logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

infektio, noun

Word analysis
infektioilta

infektioilta

infektio

Noun, Singular Nominative

+ ilta

Noun, Singular Nominative

infektio

Noun, Plural Ablative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

infektio

infektiot

Par

-ta

infektiota

infektioita

Gen

-n

infektion

infektioitten / infektioiden

Ill

mihin

infektioon

infektioihin

Ine

-ssa

infektiossa

infektioissa

Ela

-sta

infektiosta

infektioista

All

-lle

infektiolle

infektioille

Ade

-lla

infektiolla

infektioilla

Abl

-lta

infektiolta

infektioilta

Tra

-ksi

infektioksi

infektioiksi

Ess

-na

infektiona

infektioina

Abe

-tta

infektiotta

infektioitta

Com

-ne

-

infektioine

Ins

-in

-

infektioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

infektio

infektiot

Par

-ta

infektiota

infektioita

Gen

-n

infektion

infektioitten / infektioiden

Ill

mihin

infektioon

infektioihin

Ine

-ssa

infektiossa

infektioissa

Ela

-sta

infektiosta

infektioista

All

-lle

infektiolle

infektioille

Ade

-lla

infektiolla

infektioilla

Abl

-lta

infektiolta

infektioilta

Tra

-ksi

infektioksi

infektioiksi

Ess

-na

infektiona

infektioina

Abe

-tta

infektiotta

infektioitta

Com

-ne

-

infektioine

Ins

-in

-

infektioin

infection infektio, tartunta, tulehdus
Show more arrow right
opensubtitles2; not-set; Europarl; GNOME; EMEA; OPUS; EurLex-2; OpenSubtitles Olisiko bakteerins-infektio? It' s probably a toxin, and we need to find it before it kills her. Infektio ja mikrobikontaminaatio 8. 1. Infection and microbial contamination 8.1. Infektio voi levitä helposti huonosti pestyjen käsien kautta. Infection can easily spread through poorly washed hands. Infektio voi aiheuttaa vakavia terveysongelmia, jos sitä ei hoideta ajoissa. Infection can cause serious health problems if not treated promptly. Tilastojen mukaan ruokamyrkytykset ovat yleisin bakteerien aiheuttama infektio. According to statistics, food poisoning is the most common bacterial-induced infection. Malaria on ilmavälitteinen infektio ja HELCOMia kehotetaan jatkamaan sen valvontaa ja seurantaa. Malaria is an airborne infection and HELCOM is encouraged to continue monitoring and surveillance of it. Ensimmäisns-infektions-kuolevuuden syynä oli digestiivinen syöpä The first cause of infection mortality was digestive cancer. The first cause of infection-related mortality was digestive cancer. Infektio käsittelee yleensä Tuntematon yeshiva kirjailija Unknown yeshiva writerns-kirjailijan mielipiteitä vähäverisistä ihmisistä. The infection usually deals with the opinions of the author Unknown yeshiva writer about people with low blood pressure. CRI1ns-CVC: Paikallinen keskuslaskimokatetriin liittyvä infektio (ei positiivista veriviljelyä). CRI1-CVC: Local CVC-related infection (no positive blood culture). Lääkäri määräsi antibiootteja bakteerien aiheuttamaan infektioon. The doctor prescribed antibiotics for the bacterial-induced infection. Show more arrow right

Wiktionary

(pathology) infection (the growth of micro-organisms in a host) Show more arrow right

Wikipedia

Infection An infection is the invasion of an organism's body tissues by disease-causing agents, their multiplication, and the reaction of host tissues to the infectious agents and the toxins they produce. An infectious disease, also known as a transmissible disease or communicable disease, is an illness resulting from an infection. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

infektioni

infektioni

infektiosi

infektiosi

infektionsa

infektionsa

Par

-ta

infektiotani

infektioitani

infektiotasi

infektioitasi

infektiotansa / infektiotaan

infektioitansa / infektioitaan

Gen

-n

infektioni

infektioitteni / infektioideni

infektiosi

infektioittesi / infektioidesi

infektionsa

infektioittensa / infektioidensa

Ill

mihin

infektiooni

infektioihini

infektioosi

infektioihisi

infektioonsa

infektioihinsa

Ine

-ssa

infektiossani

infektioissani

infektiossasi

infektioissasi

infektiossansa / infektiossaan

infektioissansa / infektioissaan

Ela

-sta

infektiostani

infektioistani

infektiostasi

infektioistasi

infektiostansa / infektiostaan

infektioistansa / infektioistaan

All

-lle

infektiolleni

infektioilleni

infektiollesi

infektioillesi

infektiollensa / infektiolleen

infektioillensa / infektioillean

Ade

-lla

infektiollani

infektioillani

infektiollasi

infektioillasi

infektiollansa / infektiollaan

infektioillansa / infektioillaan

Abl

-lta

infektioltani

infektioiltani

infektioltasi

infektioiltasi

infektioltansa / infektioltaan

infektioiltansa / infektioiltaan

Tra

-ksi

infektiokseni

infektioikseni

infektioksesi

infektioiksesi

infektioksensa / infektiokseen

infektioiksensa / infektioikseen

Ess

-na

infektionani

infektioinani

infektionasi

infektioinasi

infektionansa / infektionaan

infektioinansa / infektioinaan

Abe

-tta

infektiottani

infektioittani

infektiottasi

infektioittasi

infektiottansa / infektiottaan

infektioittansa / infektioittaan

Com

-ne

-

infektioineni

-

infektioinesi

-

infektioinensa / infektioineen

Singular

Plural

Nom

-

infektioni

infektiosi

infektionsa

infektioni

infektiosi

infektionsa

Par

-ta

infektiotani

infektiotasi

infektiotansa / infektiotaan

infektioitani

infektioitasi

infektioitansa / infektioitaan

Gen

-n

infektioni

infektiosi

infektionsa

infektioitteni / infektioideni

infektioittesi / infektioidesi

infektioittensa / infektioidensa

Ill

mihin

infektiooni

infektioosi

infektioonsa

infektioihini

infektioihisi

infektioihinsa

Ine

-ssa

infektiossani

infektiossasi

infektiossansa / infektiossaan

infektioissani

infektioissasi

infektioissansa / infektioissaan

Ela

-sta

infektiostani

infektiostasi

infektiostansa / infektiostaan

infektioistani

infektioistasi

infektioistansa / infektioistaan

All

-lle

infektiolleni

infektiollesi

infektiollensa / infektiolleen

infektioilleni

infektioillesi

infektioillensa / infektioillean

Ade

-lla

infektiollani

infektiollasi

infektiollansa / infektiollaan

infektioillani

infektioillasi

infektioillansa / infektioillaan

Abl

-lta

infektioltani

infektioltasi

infektioltansa / infektioltaan

infektioiltani

infektioiltasi

infektioiltansa / infektioiltaan

Tra

-ksi

infektiokseni

infektioksesi

infektioksensa / infektiokseen

infektioikseni

infektioiksesi

infektioiksensa / infektioikseen

Ess

-na

infektionani

infektionasi

infektionansa / infektionaan

infektioinani

infektioinasi

infektioinansa / infektioinaan

Abe

-tta

infektiottani

infektiottasi

infektiottansa / infektiottaan

infektioittani

infektioittasi

infektioittansa / infektioittaan

Com

-ne

-

-

-

infektioineni

infektioinesi

infektioinensa / infektioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

infektiomme

infektiomme

infektionne

infektionne

infektionsa

infektionsa

Par

-ta

infektiotamme

infektioitamme

infektiotanne

infektioitanne

infektiotansa / infektiotaan

infektioitansa / infektioitaan

Gen

-n

infektiomme

infektioittemme / infektioidemme

infektionne

infektioittenne / infektioidenne

infektionsa

infektioittensa / infektioidensa

Ill

mihin

infektioomme

infektioihimme

infektioonne

infektioihinne

infektioonsa

infektioihinsa

Ine

-ssa

infektiossamme

infektioissamme

infektiossanne

infektioissanne

infektiossansa / infektiossaan

infektioissansa / infektioissaan

Ela

-sta

infektiostamme

infektioistamme

infektiostanne

infektioistanne

infektiostansa / infektiostaan

infektioistansa / infektioistaan

All

-lle

infektiollemme

infektioillemme

infektiollenne

infektioillenne

infektiollensa / infektiolleen

infektioillensa / infektioillean

Ade

-lla

infektiollamme

infektioillamme

infektiollanne

infektioillanne

infektiollansa / infektiollaan

infektioillansa / infektioillaan

Abl

-lta

infektioltamme

infektioiltamme

infektioltanne

infektioiltanne

infektioltansa / infektioltaan

infektioiltansa / infektioiltaan

Tra

-ksi

infektioksemme

infektioiksemme

infektioksenne

infektioiksenne

infektioksensa / infektiokseen

infektioiksensa / infektioikseen

Ess

-na

infektionamme

infektioinamme

infektionanne

infektioinanne

infektionansa / infektionaan

infektioinansa / infektioinaan

Abe

-tta

infektiottamme

infektioittamme

infektiottanne

infektioittanne

infektiottansa / infektiottaan

infektioittansa / infektioittaan

Com

-ne

-

infektioinemme

-

infektioinenne

-

infektioinensa / infektioineen

Singular

Plural

Nom

-

infektiomme

infektionne

infektionsa

infektiomme

infektionne

infektionsa

Par

-ta

infektiotamme

infektiotanne

infektiotansa / infektiotaan

infektioitamme

infektioitanne

infektioitansa / infektioitaan

Gen

-n

infektiomme

infektionne

infektionsa

infektioittemme / infektioidemme

infektioittenne / infektioidenne

infektioittensa / infektioidensa

Ill

mihin

infektioomme

infektioonne

infektioonsa

infektioihimme

infektioihinne

infektioihinsa

Ine

-ssa

infektiossamme

infektiossanne

infektiossansa / infektiossaan

infektioissamme

infektioissanne

infektioissansa / infektioissaan

Ela

-sta

infektiostamme

infektiostanne

infektiostansa / infektiostaan

infektioistamme

infektioistanne

infektioistansa / infektioistaan

All

-lle

infektiollemme

infektiollenne

infektiollensa / infektiolleen

infektioillemme

infektioillenne

infektioillensa / infektioillean

Ade

-lla

infektiollamme

infektiollanne

infektiollansa / infektiollaan

infektioillamme

infektioillanne

infektioillansa / infektioillaan

Abl

-lta

infektioltamme

infektioltanne

infektioltansa / infektioltaan

infektioiltamme

infektioiltanne

infektioiltansa / infektioiltaan

Tra

-ksi

infektioksemme

infektioksenne

infektioksensa / infektiokseen

infektioiksemme

infektioiksenne

infektioiksensa / infektioikseen

Ess

-na

infektionamme

infektionanne

infektionansa / infektionaan

infektioinamme

infektioinanne

infektioinansa / infektioinaan

Abe

-tta

infektiottamme

infektiottanne

infektiottansa / infektiottaan

infektioittamme

infektioittanne

infektioittansa / infektioittaan

Com

-ne

-

-

-

infektioinemme

infektioinenne

infektioinensa / infektioineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilta

illat

Par

-ta

iltaa

iltoja

Gen

-n

illan

iltojen

Ill

mihin

iltaan

iltoihin

Ine

-ssa

illassa

illoissa

Ela

-sta

illasta

illoista

All

-lle

illalle

illoille

Ade

-lla

illalla

illoilla

Abl

-lta

illalta

illoilta

Tra

-ksi

illaksi

illoiksi

Ess

-na

iltana

iltoina

Abe

-tta

illatta

illoitta

Com

-ne

-

iltoine

Ins

-in

-

illoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilta

illat

Par

-ta

iltaa

iltoja

Gen

-n

illan

iltojen

Ill

mihin

iltaan

iltoihin

Ine

-ssa

illassa

illoissa

Ela

-sta

illasta

illoista

All

-lle

illalle

illoille

Ade

-lla

illalla

illoilla

Abl

-lta

illalta

illoilta

Tra

-ksi

illaksi

illoiksi

Ess

-na

iltana

iltoina

Abe

-tta

illatta

illoitta

Com

-ne

-

iltoine

Ins

-in

-

illoin

evening ilta, ehtoo
night yö, ilta
even ilta, tasaluku
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Rankka ilta. Rough night. Olipahan ilta? Hell of a night, huh? Kiireinen ilta. Busy night. Hiljainen ilta? Slow night? Ilta oli kaunis ja aurinkoinen. The evening was beautiful and sunny. Ilta on valmisteltu. So, I think I have tonight covered. Ihan tavallinen ilta. Oh, you know, your average evening. Tämä on Turtlen ilta. Tonight's Turtle's night. Tähän menee koko ilta. I'll be on me knees all night getting this off. Minulla oli rankka ilta. I just had a rough night. Show more arrow right

Wiktionary

evening Show more arrow right The concepts ilta (“evening”) and yö (“night”) are defined slightly differently in Finnish and English. Yö ("night") is generally regarded as the period of day normally devoted for sleeping, i.e. roughly the time between 10/11 p.m. and 6/7 a.m. The time between 5/6 p.m. and 10/11 p.m. is referred to as ilta, but in English it is often called "night" as e.g. in "I have a meeting tonight". Show more arrow right aattoiltaalkuiltaarki-iltaedellisiltaeilisiltaensi-iltagaalailtahuomeniltahuomisiltaillansuuillantorkkuillanviettoillanvirkkuilta-askareilta-ateriailta-aurinkoiltahartausiltahetkiiltahuutoiltahuviiltahämäräiltaistuntoiltajuhlailtajumalanpalvelusiltajunailtakahviiltakausiiltakelloiltakilpailuiltakirkkoiltakouluiltakurssiiltakutsutiltakuusiiltakymmeneniltakävelyiltalaukkuiltalehtiiltalinjailtalomailtalukioiltalypsyiltamessuiltamyöhäiltanuotioiltanäytäntöiltaopetusiltaopiskelijailtaopiskeluiltapalailtapesuiltapimeäiltapuhdeiltapukuiltapuoliiltapäiväiltaravitiltarukousiltaruskoiltasuunnitelmailtataivasiltateeiltatilaisuusiltatoimiiltatoriiltatorkkuiltatyöiltatähtiiltaunineniltauutisetiltavalaistusiltavapaailtavirkkuiltavoimisteluiltavuoroiltayöjouluaattoiltajouluiltajuhannusiltajuhlailtakesäiltakevätiltakokoiltakoti-iltalauantai-iltalauluiltalausuntailtaloppuiltamyöhäisiltapuheiltapyhäiltaravintolailtasaunailtasunnuntai-iltasuvi-iltatalvi-iltateemailtavanhempainiltavapaailta Show more arrow right From Proto-Finnic ilta. Show more arrow right

Wikipedia

Evening Evening is the period of a day from the end of the afternoon to the beginning of night. The exact times when evening begins and ends depend on location, time of year, and culture, but it is generally regarded as beginning when the Sun is low in the sky and lasting until the end of twilight. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

iltani

iltani

iltasi

iltasi

iltansa

iltansa

Par

-ta

iltaani

iltojani

iltaasi

iltojasi

iltaansa

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltani

iltojeni

iltasi

iltojesi

iltansa

iltojensa

Ill

mihin

iltaani

iltoihini

iltaasi

iltoihisi

iltaansa

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassani

illoissani

illassasi

illoissasi

illassansa / illassaan

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastani

illoistani

illastasi

illoistasi

illastansa / illastaan

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illalleni

illoilleni

illallesi

illoillesi

illallensa / illalleen

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallani

illoillani

illallasi

illoillasi

illallansa / illallaan

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltani

illoiltani

illaltasi

illoiltasi

illaltansa / illaltaan

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illakseni

illoikseni

illaksesi

illoiksesi

illaksensa / illakseen

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanani

iltoinani

iltanasi

iltoinasi

iltanansa / iltanaan

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattani

illoittani

illattasi

illoittasi

illattansa / illattaan

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

iltoineni

-

iltoinesi

-

iltoinensa / iltoineen

Singular

Plural

Nom

-

iltani

iltasi

iltansa

iltani

iltasi

iltansa

Par

-ta

iltaani

iltaasi

iltaansa

iltojani

iltojasi

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltani

iltasi

iltansa

iltojeni

iltojesi

iltojensa

Ill

mihin

iltaani

iltaasi

iltaansa

iltoihini

iltoihisi

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassani

illassasi

illassansa / illassaan

illoissani

illoissasi

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastani

illastasi

illastansa / illastaan

illoistani

illoistasi

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illalleni

illallesi

illallensa / illalleen

illoilleni

illoillesi

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallani

illallasi

illallansa / illallaan

illoillani

illoillasi

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltani

illaltasi

illaltansa / illaltaan

illoiltani

illoiltasi

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illakseni

illaksesi

illaksensa / illakseen

illoikseni

illoiksesi

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanani

iltanasi

iltanansa / iltanaan

iltoinani

iltoinasi

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattani

illattasi

illattansa / illattaan

illoittani

illoittasi

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

-

-

iltoineni

iltoinesi

iltoinensa / iltoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

iltamme

iltamme

iltanne

iltanne

iltansa

iltansa

Par

-ta

iltaamme

iltojamme

iltaanne

iltojanne

iltaansa

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltamme

iltojemme

iltanne

iltojenne

iltansa

iltojensa

Ill

mihin

iltaamme

iltoihimme

iltaanne

iltoihinne

iltaansa

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassamme

illoissamme

illassanne

illoissanne

illassansa / illassaan

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastamme

illoistamme

illastanne

illoistanne

illastansa / illastaan

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illallemme

illoillemme

illallenne

illoillenne

illallensa / illalleen

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallamme

illoillamme

illallanne

illoillanne

illallansa / illallaan

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltamme

illoiltamme

illaltanne

illoiltanne

illaltansa / illaltaan

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illaksemme

illoiksemme

illaksenne

illoiksenne

illaksensa / illakseen

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanamme

iltoinamme

iltananne

iltoinanne

iltanansa / iltanaan

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattamme

illoittamme

illattanne

illoittanne

illattansa / illattaan

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

iltoinemme

-

iltoinenne

-

iltoinensa / iltoineen

Singular

Plural

Nom

-

iltamme

iltanne

iltansa

iltamme

iltanne

iltansa

Par

-ta

iltaamme

iltaanne

iltaansa

iltojamme

iltojanne

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltamme

iltanne

iltansa

iltojemme

iltojenne

iltojensa

Ill

mihin

iltaamme

iltaanne

iltaansa

iltoihimme

iltoihinne

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassamme

illassanne

illassansa / illassaan

illoissamme

illoissanne

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastamme

illastanne

illastansa / illastaan

illoistamme

illoistanne

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illallemme

illallenne

illallensa / illalleen

illoillemme

illoillenne

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallamme

illallanne

illallansa / illallaan

illoillamme

illoillanne

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltamme

illaltanne

illaltansa / illaltaan

illoiltamme

illoiltanne

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illaksemme

illaksenne

illaksensa / illakseen

illoiksemme

illoiksenne

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanamme

iltananne

iltanansa / iltanaan

iltoinamme

iltoinanne

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattamme

illattanne

illattansa / illattaan

illoittamme

illoittanne

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

-

-

iltoinemme

iltoinenne

iltoinensa / iltoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept