logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

krapulainen, adjective

Word analysis
krapulaista

krapulaista

krapulainen

Adjective, Singular Partitive

krapu

Noun, Singular Nominative

+ laki

Noun, Singular Elative

krapu

Noun, Singular Nominative

+ laki

Noun, Plural Elative

Report an issue

Wiktionary

hung over, crapulous, crapulent Show more arrow right In Finnish the word "krapula" and its derivatives refer exclusively to the state of hangover, whereas in English "crapula" refers more widely to the consequences of overdrinking and overeating. Show more arrow right krapula (“hangover”) +‎ -inen (“-ish”) Show more arrow right
hangover
kind of hangover
Show more arrow right
Tatoeba Parallel Corpus, Sentence ID: 10039058; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; EUbookshop En voi yleensä sietää krapulaista seuraavana päivänä. English: I usually can't stand a hungover person the next day. Krapulaisia miehiä. You have hangovers. Vaikutti krapulaiselta. He may have been hung over. Koska näytät krapulaiselta. 'Cause you look pretty hungover. Itse et näytä krapulaiselta. Yeah, well, you don't look worse than I am. Näytät tosi krapulaiselta, isä. You look really hungover, Dad. Surfaus ei onnistu krapulaisena. You can't surf when you' re hung- over. Menetkö luostariin krapulaisena? How will you feel, entering monastery hungover? Hän tunsi olonsa hyvin krapulaiseksi aamulla. He felt very hangover-ish in the morning. Toinen puoli tuli myöhässä krapulaisena. The other half showed up late and hungover. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

krapulainen

krapulaiset

Par

-ta

krapulaista

krapulaisia

Gen

-n

krapulaisen

krapulaisien / krapulaisten

Ill

mihin

krapulaiseen

krapulaisiin

Ine

-ssa

krapulaisessa

krapulaisissa

Ela

-sta

krapulaisesta

krapulaisista

All

-lle

krapulaiselle

krapulaisille

Ade

-lla

krapulaisella

krapulaisilla

Abl

-lta

krapulaiselta

krapulaisilta

Tra

-ksi

krapulaiseksi

krapulaisiksi

Ess

-na

krapulaisena / krapulaisna

krapulaisina

Abe

-tta

krapulaisetta

krapulaisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

krapulaisin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

krapulainen

krapulaiset

Par

-ta

krapulaista

krapulaisia

Gen

-n

krapulaisen

krapulaisien / krapulaisten

Ill

mihin

krapulaiseen

krapulaisiin

Ine

-ssa

krapulaisessa

krapulaisissa

Ela

-sta

krapulaisesta

krapulaisista

All

-lle

krapulaiselle

krapulaisille

Ade

-lla

krapulaisella

krapulaisilla

Abl

-lta

krapulaiselta

krapulaisilta

Tra

-ksi

krapulaiseksi

krapulaisiksi

Ess

-na

krapulaisena / krapulaisna

krapulaisina

Abe

-tta

krapulaisetta

krapulaisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

krapulaisin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

krapulaisempi

krapulaisemmat

Par

-ta

krapulaisempaa

krapulaisempia

Gen

-n

krapulaisemman

krapulaisempien

Ill

mihin

krapulaisempiin

krapulaisempiin

Ine

-ssa

krapulaisemmassa

krapulaisemmissa

Ela

-sta

krapulaisemmasta

krapulaisemmista

All

-lle

krapulaisemmalle

krapulaisemmille

Ade

-lla

krapulaisemmalla

krapulaisemmilla

Abl

-lta

krapulaisemmalta

krapulaisemmilta

Tra

-ksi

krapulaisemmaksi

krapulaisemmiksi

Ess

-na

krapulaisempana

krapulaisempina

Abe

-tta

krapulaisemmatta

krapulaisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

krapulaisemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

krapulaisempi

krapulaisemmat

Par

-ta

krapulaisempaa

krapulaisempia

Gen

-n

krapulaisemman

krapulaisempien

Ill

mihin

krapulaisempiin

krapulaisempiin

Ine

-ssa

krapulaisemmassa

krapulaisemmissa

Ela

-sta

krapulaisemmasta

krapulaisemmista

All

-lle

krapulaisemmalle

krapulaisemmille

Ade

-lla

krapulaisemmalla

krapulaisemmilla

Abl

-lta

krapulaisemmalta

krapulaisemmilta

Tra

-ksi

krapulaisemmaksi

krapulaisemmiksi

Ess

-na

krapulaisempana

krapulaisempina

Abe

-tta

krapulaisemmatta

krapulaisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

krapulaisemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

krapulaisin

krapulaisimmat

Par

-ta

krapulaisinta

krapulaisimpia

Gen

-n

krapulaisimman

krapulaisinten / krapulaisimpien

Ill

mihin

krapulaisimpaan

krapulaisimpiin

Ine

-ssa

krapulaisimmassa

krapulaisimmissa

Ela

-sta

krapulaisimmasta

krapulaisimmista

All

-lle

krapulaisimmalle

krapulaisimmille

Ade

-lla

krapulaisimmalla

krapulaisimmilla

Abl

-lta

krapulaisimmalta

krapulaisimmilta

Tra

-ksi

krapulaisimmaksi

krapulaisimmiksi

Ess

-na

krapulaisimpana

krapulaisimpina

Abe

-tta

krapulaisimmatta

krapulaisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

krapulaisimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

krapulaisin

krapulaisimmat

Par

-ta

krapulaisinta

krapulaisimpia

Gen

-n

krapulaisimman

krapulaisinten / krapulaisimpien

Ill

mihin

krapulaisimpaan

krapulaisimpiin

Ine

-ssa

krapulaisimmassa

krapulaisimmissa

Ela

-sta

krapulaisimmasta

krapulaisimmista

All

-lle

krapulaisimmalle

krapulaisimmille

Ade

-lla

krapulaisimmalla

krapulaisimmilla

Abl

-lta

krapulaisimmalta

krapulaisimmilta

Tra

-ksi

krapulaisimmaksi

krapulaisimmiksi

Ess

-na

krapulaisimpana

krapulaisimpina

Abe

-tta

krapulaisimmatta

krapulaisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

krapulaisimmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

krapu

kravut

Par

-ta

krapua

krapuja

Gen

-n

kravun

krapujen

Ill

mihin

krapuun

krapuihin

Ine

-ssa

kravussa

kravuissa

Ela

-sta

kravusta

kravuista

All

-lle

kravulle

kravuille

Ade

-lla

kravulla

kravuilla

Abl

-lta

kravulta

kravuilta

Tra

-ksi

kravuksi

kravuiksi

Ess

-na

krapuna

krapuina

Abe

-tta

kravutta

kravuitta

Com

-ne

-

krapuine

Ins

-in

-

kravuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

krapu

kravut

Par

-ta

krapua

krapuja

Gen

-n

kravun

krapujen

Ill

mihin

krapuun

krapuihin

Ine

-ssa

kravussa

kravuissa

Ela

-sta

kravusta

kravuista

All

-lle

kravulle

kravuille

Ade

-lla

kravulla

kravuilla

Abl

-lta

kravulta

kravuilta

Tra

-ksi

kravuksi

kravuiksi

Ess

-na

krapuna

krapuina

Abe

-tta

kravutta

kravuitta

Com

-ne

-

krapuine

Ins

-in

-

kravuin

crayfish rapu, jokirapu, krapu
Cancer
Cancer
Crab
Show more arrow right
jw2019; Europarl; Tatoeba; JRC-Acquis; ParaCrawl Corpus; Literature; OpenSubtitles Krapu Vuohi. Cancer the Crab Goat. Krapu ui hitaasti joen pohjassa. The crayfish swims slowly on the riverbed. Krapu on osa makean veden ekosysteemiä. The crayfish is a part of the freshwater ecosystem. Krapu ui hitaasti mutta varmasti kohti rantaa. The crayfish was slowly but surely swimming towards the shore. Tutkintovastaava Minna Elomaans-Krapu. Minna Elomaa-Krapu, Head of Degree Programme. Et sinä mikään amiraali ole, senkin krapu. “You're no admiral, you — shrimp.”. Hei, katso, tuolla on iso krapu! Se on varmasti herkullinen. Hey, look, there is a big crayfish over there! It must be delicious. Metsässä on paljon rapuja ja krapuja. There are many crabs and crayfish in the forest. Teksti: Marko Krapus-21 kilometriä polkuja, suota ja kallioita. Text: Marko Krapu – 21 kilometers of paths, swamps and rocks. Tuo vanha krapu on rohkea ja käsittelee taitavasti hyviä pistoolejansa... The crayfish is brave, and skilful too, and he has good pistols. Show more arrow right

Wiktionary

(dialectal) crayfish (archaic) crab Show more arrow right rapu Show more arrow right maakrapu Show more arrow right Original form of rapu (see it for more). Show more arrow right

Wikipedia

Cancer (constellation) Cancer is one of the twelve constellations of the zodiac and is located in the Northern celestial hemisphere. Its name is Latin for crab and it is commonly represented as one. Its astrological symbol is♋. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

krapuni

krapuni

krapusi

krapusi

krapunsa

krapunsa

Par

-ta

krapuani

krapujani

krapuasi

krapujasi

krapuansa / krapuaan

krapujansa / krapujaan

Gen

-n

krapuni

krapujeni

krapusi

krapujesi

krapunsa

krapujensa

Ill

mihin

krapuuni

krapuihini

krapuusi

krapuihisi

krapuunsa

krapuihinsa

Ine

-ssa

kravussani

kravuissani

kravussasi

kravuissasi

kravussansa / kravussaan

kravuissansa / kravuissaan

Ela

-sta

kravustani

kravuistani

kravustasi

kravuistasi

kravustansa / kravustaan

kravuistansa / kravuistaan

All

-lle

kravulleni

kravuilleni

kravullesi

kravuillesi

kravullensa / kravulleen

kravuillensa / kravuillean

Ade

-lla

kravullani

kravuillani

kravullasi

kravuillasi

kravullansa / kravullaan

kravuillansa / kravuillaan

Abl

-lta

kravultani

kravuiltani

kravultasi

kravuiltasi

kravultansa / kravultaan

kravuiltansa / kravuiltaan

Tra

-ksi

kravukseni

kravuikseni

kravuksesi

kravuiksesi

kravuksensa / kravukseen

kravuiksensa / kravuikseen

Ess

-na

krapunani

krapuinani

krapunasi

krapuinasi

krapunansa / krapunaan

krapuinansa / krapuinaan

Abe

-tta

kravuttani

kravuittani

kravuttasi

kravuittasi

kravuttansa / kravuttaan

kravuittansa / kravuittaan

Com

-ne

-

krapuineni

-

krapuinesi

-

krapuinensa / krapuineen

Singular

Plural

Nom

-

krapuni

krapusi

krapunsa

krapuni

krapusi

krapunsa

Par

-ta

krapuani

krapuasi

krapuansa / krapuaan

krapujani

krapujasi

krapujansa / krapujaan

Gen

-n

krapuni

krapusi

krapunsa

krapujeni

krapujesi

krapujensa

Ill

mihin

krapuuni

krapuusi

krapuunsa

krapuihini

krapuihisi

krapuihinsa

Ine

-ssa

kravussani

kravussasi

kravussansa / kravussaan

kravuissani

kravuissasi

kravuissansa / kravuissaan

Ela

-sta

kravustani

kravustasi

kravustansa / kravustaan

kravuistani

kravuistasi

kravuistansa / kravuistaan

All

-lle

kravulleni

kravullesi

kravullensa / kravulleen

kravuilleni

kravuillesi

kravuillensa / kravuillean

Ade

-lla

kravullani

kravullasi

kravullansa / kravullaan

kravuillani

kravuillasi

kravuillansa / kravuillaan

Abl

-lta

kravultani

kravultasi

kravultansa / kravultaan

kravuiltani

kravuiltasi

kravuiltansa / kravuiltaan

Tra

-ksi

kravukseni

kravuksesi

kravuksensa / kravukseen

kravuikseni

kravuiksesi

kravuiksensa / kravuikseen

Ess

-na

krapunani

krapunasi

krapunansa / krapunaan

krapuinani

krapuinasi

krapuinansa / krapuinaan

Abe

-tta

kravuttani

kravuttasi

kravuttansa / kravuttaan

kravuittani

kravuittasi

kravuittansa / kravuittaan

Com

-ne

-

-

-

krapuineni

krapuinesi

krapuinensa / krapuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

krapumme

krapumme

krapunne

krapunne

krapunsa

krapunsa

Par

-ta

krapuamme

krapujamme

krapuanne

krapujanne

krapuansa / krapuaan

krapujansa / krapujaan

Gen

-n

krapumme

krapujemme

krapunne

krapujenne

krapunsa

krapujensa

Ill

mihin

krapuumme

krapuihimme

krapuunne

krapuihinne

krapuunsa

krapuihinsa

Ine

-ssa

kravussamme

kravuissamme

kravussanne

kravuissanne

kravussansa / kravussaan

kravuissansa / kravuissaan

Ela

-sta

kravustamme

kravuistamme

kravustanne

kravuistanne

kravustansa / kravustaan

kravuistansa / kravuistaan

All

-lle

kravullemme

kravuillemme

kravullenne

kravuillenne

kravullensa / kravulleen

kravuillensa / kravuillean

Ade

-lla

kravullamme

kravuillamme

kravullanne

kravuillanne

kravullansa / kravullaan

kravuillansa / kravuillaan

Abl

-lta

kravultamme

kravuiltamme

kravultanne

kravuiltanne

kravultansa / kravultaan

kravuiltansa / kravuiltaan

Tra

-ksi

kravuksemme

kravuiksemme

kravuksenne

kravuiksenne

kravuksensa / kravukseen

kravuiksensa / kravuikseen

Ess

-na

krapunamme

krapuinamme

krapunanne

krapuinanne

krapunansa / krapunaan

krapuinansa / krapuinaan

Abe

-tta

kravuttamme

kravuittamme

kravuttanne

kravuittanne

kravuttansa / kravuttaan

kravuittansa / kravuittaan

Com

-ne

-

krapuinemme

-

krapuinenne

-

krapuinensa / krapuineen

Singular

Plural

Nom

-

krapumme

krapunne

krapunsa

krapumme

krapunne

krapunsa

Par

-ta

krapuamme

krapuanne

krapuansa / krapuaan

krapujamme

krapujanne

krapujansa / krapujaan

Gen

-n

krapumme

krapunne

krapunsa

krapujemme

krapujenne

krapujensa

Ill

mihin

krapuumme

krapuunne

krapuunsa

krapuihimme

krapuihinne

krapuihinsa

Ine

-ssa

kravussamme

kravussanne

kravussansa / kravussaan

kravuissamme

kravuissanne

kravuissansa / kravuissaan

Ela

-sta

kravustamme

kravustanne

kravustansa / kravustaan

kravuistamme

kravuistanne

kravuistansa / kravuistaan

All

-lle

kravullemme

kravullenne

kravullensa / kravulleen

kravuillemme

kravuillenne

kravuillensa / kravuillean

Ade

-lla

kravullamme

kravullanne

kravullansa / kravullaan

kravuillamme

kravuillanne

kravuillansa / kravuillaan

Abl

-lta

kravultamme

kravultanne

kravultansa / kravultaan

kravuiltamme

kravuiltanne

kravuiltansa / kravuiltaan

Tra

-ksi

kravuksemme

kravuksenne

kravuksensa / kravukseen

kravuiksemme

kravuiksenne

kravuiksensa / kravuikseen

Ess

-na

krapunamme

krapunanne

krapunansa / krapunaan

krapuinamme

krapuinanne

krapuinansa / krapuinaan

Abe

-tta

kravuttamme

kravuttanne

kravuttansa / kravuttaan

kravuittamme

kravuittanne

kravuittansa / kravuittaan

Com

-ne

-

-

-

krapuinemme

krapuinenne

krapuinensa / krapuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

lakia / lakea

lakeja / lakia

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakiin / lakeen

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

laeissa / la’eissa / laissa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

lailta / laelta / la’ilta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

laeiksi / la’eiksi / laiksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

lakia / lakea

lakeja / lakia

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakiin / lakeen

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

laeissa / la’eissa / laissa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

lailta / laelta / la’ilta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

laeiksi / la’eiksi / laiksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

law laki, oikeus, oikeustiede, oikeudenkäyttö, poliisi, tiukka järjestyksenpito
act laki, teko, säädös, toimenpide, päätös, asiakirja
code koodi, suuntanumero, säännöt, laki, koodijärjestelmä, maannumero
justice oikeus, oikeudenmukaisuus, laki, kohtuus, tuomari, oikeutus
principle periaate, toimintaperiaate, laki
top huippu, yläosa, toppi, kansi, yläpää, laki
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 4638995; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 3983563; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 886698; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 2762861; Europarl; ** Tatoeba Parallel Corpus, sentence 8386518. Se on laki. That's the law. Minä tunnen laistanne. I know your law. Etsin tietoa laistanne. I am looking for information on your law. Laki on lahjottu. The law's been bought. Minä noudatan laistanne. I follow your law. Te ette välitä laistanne. You don't care about your law. Laki määrää vähimmäissuoritustason. The law stipulates the minimum performance level. Puhutko laitta? Do you speak the law? Hienoja laineitapa. No, this is nice waves. Koodeksi on aina laki. Aye, the Code be the law as always. Show more arrow right

Wiktionary

A summit, topmost point of eg. a hill or trajectory. A ceiling. Show more arrow right lakipiste suulaki Show more arrow right From Proto-Finnic laki. Borrowed from Old Swedish lagh (compare Swedish lag), from Old Norse lǫg. Show more arrow right

Wikipedia

Law Law is a system of rules created and enforced through social or governmental institutions to regulate behavior, with its precise definition a matter of longstanding debate. It has been variously described as a science and the art of justice. State-enforced laws can be made by a group legislature or by a single legislator, resulting in statutes; by the executive through decrees and regulations; or established by judges through precedent, usually in common law jurisdictions. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakini / lakeni

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiani / lakeani

lakejani / lakiani

lakiasi / lakeasi

lakejasi / lakiasi

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakini / lakeni

lakieni

lakisi / lakesi

lakiesi

lakinsa / lakensa

lakiensa

Ill

mihin

lakiini / lakeeni

lakeihini / lakiini

lakiisi / lakeesi

lakeihisi / lakiisi

lakiinsa / lakeensa

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissani / laessani / la’issani

laeissani / la’eissani / laissani

laissasi / laessasi / la’issasi

laeissasi / la’eissasi / laissasi

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistani / laestani / la’istani

laeistani / la’eistani / laistani

laistasi / laestasi / la’istasi

laeistasi / la’eistasi / laistasi

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

lailleni / laelleni / la’illeni

laeilleni / la’eilleni / lailleni

laillesi / laellesi / la’illesi

laeillesi / la’eillesi / laillesi

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillani / laellani / la’illani

laeillani / la’eillani / laillani

laillasi / laellasi / la’illasi

laeillasi / la’eillasi / laillasi

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtani / laeltani / la’iltani

laeiltani / la’eiltani / lailtani

lailtasi / laeltasi / la’iltasi

laeiltasi / la’eiltasi / lailtasi

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laikseni / laekseni / la’ikseni

laeikseni / la’eikseni / laikseni

laiksesi / laeksesi / la’iksesi

laeiksesi / la’eiksesi / laiksesi

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinani / lakenani

lakeinani / lakinani

lakinasi / lakenasi

lakeinasi / lakinasi

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittani / laettani / la’ittani

laeittani / la’eittani / laittani

laittasi / laettasi / la’ittasi

laeittasi / la’eittasi / laittasi

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

lakeineni / lakineni

-

lakeinesi / lakinesi

-

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Singular

Plural

Nom

-

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiani / lakeani

lakiasi / lakeasi

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejani / lakiani

lakejasi / lakiasi

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakieni

lakiesi

lakiensa

Ill

mihin

lakiini / lakeeni

lakiisi / lakeesi

lakiinsa / lakeensa

lakeihini / lakiini

lakeihisi / lakiisi

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissani / laessani / la’issani

laissasi / laessasi / la’issasi

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissani / la’eissani / laissani

laeissasi / la’eissasi / laissasi

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistani / laestani / la’istani

laistasi / laestasi / la’istasi

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistani / la’eistani / laistani

laeistasi / la’eistasi / laistasi

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

lailleni / laelleni / la’illeni

laillesi / laellesi / la’illesi

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeilleni / la’eilleni / lailleni

laeillesi / la’eillesi / laillesi

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillani / laellani / la’illani

laillasi / laellasi / la’illasi

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillani / la’eillani / laillani

laeillasi / la’eillasi / laillasi

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtani / laeltani / la’iltani

lailtasi / laeltasi / la’iltasi

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltani / la’eiltani / lailtani

laeiltasi / la’eiltasi / lailtasi

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laikseni / laekseni / la’ikseni

laiksesi / laeksesi / la’iksesi

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseni / la’eikseni / laikseni

laeiksesi / la’eiksesi / laiksesi

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinani / lakenani

lakinasi / lakenasi

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinani / lakinani

lakeinasi / lakinasi

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittani / laettani / la’ittani

laittasi / laettasi / la’ittasi

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittani / la’eittani / laittani

laeittasi / la’eittasi / laittasi

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

-

-

lakeineni / lakineni

lakeinesi / lakinesi

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakimme / lakemme

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiamme / lakeamme

lakejamme / lakiamme

lakianne / lakeanne

lakejanne / lakianne

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakimme / lakemme

lakiemme

lakinne / lakenne

lakienne

lakinsa / lakensa

lakiensa

Ill

mihin

lakiimme / lakeemme

lakeihimme / lakiimme

lakiinne / lakeenne

lakeihinne / lakiinne

lakiinsa / lakeensa

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissamme / laessamme / la’issamme

laeissamme / la’eissamme / laissamme

laissanne / laessanne / la’issanne

laeissanne / la’eissanne / laissanne

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistamme / laestamme / la’istamme

laeistamme / la’eistamme / laistamme

laistanne / laestanne / la’istanne

laeistanne / la’eistanne / laistanne

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

laillemme / laellemme / la’illemme

laeillemme / la’eillemme / laillemme

laillenne / laellenne / la’illenne

laeillenne / la’eillenne / laillenne

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillamme / laellamme / la’illamme

laeillamme / la’eillamme / laillamme

laillanne / laellanne / la’illanne

laeillanne / la’eillanne / laillanne

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtamme / laeltamme / la’iltamme

laeiltamme / la’eiltamme / lailtamme

lailtanne / laeltanne / la’iltanne

laeiltanne / la’eiltanne / lailtanne

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laiksemme / laeksemme / la’iksemme

laeiksemme / la’eiksemme / laiksemme

laiksenne / laeksenne / la’iksenne

laeiksenne / la’eiksenne / laiksenne

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinamme / lakenamme

lakeinamme / lakinamme

lakinanne / lakenanne

lakeinanne / lakinanne

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittamme / laettamme / la’ittamme

laeittamme / la’eittamme / laittamme

laittanne / laettanne / la’ittanne

laeittanne / la’eittanne / laittanne

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

lakeinemme / lakinemme

-

lakeinenne / lakinenne

-

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Singular

Plural

Nom

-

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiamme / lakeamme

lakianne / lakeanne

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejamme / lakiamme

lakejanne / lakianne

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakiemme

lakienne

lakiensa

Ill

mihin

lakiimme / lakeemme

lakiinne / lakeenne

lakiinsa / lakeensa

lakeihimme / lakiimme

lakeihinne / lakiinne

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissamme / laessamme / la’issamme

laissanne / laessanne / la’issanne

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissamme / la’eissamme / laissamme

laeissanne / la’eissanne / laissanne

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistamme / laestamme / la’istamme

laistanne / laestanne / la’istanne

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistamme / la’eistamme / laistamme

laeistanne / la’eistanne / laistanne

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

laillemme / laellemme / la’illemme

laillenne / laellenne / la’illenne

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillemme / la’eillemme / laillemme

laeillenne / la’eillenne / laillenne

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillamme / laellamme / la’illamme

laillanne / laellanne / la’illanne

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillamme / la’eillamme / laillamme

laeillanne / la’eillanne / laillanne

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtamme / laeltamme / la’iltamme

lailtanne / laeltanne / la’iltanne

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltamme / la’eiltamme / lailtamme

laeiltanne / la’eiltanne / lailtanne

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laiksemme / laeksemme / la’iksemme

laiksenne / laeksenne / la’iksenne

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeiksemme / la’eiksemme / laiksemme

laeiksenne / la’eiksenne / laiksenne

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinamme / lakenamme

lakinanne / lakenanne

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinamme / lakinamme

lakeinanne / lakinanne

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittamme / laettamme / la’ittamme

laittanne / laettanne / la’ittanne

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittamme / la’eittamme / laittamme

laeittanne / la’eittanne / laittanne

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

-

-

lakeinemme / lakinemme

lakeinenne / lakinenne

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept