logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

laittaa, verb

Word analysis
laitetaan

laitetaan

laittaa

Verb, Passive Indicative Present Pe4

laite

Noun, Singular Nominative

+ taka

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Wiktionary

(transitive) to put, set, place (transitive, ~ ruokaa) to prepare food Show more arrow right (to put, set, place): panna, pistää Show more arrow right laittaa kylmäksi (“to kill”) laittaa päälle (“to turn onswitch on”) laittaa pois päältä (“to turn offswitch off”) laittaa takaisin (“to put back (something)”) Nouns laitelaitoslaitto Verbs factitive laitattaafrequentative laitellareflexive laittautua Show more arrow right From Proto-Finnic laittadak (“to place”), derived from Proto-Germanic lagjaną (“to lay”). From Proto-Finnic laittadak (“to criticize”). Show more arrow right
to put laittaa, esittää, asettaa, panna, saattaa, pistää
to set asettaa, säätää, valita, määrätä, laittaa, virittää
to cook kokata, valmistaa, keittää, laittaa, kypsyä, kypsetä
to lay asettaa, laatia, määrätä, laskea, panna, laittaa
to stick pysyä, tarttua, kiinnittää, pistää, törröttää, laittaa
to fix korjata, kiinnittää, päättää, asentaa, hoitaa, laittaa
to stick down laittaa, kiinnittää, liimata kiinni, panna
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; opensubtitles2 Laitettu jo. With the vaccine? Tänään laitettu. Fresh today. Laitoin ruoan uuniin. I put the food in the oven. Laita se pois. Put it away. Laita se alas. Put the goddamn frying pan down. Laita se pois! Put it down! Laita ase pois. Just put the gun down. Laita ne tähän! Put it here! Laita vauva sisääni. Put a baby in me, Marshall. Laita TV päälle. Put the telly on. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

laitan

en laita

ii

laitat

et laita

iii

laittaa

ei laita

Plural

Positive

Negative

i

laitamme / laitetaan

emme laita / ei laiteta

ii

laitatte

ette laita

iii

laittavat

eivät laita

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

laitoin

en laittanut

ii

laitoit

et laittanut

iii

laittoi

ei laittanut

Plural

Positive

Negative

i

laitoimme / laitettiin

emme laittaneet / ei laitettu

ii

laitoitte

ette laittaneet

iii

laittoivat

eivät laittaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen laittanut

en ole laittanut

ii

olet laittanut

et ole laittanut

iii

on laittanut

ei ole laittanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme laittaneet

emme ole laittaneet

ii

olette laittaneet

ette ole laittaneet

iii

ovat laittaneet

eivät ole laittaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin laittanut

en ollut laittanut

ii

olit laittanut

et ollut laittanut

iii

oli laittanut

ei ollut laittanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme laittaneet

emme olleet laittaneet

ii

olitte laittaneet

ette olleet laittaneet

iii

olivat laittaneet

eivät olleet laittaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

laittaisin

en laittaisi

ii

laittaisit

et laittaisi

iii

laittaisi

ei laittaisi

Plural

Positive

Negative

i

laittaisimme

emme laittaisi

ii

laittaisitte

ette laittaisi

iii

laittaisivat

eivät laittaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin laittanut

en olisi laittanut

ii

olisit laittanut

et olisi laittanut

iii

olisi laittanut

ei olisi laittanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme laittaneet

emme olisi laittaneet

ii

olisitte laittaneet

ette olisi laittaneet

iii

olisivat laittaneet

eivät olisi laittaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

laittanen

en laittane

ii

laittanet

et laittane

iii

laittanee

ei laittane

Plural

Positive

Negative

i

laittanemme

emme laittane

ii

laittanette

ette laittane

iii

laittanevat

eivät laittane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen laittanut

en liene laittanut

ii

lienet laittanut

et liene laittanut

iii

lienee laittanut

ei liene laittanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme laittaneet

emme liene laittaneet

ii

lienette laittaneet

ette liene laittaneet

iii

lienevät laittaneet

eivät liene laittaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

laita

iii

laittakoon

Plural

i

laittakaamme

ii

laittakaa

iii

laittakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

laittaa

Tra

-ksi

laittaaksensa / laittaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

laittaessa

Ins

-in

laittaen

Ine

-ssa

laitettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

laittamaan

Ine

-ssa

laittamassa

Ela

-sta

laittamasta

Ade

-lla

laittamalla

Abe

-tta

laittamatta

Ins

-in

laittaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

laittaminen

Par

-ta

laittamista

Infinitive V

laittamaisillaan / laittamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

laitetaan

ei laiteta

Imperfect

laitettiin

ei laitettu

Potential

laitettaneen

ei laitettane

Conditional

laitettaisiin

ei laitettaisi

Imperative Present

laitettakoon

älköön laitettako

Imperative Perfect

olkoon laitettu

älköön laitettu

Positive

Negative

Present

laitetaan

ei laiteta

Imperfect

laitettiin

ei laitettu

Potential

laitettaneen

ei laitettane

Conditional

laitettaisiin

ei laitettaisi

Imperative Present

laitettakoon

älköön laitettako

Imperative Perfect

olkoon laitettu

älköön laitettu

Participle

Active

Passive

1st

laittava

laitettava

2nd

laittanut

laitettu

3rd

laittama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

laitetta

laitteita / laittehia

Gen

-n

laitteen

laitteitten / laitteiden / laittehien / laittehitten

Ill

mihin

laitteeseen

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Ine

-ssa

laitteessa

laittehissa / laitteissa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

laittehiksi / laitteiksi

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

laitetta

laitteita / laittehia

Gen

-n

laitteen

laitteitten / laitteiden / laittehien / laittehitten

Ill

mihin

laitteeseen

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Ine

-ssa

laitteessa

laittehissa / laitteissa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

laittehiksi / laitteiksi

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

device laite, keino, juoni, vehje, temppu, tehokeino
unit yksikkö, laite, laitteisto, elementti, kaluste, ykkönen
appliance laite, väline, koje, apuneuvo
gadget vempain, laite, vehje
ride matka, kyyti, ajomatka, ajelu, laite, ratsastusretki
contrivance värkki, kekseliäisyys, koje, päähänpisto, laite, keksintö
contraption härveli, vehje, häkkyrä, hökötys, laite
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus 7.0; OpenSubtitles2018.v3; support.google; eurlex-diff-2018-06-20; Paracrawl 1.1; Opus.fi; Europarl; Europarl v7, sentence 434311.; Tatoeba.fi Tämä laite on rikki. This device is broken. Laite halusi niin. The machine wanted me here. Tämä on Bns-luokan laite. This is a Class B equipment. Apexns-EKGns-laite. Apex cardiograph ( vibrocardiograph ). Ostin uuden laitteen eilen. I bought a new device yesterday. Laite on vanha, mutta se toimii edelleen moitteettomasti. The device is old, but it still works perfectly. Hienompi kuin Nemos-laite Disneylandissa. This is cooler than the nemo ride at Disneyland. Laitteita on mökissä paljon. There are a lot of devices in the cottage. Siinä on laitettakin lisänä. There is additional equipment in it. Ostin uuden tietokoneen, koska vanha laite oli liian hidas. I bought a new computer because the old device was too slow. Show more arrow right

Wiktionary

apparatus, device (colloquial) ride (amusement ride, in amusement parks) Show more arrow right (amusement ride): huvipuistolaite Show more arrow right laittaa +‎ -e Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitteeni

laitteeni

laitteesi

laitteesi

laitteensa

laitteensa

Par

-ta

laitettani

laitteitani / laittehiani

laitettasi

laitteitasi / laittehiasi

laitettansa / laitettaan

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteeni

laitteitteni / laitteideni / laittehieni / laittehitteni

laitteesi

laitteittesi / laitteidesi / laittehiesi / laittehittesi

laitteensa

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseeni

laitteisiini / laitteihini / laittehisini

laitteeseesi

laitteisiisi / laitteihisi / laittehisisi

laitteeseensa

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessani

laittehissani / laitteissani

laitteessasi

laittehissasi / laitteissasi

laitteessansa / laitteessaan

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestani

laittehistani / laitteistani

laitteestasi

laittehistasi / laitteistasi

laitteestansa / laitteestaan

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteelleni

laittehilleni / laitteilleni

laitteellesi

laittehillesi / laitteillesi

laitteellensa / laitteelleen

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellani

laittehillani / laitteillani

laitteellasi

laittehillasi / laitteillasi

laitteellansa / laitteellaan

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltani

laittehiltani / laitteiltani

laitteeltasi

laittehiltasi / laitteiltasi

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteekseni

laittehikseni / laitteikseni

laitteeksesi

laittehiksesi / laitteiksesi

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenani

laittehinani / laitteinani

laitteenasi

laittehinasi / laitteinasi

laitteenansa / laitteenaan

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettani

laittehittani / laitteittani

laitteettasi

laittehittasi / laitteittasi

laitteettansa / laitteettaan

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

laittehineni / laitteineni

-

laittehinesi / laitteinesi

-

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Singular

Plural

Nom

-

laitteeni

laitteesi

laitteensa

laitteeni

laitteesi

laitteensa

Par

-ta

laitettani

laitettasi

laitettansa / laitettaan

laitteitani / laittehiani

laitteitasi / laittehiasi

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteeni

laitteesi

laitteensa

laitteitteni / laitteideni / laittehieni / laittehitteni

laitteittesi / laitteidesi / laittehiesi / laittehittesi

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseeni

laitteeseesi

laitteeseensa

laitteisiini / laitteihini / laittehisini

laitteisiisi / laitteihisi / laittehisisi

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessani

laitteessasi

laitteessansa / laitteessaan

laittehissani / laitteissani

laittehissasi / laitteissasi

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestani

laitteestasi

laitteestansa / laitteestaan

laittehistani / laitteistani

laittehistasi / laitteistasi

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteelleni

laitteellesi

laitteellensa / laitteelleen

laittehilleni / laitteilleni

laittehillesi / laitteillesi

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellani

laitteellasi

laitteellansa / laitteellaan

laittehillani / laitteillani

laittehillasi / laitteillasi

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltani

laitteeltasi

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltani / laitteiltani

laittehiltasi / laitteiltasi

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteekseni

laitteeksesi

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseni / laitteikseni

laittehiksesi / laitteiksesi

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenani

laitteenasi

laitteenansa / laitteenaan

laittehinani / laitteinani

laittehinasi / laitteinasi

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettani

laitteettasi

laitteettansa / laitteettaan

laittehittani / laitteittani

laittehittasi / laitteittasi

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

-

-

laittehineni / laitteineni

laittehinesi / laitteinesi

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitteemme

laitteemme

laitteenne

laitteenne

laitteensa

laitteensa

Par

-ta

laitettamme

laitteitamme / laittehiamme

laitettanne

laitteitanne / laittehianne

laitettansa / laitettaan

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteemme

laitteittemme / laitteidemme / laittehiemme / laittehittemme

laitteenne

laitteittenne / laitteidenne / laittehienne / laittehittenne

laitteensa

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseemme

laitteisiimme / laitteihimme / laittehisimme

laitteeseenne

laitteisiinne / laitteihinne / laittehisinne

laitteeseensa

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessamme

laittehissamme / laitteissamme

laitteessanne

laittehissanne / laitteissanne

laitteessansa / laitteessaan

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestamme

laittehistamme / laitteistamme

laitteestanne

laittehistanne / laitteistanne

laitteestansa / laitteestaan

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteellemme

laittehillemme / laitteillemme

laitteellenne

laittehillenne / laitteillenne

laitteellensa / laitteelleen

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellamme

laittehillamme / laitteillamme

laitteellanne

laittehillanne / laitteillanne

laitteellansa / laitteellaan

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltamme

laittehiltamme / laitteiltamme

laitteeltanne

laittehiltanne / laitteiltanne

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteeksemme

laittehiksemme / laitteiksemme

laitteeksenne

laittehiksenne / laitteiksenne

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenamme

laittehinamme / laitteinamme

laitteenanne

laittehinanne / laitteinanne

laitteenansa / laitteenaan

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettamme

laittehittamme / laitteittamme

laitteettanne

laittehittanne / laitteittanne

laitteettansa / laitteettaan

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

laittehinemme / laitteinemme

-

laittehinenne / laitteinenne

-

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Singular

Plural

Nom

-

laitteemme

laitteenne

laitteensa

laitteemme

laitteenne

laitteensa

Par

-ta

laitettamme

laitettanne

laitettansa / laitettaan

laitteitamme / laittehiamme

laitteitanne / laittehianne

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteemme

laitteenne

laitteensa

laitteittemme / laitteidemme / laittehiemme / laittehittemme

laitteittenne / laitteidenne / laittehienne / laittehittenne

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseemme

laitteeseenne

laitteeseensa

laitteisiimme / laitteihimme / laittehisimme

laitteisiinne / laitteihinne / laittehisinne

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessamme

laitteessanne

laitteessansa / laitteessaan

laittehissamme / laitteissamme

laittehissanne / laitteissanne

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestamme

laitteestanne

laitteestansa / laitteestaan

laittehistamme / laitteistamme

laittehistanne / laitteistanne

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteellemme

laitteellenne

laitteellensa / laitteelleen

laittehillemme / laitteillemme

laittehillenne / laitteillenne

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellamme

laitteellanne

laitteellansa / laitteellaan

laittehillamme / laitteillamme

laittehillanne / laitteillanne

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltamme

laitteeltanne

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltamme / laitteiltamme

laittehiltanne / laitteiltanne

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteeksemme

laitteeksenne

laitteeksensa / laitteekseen

laittehiksemme / laitteiksemme

laittehiksenne / laitteiksenne

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenamme

laitteenanne

laitteenansa / laitteenaan

laittehinamme / laitteinamme

laittehinanne / laitteinanne

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettamme

laitteettanne

laitteettansa / laitteettaan

laittehittamme / laitteittamme

laittehittanne / laitteittanne

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

-

-

laittehinemme / laitteinemme

laittehinenne / laitteinenne

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

rear taka-
back selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka-
backward takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka-
posterior taka-, taempi
tail perä-, taka-
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; ParaCrawl Parallel Corpus, sentence 7890.; Tampere University of Technology Parallel Corpus; Europarl, sentence 45682.; OPUS 100 parallel corpus Taka oli täysin likainen. The back was completely dirty. Hänen nimensä on Taka. Her name is Taka.. Onko joku taassa? Is anyone here? Taalla sataa usein. It often rains here. Siirrä auto taassa. Move the car at the back. Onko kukaan taassa? Is anyone back here? Taalla olen. am here. Sama taalla. Same here. Takasi on paljon tilaa leikkiä. There is a lot of space to play at the back. Laita tavarat taassa. Put the things at the back. Show more arrow right

Wiktionary

(rare, poetic) the backside. In the expression omasta takaa the word refers to self-support. Fin:Meillä on lakanat omasta takaa.Eng:We have our own bedsheets.Fin:Hyvä, että meillä on juomavettä omasta takaa!Eng:Good that we have our own supply of drinking water! Show more arrow right Adjectives taempitakainentakimmainen Adverbs see the inflection table. Nouns taustausta Prefixes taka- Verbs taannehtiataantuataatataetataittaataittua Show more arrow right From Proto-Finnic taka, from Proto-Uralic taka. Show more arrow right

Wikipedia

Taka
myös Toke, atolli Marshallinsaarilla Bangladeshin taka
Bangladeshin rahayksikkö Jussi Taka
(s. 1993), suomalainen lumilautailija Maija Taka (1912–1984), suomalainen lääkäri, tietokirjailija, pakinoitsija ja terveyskasvattaja Suzuka Taka (s. 1996), japanilainen jääkiekkoilija.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takani

takani

takasi

takasi

takansa

takansa

Par

-ta

takaani

takojani

takaasi

takojasi

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takojeni

takasi

takojesi

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaani

takoihini

takaasi

takoihisi

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taoissani / ta’oissani

taassasi / ta’assasi

taoissasi / ta’oissasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taoistani / ta’oistani

taastasi / ta’astasi

taoistasi / ta’oistasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taoilleni / ta’oilleni

taallesi / ta’allesi

taoillesi / ta’oillesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taoillani / ta’oillani

taallasi / ta’allasi

taoillasi / ta’oillasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taoiltani / ta’oiltani

taaltasi / ta’altasi

taoiltasi / ta’oiltasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taoikseni / ta’oikseni

taaksesi / ta’aksesi

taoiksesi / ta’oiksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takoinani

takanasi

takoinasi

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taoittani / ta’oittani

taattasi / ta’attasi

taoittasi / ta’oittasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoineni

-

takoinesi

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takani

takasi

takansa

takani

takasi

takansa

Par

-ta

takaani

takaasi

takaansa

takojani

takojasi

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takasi

takansa

takojeni

takojesi

takojensa

Ill

mihin

takaani

takaasi

takaansa

takoihini

takoihisi

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taassasi / ta’assasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissani / ta’oissani

taoissasi / ta’oissasi

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taastasi / ta’astasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistani / ta’oistani

taoistasi / ta’oistasi

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taallesi / ta’allesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoilleni / ta’oilleni

taoillesi / ta’oillesi

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taallasi / ta’allasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillani / ta’oillani

taoillasi / ta’oillasi

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taaltasi / ta’altasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltani / ta’oiltani

taoiltasi / ta’oiltasi

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taaksesi / ta’aksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseni / ta’oikseni

taoiksesi / ta’oiksesi

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takanasi

takanansa / takanaan

takoinani

takoinasi

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taattasi / ta’attasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittani / ta’oittani

taoittasi / ta’oittasi

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoineni

takoinesi

takoinensa / takoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takamme

takanne

takanne

takansa

takansa

Par

-ta

takaamme

takojamme

takaanne

takojanne

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takojemme

takanne

takojenne

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takoihimme

takaanne

takoihinne

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taoissamme / ta’oissamme

taassanne / ta’assanne

taoissanne / ta’oissanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taoistamme / ta’oistamme

taastanne / ta’astanne

taoistanne / ta’oistanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taoillemme / ta’oillemme

taallenne / ta’allenne

taoillenne / ta’oillenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taoillamme / ta’oillamme

taallanne / ta’allanne

taoillanne / ta’oillanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taoiltamme / ta’oiltamme

taaltanne / ta’altanne

taoiltanne / ta’oiltanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taoiksemme / ta’oiksemme

taaksenne / ta’aksenne

taoiksenne / ta’oiksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takoinamme

takananne

takoinanne

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taoittamme / ta’oittamme

taattanne / ta’attanne

taoittanne / ta’oittanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoinemme

-

takoinenne

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takanne

takansa

takamme

takanne

takansa

Par

-ta

takaamme

takaanne

takaansa

takojamme

takojanne

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takanne

takansa

takojemme

takojenne

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takaanne

takaansa

takoihimme

takoihinne

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taassanne / ta’assanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissamme / ta’oissamme

taoissanne / ta’oissanne

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taastanne / ta’astanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistamme / ta’oistamme

taoistanne / ta’oistanne

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taallenne / ta’allenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillemme / ta’oillemme

taoillenne / ta’oillenne

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taallanne / ta’allanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillamme / ta’oillamme

taoillanne / ta’oillanne

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taaltanne / ta’altanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltamme / ta’oiltamme

taoiltanne / ta’oiltanne

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taaksenne / ta’aksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoiksemme / ta’oiksemme

taoiksenne / ta’oiksenne

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takananne

takanansa / takanaan

takoinamme

takoinanne

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taattanne / ta’attanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittamme / ta’oittamme

taoittanne / ta’oittanne

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoinemme

takoinenne

takoinensa / takoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept