malmioissa |
Noun, Plural Inessive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ oka |
Noun, Plural Inessive |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
malmio |
malmiot |
Par |
-ta |
malmiota |
malmioita |
Gen |
-n |
malmion |
malmioitten / malmioiden |
Ill |
mihin |
malmioon |
malmioihin |
Ine |
-ssa |
malmiossa |
|
Ela |
-sta |
malmiosta |
malmioista |
All |
-lle |
malmiolle |
malmioille |
Ade |
-lla |
malmiolla |
malmioilla |
Abl |
-lta |
malmiolta |
malmioilta |
Tra |
-ksi |
malmioksi |
malmioiksi |
Ess |
-na |
malmiona |
malmioina |
Abe |
-tta |
malmiotta |
malmioitta |
Com |
-ne |
- |
malmioine |
Ins |
-in |
- |
malmioin |
Singular
Plural
Nom
-
malmio
malmiot
Par
-ta
malmiota
malmioita
Gen
-n
malmion
malmioitten / malmioiden
Ill
mihin
malmioon
malmioihin
Ine
-ssa
malmiossa
Ela
-sta
malmiosta
malmioista
All
-lle
malmiolle
malmioille
Ade
-lla
malmiolla
malmioilla
Abl
-lta
malmiolta
malmioilta
Tra
-ksi
malmioksi
malmioiksi
Ess
-na
malmiona
malmioina
Abe
-tta
malmiotta
malmioitta
Com
-ne
-
malmioine
Ins
-in
-
malmioin
| ore | |
| ore body |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
malmio |
malmio |
malmio |
malmio |
malmio |
malmio |
Par |
-ta |
malmiota |
malmioita |
malmiota |
malmioita |
malmiota |
malmioita |
Gen |
-n |
malmio |
malmioitte |
malmio |
malmioitte |
malmio |
malmioitte |
Ill |
mihin |
malmioo |
malmioihi |
malmioo |
malmioihi |
malmioo |
malmioihi |
Ine |
-ssa |
malmiossa |
malmioissa |
malmiossa |
malmioissa |
malmiossa |
malmioissa |
Ela |
-sta |
malmiosta |
malmioista |
malmiosta |
malmioista |
malmiosta |
malmioista |
All |
-lle |
malmiolle |
malmioille |
malmiolle |
malmioille |
malmiolle |
malmioille |
Ade |
-lla |
malmiolla |
malmioilla |
malmiolla |
malmioilla |
malmiolla |
malmioilla |
Abl |
-lta |
malmiolta |
malmioilta |
malmiolta |
malmioilta |
malmiolta |
malmioilta |
Tra |
-ksi |
malmiokse |
malmioikse |
malmiokse |
malmioikse |
malmiokse |
malmioikse |
Ess |
-na |
malmiona |
malmioina |
malmiona |
malmioina |
malmiona |
malmioina |
Abe |
-tta |
malmiotta |
malmioitta |
malmiotta |
malmioitta |
malmiotta |
malmioitta |
Com |
-ne |
- |
malmioine |
- |
malmioine |
- |
malmioine |
Singular
Plural
Nom
-
malmio
malmio
malmio
malmio
malmio
malmio
Par
-ta
malmiota
malmiota
malmiota
malmioita
malmioita
malmioita
Gen
-n
malmio
malmio
malmio
malmioitte
malmioitte
malmioitte
Ill
mihin
malmioo
malmioo
malmioo
malmioihi
malmioihi
malmioihi
Ine
-ssa
malmiossa
malmiossa
malmiossa
malmioissa
malmioissa
malmioissa
Ela
-sta
malmiosta
malmiosta
malmiosta
malmioista
malmioista
malmioista
All
-lle
malmiolle
malmiolle
malmiolle
malmioille
malmioille
malmioille
Ade
-lla
malmiolla
malmiolla
malmiolla
malmioilla
malmioilla
malmioilla
Abl
-lta
malmiolta
malmiolta
malmiolta
malmioilta
malmioilta
malmioilta
Tra
-ksi
malmiokse
malmiokse
malmiokse
malmioikse
malmioikse
malmioikse
Ess
-na
malmiona
malmiona
malmiona
malmioina
malmioina
malmioina
Abe
-tta
malmiotta
malmiotta
malmiotta
malmioitta
malmioitta
malmioitta
Com
-ne
-
-
-
malmioine
malmioine
malmioine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
malmio |
malmio |
malmio |
malmio |
malmio |
malmio |
Par |
-ta |
malmiota |
malmioita |
malmiota |
malmioita |
malmiota |
malmioita |
Gen |
-n |
malmio |
malmioitte |
malmio |
malmioitte |
malmio |
malmioitte |
Ill |
mihin |
malmioo |
malmioihi |
malmioo |
malmioihi |
malmioo |
malmioihi |
Ine |
-ssa |
malmiossa |
malmioissa |
malmiossa |
malmioissa |
malmiossa |
malmioissa |
Ela |
-sta |
malmiosta |
malmioista |
malmiosta |
malmioista |
malmiosta |
malmioista |
All |
-lle |
malmiolle |
malmioille |
malmiolle |
malmioille |
malmiolle |
malmioille |
Ade |
-lla |
malmiolla |
malmioilla |
malmiolla |
malmioilla |
malmiolla |
malmioilla |
Abl |
-lta |
malmiolta |
malmioilta |
malmiolta |
malmioilta |
malmiolta |
malmioilta |
Tra |
-ksi |
malmiokse |
malmioikse |
malmiokse |
malmioikse |
malmiokse |
malmioikse |
Ess |
-na |
malmiona |
malmioina |
malmiona |
malmioina |
malmiona |
malmioina |
Abe |
-tta |
malmiotta |
malmioitta |
malmiotta |
malmioitta |
malmiotta |
malmioitta |
Com |
-ne |
- |
malmioine |
- |
malmioine |
- |
malmioine |
Singular
Plural
Nom
-
malmio
malmio
malmio
malmio
malmio
malmio
Par
-ta
malmiota
malmiota
malmiota
malmioita
malmioita
malmioita
Gen
-n
malmio
malmio
malmio
malmioitte
malmioitte
malmioitte
Ill
mihin
malmioo
malmioo
malmioo
malmioihi
malmioihi
malmioihi
Ine
-ssa
malmiossa
malmiossa
malmiossa
malmioissa
malmioissa
malmioissa
Ela
-sta
malmiosta
malmiosta
malmiosta
malmioista
malmioista
malmioista
All
-lle
malmiolle
malmiolle
malmiolle
malmioille
malmioille
malmioille
Ade
-lla
malmiolla
malmiolla
malmiolla
malmioilla
malmioilla
malmioilla
Abl
-lta
malmiolta
malmiolta
malmiolta
malmioilta
malmioilta
malmioilta
Tra
-ksi
malmiokse
malmiokse
malmiokse
malmioikse
malmioikse
malmioikse
Ess
-na
malmiona
malmiona
malmiona
malmioina
malmioina
malmioina
Abe
-tta
malmiotta
malmiotta
malmiotta
malmioitta
malmioitta
malmioitta
Com
-ne
-
-
-
malmioine
malmioine
malmioine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
malmi |
malmit |
Par |
-ta |
malmia |
malmeja |
Gen |
-n |
malmin |
malmien |
Ill |
mihin |
malmiin |
malmeihin |
Ine |
-ssa |
malmissa |
malmeissa |
Ela |
-sta |
malmista |
malmeista |
All |
-lle |
malmille |
malmeille |
Ade |
-lla |
malmilla |
malmeilla |
Abl |
-lta |
malmilta |
malmeilta |
Tra |
-ksi |
malmiksi |
malmeiksi |
Ess |
-na |
malmina |
malmeina |
Abe |
-tta |
malmitta |
malmeitta |
Com |
-ne |
- |
malmeine |
Ins |
-in |
- |
malmein |
Singular
Plural
Nom
-
malmi
malmit
Par
-ta
malmia
malmeja
Gen
-n
malmin
malmien
Ill
mihin
malmiin
malmeihin
Ine
-ssa
malmissa
malmeissa
Ela
-sta
malmista
malmeista
All
-lle
malmille
malmeille
Ade
-lla
malmilla
malmeilla
Abl
-lta
malmilta
malmeilta
Tra
-ksi
malmiksi
malmeiksi
Ess
-na
malmina
malmeina
Abe
-tta
malmitta
malmeitta
Com
-ne
-
malmeine
Ins
-in
-
malmein
| ore | malmi |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
malmi |
malmi |
malmi |
malmi |
malmi |
malmi |
Par |
-ta |
malmia |
malmeja |
malmia |
malmeja |
malmia |
malmeja |
Gen |
-n |
malmi |
malmie |
malmi |
malmie |
malmi |
malmie |
Ill |
mihin |
malmii |
malmeihi |
malmii |
malmeihi |
malmii |
malmeihi |
Ine |
-ssa |
malmissa |
malmeissa |
malmissa |
malmeissa |
malmissa |
malmeissa |
Ela |
-sta |
malmista |
malmeista |
malmista |
malmeista |
malmista |
malmeista |
All |
-lle |
malmille |
malmeille |
malmille |
malmeille |
malmille |
malmeille |
Ade |
-lla |
malmilla |
malmeilla |
malmilla |
malmeilla |
malmilla |
malmeilla |
Abl |
-lta |
malmilta |
malmeilta |
malmilta |
malmeilta |
malmilta |
malmeilta |
Tra |
-ksi |
malmikse |
malmeikse |
malmikse |
malmeikse |
malmikse |
malmeikse |
Ess |
-na |
malmina |
malmeina |
malmina |
malmeina |
malmina |
malmeina |
Abe |
-tta |
malmitta |
malmeitta |
malmitta |
malmeitta |
malmitta |
malmeitta |
Com |
-ne |
- |
malmeine |
- |
malmeine |
- |
malmeine |
Singular
Plural
Nom
-
malmi
malmi
malmi
malmi
malmi
malmi
Par
-ta
malmia
malmia
malmia
malmeja
malmeja
malmeja
Gen
-n
malmi
malmi
malmi
malmie
malmie
malmie
Ill
mihin
malmii
malmii
malmii
malmeihi
malmeihi
malmeihi
Ine
-ssa
malmissa
malmissa
malmissa
malmeissa
malmeissa
malmeissa
Ela
-sta
malmista
malmista
malmista
malmeista
malmeista
malmeista
All
-lle
malmille
malmille
malmille
malmeille
malmeille
malmeille
Ade
-lla
malmilla
malmilla
malmilla
malmeilla
malmeilla
malmeilla
Abl
-lta
malmilta
malmilta
malmilta
malmeilta
malmeilta
malmeilta
Tra
-ksi
malmikse
malmikse
malmikse
malmeikse
malmeikse
malmeikse
Ess
-na
malmina
malmina
malmina
malmeina
malmeina
malmeina
Abe
-tta
malmitta
malmitta
malmitta
malmeitta
malmeitta
malmeitta
Com
-ne
-
-
-
malmeine
malmeine
malmeine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
malmi |
malmi |
malmi |
malmi |
malmi |
malmi |
Par |
-ta |
malmia |
malmeja |
malmia |
malmeja |
malmia |
malmeja |
Gen |
-n |
malmi |
malmie |
malmi |
malmie |
malmi |
malmie |
Ill |
mihin |
malmii |
malmeihi |
malmii |
malmeihi |
malmii |
malmeihi |
Ine |
-ssa |
malmissa |
malmeissa |
malmissa |
malmeissa |
malmissa |
malmeissa |
Ela |
-sta |
malmista |
malmeista |
malmista |
malmeista |
malmista |
malmeista |
All |
-lle |
malmille |
malmeille |
malmille |
malmeille |
malmille |
malmeille |
Ade |
-lla |
malmilla |
malmeilla |
malmilla |
malmeilla |
malmilla |
malmeilla |
Abl |
-lta |
malmilta |
malmeilta |
malmilta |
malmeilta |
malmilta |
malmeilta |
Tra |
-ksi |
malmikse |
malmeikse |
malmikse |
malmeikse |
malmikse |
malmeikse |
Ess |
-na |
malmina |
malmeina |
malmina |
malmeina |
malmina |
malmeina |
Abe |
-tta |
malmitta |
malmeitta |
malmitta |
malmeitta |
malmitta |
malmeitta |
Com |
-ne |
- |
malmeine |
- |
malmeine |
- |
malmeine |
Singular
Plural
Nom
-
malmi
malmi
malmi
malmi
malmi
malmi
Par
-ta
malmia
malmia
malmia
malmeja
malmeja
malmeja
Gen
-n
malmi
malmi
malmi
malmie
malmie
malmie
Ill
mihin
malmii
malmii
malmii
malmeihi
malmeihi
malmeihi
Ine
-ssa
malmissa
malmissa
malmissa
malmeissa
malmeissa
malmeissa
Ela
-sta
malmista
malmista
malmista
malmeista
malmeista
malmeista
All
-lle
malmille
malmille
malmille
malmeille
malmeille
malmeille
Ade
-lla
malmilla
malmilla
malmilla
malmeilla
malmeilla
malmeilla
Abl
-lta
malmilta
malmilta
malmilta
malmeilta
malmeilta
malmeilta
Tra
-ksi
malmikse
malmikse
malmikse
malmeikse
malmeikse
malmeikse
Ess
-na
malmina
malmina
malmina
malmeina
malmeina
malmeina
Abe
-tta
malmitta
malmitta
malmitta
malmeitta
malmeitta
malmeitta
Com
-ne
-
-
-
malmeine
malmeine
malmeine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
oka |
oat / o’at |
Par |
-ta |
okaa |
okia |
Gen |
-n |
oan / o’an |
okien |
Ill |
mihin |
okaan |
okiin |
Ine |
-ssa |
oassa / o’assa |
o’issa / oissa |
Ela |
-sta |
oasta / o’asta |
o’ista / oista |
All |
-lle |
oalle / o’alle |
o’ille / oille |
Ade |
-lla |
oalla / o’alla |
o’illa / oilla |
Abl |
-lta |
oalta / o’alta |
o’ilta / oilta |
Tra |
-ksi |
oaksi / o’aksi |
o’iksi / oiksi |
Ess |
-na |
okana |
okina |
Abe |
-tta |
oatta / o’atta |
o’itta / oitta |
Com |
-ne |
- |
okine |
Ins |
-in |
- |
o’in / oin |
Singular
Plural
Nom
-
oka
oat / o’at
Par
-ta
okaa
okia
Gen
-n
oan / o’an
okien
Ill
mihin
okaan
okiin
Ine
-ssa
oassa / o’assa
o’issa / oissa
Ela
-sta
oasta / o’asta
o’ista / oista
All
-lle
oalle / o’alle
o’ille / oille
Ade
-lla
oalla / o’alla
o’illa / oilla
Abl
-lta
oalta / o’alta
o’ilta / oilta
Tra
-ksi
oaksi / o’aksi
o’iksi / oiksi
Ess
-na
okana
okina
Abe
-tta
oatta / o’atta
o’itta / oitta
Com
-ne
-
okine
Ins
-in
-
o’in / oin
| thorn | piikki, oka, oas, ora, piikkipensas, orapihlaja |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
oka |
oka |
oka |
oka |
oka |
oka |
Par |
-ta |
okaa |
okia |
okaa |
okia |
okaa |
okia |
Gen |
-n |
oka |
okie |
oka |
okie |
oka |
okie |
Ill |
mihin |
okaa |
okii |
okaa |
okii |
okaa |
okii |
Ine |
-ssa |
oassa |
o’issa |
oassa |
o’issa |
oassa |
o’issa |
Ela |
-sta |
oasta |
o’ista |
oasta |
o’ista |
oasta |
o’ista |
All |
-lle |
oalle |
o’ille |
oalle |
o’ille |
oall |
o’ille |
Ade |
-lla |
oalla |
o’illa |
oalla |
o’illa |
oalla |
o’illa |
Abl |
-lta |
oalta |
o’ilta |
oalta |
o’ilta |
oalta |
o’ilta |
Tra |
-ksi |
oakse |
o’ikse |
oakse |
o’ikse |
oaks |
o’iks |
Ess |
-na |
okana |
okina |
okana |
okina |
okana |
okina |
Abe |
-tta |
oatta |
o’itta |
oatta |
o’itta |
oatta |
o’itta |
Com |
-ne |
- |
okine |
- |
okine |
- |
okine |
Singular
Plural
Nom
-
oka
oka
oka
oka
oka
oka
Par
-ta
okaa
okaa
okaa
okia
okia
okia
Gen
-n
oka
oka
oka
okie
okie
okie
Ill
mihin
okaa
okaa
okaa
okii
okii
okii
Ine
-ssa
oassa
oassa
oassa
o’issa
o’issa
o’issa
Ela
-sta
oasta
oasta
oasta
o’ista
o’ista
o’ista
All
-lle
oalle
oalle
oall
o’ille
o’ille
o’ille
Ade
-lla
oalla
oalla
oalla
o’illa
o’illa
o’illa
Abl
-lta
oalta
oalta
oalta
o’ilta
o’ilta
o’ilta
Tra
-ksi
oakse
oakse
oaks
o’ikse
o’ikse
o’iks
Ess
-na
okana
okana
okana
okina
okina
okina
Abe
-tta
oatta
oatta
oatta
o’itta
o’itta
o’itta
Com
-ne
-
-
-
okine
okine
okine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
oka |
oka |
oka |
oka |
oka |
oka |
Par |
-ta |
okaa |
okia |
okaa |
okia |
okaa |
okia |
Gen |
-n |
oka |
okie |
oka |
okie |
oka |
okie |
Ill |
mihin |
okaa |
okii |
okaa |
okii |
okaa |
okii |
Ine |
-ssa |
oassa |
o’issa |
oassa |
o’issa |
oassa |
o’issa |
Ela |
-sta |
oasta |
o’ista |
oasta |
o’ista |
oasta |
o’ista |
All |
-lle |
oalle |
o’ille |
oalle |
o’ille |
oall |
o’ille |
Ade |
-lla |
oalla |
o’illa |
oalla |
o’illa |
oalla |
o’illa |
Abl |
-lta |
oalta |
o’ilta |
oalta |
o’ilta |
oalta |
o’ilta |
Tra |
-ksi |
oakse |
o’ikse |
oakse |
o’ikse |
oaks |
o’iks |
Ess |
-na |
okana |
okina |
okana |
okina |
okana |
okina |
Abe |
-tta |
oatta |
o’itta |
oatta |
o’itta |
oatta |
o’itta |
Com |
-ne |
- |
okine |
- |
okine |
- |
okine |
Singular
Plural
Nom
-
oka
oka
oka
oka
oka
oka
Par
-ta
okaa
okaa
okaa
okia
okia
okia
Gen
-n
oka
oka
oka
okie
okie
okie
Ill
mihin
okaa
okaa
okaa
okii
okii
okii
Ine
-ssa
oassa
oassa
oassa
o’issa
o’issa
o’issa
Ela
-sta
oasta
oasta
oasta
o’ista
o’ista
o’ista
All
-lle
oalle
oalle
oall
o’ille
o’ille
o’ille
Ade
-lla
oalla
oalla
oalla
o’illa
o’illa
o’illa
Abl
-lta
oalta
oalta
oalta
o’ilta
o’ilta
o’ilta
Tra
-ksi
oakse
oakse
oaks
o’ikse
o’ikse
o’iks
Ess
-na
okana
okana
okana
okina
okina
okina
Abe
-tta
oatta
oatta
oatta
o’itta
o’itta
o’itta
Com
-ne
-
-
-
okine
okine
okine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net