, mutta tuotantoprosessi on erilainen. Rhodium is found in the same ore body as platinum and is produced, albeit with a different refining process, by the same companies as platinum. Malmion ulkoinen geometria ja sen sisäinen rakenne (mukaan lukien malmin pitoisuusjakauma) alkavat olla hyvin tiedossa. The external geometry of the ore body and its internal structure (including ore grade distribution) starts to be well-known. Show more arrow right

Wiktionary

ore body Show more arrow right malmi +‎ -io Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

malmioni

malmioni

malmiosi

malmiosi

malmionsa

malmionsa

Par

-ta

malmiotani

malmioitani

malmiotasi

malmioitasi

malmiotansa / malmiotaan

malmioitansa / malmioitaan

Gen

-n

malmioni

malmioitteni / malmioideni

malmiosi

malmioittesi / malmioidesi

malmionsa

malmioittensa / malmioidensa

Ill

mihin

malmiooni

malmioihini

malmioosi

malmioihisi

malmioonsa

malmioihinsa

Ine

-ssa

malmiossani

malmioissani

malmiossasi

malmioissasi

malmiossansa / malmiossaan

malmioissansa / malmioissaan

Ela

-sta

malmiostani

malmioistani

malmiostasi

malmioistasi

malmiostansa / malmiostaan

malmioistansa / malmioistaan

All

-lle

malmiolleni

malmioilleni

malmiollesi

malmioillesi

malmiollensa / malmiolleen

malmioillensa / malmioillean

Ade

-lla

malmiollani

malmioillani

malmiollasi

malmioillasi

malmiollansa / malmiollaan

malmioillansa / malmioillaan

Abl

-lta

malmioltani

malmioiltani

malmioltasi

malmioiltasi

malmioltansa / malmioltaan

malmioiltansa / malmioiltaan

Tra

-ksi

malmiokseni

malmioikseni

malmioksesi

malmioiksesi

malmioksensa / malmiokseen

malmioiksensa / malmioikseen

Ess

-na

malmionani

malmioinani

malmionasi

malmioinasi

malmionansa / malmionaan

malmioinansa / malmioinaan

Abe

-tta

malmiottani

malmioittani

malmiottasi

malmioittasi

malmiottansa / malmiottaan

malmioittansa / malmioittaan

Com

-ne

-

malmioineni

-

malmioinesi

-

malmioinensa / malmioineen

Singular

Plural

Nom

-

malmioni

malmiosi

malmionsa

malmioni

malmiosi

malmionsa

Par

-ta

malmiotani

malmiotasi

malmiotansa / malmiotaan

malmioitani

malmioitasi

malmioitansa / malmioitaan

Gen

-n

malmioni

malmiosi

malmionsa

malmioitteni / malmioideni

malmioittesi / malmioidesi

malmioittensa / malmioidensa

Ill

mihin

malmiooni

malmioosi

malmioonsa

malmioihini

malmioihisi

malmioihinsa

Ine

-ssa

malmiossani

malmiossasi

malmiossansa / malmiossaan

malmioissani

malmioissasi

malmioissansa / malmioissaan

Ela

-sta

malmiostani

malmiostasi

malmiostansa / malmiostaan

malmioistani

malmioistasi

malmioistansa / malmioistaan

All

-lle

malmiolleni

malmiollesi

malmiollensa / malmiolleen

malmioilleni

malmioillesi

malmioillensa / malmioillean

Ade

-lla

malmiollani

malmiollasi

malmiollansa / malmiollaan

malmioillani

malmioillasi

malmioillansa / malmioillaan

Abl

-lta

malmioltani

malmioltasi

malmioltansa / malmioltaan

malmioiltani

malmioiltasi

malmioiltansa / malmioiltaan

Tra

-ksi

malmiokseni

malmioksesi

malmioksensa / malmiokseen

malmioikseni

malmioiksesi

malmioiksensa / malmioikseen

Ess

-na

malmionani

malmionasi

malmionansa / malmionaan

malmioinani

malmioinasi

malmioinansa / malmioinaan

Abe

-tta

malmiottani

malmiottasi

malmiottansa / malmiottaan

malmioittani

malmioittasi

malmioittansa / malmioittaan

Com

-ne

-

-

-

malmioineni

malmioinesi

malmioinensa / malmioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

malmiomme

malmiomme

malmionne

malmionne

malmionsa

malmionsa

Par

-ta

malmiotamme

malmioitamme

malmiotanne

malmioitanne

malmiotansa / malmiotaan

malmioitansa / malmioitaan

Gen

-n

malmiomme

malmioittemme / malmioidemme

malmionne

malmioittenne / malmioidenne

malmionsa

malmioittensa / malmioidensa

Ill

mihin

malmioomme

malmioihimme

malmioonne

malmioihinne

malmioonsa

malmioihinsa

Ine

-ssa

malmiossamme

malmioissamme

malmiossanne

malmioissanne

malmiossansa / malmiossaan

malmioissansa / malmioissaan

Ela

-sta

malmiostamme

malmioistamme

malmiostanne

malmioistanne

malmiostansa / malmiostaan

malmioistansa / malmioistaan

All

-lle

malmiollemme

malmioillemme

malmiollenne

malmioillenne

malmiollensa / malmiolleen

malmioillensa / malmioillean

Ade

-lla

malmiollamme

malmioillamme

malmiollanne

malmioillanne

malmiollansa / malmiollaan

malmioillansa / malmioillaan

Abl

-lta

malmioltamme

malmioiltamme

malmioltanne

malmioiltanne

malmioltansa / malmioltaan

malmioiltansa / malmioiltaan

Tra

-ksi

malmioksemme

malmioiksemme

malmioksenne

malmioiksenne

malmioksensa / malmiokseen

malmioiksensa / malmioikseen

Ess

-na

malmionamme

malmioinamme

malmionanne

malmioinanne

malmionansa / malmionaan

malmioinansa / malmioinaan

Abe

-tta

malmiottamme

malmioittamme

malmiottanne

malmioittanne

malmiottansa / malmiottaan

malmioittansa / malmioittaan

Com

-ne

-

malmioinemme

-

malmioinenne

-

malmioinensa / malmioineen

Singular

Plural

Nom

-

malmiomme

malmionne

malmionsa

malmiomme

malmionne

malmionsa

Par

-ta

malmiotamme

malmiotanne

malmiotansa / malmiotaan

malmioitamme

malmioitanne

malmioitansa / malmioitaan

Gen

-n

malmiomme

malmionne

malmionsa

malmioittemme / malmioidemme

malmioittenne / malmioidenne

malmioittensa / malmioidensa

Ill

mihin

malmioomme

malmioonne

malmioonsa

malmioihimme

malmioihinne

malmioihinsa

Ine

-ssa

malmiossamme

malmiossanne

malmiossansa / malmiossaan

malmioissamme

malmioissanne

malmioissansa / malmioissaan

Ela

-sta

malmiostamme

malmiostanne

malmiostansa / malmiostaan

malmioistamme

malmioistanne

malmioistansa / malmioistaan

All

-lle

malmiollemme

malmiollenne

malmiollensa / malmiolleen

malmioillemme

malmioillenne

malmioillensa / malmioillean

Ade

-lla

malmiollamme

malmiollanne

malmiollansa / malmiollaan

malmioillamme

malmioillanne

malmioillansa / malmioillaan

Abl

-lta

malmioltamme

malmioltanne

malmioltansa / malmioltaan

malmioiltamme

malmioiltanne

malmioiltansa / malmioiltaan

Tra

-ksi

malmioksemme

malmioksenne

malmioksensa / malmiokseen

malmioiksemme

malmioiksenne

malmioiksensa / malmioikseen

Ess

-na

malmionamme

malmionanne

malmionansa / malmionaan

malmioinamme

malmioinanne

malmioinansa / malmioinaan

Abe

-tta

malmiottamme

malmiottanne

malmiottansa / malmiottaan

malmioittamme

malmioittanne

malmioittansa / malmioittaan

Com

-ne

-

-

-

malmioinemme

malmioinenne

malmioinensa / malmioineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

malmi

malmit

Par

-ta

malmia

malmeja

Gen

-n

malmin

malmien

Ill

mihin

malmiin

malmeihin

Ine

-ssa

malmissa

malmeissa

Ela

-sta

malmista

malmeista

All

-lle

malmille

malmeille

Ade

-lla

malmilla

malmeilla

Abl

-lta

malmilta

malmeilta

Tra

-ksi

malmiksi

malmeiksi

Ess

-na

malmina

malmeina

Abe

-tta

malmitta

malmeitta

Com

-ne

-

malmeine

Ins

-in

-

malmein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

malmi

malmit

Par

-ta

malmia

malmeja

Gen

-n

malmin

malmien

Ill

mihin

malmiin

malmeihin

Ine

-ssa

malmissa

malmeissa

Ela

-sta

malmista

malmeista

All

-lle

malmille

malmeille

Ade

-lla

malmilla

malmeilla

Abl

-lta

malmilta

malmeilta

Tra

-ksi

malmiksi

malmeiksi

Ess

-na

malmina

malmeina

Abe

-tta

malmitta

malmeitta

Com

-ne

-

malmeine

Ins

-in

-

malmein

ore malmi
Show more arrow right
Europarl; tmClass; EurLex-2; OpenSubtitles2018.v3; WikiMatrix Malmi on maamme tärkein kivilaji. Ore is the most important rock type in our country. Jalot malmit. Precious ores. Malmit (metallins-). Ores of metals. Sintrattu malmi. Sintered ore. Se on paljon malmia. That's a lot of ore. Malmi on rautapitoinen kivi. (Malmi is an ironns-rich stone.). Malmi is an iron-rich stone. Malmi liuotetaan suolahapossa kiteiseen muotoon. The raw ore is dissolved in hydrochloric acid, reducing it to a pure crystal form. Malmien lämpökäsittely. Heat treatment of ores. Malmi on myös useiden bussilinjojen tärkeä solmukohta. The station is also a node for several bus lines. Malmit, metalli ja Malmit. Ores of metal and Ores. Show more arrow right

Wiktionary

ore Show more arrow right malmikas -malminen malmio Show more arrow right hopeamalmijuonimalmijärvimalmikarsimalmikromimalmikultamalmikuparimalmimalmiesiintymämalmigeologiamalmijuonimalmikaivosmalmikenttämalmikerrosmalmikerrostumamalmikoiramalmilöydösmalmimineraalimalmimuodostumamalminetsijämalminetsintämalminlouhintamalminrikastamomalminrikastusmalminäytemalmipitoinenmalmipitoisuusmalmirikasmalmirikastemalmisuonimalmivaratraakamalmirahamalmirautamalmisuomalmitinamalmiuraanimalmi Show more arrow right Borrowed from Swedish malm, from Old Norse malmr, from Proto-Germanic malmaz. Show more arrow right

Wikipedia

Ore Ore is natural rock or sediment that contains one or more valuable minerals, typically containing metals, that can be mined, treated and sold at a profit. Ore is extracted from the earth through mining and treated or refined, often via smelting, to extract the valuable metals or minerals. The grade of ore refers to the concentration of the desired material it contains. The value of the metals or minerals a rock contains must be weighed against the cost of extraction to determine whether it is of sufficiently high grade to be worth mining, and is therefore considered an ore. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

malmini

malmini

malmisi

malmisi

malminsa

malminsa

Par

-ta

malmiani

malmejani

malmiasi

malmejasi

malmiansa / malmiaan

malmejansa / malmejaan

Gen

-n

malmini

malmieni

malmisi

malmiesi

malminsa

malmiensa

Ill

mihin

malmiini

malmeihini

malmiisi

malmeihisi

malmiinsa

malmeihinsa

Ine

-ssa

malmissani

malmeissani

malmissasi

malmeissasi

malmissansa / malmissaan

malmeissansa / malmeissaan

Ela

-sta

malmistani

malmeistani

malmistasi

malmeistasi

malmistansa / malmistaan

malmeistansa / malmeistaan

All

-lle

malmilleni

malmeilleni

malmillesi

malmeillesi

malmillensa / malmilleen

malmeillensa / malmeillean

Ade

-lla

malmillani

malmeillani

malmillasi

malmeillasi

malmillansa / malmillaan

malmeillansa / malmeillaan

Abl

-lta

malmiltani

malmeiltani

malmiltasi

malmeiltasi

malmiltansa / malmiltaan

malmeiltansa / malmeiltaan

Tra

-ksi

malmikseni

malmeikseni

malmiksesi

malmeiksesi

malmiksensa / malmikseen

malmeiksensa / malmeikseen

Ess

-na

malminani

malmeinani

malminasi

malmeinasi

malminansa / malminaan

malmeinansa / malmeinaan

Abe

-tta

malmittani

malmeittani

malmittasi

malmeittasi

malmittansa / malmittaan

malmeittansa / malmeittaan

Com

-ne

-

malmeineni

-

malmeinesi

-

malmeinensa / malmeineen

Singular

Plural

Nom

-

malmini

malmisi

malminsa

malmini

malmisi

malminsa

Par

-ta

malmiani

malmiasi

malmiansa / malmiaan

malmejani

malmejasi

malmejansa / malmejaan

Gen

-n

malmini

malmisi

malminsa

malmieni

malmiesi

malmiensa

Ill

mihin

malmiini

malmiisi

malmiinsa

malmeihini

malmeihisi

malmeihinsa

Ine

-ssa

malmissani

malmissasi

malmissansa / malmissaan

malmeissani

malmeissasi

malmeissansa / malmeissaan

Ela

-sta

malmistani

malmistasi

malmistansa / malmistaan

malmeistani

malmeistasi

malmeistansa / malmeistaan

All

-lle

malmilleni

malmillesi

malmillensa / malmilleen

malmeilleni

malmeillesi

malmeillensa / malmeillean

Ade

-lla

malmillani

malmillasi

malmillansa / malmillaan

malmeillani

malmeillasi

malmeillansa / malmeillaan

Abl

-lta

malmiltani

malmiltasi

malmiltansa / malmiltaan

malmeiltani

malmeiltasi

malmeiltansa / malmeiltaan

Tra

-ksi

malmikseni

malmiksesi

malmiksensa / malmikseen

malmeikseni

malmeiksesi

malmeiksensa / malmeikseen

Ess

-na

malminani

malminasi

malminansa / malminaan

malmeinani

malmeinasi

malmeinansa / malmeinaan

Abe

-tta

malmittani

malmittasi

malmittansa / malmittaan

malmeittani

malmeittasi

malmeittansa / malmeittaan

Com

-ne

-

-

-

malmeineni

malmeinesi

malmeinensa / malmeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

malmimme

malmimme

malminne

malminne

malminsa

malminsa

Par

-ta

malmiamme

malmejamme

malmianne

malmejanne

malmiansa / malmiaan

malmejansa / malmejaan

Gen

-n

malmimme

malmiemme

malminne

malmienne

malminsa

malmiensa

Ill

mihin

malmiimme

malmeihimme

malmiinne

malmeihinne

malmiinsa

malmeihinsa

Ine

-ssa

malmissamme

malmeissamme

malmissanne

malmeissanne

malmissansa / malmissaan

malmeissansa / malmeissaan

Ela

-sta

malmistamme

malmeistamme

malmistanne

malmeistanne

malmistansa / malmistaan

malmeistansa / malmeistaan

All

-lle

malmillemme

malmeillemme

malmillenne

malmeillenne

malmillensa / malmilleen

malmeillensa / malmeillean

Ade

-lla

malmillamme

malmeillamme

malmillanne

malmeillanne

malmillansa / malmillaan

malmeillansa / malmeillaan

Abl

-lta

malmiltamme

malmeiltamme

malmiltanne

malmeiltanne

malmiltansa / malmiltaan

malmeiltansa / malmeiltaan

Tra

-ksi

malmiksemme

malmeiksemme

malmiksenne

malmeiksenne

malmiksensa / malmikseen

malmeiksensa / malmeikseen

Ess

-na

malminamme

malmeinamme

malminanne

malmeinanne

malminansa / malminaan

malmeinansa / malmeinaan

Abe

-tta

malmittamme

malmeittamme

malmittanne

malmeittanne

malmittansa / malmittaan

malmeittansa / malmeittaan

Com

-ne

-

malmeinemme

-

malmeinenne

-

malmeinensa / malmeineen

Singular

Plural

Nom

-

malmimme

malminne

malminsa

malmimme

malminne

malminsa

Par

-ta

malmiamme

malmianne

malmiansa / malmiaan

malmejamme

malmejanne

malmejansa / malmejaan

Gen

-n

malmimme

malminne

malminsa

malmiemme

malmienne

malmiensa

Ill

mihin

malmiimme

malmiinne

malmiinsa

malmeihimme

malmeihinne

malmeihinsa

Ine

-ssa

malmissamme

malmissanne

malmissansa / malmissaan

malmeissamme

malmeissanne

malmeissansa / malmeissaan

Ela

-sta

malmistamme

malmistanne

malmistansa / malmistaan

malmeistamme

malmeistanne

malmeistansa / malmeistaan

All

-lle

malmillemme

malmillenne

malmillensa / malmilleen

malmeillemme

malmeillenne

malmeillensa / malmeillean

Ade

-lla

malmillamme

malmillanne

malmillansa / malmillaan

malmeillamme

malmeillanne

malmeillansa / malmeillaan

Abl

-lta

malmiltamme

malmiltanne

malmiltansa / malmiltaan

malmeiltamme

malmeiltanne

malmeiltansa / malmeiltaan

Tra

-ksi

malmiksemme

malmiksenne

malmiksensa / malmikseen

malmeiksemme

malmeiksenne

malmeiksensa / malmeikseen

Ess

-na

malminamme

malminanne

malminansa / malminaan

malmeinamme

malmeinanne

malmeinansa / malmeinaan

Abe

-tta

malmittamme

malmittanne

malmittansa / malmittaan

malmeittamme

malmeittanne

malmeittansa / malmeittaan

Com

-ne

-

-

-

malmeinemme

malmeinenne

malmeinensa / malmeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oka

oat / o’at

Par

-ta

okaa

okia

Gen

-n

oan / o’an

okien

Ill

mihin

okaan

okiin

Ine

-ssa

oassa / o’assa

o’issa / oissa

Ela

-sta

oasta / o’asta

o’ista / oista

All

-lle

oalle / o’alle

o’ille / oille

Ade

-lla

oalla / o’alla

o’illa / oilla

Abl

-lta

oalta / o’alta

o’ilta / oilta

Tra

-ksi

oaksi / o’aksi

o’iksi / oiksi

Ess

-na

okana

okina

Abe

-tta

oatta / o’atta

o’itta / oitta

Com

-ne

-

okine

Ins

-in

-

o’in / oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

oka

oat / o’at

Par

-ta

okaa

okia

Gen

-n

oan / o’an

okien

Ill

mihin

okaan

okiin

Ine

-ssa

oassa / o’assa

o’issa / oissa

Ela

-sta

oasta / o’asta

o’ista / oista

All

-lle

oalle / o’alle

o’ille / oille

Ade

-lla

oalla / o’alla

o’illa / oilla

Abl

-lta

oalta / o’alta

o’ilta / oilta

Tra

-ksi

oaksi / o’aksi

o’iksi / oiksi

Ess

-na

okana

okina

Abe

-tta

oatta / o’atta

o’itta / oitta

Com

-ne

-

okine

Ins

-in

-

o’in / oin

thorn piikki, oka, oas, ora, piikkipensas, orapihlaja
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles; OpenSubtitles parallel corpus; Tatoeba; OPUS EUbookshop parallel corpus; Europarl Parallel Corpus Okans-san. Okaasan. Oletko okani? Are you my thorn? Oattani särkee. My back is aching. Oattani on kipeä. My finger hurts. Yritä oka käytävältä. Try to remove the splinter from the hallway. Oastanne silti löytyy. Your oka is still there. Oin, herra. Oin, sir. Hänellä oli oka sormessaan. He had a splinter in his finger. Oastanne ei enää tarvita. Your oka is no longer needed. Oillesi putoaa lehti. The leaf falls to your feet. Show more arrow right

Wiktionary

thorn, prickle Show more arrow right oaspiikki Show more arrow right From Proto-Finnic oka. Show more arrow right

Wikipedia

Oka (river) The Oka (Russian: Ока́, IPA: [ɐˈka]) is a river in central Russia, the largest right tributary of the Volga. It flows through the regions of Oryol, Tula, Kaluga, Moscow, Ryazan, Vladimir and Nizhny Novgorod and is navigable over a large part of its total length, as far upstream as to the town of Kaluga. Its length is 1,500 km (930 mi) and its catchment area is 245,000 km2 (95,000 sq mi). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

okani

okani

okasi

okasi

okansa

okansa

Par

-ta

okaani

okiani

okaasi

okiasi

okaansa

okiansa / okiaan

Gen

-n

okani

okieni

okasi

okiesi

okansa

okiensa

Ill

mihin

okaani

okiini

okaasi

okiisi

okaansa

okiinsa

Ine

-ssa

oassani / o’assani

o’issani / oissani

oassasi / o’assasi

o’issasi / oissasi

oassansa / oassaan / o’assansa / o’assaan

o’issansa / o’issaan / oissansa / oissaan

Ela

-sta

oastani / o’astani

o’istani / oistani

oastasi / o’astasi

o’istasi / oistasi

oastansa / oastaan / o’astansa / o’astaan

o’istansa / o’istaan / oistansa / oistaan

All

-lle

oalleni / o’alleni

o’illeni / oilleni

oallesi / o’allesi

o’illesi / oillesi

oalleen / oallensa / o’alleen / o’allensa

o’illensa / o’illean / oillensa / oillean

Ade

-lla

oallani / o’allani

o’illani / oillani

oallasi / o’allasi

o’illasi / oillasi

oallansa / oallaan / o’allansa / o’allaan

o’illansa / o’illaan / oillansa / oillaan

Abl

-lta

oaltani / o’altani

o’iltani / oiltani

oaltasi / o’altasi

o’iltasi / oiltasi

oaltansa / oaltaan / o’altansa / o’altaan

o’iltansa / o’iltaan / oiltansa / oiltaan

Tra

-ksi

oakseni / o’akseni

o’ikseni / oikseni

oaksesi / o’aksesi

o’iksesi / oiksesi

oakseen / oaksensa / o’akseen / o’aksensa

o’ikseen / o’iksensa / oikseen / oiksensa

Ess

-na

okanani

okinani

okanasi

okinasi

okanansa / okanaan

okinansa / okinaan

Abe

-tta

oattani / o’attani

o’ittani / oittani

oattasi / o’attasi

o’ittasi / oittasi

oattansa / oattaan / o’attansa / o’attaan

o’ittansa / o’ittaan / oittansa / oittaan

Com

-ne

-

okineni

-

okinesi

-

okinensa / okineen

Singular

Plural

Nom

-

okani

okasi

okansa

okani

okasi

okansa

Par

-ta

okaani

okaasi

okaansa

okiani

okiasi

okiansa / okiaan

Gen

-n

okani

okasi

okansa

okieni

okiesi

okiensa

Ill

mihin

okaani

okaasi

okaansa

okiini

okiisi

okiinsa

Ine

-ssa

oassani / o’assani

oassasi / o’assasi

oassansa / oassaan / o’assansa / o’assaan

o’issani / oissani

o’issasi / oissasi

o’issansa / o’issaan / oissansa / oissaan

Ela

-sta

oastani / o’astani

oastasi / o’astasi

oastansa / oastaan / o’astansa / o’astaan

o’istani / oistani

o’istasi / oistasi

o’istansa / o’istaan / oistansa / oistaan

All

-lle

oalleni / o’alleni

oallesi / o’allesi

oalleen / oallensa / o’alleen / o’allensa

o’illeni / oilleni

o’illesi / oillesi

o’illensa / o’illean / oillensa / oillean

Ade

-lla

oallani / o’allani

oallasi / o’allasi

oallansa / oallaan / o’allansa / o’allaan

o’illani / oillani

o’illasi / oillasi

o’illansa / o’illaan / oillansa / oillaan

Abl

-lta

oaltani / o’altani

oaltasi / o’altasi

oaltansa / oaltaan / o’altansa / o’altaan

o’iltani / oiltani

o’iltasi / oiltasi

o’iltansa / o’iltaan / oiltansa / oiltaan

Tra

-ksi

oakseni / o’akseni

oaksesi / o’aksesi

oakseen / oaksensa / o’akseen / o’aksensa

o’ikseni / oikseni

o’iksesi / oiksesi

o’ikseen / o’iksensa / oikseen / oiksensa

Ess

-na

okanani

okanasi

okanansa / okanaan

okinani

okinasi

okinansa / okinaan

Abe

-tta

oattani / o’attani

oattasi / o’attasi

oattansa / oattaan / o’attansa / o’attaan

o’ittani / oittani

o’ittasi / oittasi

o’ittansa / o’ittaan / oittansa / oittaan

Com

-ne

-

-

-

okineni

okinesi

okinensa / okineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

okamme

okamme

okanne

okanne

okansa

okansa

Par

-ta

okaamme

okiamme

okaanne

okianne

okaansa

okiansa / okiaan

Gen

-n

okamme

okiemme

okanne

okienne

okansa

okiensa

Ill

mihin

okaamme

okiimme

okaanne

okiinne

okaansa

okiinsa

Ine

-ssa

oassamme / o’assamme

o’issamme / oissamme

oassanne / o’assanne

o’issanne / oissanne

oassansa / oassaan / o’assansa / o’assaan

o’issansa / o’issaan / oissansa / oissaan

Ela

-sta

oastamme / o’astamme

o’istamme / oistamme

oastanne / o’astanne

o’istanne / oistanne

oastansa / oastaan / o’astansa / o’astaan

o’istansa / o’istaan / oistansa / oistaan

All

-lle

oallemme / o’allemme

o’illemme / oillemme

oallenne / o’allenne

o’illenne / oillenne

oalleen / oallensa / o’alleen / o’allensa

o’illensa / o’illean / oillensa / oillean

Ade

-lla

oallamme / o’allamme

o’illamme / oillamme

oallanne / o’allanne

o’illanne / oillanne

oallansa / oallaan / o’allansa / o’allaan

o’illansa / o’illaan / oillansa / oillaan

Abl

-lta

oaltamme / o’altamme

o’iltamme / oiltamme

oaltanne / o’altanne

o’iltanne / oiltanne

oaltansa / oaltaan / o’altansa / o’altaan

o’iltansa / o’iltaan / oiltansa / oiltaan

Tra

-ksi

oaksemme / o’aksemme

o’iksemme / oiksemme

oaksenne / o’aksenne

o’iksenne / oiksenne

oakseen / oaksensa / o’akseen / o’aksensa

o’ikseen / o’iksensa / oikseen / oiksensa

Ess

-na

okanamme

okinamme

okananne

okinanne

okanansa / okanaan

okinansa / okinaan

Abe

-tta

oattamme / o’attamme

o’ittamme / oittamme

oattanne / o’attanne

o’ittanne / oittanne

oattansa / oattaan / o’attansa / o’attaan

o’ittansa / o’ittaan / oittansa / oittaan

Com

-ne

-

okinemme

-

okinenne

-

okinensa / okineen

Singular

Plural

Nom

-

okamme

okanne

okansa

okamme

okanne

okansa

Par

-ta

okaamme

okaanne

okaansa

okiamme

okianne

okiansa / okiaan

Gen

-n

okamme

okanne

okansa

okiemme

okienne

okiensa

Ill

mihin

okaamme

okaanne

okaansa

okiimme

okiinne

okiinsa

Ine

-ssa

oassamme / o’assamme

oassanne / o’assanne

oassansa / oassaan / o’assansa / o’assaan

o’issamme / oissamme

o’issanne / oissanne

o’issansa / o’issaan / oissansa / oissaan

Ela

-sta

oastamme / o’astamme

oastanne / o’astanne

oastansa / oastaan / o’astansa / o’astaan

o’istamme / oistamme

o’istanne / oistanne

o’istansa / o’istaan / oistansa / oistaan

All

-lle

oallemme / o’allemme

oallenne / o’allenne

oalleen / oallensa / o’alleen / o’allensa

o’illemme / oillemme

o’illenne / oillenne

o’illensa / o’illean / oillensa / oillean

Ade

-lla

oallamme / o’allamme

oallanne / o’allanne

oallansa / oallaan / o’allansa / o’allaan

o’illamme / oillamme

o’illanne / oillanne

o’illansa / o’illaan / oillansa / oillaan

Abl

-lta

oaltamme / o’altamme

oaltanne / o’altanne

oaltansa / oaltaan / o’altansa / o’altaan

o’iltamme / oiltamme

o’iltanne / oiltanne

o’iltansa / o’iltaan / oiltansa / oiltaan

Tra

-ksi

oaksemme / o’aksemme

oaksenne / o’aksenne

oakseen / oaksensa / o’akseen / o’aksensa

o’iksemme / oiksemme

o’iksenne / oiksenne

o’ikseen / o’iksensa / oikseen / oiksensa

Ess

-na

okanamme

okananne

okanansa / okanaan

okinamme

okinanne

okinansa / okinaan

Abe

-tta

oattamme / o’attamme

oattanne / o’attanne

oattansa / oattaan / o’attansa / o’attaan

o’ittamme / oittamme

o’ittanne / oittanne

o’ittansa / o’ittaan / oittansa / oittaan

Com

-ne

-

-

-

okinemme

okinenne

okinensa / okineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept