logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lastenneuvola, noun

Word analysis
lastenneuvolassa

lastenneuvolassa

lastenneuvola

Noun, Singular Inessive

lapsi

Noun, Plural Genitive

+ neuvo

Noun, Singular Nominative

+ lassa

Noun, Singular Nominative

lapsi

Noun, Plural Genitive

+ neuvola

Noun, Singular Inessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lastenneuvola

lastenneuvolat

Par

-ta

lastenneuvolaa

lastenneuvoloita

Gen

-n

lastenneuvolan

lastenneuvoloitten / lastenneuvoloiden

Ill

mihin

lastenneuvolaan

lastenneuvoloihin

Ine

-ssa

lastenneuvolassa

lastenneuvoloissa

Ela

-sta

lastenneuvolasta

lastenneuvoloista

All

-lle

lastenneuvolalle

lastenneuvoloille

Ade

-lla

lastenneuvolalla

lastenneuvoloilla

Abl

-lta

lastenneuvolalta

lastenneuvoloilta

Tra

-ksi

lastenneuvolaksi

lastenneuvoloiksi

Ess

-na

lastenneuvolana

lastenneuvoloina

Abe

-tta

lastenneuvolatta

lastenneuvoloitta

Com

-ne

-

lastenneuvoloine

Ins

-in

-

lastenneuvoloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lastenneuvola

lastenneuvolat

Par

-ta

lastenneuvolaa

lastenneuvoloita

Gen

-n

lastenneuvolan

lastenneuvoloitten / lastenneuvoloiden

Ill

mihin

lastenneuvolaan

lastenneuvoloihin

Ine

-ssa

lastenneuvolassa

lastenneuvoloissa

Ela

-sta

lastenneuvolasta

lastenneuvoloista

All

-lle

lastenneuvolalle

lastenneuvoloille

Ade

-lla

lastenneuvolalla

lastenneuvoloilla

Abl

-lta

lastenneuvolalta

lastenneuvoloilta

Tra

-ksi

lastenneuvolaksi

lastenneuvoloiksi

Ess

-na

lastenneuvolana

lastenneuvoloina

Abe

-tta

lastenneuvolatta

lastenneuvoloitta

Com

-ne

-

lastenneuvoloine

Ins

-in

-

lastenneuvoloin

child welfare clinic lastenneuvola
child council
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; OpenSubtitles2018.v3 Äitiysns-ja lastenneuvola. Maternity and child health guidance. Äitiysns-ja lastenneuvolat. Maternity and child welfare clinics. Lapset käyvät lastenneuvolassa lääkärin tai terveydenhoitajan luona. At a child health clinic, children visit either a doctor or a nurse. Niin, minä soitan lastenneuvolaan. No, sure, I will call one of those clinics. Matinkylän ja Olarin äitiysns-ja lastenneuvolat. Maternity and child health clinics in Matinkylä and Olari. Perkkaan ja Tapiolan äitiysns-ja lastenneuvolat. Maternity and child health clinics in Perkkaa and Tapiola. Lastenneuvola seuraa syntyneen lapsen terveyttä. Child health clinics will monitor the child's health. Ehkäisevää työotetta tulee edistää varhaiskasvatuksessa, opetuksessa, nuorisotyössä, äitiysns-ja lastenneuvolassa sekä muussa terveydenhuollossa. Preventive approach should be promoted in daycare, education, youth work, maternity clinics, child care clinics and other health care. Lastenneuvolassa pyritään turvaamaan jokaiselle lapselle mahdollisimman hyvä terveys ja edistämään koko perheen hyvinvointia ja terveitä elintapoja. The aim of the child welfare clinic is to ensure as good health as possible for each child and to promote the wellbeing of the whole family. Kun maito ei riitäs-näkemyksiä lastenneuvolan imetysohjauksesta. When milk supply is insufficient – perceptions of breastfeeding education in child health centre. Show more arrow right

Wiktionary

child welfare clinic Show more arrow right lasten +‎ neuvola Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lastenneuvolani

lastenneuvolani

lastenneuvolasi

lastenneuvolasi

lastenneuvolansa

lastenneuvolansa

Par

-ta

lastenneuvolaani

lastenneuvoloitani

lastenneuvolaasi

lastenneuvoloitasi

lastenneuvolaansa

lastenneuvoloitansa / lastenneuvoloitaan

Gen

-n

lastenneuvolani

lastenneuvoloitteni / lastenneuvoloideni

lastenneuvolasi

lastenneuvoloittesi / lastenneuvoloidesi

lastenneuvolansa

lastenneuvoloittensa / lastenneuvoloidensa

Ill

mihin

lastenneuvolaani

lastenneuvoloihini

lastenneuvolaasi

lastenneuvoloihisi

lastenneuvolaansa

lastenneuvoloihinsa

Ine

-ssa

lastenneuvolassani

lastenneuvoloissani

lastenneuvolassasi

lastenneuvoloissasi

lastenneuvolassansa / lastenneuvolassaan

lastenneuvoloissansa / lastenneuvoloissaan

Ela

-sta

lastenneuvolastani

lastenneuvoloistani

lastenneuvolastasi

lastenneuvoloistasi

lastenneuvolastansa / lastenneuvolastaan

lastenneuvoloistansa / lastenneuvoloistaan

All

-lle

lastenneuvolalleni

lastenneuvoloilleni

lastenneuvolallesi

lastenneuvoloillesi

lastenneuvolallensa / lastenneuvolalleen

lastenneuvoloillensa / lastenneuvoloillean

Ade

-lla

lastenneuvolallani

lastenneuvoloillani

lastenneuvolallasi

lastenneuvoloillasi

lastenneuvolallansa / lastenneuvolallaan

lastenneuvoloillansa / lastenneuvoloillaan

Abl

-lta

lastenneuvolaltani

lastenneuvoloiltani

lastenneuvolaltasi

lastenneuvoloiltasi

lastenneuvolaltansa / lastenneuvolaltaan

lastenneuvoloiltansa / lastenneuvoloiltaan

Tra

-ksi

lastenneuvolakseni

lastenneuvoloikseni

lastenneuvolaksesi

lastenneuvoloiksesi

lastenneuvolaksensa / lastenneuvolakseen

lastenneuvoloiksensa / lastenneuvoloikseen

Ess

-na

lastenneuvolanani

lastenneuvoloinani

lastenneuvolanasi

lastenneuvoloinasi

lastenneuvolanansa / lastenneuvolanaan

lastenneuvoloinansa / lastenneuvoloinaan

Abe

-tta

lastenneuvolattani

lastenneuvoloittani

lastenneuvolattasi

lastenneuvoloittasi

lastenneuvolattansa / lastenneuvolattaan

lastenneuvoloittansa / lastenneuvoloittaan

Com

-ne

-

lastenneuvoloineni

-

lastenneuvoloinesi

-

lastenneuvoloinensa / lastenneuvoloineen

Singular

Plural

Nom

-

lastenneuvolani

lastenneuvolasi

lastenneuvolansa

lastenneuvolani

lastenneuvolasi

lastenneuvolansa

Par

-ta

lastenneuvolaani

lastenneuvolaasi

lastenneuvolaansa

lastenneuvoloitani

lastenneuvoloitasi

lastenneuvoloitansa / lastenneuvoloitaan

Gen

-n

lastenneuvolani

lastenneuvolasi

lastenneuvolansa

lastenneuvoloitteni / lastenneuvoloideni

lastenneuvoloittesi / lastenneuvoloidesi

lastenneuvoloittensa / lastenneuvoloidensa

Ill

mihin

lastenneuvolaani

lastenneuvolaasi

lastenneuvolaansa

lastenneuvoloihini

lastenneuvoloihisi

lastenneuvoloihinsa

Ine

-ssa

lastenneuvolassani

lastenneuvolassasi

lastenneuvolassansa / lastenneuvolassaan

lastenneuvoloissani

lastenneuvoloissasi

lastenneuvoloissansa / lastenneuvoloissaan

Ela

-sta

lastenneuvolastani

lastenneuvolastasi

lastenneuvolastansa / lastenneuvolastaan

lastenneuvoloistani

lastenneuvoloistasi

lastenneuvoloistansa / lastenneuvoloistaan

All

-lle

lastenneuvolalleni

lastenneuvolallesi

lastenneuvolallensa / lastenneuvolalleen

lastenneuvoloilleni

lastenneuvoloillesi

lastenneuvoloillensa / lastenneuvoloillean

Ade

-lla

lastenneuvolallani

lastenneuvolallasi

lastenneuvolallansa / lastenneuvolallaan

lastenneuvoloillani

lastenneuvoloillasi

lastenneuvoloillansa / lastenneuvoloillaan

Abl

-lta

lastenneuvolaltani

lastenneuvolaltasi

lastenneuvolaltansa / lastenneuvolaltaan

lastenneuvoloiltani

lastenneuvoloiltasi

lastenneuvoloiltansa / lastenneuvoloiltaan

Tra

-ksi

lastenneuvolakseni

lastenneuvolaksesi

lastenneuvolaksensa / lastenneuvolakseen

lastenneuvoloikseni

lastenneuvoloiksesi

lastenneuvoloiksensa / lastenneuvoloikseen

Ess

-na

lastenneuvolanani

lastenneuvolanasi

lastenneuvolanansa / lastenneuvolanaan

lastenneuvoloinani

lastenneuvoloinasi

lastenneuvoloinansa / lastenneuvoloinaan

Abe

-tta

lastenneuvolattani

lastenneuvolattasi

lastenneuvolattansa / lastenneuvolattaan

lastenneuvoloittani

lastenneuvoloittasi

lastenneuvoloittansa / lastenneuvoloittaan

Com

-ne

-

-

-

lastenneuvoloineni

lastenneuvoloinesi

lastenneuvoloinensa / lastenneuvoloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lastenneuvolamme

lastenneuvolamme

lastenneuvolanne

lastenneuvolanne

lastenneuvolansa

lastenneuvolansa

Par

-ta

lastenneuvolaamme

lastenneuvoloitamme

lastenneuvolaanne

lastenneuvoloitanne

lastenneuvolaansa

lastenneuvoloitansa / lastenneuvoloitaan

Gen

-n

lastenneuvolamme

lastenneuvoloittemme / lastenneuvoloidemme

lastenneuvolanne

lastenneuvoloittenne / lastenneuvoloidenne

lastenneuvolansa

lastenneuvoloittensa / lastenneuvoloidensa

Ill

mihin

lastenneuvolaamme

lastenneuvoloihimme

lastenneuvolaanne

lastenneuvoloihinne

lastenneuvolaansa

lastenneuvoloihinsa

Ine

-ssa

lastenneuvolassamme

lastenneuvoloissamme

lastenneuvolassanne

lastenneuvoloissanne

lastenneuvolassansa / lastenneuvolassaan

lastenneuvoloissansa / lastenneuvoloissaan

Ela

-sta

lastenneuvolastamme

lastenneuvoloistamme

lastenneuvolastanne

lastenneuvoloistanne

lastenneuvolastansa / lastenneuvolastaan

lastenneuvoloistansa / lastenneuvoloistaan

All

-lle

lastenneuvolallemme

lastenneuvoloillemme

lastenneuvolallenne

lastenneuvoloillenne

lastenneuvolallensa / lastenneuvolalleen

lastenneuvoloillensa / lastenneuvoloillean

Ade

-lla

lastenneuvolallamme

lastenneuvoloillamme

lastenneuvolallanne

lastenneuvoloillanne

lastenneuvolallansa / lastenneuvolallaan

lastenneuvoloillansa / lastenneuvoloillaan

Abl

-lta

lastenneuvolaltamme

lastenneuvoloiltamme

lastenneuvolaltanne

lastenneuvoloiltanne

lastenneuvolaltansa / lastenneuvolaltaan

lastenneuvoloiltansa / lastenneuvoloiltaan

Tra

-ksi

lastenneuvolaksemme

lastenneuvoloiksemme

lastenneuvolaksenne

lastenneuvoloiksenne

lastenneuvolaksensa / lastenneuvolakseen

lastenneuvoloiksensa / lastenneuvoloikseen

Ess

-na

lastenneuvolanamme

lastenneuvoloinamme

lastenneuvolananne

lastenneuvoloinanne

lastenneuvolanansa / lastenneuvolanaan

lastenneuvoloinansa / lastenneuvoloinaan

Abe

-tta

lastenneuvolattamme

lastenneuvoloittamme

lastenneuvolattanne

lastenneuvoloittanne

lastenneuvolattansa / lastenneuvolattaan

lastenneuvoloittansa / lastenneuvoloittaan

Com

-ne

-

lastenneuvoloinemme

-

lastenneuvoloinenne

-

lastenneuvoloinensa / lastenneuvoloineen

Singular

Plural

Nom

-

lastenneuvolamme

lastenneuvolanne

lastenneuvolansa

lastenneuvolamme

lastenneuvolanne

lastenneuvolansa

Par

-ta

lastenneuvolaamme

lastenneuvolaanne

lastenneuvolaansa

lastenneuvoloitamme

lastenneuvoloitanne

lastenneuvoloitansa / lastenneuvoloitaan

Gen

-n

lastenneuvolamme

lastenneuvolanne

lastenneuvolansa

lastenneuvoloittemme / lastenneuvoloidemme

lastenneuvoloittenne / lastenneuvoloidenne

lastenneuvoloittensa / lastenneuvoloidensa

Ill

mihin

lastenneuvolaamme

lastenneuvolaanne

lastenneuvolaansa

lastenneuvoloihimme

lastenneuvoloihinne

lastenneuvoloihinsa

Ine

-ssa

lastenneuvolassamme

lastenneuvolassanne

lastenneuvolassansa / lastenneuvolassaan

lastenneuvoloissamme

lastenneuvoloissanne

lastenneuvoloissansa / lastenneuvoloissaan

Ela

-sta

lastenneuvolastamme

lastenneuvolastanne

lastenneuvolastansa / lastenneuvolastaan

lastenneuvoloistamme

lastenneuvoloistanne

lastenneuvoloistansa / lastenneuvoloistaan

All

-lle

lastenneuvolallemme

lastenneuvolallenne

lastenneuvolallensa / lastenneuvolalleen

lastenneuvoloillemme

lastenneuvoloillenne

lastenneuvoloillensa / lastenneuvoloillean

Ade

-lla

lastenneuvolallamme

lastenneuvolallanne

lastenneuvolallansa / lastenneuvolallaan

lastenneuvoloillamme

lastenneuvoloillanne

lastenneuvoloillansa / lastenneuvoloillaan

Abl

-lta

lastenneuvolaltamme

lastenneuvolaltanne

lastenneuvolaltansa / lastenneuvolaltaan

lastenneuvoloiltamme

lastenneuvoloiltanne

lastenneuvoloiltansa / lastenneuvoloiltaan

Tra

-ksi

lastenneuvolaksemme

lastenneuvolaksenne

lastenneuvolaksensa / lastenneuvolakseen

lastenneuvoloiksemme

lastenneuvoloiksenne

lastenneuvoloiksensa / lastenneuvoloikseen

Ess

-na

lastenneuvolanamme

lastenneuvolananne

lastenneuvolanansa / lastenneuvolanaan

lastenneuvoloinamme

lastenneuvoloinanne

lastenneuvoloinansa / lastenneuvoloinaan

Abe

-tta

lastenneuvolattamme

lastenneuvolattanne

lastenneuvolattansa / lastenneuvolattaan

lastenneuvoloittamme

lastenneuvoloittanne

lastenneuvoloittansa / lastenneuvoloittaan

Com

-ne

-

-

-

lastenneuvoloinemme

lastenneuvoloinenne

lastenneuvoloinensa / lastenneuvoloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lapsi

lapset

Par

-ta

lasta

lapsia

Gen

-n

lapsen

lasten / lapsien

Ill

mihin

lapseen

lapsiin

Ine

-ssa

lapsessa

lapsissa

Ela

-sta

lapsesta

lapsista

All

-lle

lapselle

lapsille

Ade

-lla

lapsella

lapsilla

Abl

-lta

lapselta

lapsilta

Tra

-ksi

lapseksi

lapsiksi

Ess

-na

lapsena

lapsina

Abe

-tta

lapsetta

lapsitta

Com

-ne

-

lapsine

Ins

-in

-

lapsin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lapsi

lapset

Par

-ta

lasta

lapsia

Gen

-n

lapsen

lasten / lapsien

Ill

mihin

lapseen

lapsiin

Ine

-ssa

lapsessa

lapsissa

Ela

-sta

lapsesta

lapsista

All

-lle

lapselle

lapsille

Ade

-lla

lapsella

lapsilla

Abl

-lta

lapselta

lapsilta

Tra

-ksi

lapseksi

lapsiksi

Ess

-na

lapsena

lapsina

Abe

-tta

lapsetta

lapsitta

Com

-ne

-

lapsine

Ins

-in

-

lapsin

child lapsi
kid lapsi, kaveri, tyyppi, muksu, kili, tenava
kiddie lapsi
youngster nuorukainen, nuori, lapsi
babe tyttö, lapsi, vauva, typykkä
spring chicken kananpoika, lapsi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Petän lapseni. I'm failing my children. Kiitos lapseni. Thank you, my child. Kuoliko lapsi? Did the baby die? Lapsi on hänen. It's his. Neljä lasta. Four kids. Varovasti, lapsi. Be gentle, child. Lapsi maksaa, Abe. A baby costs money, Abe. Onko sinulla lapsi? You have a kid? Hän on vasta lapsi. She's just a kid. Miten kaunis lapsi. That's a beautiful child. Show more arrow right

Wiktionary

child (person who is below the age of adulthood) child (daughter or son) Fin:Nuorin lapseni on neljänkymmenenkolmen.Eng:My youngest child is forty-three. Show more arrow right (non-adult): alaikäinen (law); pentu, mukula, kakara, kersa, ipana, nappula, tenava, viikari (colloquial)(daughter or son): jälkeläinen (includes all offspring); jälkikasvu (collectively) Show more arrow right -lapsinen lapsekas lapsekkaasti lapsekkuus lapsellinen lapsellisesti lapsellisuus lapseton lapsettaa lapsettomuus lapseus lapsonen lapsukainen lapsuus monilapsinen vähälapsinen yksilapsinen Show more arrow right adoptiolapsiaivovauriolapsiau-lapsiavainkaulalapsiavainlapsiavioerolapsihoitolapsiihmelapsiihmislapsikaksoslapsikapalolapsikasvattilapsikatulapsikerjäläislapsikoeputkilapsikoululapsikukkaslapsikummilapsilapseksiottaminenlapseksiottolapseneläkelapsenhoitolapsenhoitotukilapsenkaitsijalapsenkasvoinenlapsenkenkälapsenkielilapsenkinalapsenlapsilapsenlikkalapsenmielilapsenmielinenlapsenmielisyyslapsenomainenlapsenomaisestilapsenomaisuuslapsenpihkalapsenpiikalapsenpäästölapsenruokkolapsenryöstölapsensaantilapsensilmälapsentajuisuuslapsentekolapsenuskolapsenvahtilapsenäänilapsialennuslapsiasiamieslapsiavioliittolapsihalvauslapsikastelapsikatraslapsikauppalapsikultalapsikuolleisuuslapsikuorolapsikuvauslapsilaumalapsilisälapsilisämaksulapsiliutalapsilukkolapsilukulapsimäärälapsinäyttelijälapsiparkalapsiparkkilapsiperhelapsipoliittinenlapsipolitiikkalapsipornolapsipornografialapsiporttilapsipotilaslapsiprostituoitulapsiprostituutiolapsipsykologilapsipsykologialapsipuolilapsirajoituslapsirakaslapsiraukkalapsirikaslapsirikollinenlapsirukkalapsiseksilapsiseksimatkailulapsiteatterilapsityölapsityöläinenlapsityövoimalapsivesilapsivesitutkimuslapsivihamielinenlapsivuodelapsivuodeaikalapsivuodekuumelapsiystävällinenlastenelokuvalastenhuoltolastenhuonelastenistuinlastenjuhlalastenkamarilastenkasvatuslastenkielilastenkirjallisuuslastenkotilastenkulttuurilastenlapsilastenlaululastenlehtilastenleikkilastenlippulastenlääkärilastenneuvolalastennäytelmälastennäytäntölastenohjelmalastenosastolastenpukimolastensaippualastensairaalalastenseimilastensuojelulastensänkylastentarhalastentautilastenteatterilastenvaakalastenvaatelehtolapsilempilapsiluonnonlapsilöytölapsimatkalaukkulapsiongelmalapsiopetuslapsiorpolapsiottolapsipikkulapsipoikalapsipullolapsipyhäkoululapsipäivähoitolapsireesuslapsirintalapsirippilapsisotalapsisunnuntailapsisurunlapsisylilapsisyöpälapsitalidomidilapsityttölapsivillilapsi Show more arrow right From Proto-Finnic lapci, probably from Proto-Uralic lëpće (“cradle”). Show more arrow right

Wikipedia

Child Biologically, a child (plural children) is a human being between the stages of birth and puberty, or between the developmental period of infancy and puberty. The legal definition of child generally refers to a minor, otherwise known as a person younger than the age of majority. Children generally have fewer rights and less responsibility than adults. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lapseni

lapseni

lapsesi

lapsesi

lapsensa

lapsensa

Par

-ta

lastani

lapsiani

lastasi

lapsiasi

lastansa / lastaan

lapsiansa / lapsiaan

Gen

-n

lapseni

lasteni / lapsieni

lapsesi

lastesi / lapsiesi

lapsensa

lastensa / lapsiensa

Ill

mihin

lapseeni

lapsiini

lapseesi

lapsiisi

lapseensa

lapsiinsa

Ine

-ssa

lapsessani

lapsissani

lapsessasi

lapsissasi

lapsessansa / lapsessaan

lapsissansa / lapsissaan

Ela

-sta

lapsestani

lapsistani

lapsestasi

lapsistasi

lapsestansa / lapsestaan

lapsistansa / lapsistaan

All

-lle

lapselleni

lapsilleni

lapsellesi

lapsillesi

lapsellensa / lapselleen

lapsillensa / lapsillean

Ade

-lla

lapsellani

lapsillani

lapsellasi

lapsillasi

lapsellansa / lapsellaan

lapsillansa / lapsillaan

Abl

-lta

lapseltani

lapsiltani

lapseltasi

lapsiltasi

lapseltansa / lapseltaan

lapsiltansa / lapsiltaan

Tra

-ksi

lapsekseni

lapsikseni

lapseksesi

lapsiksesi

lapseksensa / lapsekseen

lapsiksensa / lapsikseen

Ess

-na

lapsenani

lapsinani

lapsenasi

lapsinasi

lapsenansa / lapsenaan

lapsinansa / lapsinaan

Abe

-tta

lapsettani

lapsittani

lapsettasi

lapsittasi

lapsettansa / lapsettaan

lapsittansa / lapsittaan

Com

-ne

-

lapsineni

-

lapsinesi

-

lapsinensa / lapsineen

Singular

Plural

Nom

-

lapseni

lapsesi

lapsensa

lapseni

lapsesi

lapsensa

Par

-ta

lastani

lastasi

lastansa / lastaan

lapsiani

lapsiasi

lapsiansa / lapsiaan

Gen

-n

lapseni

lapsesi

lapsensa

lasteni / lapsieni

lastesi / lapsiesi

lastensa / lapsiensa

Ill

mihin

lapseeni

lapseesi

lapseensa

lapsiini

lapsiisi

lapsiinsa

Ine

-ssa

lapsessani

lapsessasi

lapsessansa / lapsessaan

lapsissani

lapsissasi

lapsissansa / lapsissaan

Ela

-sta

lapsestani

lapsestasi

lapsestansa / lapsestaan

lapsistani

lapsistasi

lapsistansa / lapsistaan

All

-lle

lapselleni

lapsellesi

lapsellensa / lapselleen

lapsilleni

lapsillesi

lapsillensa / lapsillean

Ade

-lla

lapsellani

lapsellasi

lapsellansa / lapsellaan

lapsillani

lapsillasi

lapsillansa / lapsillaan

Abl

-lta

lapseltani

lapseltasi

lapseltansa / lapseltaan

lapsiltani

lapsiltasi

lapsiltansa / lapsiltaan

Tra

-ksi

lapsekseni

lapseksesi

lapseksensa / lapsekseen

lapsikseni

lapsiksesi

lapsiksensa / lapsikseen

Ess

-na

lapsenani

lapsenasi

lapsenansa / lapsenaan

lapsinani

lapsinasi

lapsinansa / lapsinaan

Abe

-tta

lapsettani

lapsettasi

lapsettansa / lapsettaan

lapsittani

lapsittasi

lapsittansa / lapsittaan

Com

-ne

-

-

-

lapsineni

lapsinesi

lapsinensa / lapsineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lapsemme

lapsemme

lapsenne

lapsenne

lapsensa

lapsensa

Par

-ta

lastamme

lapsiamme

lastanne

lapsianne

lastansa / lastaan

lapsiansa / lapsiaan

Gen

-n

lapsemme

lastemme / lapsiemme

lapsenne

lastenne / lapsienne

lapsensa

lastensa / lapsiensa

Ill

mihin

lapseemme

lapsiimme

lapseenne

lapsiinne

lapseensa

lapsiinsa

Ine

-ssa

lapsessamme

lapsissamme

lapsessanne

lapsissanne

lapsessansa / lapsessaan

lapsissansa / lapsissaan

Ela

-sta

lapsestamme

lapsistamme

lapsestanne

lapsistanne

lapsestansa / lapsestaan

lapsistansa / lapsistaan

All

-lle

lapsellemme

lapsillemme

lapsellenne

lapsillenne

lapsellensa / lapselleen

lapsillensa / lapsillean

Ade

-lla

lapsellamme

lapsillamme

lapsellanne

lapsillanne

lapsellansa / lapsellaan

lapsillansa / lapsillaan

Abl

-lta

lapseltamme

lapsiltamme

lapseltanne

lapsiltanne

lapseltansa / lapseltaan

lapsiltansa / lapsiltaan

Tra

-ksi

lapseksemme

lapsiksemme

lapseksenne

lapsiksenne

lapseksensa / lapsekseen

lapsiksensa / lapsikseen

Ess

-na

lapsenamme

lapsinamme

lapsenanne

lapsinanne

lapsenansa / lapsenaan

lapsinansa / lapsinaan

Abe

-tta

lapsettamme

lapsittamme

lapsettanne

lapsittanne

lapsettansa / lapsettaan

lapsittansa / lapsittaan

Com

-ne

-

lapsinemme

-

lapsinenne

-

lapsinensa / lapsineen

Singular

Plural

Nom

-

lapsemme

lapsenne

lapsensa

lapsemme

lapsenne

lapsensa

Par

-ta

lastamme

lastanne

lastansa / lastaan

lapsiamme

lapsianne

lapsiansa / lapsiaan

Gen

-n

lapsemme

lapsenne

lapsensa

lastemme / lapsiemme

lastenne / lapsienne

lastensa / lapsiensa

Ill

mihin

lapseemme

lapseenne

lapseensa

lapsiimme

lapsiinne

lapsiinsa

Ine

-ssa

lapsessamme

lapsessanne

lapsessansa / lapsessaan

lapsissamme

lapsissanne

lapsissansa / lapsissaan

Ela

-sta

lapsestamme

lapsestanne

lapsestansa / lapsestaan

lapsistamme

lapsistanne

lapsistansa / lapsistaan

All

-lle

lapsellemme

lapsellenne

lapsellensa / lapselleen

lapsillemme

lapsillenne

lapsillensa / lapsillean

Ade

-lla

lapsellamme

lapsellanne

lapsellansa / lapsellaan

lapsillamme

lapsillanne

lapsillansa / lapsillaan

Abl

-lta

lapseltamme

lapseltanne

lapseltansa / lapseltaan

lapsiltamme

lapsiltanne

lapsiltansa / lapsiltaan

Tra

-ksi

lapseksemme

lapseksenne

lapseksensa / lapsekseen

lapsiksemme

lapsiksenne

lapsiksensa / lapsikseen

Ess

-na

lapsenamme

lapsenanne

lapsenansa / lapsenaan

lapsinamme

lapsinanne

lapsinansa / lapsinaan

Abe

-tta

lapsettamme

lapsettanne

lapsettansa / lapsettaan

lapsittamme

lapsittanne

lapsittansa / lapsittaan

Com

-ne

-

-

-

lapsinemme

lapsinenne

lapsinensa / lapsineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

neuvo

neuvot

Par

-ta

neuvoa

neuvoja

Gen

-n

neuvon

neuvojen

Ill

mihin

neuvoon

neuvoihin

Ine

-ssa

neuvossa

neuvoissa

Ela

-sta

neuvosta

neuvoista

All

-lle

neuvolle

neuvoille

Ade

-lla

neuvolla

neuvoilla

Abl

-lta

neuvolta

neuvoilta

Tra

-ksi

neuvoksi

neuvoiksi

Ess

-na

neuvona

neuvoina

Abe

-tta

neuvotta

neuvoitta

Com

-ne

-

neuvoine

Ins

-in

-

neuvoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

neuvo

neuvot

Par

-ta

neuvoa

neuvoja

Gen

-n

neuvon

neuvojen

Ill

mihin

neuvoon

neuvoihin

Ine

-ssa

neuvossa

neuvoissa

Ela

-sta

neuvosta

neuvoista

All

-lle

neuvolle

neuvoille

Ade

-lla

neuvolla

neuvoilla

Abl

-lta

neuvolta

neuvoilta

Tra

-ksi

neuvoksi

neuvoiksi

Ess

-na

neuvona

neuvoina

Abe

-tta

neuvotta

neuvoitta

Com

-ne

-

neuvoine

Ins

-in

-

neuvoin

advice neuvot, neuvo, ilmoitus, tiedonanto, tiedotus
counsel neuvo, neuvonantaja, asianajaja, neuvot, neuvonantajat, asianajajat
piece of advice neuvo
tip kärki, vihje, vinkki, pää, neuvo, tippi
recommendation suositus, neuvo
Show more arrow right
Europarl, file: europarl-v7.fi-en.en, line 1033; OpenSubtitles v2018; SETIMES2; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; ted2013; Europarl V8; Europarl v7 Neuvo voi olla hyvin tärkeä, kun olet pulassa. Advice can be very important when you are in trouble. Kiitos neuvon avusta! Thanks for the advice help! Oletteko saanut neuvon? Have you received the advice? Kiitos neuvosta. Yeah, thanks very much for advising me on this. Jaa, tuo on hyvä neuvon! Oh, that's a good advice! Eriniä haluat neuvoa. Erin, you want to give advice. Neuvon teitä puhumaan. I'd advise you to cooperate. Tarvitsisin neuvon tässä asiassa. I would need some advice on this matter. Neuvon jälkeen alan auttaa muita. After neuvon, I start helping others. Hän noudattaa aina neuvon ohjeita. She always follows the advice given. Show more arrow right

Wiktionary

advice resource Show more arrow right neuvokas neuvosto Show more arrow right From Proto-Finnic neuvo. Cognate with Estonian nõu, Ingrian neuvvo, Karelian neuvo, Livonian nõ’v and Votic nõvvo. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

neuvoni

neuvoni

neuvosi

neuvosi

neuvonsa

neuvonsa

Par

-ta

neuvoani

neuvojani

neuvoasi

neuvojasi

neuvoansa / neuvoaan

neuvojansa / neuvojaan

Gen

-n

neuvoni

neuvojeni

neuvosi

neuvojesi

neuvonsa

neuvojensa

Ill

mihin

neuvooni

neuvoihini

neuvoosi

neuvoihisi

neuvoonsa

neuvoihinsa

Ine

-ssa

neuvossani

neuvoissani

neuvossasi

neuvoissasi

neuvossansa / neuvossaan

neuvoissansa / neuvoissaan

Ela

-sta

neuvostani

neuvoistani

neuvostasi

neuvoistasi

neuvostansa / neuvostaan

neuvoistansa / neuvoistaan

All

-lle

neuvolleni

neuvoilleni

neuvollesi

neuvoillesi

neuvollensa / neuvolleen

neuvoillensa / neuvoillean

Ade

-lla

neuvollani

neuvoillani

neuvollasi

neuvoillasi

neuvollansa / neuvollaan

neuvoillansa / neuvoillaan

Abl

-lta

neuvoltani

neuvoiltani

neuvoltasi

neuvoiltasi

neuvoltansa / neuvoltaan

neuvoiltansa / neuvoiltaan

Tra

-ksi

neuvokseni

neuvoikseni

neuvoksesi

neuvoiksesi

neuvoksensa / neuvokseen

neuvoiksensa / neuvoikseen

Ess

-na

neuvonani

neuvoinani

neuvonasi

neuvoinasi

neuvonansa / neuvonaan

neuvoinansa / neuvoinaan

Abe

-tta

neuvottani

neuvoittani

neuvottasi

neuvoittasi

neuvottansa / neuvottaan

neuvoittansa / neuvoittaan

Com

-ne

-

neuvoineni

-

neuvoinesi

-

neuvoinensa / neuvoineen

Singular

Plural

Nom

-

neuvoni

neuvosi

neuvonsa

neuvoni

neuvosi

neuvonsa

Par

-ta

neuvoani

neuvoasi

neuvoansa / neuvoaan

neuvojani

neuvojasi

neuvojansa / neuvojaan

Gen

-n

neuvoni

neuvosi

neuvonsa

neuvojeni

neuvojesi

neuvojensa

Ill

mihin

neuvooni

neuvoosi

neuvoonsa

neuvoihini

neuvoihisi

neuvoihinsa

Ine

-ssa

neuvossani

neuvossasi

neuvossansa / neuvossaan

neuvoissani

neuvoissasi

neuvoissansa / neuvoissaan

Ela

-sta

neuvostani

neuvostasi

neuvostansa / neuvostaan

neuvoistani

neuvoistasi

neuvoistansa / neuvoistaan

All

-lle

neuvolleni

neuvollesi

neuvollensa / neuvolleen

neuvoilleni

neuvoillesi

neuvoillensa / neuvoillean

Ade

-lla

neuvollani

neuvollasi

neuvollansa / neuvollaan

neuvoillani

neuvoillasi

neuvoillansa / neuvoillaan

Abl

-lta

neuvoltani

neuvoltasi

neuvoltansa / neuvoltaan

neuvoiltani

neuvoiltasi

neuvoiltansa / neuvoiltaan

Tra

-ksi

neuvokseni

neuvoksesi

neuvoksensa / neuvokseen

neuvoikseni

neuvoiksesi

neuvoiksensa / neuvoikseen

Ess

-na

neuvonani

neuvonasi

neuvonansa / neuvonaan

neuvoinani

neuvoinasi

neuvoinansa / neuvoinaan

Abe

-tta

neuvottani

neuvottasi

neuvottansa / neuvottaan

neuvoittani

neuvoittasi

neuvoittansa / neuvoittaan

Com

-ne

-

-

-

neuvoineni

neuvoinesi

neuvoinensa / neuvoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

neuvomme

neuvomme

neuvonne

neuvonne

neuvonsa

neuvonsa

Par

-ta

neuvoamme

neuvojamme

neuvoanne

neuvojanne

neuvoansa / neuvoaan

neuvojansa / neuvojaan

Gen

-n

neuvomme

neuvojemme

neuvonne

neuvojenne

neuvonsa

neuvojensa

Ill

mihin

neuvoomme

neuvoihimme

neuvoonne

neuvoihinne

neuvoonsa

neuvoihinsa

Ine

-ssa

neuvossamme

neuvoissamme

neuvossanne

neuvoissanne

neuvossansa / neuvossaan

neuvoissansa / neuvoissaan

Ela

-sta

neuvostamme

neuvoistamme

neuvostanne

neuvoistanne

neuvostansa / neuvostaan

neuvoistansa / neuvoistaan

All

-lle

neuvollemme

neuvoillemme

neuvollenne

neuvoillenne

neuvollensa / neuvolleen

neuvoillensa / neuvoillean

Ade

-lla

neuvollamme

neuvoillamme

neuvollanne

neuvoillanne

neuvollansa / neuvollaan

neuvoillansa / neuvoillaan

Abl

-lta

neuvoltamme

neuvoiltamme

neuvoltanne

neuvoiltanne

neuvoltansa / neuvoltaan

neuvoiltansa / neuvoiltaan

Tra

-ksi

neuvoksemme

neuvoiksemme

neuvoksenne

neuvoiksenne

neuvoksensa / neuvokseen

neuvoiksensa / neuvoikseen

Ess

-na

neuvonamme

neuvoinamme

neuvonanne

neuvoinanne

neuvonansa / neuvonaan

neuvoinansa / neuvoinaan

Abe

-tta

neuvottamme

neuvoittamme

neuvottanne

neuvoittanne

neuvottansa / neuvottaan

neuvoittansa / neuvoittaan

Com

-ne

-

neuvoinemme

-

neuvoinenne

-

neuvoinensa / neuvoineen

Singular

Plural

Nom

-

neuvomme

neuvonne

neuvonsa

neuvomme

neuvonne

neuvonsa

Par

-ta

neuvoamme

neuvoanne

neuvoansa / neuvoaan

neuvojamme

neuvojanne

neuvojansa / neuvojaan

Gen

-n

neuvomme

neuvonne

neuvonsa

neuvojemme

neuvojenne

neuvojensa

Ill

mihin

neuvoomme

neuvoonne

neuvoonsa

neuvoihimme

neuvoihinne

neuvoihinsa

Ine

-ssa

neuvossamme

neuvossanne

neuvossansa / neuvossaan

neuvoissamme

neuvoissanne

neuvoissansa / neuvoissaan

Ela

-sta

neuvostamme

neuvostanne

neuvostansa / neuvostaan

neuvoistamme

neuvoistanne

neuvoistansa / neuvoistaan

All

-lle

neuvollemme

neuvollenne

neuvollensa / neuvolleen

neuvoillemme

neuvoillenne

neuvoillensa / neuvoillean

Ade

-lla

neuvollamme

neuvollanne

neuvollansa / neuvollaan

neuvoillamme

neuvoillanne

neuvoillansa / neuvoillaan

Abl

-lta

neuvoltamme

neuvoltanne

neuvoltansa / neuvoltaan

neuvoiltamme

neuvoiltanne

neuvoiltansa / neuvoiltaan

Tra

-ksi

neuvoksemme

neuvoksenne

neuvoksensa / neuvokseen

neuvoiksemme

neuvoiksenne

neuvoiksensa / neuvoikseen

Ess

-na

neuvonamme

neuvonanne

neuvonansa / neuvonaan

neuvoinamme

neuvoinanne

neuvoinansa / neuvoinaan

Abe

-tta

neuvottamme

neuvottanne

neuvottansa / neuvottaan

neuvoittamme

neuvoittanne

neuvoittansa / neuvoittaan

Com

-ne

-

-

-

neuvoinemme

neuvoinenne

neuvoinensa / neuvoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lassa

lassat

Par

-ta

lassaa

lassoja

Gen

-n

lassan

lassojen

Ill

mihin

lassaan

lassoihin

Ine

-ssa

lassassa

lassoissa

Ela

-sta

lassasta

lassoista

All

-lle

lassalle

lassoille

Ade

-lla

lassalla

lassoilla

Abl

-lta

lassalta

lassoilta

Tra

-ksi

lassaksi

lassoiksi

Ess

-na

lassana

lassoina

Abe

-tta

lassatta

lassoitta

Com

-ne

-

lassoine

Ins

-in

-

lassoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lassa

lassat

Par

-ta

lassaa

lassoja

Gen

-n

lassan

lassojen

Ill

mihin

lassaan

lassoihin

Ine

-ssa

lassassa

lassoissa

Ela

-sta

lassasta

lassoista

All

-lle

lassalle

lassoille

Ade

-lla

lassalla

lassoilla

Abl

-lta

lassalta

lassoilta

Tra

-ksi

lassaksi

lassoiksi

Ess

-na

lassana

lassoina

Abe

-tta

lassatta

lassoitta

Com

-ne

-

lassoine

Ins

-in

-

lassoin

mode
temperature
Show more arrow right
Tatoeba; Finnish-English parallel corpus; Europarl; OpenSubtitles Parallel Corpus; Opus-OMW; OpenSubtitles v2018; Tatoeba Parallel Corpus Hän seisoi lassa huoneessa. He stood in lassa room. He olivat lassa kokouksessa. They were at lassa meeting. Kävin eilen lassa kahvilassa. I went to lassa cafe yesterday. Lassa on vettä ja ruokaakin tarjolla. There is water and food available in the cabin. Lemmikkisi voi olla mukana matkalla lassa. Your pet can come along on the trip in the cabin. Lassa on paljon väkeä, musiikkia ja ruokaa. There are a lot of people, music, and food at the festival. En voi löytää lassojeni pätkää. I can't find a piece of my lasso. Hevoset ovat tarhassa, ja jänikset juoksevat metsässä lassa. The horses are in the paddock, and the rabbits run in the forest clearing. Tarvitsen uusia lassojeni tilalle. I need new lassos to replace mine. Lassojeni heiluivat villisti ilmassa. My lassos were swinging wildly in the air. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lassani

lassani

lassasi

lassasi

lassansa

lassansa

Par

-ta

lassaani

lassojani

lassaasi

lassojasi

lassaansa / lassaaan

lassojansa / lassojaan

Gen

-n

lassani

lassojeni

lassasi

lassojesi

lassansa

lassojensa

Ill

mihin

lassaani

lassoihini

lassaasi

lassoihisi

lassaansa

lassoihinsa

Ine

-ssa

lassassani

lassoissani

lassassasi

lassoissasi

lassassansa / lassassaan

lassoissansa / lassoissaan

Ela

-sta

lassastani

lassoistani

lassastasi

lassoistasi

lassastansa / lassastaan

lassoistansa / lassoistaan

All

-lle

lassalleni

lassoilleni

lassallesi

lassoillesi

lassallensa / lassalleen

lassoillensa / lassoillean

Ade

-lla

lassallani

lassoillani

lassallasi

lassoillasi

lassallansa / lassallaan

lassoillansa / lassoillaan

Abl

-lta

lassaltani

lassoiltani

lassaltasi

lassoiltasi

lassaltansa / lassaltaan

lassoiltansa / lassoiltaan

Tra

-ksi

lassakseni

lassoikseni

lassaksesi

lassoiksesi

lassaksensa / lassakseen

lassoiksensa / lassoikseen

Ess

-na

lassanani

lassoinani

lassanasi

lassoinasi

lassanansa / lassanaan

lassoinansa / lassoinaan

Abe

-tta

lassattani

lassoittani

lassattasi

lassoittasi

lassattansa / lassattaan

lassoittansa / lassoittaan

Com

-ne

-

lassoineni

-

lassoinesi

-

lassoinensa / lassoineen

Singular

Plural

Nom

-

lassani

lassasi

lassansa

lassani

lassasi

lassansa

Par

-ta

lassaani

lassaasi

lassaansa / lassaaan

lassojani

lassojasi

lassojansa / lassojaan

Gen

-n

lassani

lassasi

lassansa

lassojeni

lassojesi

lassojensa

Ill

mihin

lassaani

lassaasi

lassaansa

lassoihini

lassoihisi

lassoihinsa

Ine

-ssa

lassassani

lassassasi

lassassansa / lassassaan

lassoissani

lassoissasi

lassoissansa / lassoissaan

Ela

-sta

lassastani

lassastasi

lassastansa / lassastaan

lassoistani

lassoistasi

lassoistansa / lassoistaan

All

-lle

lassalleni

lassallesi

lassallensa / lassalleen

lassoilleni

lassoillesi

lassoillensa / lassoillean

Ade

-lla

lassallani

lassallasi

lassallansa / lassallaan

lassoillani

lassoillasi

lassoillansa / lassoillaan

Abl

-lta

lassaltani

lassaltasi

lassaltansa / lassaltaan

lassoiltani

lassoiltasi

lassoiltansa / lassoiltaan

Tra

-ksi

lassakseni

lassaksesi

lassaksensa / lassakseen

lassoikseni

lassoiksesi

lassoiksensa / lassoikseen

Ess

-na

lassanani

lassanasi

lassanansa / lassanaan

lassoinani

lassoinasi

lassoinansa / lassoinaan

Abe

-tta

lassattani

lassattasi

lassattansa / lassattaan

lassoittani

lassoittasi

lassoittansa / lassoittaan

Com

-ne

-

-

-

lassoineni

lassoinesi

lassoinensa / lassoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lassamme

lassamme

lassanne

lassanne

lassansa

lassansa

Par

-ta

lassaamme

lassojamme

lassaanne

lassojanne

lassaansa / lassaaan

lassojansa / lassojaan

Gen

-n

lassamme

lassojemme

lassanne

lassojenne

lassansa

lassojensa

Ill

mihin

lassaamme

lassoihimme

lassaanne

lassoihinne

lassaansa

lassoihinsa

Ine

-ssa

lassassamme

lassoissamme

lassassanne

lassoissanne

lassassansa / lassassaan

lassoissansa / lassoissaan

Ela

-sta

lassastamme

lassoistamme

lassastanne

lassoistanne

lassastansa / lassastaan

lassoistansa / lassoistaan

All

-lle

lassallemme

lassoillemme

lassallenne

lassoillenne

lassallensa / lassalleen

lassoillensa / lassoillean

Ade

-lla

lassallamme

lassoillamme

lassallanne

lassoillanne

lassallansa / lassallaan

lassoillansa / lassoillaan

Abl

-lta

lassaltamme

lassoiltamme

lassaltanne

lassoiltanne

lassaltansa / lassaltaan

lassoiltansa / lassoiltaan

Tra

-ksi

lassaksemme

lassoiksemme

lassaksenne

lassoiksenne

lassaksensa / lassakseen

lassoiksensa / lassoikseen

Ess

-na

lassanamme

lassoinamme

lassananne

lassoinanne

lassanansa / lassanaan

lassoinansa / lassoinaan

Abe

-tta

lassattamme

lassoittamme

lassattanne

lassoittanne

lassattansa / lassattaan

lassoittansa / lassoittaan

Com

-ne

-

lassoinemme

-

lassoinenne

-

lassoinensa / lassoineen

Singular

Plural

Nom

-

lassamme

lassanne

lassansa

lassamme

lassanne

lassansa

Par

-ta

lassaamme

lassaanne

lassaansa / lassaaan

lassojamme

lassojanne

lassojansa / lassojaan

Gen

-n

lassamme

lassanne

lassansa

lassojemme

lassojenne

lassojensa

Ill

mihin

lassaamme

lassaanne

lassaansa

lassoihimme

lassoihinne

lassoihinsa

Ine

-ssa

lassassamme

lassassanne

lassassansa / lassassaan

lassoissamme

lassoissanne

lassoissansa / lassoissaan

Ela

-sta

lassastamme

lassastanne

lassastansa / lassastaan

lassoistamme

lassoistanne

lassoistansa / lassoistaan

All

-lle

lassallemme

lassallenne

lassallensa / lassalleen

lassoillemme

lassoillenne

lassoillensa / lassoillean

Ade

-lla

lassallamme

lassallanne

lassallansa / lassallaan

lassoillamme

lassoillanne

lassoillansa / lassoillaan

Abl

-lta

lassaltamme

lassaltanne

lassaltansa / lassaltaan

lassoiltamme

lassoiltanne

lassoiltansa / lassoiltaan

Tra

-ksi

lassaksemme

lassaksenne

lassaksensa / lassakseen

lassoiksemme

lassoiksenne

lassoiksensa / lassoikseen

Ess

-na

lassanamme

lassananne

lassanansa / lassanaan

lassoinamme

lassoinanne

lassoinansa / lassoinaan

Abe

-tta

lassattamme

lassattanne

lassattansa / lassattaan

lassoittamme

lassoittanne

lassoittansa / lassoittaan

Com

-ne

-

-

-

lassoinemme

lassoinenne

lassoinensa / lassoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

neuvola

neuvolat

Par

-ta

neuvolaa

neuvoloita

Gen

-n

neuvolan

neuvoloitten / neuvoloiden

Ill

mihin

neuvolaan

neuvoloihin

Ine

-ssa

neuvolassa

neuvoloissa

Ela

-sta

neuvolasta

neuvoloista

All

-lle

neuvolalle

neuvoloille

Ade

-lla

neuvolalla

neuvoloilla

Abl

-lta

neuvolalta

neuvoloilta

Tra

-ksi

neuvolaksi

neuvoloiksi

Ess

-na

neuvolana

neuvoloina

Abe

-tta

neuvolatta

neuvoloitta

Com

-ne

-

neuvoloine

Ins

-in

-

neuvoloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

neuvola

neuvolat

Par

-ta

neuvolaa

neuvoloita

Gen

-n

neuvolan

neuvoloitten / neuvoloiden

Ill

mihin

neuvolaan

neuvoloihin

Ine

-ssa

neuvolassa

neuvoloissa

Ela

-sta

neuvolasta

neuvoloista

All

-lle

neuvolalle

neuvoloille

Ade

-lla

neuvolalla

neuvoloilla

Abl

-lta

neuvolalta

neuvoloilta

Tra

-ksi

neuvolaksi

neuvoloiksi

Ess

-na

neuvolana

neuvoloina

Abe

-tta

neuvolatta

neuvoloitta

Com

-ne

-

neuvoloine

Ins

-in

-

neuvoloin

maternity clinic neuvola
guidance center neuvola
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence id: FINE-Europarl-v7-fi-en-1232-1; Europarl Parallel Corpus, sentence id: FINE-Europarl-v7-fi-en-2318-1; Europarl Parallel Corpus, sentence id: FINE-Europarl-v7-fi-en-404-1; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus, sentence id: FINE-Europarl-v7-fi-en-820-1; Europarl Parallel Corpus, sentence id: FINE-Europarl-v7-fi-en-296-1 Ellu on neuvolassa. She's at the maternity clinic. Mitä tehdä, jos neuvola ei vastaa puhelimeen? What to do if the health center for mothers and children does not answer the phone? Neuvola avataan tasan kahdelta. Clinic starts 2.00 sharp, this afternoon. Neuvola on suomalainen terveydenhuollon palvelu. The maternity and child health clinic is a Finnish health service. Neuvola tarjoaa perheille monipuolisia palveluita. The maternity and child welfare clinic offers a variety of services to families. Sinä menet neuvolaan. You're going in for counselling. Huomenna on se neuvolakin. I even have that checkup tomorrow. Pitää lähteä neuvolaan. Right, well, we gotta go. Äiti ja vauva kävivät neuvolassa tänään. The mother and the baby visited the maternity and child health clinic today. Olen menossa neuvolaan huomenna. I am going to the child health clinic tomorrow. Show more arrow right

Wiktionary

child health clinic Show more arrow right lastenneuvolaneuvolakäyntineuvolapalveluneuvolapsykologineuvolatätiäitiysneuvola Show more arrow right neuvoa +‎ -la Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

neuvolani

neuvolani

neuvolasi

neuvolasi

neuvolansa

neuvolansa

Par

-ta

neuvolaani

neuvoloitani

neuvolaasi

neuvoloitasi

neuvolaansa

neuvoloitansa / neuvoloitaan

Gen

-n

neuvolani

neuvoloitteni / neuvoloideni

neuvolasi

neuvoloittesi / neuvoloidesi

neuvolansa

neuvoloittensa / neuvoloidensa

Ill

mihin

neuvolaani

neuvoloihini

neuvolaasi

neuvoloihisi

neuvolaansa

neuvoloihinsa

Ine

-ssa

neuvolassani

neuvoloissani

neuvolassasi

neuvoloissasi

neuvolassansa / neuvolassaan

neuvoloissansa / neuvoloissaan

Ela

-sta

neuvolastani

neuvoloistani

neuvolastasi

neuvoloistasi

neuvolastansa / neuvolastaan

neuvoloistansa / neuvoloistaan

All

-lle

neuvolalleni

neuvoloilleni

neuvolallesi

neuvoloillesi

neuvolallensa / neuvolalleen

neuvoloillensa / neuvoloillean

Ade

-lla

neuvolallani

neuvoloillani

neuvolallasi

neuvoloillasi

neuvolallansa / neuvolallaan

neuvoloillansa / neuvoloillaan

Abl

-lta

neuvolaltani

neuvoloiltani

neuvolaltasi

neuvoloiltasi

neuvolaltansa / neuvolaltaan

neuvoloiltansa / neuvoloiltaan

Tra

-ksi

neuvolakseni

neuvoloikseni

neuvolaksesi

neuvoloiksesi

neuvolaksensa / neuvolakseen

neuvoloiksensa / neuvoloikseen

Ess

-na

neuvolanani

neuvoloinani

neuvolanasi

neuvoloinasi

neuvolanansa / neuvolanaan

neuvoloinansa / neuvoloinaan

Abe

-tta

neuvolattani

neuvoloittani

neuvolattasi

neuvoloittasi

neuvolattansa / neuvolattaan

neuvoloittansa / neuvoloittaan

Com

-ne

-

neuvoloineni

-

neuvoloinesi

-

neuvoloinensa / neuvoloineen

Singular

Plural

Nom

-

neuvolani

neuvolasi

neuvolansa

neuvolani

neuvolasi

neuvolansa

Par

-ta

neuvolaani

neuvolaasi

neuvolaansa

neuvoloitani

neuvoloitasi

neuvoloitansa / neuvoloitaan

Gen

-n

neuvolani

neuvolasi

neuvolansa

neuvoloitteni / neuvoloideni

neuvoloittesi / neuvoloidesi

neuvoloittensa / neuvoloidensa

Ill

mihin

neuvolaani

neuvolaasi

neuvolaansa

neuvoloihini

neuvoloihisi

neuvoloihinsa

Ine

-ssa

neuvolassani

neuvolassasi

neuvolassansa / neuvolassaan

neuvoloissani

neuvoloissasi

neuvoloissansa / neuvoloissaan

Ela

-sta

neuvolastani

neuvolastasi

neuvolastansa / neuvolastaan

neuvoloistani

neuvoloistasi

neuvoloistansa / neuvoloistaan

All

-lle

neuvolalleni

neuvolallesi

neuvolallensa / neuvolalleen

neuvoloilleni

neuvoloillesi

neuvoloillensa / neuvoloillean

Ade

-lla

neuvolallani

neuvolallasi

neuvolallansa / neuvolallaan

neuvoloillani

neuvoloillasi

neuvoloillansa / neuvoloillaan

Abl

-lta

neuvolaltani

neuvolaltasi

neuvolaltansa / neuvolaltaan

neuvoloiltani

neuvoloiltasi

neuvoloiltansa / neuvoloiltaan

Tra

-ksi

neuvolakseni

neuvolaksesi

neuvolaksensa / neuvolakseen

neuvoloikseni

neuvoloiksesi

neuvoloiksensa / neuvoloikseen

Ess

-na

neuvolanani

neuvolanasi

neuvolanansa / neuvolanaan

neuvoloinani

neuvoloinasi

neuvoloinansa / neuvoloinaan

Abe

-tta

neuvolattani

neuvolattasi

neuvolattansa / neuvolattaan

neuvoloittani

neuvoloittasi

neuvoloittansa / neuvoloittaan

Com

-ne

-

-

-

neuvoloineni

neuvoloinesi

neuvoloinensa / neuvoloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

neuvolamme

neuvolamme

neuvolanne

neuvolanne

neuvolansa

neuvolansa

Par

-ta

neuvolaamme

neuvoloitamme

neuvolaanne

neuvoloitanne

neuvolaansa

neuvoloitansa / neuvoloitaan

Gen

-n

neuvolamme

neuvoloittemme / neuvoloidemme

neuvolanne

neuvoloittenne / neuvoloidenne

neuvolansa

neuvoloittensa / neuvoloidensa

Ill

mihin

neuvolaamme

neuvoloihimme

neuvolaanne

neuvoloihinne

neuvolaansa

neuvoloihinsa

Ine

-ssa

neuvolassamme

neuvoloissamme

neuvolassanne

neuvoloissanne

neuvolassansa / neuvolassaan

neuvoloissansa / neuvoloissaan

Ela

-sta

neuvolastamme

neuvoloistamme

neuvolastanne

neuvoloistanne

neuvolastansa / neuvolastaan

neuvoloistansa / neuvoloistaan

All

-lle

neuvolallemme

neuvoloillemme

neuvolallenne

neuvoloillenne

neuvolallensa / neuvolalleen

neuvoloillensa / neuvoloillean

Ade

-lla

neuvolallamme

neuvoloillamme

neuvolallanne

neuvoloillanne

neuvolallansa / neuvolallaan

neuvoloillansa / neuvoloillaan

Abl

-lta

neuvolaltamme

neuvoloiltamme

neuvolaltanne

neuvoloiltanne

neuvolaltansa / neuvolaltaan

neuvoloiltansa / neuvoloiltaan

Tra

-ksi

neuvolaksemme

neuvoloiksemme

neuvolaksenne

neuvoloiksenne

neuvolaksensa / neuvolakseen

neuvoloiksensa / neuvoloikseen

Ess

-na

neuvolanamme

neuvoloinamme

neuvolananne

neuvoloinanne

neuvolanansa / neuvolanaan

neuvoloinansa / neuvoloinaan

Abe

-tta

neuvolattamme

neuvoloittamme

neuvolattanne

neuvoloittanne

neuvolattansa / neuvolattaan

neuvoloittansa / neuvoloittaan

Com

-ne

-

neuvoloinemme

-

neuvoloinenne

-

neuvoloinensa / neuvoloineen

Singular

Plural

Nom

-

neuvolamme

neuvolanne

neuvolansa

neuvolamme

neuvolanne

neuvolansa

Par

-ta

neuvolaamme

neuvolaanne

neuvolaansa

neuvoloitamme

neuvoloitanne

neuvoloitansa / neuvoloitaan

Gen

-n

neuvolamme

neuvolanne

neuvolansa

neuvoloittemme / neuvoloidemme

neuvoloittenne / neuvoloidenne

neuvoloittensa / neuvoloidensa

Ill

mihin

neuvolaamme

neuvolaanne

neuvolaansa

neuvoloihimme

neuvoloihinne

neuvoloihinsa

Ine

-ssa

neuvolassamme

neuvolassanne

neuvolassansa / neuvolassaan

neuvoloissamme

neuvoloissanne

neuvoloissansa / neuvoloissaan

Ela

-sta

neuvolastamme

neuvolastanne

neuvolastansa / neuvolastaan

neuvoloistamme

neuvoloistanne

neuvoloistansa / neuvoloistaan

All

-lle

neuvolallemme

neuvolallenne

neuvolallensa / neuvolalleen

neuvoloillemme

neuvoloillenne

neuvoloillensa / neuvoloillean

Ade

-lla

neuvolallamme

neuvolallanne

neuvolallansa / neuvolallaan

neuvoloillamme

neuvoloillanne

neuvoloillansa / neuvoloillaan

Abl

-lta

neuvolaltamme

neuvolaltanne

neuvolaltansa / neuvolaltaan

neuvoloiltamme

neuvoloiltanne

neuvoloiltansa / neuvoloiltaan

Tra

-ksi

neuvolaksemme

neuvolaksenne

neuvolaksensa / neuvolakseen

neuvoloiksemme

neuvoloiksenne

neuvoloiksensa / neuvoloikseen

Ess

-na

neuvolanamme

neuvolananne

neuvolanansa / neuvolanaan

neuvoloinamme

neuvoloinanne

neuvoloinansa / neuvoloinaan

Abe

-tta

neuvolattamme

neuvolattanne

neuvolattansa / neuvolattaan

neuvoloittamme

neuvoloittanne

neuvoloittansa / neuvoloittaan

Com

-ne

-

-

-

neuvoloinemme

neuvoloinenne

neuvoloinensa / neuvoloineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

lastenneuvola

lastenneuvolat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

lastenneuvolan

lastenneuvoloitten / lastenneuvoloiden

Ill

mihin

lastenneuvoloihin

Solve

Ine

-ssa

lastenneuvolassa

Solve

Ela

-sta

lastenneuvolasta

lastenneuvoloista

All

-lle

lastenneuvolalle

lastenneuvoloille

Ade

-lla

lastenneuvolalla

lastenneuvoloilla

Abl

-lta

lastenneuvolalta

lastenneuvoloilta

Tra

-ksi

lastenneuvolaksi

Solve

Ess

-na

lastenneuvoloina

Solve

Abe

-tta

lastenneuvolatta

lastenneuvoloitta

Com

-ne

-

lastenneuvoloine

Ins

-in

-

lastenneuvoloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lastenneuvola

lastenneuvolat

Par

-ta

Gen

-n

lastenneuvolan

lastenneuvoloitten / lastenneuvoloiden

Ill

mihin

lastenneuvoloihin

Ine

-ssa

lastenneuvolassa

Ela

-sta

lastenneuvolasta

lastenneuvoloista

All

-lle

lastenneuvolalle

lastenneuvoloille

Ade

-lla

lastenneuvolalla

lastenneuvoloilla

Abl

-lta

lastenneuvolalta

lastenneuvoloilta

Tra

-ksi

lastenneuvolaksi

Ess

-na

lastenneuvoloina

Abe

-tta

lastenneuvolatta

lastenneuvoloitta

Com

-ne

-

lastenneuvoloine

Ins

-in

-

lastenneuvoloin

Singular

Plural

Nom

-

lapsi

lapset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

lapsen

lasten / lapsien

Ill

mihin

lapsiin

Solve

Ine

-ssa

lapsessa

Solve

Ela

-sta

lapsesta

lapsista

All

-lle

lapselle

lapsille

Ade

-lla

lapsella

lapsilla

Abl

-lta

lapselta

lapsilta

Tra

-ksi

lapseksi

Solve

Ess

-na

lapsina

Solve

Abe

-tta

lapsetta

lapsitta

Com

-ne

-

lapsine

Ins

-in

-

lapsin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lapsi

lapset

Par

-ta

Gen

-n

lapsen

lasten / lapsien

Ill

mihin

lapsiin

Ine

-ssa

lapsessa

Ela

-sta

lapsesta

lapsista

All

-lle

lapselle

lapsille

Ade

-lla

lapsella

lapsilla

Abl

-lta

lapselta

lapsilta

Tra

-ksi

lapseksi

Ess

-na

lapsina

Abe

-tta

lapsetta

lapsitta

Com

-ne

-

lapsine

Ins

-in

-

lapsin

Singular

Plural

Nom

-

neuvo

neuvot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

neuvon

neuvojen

Ill

mihin

neuvoihin

Solve

Ine

-ssa

neuvossa

Solve

Ela

-sta

neuvosta

neuvoista

All

-lle

neuvolle

neuvoille

Ade

-lla

neuvolla

neuvoilla

Abl

-lta

neuvolta

neuvoilta

Tra

-ksi

neuvoksi

Solve

Ess

-na

neuvoina

Solve

Abe

-tta

neuvotta

neuvoitta

Com

-ne

-

neuvoine

Ins

-in

-

neuvoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

neuvo

neuvot

Par

-ta

Gen

-n

neuvon

neuvojen

Ill

mihin

neuvoihin

Ine

-ssa

neuvossa

Ela

-sta

neuvosta

neuvoista

All

-lle

neuvolle

neuvoille

Ade

-lla

neuvolla

neuvoilla

Abl

-lta

neuvolta

neuvoilta

Tra

-ksi

neuvoksi

Ess

-na

neuvoina

Abe

-tta

neuvotta

neuvoitta

Com

-ne

-

neuvoine

Ins

-in

-

neuvoin

Singular

Plural

Nom

-

lassa

lassat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

lassan

lassojen

Ill

mihin

lassoihin

Solve

Ine

-ssa

lassassa

Solve

Ela

-sta

lassasta

lassoista

All

-lle

lassalle

lassoille

Ade

-lla

lassalla

lassoilla

Abl

-lta

lassalta

lassoilta

Tra

-ksi

lassaksi

Solve

Ess

-na

lassoina

Solve

Abe

-tta

lassatta

lassoitta

Com

-ne

-

lassoine

Ins

-in

-

lassoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lassa

lassat

Par

-ta

Gen

-n

lassan

lassojen

Ill

mihin

lassoihin

Ine

-ssa

lassassa

Ela

-sta

lassasta

lassoista

All

-lle

lassalle

lassoille

Ade

-lla

lassalla

lassoilla

Abl

-lta

lassalta

lassoilta

Tra

-ksi

lassaksi

Ess

-na

lassoina

Abe

-tta

lassatta

lassoitta

Com

-ne

-

lassoine

Ins

-in

-

lassoin

Singular

Plural

Nom

-

neuvola

neuvolat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

neuvolan

neuvoloitten / neuvoloiden

Ill

mihin

neuvoloihin

Solve

Ine

-ssa

neuvolassa

Solve

Ela

-sta

neuvolasta

neuvoloista

All

-lle

neuvolalle

neuvoloille

Ade

-lla

neuvolalla

neuvoloilla

Abl

-lta

neuvolalta

neuvoloilta

Tra

-ksi

neuvolaksi

Solve

Ess

-na

neuvoloina

Solve

Abe

-tta

neuvolatta

neuvoloitta

Com

-ne

-

neuvoloine

Ins

-in

-

neuvoloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

neuvola

neuvolat

Par

-ta

Gen

-n

neuvolan

neuvoloitten / neuvoloiden

Ill

mihin

neuvoloihin

Ine

-ssa

neuvolassa

Ela

-sta

neuvolasta

neuvoloista

All

-lle

neuvolalle

neuvoloille

Ade

-lla

neuvolalla

neuvoloilla

Abl

-lta

neuvolalta

neuvoloilta

Tra

-ksi

neuvolaksi

Ess

-na

neuvoloina

Abe

-tta

neuvolatta

neuvoloitta

Com

-ne

-

neuvoloine

Ins

-in

-

neuvoloin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept