infektioilta |
Noun, Singular Nominative |
|
+ ilta |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Plural Ablative |
||
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
infektio |
infektiot |
Par |
-ta |
infektiota |
infektioita |
Gen |
-n |
infektion |
infektioitten / infektioiden |
Ill |
mihin |
infektioon |
infektioihin |
Ine |
-ssa |
infektiossa |
infektioissa |
Ela |
-sta |
infektiosta |
infektioista |
All |
-lle |
infektiolle |
infektioille |
Ade |
-lla |
infektiolla |
infektioilla |
Abl |
-lta |
infektiolta |
|
Tra |
-ksi |
infektioksi |
infektioiksi |
Ess |
-na |
infektiona |
infektioina |
Abe |
-tta |
infektiotta |
infektioitta |
Com |
-ne |
- |
infektioine |
Ins |
-in |
- |
infektioin |
Singular
Plural
Nom
-
infektio
infektiot
Par
-ta
infektiota
infektioita
Gen
-n
infektion
infektioitten / infektioiden
Ill
mihin
infektioon
infektioihin
Ine
-ssa
infektiossa
infektioissa
Ela
-sta
infektiosta
infektioista
All
-lle
infektiolle
infektioille
Ade
-lla
infektiolla
infektioilla
Abl
-lta
infektiolta
Tra
-ksi
infektioksi
infektioiksi
Ess
-na
infektiona
infektioina
Abe
-tta
infektiotta
infektioitta
Com
-ne
-
infektioine
Ins
-in
-
infektioin
| infection | infektio, tartunta, tulehdus |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
infektio |
infektio |
infektio |
infektio |
infektio |
infektio |
Par |
-ta |
infektiota |
infektioita |
infektiota |
infektioita |
infektiota |
infektioita |
Gen |
-n |
infektio |
infektioitte |
infektio |
infektioitte |
infektio |
infektioitte |
Ill |
mihin |
infektioo |
infektioihi |
infektioo |
infektioihi |
infektioo |
infektioihi |
Ine |
-ssa |
infektiossa |
infektioissa |
infektiossa |
infektioissa |
infektiossa |
infektioissa |
Ela |
-sta |
infektiosta |
infektioista |
infektiosta |
infektioista |
infektiosta |
infektioista |
All |
-lle |
infektiolle |
infektioille |
infektiolle |
infektioille |
infektiolle |
infektioille |
Ade |
-lla |
infektiolla |
infektioilla |
infektiolla |
infektioilla |
infektiolla |
infektioilla |
Abl |
-lta |
infektiolta |
infektioilta |
infektiolta |
infektioilta |
infektiolta |
infektioilta |
Tra |
-ksi |
infektiokse |
infektioikse |
infektiokse |
infektioikse |
infektiokse |
infektioikse |
Ess |
-na |
infektiona |
infektioina |
infektiona |
infektioina |
infektiona |
infektioina |
Abe |
-tta |
infektiotta |
infektioitta |
infektiotta |
infektioitta |
infektiotta |
infektioitta |
Com |
-ne |
- |
infektioine |
- |
infektioine |
- |
infektioine |
Singular
Plural
Nom
-
infektio
infektio
infektio
infektio
infektio
infektio
Par
-ta
infektiota
infektiota
infektiota
infektioita
infektioita
infektioita
Gen
-n
infektio
infektio
infektio
infektioitte
infektioitte
infektioitte
Ill
mihin
infektioo
infektioo
infektioo
infektioihi
infektioihi
infektioihi
Ine
-ssa
infektiossa
infektiossa
infektiossa
infektioissa
infektioissa
infektioissa
Ela
-sta
infektiosta
infektiosta
infektiosta
infektioista
infektioista
infektioista
All
-lle
infektiolle
infektiolle
infektiolle
infektioille
infektioille
infektioille
Ade
-lla
infektiolla
infektiolla
infektiolla
infektioilla
infektioilla
infektioilla
Abl
-lta
infektiolta
infektiolta
infektiolta
infektioilta
infektioilta
infektioilta
Tra
-ksi
infektiokse
infektiokse
infektiokse
infektioikse
infektioikse
infektioikse
Ess
-na
infektiona
infektiona
infektiona
infektioina
infektioina
infektioina
Abe
-tta
infektiotta
infektiotta
infektiotta
infektioitta
infektioitta
infektioitta
Com
-ne
-
-
-
infektioine
infektioine
infektioine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
infektio |
infektio |
infektio |
infektio |
infektio |
infektio |
Par |
-ta |
infektiota |
infektioita |
infektiota |
infektioita |
infektiota |
infektioita |
Gen |
-n |
infektio |
infektioitte |
infektio |
infektioitte |
infektio |
infektioitte |
Ill |
mihin |
infektioo |
infektioihi |
infektioo |
infektioihi |
infektioo |
infektioihi |
Ine |
-ssa |
infektiossa |
infektioissa |
infektiossa |
infektioissa |
infektiossa |
infektioissa |
Ela |
-sta |
infektiosta |
infektioista |
infektiosta |
infektioista |
infektiosta |
infektioista |
All |
-lle |
infektiolle |
infektioille |
infektiolle |
infektioille |
infektiolle |
infektioille |
Ade |
-lla |
infektiolla |
infektioilla |
infektiolla |
infektioilla |
infektiolla |
infektioilla |
Abl |
-lta |
infektiolta |
infektioilta |
infektiolta |
infektioilta |
infektiolta |
infektioilta |
Tra |
-ksi |
infektiokse |
infektioikse |
infektiokse |
infektioikse |
infektiokse |
infektioikse |
Ess |
-na |
infektiona |
infektioina |
infektiona |
infektioina |
infektiona |
infektioina |
Abe |
-tta |
infektiotta |
infektioitta |
infektiotta |
infektioitta |
infektiotta |
infektioitta |
Com |
-ne |
- |
infektioine |
- |
infektioine |
- |
infektioine |
Singular
Plural
Nom
-
infektio
infektio
infektio
infektio
infektio
infektio
Par
-ta
infektiota
infektiota
infektiota
infektioita
infektioita
infektioita
Gen
-n
infektio
infektio
infektio
infektioitte
infektioitte
infektioitte
Ill
mihin
infektioo
infektioo
infektioo
infektioihi
infektioihi
infektioihi
Ine
-ssa
infektiossa
infektiossa
infektiossa
infektioissa
infektioissa
infektioissa
Ela
-sta
infektiosta
infektiosta
infektiosta
infektioista
infektioista
infektioista
All
-lle
infektiolle
infektiolle
infektiolle
infektioille
infektioille
infektioille
Ade
-lla
infektiolla
infektiolla
infektiolla
infektioilla
infektioilla
infektioilla
Abl
-lta
infektiolta
infektiolta
infektiolta
infektioilta
infektioilta
infektioilta
Tra
-ksi
infektiokse
infektiokse
infektiokse
infektioikse
infektioikse
infektioikse
Ess
-na
infektiona
infektiona
infektiona
infektioina
infektioina
infektioina
Abe
-tta
infektiotta
infektiotta
infektiotta
infektioitta
infektioitta
infektioitta
Com
-ne
-
-
-
infektioine
infektioine
infektioine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
ilta |
illat |
Par |
-ta |
iltaa |
iltoja |
Gen |
-n |
illan |
iltojen |
Ill |
mihin |
iltaan |
iltoihin |
Ine |
-ssa |
illassa |
illoissa |
Ela |
-sta |
illasta |
illoista |
All |
-lle |
illalle |
illoille |
Ade |
-lla |
illalla |
illoilla |
Abl |
-lta |
illalta |
illoilta |
Tra |
-ksi |
illaksi |
illoiksi |
Ess |
-na |
iltana |
iltoina |
Abe |
-tta |
illatta |
illoitta |
Com |
-ne |
- |
iltoine |
Ins |
-in |
- |
illoin |
Singular
Plural
Nom
-
ilta
illat
Par
-ta
iltaa
iltoja
Gen
-n
illan
iltojen
Ill
mihin
iltaan
iltoihin
Ine
-ssa
illassa
illoissa
Ela
-sta
illasta
illoista
All
-lle
illalle
illoille
Ade
-lla
illalla
illoilla
Abl
-lta
illalta
illoilta
Tra
-ksi
illaksi
illoiksi
Ess
-na
iltana
iltoina
Abe
-tta
illatta
illoitta
Com
-ne
-
iltoine
Ins
-in
-
illoin
| evening | ilta, ehtoo |
| night | yö, ilta |
| even | ilta, tasaluku |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ilta |
ilta |
ilta |
ilta |
ilta |
ilta |
Par |
-ta |
iltaa |
iltoja |
iltaa |
iltoja |
iltaa |
iltoja |
Gen |
-n |
ilta |
iltoje |
ilta |
iltoje |
ilta |
iltoje |
Ill |
mihin |
iltaa |
iltoihi |
iltaa |
iltoihi |
iltaa |
iltoihi |
Ine |
-ssa |
illassa |
illoissa |
illassa |
illoissa |
illassa |
illoissa |
Ela |
-sta |
illasta |
illoista |
illasta |
illoista |
illasta |
illoista |
All |
-lle |
illalle |
illoille |
illalle |
illoille |
illalle |
illoille |
Ade |
-lla |
illalla |
illoilla |
illalla |
illoilla |
illalla |
illoilla |
Abl |
-lta |
illalta |
illoilta |
illalta |
illoilta |
illalta |
illoilta |
Tra |
-ksi |
illakse |
illoikse |
illakse |
illoikse |
illakse |
illoikse |
Ess |
-na |
iltana |
iltoina |
iltana |
iltoina |
iltana |
iltoina |
Abe |
-tta |
illatta |
illoitta |
illatta |
illoitta |
illatta |
illoitta |
Com |
-ne |
- |
iltoine |
- |
iltoine |
- |
iltoine |
Singular
Plural
Nom
-
ilta
ilta
ilta
ilta
ilta
ilta
Par
-ta
iltaa
iltaa
iltaa
iltoja
iltoja
iltoja
Gen
-n
ilta
ilta
ilta
iltoje
iltoje
iltoje
Ill
mihin
iltaa
iltaa
iltaa
iltoihi
iltoihi
iltoihi
Ine
-ssa
illassa
illassa
illassa
illoissa
illoissa
illoissa
Ela
-sta
illasta
illasta
illasta
illoista
illoista
illoista
All
-lle
illalle
illalle
illalle
illoille
illoille
illoille
Ade
-lla
illalla
illalla
illalla
illoilla
illoilla
illoilla
Abl
-lta
illalta
illalta
illalta
illoilta
illoilta
illoilta
Tra
-ksi
illakse
illakse
illakse
illoikse
illoikse
illoikse
Ess
-na
iltana
iltana
iltana
iltoina
iltoina
iltoina
Abe
-tta
illatta
illatta
illatta
illoitta
illoitta
illoitta
Com
-ne
-
-
-
iltoine
iltoine
iltoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ilta |
ilta |
ilta |
ilta |
ilta |
ilta |
Par |
-ta |
iltaa |
iltoja |
iltaa |
iltoja |
iltaa |
iltoja |
Gen |
-n |
ilta |
iltoje |
ilta |
iltoje |
ilta |
iltoje |
Ill |
mihin |
iltaa |
iltoihi |
iltaa |
iltoihi |
iltaa |
iltoihi |
Ine |
-ssa |
illassa |
illoissa |
illassa |
illoissa |
illassa |
illoissa |
Ela |
-sta |
illasta |
illoista |
illasta |
illoista |
illasta |
illoista |
All |
-lle |
illalle |
illoille |
illalle |
illoille |
illalle |
illoille |
Ade |
-lla |
illalla |
illoilla |
illalla |
illoilla |
illalla |
illoilla |
Abl |
-lta |
illalta |
illoilta |
illalta |
illoilta |
illalta |
illoilta |
Tra |
-ksi |
illakse |
illoikse |
illakse |
illoikse |
illakse |
illoikse |
Ess |
-na |
iltana |
iltoina |
iltana |
iltoina |
iltana |
iltoina |
Abe |
-tta |
illatta |
illoitta |
illatta |
illoitta |
illatta |
illoitta |
Com |
-ne |
- |
iltoine |
- |
iltoine |
- |
iltoine |
Singular
Plural
Nom
-
ilta
ilta
ilta
ilta
ilta
ilta
Par
-ta
iltaa
iltaa
iltaa
iltoja
iltoja
iltoja
Gen
-n
ilta
ilta
ilta
iltoje
iltoje
iltoje
Ill
mihin
iltaa
iltaa
iltaa
iltoihi
iltoihi
iltoihi
Ine
-ssa
illassa
illassa
illassa
illoissa
illoissa
illoissa
Ela
-sta
illasta
illasta
illasta
illoista
illoista
illoista
All
-lle
illalle
illalle
illalle
illoille
illoille
illoille
Ade
-lla
illalla
illalla
illalla
illoilla
illoilla
illoilla
Abl
-lta
illalta
illalta
illalta
illoilta
illoilta
illoilta
Tra
-ksi
illakse
illakse
illakse
illoikse
illoikse
illoikse
Ess
-na
iltana
iltana
iltana
iltoina
iltoina
iltoina
Abe
-tta
illatta
illatta
illatta
illoitta
illoitta
illoitta
Com
-ne
-
-
-
iltoine
iltoine
iltoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net