kannustavista |
Adjective, Plural Elative |
|
Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Elative |
||
Noun, Singular Nominative |
||
+ tavi |
Noun, Singular Elative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ tavis |
Noun, Singular Partitive |
|
| supportive | |
| to encourage | kannustaa, edistää, rohkaista, suosia |
| to urge | kehottaa, kannustaa, vaatia, yllyttää, tähdentää, hoputtaa |
| to stimulate | stimuloida, kannustaa, piristää, kiihottaa, virkistää, ärsyttää |
| to spur | kannustaa, rohkaista, yllyttää, jouduttaa |
| to prompt | kuiskata, kannustaa, saada, saada aikaan, antaa vihje jklle, yllyttää |
| to push | työntää, ajaa, painaa, ponnistaa, sysätä, kannustaa |
| to spur on | kannustaa, jouduttaa, rohkaista, yllyttää |
| to cheer on | yllyttää, kannustaa |
| to spark | kipinöidä, kannustaa, panna alulle, iskeä kipinää, saada aikaan |
| to prod | yllyttää, survaista, kannustaa, tökätä, sohia |
| to rouse | herättää, ärsyttää, kannustaa, herätä, innostaa |
| to egg on | usuttaa, yllyttää, kannustaa, kannustaa tekemään |
| encouraging | |
| a supportive | |
| an encouraging | |
| incentive |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kannustava |
kannustavat |
Par |
-ta |
kannustavaa |
kannustavia |
Gen |
-n |
kannustavan |
kannustavien |
Ill |
mihin |
kannustavaan |
kannustaviin |
Ine |
-ssa |
kannustavassa |
kannustavissa |
Ela |
-sta |
kannustavasta |
|
All |
-lle |
kannustavalle |
kannustaville |
Ade |
-lla |
kannustavalla |
kannustavilla |
Abl |
-lta |
kannustavalta |
kannustavilta |
Tra |
-ksi |
kannustavaksi |
kannustaviksi |
Ess |
-na |
kannustavana |
kannustavina |
Abe |
-tta |
kannustavatta |
kannustavitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
kannustavin |
Singular
Plural
Nom
-
kannustava
kannustavat
Par
-ta
kannustavaa
kannustavia
Gen
-n
kannustavan
kannustavien
Ill
mihin
kannustavaan
kannustaviin
Ine
-ssa
kannustavassa
kannustavissa
Ela
-sta
kannustavasta
All
-lle
kannustavalle
kannustaville
Ade
-lla
kannustavalla
kannustavilla
Abl
-lta
kannustavalta
kannustavilta
Tra
-ksi
kannustavaksi
kannustaviksi
Ess
-na
kannustavana
kannustavina
Abe
-tta
kannustavatta
kannustavitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
kannustavin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kannustavampi / kannustavempi |
kannustavammat / kannustavemmat |
Par |
-ta |
kannustavampaa / kannustavempaa |
kannustavampia / kannustavempia |
Gen |
-n |
kannustavamman / kannustavemman |
kannustavampien / kannustavempien |
Ill |
mihin |
kannustavampiin / kannustavempiin |
kannustavampiin / kannustavempiin |
Ine |
-ssa |
kannustavammassa / kannustavemmassa |
kannustavammissa / kannustavemmissa |
Ela |
-sta |
kannustavammasta / kannustavemmasta |
kannustavammista / kannustavemmista |
All |
-lle |
kannustavammalle / kannustavemmalle |
kannustavammille / kannustavemmille |
Ade |
-lla |
kannustavammalla / kannustavemmalla |
kannustavammilla / kannustavemmilla |
Abl |
-lta |
kannustavammalta / kannustavemmalta |
kannustavammilta / kannustavemmilta |
Tra |
-ksi |
kannustavammaksi / kannustavemmaksi |
kannustavammiksi / kannustavemmiksi |
Ess |
-na |
kannustavampana / kannustavempana |
kannustavampina / kannustavempina |
Abe |
-tta |
kannustavammatta / kannustavemmatta |
kannustavammitta / kannustavemmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
kannustavammin / kannustavemmin |
Singular
Plural
Nom
-
kannustavampi / kannustavempi
kannustavammat / kannustavemmat
Par
-ta
kannustavampaa / kannustavempaa
kannustavampia / kannustavempia
Gen
-n
kannustavamman / kannustavemman
kannustavampien / kannustavempien
Ill
mihin
kannustavampiin / kannustavempiin
kannustavampiin / kannustavempiin
Ine
-ssa
kannustavammassa / kannustavemmassa
kannustavammissa / kannustavemmissa
Ela
-sta
kannustavammasta / kannustavemmasta
kannustavammista / kannustavemmista
All
-lle
kannustavammalle / kannustavemmalle
kannustavammille / kannustavemmille
Ade
-lla
kannustavammalla / kannustavemmalla
kannustavammilla / kannustavemmilla
Abl
-lta
kannustavammalta / kannustavemmalta
kannustavammilta / kannustavemmilta
Tra
-ksi
kannustavammaksi / kannustavemmaksi
kannustavammiksi / kannustavemmiksi
Ess
-na
kannustavampana / kannustavempana
kannustavampina / kannustavempina
Abe
-tta
kannustavammatta / kannustavemmatta
kannustavammitta / kannustavemmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
kannustavammin / kannustavemmin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kannustavin |
kannustavimmat |
Par |
-ta |
kannustavinta |
kannustavimpia |
Gen |
-n |
kannustavimman |
kannustavinten / kannustavimpien |
Ill |
mihin |
kannustavimpaan |
kannustavimpiin |
Ine |
-ssa |
kannustavimmassa |
kannustavimmissa |
Ela |
-sta |
kannustavimmasta |
kannustavimmista |
All |
-lle |
kannustavimmalle |
kannustavimmille |
Ade |
-lla |
kannustavimmalla |
kannustavimmilla |
Abl |
-lta |
kannustavimmalta |
kannustavimmilta |
Tra |
-ksi |
kannustavimmaksi |
kannustavimmiksi |
Ess |
-na |
kannustavimpana |
kannustavimpina |
Abe |
-tta |
kannustavimmatta |
kannustavimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
kannustavimmin |
Singular
Plural
Nom
-
kannustavin
kannustavimmat
Par
-ta
kannustavinta
kannustavimpia
Gen
-n
kannustavimman
kannustavinten / kannustavimpien
Ill
mihin
kannustavimpaan
kannustavimpiin
Ine
-ssa
kannustavimmassa
kannustavimmissa
Ela
-sta
kannustavimmasta
kannustavimmista
All
-lle
kannustavimmalle
kannustavimmille
Ade
-lla
kannustavimmalla
kannustavimmilla
Abl
-lta
kannustavimmalta
kannustavimmilta
Tra
-ksi
kannustavimmaksi
kannustavimmiksi
Ess
-na
kannustavimpana
kannustavimpina
Abe
-tta
kannustavimmatta
kannustavimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
kannustavimmin
| to encourage | kannustaa, edistää, rohkaista, suosia |
| to urge | kehottaa, kannustaa, vaatia, yllyttää, hoputtaa, tähdentää |
| to stimulate | stimuloida, kannustaa, piristää, kiihottaa, virkistää, ärsyttää |
| to spur | kannustaa, rohkaista, yllyttää, jouduttaa |
| to prompt | kuiskata, kannustaa, saada, saada aikaan, yllyttää, panna |
| to push | työntää, ajaa, painaa, ponnistaa, sysätä, kannustaa |
| to spur on | kannustaa, yllyttää, rohkaista, jouduttaa |
| to cheer on | yllyttää, kannustaa |
| to spark | kipinöidä, kannustaa, iskeä kipinää, panna alulle, saada aikaan |
| to prod | yllyttää, tökätä, survaista, sohia, kannustaa |
| to egg on | usuttaa, yllyttää, kannustaa tekemään, kannustaa |
| to rouse | herättää, herätä, kannustaa, innostaa, ärsyttää |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kannustan |
|
ii |
kannustat |
|
iii |
kannustaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kannustamme / kannustetaan |
|
ii |
kannustatte |
|
iii |
kannustavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kannustin |
|
ii |
kannustit |
|
iii |
kannusti |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kannustimme / kannustettiin |
|
ii |
kannustitte |
|
iii |
kannustivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen kannustanut |
en ole kannustanut |
ii |
olet kannustanut |
et ole kannustanut |
iii |
on kannustanut |
ei ole kannustanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme kannustaneet |
emme ole kannustaneet |
ii |
olette kannustaneet |
ette ole kannustaneet |
iii |
ovat kannustaneet |
eivät ole kannustaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin kannustanut |
en ollut kannustanut |
ii |
olit kannustanut |
et ollut kannustanut |
iii |
oli kannustanut |
ei ollut kannustanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme kannustaneet |
emme olleet kannustaneet |
ii |
olitte kannustaneet |
ette olleet kannustaneet |
iii |
olivat kannustaneet |
eivät olleet kannustaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kannustaisin |
|
ii |
kannustaisit |
|
iii |
kannustaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kannustaisimme |
|
ii |
kannustaisitte |
|
iii |
kannustaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin kannustanut |
en olisi kannustanut |
ii |
olisit kannustanut |
et olisi kannustanut |
iii |
olisi kannustanut |
ei olisi kannustanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme kannustaneet |
emme olisi kannustaneet |
ii |
olisitte kannustaneet |
ette olisi kannustaneet |
iii |
olisivat kannustaneet |
eivät olisi kannustaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kannustanen |
en kannustane |
ii |
kannustanet |
et kannustane |
iii |
kannustanee |
ei kannustane |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kannustanemme |
emme kannustane |
ii |
kannustanette |
ette kannustane |
iii |
kannustanevat |
eivät kannustane |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen kannustanut |
en liene kannustanut |
ii |
lienet kannustanut |
et liene kannustanut |
iii |
lienee kannustanut |
ei liene kannustanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme kannustaneet |
emme liene kannustaneet |
ii |
lienette kannustaneet |
ette liene kannustaneet |
iii |
lienevät kannustaneet |
eivät liene kannustaneet |
Singular
i |
- |
ii |
kannusta |
iii |
kannustakoon |
Plural
i |
kannustakaamme |
ii |
kannustakaa |
iii |
kannustakoot |
Nom |
- |
kannustaa |
Tra |
-ksi |
kannustaaksensa / kannustaakseen |
Ine |
-ssa |
kannustaessa |
Ins |
-in |
kannustaen |
Ine |
-ssa |
kannustettaessa (passive) |
Ill |
mihin |
kannustamaan |
Ine |
-ssa |
kannustamassa |
Ela |
-sta |
kannustamasta |
Ade |
-lla |
kannustamalla |
Abe |
-tta |
kannustamatta |
Ins |
-in |
kannustaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
kannustaminen |
Par |
-ta |
kannustamista |
kannustamaisillaan / kannustamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
kannustetaan |
ei kannusteta |
Imperfect |
kannustettiin |
ei kannustettu |
Potential |
kannustettaneen |
ei kannustettane |
Conditional |
kannustettaisiin |
ei kannustettaisi |
Imperative Present |
kannustettakoon |
älköön kannustettako |
Imperative Perfect |
olkoon kannustettu |
älköön kannustettu |
Positive
Negative
Present
kannustetaan
ei kannusteta
Imperfect
kannustettiin
ei kannustettu
Potential
kannustettaneen
ei kannustettane
Conditional
kannustettaisiin
ei kannustettaisi
Imperative Present
kannustettakoon
älköön kannustettako
Imperative Perfect
olkoon kannustettu
älköön kannustettu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
kannustava |
kannustettava |
2nd |
kannustanut |
kannustettu |
3rd |
kannustama |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kannus |
kannukset |
Par |
-ta |
kannusta |
kannuksia |
Gen |
-n |
kannuksen |
kannuksien / kannusten |
Ill |
mihin |
kannukseen |
kannuksiin |
Ine |
-ssa |
kannuksessa |
kannuksissa |
Ela |
-sta |
kannuksesta |
kannuksista |
All |
-lle |
kannukselle |
kannuksille |
Ade |
-lla |
kannuksella |
kannuksilla |
Abl |
-lta |
kannukselta |
kannuksilta |
Tra |
-ksi |
kannukseksi |
kannuksiksi |
Ess |
-na |
kannuksena |
kannuksina |
Abe |
-tta |
kannuksetta |
kannuksitta |
Com |
-ne |
- |
kannuksine |
Ins |
-in |
- |
kannuksin |
Singular
Plural
Nom
-
kannus
kannukset
Par
-ta
kannusta
kannuksia
Gen
-n
kannuksen
kannuksien / kannusten
Ill
mihin
kannukseen
kannuksiin
Ine
-ssa
kannuksessa
kannuksissa
Ela
-sta
kannuksesta
kannuksista
All
-lle
kannukselle
kannuksille
Ade
-lla
kannuksella
kannuksilla
Abl
-lta
kannukselta
kannuksilta
Tra
-ksi
kannukseksi
kannuksiksi
Ess
-na
kannuksena
kannuksina
Abe
-tta
kannuksetta
kannuksitta
Com
-ne
-
kannuksine
Ins
-in
-
kannuksin
| spur | kannustin, kannus, uloke, sivuraide, sivutie, ponnin |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kannukse |
kannukse |
kannukse |
kannukse |
kannukse |
kannukse |
Par |
-ta |
kannusta |
kannuksia |
kannusta |
kannuksia |
kannusta |
kannuksia |
Gen |
-n |
kannukse |
kannuksie |
kannukse |
kannuksie |
kannukse |
kannuksie |
Ill |
mihin |
kannuksee |
kannuksii |
kannuksee |
kannuksii |
kannuksee |
kannuksii |
Ine |
-ssa |
kannuksessa |
kannuksissa |
kannuksessa |
kannuksissa |
kannuksessa |
kannuksissa |
Ela |
-sta |
kannuksesta |
kannuksista |
kannuksesta |
kannuksista |
kannuksesta |
kannuksista |
All |
-lle |
kannukselle |
kannuksille |
kannukselle |
kannuksille |
kannukselle |
kannuksille |
Ade |
-lla |
kannuksella |
kannuksilla |
kannuksella |
kannuksilla |
kannuksella |
kannuksilla |
Abl |
-lta |
kannukselta |
kannuksilta |
kannukselta |
kannuksilta |
kannukselta |
kannuksilta |
Tra |
-ksi |
kannuksekse |
kannuksikse |
kannuksekse |
kannuksikse |
kannuksekse |
kannuksikse |
Ess |
-na |
kannuksena |
kannuksina |
kannuksena |
kannuksina |
kannuksena |
kannuksina |
Abe |
-tta |
kannuksetta |
kannuksitta |
kannuksetta |
kannuksitta |
kannuksetta |
kannuksitta |
Com |
-ne |
- |
kannuksine |
- |
kannuksine |
- |
kannuksine |
Singular
Plural
Nom
-
kannukse
kannukse
kannukse
kannukse
kannukse
kannukse
Par
-ta
kannusta
kannusta
kannusta
kannuksia
kannuksia
kannuksia
Gen
-n
kannukse
kannukse
kannukse
kannuksie
kannuksie
kannuksie
Ill
mihin
kannuksee
kannuksee
kannuksee
kannuksii
kannuksii
kannuksii
Ine
-ssa
kannuksessa
kannuksessa
kannuksessa
kannuksissa
kannuksissa
kannuksissa
Ela
-sta
kannuksesta
kannuksesta
kannuksesta
kannuksista
kannuksista
kannuksista
All
-lle
kannukselle
kannukselle
kannukselle
kannuksille
kannuksille
kannuksille
Ade
-lla
kannuksella
kannuksella
kannuksella
kannuksilla
kannuksilla
kannuksilla
Abl
-lta
kannukselta
kannukselta
kannukselta
kannuksilta
kannuksilta
kannuksilta
Tra
-ksi
kannuksekse
kannuksekse
kannuksekse
kannuksikse
kannuksikse
kannuksikse
Ess
-na
kannuksena
kannuksena
kannuksena
kannuksina
kannuksina
kannuksina
Abe
-tta
kannuksetta
kannuksetta
kannuksetta
kannuksitta
kannuksitta
kannuksitta
Com
-ne
-
-
-
kannuksine
kannuksine
kannuksine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kannukse |
kannukse |
kannukse |
kannukse |
kannukse |
kannukse |
Par |
-ta |
kannusta |
kannuksia |
kannusta |
kannuksia |
kannusta |
kannuksia |
Gen |
-n |
kannukse |
kannuksie |
kannukse |
kannuksie |
kannukse |
kannuksie |
Ill |
mihin |
kannuksee |
kannuksii |
kannuksee |
kannuksii |
kannuksee |
kannuksii |
Ine |
-ssa |
kannuksessa |
kannuksissa |
kannuksessa |
kannuksissa |
kannuksessa |
kannuksissa |
Ela |
-sta |
kannuksesta |
kannuksista |
kannuksesta |
kannuksista |
kannuksesta |
kannuksista |
All |
-lle |
kannukselle |
kannuksille |
kannukselle |
kannuksille |
kannukselle |
kannuksille |
Ade |
-lla |
kannuksella |
kannuksilla |
kannuksella |
kannuksilla |
kannuksella |
kannuksilla |
Abl |
-lta |
kannukselta |
kannuksilta |
kannukselta |
kannuksilta |
kannukselta |
kannuksilta |
Tra |
-ksi |
kannuksekse |
kannuksikse |
kannuksekse |
kannuksikse |
kannuksekse |
kannuksikse |
Ess |
-na |
kannuksena |
kannuksina |
kannuksena |
kannuksina |
kannuksena |
kannuksina |
Abe |
-tta |
kannuksetta |
kannuksitta |
kannuksetta |
kannuksitta |
kannuksetta |
kannuksitta |
Com |
-ne |
- |
kannuksine |
- |
kannuksine |
- |
kannuksine |
Singular
Plural
Nom
-
kannukse
kannukse
kannukse
kannukse
kannukse
kannukse
Par
-ta
kannusta
kannusta
kannusta
kannuksia
kannuksia
kannuksia
Gen
-n
kannukse
kannukse
kannukse
kannuksie
kannuksie
kannuksie
Ill
mihin
kannuksee
kannuksee
kannuksee
kannuksii
kannuksii
kannuksii
Ine
-ssa
kannuksessa
kannuksessa
kannuksessa
kannuksissa
kannuksissa
kannuksissa
Ela
-sta
kannuksesta
kannuksesta
kannuksesta
kannuksista
kannuksista
kannuksista
All
-lle
kannukselle
kannukselle
kannukselle
kannuksille
kannuksille
kannuksille
Ade
-lla
kannuksella
kannuksella
kannuksella
kannuksilla
kannuksilla
kannuksilla
Abl
-lta
kannukselta
kannukselta
kannukselta
kannuksilta
kannuksilta
kannuksilta
Tra
-ksi
kannuksekse
kannuksekse
kannuksekse
kannuksikse
kannuksikse
kannuksikse
Ess
-na
kannuksena
kannuksena
kannuksena
kannuksina
kannuksina
kannuksina
Abe
-tta
kannuksetta
kannuksetta
kannuksetta
kannuksitta
kannuksitta
kannuksitta
Com
-ne
-
-
-
kannuksine
kannuksine
kannuksine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tavi |
tavit |
Par |
-ta |
tavia |
taveja |
Gen |
-n |
tavin |
tavien |
Ill |
mihin |
taviin |
taveihin |
Ine |
-ssa |
tavissa |
taveissa |
Ela |
-sta |
tavista |
taveista |
All |
-lle |
taville |
taveille |
Ade |
-lla |
tavilla |
taveilla |
Abl |
-lta |
tavilta |
taveilta |
Tra |
-ksi |
taviksi |
taveiksi |
Ess |
-na |
tavina |
taveina |
Abe |
-tta |
tavitta |
taveitta |
Com |
-ne |
- |
taveine |
Ins |
-in |
- |
tavein |
Singular
Plural
Nom
-
tavi
tavit
Par
-ta
tavia
taveja
Gen
-n
tavin
tavien
Ill
mihin
taviin
taveihin
Ine
-ssa
tavissa
taveissa
Ela
-sta
tavista
taveista
All
-lle
taville
taveille
Ade
-lla
tavilla
taveilla
Abl
-lta
tavilta
taveilta
Tra
-ksi
taviksi
taveiksi
Ess
-na
tavina
taveina
Abe
-tta
tavitta
taveitta
Com
-ne
-
taveine
Ins
-in
-
tavein
| teal | tavi |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tavi |
tavi |
tavi |
tavi |
tavi |
tavi |
Par |
-ta |
tavia |
taveja |
tavia |
taveja |
tavia |
taveja |
Gen |
-n |
tavi |
tavie |
tavi |
tavie |
tavi |
tavie |
Ill |
mihin |
tavii |
taveihi |
tavii |
taveihi |
tavii |
taveihi |
Ine |
-ssa |
tavissa |
taveissa |
tavissa |
taveissa |
tavissa |
taveissa |
Ela |
-sta |
tavista |
taveista |
tavista |
taveista |
tavista |
taveista |
All |
-lle |
taville |
taveille |
taville |
taveille |
taville |
taveille |
Ade |
-lla |
tavilla |
taveilla |
tavilla |
taveilla |
tavilla |
taveilla |
Abl |
-lta |
tavilta |
taveilta |
tavilta |
taveilta |
tavilta |
taveilta |
Tra |
-ksi |
tavikse |
taveikse |
tavikse |
taveikse |
tavikse |
taveikse |
Ess |
-na |
tavina |
taveina |
tavina |
taveina |
tavina |
taveina |
Abe |
-tta |
tavitta |
taveitta |
tavitta |
taveitta |
tavitta |
taveitta |
Com |
-ne |
- |
taveine |
- |
taveine |
- |
taveine |
Singular
Plural
Nom
-
tavi
tavi
tavi
tavi
tavi
tavi
Par
-ta
tavia
tavia
tavia
taveja
taveja
taveja
Gen
-n
tavi
tavi
tavi
tavie
tavie
tavie
Ill
mihin
tavii
tavii
tavii
taveihi
taveihi
taveihi
Ine
-ssa
tavissa
tavissa
tavissa
taveissa
taveissa
taveissa
Ela
-sta
tavista
tavista
tavista
taveista
taveista
taveista
All
-lle
taville
taville
taville
taveille
taveille
taveille
Ade
-lla
tavilla
tavilla
tavilla
taveilla
taveilla
taveilla
Abl
-lta
tavilta
tavilta
tavilta
taveilta
taveilta
taveilta
Tra
-ksi
tavikse
tavikse
tavikse
taveikse
taveikse
taveikse
Ess
-na
tavina
tavina
tavina
taveina
taveina
taveina
Abe
-tta
tavitta
tavitta
tavitta
taveitta
taveitta
taveitta
Com
-ne
-
-
-
taveine
taveine
taveine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tavi |
tavi |
tavi |
tavi |
tavi |
tavi |
Par |
-ta |
tavia |
taveja |
tavia |
taveja |
tavia |
taveja |
Gen |
-n |
tavi |
tavie |
tavi |
tavie |
tavi |
tavie |
Ill |
mihin |
tavii |
taveihi |
tavii |
taveihi |
tavii |
taveihi |
Ine |
-ssa |
tavissa |
taveissa |
tavissa |
taveissa |
tavissa |
taveissa |
Ela |
-sta |
tavista |
taveista |
tavista |
taveista |
tavista |
taveista |
All |
-lle |
taville |
taveille |
taville |
taveille |
taville |
taveille |
Ade |
-lla |
tavilla |
taveilla |
tavilla |
taveilla |
tavilla |
taveilla |
Abl |
-lta |
tavilta |
taveilta |
tavilta |
taveilta |
tavilta |
taveilta |
Tra |
-ksi |
tavikse |
taveikse |
tavikse |
taveikse |
tavikse |
taveikse |
Ess |
-na |
tavina |
taveina |
tavina |
taveina |
tavina |
taveina |
Abe |
-tta |
tavitta |
taveitta |
tavitta |
taveitta |
tavitta |
taveitta |
Com |
-ne |
- |
taveine |
- |
taveine |
- |
taveine |
Singular
Plural
Nom
-
tavi
tavi
tavi
tavi
tavi
tavi
Par
-ta
tavia
tavia
tavia
taveja
taveja
taveja
Gen
-n
tavi
tavi
tavi
tavie
tavie
tavie
Ill
mihin
tavii
tavii
tavii
taveihi
taveihi
taveihi
Ine
-ssa
tavissa
tavissa
tavissa
taveissa
taveissa
taveissa
Ela
-sta
tavista
tavista
tavista
taveista
taveista
taveista
All
-lle
taville
taville
taville
taveille
taveille
taveille
Ade
-lla
tavilla
tavilla
tavilla
taveilla
taveilla
taveilla
Abl
-lta
tavilta
tavilta
tavilta
taveilta
taveilta
taveilta
Tra
-ksi
tavikse
tavikse
tavikse
taveikse
taveikse
taveikse
Ess
-na
tavina
tavina
tavina
taveina
taveina
taveina
Abe
-tta
tavitta
tavitta
tavitta
taveitta
taveitta
taveitta
Com
-ne
-
-
-
taveine
taveine
taveine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tavis |
tavikset |
Par |
-ta |
tavista |
taviksia |
Gen |
-n |
taviksen |
taviksien / tavisten |
Ill |
mihin |
tavikseen |
taviksiin |
Ine |
-ssa |
taviksessa |
taviksissa |
Ela |
-sta |
taviksesta |
taviksista |
All |
-lle |
tavikselle |
taviksille |
Ade |
-lla |
taviksella |
taviksilla |
Abl |
-lta |
tavikselta |
taviksilta |
Tra |
-ksi |
tavikseksi |
taviksiksi |
Ess |
-na |
taviksena |
taviksina |
Abe |
-tta |
taviksetta |
taviksitta |
Com |
-ne |
- |
taviksine |
Ins |
-in |
- |
taviksin |
Singular
Plural
Nom
-
tavis
tavikset
Par
-ta
tavista
taviksia
Gen
-n
taviksen
taviksien / tavisten
Ill
mihin
tavikseen
taviksiin
Ine
-ssa
taviksessa
taviksissa
Ela
-sta
taviksesta
taviksista
All
-lle
tavikselle
taviksille
Ade
-lla
taviksella
taviksilla
Abl
-lta
tavikselta
taviksilta
Tra
-ksi
tavikseksi
taviksiksi
Ess
-na
taviksena
taviksina
Abe
-tta
taviksetta
taviksitta
Com
-ne
-
taviksine
Ins
-in
-
taviksin
| Tavis | |
| Tavis | |
| to Tavis |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tavikse |
tavikse |
tavikse |
tavikse |
tavikse |
tavikse |
Par |
-ta |
tavista |
taviksia |
tavista |
taviksia |
tavista |
taviksia |
Gen |
-n |
tavikse |
taviksie |
tavikse |
taviksie |
tavikse |
taviksie |
Ill |
mihin |
taviksee |
taviksii |
taviksee |
taviksii |
taviksee |
taviksii |
Ine |
-ssa |
taviksessa |
taviksissa |
taviksessa |
taviksissa |
taviksessa |
taviksissa |
Ela |
-sta |
taviksesta |
taviksista |
taviksesta |
taviksista |
taviksesta |
taviksista |
All |
-lle |
tavikselle |
taviksille |
tavikselle |
taviksille |
tavikselle |
taviksille |
Ade |
-lla |
taviksella |
taviksilla |
taviksella |
taviksilla |
taviksella |
taviksilla |
Abl |
-lta |
tavikselta |
taviksilta |
tavikselta |
taviksilta |
tavikselta |
taviksilta |
Tra |
-ksi |
taviksekse |
taviksikse |
taviksekse |
taviksikse |
taviksekse |
taviksikse |
Ess |
-na |
taviksena |
taviksina |
taviksena |
taviksina |
taviksena |
taviksina |
Abe |
-tta |
taviksetta |
taviksitta |
taviksetta |
taviksitta |
taviksetta |
taviksitta |
Com |
-ne |
- |
taviksine |
- |
taviksine |
- |
taviksine |
Singular
Plural
Nom
-
tavikse
tavikse
tavikse
tavikse
tavikse
tavikse
Par
-ta
tavista
tavista
tavista
taviksia
taviksia
taviksia
Gen
-n
tavikse
tavikse
tavikse
taviksie
taviksie
taviksie
Ill
mihin
taviksee
taviksee
taviksee
taviksii
taviksii
taviksii
Ine
-ssa
taviksessa
taviksessa
taviksessa
taviksissa
taviksissa
taviksissa
Ela
-sta
taviksesta
taviksesta
taviksesta
taviksista
taviksista
taviksista
All
-lle
tavikselle
tavikselle
tavikselle
taviksille
taviksille
taviksille
Ade
-lla
taviksella
taviksella
taviksella
taviksilla
taviksilla
taviksilla
Abl
-lta
tavikselta
tavikselta
tavikselta
taviksilta
taviksilta
taviksilta
Tra
-ksi
taviksekse
taviksekse
taviksekse
taviksikse
taviksikse
taviksikse
Ess
-na
taviksena
taviksena
taviksena
taviksina
taviksina
taviksina
Abe
-tta
taviksetta
taviksetta
taviksetta
taviksitta
taviksitta
taviksitta
Com
-ne
-
-
-
taviksine
taviksine
taviksine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tavikse |
tavikse |
tavikse |
tavikse |
tavikse |
tavikse |
Par |
-ta |
tavista |
taviksia |
tavista |
taviksia |
tavista |
taviksia |
Gen |
-n |
tavikse |
taviksie |
tavikse |
taviksie |
tavikse |
taviksie |
Ill |
mihin |
taviksee |
taviksii |
taviksee |
taviksii |
taviksee |
taviksii |
Ine |
-ssa |
taviksessa |
taviksissa |
taviksessa |
taviksissa |
taviksessa |
taviksissa |
Ela |
-sta |
taviksesta |
taviksista |
taviksesta |
taviksista |
taviksesta |
taviksista |
All |
-lle |
tavikselle |
taviksille |
tavikselle |
taviksille |
tavikselle |
taviksille |
Ade |
-lla |
taviksella |
taviksilla |
taviksella |
taviksilla |
taviksella |
taviksilla |
Abl |
-lta |
tavikselta |
taviksilta |
tavikselta |
taviksilta |
tavikselta |
taviksilta |
Tra |
-ksi |
taviksekse |
taviksikse |
taviksekse |
taviksikse |
taviksekse |
taviksikse |
Ess |
-na |
taviksena |
taviksina |
taviksena |
taviksina |
taviksena |
taviksina |
Abe |
-tta |
taviksetta |
taviksitta |
taviksetta |
taviksitta |
taviksetta |
taviksitta |
Com |
-ne |
- |
taviksine |
- |
taviksine |
- |
taviksine |
Singular
Plural
Nom
-
tavikse
tavikse
tavikse
tavikse
tavikse
tavikse
Par
-ta
tavista
tavista
tavista
taviksia
taviksia
taviksia
Gen
-n
tavikse
tavikse
tavikse
taviksie
taviksie
taviksie
Ill
mihin
taviksee
taviksee
taviksee
taviksii
taviksii
taviksii
Ine
-ssa
taviksessa
taviksessa
taviksessa
taviksissa
taviksissa
taviksissa
Ela
-sta
taviksesta
taviksesta
taviksesta
taviksista
taviksista
taviksista
All
-lle
tavikselle
tavikselle
tavikselle
taviksille
taviksille
taviksille
Ade
-lla
taviksella
taviksella
taviksella
taviksilla
taviksilla
taviksilla
Abl
-lta
tavikselta
tavikselta
tavikselta
taviksilta
taviksilta
taviksilta
Tra
-ksi
taviksekse
taviksekse
taviksekse
taviksikse
taviksikse
taviksikse
Ess
-na
taviksena
taviksena
taviksena
taviksina
taviksina
taviksina
Abe
-tta
taviksetta
taviksetta
taviksetta
taviksitta
taviksitta
taviksitta
Com
-ne
-
-
-
taviksine
taviksine
taviksine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net