logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

karvapeite, noun

Word analysis
karvapeitteeseen

karvapeitteeseen

karvapeite

Noun, Singular Illative

karva

Noun, Singular Nominative

+ peite

Noun, Singular Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

karvapeite

karvapeitteet

Par

-ta

karvapeitettä

karvapeitteitä / karvapeittehiä

Gen

-n

karvapeitteen

karvapeitteitten / karvapeitteiden / karvapeittehien / karvapeittehitten

Ill

mihin

karvapeitteeseen

karvapeitteisiin / karvapeitteihin / karvapeittehisin

Ine

-ssa

karvapeitteessä

karvapeittehissä / karvapeitteissä

Ela

-sta

karvapeitteestä

karvapeittehistä / karvapeitteistä

All

-lle

karvapeitteelle

karvapeittehille / karvapeitteille

Ade

-lla

karvapeitteellä

karvapeittehillä / karvapeitteillä

Abl

-lta

karvapeitteeltä

karvapeittehiltä / karvapeitteiltä

Tra

-ksi

karvapeitteeksi

karvapeittehiksi / karvapeitteiksi

Ess

-na

karvapeitteenä

karvapeittehinä / karvapeitteinä

Abe

-tta

karvapeitteettä

karvapeittehittä / karvapeitteittä

Com

-ne

-

karvapeittehine / karvapeitteine

Ins

-in

-

karvapeittehin / karvapeittein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

karvapeite

karvapeitteet

Par

-ta

karvapeitettä

karvapeitteitä / karvapeittehiä

Gen

-n

karvapeitteen

karvapeitteitten / karvapeitteiden / karvapeittehien / karvapeittehitten

Ill

mihin

karvapeitteeseen

karvapeitteisiin / karvapeitteihin / karvapeittehisin

Ine

-ssa

karvapeitteessä

karvapeittehissä / karvapeitteissä

Ela

-sta

karvapeitteestä

karvapeittehistä / karvapeitteistä

All

-lle

karvapeitteelle

karvapeittehille / karvapeitteille

Ade

-lla

karvapeitteellä

karvapeittehillä / karvapeitteillä

Abl

-lta

karvapeitteeltä

karvapeittehiltä / karvapeitteiltä

Tra

-ksi

karvapeitteeksi

karvapeittehiksi / karvapeitteiksi

Ess

-na

karvapeitteenä

karvapeittehinä / karvapeitteinä

Abe

-tta

karvapeitteettä

karvapeittehittä / karvapeitteittä

Com

-ne

-

karvapeittehine / karvapeitteine

Ins

-in

-

karvapeittehin / karvapeittein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

coat
Show more arrow right
tmClass; OpenSubtitles2018.v3; jw2019; WikiMatrix; EurLex-2 Eläinten karvapeitteeseen tarkoitetut koristeet. Decorative articles for animal hair. Voisit hankkia karvapeitteen. I mean, maybe you could get some fur. (2) Miksi he ovat menettäneet karvapeitteensä? (2) why have they lost their fur? Karvapeite on sileää, tiivistä ja lyhyttä (noin 2 cm pitkää). The coat is smooth, dense and short (about 2 cm in length). Karvapeite voidaan myös ajella, mutta se tulee tehdä noin vuorokautta ennen testin alkua. Shaving may be employed, but it should be carried out approximately 24 h before the test. Tarvittava ilmatiivis pussi tehdään vuohennahasta, jossa ei ole jalkoja, häntää eikä päätä, mutta usein vielä karvapeite. The required airtight bag is made from a goatskin, without the feet, tail, or head, but many times with the hair still covering it. Ne voisivat kuitenkin yllättää ihmisen, koska käpälien paksun karvapeitteen ansiosta niiden askeleet ovat lähes äänettömiä. However, they could surprise you, for their thickly furred feet make their footfalls almost soundless. Aidon phu quocinkoiran tärkeä tuntomerkki on sen selässä kasvava harjanne eli ridge, joka kasvaa lyhyen, ohuen karvapeitteen seassa. An important sign to recognize a true Phu Quoc dog is the sword shaped ridge on its back, together with short, thin hair. Karvapeitteen säännöllistä leikkausta suositellaan, erityisesti jos koira työskentelee kentällä koska pehmeä karvapeite kerää heinää ja orjantappuroita. Clipping the coat regularly is recommended especially if the dog is in the field, as the soft coat collects foxtails and briars. Karvapeitteen säännöllistä leikkausta suositellaan, erityisesti jos koira työskentelee kentällä koska pehmeä karvapeite kerää heinää ja orjantappuroita. Clipping the coat regularly is recommended especially if the dog is in the field, as the soft coat collects foxtails and briars. Show more arrow right

Wiktionary

fur, fur coat (fur of an animal) Show more arrow right karva, karvoitus, turkki Show more arrow right The English term "hair cover" usually refers to something used to cover the human hair, hiussuoja in Finnish.The English term "fur cover" usually refers to a cover made of fur, turkispeite in Finnish. Show more arrow right karva (“hair, fur”) +‎ peite (“cover”) Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

karvapeitteeni

karvapeitteeni

karvapeitteesi

karvapeitteesi

karvapeitteensä

karvapeitteensä

Par

-ta

karvapeitettäni

karvapeitteitäni / karvapeittehiäni

karvapeitettäsi

karvapeitteitäsi / karvapeittehiäsi

karvapeitettänsä / karvapeitettään

karvapeitteitänsä / karvapeitteitään / karvapeittehiänsä / karvapeittehiään

Gen

-n

karvapeitteeni

karvapeitteitteni / karvapeitteideni / karvapeittehieni / karvapeittehitteni

karvapeitteesi

karvapeitteittesi / karvapeitteidesi / karvapeittehiesi / karvapeittehittesi

karvapeitteensä

karvapeitteittensä / karvapeitteidensä / karvapeittehiensä / karvapeittehittensä

Ill

mihin

karvapeitteeseeni

karvapeitteisiini / karvapeitteihini / karvapeittehisini

karvapeitteeseesi

karvapeitteisiisi / karvapeitteihisi / karvapeittehisisi

karvapeitteeseensä

karvapeitteisiinsä / karvapeitteihinsä / karvapeittehisinsä

Ine

-ssa

karvapeitteessäni

karvapeittehissäni / karvapeitteissäni

karvapeitteessäsi

karvapeittehissäsi / karvapeitteissäsi

karvapeitteessänsä / karvapeitteessään

karvapeittehissänsä / karvapeittehissään / karvapeitteissänsä / karvapeitteissään

Ela

-sta

karvapeitteestäni

karvapeittehistäni / karvapeitteistäni

karvapeitteestäsi

karvapeittehistäsi / karvapeitteistäsi

karvapeitteestänsä / karvapeitteestään

karvapeittehistänsä / karvapeittehistään / karvapeitteistänsä / karvapeitteistään

All

-lle

karvapeitteelleni

karvapeittehilleni / karvapeitteilleni

karvapeitteellesi

karvapeittehillesi / karvapeitteillesi

karvapeitteellensä / karvapeitteelleen

karvapeittehillensä / karvapeittehilleän / karvapeitteillensä / karvapeitteilleän

Ade

-lla

karvapeitteelläni

karvapeittehilläni / karvapeitteilläni

karvapeitteelläsi

karvapeittehilläsi / karvapeitteilläsi

karvapeitteellänsä / karvapeitteellään

karvapeittehillänsä / karvapeittehillään / karvapeitteillänsä / karvapeitteillään

Abl

-lta

karvapeitteeltäni

karvapeittehiltäni / karvapeitteiltäni

karvapeitteeltäsi

karvapeittehiltäsi / karvapeitteiltäsi

karvapeitteeltänsä / karvapeitteeltään

karvapeittehiltänsä / karvapeittehiltään / karvapeitteiltänsä / karvapeitteiltään

Tra

-ksi

karvapeitteekseni

karvapeittehikseni / karvapeitteikseni

karvapeitteeksesi

karvapeittehiksesi / karvapeitteiksesi

karvapeitteeksensä / karvapeitteekseen

karvapeittehikseen / karvapeittehiksensä / karvapeitteikseen / karvapeitteiksensä

Ess

-na

karvapeitteenäni

karvapeittehinäni / karvapeitteinäni

karvapeitteenäsi

karvapeittehinäsi / karvapeitteinäsi

karvapeitteenänsä / karvapeitteenään

karvapeittehinänsä / karvapeittehinään / karvapeitteinänsä / karvapeitteinään

Abe

-tta

karvapeitteettäni

karvapeittehittäni / karvapeitteittäni

karvapeitteettäsi

karvapeittehittäsi / karvapeitteittäsi

karvapeitteettänsä / karvapeitteettään

karvapeittehittänsä / karvapeittehittään / karvapeitteittänsä / karvapeitteittään

Com

-ne

-

karvapeittehineni / karvapeitteineni

-

karvapeittehinesi / karvapeitteinesi

-

karvapeittehineen / karvapeittehinensä / karvapeitteineen / karvapeitteinensä

Singular

Plural

Nom

-

karvapeitteeni

karvapeitteesi

karvapeitteensä

karvapeitteeni

karvapeitteesi

karvapeitteensä

Par

-ta

karvapeitettäni

karvapeitettäsi

karvapeitettänsä / karvapeitettään

karvapeitteitäni / karvapeittehiäni

karvapeitteitäsi / karvapeittehiäsi

karvapeitteitänsä / karvapeitteitään / karvapeittehiänsä / karvapeittehiään

Gen

-n

karvapeitteeni

karvapeitteesi

karvapeitteensä

karvapeitteitteni / karvapeitteideni / karvapeittehieni / karvapeittehitteni

karvapeitteittesi / karvapeitteidesi / karvapeittehiesi / karvapeittehittesi

karvapeitteittensä / karvapeitteidensä / karvapeittehiensä / karvapeittehittensä

Ill

mihin

karvapeitteeseeni

karvapeitteeseesi

karvapeitteeseensä

karvapeitteisiini / karvapeitteihini / karvapeittehisini

karvapeitteisiisi / karvapeitteihisi / karvapeittehisisi

karvapeitteisiinsä / karvapeitteihinsä / karvapeittehisinsä

Ine

-ssa

karvapeitteessäni

karvapeitteessäsi

karvapeitteessänsä / karvapeitteessään

karvapeittehissäni / karvapeitteissäni

karvapeittehissäsi / karvapeitteissäsi

karvapeittehissänsä / karvapeittehissään / karvapeitteissänsä / karvapeitteissään

Ela

-sta

karvapeitteestäni

karvapeitteestäsi

karvapeitteestänsä / karvapeitteestään

karvapeittehistäni / karvapeitteistäni

karvapeittehistäsi / karvapeitteistäsi

karvapeittehistänsä / karvapeittehistään / karvapeitteistänsä / karvapeitteistään

All

-lle

karvapeitteelleni

karvapeitteellesi

karvapeitteellensä / karvapeitteelleen

karvapeittehilleni / karvapeitteilleni

karvapeittehillesi / karvapeitteillesi

karvapeittehillensä / karvapeittehilleän / karvapeitteillensä / karvapeitteilleän

Ade

-lla

karvapeitteelläni

karvapeitteelläsi

karvapeitteellänsä / karvapeitteellään

karvapeittehilläni / karvapeitteilläni

karvapeittehilläsi / karvapeitteilläsi

karvapeittehillänsä / karvapeittehillään / karvapeitteillänsä / karvapeitteillään

Abl

-lta

karvapeitteeltäni

karvapeitteeltäsi

karvapeitteeltänsä / karvapeitteeltään

karvapeittehiltäni / karvapeitteiltäni

karvapeittehiltäsi / karvapeitteiltäsi

karvapeittehiltänsä / karvapeittehiltään / karvapeitteiltänsä / karvapeitteiltään

Tra

-ksi

karvapeitteekseni

karvapeitteeksesi

karvapeitteeksensä / karvapeitteekseen

karvapeittehikseni / karvapeitteikseni

karvapeittehiksesi / karvapeitteiksesi

karvapeittehikseen / karvapeittehiksensä / karvapeitteikseen / karvapeitteiksensä

Ess

-na

karvapeitteenäni

karvapeitteenäsi

karvapeitteenänsä / karvapeitteenään

karvapeittehinäni / karvapeitteinäni

karvapeittehinäsi / karvapeitteinäsi

karvapeittehinänsä / karvapeittehinään / karvapeitteinänsä / karvapeitteinään

Abe

-tta

karvapeitteettäni

karvapeitteettäsi

karvapeitteettänsä / karvapeitteettään

karvapeittehittäni / karvapeitteittäni

karvapeittehittäsi / karvapeitteittäsi

karvapeittehittänsä / karvapeittehittään / karvapeitteittänsä / karvapeitteittään

Com

-ne

-

-

-

karvapeittehineni / karvapeitteineni

karvapeittehinesi / karvapeitteinesi

karvapeittehineen / karvapeittehinensä / karvapeitteineen / karvapeitteinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

karvapeitteemme

karvapeitteemme

karvapeitteenne

karvapeitteenne

karvapeitteensä

karvapeitteensä

Par

-ta

karvapeitettämme

karvapeitteitämme / karvapeittehiämme

karvapeitettänne

karvapeitteitänne / karvapeittehiänne

karvapeitettänsä / karvapeitettään

karvapeitteitänsä / karvapeitteitään / karvapeittehiänsä / karvapeittehiään

Gen

-n

karvapeitteemme

karvapeitteittemme / karvapeitteidemme / karvapeittehiemme / karvapeittehittemme

karvapeitteenne

karvapeitteittenne / karvapeitteidenne / karvapeittehienne / karvapeittehittenne

karvapeitteensä

karvapeitteittensä / karvapeitteidensä / karvapeittehiensä / karvapeittehittensä

Ill

mihin

karvapeitteeseemme

karvapeitteisiimme / karvapeitteihimme / karvapeittehisimme

karvapeitteeseenne

karvapeitteisiinne / karvapeitteihinne / karvapeittehisinne

karvapeitteeseensä

karvapeitteisiinsä / karvapeitteihinsä / karvapeittehisinsä

Ine

-ssa

karvapeitteessämme

karvapeittehissämme / karvapeitteissämme

karvapeitteessänne

karvapeittehissänne / karvapeitteissänne

karvapeitteessänsä / karvapeitteessään

karvapeittehissänsä / karvapeittehissään / karvapeitteissänsä / karvapeitteissään

Ela

-sta

karvapeitteestämme

karvapeittehistämme / karvapeitteistämme

karvapeitteestänne

karvapeittehistänne / karvapeitteistänne

karvapeitteestänsä / karvapeitteestään

karvapeittehistänsä / karvapeittehistään / karvapeitteistänsä / karvapeitteistään

All

-lle

karvapeitteellemme

karvapeittehillemme / karvapeitteillemme

karvapeitteellenne

karvapeittehillenne / karvapeitteillenne

karvapeitteellensä / karvapeitteelleen

karvapeittehillensä / karvapeittehilleän / karvapeitteillensä / karvapeitteilleän

Ade

-lla

karvapeitteellämme

karvapeittehillämme / karvapeitteillämme

karvapeitteellänne

karvapeittehillänne / karvapeitteillänne

karvapeitteellänsä / karvapeitteellään

karvapeittehillänsä / karvapeittehillään / karvapeitteillänsä / karvapeitteillään

Abl

-lta

karvapeitteeltämme

karvapeittehiltämme / karvapeitteiltämme

karvapeitteeltänne

karvapeittehiltänne / karvapeitteiltänne

karvapeitteeltänsä / karvapeitteeltään

karvapeittehiltänsä / karvapeittehiltään / karvapeitteiltänsä / karvapeitteiltään

Tra

-ksi

karvapeitteeksemme

karvapeittehiksemme / karvapeitteiksemme

karvapeitteeksenne

karvapeittehiksenne / karvapeitteiksenne

karvapeitteeksensä / karvapeitteekseen

karvapeittehikseen / karvapeittehiksensä / karvapeitteikseen / karvapeitteiksensä

Ess

-na

karvapeitteenämme

karvapeittehinämme / karvapeitteinämme

karvapeitteenänne

karvapeittehinänne / karvapeitteinänne

karvapeitteenänsä / karvapeitteenään

karvapeittehinänsä / karvapeittehinään / karvapeitteinänsä / karvapeitteinään

Abe

-tta

karvapeitteettämme

karvapeittehittämme / karvapeitteittämme

karvapeitteettänne

karvapeittehittänne / karvapeitteittänne

karvapeitteettänsä / karvapeitteettään

karvapeittehittänsä / karvapeittehittään / karvapeitteittänsä / karvapeitteittään

Com

-ne

-

karvapeittehinemme / karvapeitteinemme

-

karvapeittehinenne / karvapeitteinenne

-

karvapeittehineen / karvapeittehinensä / karvapeitteineen / karvapeitteinensä

Singular

Plural

Nom

-

karvapeitteemme

karvapeitteenne

karvapeitteensä

karvapeitteemme

karvapeitteenne

karvapeitteensä

Par

-ta

karvapeitettämme

karvapeitettänne

karvapeitettänsä / karvapeitettään

karvapeitteitämme / karvapeittehiämme

karvapeitteitänne / karvapeittehiänne

karvapeitteitänsä / karvapeitteitään / karvapeittehiänsä / karvapeittehiään

Gen

-n

karvapeitteemme

karvapeitteenne

karvapeitteensä

karvapeitteittemme / karvapeitteidemme / karvapeittehiemme / karvapeittehittemme

karvapeitteittenne / karvapeitteidenne / karvapeittehienne / karvapeittehittenne

karvapeitteittensä / karvapeitteidensä / karvapeittehiensä / karvapeittehittensä

Ill

mihin

karvapeitteeseemme

karvapeitteeseenne

karvapeitteeseensä

karvapeitteisiimme / karvapeitteihimme / karvapeittehisimme

karvapeitteisiinne / karvapeitteihinne / karvapeittehisinne

karvapeitteisiinsä / karvapeitteihinsä / karvapeittehisinsä

Ine

-ssa

karvapeitteessämme

karvapeitteessänne

karvapeitteessänsä / karvapeitteessään

karvapeittehissämme / karvapeitteissämme

karvapeittehissänne / karvapeitteissänne

karvapeittehissänsä / karvapeittehissään / karvapeitteissänsä / karvapeitteissään

Ela

-sta

karvapeitteestämme

karvapeitteestänne

karvapeitteestänsä / karvapeitteestään

karvapeittehistämme / karvapeitteistämme

karvapeittehistänne / karvapeitteistänne

karvapeittehistänsä / karvapeittehistään / karvapeitteistänsä / karvapeitteistään

All

-lle

karvapeitteellemme

karvapeitteellenne

karvapeitteellensä / karvapeitteelleen

karvapeittehillemme / karvapeitteillemme

karvapeittehillenne / karvapeitteillenne

karvapeittehillensä / karvapeittehilleän / karvapeitteillensä / karvapeitteilleän

Ade

-lla

karvapeitteellämme

karvapeitteellänne

karvapeitteellänsä / karvapeitteellään

karvapeittehillämme / karvapeitteillämme

karvapeittehillänne / karvapeitteillänne

karvapeittehillänsä / karvapeittehillään / karvapeitteillänsä / karvapeitteillään

Abl

-lta

karvapeitteeltämme

karvapeitteeltänne

karvapeitteeltänsä / karvapeitteeltään

karvapeittehiltämme / karvapeitteiltämme

karvapeittehiltänne / karvapeitteiltänne

karvapeittehiltänsä / karvapeittehiltään / karvapeitteiltänsä / karvapeitteiltään

Tra

-ksi

karvapeitteeksemme

karvapeitteeksenne

karvapeitteeksensä / karvapeitteekseen

karvapeittehiksemme / karvapeitteiksemme

karvapeittehiksenne / karvapeitteiksenne

karvapeittehikseen / karvapeittehiksensä / karvapeitteikseen / karvapeitteiksensä

Ess

-na

karvapeitteenämme

karvapeitteenänne

karvapeitteenänsä / karvapeitteenään

karvapeittehinämme / karvapeitteinämme

karvapeittehinänne / karvapeitteinänne

karvapeittehinänsä / karvapeittehinään / karvapeitteinänsä / karvapeitteinään

Abe

-tta

karvapeitteettämme

karvapeitteettänne

karvapeitteettänsä / karvapeitteettään

karvapeittehittämme / karvapeitteittämme

karvapeittehittänne / karvapeitteittänne

karvapeittehittänsä / karvapeittehittään / karvapeitteittänsä / karvapeitteittään

Com

-ne

-

-

-

karvapeittehinemme / karvapeitteinemme

karvapeittehinenne / karvapeitteinenne

karvapeittehineen / karvapeittehinensä / karvapeitteineen / karvapeitteinensä

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

karva

karvat

Par

-ta

karvaa

karvoja

Gen

-n

karvan

karvojen

Ill

mihin

karvaan

karvoihin

Ine

-ssa

karvassa

karvoissa

Ela

-sta

karvasta

karvoista

All

-lle

karvalle

karvoille

Ade

-lla

karvalla

karvoilla

Abl

-lta

karvalta

karvoilta

Tra

-ksi

karvaksi

karvoiksi

Ess

-na

karvana

karvoina

Abe

-tta

karvatta

karvoitta

Com

-ne

-

karvoine

Ins

-in

-

karvoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

karva

karvat

Par

-ta

karvaa

karvoja

Gen

-n

karvan

karvojen

Ill

mihin

karvaan

karvoihin

Ine

-ssa

karvassa

karvoissa

Ela

-sta

karvasta

karvoista

All

-lle

karvalle

karvoille

Ade

-lla

karvalla

karvoilla

Abl

-lta

karvalta

karvoilta

Tra

-ksi

karvaksi

karvoiksi

Ess

-na

karvana

karvoina

Abe

-tta

karvatta

karvoitta

Com

-ne

-

karvoine

Ins

-in

-

karvoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

hair hiukset, tukka, karva, hius, hiuskarva, haiven
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; not-set Karva on pehmeä. The karva is soft. Suden karva on harmaa. The wolf's fur is grey. Musta karva oli kaunis. The black karva was beautiful. Hänellä on vaalea karva. She has blonde hair. Karva on pitkä ja pehmeä. The fur is long and soft. Täällä on karvaa. There's a bunch of fur in here. Karva on paksua ja lämmintä. The fur is thick and warm. Norsun karva. An elephant hair. Villa tai karva. Wool or hair. Kissan karva tuntuu silkkiseltä. The cat's fur feels silky. Show more arrow right

Wiktionary

hair (single hair on human or animal; not used of human head hair except in technical sense) fur (idiomatic) colors, stripes Fin:näyttää todellinen karvansaEng:to show one's true colors to show one's true stripes (to reveal how one really is) Show more arrow right (fur): turkki Show more arrow right A single hair of human head is hius Show more arrow right karvainenkarvaisuuskarvallinenkarvan verrankarvarikarvastokarvatakarvatonkarvattomuuskarvauskarvekarviainenkarvikaskarvikkakarvoakarvoittuakarvoitusmyötäkarvaanvastakarvaan Show more arrow right hiuskarvahäpykarvaihokarvajuurikarvakainalokarvakarvahattukarvahorsmakarvajalkahyppymyyräkarvajalkaliito-oravakarvakatokarvakauluskarvakehrääjäkarvakorvamakikarvakuonovompattikarvalakkikarvalakkilähetystökarvalakkipuolikarvalankakarvalankamattokarvalaukkukarvalehtikarvamerkkikarvanaamakarvanaamainenkarvanjuurikarvankasvukarvanluontikarvanlähtökarvanpoistokarvanpoistoainekarvanvaihtokarvanystykarvapeitekarvapeitteinenkarvapintainenkarvapuolikarvareuhkakarvarintainenkarvarouskukarvasipulikarvasivellinkarvatukkokarvatuppikarvaturrikarvavyötiäinenkulmakarvaniskakarvapartakarvarintakarvaviiksikarvavillakarvamammutti Show more arrow right From Proto-Finnic karva, an old Baltic loan; derived from the same word from which e.g. Lithuanian gaũras is descended. Cognates include Veps karv, Estonian karv and Livonian kōra. Originally karva only had the meaning "color". In its current meaning it is first mentioned in a biblical text in 1621. Show more arrow right

Wikipedia

Hair Hair is a protein filament that grows from follicles found in the dermis. Hair is one of the defining characteristics of mammals. The human body, apart from areas of glabrous skin, is covered in follicles which produce thick terminal and fine vellus hair. Most common interest in hair is focused on hair growth, hair types, and hair care, but hair is also an important biomaterial primarily composed of protein, notably alpha-keratin. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

karvani

karvani

karvasi

karvasi

karvansa

karvansa

Par

-ta

karvaani

karvojani

karvaasi

karvojasi

karvaansa / karvaaan

karvojansa / karvojaan

Gen

-n

karvani

karvojeni

karvasi

karvojesi

karvansa

karvojensa

Ill

mihin

karvaani

karvoihini

karvaasi

karvoihisi

karvaansa

karvoihinsa

Ine

-ssa

karvassani

karvoissani

karvassasi

karvoissasi

karvassansa / karvassaan

karvoissansa / karvoissaan

Ela

-sta

karvastani

karvoistani

karvastasi

karvoistasi

karvastansa / karvastaan

karvoistansa / karvoistaan

All

-lle

karvalleni

karvoilleni

karvallesi

karvoillesi

karvallensa / karvalleen

karvoillensa / karvoillean

Ade

-lla

karvallani

karvoillani

karvallasi

karvoillasi

karvallansa / karvallaan

karvoillansa / karvoillaan

Abl

-lta

karvaltani

karvoiltani

karvaltasi

karvoiltasi

karvaltansa / karvaltaan

karvoiltansa / karvoiltaan

Tra

-ksi

karvakseni

karvoikseni

karvaksesi

karvoiksesi

karvaksensa / karvakseen

karvoiksensa / karvoikseen

Ess

-na

karvanani

karvoinani

karvanasi

karvoinasi

karvanansa / karvanaan

karvoinansa / karvoinaan

Abe

-tta

karvattani

karvoittani

karvattasi

karvoittasi

karvattansa / karvattaan

karvoittansa / karvoittaan

Com

-ne

-

karvoineni

-

karvoinesi

-

karvoinensa / karvoineen

Singular

Plural

Nom

-

karvani

karvasi

karvansa

karvani

karvasi

karvansa

Par

-ta

karvaani

karvaasi

karvaansa / karvaaan

karvojani

karvojasi

karvojansa / karvojaan

Gen

-n

karvani

karvasi

karvansa

karvojeni

karvojesi

karvojensa

Ill

mihin

karvaani

karvaasi

karvaansa

karvoihini

karvoihisi

karvoihinsa

Ine

-ssa

karvassani

karvassasi

karvassansa / karvassaan

karvoissani

karvoissasi

karvoissansa / karvoissaan

Ela

-sta

karvastani

karvastasi

karvastansa / karvastaan

karvoistani

karvoistasi

karvoistansa / karvoistaan

All

-lle

karvalleni

karvallesi

karvallensa / karvalleen

karvoilleni

karvoillesi

karvoillensa / karvoillean

Ade

-lla

karvallani

karvallasi

karvallansa / karvallaan

karvoillani

karvoillasi

karvoillansa / karvoillaan

Abl

-lta

karvaltani

karvaltasi

karvaltansa / karvaltaan

karvoiltani

karvoiltasi

karvoiltansa / karvoiltaan

Tra

-ksi

karvakseni

karvaksesi

karvaksensa / karvakseen

karvoikseni

karvoiksesi

karvoiksensa / karvoikseen

Ess

-na

karvanani

karvanasi

karvanansa / karvanaan

karvoinani

karvoinasi

karvoinansa / karvoinaan

Abe

-tta

karvattani

karvattasi

karvattansa / karvattaan

karvoittani

karvoittasi

karvoittansa / karvoittaan

Com

-ne

-

-

-

karvoineni

karvoinesi

karvoinensa / karvoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

karvamme

karvamme

karvanne

karvanne

karvansa

karvansa

Par

-ta

karvaamme

karvojamme

karvaanne

karvojanne

karvaansa / karvaaan

karvojansa / karvojaan

Gen

-n

karvamme

karvojemme

karvanne

karvojenne

karvansa

karvojensa

Ill

mihin

karvaamme

karvoihimme

karvaanne

karvoihinne

karvaansa

karvoihinsa

Ine

-ssa

karvassamme

karvoissamme

karvassanne

karvoissanne

karvassansa / karvassaan

karvoissansa / karvoissaan

Ela

-sta

karvastamme

karvoistamme

karvastanne

karvoistanne

karvastansa / karvastaan

karvoistansa / karvoistaan

All

-lle

karvallemme

karvoillemme

karvallenne

karvoillenne

karvallensa / karvalleen

karvoillensa / karvoillean

Ade

-lla

karvallamme

karvoillamme

karvallanne

karvoillanne

karvallansa / karvallaan

karvoillansa / karvoillaan

Abl

-lta

karvaltamme

karvoiltamme

karvaltanne

karvoiltanne

karvaltansa / karvaltaan

karvoiltansa / karvoiltaan

Tra

-ksi

karvaksemme

karvoiksemme

karvaksenne

karvoiksenne

karvaksensa / karvakseen

karvoiksensa / karvoikseen

Ess

-na

karvanamme

karvoinamme

karvananne

karvoinanne

karvanansa / karvanaan

karvoinansa / karvoinaan

Abe

-tta

karvattamme

karvoittamme

karvattanne

karvoittanne

karvattansa / karvattaan

karvoittansa / karvoittaan

Com

-ne

-

karvoinemme

-

karvoinenne

-

karvoinensa / karvoineen

Singular

Plural

Nom

-

karvamme

karvanne

karvansa

karvamme

karvanne

karvansa

Par

-ta

karvaamme

karvaanne

karvaansa / karvaaan

karvojamme

karvojanne

karvojansa / karvojaan

Gen

-n

karvamme

karvanne

karvansa

karvojemme

karvojenne

karvojensa

Ill

mihin

karvaamme

karvaanne

karvaansa

karvoihimme

karvoihinne

karvoihinsa

Ine

-ssa

karvassamme

karvassanne

karvassansa / karvassaan

karvoissamme

karvoissanne

karvoissansa / karvoissaan

Ela

-sta

karvastamme

karvastanne

karvastansa / karvastaan

karvoistamme

karvoistanne

karvoistansa / karvoistaan

All

-lle

karvallemme

karvallenne

karvallensa / karvalleen

karvoillemme

karvoillenne

karvoillensa / karvoillean

Ade

-lla

karvallamme

karvallanne

karvallansa / karvallaan

karvoillamme

karvoillanne

karvoillansa / karvoillaan

Abl

-lta

karvaltamme

karvaltanne

karvaltansa / karvaltaan

karvoiltamme

karvoiltanne

karvoiltansa / karvoiltaan

Tra

-ksi

karvaksemme

karvaksenne

karvaksensa / karvakseen

karvoiksemme

karvoiksenne

karvoiksensa / karvoikseen

Ess

-na

karvanamme

karvananne

karvanansa / karvanaan

karvoinamme

karvoinanne

karvoinansa / karvoinaan

Abe

-tta

karvattamme

karvattanne

karvattansa / karvattaan

karvoittamme

karvoittanne

karvoittansa / karvoittaan

Com

-ne

-

-

-

karvoinemme

karvoinenne

karvoinensa / karvoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

peite

peitteet

Par

-ta

peitettä

peitteitä / peittehiä

Gen

-n

peitteen

peitteitten / peitteiden / peittehien / peittehitten

Ill

mihin

peitteeseen

peitteisiin / peitteihin / peittehisin

Ine

-ssa

peitteessä

peittehissä / peitteissä

Ela

-sta

peitteestä

peittehistä / peitteistä

All

-lle

peitteelle

peittehille / peitteille

Ade

-lla

peitteellä

peittehillä / peitteillä

Abl

-lta

peitteeltä

peittehiltä / peitteiltä

Tra

-ksi

peitteeksi

peittehiksi / peitteiksi

Ess

-na

peitteenä

peittehinä / peitteinä

Abe

-tta

peitteettä

peittehittä / peitteittä

Com

-ne

-

peittehine / peitteine

Ins

-in

-

peittehin / peittein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

peite

peitteet

Par

-ta

peitettä

peitteitä / peittehiä

Gen

-n

peitteen

peitteitten / peitteiden / peittehien / peittehitten

Ill

mihin

peitteeseen

peitteisiin / peitteihin / peittehisin

Ine

-ssa

peitteessä

peittehissä / peitteissä

Ela

-sta

peitteestä

peittehistä / peitteistä

All

-lle

peitteelle

peittehille / peitteille

Ade

-lla

peitteellä

peittehillä / peitteillä

Abl

-lta

peitteeltä

peittehiltä / peitteiltä

Tra

-ksi

peitteeksi

peittehiksi / peitteiksi

Ess

-na

peitteenä

peittehinä / peitteinä

Abe

-tta

peitteettä

peittehittä / peitteittä

Com

-ne

-

peittehine / peitteine

Ins

-in

-

peittehin / peittein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

cover kansi, päällinen, suojus, suoja, peite, kotelo
mask naamio, peite, naamari, nukutuskoppa, verho
covering päällyste, peite, päällystys, kotelo, päällys, lähete
blanket viltti, huopa, peite, loimi, hevosloimi
coating kalvo, peite, maalipeite
cap korkki, suojus, kansi, myssy, lakki, peite
quilt peite, täkki
shroud käärinliina, verho, vantti, peite
throw heitto, peite, päällinen
rug matto, huopa, peite, matkahuopa
mantle vaippa, mantteli, viitta, hehkusukka, verho, peite
comforter lohduttaja, tutti, peite, villakaulaliina
case asia, tapaus, kotelo, asianlaita, laukku, peite
spread leviäminen, ero, levite, aukeama, erotus, peite
Show more arrow right
Europarl; tmClass; GlobalVoices; OpenSubtitles; Tatoeba; TED Peite leviää nopeasti sängylle. The blanket spreads quickly on the bed. Hydrauliset peites-ja kääntölevyt. Hydraulic cover and deflection plates. Peite suojaa auton maantiesuolalta. The cover protects the car from road salt. Peite pitää sinut lämpimänä koko yön. The bedspread keeps you warm all night. Ole hyvä ja aseta peite sängyn päälle. Please place the cover on top of the bed. Peite oli unohtunut auton takakonttiin. The blanket had been left in the trunk of the car. Makuuhuoneessa on uusi peite sängyn päällä. There is a new comforter on the bed in the bedroom. Sinun pitäisi ostaa uusi peite vanhan tilalle. You should buy a new quilt to replace the old one. Älä unohda pestä peite ennen seuraavaa käyttöä. Don't forget to wash the duvet before using it again. Peitteet pyöriä varten. Covers for cycles. Show more arrow right

Wiktionary

cover spread, throw overlay (computing, networking) mask Fin:aliverkon peiteEng:subnet mask Show more arrow right peittää +‎ -e Show more arrow right

Wikipedia

Bedding Bedding, also known as bedclothes or bed linen, is the materials laid above the mattress of a bed for hygiene, warmth, protection of the mattress, and decorative effect. Bedding is the removable and washable portion of a human sleeping environment. Multiple sets of bedding for each bed are often washed in rotation and/or changed seasonally to improve sleep comfort at varying room temperatures. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

peitteeni

peitteeni

peitteesi

peitteesi

peitteensä

peitteensä

Par

-ta

peitettäni

peitteitäni / peittehiäni

peitettäsi

peitteitäsi / peittehiäsi

peitettänsä / peitettään

peitteitänsä / peitteitään / peittehiänsä / peittehiään

Gen

-n

peitteeni

peitteitteni / peitteideni / peittehieni / peittehitteni

peitteesi

peitteittesi / peitteidesi / peittehiesi / peittehittesi

peitteensä

peitteittensä / peitteidensä / peittehiensä / peittehittensä

Ill

mihin

peitteeseeni

peitteisiini / peitteihini / peittehisini

peitteeseesi

peitteisiisi / peitteihisi / peittehisisi

peitteeseensä

peitteisiinsä / peitteihinsä / peittehisinsä

Ine

-ssa

peitteessäni

peittehissäni / peitteissäni

peitteessäsi

peittehissäsi / peitteissäsi

peitteessänsä / peitteessään

peittehissänsä / peittehissään / peitteissänsä / peitteissään

Ela

-sta

peitteestäni

peittehistäni / peitteistäni

peitteestäsi

peittehistäsi / peitteistäsi

peitteestänsä / peitteestään

peittehistänsä / peittehistään / peitteistänsä / peitteistään

All

-lle

peitteelleni

peittehilleni / peitteilleni

peitteellesi

peittehillesi / peitteillesi

peitteellensä / peitteelleen

peittehillensä / peittehilleän / peitteillensä / peitteilleän

Ade

-lla

peitteelläni

peittehilläni / peitteilläni

peitteelläsi

peittehilläsi / peitteilläsi

peitteellänsä / peitteellään

peittehillänsä / peittehillään / peitteillänsä / peitteillään

Abl

-lta

peitteeltäni

peittehiltäni / peitteiltäni

peitteeltäsi

peittehiltäsi / peitteiltäsi

peitteeltänsä / peitteeltään

peittehiltänsä / peittehiltään / peitteiltänsä / peitteiltään

Tra

-ksi

peitteekseni

peittehikseni / peitteikseni

peitteeksesi

peittehiksesi / peitteiksesi

peitteeksensä / peitteekseen

peittehikseen / peittehiksensä / peitteikseen / peitteiksensä

Ess

-na

peitteenäni

peittehinäni / peitteinäni

peitteenäsi

peittehinäsi / peitteinäsi

peitteenänsä / peitteenään

peittehinänsä / peittehinään / peitteinänsä / peitteinään

Abe

-tta

peitteettäni

peittehittäni / peitteittäni

peitteettäsi

peittehittäsi / peitteittäsi

peitteettänsä / peitteettään

peittehittänsä / peittehittään / peitteittänsä / peitteittään

Com

-ne

-

peittehineni / peitteineni

-

peittehinesi / peitteinesi

-

peittehineen / peittehinensä / peitteineen / peitteinensä

Singular

Plural

Nom

-

peitteeni

peitteesi

peitteensä

peitteeni

peitteesi

peitteensä

Par

-ta

peitettäni

peitettäsi

peitettänsä / peitettään

peitteitäni / peittehiäni

peitteitäsi / peittehiäsi

peitteitänsä / peitteitään / peittehiänsä / peittehiään

Gen

-n

peitteeni

peitteesi

peitteensä

peitteitteni / peitteideni / peittehieni / peittehitteni

peitteittesi / peitteidesi / peittehiesi / peittehittesi

peitteittensä / peitteidensä / peittehiensä / peittehittensä

Ill

mihin

peitteeseeni

peitteeseesi

peitteeseensä

peitteisiini / peitteihini / peittehisini

peitteisiisi / peitteihisi / peittehisisi

peitteisiinsä / peitteihinsä / peittehisinsä

Ine

-ssa

peitteessäni

peitteessäsi

peitteessänsä / peitteessään

peittehissäni / peitteissäni

peittehissäsi / peitteissäsi

peittehissänsä / peittehissään / peitteissänsä / peitteissään

Ela

-sta

peitteestäni

peitteestäsi

peitteestänsä / peitteestään

peittehistäni / peitteistäni

peittehistäsi / peitteistäsi

peittehistänsä / peittehistään / peitteistänsä / peitteistään

All

-lle

peitteelleni

peitteellesi

peitteellensä / peitteelleen

peittehilleni / peitteilleni

peittehillesi / peitteillesi

peittehillensä / peittehilleän / peitteillensä / peitteilleän

Ade

-lla

peitteelläni

peitteelläsi

peitteellänsä / peitteellään

peittehilläni / peitteilläni

peittehilläsi / peitteilläsi

peittehillänsä / peittehillään / peitteillänsä / peitteillään

Abl

-lta

peitteeltäni

peitteeltäsi

peitteeltänsä / peitteeltään

peittehiltäni / peitteiltäni

peittehiltäsi / peitteiltäsi

peittehiltänsä / peittehiltään / peitteiltänsä / peitteiltään

Tra

-ksi

peitteekseni

peitteeksesi

peitteeksensä / peitteekseen

peittehikseni / peitteikseni

peittehiksesi / peitteiksesi

peittehikseen / peittehiksensä / peitteikseen / peitteiksensä

Ess

-na

peitteenäni

peitteenäsi

peitteenänsä / peitteenään

peittehinäni / peitteinäni

peittehinäsi / peitteinäsi

peittehinänsä / peittehinään / peitteinänsä / peitteinään

Abe

-tta

peitteettäni

peitteettäsi

peitteettänsä / peitteettään

peittehittäni / peitteittäni

peittehittäsi / peitteittäsi

peittehittänsä / peittehittään / peitteittänsä / peitteittään

Com

-ne

-

-

-

peittehineni / peitteineni

peittehinesi / peitteinesi

peittehineen / peittehinensä / peitteineen / peitteinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

peitteemme

peitteemme

peitteenne

peitteenne

peitteensä

peitteensä

Par

-ta

peitettämme

peitteitämme / peittehiämme

peitettänne

peitteitänne / peittehiänne

peitettänsä / peitettään

peitteitänsä / peitteitään / peittehiänsä / peittehiään

Gen

-n

peitteemme

peitteittemme / peitteidemme / peittehiemme / peittehittemme

peitteenne

peitteittenne / peitteidenne / peittehienne / peittehittenne

peitteensä

peitteittensä / peitteidensä / peittehiensä / peittehittensä

Ill

mihin

peitteeseemme

peitteisiimme / peitteihimme / peittehisimme

peitteeseenne

peitteisiinne / peitteihinne / peittehisinne

peitteeseensä

peitteisiinsä / peitteihinsä / peittehisinsä

Ine

-ssa

peitteessämme

peittehissämme / peitteissämme

peitteessänne

peittehissänne / peitteissänne

peitteessänsä / peitteessään

peittehissänsä / peittehissään / peitteissänsä / peitteissään

Ela

-sta

peitteestämme

peittehistämme / peitteistämme

peitteestänne

peittehistänne / peitteistänne

peitteestänsä / peitteestään

peittehistänsä / peittehistään / peitteistänsä / peitteistään

All

-lle

peitteellemme

peittehillemme / peitteillemme

peitteellenne

peittehillenne / peitteillenne

peitteellensä / peitteelleen

peittehillensä / peittehilleän / peitteillensä / peitteilleän

Ade

-lla

peitteellämme

peittehillämme / peitteillämme

peitteellänne

peittehillänne / peitteillänne

peitteellänsä / peitteellään

peittehillänsä / peittehillään / peitteillänsä / peitteillään

Abl

-lta

peitteeltämme

peittehiltämme / peitteiltämme

peitteeltänne

peittehiltänne / peitteiltänne

peitteeltänsä / peitteeltään

peittehiltänsä / peittehiltään / peitteiltänsä / peitteiltään

Tra

-ksi

peitteeksemme

peittehiksemme / peitteiksemme

peitteeksenne

peittehiksenne / peitteiksenne

peitteeksensä / peitteekseen

peittehikseen / peittehiksensä / peitteikseen / peitteiksensä

Ess

-na

peitteenämme

peittehinämme / peitteinämme

peitteenänne

peittehinänne / peitteinänne

peitteenänsä / peitteenään

peittehinänsä / peittehinään / peitteinänsä / peitteinään

Abe

-tta

peitteettämme

peittehittämme / peitteittämme

peitteettänne

peittehittänne / peitteittänne

peitteettänsä / peitteettään

peittehittänsä / peittehittään / peitteittänsä / peitteittään

Com

-ne

-

peittehinemme / peitteinemme

-

peittehinenne / peitteinenne

-

peittehineen / peittehinensä / peitteineen / peitteinensä

Singular

Plural

Nom

-

peitteemme

peitteenne

peitteensä

peitteemme

peitteenne

peitteensä

Par

-ta

peitettämme

peitettänne

peitettänsä / peitettään

peitteitämme / peittehiämme

peitteitänne / peittehiänne

peitteitänsä / peitteitään / peittehiänsä / peittehiään

Gen

-n

peitteemme

peitteenne

peitteensä

peitteittemme / peitteidemme / peittehiemme / peittehittemme

peitteittenne / peitteidenne / peittehienne / peittehittenne

peitteittensä / peitteidensä / peittehiensä / peittehittensä

Ill

mihin

peitteeseemme

peitteeseenne

peitteeseensä

peitteisiimme / peitteihimme / peittehisimme

peitteisiinne / peitteihinne / peittehisinne

peitteisiinsä / peitteihinsä / peittehisinsä

Ine

-ssa

peitteessämme

peitteessänne

peitteessänsä / peitteessään

peittehissämme / peitteissämme

peittehissänne / peitteissänne

peittehissänsä / peittehissään / peitteissänsä / peitteissään

Ela

-sta

peitteestämme

peitteestänne

peitteestänsä / peitteestään

peittehistämme / peitteistämme

peittehistänne / peitteistänne

peittehistänsä / peittehistään / peitteistänsä / peitteistään

All

-lle

peitteellemme

peitteellenne

peitteellensä / peitteelleen

peittehillemme / peitteillemme

peittehillenne / peitteillenne

peittehillensä / peittehilleän / peitteillensä / peitteilleän

Ade

-lla

peitteellämme

peitteellänne

peitteellänsä / peitteellään

peittehillämme / peitteillämme

peittehillänne / peitteillänne

peittehillänsä / peittehillään / peitteillänsä / peitteillään

Abl

-lta

peitteeltämme

peitteeltänne

peitteeltänsä / peitteeltään

peittehiltämme / peitteiltämme

peittehiltänne / peitteiltänne

peittehiltänsä / peittehiltään / peitteiltänsä / peitteiltään

Tra

-ksi

peitteeksemme

peitteeksenne

peitteeksensä / peitteekseen

peittehiksemme / peitteiksemme

peittehiksenne / peitteiksenne

peittehikseen / peittehiksensä / peitteikseen / peitteiksensä

Ess

-na

peitteenämme

peitteenänne

peitteenänsä / peitteenään

peittehinämme / peitteinämme

peittehinänne / peitteinänne

peittehinänsä / peittehinään / peitteinänsä / peitteinään

Abe

-tta

peitteettämme

peitteettänne

peitteettänsä / peitteettään

peittehittämme / peitteittämme

peittehittänne / peitteittänne

peittehittänsä / peittehittään / peitteittänsä / peitteittään

Com

-ne

-

-

-

peittehinemme / peitteinemme

peittehinenne / peitteinenne

peittehineen / peittehinensä / peitteineen / peitteinensä

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept