logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

korvatauti, noun

Word analysis
korvatautien

korvatautien

korvatauti

Noun, Plural Genitive

korva

Noun, Singular Nominative

+ tau

Noun, Singular Nominative

+ tie

Noun, Singular Genitive

korva

Noun, Singular Nominative

+ tauti

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korvatauti

korvataudit

Par

-ta

korvatautia

korvatauteja

Gen

-n

korvataudin

korvatautien

Ill

mihin

korvatautiin

korvatauteihin

Ine

-ssa

korvataudissa

korvataudeissa

Ela

-sta

korvataudista

korvataudeista

All

-lle

korvataudille

korvataudeille

Ade

-lla

korvataudilla

korvataudeilla

Abl

-lta

korvataudilta

korvataudeilta

Tra

-ksi

korvataudiksi

korvataudeiksi

Ess

-na

korvatautina

korvatauteina

Abe

-tta

korvatauditta

korvataudeitta

Com

-ne

-

korvatauteine

Ins

-in

-

korvataudein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korvatauti

korvataudit

Par

-ta

korvatautia

korvatauteja

Gen

-n

korvataudin

korvatautien

Ill

mihin

korvatautiin

korvatauteihin

Ine

-ssa

korvataudissa

korvataudeissa

Ela

-sta

korvataudista

korvataudeista

All

-lle

korvataudille

korvataudeille

Ade

-lla

korvataudilla

korvataudeilla

Abl

-lta

korvataudilta

korvataudeilta

Tra

-ksi

korvataudiksi

korvataudeiksi

Ess

-na

korvatautina

korvatauteina

Abe

-tta

korvatauditta

korvataudeitta

Com

-ne

-

korvatauteine

Ins

-in

-

korvataudein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

substitute
ear disease
Show more arrow right
tmClass; ParaCrawl Corpus; 1375676; 3232937; OpenSubtitles2018.v3; 456322; 1020754 Lääkkeet korvatautien hoitoon. Medicines for treating diseases of the ear. S03 Silmäns-ja korvatautien lääkkeet. S03 Ophthalmological and otological preparations. Laitteet kurkkuns-, nenäns-ja korvatautien alalla. Apparatus in the field of otorhinolaryngology. Lapsi on sairaana korvataudissa. The child is sick with an ear infection. Farmaseuttiset tuotteet kurkkuns-, nenäns-ja korvatautien hoitoon. Pharmaceutical preparations for treating otorhinolaryngological disorders. Lääkäri määräsi antibiootit korvatautiin. The doctor prescribed antibiotics for the ear infection. Korvataudit jans-punkit. Ear infections and mites. Korvatauteihin ja sitten tiukasti sänkyyn. To otology, and then strict bed rest. On tärkeää hoitaa korvatauti asianmukaisesti. It is important to treat the ear infection properly. Korvatauti voi levitä helposti koko perheeseen. Otitis media can easily spread to the whole family. Show more arrow right

Wiktionary

ear disease Show more arrow right korva +‎ tauti Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korvatautini

korvatautini

korvatautisi

korvatautisi

korvatautinsa

korvatautinsa

Par

-ta

korvatautiani

korvatautejani

korvatautiasi

korvatautejasi

korvatautiansa / korvatautiaan

korvatautejansa / korvatautejaan

Gen

-n

korvatautini

korvatautieni

korvatautisi

korvatautiesi

korvatautinsa

korvatautiensa

Ill

mihin

korvatautiini

korvatauteihini

korvatautiisi

korvatauteihisi

korvatautiinsa

korvatauteihinsa

Ine

-ssa

korvataudissani

korvataudeissani

korvataudissasi

korvataudeissasi

korvataudissansa / korvataudissaan

korvataudeissansa / korvataudeissaan

Ela

-sta

korvataudistani

korvataudeistani

korvataudistasi

korvataudeistasi

korvataudistansa / korvataudistaan

korvataudeistansa / korvataudeistaan

All

-lle

korvataudilleni

korvataudeilleni

korvataudillesi

korvataudeillesi

korvataudillensa / korvataudilleen

korvataudeillensa / korvataudeillean

Ade

-lla

korvataudillani

korvataudeillani

korvataudillasi

korvataudeillasi

korvataudillansa / korvataudillaan

korvataudeillansa / korvataudeillaan

Abl

-lta

korvataudiltani

korvataudeiltani

korvataudiltasi

korvataudeiltasi

korvataudiltansa / korvataudiltaan

korvataudeiltansa / korvataudeiltaan

Tra

-ksi

korvataudikseni

korvataudeikseni

korvataudiksesi

korvataudeiksesi

korvataudiksensa / korvataudikseen

korvataudeiksensa / korvataudeikseen

Ess

-na

korvatautinani

korvatauteinani

korvatautinasi

korvatauteinasi

korvatautinansa / korvatautinaan

korvatauteinansa / korvatauteinaan

Abe

-tta

korvataudittani

korvataudeittani

korvataudittasi

korvataudeittasi

korvataudittansa / korvataudittaan

korvataudeittansa / korvataudeittaan

Com

-ne

-

korvatauteineni

-

korvatauteinesi

-

korvatauteinensa / korvatauteineen

Singular

Plural

Nom

-

korvatautini

korvatautisi

korvatautinsa

korvatautini

korvatautisi

korvatautinsa

Par

-ta

korvatautiani

korvatautiasi

korvatautiansa / korvatautiaan

korvatautejani

korvatautejasi

korvatautejansa / korvatautejaan

Gen

-n

korvatautini

korvatautisi

korvatautinsa

korvatautieni

korvatautiesi

korvatautiensa

Ill

mihin

korvatautiini

korvatautiisi

korvatautiinsa

korvatauteihini

korvatauteihisi

korvatauteihinsa

Ine

-ssa

korvataudissani

korvataudissasi

korvataudissansa / korvataudissaan

korvataudeissani

korvataudeissasi

korvataudeissansa / korvataudeissaan

Ela

-sta

korvataudistani

korvataudistasi

korvataudistansa / korvataudistaan

korvataudeistani

korvataudeistasi

korvataudeistansa / korvataudeistaan

All

-lle

korvataudilleni

korvataudillesi

korvataudillensa / korvataudilleen

korvataudeilleni

korvataudeillesi

korvataudeillensa / korvataudeillean

Ade

-lla

korvataudillani

korvataudillasi

korvataudillansa / korvataudillaan

korvataudeillani

korvataudeillasi

korvataudeillansa / korvataudeillaan

Abl

-lta

korvataudiltani

korvataudiltasi

korvataudiltansa / korvataudiltaan

korvataudeiltani

korvataudeiltasi

korvataudeiltansa / korvataudeiltaan

Tra

-ksi

korvataudikseni

korvataudiksesi

korvataudiksensa / korvataudikseen

korvataudeikseni

korvataudeiksesi

korvataudeiksensa / korvataudeikseen

Ess

-na

korvatautinani

korvatautinasi

korvatautinansa / korvatautinaan

korvatauteinani

korvatauteinasi

korvatauteinansa / korvatauteinaan

Abe

-tta

korvataudittani

korvataudittasi

korvataudittansa / korvataudittaan

korvataudeittani

korvataudeittasi

korvataudeittansa / korvataudeittaan

Com

-ne

-

-

-

korvatauteineni

korvatauteinesi

korvatauteinensa / korvatauteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korvatautimme

korvatautimme

korvatautinne

korvatautinne

korvatautinsa

korvatautinsa

Par

-ta

korvatautiamme

korvatautejamme

korvatautianne

korvatautejanne

korvatautiansa / korvatautiaan

korvatautejansa / korvatautejaan

Gen

-n

korvatautimme

korvatautiemme

korvatautinne

korvatautienne

korvatautinsa

korvatautiensa

Ill

mihin

korvatautiimme

korvatauteihimme

korvatautiinne

korvatauteihinne

korvatautiinsa

korvatauteihinsa

Ine

-ssa

korvataudissamme

korvataudeissamme

korvataudissanne

korvataudeissanne

korvataudissansa / korvataudissaan

korvataudeissansa / korvataudeissaan

Ela

-sta

korvataudistamme

korvataudeistamme

korvataudistanne

korvataudeistanne

korvataudistansa / korvataudistaan

korvataudeistansa / korvataudeistaan

All

-lle

korvataudillemme

korvataudeillemme

korvataudillenne

korvataudeillenne

korvataudillensa / korvataudilleen

korvataudeillensa / korvataudeillean

Ade

-lla

korvataudillamme

korvataudeillamme

korvataudillanne

korvataudeillanne

korvataudillansa / korvataudillaan

korvataudeillansa / korvataudeillaan

Abl

-lta

korvataudiltamme

korvataudeiltamme

korvataudiltanne

korvataudeiltanne

korvataudiltansa / korvataudiltaan

korvataudeiltansa / korvataudeiltaan

Tra

-ksi

korvataudiksemme

korvataudeiksemme

korvataudiksenne

korvataudeiksenne

korvataudiksensa / korvataudikseen

korvataudeiksensa / korvataudeikseen

Ess

-na

korvatautinamme

korvatauteinamme

korvatautinanne

korvatauteinanne

korvatautinansa / korvatautinaan

korvatauteinansa / korvatauteinaan

Abe

-tta

korvataudittamme

korvataudeittamme

korvataudittanne

korvataudeittanne

korvataudittansa / korvataudittaan

korvataudeittansa / korvataudeittaan

Com

-ne

-

korvatauteinemme

-

korvatauteinenne

-

korvatauteinensa / korvatauteineen

Singular

Plural

Nom

-

korvatautimme

korvatautinne

korvatautinsa

korvatautimme

korvatautinne

korvatautinsa

Par

-ta

korvatautiamme

korvatautianne

korvatautiansa / korvatautiaan

korvatautejamme

korvatautejanne

korvatautejansa / korvatautejaan

Gen

-n

korvatautimme

korvatautinne

korvatautinsa

korvatautiemme

korvatautienne

korvatautiensa

Ill

mihin

korvatautiimme

korvatautiinne

korvatautiinsa

korvatauteihimme

korvatauteihinne

korvatauteihinsa

Ine

-ssa

korvataudissamme

korvataudissanne

korvataudissansa / korvataudissaan

korvataudeissamme

korvataudeissanne

korvataudeissansa / korvataudeissaan

Ela

-sta

korvataudistamme

korvataudistanne

korvataudistansa / korvataudistaan

korvataudeistamme

korvataudeistanne

korvataudeistansa / korvataudeistaan

All

-lle

korvataudillemme

korvataudillenne

korvataudillensa / korvataudilleen

korvataudeillemme

korvataudeillenne

korvataudeillensa / korvataudeillean

Ade

-lla

korvataudillamme

korvataudillanne

korvataudillansa / korvataudillaan

korvataudeillamme

korvataudeillanne

korvataudeillansa / korvataudeillaan

Abl

-lta

korvataudiltamme

korvataudiltanne

korvataudiltansa / korvataudiltaan

korvataudeiltamme

korvataudeiltanne

korvataudeiltansa / korvataudeiltaan

Tra

-ksi

korvataudiksemme

korvataudiksenne

korvataudiksensa / korvataudikseen

korvataudeiksemme

korvataudeiksenne

korvataudeiksensa / korvataudeikseen

Ess

-na

korvatautinamme

korvatautinanne

korvatautinansa / korvatautinaan

korvatauteinamme

korvatauteinanne

korvatauteinansa / korvatauteinaan

Abe

-tta

korvataudittamme

korvataudittanne

korvataudittansa / korvataudittaan

korvataudeittamme

korvataudeittanne

korvataudeittansa / korvataudeittaan

Com

-ne

-

-

-

korvatauteinemme

korvatauteinenne

korvatauteinensa / korvatauteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korva

korvat

Par

-ta

korvaa

korvia

Gen

-n

korvan

korvien

Ill

mihin

korvaan

korviin

Ine

-ssa

korvassa

korvissa

Ela

-sta

korvasta

korvista

All

-lle

korvalle

korville

Ade

-lla

korvalla

korvilla

Abl

-lta

korvalta

korvilta

Tra

-ksi

korvaksi

korviksi

Ess

-na

korvana

korvina

Abe

-tta

korvatta

korvitta

Com

-ne

-

korvine

Ins

-in

-

korvin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korva

korvat

Par

-ta

korvaa

korvia

Gen

-n

korvan

korvien

Ill

mihin

korvaan

korviin

Ine

-ssa

korvassa

korvissa

Ela

-sta

korvasta

korvista

All

-lle

korvalle

korville

Ade

-lla

korvalla

korvilla

Abl

-lta

korvalta

korvilta

Tra

-ksi

korvaksi

korviksi

Ess

-na

korvana

korvina

Abe

-tta

korvatta

korvitta

Com

-ne

-

korvine

Ins

-in

-

korvin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

ear korva, kuulo, tähkä, sävelkorva
lug korva
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tilde MODEL; Europarl Parallel Corpus, sentence #1052911; Tatoeba Parallel Corpus, sentence #10186709; Tatoeba (eng-fin); Europarl parallel corpus; Europarl; Tatoeba; OPUS Corpora, sentence #556418 Korvaa särkee. My ear hurts. Korvaa särkee edelleen. His ear still hurts. Pidän helmistä korvissa. I like pearls in my ears. Korva on ihmisen aistinelin. The ear is a sensory organ in humans. Lääkäri tutkii potilaan korva. The doctor examines the patient's ear. Korvaa ei tarvitse kostuttaa. You don't need to moisten the ear. Korvaamme on puhelinnumero. Our phone number is. Korva reagoi eri taajuuksiin eri tavoin. The ear reacts differently to different frequencies. Voiko hän korvata korvaamme? Can she replace our compensation? Korva on herkempi kuin ihminen uskookaan. The ear is more sensitive than people believe. Show more arrow right

Wiktionary

ear (archaic, dialectal) edge, border handle Show more arrow right kaikua kuuroille korville-korvainenkorvakekorvallinenkorvatakorvatonKorvatunturi Show more arrow right hiirenkorvahomekorvahörökorvakateenkorvakateenkorvamuhennoskeskikorvakielikorvakoirankorvakorva-aukkokorvahyljekorvakipukorvaklinikkakorvakoirakorvakorukorvakuulokorvakäytäväkorvalappustereotkorvalaputkorvalehtikorvaläppäkorvalääkärikorvamerkkikorvanipukkakorvanlehtikorvannipukkakorvansuojuskorvantauskorvantaustakorvapuustikorvarengaskorvaruiskukorvasairauskorvasienikorvasienikeittokorvasienimuhennoskorvasienimyrkytyskorvasokkelokorvasärkykorvatautikorvatautioppikorvatillikkakorvatipatkorvatorvikorvatulehduskorvatulppakorvatyynykorvavahakorvavaikkukorvayökkökorvinkuultavakovakorvainenkovakorvaisuuskukkakaalikorvaliimakorvaluppakorvamusiikkikorvanuottikorvapeltikorvapystykorvapystykorvaroturytmikorvasillankorvasisäkorvasuomenpystykorvasävelkorvatupsukorvaulkokorvavälikorvavälikorvantulehdusvälikorvaontelo Show more arrow right From Proto-Finnic korva, from Proto-Uralic. Cognates include Estonian kõrv. Show more arrow right

Wikipedia

Ear The ear is the organ of hearing and, in mammals, balance. In mammals, the ear is usually described as having three parts—the outer ear, the middle ear and the inner ear. The outer ear consists of the pinna and the ear canal. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korvani

korvani

korvasi

korvasi

korvansa

korvansa

Par

-ta

korvaani

korviani

korvaasi

korviasi

korvaansa

korviansa / korviaan

Gen

-n

korvani

korvieni

korvasi

korviesi

korvansa

korviensa

Ill

mihin

korvaani

korviini

korvaasi

korviisi

korvaansa

korviinsa

Ine

-ssa

korvassani

korvissani

korvassasi

korvissasi

korvassansa / korvassaan

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvastani

korvistani

korvastasi

korvistasi

korvastansa / korvastaan

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvalleni

korvilleni

korvallesi

korvillesi

korvallensa / korvalleen

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvallani

korvillani

korvallasi

korvillasi

korvallansa / korvallaan

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korvaltani

korviltani

korvaltasi

korviltasi

korvaltansa / korvaltaan

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvakseni

korvikseni

korvaksesi

korviksesi

korvaksensa / korvakseen

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korvanani

korvinani

korvanasi

korvinasi

korvanansa / korvanaan

korvinansa / korvinaan

Abe

-tta

korvattani

korvittani

korvattasi

korvittasi

korvattansa / korvattaan

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

korvineni

-

korvinesi

-

korvinensa / korvineen

Singular

Plural

Nom

-

korvani

korvasi

korvansa

korvani

korvasi

korvansa

Par

-ta

korvaani

korvaasi

korvaansa

korviani

korviasi

korviansa / korviaan

Gen

-n

korvani

korvasi

korvansa

korvieni

korviesi

korviensa

Ill

mihin

korvaani

korvaasi

korvaansa

korviini

korviisi

korviinsa

Ine

-ssa

korvassani

korvassasi

korvassansa / korvassaan

korvissani

korvissasi

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvastani

korvastasi

korvastansa / korvastaan

korvistani

korvistasi

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvalleni

korvallesi

korvallensa / korvalleen

korvilleni

korvillesi

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvallani

korvallasi

korvallansa / korvallaan

korvillani

korvillasi

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korvaltani

korvaltasi

korvaltansa / korvaltaan

korviltani

korviltasi

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvakseni

korvaksesi

korvaksensa / korvakseen

korvikseni

korviksesi

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korvanani

korvanasi

korvanansa / korvanaan

korvinani

korvinasi

korvinansa / korvinaan

Abe

-tta

korvattani

korvattasi

korvattansa / korvattaan

korvittani

korvittasi

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

-

-

korvineni

korvinesi

korvinensa / korvineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korvamme

korvamme

korvanne

korvanne

korvansa

korvansa

Par

-ta

korvaamme

korviamme

korvaanne

korvianne

korvaansa

korviansa / korviaan

Gen

-n

korvamme

korviemme

korvanne

korvienne

korvansa

korviensa

Ill

mihin

korvaamme

korviimme

korvaanne

korviinne

korvaansa

korviinsa

Ine

-ssa

korvassamme

korvissamme

korvassanne

korvissanne

korvassansa / korvassaan

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvastamme

korvistamme

korvastanne

korvistanne

korvastansa / korvastaan

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvallemme

korvillemme

korvallenne

korvillenne

korvallensa / korvalleen

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvallamme

korvillamme

korvallanne

korvillanne

korvallansa / korvallaan

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korvaltamme

korviltamme

korvaltanne

korviltanne

korvaltansa / korvaltaan

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvaksemme

korviksemme

korvaksenne

korviksenne

korvaksensa / korvakseen

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korvanamme

korvinamme

korvananne

korvinanne

korvanansa / korvanaan

korvinansa / korvinaan

Abe

-tta

korvattamme

korvittamme

korvattanne

korvittanne

korvattansa / korvattaan

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

korvinemme

-

korvinenne

-

korvinensa / korvineen

Singular

Plural

Nom

-

korvamme

korvanne

korvansa

korvamme

korvanne

korvansa

Par

-ta

korvaamme

korvaanne

korvaansa

korviamme

korvianne

korviansa / korviaan

Gen

-n

korvamme

korvanne

korvansa

korviemme

korvienne

korviensa

Ill

mihin

korvaamme

korvaanne

korvaansa

korviimme

korviinne

korviinsa

Ine

-ssa

korvassamme

korvassanne

korvassansa / korvassaan

korvissamme

korvissanne

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvastamme

korvastanne

korvastansa / korvastaan

korvistamme

korvistanne

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvallemme

korvallenne

korvallensa / korvalleen

korvillemme

korvillenne

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvallamme

korvallanne

korvallansa / korvallaan

korvillamme

korvillanne

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korvaltamme

korvaltanne

korvaltansa / korvaltaan

korviltamme

korviltanne

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvaksemme

korvaksenne

korvaksensa / korvakseen

korviksemme

korviksenne

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korvanamme

korvananne

korvanansa / korvanaan

korvinamme

korvinanne

korvinansa / korvinaan

Abe

-tta

korvattamme

korvattanne

korvattansa / korvattaan

korvittamme

korvittanne

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

-

-

korvinemme

korvinenne

korvinensa / korvineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tau

taut

Par

-ta

tauta

tauita / taita

Gen

-n

taun

tauitten / tauiden / taitten / taiden

Ill

mihin

tauhun

tauihin / taihin

Ine

-ssa

taussa

tauissa / taissa

Ela

-sta

tausta

tauista / taista

All

-lle

taulle

tauille / taille

Ade

-lla

taulla

tauilla / tailla

Abl

-lta

taulta

tauilta / tailta

Tra

-ksi

tauksi

tauiksi / taiksi

Ess

-na

tauna

tauina / taina

Abe

-tta

tautta

tauitta / taitta

Com

-ne

-

tauine / taine

Ins

-in

-

tauin / tain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tau

taut

Par

-ta

tauta

tauita / taita

Gen

-n

taun

tauitten / tauiden / taitten / taiden

Ill

mihin

tauhun

tauihin / taihin

Ine

-ssa

taussa

tauissa / taissa

Ela

-sta

tausta

tauista / taista

All

-lle

taulle

tauille / taille

Ade

-lla

taulla

tauilla / tailla

Abl

-lta

taulta

tauilta / tailta

Tra

-ksi

tauksi

tauiksi / taiksi

Ess

-na

tauna

tauina / taina

Abe

-tta

tautta

tauitta / taitta

Com

-ne

-

tauine / taine

Ins

-in

-

tauin / tain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tau
the tau
of tau
tau in
Show more arrow right
not-set; jw2019; opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2; Europarl8 Tausta I. Background I. Perhe ja tausta. Family and Background. Hänen taustansa. His background. Pidä tauko. You think that's real? Pieni tauko. I'm back. Tausta 4. Background 4. Tauko on ohi. Until ten days ago. Historiallinen tausta. Historical Background. Mikä on niiden tausta? What is their background? Pitäkää tauko. Take five, guys. Show more arrow right

Wiktionary

tau (Greek letter) tauon, tau (elementary particle) Show more arrow right Borrowed from Ancient Greek ταῦ (taû). Greek letter Ττ Previous: sigma Next: ypsilon Finnish Wikipedia has an article on:TauWikipedia fi Show more arrow right

Wikipedia

Tau Tau /ˈtɔː, ˈtaʊ/ (uppercase Τ, lowercase τ; Greek: ταυ [taf]) is the 19th letter of the Greek alphabet. In the system of Greek numerals it has a value of 300. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tauni

tauni

tausi

tausi

taunsa

taunsa

Par

-ta

tautani

tauitani / taitani

tautasi

tauitasi / taitasi

tautansa / tautaan

tauitansa / tauitaan / taitansa / taitaan

Gen

-n

tauni

tauitteni / tauideni / taitteni / taideni

tausi

tauittesi / tauidesi / taittesi / taidesi

taunsa

tauittensa / tauidensa / taittensa / taidensa

Ill

mihin

tauhuni

tauihini / taihini

tauhusi

tauihisi / taihisi

tauhunsa

tauihinsa / taihinsa

Ine

-ssa

taussani

tauissani / taissani

taussasi

tauissasi / taissasi

taussansa / taussaan

tauissansa / tauissaan / taissansa / taissaan

Ela

-sta

taustani

tauistani / taistani

taustasi

tauistasi / taistasi

taustansa / taustaan

tauistansa / tauistaan / taistansa / taistaan

All

-lle

taulleni

tauilleni / tailleni

taullesi

tauillesi / taillesi

taullensa / taulleen

tauillensa / tauillean / taillensa / taillean

Ade

-lla

taullani

tauillani / taillani

taullasi

tauillasi / taillasi

taullansa / taullaan

tauillansa / tauillaan / taillansa / taillaan

Abl

-lta

taultani

tauiltani / tailtani

taultasi

tauiltasi / tailtasi

taultansa / taultaan

tauiltansa / tauiltaan / tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

taukseni

tauikseni / taikseni

tauksesi

tauiksesi / taiksesi

tauksensa / taukseen

tauikseen / tauiksensa / taikseen / taiksensa

Ess

-na

taunani

tauinani / tainani

taunasi

tauinasi / tainasi

taunansa / taunaan

tauinansa / tauinaan / tainansa / tainaan

Abe

-tta

tauttani

tauittani / taittani

tauttasi

tauittasi / taittasi

tauttansa / tauttaan

tauittansa / tauittaan / taittansa / taittaan

Com

-ne

-

tauineni / taineni

-

tauinesi / tainesi

-

tauineen / tauinensa / taineen / tainensa

Singular

Plural

Nom

-

tauni

tausi

taunsa

tauni

tausi

taunsa

Par

-ta

tautani

tautasi

tautansa / tautaan

tauitani / taitani

tauitasi / taitasi

tauitansa / tauitaan / taitansa / taitaan

Gen

-n

tauni

tausi

taunsa

tauitteni / tauideni / taitteni / taideni

tauittesi / tauidesi / taittesi / taidesi

tauittensa / tauidensa / taittensa / taidensa

Ill

mihin

tauhuni

tauhusi

tauhunsa

tauihini / taihini

tauihisi / taihisi

tauihinsa / taihinsa

Ine

-ssa

taussani

taussasi

taussansa / taussaan

tauissani / taissani

tauissasi / taissasi

tauissansa / tauissaan / taissansa / taissaan

Ela

-sta

taustani

taustasi

taustansa / taustaan

tauistani / taistani

tauistasi / taistasi

tauistansa / tauistaan / taistansa / taistaan

All

-lle

taulleni

taullesi

taullensa / taulleen

tauilleni / tailleni

tauillesi / taillesi

tauillensa / tauillean / taillensa / taillean

Ade

-lla

taullani

taullasi

taullansa / taullaan

tauillani / taillani

tauillasi / taillasi

tauillansa / tauillaan / taillansa / taillaan

Abl

-lta

taultani

taultasi

taultansa / taultaan

tauiltani / tailtani

tauiltasi / tailtasi

tauiltansa / tauiltaan / tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

taukseni

tauksesi

tauksensa / taukseen

tauikseni / taikseni

tauiksesi / taiksesi

tauikseen / tauiksensa / taikseen / taiksensa

Ess

-na

taunani

taunasi

taunansa / taunaan

tauinani / tainani

tauinasi / tainasi

tauinansa / tauinaan / tainansa / tainaan

Abe

-tta

tauttani

tauttasi

tauttansa / tauttaan

tauittani / taittani

tauittasi / taittasi

tauittansa / tauittaan / taittansa / taittaan

Com

-ne

-

-

-

tauineni / taineni

tauinesi / tainesi

tauineen / tauinensa / taineen / tainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taumme

taumme

taunne

taunne

taunsa

taunsa

Par

-ta

tautamme

tauitamme / taitamme

tautanne

tauitanne / taitanne

tautansa / tautaan

tauitansa / tauitaan / taitansa / taitaan

Gen

-n

taumme

tauittemme / tauidemme / taittemme / taidemme

taunne

tauittenne / tauidenne / taittenne / taidenne

taunsa

tauittensa / tauidensa / taittensa / taidensa

Ill

mihin

tauhumme

tauihimme / taihimme

tauhunne

tauihinne / taihinne

tauhunsa

tauihinsa / taihinsa

Ine

-ssa

taussamme

tauissamme / taissamme

taussanne

tauissanne / taissanne

taussansa / taussaan

tauissansa / tauissaan / taissansa / taissaan

Ela

-sta

taustamme

tauistamme / taistamme

taustanne

tauistanne / taistanne

taustansa / taustaan

tauistansa / tauistaan / taistansa / taistaan

All

-lle

taullemme

tauillemme / taillemme

taullenne

tauillenne / taillenne

taullensa / taulleen

tauillensa / tauillean / taillensa / taillean

Ade

-lla

taullamme

tauillamme / taillamme

taullanne

tauillanne / taillanne

taullansa / taullaan

tauillansa / tauillaan / taillansa / taillaan

Abl

-lta

taultamme

tauiltamme / tailtamme

taultanne

tauiltanne / tailtanne

taultansa / taultaan

tauiltansa / tauiltaan / tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

tauksemme

tauiksemme / taiksemme

tauksenne

tauiksenne / taiksenne

tauksensa / taukseen

tauikseen / tauiksensa / taikseen / taiksensa

Ess

-na

taunamme

tauinamme / tainamme

taunanne

tauinanne / tainanne

taunansa / taunaan

tauinansa / tauinaan / tainansa / tainaan

Abe

-tta

tauttamme

tauittamme / taittamme

tauttanne

tauittanne / taittanne

tauttansa / tauttaan

tauittansa / tauittaan / taittansa / taittaan

Com

-ne

-

tauinemme / tainemme

-

tauinenne / tainenne

-

tauineen / tauinensa / taineen / tainensa

Singular

Plural

Nom

-

taumme

taunne

taunsa

taumme

taunne

taunsa

Par

-ta

tautamme

tautanne

tautansa / tautaan

tauitamme / taitamme

tauitanne / taitanne

tauitansa / tauitaan / taitansa / taitaan

Gen

-n

taumme

taunne

taunsa

tauittemme / tauidemme / taittemme / taidemme

tauittenne / tauidenne / taittenne / taidenne

tauittensa / tauidensa / taittensa / taidensa

Ill

mihin

tauhumme

tauhunne

tauhunsa

tauihimme / taihimme

tauihinne / taihinne

tauihinsa / taihinsa

Ine

-ssa

taussamme

taussanne

taussansa / taussaan

tauissamme / taissamme

tauissanne / taissanne

tauissansa / tauissaan / taissansa / taissaan

Ela

-sta

taustamme

taustanne

taustansa / taustaan

tauistamme / taistamme

tauistanne / taistanne

tauistansa / tauistaan / taistansa / taistaan

All

-lle

taullemme

taullenne

taullensa / taulleen

tauillemme / taillemme

tauillenne / taillenne

tauillensa / tauillean / taillensa / taillean

Ade

-lla

taullamme

taullanne

taullansa / taullaan

tauillamme / taillamme

tauillanne / taillanne

tauillansa / tauillaan / taillansa / taillaan

Abl

-lta

taultamme

taultanne

taultansa / taultaan

tauiltamme / tailtamme

tauiltanne / tailtanne

tauiltansa / tauiltaan / tailtansa / tailtaan

Tra

-ksi

tauksemme

tauksenne

tauksensa / taukseen

tauiksemme / taiksemme

tauiksenne / taiksenne

tauikseen / tauiksensa / taikseen / taiksensa

Ess

-na

taunamme

taunanne

taunansa / taunaan

tauinamme / tainamme

tauinanne / tainanne

tauinansa / tauinaan / tainansa / tainaan

Abe

-tta

tauttamme

tauttanne

tauttansa / tauttaan

tauittamme / taittamme

tauittanne / taittanne

tauittansa / tauittaan / taittansa / taittaan

Com

-ne

-

-

-

tauinemme / tainemme

tauinenne / tainenne

tauineen / tauinensa / taineen / tainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tie

tiet

Par

-ta

tietä

teitä

Gen

-n

tien

teitten / teiden

Ill

mihin

tiehen

teihin

Ine

-ssa

tiessä

teissä

Ela

-sta

tiestä

teistä

All

-lle

tielle

teille

Ade

-lla

tiellä

teillä

Abl

-lta

tieltä

teiltä

Tra

-ksi

tieksi

teiksi

Ess

-na

tienä

teinä

Abe

-tta

tiettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tie

tiet

Par

-ta

tietä

teitä

Gen

-n

tien

teitten / teiden

Ill

mihin

tiehen

teihin

Ine

-ssa

tiessä

teissä

Ela

-sta

tiestä

teistä

All

-lle

tielle

teille

Ade

-lla

tiellä

teillä

Abl

-lta

tieltä

teiltä

Tra

-ksi

tieksi

teiksi

Ess

-na

tienä

teinä

Abe

-tta

tiettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

road tie, maantie
way tapa, tie, keino, matka, reitti, suunta
path polku, tie, reitti, rata, käytävä, kulkutie
route reitti, tie, linja, valtatie
track raide, rata, raita, kappale, yleisurheilu, tie
pathway polku, tie
roadway ajorata, tie, ajoväylä
course kurssi, rata, kulku, suunta, reitti, tie
avenue katu, tie, bulevardi, lehtikuja, valtakatu
trail polku, jälki, jäljet, tie, vana, laahus
gateway portti, tie, porttikäytävä
trace jälki, jäljet, häivähdys, pieni määrä, aavistus, tie
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3 Teitäkin säälin. I feel sorry for you too. Teitä voi auttaa. You can help. Teihin voi luottaa. You can be trusted. Teistäpä en välitä. I don't care about you. Tie oli täynnä autoja. The road was full of cars. Teitä on 40. You have 40 people. Teistähän ei ollut apua. You were no help to any of you. Teitäkin onnittelen. I congratulate you as well. Tukit tiemme. You're blocking us in! Huono tie. Bad road. Show more arrow right

Wiktionary

way (by which to go/walk/move) road avenue path Show more arrow right teitsetiehyttiestötietäätietön Show more arrow right ajotiealatieasetieasfalttitieautotiehengitystiehiekkatieilmatiejakelutiejalankulkutiejalantiejalkatiejäätiekalatiekantatiekapulatiekaravaanitiekarkutiekarttatiekauppatiekauttakulkutiekehätiekelkkatiekeskitiekiertotiekiitotiekohtalontiekokoojatiekomentotiekotitiekoulutiekulkutiekylätiekädentiekärrytiekärsimystiekävelytieläpikulkutiemaantiemaisematiemeritiemetsäautotiemetsätiemoottoriliikennetiemoottoritiemuseotienapintienelostieohikulkutieohitustieoikeustieoikotieopintiepaikallistiepakotiepeltotiepengertieperääntymistiepihatiepikitiepoistumistiepuistotiepurkautumistiepyörätiepääntiepääsytiepäätieraitiotierantatierautatieristintierunkotiesappitiesaunatiesepelitieserpentiinitieserpenttiinitiesiirtotiesilkkitiesisävesitiesisäänajotiesisääntulotiesivutiesopimustiesoratiesuojatiesyrjätietakatietalvitietelatietiealuetiehoitokuntatiehoitomaksutiehöylätiejyrätiekarttatiekilometritiekonetiekuljetustiekuntatieliikennetielinjatiemaatiemaisematiemaksutiemerkintätiemestaritienhaaratienlaitatienmutkatienparannustienpengertienpenkkatienpintatienpitotienpohjatienpäällystetienreunatienristeystienrunkotiensivutienvarsitienvieritienvierustatienviittatieoikeustieopastetieosatieosakastieosuustieosuuskuntatiepalvelutiepartiotiepengertiepiiritiesulkutiesuolatiesääpalvelutietoimitustietullitietyötieuratieverkkotieyhteystilustietullitieulosmenotieulospääsytievalitustievaltatievarapoistumistievaratievenetievesitieviertotieviittatieviljelystievirkatievirtsatievuoristotieyhdystieyksityistieylätieöljysoratie Show more arrow right From Proto-Finnic tee, from Proto-Finno-Permic teje. Show more arrow right

Wikipedia

Road A road is a thoroughfare, route, or way on land between two places that has been paved or otherwise improved to allow travel by foot or by some form of conveyance (including a motor vehicle, cart, bicycle, or horse). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tieni

tieni

tiesi

tiesi

tiensä

tiensä

Par

-ta

tietäni

teitäni

tietäsi

teitäsi

tietänsä / tietään

teitänsä / teitään

Gen

-n

tieni

teitteni / teideni

tiesi

teittesi / teidesi

tiensä

teittensä / teidensä

Ill

mihin

tieheni

teihini

tiehesi

teihisi

tiehensä

teihinsä

Ine

-ssa

tiessäni

teissäni

tiessäsi

teissäsi

tiessänsä / tiessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

tiestäni

teistäni

tiestäsi

teistäsi

tiestänsä / tiestään

teistänsä / teistään

All

-lle

tielleni

teilleni

tiellesi

teillesi

tiellensä / tielleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

tielläni

teilläni

tielläsi

teilläsi

tiellänsä / tiellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

tieltäni

teiltäni

tieltäsi

teiltäsi

tieltänsä / tieltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

tiekseni

teikseni

tieksesi

teiksesi

tieksensä / tiekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

tienäni

teinäni

tienäsi

teinäsi

tienänsä / tienään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

tiettäni

teittäni

tiettäsi

teittäsi

tiettänsä / tiettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teineni

-

teinesi

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

tieni

tiesi

tiensä

tieni

tiesi

tiensä

Par

-ta

tietäni

tietäsi

tietänsä / tietään

teitäni

teitäsi

teitänsä / teitään

Gen

-n

tieni

tiesi

tiensä

teitteni / teideni

teittesi / teidesi

teittensä / teidensä

Ill

mihin

tieheni

tiehesi

tiehensä

teihini

teihisi

teihinsä

Ine

-ssa

tiessäni

tiessäsi

tiessänsä / tiessään

teissäni

teissäsi

teissänsä / teissään

Ela

-sta

tiestäni

tiestäsi

tiestänsä / tiestään

teistäni

teistäsi

teistänsä / teistään

All

-lle

tielleni

tiellesi

tiellensä / tielleen

teilleni

teillesi

teillensä / teilleän

Ade

-lla

tielläni

tielläsi

tiellänsä / tiellään

teilläni

teilläsi

teillänsä / teillään

Abl

-lta

tieltäni

tieltäsi

tieltänsä / tieltään

teiltäni

teiltäsi

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

tiekseni

tieksesi

tieksensä / tiekseen

teikseni

teiksesi

teiksensä / teikseen

Ess

-na

tienäni

tienäsi

tienänsä / tienään

teinäni

teinäsi

teinänsä / teinään

Abe

-tta

tiettäni

tiettäsi

tiettänsä / tiettään

teittäni

teittäsi

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teineni

teinesi

teinensä / teineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiemme

tiemme

tienne

tienne

tiensä

tiensä

Par

-ta

tietämme

teitämme

tietänne

teitänne

tietänsä / tietään

teitänsä / teitään

Gen

-n

tiemme

teittemme / teidemme

tienne

teittenne / teidenne

tiensä

teittensä / teidensä

Ill

mihin

tiehemme

teihimme

tiehenne

teihinne

tiehensä

teihinsä

Ine

-ssa

tiessämme

teissämme

tiessänne

teissänne

tiessänsä / tiessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

tiestämme

teistämme

tiestänne

teistänne

tiestänsä / tiestään

teistänsä / teistään

All

-lle

tiellemme

teillemme

tiellenne

teillenne

tiellensä / tielleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

tiellämme

teillämme

tiellänne

teillänne

tiellänsä / tiellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

tieltämme

teiltämme

tieltänne

teiltänne

tieltänsä / tieltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

tieksemme

teiksemme

tieksenne

teiksenne

tieksensä / tiekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

tienämme

teinämme

tienänne

teinänne

tienänsä / tienään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

tiettämme

teittämme

tiettänne

teittänne

tiettänsä / tiettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teinemme

-

teinenne

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

tiemme

tienne

tiensä

tiemme

tienne

tiensä

Par

-ta

tietämme

tietänne

tietänsä / tietään

teitämme

teitänne

teitänsä / teitään

Gen

-n

tiemme

tienne

tiensä

teittemme / teidemme

teittenne / teidenne

teittensä / teidensä

Ill

mihin

tiehemme

tiehenne

tiehensä

teihimme

teihinne

teihinsä

Ine

-ssa

tiessämme

tiessänne

tiessänsä / tiessään

teissämme

teissänne

teissänsä / teissään

Ela

-sta

tiestämme

tiestänne

tiestänsä / tiestään

teistämme

teistänne

teistänsä / teistään

All

-lle

tiellemme

tiellenne

tiellensä / tielleen

teillemme

teillenne

teillensä / teilleän

Ade

-lla

tiellämme

tiellänne

tiellänsä / tiellään

teillämme

teillänne

teillänsä / teillään

Abl

-lta

tieltämme

tieltänne

tieltänsä / tieltään

teiltämme

teiltänne

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

tieksemme

tieksenne

tieksensä / tiekseen

teiksemme

teiksenne

teiksensä / teikseen

Ess

-na

tienämme

tienänne

tienänsä / tienään

teinämme

teinänne

teinänsä / teinään

Abe

-tta

tiettämme

tiettänne

tiettänsä / tiettään

teittämme

teittänne

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teinemme

teinenne

teinensä / teineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tauti

taudit

Par

-ta

tautia

tauteja

Gen

-n

taudin

tautien

Ill

mihin

tautiin

tauteihin

Ine

-ssa

taudissa

taudeissa

Ela

-sta

taudista

taudeista

All

-lle

taudille

taudeille

Ade

-lla

taudilla

taudeilla

Abl

-lta

taudilta

taudeilta

Tra

-ksi

taudiksi

taudeiksi

Ess

-na

tautina

tauteina

Abe

-tta

tauditta

taudeitta

Com

-ne

-

tauteine

Ins

-in

-

taudein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tauti

taudit

Par

-ta

tautia

tauteja

Gen

-n

taudin

tautien

Ill

mihin

tautiin

tauteihin

Ine

-ssa

taudissa

taudeissa

Ela

-sta

taudista

taudeista

All

-lle

taudille

taudeille

Ade

-lla

taudilla

taudeilla

Abl

-lta

taudilta

taudeilta

Tra

-ksi

taudiksi

taudeiksi

Ess

-na

tautina

tauteina

Abe

-tta

tauditta

taudeitta

Com

-ne

-

tauteine

Ins

-in

-

taudein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

disease tauti, sairaus
malady sairaus, tauti
affection tunteet, rakkaus, mieltymys, sairaus, tauti, mielenliikutus
lurgy pöpö, tauti
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000-1100; EMEA0.3; not-set; jw2019; opensubtitles2 Tarttuva tauti. Communicable disease. Kawasakin tauti. It's Kawasaki's disease. Tauti on vaarallinen ja tarttuva. The disease is dangerous and contagious. Parkinsonin tauti. Parkinson s disease. Bluetonguens-tauti. Bluetongue. Jonkinlainen tauti? Some kind of disease? Se on leviävä tauti. It's a spreading disease. Hullun lehmän tauti. “Mad Cow Disease ”. MSns-tauti, kasvohalvaus. Multiple sclerosis, facial palsy. Chloella oli eräs tauti. Clark, Chloe she... she used to have this medical condition. Show more arrow right

Wiktionary

disease Show more arrow right Adjectives tautinentauditon Show more arrow right ammattitautiasetonitautibakteeritautielefanttitautieläintautifinnitautihankinnaistautihermotautihilsetystautihärmätautiihotautiinfektiotautijakomielitautijohtajantautijälkitautikaatumatautikalansuomutautikansantautikaristetautikasvitautikeltatautikeuhkotautikoronaaritautikorvatautikotieläintautikulkutautikuolemantautikuppatautikurkkutautikuumetautilaikkutautilakastumistautilastentautilavantautilegioonalaistautiloistautilorvitautiluulotautimahatautimammuttitautimielitautimiestentautimunuaiskivitautimunuaistautimuumiotautinaistentautinenätautiniveltautinorsutautinäivetystautiParkinsonin tautipenikkatautiperustautipesäkekovettumatautipuhallustautipunatautipuutostautiraivotautireumatautiriisitautirokkotautiruttotautiräkätautisappikivitautiseerumitautiseksitautisepelvaltimotautisienitautisikotautisilmänpainetautisilmätautisisätauditsokeritautisorkkatautisubstantiivitautisukeltajantautisukupuolitautisuolinkaistautisuolistotautisuutautisydäntautisyyhytautisyöpätautisädesienitautitanssitautitartuntatautitaudinaiheuttajataudinkantajataudinkuvataudinlevittäjätaudinmuototaudinmääritystautiluokitustautimuototautioppitautipesäketautitapaustautivuodetupakkatautityvitautiunitautivaltimonkovettumistautivarastotautivatsatautiverenpainetautiverenvuototautiverisuonitautiveritautivesitystautivilustumistautivilutautivirustautivuoristotauti Show more arrow right From Proto-Finnic tauti, borrowed from Proto-Norse (dauđi) (cf. Proto-Germanic dauþuz). Cognates include Estonian taud (“a pestilence or infectious disease”), Icelandic dauði (“death”) and Swedish död (“death”). Show more arrow right

Wikipedia

Disease A disease is a particular abnormal condition that negatively affects the structure or function of all or part of an organism, and that is not due to any immediate external injury. Diseases are often known to be medical conditions that are associated with specific signs and symptoms. A disease may be caused by external factors such as pathogens or by internal dysfunctions. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tautini

tautini

tautisi

tautisi

tautinsa

tautinsa

Par

-ta

tautiani

tautejani

tautiasi

tautejasi

tautiansa / tautiaan

tautejansa / tautejaan

Gen

-n

tautini

tautieni

tautisi

tautiesi

tautinsa

tautiensa

Ill

mihin

tautiini

tauteihini

tautiisi

tauteihisi

tautiinsa

tauteihinsa

Ine

-ssa

taudissani

taudeissani

taudissasi

taudeissasi

taudissansa / taudissaan

taudeissansa / taudeissaan

Ela

-sta

taudistani

taudeistani

taudistasi

taudeistasi

taudistansa / taudistaan

taudeistansa / taudeistaan

All

-lle

taudilleni

taudeilleni

taudillesi

taudeillesi

taudillensa / taudilleen

taudeillensa / taudeillean

Ade

-lla

taudillani

taudeillani

taudillasi

taudeillasi

taudillansa / taudillaan

taudeillansa / taudeillaan

Abl

-lta

taudiltani

taudeiltani

taudiltasi

taudeiltasi

taudiltansa / taudiltaan

taudeiltansa / taudeiltaan

Tra

-ksi

taudikseni

taudeikseni

taudiksesi

taudeiksesi

taudiksensa / taudikseen

taudeiksensa / taudeikseen

Ess

-na

tautinani

tauteinani

tautinasi

tauteinasi

tautinansa / tautinaan

tauteinansa / tauteinaan

Abe

-tta

taudittani

taudeittani

taudittasi

taudeittasi

taudittansa / taudittaan

taudeittansa / taudeittaan

Com

-ne

-

tauteineni

-

tauteinesi

-

tauteinensa / tauteineen

Singular

Plural

Nom

-

tautini

tautisi

tautinsa

tautini

tautisi

tautinsa

Par

-ta

tautiani

tautiasi

tautiansa / tautiaan

tautejani

tautejasi

tautejansa / tautejaan

Gen

-n

tautini

tautisi

tautinsa

tautieni

tautiesi

tautiensa

Ill

mihin

tautiini

tautiisi

tautiinsa

tauteihini

tauteihisi

tauteihinsa

Ine

-ssa

taudissani

taudissasi

taudissansa / taudissaan

taudeissani

taudeissasi

taudeissansa / taudeissaan

Ela

-sta

taudistani

taudistasi

taudistansa / taudistaan

taudeistani

taudeistasi

taudeistansa / taudeistaan

All

-lle

taudilleni

taudillesi

taudillensa / taudilleen

taudeilleni

taudeillesi

taudeillensa / taudeillean

Ade

-lla

taudillani

taudillasi

taudillansa / taudillaan

taudeillani

taudeillasi

taudeillansa / taudeillaan

Abl

-lta

taudiltani

taudiltasi

taudiltansa / taudiltaan

taudeiltani

taudeiltasi

taudeiltansa / taudeiltaan

Tra

-ksi

taudikseni

taudiksesi

taudiksensa / taudikseen

taudeikseni

taudeiksesi

taudeiksensa / taudeikseen

Ess

-na

tautinani

tautinasi

tautinansa / tautinaan

tauteinani

tauteinasi

tauteinansa / tauteinaan

Abe

-tta

taudittani

taudittasi

taudittansa / taudittaan

taudeittani

taudeittasi

taudeittansa / taudeittaan

Com

-ne

-

-

-

tauteineni

tauteinesi

tauteinensa / tauteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tautimme

tautimme

tautinne

tautinne

tautinsa

tautinsa

Par

-ta

tautiamme

tautejamme

tautianne

tautejanne

tautiansa / tautiaan

tautejansa / tautejaan

Gen

-n

tautimme

tautiemme

tautinne

tautienne

tautinsa

tautiensa

Ill

mihin

tautiimme

tauteihimme

tautiinne

tauteihinne

tautiinsa

tauteihinsa

Ine

-ssa

taudissamme

taudeissamme

taudissanne

taudeissanne

taudissansa / taudissaan

taudeissansa / taudeissaan

Ela

-sta

taudistamme

taudeistamme

taudistanne

taudeistanne

taudistansa / taudistaan

taudeistansa / taudeistaan

All

-lle

taudillemme

taudeillemme

taudillenne

taudeillenne

taudillensa / taudilleen

taudeillensa / taudeillean

Ade

-lla

taudillamme

taudeillamme

taudillanne

taudeillanne

taudillansa / taudillaan

taudeillansa / taudeillaan

Abl

-lta

taudiltamme

taudeiltamme

taudiltanne

taudeiltanne

taudiltansa / taudiltaan

taudeiltansa / taudeiltaan

Tra

-ksi

taudiksemme

taudeiksemme

taudiksenne

taudeiksenne

taudiksensa / taudikseen

taudeiksensa / taudeikseen

Ess

-na

tautinamme

tauteinamme

tautinanne

tauteinanne

tautinansa / tautinaan

tauteinansa / tauteinaan

Abe

-tta

taudittamme

taudeittamme

taudittanne

taudeittanne

taudittansa / taudittaan

taudeittansa / taudeittaan

Com

-ne

-

tauteinemme

-

tauteinenne

-

tauteinensa / tauteineen

Singular

Plural

Nom

-

tautimme

tautinne

tautinsa

tautimme

tautinne

tautinsa

Par

-ta

tautiamme

tautianne

tautiansa / tautiaan

tautejamme

tautejanne

tautejansa / tautejaan

Gen

-n

tautimme

tautinne

tautinsa

tautiemme

tautienne

tautiensa

Ill

mihin

tautiimme

tautiinne

tautiinsa

tauteihimme

tauteihinne

tauteihinsa

Ine

-ssa

taudissamme

taudissanne

taudissansa / taudissaan

taudeissamme

taudeissanne

taudeissansa / taudeissaan

Ela

-sta

taudistamme

taudistanne

taudistansa / taudistaan

taudeistamme

taudeistanne

taudeistansa / taudeistaan

All

-lle

taudillemme

taudillenne

taudillensa / taudilleen

taudeillemme

taudeillenne

taudeillensa / taudeillean

Ade

-lla

taudillamme

taudillanne

taudillansa / taudillaan

taudeillamme

taudeillanne

taudeillansa / taudeillaan

Abl

-lta

taudiltamme

taudiltanne

taudiltansa / taudiltaan

taudeiltamme

taudeiltanne

taudeiltansa / taudeiltaan

Tra

-ksi

taudiksemme

taudiksenne

taudiksensa / taudikseen

taudeiksemme

taudeiksenne

taudeiksensa / taudeikseen

Ess

-na

tautinamme

tautinanne

tautinansa / tautinaan

tauteinamme

tauteinanne

tauteinansa / tauteinaan

Abe

-tta

taudittamme

taudittanne

taudittansa / taudittaan

taudeittamme

taudeittanne

taudeittansa / taudeittaan

Com

-ne

-

-

-

tauteinemme

tauteinenne

tauteinensa / tauteineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept