logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

maksamato, noun

Word analysis
maksamato

maksamato

maksamato

Noun, Singular Nominative

maksa

Noun, Singular Nominative

+ mato

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maksamato

maksamadot

Par

-ta

maksamatoa

maksamatoja

Gen

-n

maksamadon

maksamatojen

Ill

mihin

maksamatoon

maksamatoihin

Ine

-ssa

maksamadossa

maksamadoissa

Ela

-sta

maksamadosta

maksamadoista

All

-lle

maksamadolle

maksamadoille

Ade

-lla

maksamadolla

maksamadoilla

Abl

-lta

maksamadolta

maksamadoilta

Tra

-ksi

maksamadoksi

maksamadoiksi

Ess

-na

maksamatona

maksamatoina

Abe

-tta

maksamadotta

maksamadoitta

Com

-ne

-

maksamatoine

Ins

-in

-

maksamadoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maksamato

maksamadot

Par

-ta

maksamatoa

maksamatoja

Gen

-n

maksamadon

maksamatojen

Ill

mihin

maksamatoon

maksamatoihin

Ine

-ssa

maksamadossa

maksamadoissa

Ela

-sta

maksamadosta

maksamadoista

All

-lle

maksamadolle

maksamadoille

Ade

-lla

maksamadolla

maksamadoilla

Abl

-lta

maksamadolta

maksamadoilta

Tra

-ksi

maksamadoksi

maksamadoiksi

Ess

-na

maksamatona

maksamatoina

Abe

-tta

maksamadotta

maksamadoitta

Com

-ne

-

maksamatoine

Ins

-in

-

maksamadoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

fascioliasis
Show more arrow right
ted2019; OpenSubtitles2018.v3; Eurlex2019; Eurlex2018q4; eurlex; jw2019 Maksamadot eivät ole juonikkaita. Lancet flukes aren't smart. Sama ravinto, joka mutatoi karjan, on nyt mutatoinut tavallisen maksamadon. The same feed that mutated the cattle has now mutated common fluke. eläimet pidetään poissa kosteilta alueilta ison maksamadon lisääntymiskierron katkaisemiseksi. excluding livestock from wet areas to break the liver fluke breeding cycle; Eläimet pidetään poissa kosteilta alueilta ison maksamadon lisääntymiskierron katkaisemiseksi. Excluding livestock from wet areas to break the liver fluke breeding cycle; B Tutkimus maksamadon varalta nautaeläimillä, lampailla ja vuohilla viiltämällä maksan vatsaontelon puoleinen pinta sappikäytävien tutkimista varten sekä tekemällä syvä viilto Spiegelin lohkon tyveen. An investigation for distomatosis in bovine animals, sheep and goats by means of incisions on the gastric surface of the liver to examine the bile ducts and by means of a deep incision at the base of the Spiegel lobe. Jos asut trooppisella alueella, missä loisets-esimerkiksi suolistons-ja maksamadots-ovat yleisiä, silloin kaikki tuoreet hedelmät ja vihannekset, jotka tarjoillaan raakana tai vain hieman kypsytettyinä, tulisi pestä puhtaalla vedellä, johon on lisätty vähän desinfioivaa ainetta tällaisten organismien tappamiseksi. If you live in a tropical area where parasites, such as intestinal worms and flukes, are common, then all fresh fruits and vegetables that will be served raw or only lightly cooked should be washed in clean water with a small amount of disinfectant added to kill these organisms. Show more arrow right

Wiktionary

liver fluke Show more arrow right maksa +‎ mato Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maksamatoni

maksamatoni

maksamatosi

maksamatosi

maksamatonsa

maksamatonsa

Par

-ta

maksamatoani

maksamatojani

maksamatoasi

maksamatojasi

maksamatoansa / maksamatoaan

maksamatojansa / maksamatojaan

Gen

-n

maksamatoni

maksamatojeni

maksamatosi

maksamatojesi

maksamatonsa

maksamatojensa

Ill

mihin

maksamatooni

maksamatoihini

maksamatoosi

maksamatoihisi

maksamatoonsa

maksamatoihinsa

Ine

-ssa

maksamadossani

maksamadoissani

maksamadossasi

maksamadoissasi

maksamadossansa / maksamadossaan

maksamadoissansa / maksamadoissaan

Ela

-sta

maksamadostani

maksamadoistani

maksamadostasi

maksamadoistasi

maksamadostansa / maksamadostaan

maksamadoistansa / maksamadoistaan

All

-lle

maksamadolleni

maksamadoilleni

maksamadollesi

maksamadoillesi

maksamadollensa / maksamadolleen

maksamadoillensa / maksamadoillean

Ade

-lla

maksamadollani

maksamadoillani

maksamadollasi

maksamadoillasi

maksamadollansa / maksamadollaan

maksamadoillansa / maksamadoillaan

Abl

-lta

maksamadoltani

maksamadoiltani

maksamadoltasi

maksamadoiltasi

maksamadoltansa / maksamadoltaan

maksamadoiltansa / maksamadoiltaan

Tra

-ksi

maksamadokseni

maksamadoikseni

maksamadoksesi

maksamadoiksesi

maksamadoksensa / maksamadokseen

maksamadoiksensa / maksamadoikseen

Ess

-na

maksamatonani

maksamatoinani

maksamatonasi

maksamatoinasi

maksamatonansa / maksamatonaan

maksamatoinansa / maksamatoinaan

Abe

-tta

maksamadottani

maksamadoittani

maksamadottasi

maksamadoittasi

maksamadottansa / maksamadottaan

maksamadoittansa / maksamadoittaan

Com

-ne

-

maksamatoineni

-

maksamatoinesi

-

maksamatoinensa / maksamatoineen

Singular

Plural

Nom

-

maksamatoni

maksamatosi

maksamatonsa

maksamatoni

maksamatosi

maksamatonsa

Par

-ta

maksamatoani

maksamatoasi

maksamatoansa / maksamatoaan

maksamatojani

maksamatojasi

maksamatojansa / maksamatojaan

Gen

-n

maksamatoni

maksamatosi

maksamatonsa

maksamatojeni

maksamatojesi

maksamatojensa

Ill

mihin

maksamatooni

maksamatoosi

maksamatoonsa

maksamatoihini

maksamatoihisi

maksamatoihinsa

Ine

-ssa

maksamadossani

maksamadossasi

maksamadossansa / maksamadossaan

maksamadoissani

maksamadoissasi

maksamadoissansa / maksamadoissaan

Ela

-sta

maksamadostani

maksamadostasi

maksamadostansa / maksamadostaan

maksamadoistani

maksamadoistasi

maksamadoistansa / maksamadoistaan

All

-lle

maksamadolleni

maksamadollesi

maksamadollensa / maksamadolleen

maksamadoilleni

maksamadoillesi

maksamadoillensa / maksamadoillean

Ade

-lla

maksamadollani

maksamadollasi

maksamadollansa / maksamadollaan

maksamadoillani

maksamadoillasi

maksamadoillansa / maksamadoillaan

Abl

-lta

maksamadoltani

maksamadoltasi

maksamadoltansa / maksamadoltaan

maksamadoiltani

maksamadoiltasi

maksamadoiltansa / maksamadoiltaan

Tra

-ksi

maksamadokseni

maksamadoksesi

maksamadoksensa / maksamadokseen

maksamadoikseni

maksamadoiksesi

maksamadoiksensa / maksamadoikseen

Ess

-na

maksamatonani

maksamatonasi

maksamatonansa / maksamatonaan

maksamatoinani

maksamatoinasi

maksamatoinansa / maksamatoinaan

Abe

-tta

maksamadottani

maksamadottasi

maksamadottansa / maksamadottaan

maksamadoittani

maksamadoittasi

maksamadoittansa / maksamadoittaan

Com

-ne

-

-

-

maksamatoineni

maksamatoinesi

maksamatoinensa / maksamatoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maksamatomme

maksamatomme

maksamatonne

maksamatonne

maksamatonsa

maksamatonsa

Par

-ta

maksamatoamme

maksamatojamme

maksamatoanne

maksamatojanne

maksamatoansa / maksamatoaan

maksamatojansa / maksamatojaan

Gen

-n

maksamatomme

maksamatojemme

maksamatonne

maksamatojenne

maksamatonsa

maksamatojensa

Ill

mihin

maksamatoomme

maksamatoihimme

maksamatoonne

maksamatoihinne

maksamatoonsa

maksamatoihinsa

Ine

-ssa

maksamadossamme

maksamadoissamme

maksamadossanne

maksamadoissanne

maksamadossansa / maksamadossaan

maksamadoissansa / maksamadoissaan

Ela

-sta

maksamadostamme

maksamadoistamme

maksamadostanne

maksamadoistanne

maksamadostansa / maksamadostaan

maksamadoistansa / maksamadoistaan

All

-lle

maksamadollemme

maksamadoillemme

maksamadollenne

maksamadoillenne

maksamadollensa / maksamadolleen

maksamadoillensa / maksamadoillean

Ade

-lla

maksamadollamme

maksamadoillamme

maksamadollanne

maksamadoillanne

maksamadollansa / maksamadollaan

maksamadoillansa / maksamadoillaan

Abl

-lta

maksamadoltamme

maksamadoiltamme

maksamadoltanne

maksamadoiltanne

maksamadoltansa / maksamadoltaan

maksamadoiltansa / maksamadoiltaan

Tra

-ksi

maksamadoksemme

maksamadoiksemme

maksamadoksenne

maksamadoiksenne

maksamadoksensa / maksamadokseen

maksamadoiksensa / maksamadoikseen

Ess

-na

maksamatonamme

maksamatoinamme

maksamatonanne

maksamatoinanne

maksamatonansa / maksamatonaan

maksamatoinansa / maksamatoinaan

Abe

-tta

maksamadottamme

maksamadoittamme

maksamadottanne

maksamadoittanne

maksamadottansa / maksamadottaan

maksamadoittansa / maksamadoittaan

Com

-ne

-

maksamatoinemme

-

maksamatoinenne

-

maksamatoinensa / maksamatoineen

Singular

Plural

Nom

-

maksamatomme

maksamatonne

maksamatonsa

maksamatomme

maksamatonne

maksamatonsa

Par

-ta

maksamatoamme

maksamatoanne

maksamatoansa / maksamatoaan

maksamatojamme

maksamatojanne

maksamatojansa / maksamatojaan

Gen

-n

maksamatomme

maksamatonne

maksamatonsa

maksamatojemme

maksamatojenne

maksamatojensa

Ill

mihin

maksamatoomme

maksamatoonne

maksamatoonsa

maksamatoihimme

maksamatoihinne

maksamatoihinsa

Ine

-ssa

maksamadossamme

maksamadossanne

maksamadossansa / maksamadossaan

maksamadoissamme

maksamadoissanne

maksamadoissansa / maksamadoissaan

Ela

-sta

maksamadostamme

maksamadostanne

maksamadostansa / maksamadostaan

maksamadoistamme

maksamadoistanne

maksamadoistansa / maksamadoistaan

All

-lle

maksamadollemme

maksamadollenne

maksamadollensa / maksamadolleen

maksamadoillemme

maksamadoillenne

maksamadoillensa / maksamadoillean

Ade

-lla

maksamadollamme

maksamadollanne

maksamadollansa / maksamadollaan

maksamadoillamme

maksamadoillanne

maksamadoillansa / maksamadoillaan

Abl

-lta

maksamadoltamme

maksamadoltanne

maksamadoltansa / maksamadoltaan

maksamadoiltamme

maksamadoiltanne

maksamadoiltansa / maksamadoiltaan

Tra

-ksi

maksamadoksemme

maksamadoksenne

maksamadoksensa / maksamadokseen

maksamadoiksemme

maksamadoiksenne

maksamadoiksensa / maksamadoikseen

Ess

-na

maksamatonamme

maksamatonanne

maksamatonansa / maksamatonaan

maksamatoinamme

maksamatoinanne

maksamatoinansa / maksamatoinaan

Abe

-tta

maksamadottamme

maksamadottanne

maksamadottansa / maksamadottaan

maksamadoittamme

maksamadoittanne

maksamadoittansa / maksamadoittaan

Com

-ne

-

-

-

maksamatoinemme

maksamatoinenne

maksamatoinensa / maksamatoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maksa

maksat

Par

-ta

maksaa

maksoja

Gen

-n

maksan

maksojen

Ill

mihin

maksaan

maksoihin

Ine

-ssa

maksassa

maksoissa

Ela

-sta

maksasta

maksoista

All

-lle

maksalle

maksoille

Ade

-lla

maksalla

maksoilla

Abl

-lta

maksalta

maksoilta

Tra

-ksi

maksaksi

maksoiksi

Ess

-na

maksana

maksoina

Abe

-tta

maksatta

maksoitta

Com

-ne

-

maksoine

Ins

-in

-

maksoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maksa

maksat

Par

-ta

maksaa

maksoja

Gen

-n

maksan

maksojen

Ill

mihin

maksaan

maksoihin

Ine

-ssa

maksassa

maksoissa

Ela

-sta

maksasta

maksoista

All

-lle

maksalle

maksoille

Ade

-lla

maksalla

maksoilla

Abl

-lta

maksalta

maksoilta

Tra

-ksi

maksaksi

maksoiksi

Ess

-na

maksana

maksoina

Abe

-tta

maksatta

maksoitta

Com

-ne

-

maksoine

Ins

-in

-

maksoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

liver maksa, eläjä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OPUS Parallel Corpus, sentence 115473; Europarl parallel corpus Sitten hän ei maksa. No, then he won't pay. He eivät siis maksa veroja. They don't pay taxes or anything like that? Terve maksa on keskeinen terveyden kannalta. A healthy liver is crucial for good health. Maksaa on tärkeä elin. Liver is an important organ. Se on kallista, mutta minä en maksa. It's expensive, but I'm not the one signing the checks, so... Hän vain ostaa ja ostaa, muttei koskaan maksa. He's just the kind who buys and buys without paying. Maksaa voi vaurioittaa alkoholi. Liver can be damaged by alcohol. Maksaa tarvitaan ruoansulatuksessa. The liver is needed in digestion. Maksoin hyvin. I paid you fair. Maksoin tästä. I paid for this. Show more arrow right

Wiktionary

(anatomy) liver Show more arrow right hanhenmaksamaksakirroosimaksalaatikkomaksaläikkämaksaläiskämaksamakkaramaksansiirtomaksapateemaksapihvimaksaruohomaksasairausmaksasammalmaksasyöpämaksatulehdusmaksatäplämaksavuokamaksoittuarasvamaksa Show more arrow right From Proto-Finnic maksa, from Proto-Uralic mëksa. Cognates include Estonian maks, Komi-Permyak мус (mus), Mansi ма̄йт (mājt), Hungarian máj. See the etymology of the main entry. Show more arrow right

Wikipedia

Liver The liver is an organ only found in vertebrates which detoxifies various metabolites, synthesizes proteins and produces biochemicals necessary for digestion and growth. In humans, it is located in the right upper quadrant of the abdomen, below the diaphragm. Its other roles in metabolism include the regulation of glycogen storage, decomposition of red blood cells, and the production of hormones. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maksani

maksani

maksasi

maksasi

maksansa

maksansa

Par

-ta

maksaani

maksojani

maksaasi

maksojasi

maksaansa / maksaaan

maksojansa / maksojaan

Gen

-n

maksani

maksojeni

maksasi

maksojesi

maksansa

maksojensa

Ill

mihin

maksaani

maksoihini

maksaasi

maksoihisi

maksaansa

maksoihinsa

Ine

-ssa

maksassani

maksoissani

maksassasi

maksoissasi

maksassansa / maksassaan

maksoissansa / maksoissaan

Ela

-sta

maksastani

maksoistani

maksastasi

maksoistasi

maksastansa / maksastaan

maksoistansa / maksoistaan

All

-lle

maksalleni

maksoilleni

maksallesi

maksoillesi

maksallensa / maksalleen

maksoillensa / maksoillean

Ade

-lla

maksallani

maksoillani

maksallasi

maksoillasi

maksallansa / maksallaan

maksoillansa / maksoillaan

Abl

-lta

maksaltani

maksoiltani

maksaltasi

maksoiltasi

maksaltansa / maksaltaan

maksoiltansa / maksoiltaan

Tra

-ksi

maksakseni

maksoikseni

maksaksesi

maksoiksesi

maksaksensa / maksakseen

maksoiksensa / maksoikseen

Ess

-na

maksanani

maksoinani

maksanasi

maksoinasi

maksanansa / maksanaan

maksoinansa / maksoinaan

Abe

-tta

maksattani

maksoittani

maksattasi

maksoittasi

maksattansa / maksattaan

maksoittansa / maksoittaan

Com

-ne

-

maksoineni

-

maksoinesi

-

maksoinensa / maksoineen

Singular

Plural

Nom

-

maksani

maksasi

maksansa

maksani

maksasi

maksansa

Par

-ta

maksaani

maksaasi

maksaansa / maksaaan

maksojani

maksojasi

maksojansa / maksojaan

Gen

-n

maksani

maksasi

maksansa

maksojeni

maksojesi

maksojensa

Ill

mihin

maksaani

maksaasi

maksaansa

maksoihini

maksoihisi

maksoihinsa

Ine

-ssa

maksassani

maksassasi

maksassansa / maksassaan

maksoissani

maksoissasi

maksoissansa / maksoissaan

Ela

-sta

maksastani

maksastasi

maksastansa / maksastaan

maksoistani

maksoistasi

maksoistansa / maksoistaan

All

-lle

maksalleni

maksallesi

maksallensa / maksalleen

maksoilleni

maksoillesi

maksoillensa / maksoillean

Ade

-lla

maksallani

maksallasi

maksallansa / maksallaan

maksoillani

maksoillasi

maksoillansa / maksoillaan

Abl

-lta

maksaltani

maksaltasi

maksaltansa / maksaltaan

maksoiltani

maksoiltasi

maksoiltansa / maksoiltaan

Tra

-ksi

maksakseni

maksaksesi

maksaksensa / maksakseen

maksoikseni

maksoiksesi

maksoiksensa / maksoikseen

Ess

-na

maksanani

maksanasi

maksanansa / maksanaan

maksoinani

maksoinasi

maksoinansa / maksoinaan

Abe

-tta

maksattani

maksattasi

maksattansa / maksattaan

maksoittani

maksoittasi

maksoittansa / maksoittaan

Com

-ne

-

-

-

maksoineni

maksoinesi

maksoinensa / maksoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maksamme

maksamme

maksanne

maksanne

maksansa

maksansa

Par

-ta

maksaamme

maksojamme

maksaanne

maksojanne

maksaansa / maksaaan

maksojansa / maksojaan

Gen

-n

maksamme

maksojemme

maksanne

maksojenne

maksansa

maksojensa

Ill

mihin

maksaamme

maksoihimme

maksaanne

maksoihinne

maksaansa

maksoihinsa

Ine

-ssa

maksassamme

maksoissamme

maksassanne

maksoissanne

maksassansa / maksassaan

maksoissansa / maksoissaan

Ela

-sta

maksastamme

maksoistamme

maksastanne

maksoistanne

maksastansa / maksastaan

maksoistansa / maksoistaan

All

-lle

maksallemme

maksoillemme

maksallenne

maksoillenne

maksallensa / maksalleen

maksoillensa / maksoillean

Ade

-lla

maksallamme

maksoillamme

maksallanne

maksoillanne

maksallansa / maksallaan

maksoillansa / maksoillaan

Abl

-lta

maksaltamme

maksoiltamme

maksaltanne

maksoiltanne

maksaltansa / maksaltaan

maksoiltansa / maksoiltaan

Tra

-ksi

maksaksemme

maksoiksemme

maksaksenne

maksoiksenne

maksaksensa / maksakseen

maksoiksensa / maksoikseen

Ess

-na

maksanamme

maksoinamme

maksananne

maksoinanne

maksanansa / maksanaan

maksoinansa / maksoinaan

Abe

-tta

maksattamme

maksoittamme

maksattanne

maksoittanne

maksattansa / maksattaan

maksoittansa / maksoittaan

Com

-ne

-

maksoinemme

-

maksoinenne

-

maksoinensa / maksoineen

Singular

Plural

Nom

-

maksamme

maksanne

maksansa

maksamme

maksanne

maksansa

Par

-ta

maksaamme

maksaanne

maksaansa / maksaaan

maksojamme

maksojanne

maksojansa / maksojaan

Gen

-n

maksamme

maksanne

maksansa

maksojemme

maksojenne

maksojensa

Ill

mihin

maksaamme

maksaanne

maksaansa

maksoihimme

maksoihinne

maksoihinsa

Ine

-ssa

maksassamme

maksassanne

maksassansa / maksassaan

maksoissamme

maksoissanne

maksoissansa / maksoissaan

Ela

-sta

maksastamme

maksastanne

maksastansa / maksastaan

maksoistamme

maksoistanne

maksoistansa / maksoistaan

All

-lle

maksallemme

maksallenne

maksallensa / maksalleen

maksoillemme

maksoillenne

maksoillensa / maksoillean

Ade

-lla

maksallamme

maksallanne

maksallansa / maksallaan

maksoillamme

maksoillanne

maksoillansa / maksoillaan

Abl

-lta

maksaltamme

maksaltanne

maksaltansa / maksaltaan

maksoiltamme

maksoiltanne

maksoiltansa / maksoiltaan

Tra

-ksi

maksaksemme

maksaksenne

maksaksensa / maksakseen

maksoiksemme

maksoiksenne

maksoiksensa / maksoikseen

Ess

-na

maksanamme

maksananne

maksanansa / maksanaan

maksoinamme

maksoinanne

maksoinansa / maksoinaan

Abe

-tta

maksattamme

maksattanne

maksattansa / maksattaan

maksoittamme

maksoittanne

maksoittansa / maksoittaan

Com

-ne

-

-

-

maksoinemme

maksoinenne

maksoinensa / maksoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mato

madot

Par

-ta

matoa

matoja

Gen

-n

madon

matojen

Ill

mihin

matoon

matoihin

Ine

-ssa

madossa

madoissa

Ela

-sta

madosta

madoista

All

-lle

madolle

madoille

Ade

-lla

madolla

madoilla

Abl

-lta

madolta

madoilta

Tra

-ksi

madoksi

madoiksi

Ess

-na

matona

matoina

Abe

-tta

madotta

madoitta

Com

-ne

-

matoine

Ins

-in

-

madoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mato

madot

Par

-ta

matoa

matoja

Gen

-n

madon

matojen

Ill

mihin

matoon

matoihin

Ine

-ssa

madossa

madoissa

Ela

-sta

madosta

madoista

All

-lle

madolle

madoille

Ade

-lla

madolla

madoilla

Abl

-lta

madolta

madoilta

Tra

-ksi

madoksi

madoiksi

Ess

-na

matona

matoina

Abe

-tta

madotta

madoitta

Com

-ne

-

matoine

Ins

-in

-

madoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

worm mato, toukka, nilviäinen, kierre, jengat
maggot toukka, mato
grub murkina, mato, toukka, kaalimato, syötävä, sapuska
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000-1011-7; jw2019; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, sentence ID: 1961737; OPUS, sentence ID: 4815263; OpenSubtitles Mato syö omenan. The worm eats the apple. Mato ryömi maassa hiljaa. The worm crawled quietly on the ground. Mato on maassa. The worm is in the ground. Tai mahd.”mato”. Or possibly, “The worm.”. Mato tulee varmasti. A worm is sure to come. Mato koukkuun pujota. Put a worm on hook. Etsitkö matommepas? Are you looking for the worm? Mato ryömii pitkin maata. The worm crawls along the ground. Siis matoihinkin kuulun! So I belong to the worms too! Matonsapas on mullan ystävä. The earthworm is a friend of the soil. Show more arrow right

Wiktionary

worm (computing) worm (colloquial) maggot (soft, legless larva) (colloquial) maggot (worthless person) (informal) tilde Show more arrow right madottaamatoinenmatomainenmatonen Show more arrow right aivomatoharvasukasmatoheisimatohietamatoihomatoiilimatoimumatojauhomatojouhimatojuurimatokaalimatokastematokeuhkomatokihomatokiiltomatokunttamatolaakamatolaiskamatolapamatolehtimatoloismatomadonhäätömadonlukumaksamatomatoastiamatokompostimatokompostorimatokuurimatokäärmematolääkemato-onkimatosyöttimittarimatonauhamatonivelmatonuolimatookakärsämatoonkimatopikkuaivomatorakkomatosisälmysmatosukkulamatosuolimatosyöttimatovattumatoväkämato Show more arrow right From Proto-Finnic mato, an old loan from an Indo-Iranian language. Show more arrow right

Wikipedia

Worm Worms are many different distantly related animals that typically have a long cylindrical tube-like body, no limbs, and no eyes. Worms vary in size from microscopic to over 1 metre (3.3 ft) in length for marine polychaete worms (bristle worms), 6.7 metres (22 ft) for the African giant earthworm, Microchaetus rappi, and 58 metres (190 ft) for the marine nemertean worm (bootlace worm), Lineus longissimus. Various types of worm occupy a small variety of parasitic niches, living inside the bodies of other animals. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

matoni

matoni

matosi

matosi

matonsa

matonsa

Par

-ta

matoani

matojani

matoasi

matojasi

matoansa / matoaan

matojansa / matojaan

Gen

-n

matoni

matojeni

matosi

matojesi

matonsa

matojensa

Ill

mihin

matooni

matoihini

matoosi

matoihisi

matoonsa

matoihinsa

Ine

-ssa

madossani

madoissani

madossasi

madoissasi

madossansa / madossaan

madoissansa / madoissaan

Ela

-sta

madostani

madoistani

madostasi

madoistasi

madostansa / madostaan

madoistansa / madoistaan

All

-lle

madolleni

madoilleni

madollesi

madoillesi

madollensa / madolleen

madoillensa / madoillean

Ade

-lla

madollani

madoillani

madollasi

madoillasi

madollansa / madollaan

madoillansa / madoillaan

Abl

-lta

madoltani

madoiltani

madoltasi

madoiltasi

madoltansa / madoltaan

madoiltansa / madoiltaan

Tra

-ksi

madokseni

madoikseni

madoksesi

madoiksesi

madoksensa / madokseen

madoiksensa / madoikseen

Ess

-na

matonani

matoinani

matonasi

matoinasi

matonansa / matonaan

matoinansa / matoinaan

Abe

-tta

madottani

madoittani

madottasi

madoittasi

madottansa / madottaan

madoittansa / madoittaan

Com

-ne

-

matoineni

-

matoinesi

-

matoinensa / matoineen

Singular

Plural

Nom

-

matoni

matosi

matonsa

matoni

matosi

matonsa

Par

-ta

matoani

matoasi

matoansa / matoaan

matojani

matojasi

matojansa / matojaan

Gen

-n

matoni

matosi

matonsa

matojeni

matojesi

matojensa

Ill

mihin

matooni

matoosi

matoonsa

matoihini

matoihisi

matoihinsa

Ine

-ssa

madossani

madossasi

madossansa / madossaan

madoissani

madoissasi

madoissansa / madoissaan

Ela

-sta

madostani

madostasi

madostansa / madostaan

madoistani

madoistasi

madoistansa / madoistaan

All

-lle

madolleni

madollesi

madollensa / madolleen

madoilleni

madoillesi

madoillensa / madoillean

Ade

-lla

madollani

madollasi

madollansa / madollaan

madoillani

madoillasi

madoillansa / madoillaan

Abl

-lta

madoltani

madoltasi

madoltansa / madoltaan

madoiltani

madoiltasi

madoiltansa / madoiltaan

Tra

-ksi

madokseni

madoksesi

madoksensa / madokseen

madoikseni

madoiksesi

madoiksensa / madoikseen

Ess

-na

matonani

matonasi

matonansa / matonaan

matoinani

matoinasi

matoinansa / matoinaan

Abe

-tta

madottani

madottasi

madottansa / madottaan

madoittani

madoittasi

madoittansa / madoittaan

Com

-ne

-

-

-

matoineni

matoinesi

matoinensa / matoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

matomme

matomme

matonne

matonne

matonsa

matonsa

Par

-ta

matoamme

matojamme

matoanne

matojanne

matoansa / matoaan

matojansa / matojaan

Gen

-n

matomme

matojemme

matonne

matojenne

matonsa

matojensa

Ill

mihin

matoomme

matoihimme

matoonne

matoihinne

matoonsa

matoihinsa

Ine

-ssa

madossamme

madoissamme

madossanne

madoissanne

madossansa / madossaan

madoissansa / madoissaan

Ela

-sta

madostamme

madoistamme

madostanne

madoistanne

madostansa / madostaan

madoistansa / madoistaan

All

-lle

madollemme

madoillemme

madollenne

madoillenne

madollensa / madolleen

madoillensa / madoillean

Ade

-lla

madollamme

madoillamme

madollanne

madoillanne

madollansa / madollaan

madoillansa / madoillaan

Abl

-lta

madoltamme

madoiltamme

madoltanne

madoiltanne

madoltansa / madoltaan

madoiltansa / madoiltaan

Tra

-ksi

madoksemme

madoiksemme

madoksenne

madoiksenne

madoksensa / madokseen

madoiksensa / madoikseen

Ess

-na

matonamme

matoinamme

matonanne

matoinanne

matonansa / matonaan

matoinansa / matoinaan

Abe

-tta

madottamme

madoittamme

madottanne

madoittanne

madottansa / madottaan

madoittansa / madoittaan

Com

-ne

-

matoinemme

-

matoinenne

-

matoinensa / matoineen

Singular

Plural

Nom

-

matomme

matonne

matonsa

matomme

matonne

matonsa

Par

-ta

matoamme

matoanne

matoansa / matoaan

matojamme

matojanne

matojansa / matojaan

Gen

-n

matomme

matonne

matonsa

matojemme

matojenne

matojensa

Ill

mihin

matoomme

matoonne

matoonsa

matoihimme

matoihinne

matoihinsa

Ine

-ssa

madossamme

madossanne

madossansa / madossaan

madoissamme

madoissanne

madoissansa / madoissaan

Ela

-sta

madostamme

madostanne

madostansa / madostaan

madoistamme

madoistanne

madoistansa / madoistaan

All

-lle

madollemme

madollenne

madollensa / madolleen

madoillemme

madoillenne

madoillensa / madoillean

Ade

-lla

madollamme

madollanne

madollansa / madollaan

madoillamme

madoillanne

madoillansa / madoillaan

Abl

-lta

madoltamme

madoltanne

madoltansa / madoltaan

madoiltamme

madoiltanne

madoiltansa / madoiltaan

Tra

-ksi

madoksemme

madoksenne

madoksensa / madokseen

madoiksemme

madoiksenne

madoiksensa / madoikseen

Ess

-na

matonamme

matonanne

matonansa / matonaan

matoinamme

matoinanne

matoinansa / matoinaan

Abe

-tta

madottamme

madottanne

madottansa / madottaan

madoittamme

madoittanne

madoittansa / madoittaan

Com

-ne

-

-

-

matoinemme

matoinenne

matoinensa / matoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept