logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vuohi, noun

Word analysis
vuohilla

vuohilla

vuohi

Noun, Plural Adessive

vuo

Noun, Singular Nominative

+ hilla

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuohi

vuohet

Par

-ta

vuohea / vuohta

vuohia

Gen

-n

vuohen

vuohien / vuohten

Ill

mihin

vuoheen

vuohiin

Ine

-ssa

vuohessa

vuohissa

Ela

-sta

vuohesta

vuohista

All

-lle

vuohelle

vuohille

Ade

-lla

vuohella

vuohilla

Abl

-lta

vuohelta

vuohilta

Tra

-ksi

vuoheksi

vuohiksi

Ess

-na

vuohena

vuohina

Abe

-tta

vuohetta

vuohitta

Com

-ne

-

vuohine

Ins

-in

-

vuohin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuohi

vuohet

Par

-ta

vuohea / vuohta

vuohia

Gen

-n

vuohen

vuohien / vuohten

Ill

mihin

vuoheen

vuohiin

Ine

-ssa

vuohessa

vuohissa

Ela

-sta

vuohesta

vuohista

All

-lle

vuohelle

vuohille

Ade

-lla

vuohella

vuohilla

Abl

-lta

vuohelta

vuohilta

Tra

-ksi

vuoheksi

vuohiksi

Ess

-na

vuohena

vuohina

Abe

-tta

vuohetta

vuohitta

Com

-ne

-

vuohine

Ins

-in

-

vuohin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

goat vuohi, pukki, elostelija
Show more arrow right
Europarl.fi-en; oj4; OpenSubtitles2018.v3; Opus.fi; OpenSubtitles.fi-en; Europarl; EuroParl2021; Taito-yleinen Vuohi syö ruohoa. The goat is eating grass. Muut vuohet. Other goats. haen vuohen. I'll take the goat. Vuohi juoksee pellolla. The goat is running in the field. Pahuksen vuohet. Goddamn goats. Vuohi on karvainen eläin. The goat is a hairy animal. Vuohi toi keittoa? The goat fetched soup! Vuohi söi ruohoa laitumella. The goat ate grass in the pasture. 4) Lampaat ja vuohet. (4) Sheep and goats. Voi, miten pianki aika kuluu sieviltä kasvoilta, kuten meillä vuohilla. Oh, how quickly the time passes from lovely faces, like ours goats. Show more arrow right

Wiktionary

goat Show more arrow right angoravuohikašmirvuohilumivuohitaivaanvuohivuohenjuustovuohenlihavuohenmaitovuohennahkavuohennokkavuohenputkivuohenvillavuohilaumavuohipukki Show more arrow right From Proto-Finnic voohi, borrowed from a Baltic language, compare Lithuanian ožys and Old Prussian wosee. Cognate with Votic voho, Ingrian voohi. Show more arrow right

Wikipedia

Goat The domestic goat or simply goat (Capra aegagrus hircus) is a subspecies of C. aegagrus domesticated from the wild goat of Southwest Asia and Eastern Europe. The goat is a member of the animal family Bovidae and the subfamily Caprinae, meaning it is closely related to the sheep. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuoheni

vuoheni

vuohesi

vuohesi

vuohensa

vuohensa

Par

-ta

vuoheani / vuohtani

vuohiani

vuoheasi / vuohtasi

vuohiasi

vuoheansa / vuohtansa / vuohtaan

vuohiansa / vuohiaan

Gen

-n

vuoheni

vuohieni / vuohteni

vuohesi

vuohiesi / vuohtesi

vuohensa

vuohiensa / vuohtensa

Ill

mihin

vuoheeni

vuohiini

vuoheesi

vuohiisi

vuoheensa

vuohiinsa

Ine

-ssa

vuohessani

vuohissani

vuohessasi

vuohissasi

vuohessansa / vuohessaan

vuohissansa / vuohissaan

Ela

-sta

vuohestani

vuohistani

vuohestasi

vuohistasi

vuohestansa / vuohestaan

vuohistansa / vuohistaan

All

-lle

vuohelleni

vuohilleni

vuohellesi

vuohillesi

vuohellensa / vuohelleen

vuohillensa / vuohillean

Ade

-lla

vuohellani

vuohillani

vuohellasi

vuohillasi

vuohellansa / vuohellaan

vuohillansa / vuohillaan

Abl

-lta

vuoheltani

vuohiltani

vuoheltasi

vuohiltasi

vuoheltansa / vuoheltaan

vuohiltansa / vuohiltaan

Tra

-ksi

vuohekseni

vuohikseni

vuoheksesi

vuohiksesi

vuoheksensa / vuohekseen

vuohiksensa / vuohikseen

Ess

-na

vuohenani

vuohinani

vuohenasi

vuohinasi

vuohenansa / vuohenaan

vuohinansa / vuohinaan

Abe

-tta

vuohettani

vuohittani

vuohettasi

vuohittasi

vuohettansa / vuohettaan

vuohittansa / vuohittaan

Com

-ne

-

vuohineni

-

vuohinesi

-

vuohinensa / vuohineen

Singular

Plural

Nom

-

vuoheni

vuohesi

vuohensa

vuoheni

vuohesi

vuohensa

Par

-ta

vuoheani / vuohtani

vuoheasi / vuohtasi

vuoheansa / vuohtansa / vuohtaan

vuohiani

vuohiasi

vuohiansa / vuohiaan

Gen

-n

vuoheni

vuohesi

vuohensa

vuohieni / vuohteni

vuohiesi / vuohtesi

vuohiensa / vuohtensa

Ill

mihin

vuoheeni

vuoheesi

vuoheensa

vuohiini

vuohiisi

vuohiinsa

Ine

-ssa

vuohessani

vuohessasi

vuohessansa / vuohessaan

vuohissani

vuohissasi

vuohissansa / vuohissaan

Ela

-sta

vuohestani

vuohestasi

vuohestansa / vuohestaan

vuohistani

vuohistasi

vuohistansa / vuohistaan

All

-lle

vuohelleni

vuohellesi

vuohellensa / vuohelleen

vuohilleni

vuohillesi

vuohillensa / vuohillean

Ade

-lla

vuohellani

vuohellasi

vuohellansa / vuohellaan

vuohillani

vuohillasi

vuohillansa / vuohillaan

Abl

-lta

vuoheltani

vuoheltasi

vuoheltansa / vuoheltaan

vuohiltani

vuohiltasi

vuohiltansa / vuohiltaan

Tra

-ksi

vuohekseni

vuoheksesi

vuoheksensa / vuohekseen

vuohikseni

vuohiksesi

vuohiksensa / vuohikseen

Ess

-na

vuohenani

vuohenasi

vuohenansa / vuohenaan

vuohinani

vuohinasi

vuohinansa / vuohinaan

Abe

-tta

vuohettani

vuohettasi

vuohettansa / vuohettaan

vuohittani

vuohittasi

vuohittansa / vuohittaan

Com

-ne

-

-

-

vuohineni

vuohinesi

vuohinensa / vuohineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuohemme

vuohemme

vuohenne

vuohenne

vuohensa

vuohensa

Par

-ta

vuoheamme / vuohtamme

vuohiamme

vuoheanne / vuohtanne

vuohianne

vuoheansa / vuohtansa / vuohtaan

vuohiansa / vuohiaan

Gen

-n

vuohemme

vuohiemme / vuohtemme

vuohenne

vuohienne / vuohtenne

vuohensa

vuohiensa / vuohtensa

Ill

mihin

vuoheemme

vuohiimme

vuoheenne

vuohiinne

vuoheensa

vuohiinsa

Ine

-ssa

vuohessamme

vuohissamme

vuohessanne

vuohissanne

vuohessansa / vuohessaan

vuohissansa / vuohissaan

Ela

-sta

vuohestamme

vuohistamme

vuohestanne

vuohistanne

vuohestansa / vuohestaan

vuohistansa / vuohistaan

All

-lle

vuohellemme

vuohillemme

vuohellenne

vuohillenne

vuohellensa / vuohelleen

vuohillensa / vuohillean

Ade

-lla

vuohellamme

vuohillamme

vuohellanne

vuohillanne

vuohellansa / vuohellaan

vuohillansa / vuohillaan

Abl

-lta

vuoheltamme

vuohiltamme

vuoheltanne

vuohiltanne

vuoheltansa / vuoheltaan

vuohiltansa / vuohiltaan

Tra

-ksi

vuoheksemme

vuohiksemme

vuoheksenne

vuohiksenne

vuoheksensa / vuohekseen

vuohiksensa / vuohikseen

Ess

-na

vuohenamme

vuohinamme

vuohenanne

vuohinanne

vuohenansa / vuohenaan

vuohinansa / vuohinaan

Abe

-tta

vuohettamme

vuohittamme

vuohettanne

vuohittanne

vuohettansa / vuohettaan

vuohittansa / vuohittaan

Com

-ne

-

vuohinemme

-

vuohinenne

-

vuohinensa / vuohineen

Singular

Plural

Nom

-

vuohemme

vuohenne

vuohensa

vuohemme

vuohenne

vuohensa

Par

-ta

vuoheamme / vuohtamme

vuoheanne / vuohtanne

vuoheansa / vuohtansa / vuohtaan

vuohiamme

vuohianne

vuohiansa / vuohiaan

Gen

-n

vuohemme

vuohenne

vuohensa

vuohiemme / vuohtemme

vuohienne / vuohtenne

vuohiensa / vuohtensa

Ill

mihin

vuoheemme

vuoheenne

vuoheensa

vuohiimme

vuohiinne

vuohiinsa

Ine

-ssa

vuohessamme

vuohessanne

vuohessansa / vuohessaan

vuohissamme

vuohissanne

vuohissansa / vuohissaan

Ela

-sta

vuohestamme

vuohestanne

vuohestansa / vuohestaan

vuohistamme

vuohistanne

vuohistansa / vuohistaan

All

-lle

vuohellemme

vuohellenne

vuohellensa / vuohelleen

vuohillemme

vuohillenne

vuohillensa / vuohillean

Ade

-lla

vuohellamme

vuohellanne

vuohellansa / vuohellaan

vuohillamme

vuohillanne

vuohillansa / vuohillaan

Abl

-lta

vuoheltamme

vuoheltanne

vuoheltansa / vuoheltaan

vuohiltamme

vuohiltanne

vuohiltansa / vuohiltaan

Tra

-ksi

vuoheksemme

vuoheksenne

vuoheksensa / vuohekseen

vuohiksemme

vuohiksenne

vuohiksensa / vuohikseen

Ess

-na

vuohenamme

vuohenanne

vuohenansa / vuohenaan

vuohinamme

vuohinanne

vuohinansa / vuohinaan

Abe

-tta

vuohettamme

vuohettanne

vuohettansa / vuohettaan

vuohittamme

vuohittanne

vuohittansa / vuohittaan

Com

-ne

-

-

-

vuohinemme

vuohinenne

vuohinensa / vuohineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuo

vuot

Par

-ta

vuota

voita

Gen

-n

vuon

voitten / voiden

Ill

mihin

vuohon

voihin

Ine

-ssa

vuossa

voissa

Ela

-sta

vuosta

voista

All

-lle

vuolle

voille

Ade

-lla

vuolla

voilla

Abl

-lta

vuolta

voilta

Tra

-ksi

vuoksi

voiksi

Ess

-na

vuona

voina

Abe

-tta

vuotta

voitta

Com

-ne

-

voine

Ins

-in

-

voin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuo

vuot

Par

-ta

vuota

voita

Gen

-n

vuon

voitten / voiden

Ill

mihin

vuohon

voihin

Ine

-ssa

vuossa

voissa

Ela

-sta

vuosta

voista

All

-lle

vuolle

voille

Ade

-lla

vuolla

voilla

Abl

-lta

vuolta

voilta

Tra

-ksi

vuoksi

voiksi

Ess

-na

vuona

voina

Abe

-tta

vuotta

voitta

Com

-ne

-

voine

Ins

-in

-

voin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

flux vuo, virtaus, juoksute, virta, alituinen vaihtelu, kiertokulku
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 377532.; ParFinCo, sentence 104471; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English, sentence 3980896.; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus; Suomi24 Parallel Corpus Osta voita ja leipää. Buy butter and bread. Tuskan vuosi. The year of pain. Ja ilon vuosi. And a year of joy. Hän lauloi vuokseen. He sang for his sake. Kaikki tämä on vuoksesi. All this is for your sake. En tee sitä vuokseen. I'm not doing it for his sake. On kulunut vuosi. It' s been a year. Vuotamme on paljon verta. We are losing a lot of blood. Lisää hieman voita keittoon. Add some butter to the soup. Vuo kurkistaa pilven takaa. The vuo peeks out from behind the cloud. Show more arrow right

Wiktionary

flow (physics) flux Show more arrow right vuoksi vuolas vuolle vuotaa kyynelvuo magneettivuo sähkövuo vuokaavio vuontiheys Show more arrow right From Proto-Finnic voo, from Proto-Uralic uwa- (“to flow”). Show more arrow right

Wikipedia

Flux Flux describes any effect that appears to pass or travel (whether it actually moves or not) through a surface or substance. A flux is a concept in applied mathematics and vector calculus which has many applications to physics. For transport phenomena, flux is a vector quantity, describing the magnitude and direction of the flow of a substance or property. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuoni

vuoni

vuosi

vuosi

vuonsa

vuonsa

Par

-ta

vuotani

voitani

vuotasi

voitasi

vuotansa / vuotaan

voitansa / voitaan

Gen

-n

vuoni

voitteni / voideni

vuosi

voittesi / voidesi

vuonsa

voittensa / voidensa

Ill

mihin

vuohoni

voihini

vuohosi

voihisi

vuohonsa

voihinsa

Ine

-ssa

vuossani

voissani

vuossasi

voissasi

vuossansa / vuossaan

voissansa / voissaan

Ela

-sta

vuostani

voistani

vuostasi

voistasi

vuostansa / vuostaan

voistansa / voistaan

All

-lle

vuolleni

voilleni

vuollesi

voillesi

vuollensa / vuolleen

voillensa / voillean

Ade

-lla

vuollani

voillani

vuollasi

voillasi

vuollansa / vuollaan

voillansa / voillaan

Abl

-lta

vuoltani

voiltani

vuoltasi

voiltasi

vuoltansa / vuoltaan

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

vuokseni

voikseni

vuoksesi

voiksesi

vuoksensa / vuokseen

voiksensa / voikseen

Ess

-na

vuonani

voinani

vuonasi

voinasi

vuonansa / vuonaan

voinansa / voinaan

Abe

-tta

vuottani

voittani

vuottasi

voittasi

vuottansa / vuottaan

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

voineni

-

voinesi

-

voinensa / voineen

Singular

Plural

Nom

-

vuoni

vuosi

vuonsa

vuoni

vuosi

vuonsa

Par

-ta

vuotani

vuotasi

vuotansa / vuotaan

voitani

voitasi

voitansa / voitaan

Gen

-n

vuoni

vuosi

vuonsa

voitteni / voideni

voittesi / voidesi

voittensa / voidensa

Ill

mihin

vuohoni

vuohosi

vuohonsa

voihini

voihisi

voihinsa

Ine

-ssa

vuossani

vuossasi

vuossansa / vuossaan

voissani

voissasi

voissansa / voissaan

Ela

-sta

vuostani

vuostasi

vuostansa / vuostaan

voistani

voistasi

voistansa / voistaan

All

-lle

vuolleni

vuollesi

vuollensa / vuolleen

voilleni

voillesi

voillensa / voillean

Ade

-lla

vuollani

vuollasi

vuollansa / vuollaan

voillani

voillasi

voillansa / voillaan

Abl

-lta

vuoltani

vuoltasi

vuoltansa / vuoltaan

voiltani

voiltasi

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

vuokseni

vuoksesi

vuoksensa / vuokseen

voikseni

voiksesi

voiksensa / voikseen

Ess

-na

vuonani

vuonasi

vuonansa / vuonaan

voinani

voinasi

voinansa / voinaan

Abe

-tta

vuottani

vuottasi

vuottansa / vuottaan

voittani

voittasi

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

-

-

voineni

voinesi

voinensa / voineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuomme

vuomme

vuonne

vuonne

vuonsa

vuonsa

Par

-ta

vuotamme

voitamme

vuotanne

voitanne

vuotansa / vuotaan

voitansa / voitaan

Gen

-n

vuomme

voittemme / voidemme

vuonne

voittenne / voidenne

vuonsa

voittensa / voidensa

Ill

mihin

vuohomme

voihimme

vuohonne

voihinne

vuohonsa

voihinsa

Ine

-ssa

vuossamme

voissamme

vuossanne

voissanne

vuossansa / vuossaan

voissansa / voissaan

Ela

-sta

vuostamme

voistamme

vuostanne

voistanne

vuostansa / vuostaan

voistansa / voistaan

All

-lle

vuollemme

voillemme

vuollenne

voillenne

vuollensa / vuolleen

voillensa / voillean

Ade

-lla

vuollamme

voillamme

vuollanne

voillanne

vuollansa / vuollaan

voillansa / voillaan

Abl

-lta

vuoltamme

voiltamme

vuoltanne

voiltanne

vuoltansa / vuoltaan

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

vuoksemme

voiksemme

vuoksenne

voiksenne

vuoksensa / vuokseen

voiksensa / voikseen

Ess

-na

vuonamme

voinamme

vuonanne

voinanne

vuonansa / vuonaan

voinansa / voinaan

Abe

-tta

vuottamme

voittamme

vuottanne

voittanne

vuottansa / vuottaan

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

voinemme

-

voinenne

-

voinensa / voineen

Singular

Plural

Nom

-

vuomme

vuonne

vuonsa

vuomme

vuonne

vuonsa

Par

-ta

vuotamme

vuotanne

vuotansa / vuotaan

voitamme

voitanne

voitansa / voitaan

Gen

-n

vuomme

vuonne

vuonsa

voittemme / voidemme

voittenne / voidenne

voittensa / voidensa

Ill

mihin

vuohomme

vuohonne

vuohonsa

voihimme

voihinne

voihinsa

Ine

-ssa

vuossamme

vuossanne

vuossansa / vuossaan

voissamme

voissanne

voissansa / voissaan

Ela

-sta

vuostamme

vuostanne

vuostansa / vuostaan

voistamme

voistanne

voistansa / voistaan

All

-lle

vuollemme

vuollenne

vuollensa / vuolleen

voillemme

voillenne

voillensa / voillean

Ade

-lla

vuollamme

vuollanne

vuollansa / vuollaan

voillamme

voillanne

voillansa / voillaan

Abl

-lta

vuoltamme

vuoltanne

vuoltansa / vuoltaan

voiltamme

voiltanne

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

vuoksemme

vuoksenne

vuoksensa / vuokseen

voiksemme

voiksenne

voiksensa / voikseen

Ess

-na

vuonamme

vuonanne

vuonansa / vuonaan

voinamme

voinanne

voinansa / voinaan

Abe

-tta

vuottamme

vuottanne

vuottansa / vuottaan

voittamme

voittanne

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

-

-

voinemme

voinenne

voinensa / voineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hilla

hillat

Par

-ta

hillaa

hilloja

Gen

-n

hillan

hillojen

Ill

mihin

hillaan

hilloihin

Ine

-ssa

hillassa

hilloissa

Ela

-sta

hillasta

hilloista

All

-lle

hillalle

hilloille

Ade

-lla

hillalla

hilloilla

Abl

-lta

hillalta

hilloilta

Tra

-ksi

hillaksi

hilloiksi

Ess

-na

hillana

hilloina

Abe

-tta

hillatta

hilloitta

Com

-ne

-

hilloine

Ins

-in

-

hilloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hilla

hillat

Par

-ta

hillaa

hilloja

Gen

-n

hillan

hillojen

Ill

mihin

hillaan

hilloihin

Ine

-ssa

hillassa

hilloissa

Ela

-sta

hillasta

hilloista

All

-lle

hillalle

hilloille

Ade

-lla

hillalla

hilloilla

Abl

-lta

hillalta

hilloilta

Tra

-ksi

hillaksi

hilloiksi

Ess

-na

hillana

hilloina

Abe

-tta

hillatta

hilloitta

Com

-ne

-

hilloine

Ins

-in

-

hilloin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

cloudberry lakka, hilla, suomuurain
Show more arrow right
OPUS OpenSubtitles2018, sentence ID: 26024954; Europarl; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000-1059-1; OpenSubtitles; SETIMES2 EN-FI; Tatoeba; Opus; Tatoeba, sentence ID: 287727; OPUS Tatoeba EN-FI Hilla on suosittu marja Pohjoismaissa. Cloudberry is a popular berry in the Nordic countries. Hilla kasvaa yleisesti Suomessa metsissä ja soilla. Cloudberry grows commonly in the forests and swamps in Finland. Hilla on herkullinen marja, jota voi poimia metsästä. Cloudberry is a delicious berry that can be picked from the forest. Hilloihini meni sokerit ja marjat. My cloudberry jams were filled with sugar and berries. Hilla on tärkeä osa monia perinteisiä suomalaisia jälkiruokia. Cloudberry is an important part of many traditional Finnish desserts. Aion tehdä hilloihini marjapiirakan. I am going to make a berry pie for my preserves. Äitini tekee aina herkkua hilloihini. My mother always makes a delicacy for my cloudberry jams. Kaadan sitten hilloihini vähän viskiä. Then I pour a little whiskey into my cloudberry jams. Voisimmeko mennä hillalle huomenna? Could we go picking cloudberries tomorrow? Ostin kaupasta lisää sokeria hilloihini. I bought more sugar for my jams from the store. Show more arrow right

Wiktionary

cloudberry, Rubus chamaemorus Show more arrow right lakkasuomuurainvalokki Show more arrow right This term is used especially in northern Finland. Show more arrow right hillasatohillastaahillastajahillasuo Show more arrow right Unknown Show more arrow right

Wikipedia

Hilla
naisen etunimi Hilla
kaupunki Irakissa hilla
lakka eli muurain (Rubus chamaemorus), vatukoiden sukuun kuuluva kasvi ja sen marja
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hillani

hillani

hillasi

hillasi

hillansa

hillansa

Par

-ta

hillaani

hillojani

hillaasi

hillojasi

hillaansa / hillaaan

hillojansa / hillojaan

Gen

-n

hillani

hillojeni

hillasi

hillojesi

hillansa

hillojensa

Ill

mihin

hillaani

hilloihini

hillaasi

hilloihisi

hillaansa

hilloihinsa

Ine

-ssa

hillassani

hilloissani

hillassasi

hilloissasi

hillassansa / hillassaan

hilloissansa / hilloissaan

Ela

-sta

hillastani

hilloistani

hillastasi

hilloistasi

hillastansa / hillastaan

hilloistansa / hilloistaan

All

-lle

hillalleni

hilloilleni

hillallesi

hilloillesi

hillallensa / hillalleen

hilloillensa / hilloillean

Ade

-lla

hillallani

hilloillani

hillallasi

hilloillasi

hillallansa / hillallaan

hilloillansa / hilloillaan

Abl

-lta

hillaltani

hilloiltani

hillaltasi

hilloiltasi

hillaltansa / hillaltaan

hilloiltansa / hilloiltaan

Tra

-ksi

hillakseni

hilloikseni

hillaksesi

hilloiksesi

hillaksensa / hillakseen

hilloiksensa / hilloikseen

Ess

-na

hillanani

hilloinani

hillanasi

hilloinasi

hillanansa / hillanaan

hilloinansa / hilloinaan

Abe

-tta

hillattani

hilloittani

hillattasi

hilloittasi

hillattansa / hillattaan

hilloittansa / hilloittaan

Com

-ne

-

hilloineni

-

hilloinesi

-

hilloinensa / hilloineen

Singular

Plural

Nom

-

hillani

hillasi

hillansa

hillani

hillasi

hillansa

Par

-ta

hillaani

hillaasi

hillaansa / hillaaan

hillojani

hillojasi

hillojansa / hillojaan

Gen

-n

hillani

hillasi

hillansa

hillojeni

hillojesi

hillojensa

Ill

mihin

hillaani

hillaasi

hillaansa

hilloihini

hilloihisi

hilloihinsa

Ine

-ssa

hillassani

hillassasi

hillassansa / hillassaan

hilloissani

hilloissasi

hilloissansa / hilloissaan

Ela

-sta

hillastani

hillastasi

hillastansa / hillastaan

hilloistani

hilloistasi

hilloistansa / hilloistaan

All

-lle

hillalleni

hillallesi

hillallensa / hillalleen

hilloilleni

hilloillesi

hilloillensa / hilloillean

Ade

-lla

hillallani

hillallasi

hillallansa / hillallaan

hilloillani

hilloillasi

hilloillansa / hilloillaan

Abl

-lta

hillaltani

hillaltasi

hillaltansa / hillaltaan

hilloiltani

hilloiltasi

hilloiltansa / hilloiltaan

Tra

-ksi

hillakseni

hillaksesi

hillaksensa / hillakseen

hilloikseni

hilloiksesi

hilloiksensa / hilloikseen

Ess

-na

hillanani

hillanasi

hillanansa / hillanaan

hilloinani

hilloinasi

hilloinansa / hilloinaan

Abe

-tta

hillattani

hillattasi

hillattansa / hillattaan

hilloittani

hilloittasi

hilloittansa / hilloittaan

Com

-ne

-

-

-

hilloineni

hilloinesi

hilloinensa / hilloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hillamme

hillamme

hillanne

hillanne

hillansa

hillansa

Par

-ta

hillaamme

hillojamme

hillaanne

hillojanne

hillaansa / hillaaan

hillojansa / hillojaan

Gen

-n

hillamme

hillojemme

hillanne

hillojenne

hillansa

hillojensa

Ill

mihin

hillaamme

hilloihimme

hillaanne

hilloihinne

hillaansa

hilloihinsa

Ine

-ssa

hillassamme

hilloissamme

hillassanne

hilloissanne

hillassansa / hillassaan

hilloissansa / hilloissaan

Ela

-sta

hillastamme

hilloistamme

hillastanne

hilloistanne

hillastansa / hillastaan

hilloistansa / hilloistaan

All

-lle

hillallemme

hilloillemme

hillallenne

hilloillenne

hillallensa / hillalleen

hilloillensa / hilloillean

Ade

-lla

hillallamme

hilloillamme

hillallanne

hilloillanne

hillallansa / hillallaan

hilloillansa / hilloillaan

Abl

-lta

hillaltamme

hilloiltamme

hillaltanne

hilloiltanne

hillaltansa / hillaltaan

hilloiltansa / hilloiltaan

Tra

-ksi

hillaksemme

hilloiksemme

hillaksenne

hilloiksenne

hillaksensa / hillakseen

hilloiksensa / hilloikseen

Ess

-na

hillanamme

hilloinamme

hillananne

hilloinanne

hillanansa / hillanaan

hilloinansa / hilloinaan

Abe

-tta

hillattamme

hilloittamme

hillattanne

hilloittanne

hillattansa / hillattaan

hilloittansa / hilloittaan

Com

-ne

-

hilloinemme

-

hilloinenne

-

hilloinensa / hilloineen

Singular

Plural

Nom

-

hillamme

hillanne

hillansa

hillamme

hillanne

hillansa

Par

-ta

hillaamme

hillaanne

hillaansa / hillaaan

hillojamme

hillojanne

hillojansa / hillojaan

Gen

-n

hillamme

hillanne

hillansa

hillojemme

hillojenne

hillojensa

Ill

mihin

hillaamme

hillaanne

hillaansa

hilloihimme

hilloihinne

hilloihinsa

Ine

-ssa

hillassamme

hillassanne

hillassansa / hillassaan

hilloissamme

hilloissanne

hilloissansa / hilloissaan

Ela

-sta

hillastamme

hillastanne

hillastansa / hillastaan

hilloistamme

hilloistanne

hilloistansa / hilloistaan

All

-lle

hillallemme

hillallenne

hillallensa / hillalleen

hilloillemme

hilloillenne

hilloillensa / hilloillean

Ade

-lla

hillallamme

hillallanne

hillallansa / hillallaan

hilloillamme

hilloillanne

hilloillansa / hilloillaan

Abl

-lta

hillaltamme

hillaltanne

hillaltansa / hillaltaan

hilloiltamme

hilloiltanne

hilloiltansa / hilloiltaan

Tra

-ksi

hillaksemme

hillaksenne

hillaksensa / hillakseen

hilloiksemme

hilloiksenne

hilloiksensa / hilloikseen

Ess

-na

hillanamme

hillananne

hillanansa / hillanaan

hilloinamme

hilloinanne

hilloinansa / hilloinaan

Abe

-tta

hillattamme

hillattanne

hillattansa / hillattaan

hilloittamme

hilloittanne

hilloittansa / hilloittaan

Com

-ne

-

-

-

hilloinemme

hilloinenne

hilloinensa / hilloineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept