Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

iltayö iltayö   N Sg Nom
ilta   N Sg Nom +    N Sg Nom

iltayö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

evening night
late evening
evening
Early night
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
yngr riravat; gur gvzr nsgre riravat naq orsber zvqavtug.

Etymology:
vygn +‎
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - iltayöni iltayöni iltayösi iltayösi iltayönsä iltayönsä
Par -ta iltayötäni iltaöitäni iltayötäsi iltaöitäsi iltayötänsä / iltayötään iltaöitänsä / iltaöitään
Gen -n iltayöni iltaöitteni / iltaöideni iltayösi iltaöittesi / iltaöidesi iltayönsä iltaöittensä / iltaöidensä
Ill mihin iltayöhöni iltaöihini iltayöhösi iltaöihisi iltayöhönsä iltaöihinsä
Ine -ssa iltayössäni iltaöissäni iltayössäsi iltaöissäsi iltayössänsä / iltayössään iltaöissänsä / iltaöissään
Ela -sta iltayöstäni iltaöistäni iltayöstäsi iltaöistäsi iltayöstänsä / iltayöstään iltaöistänsä / iltaöistään
All -lle iltayölleni iltaöilleni iltayöllesi iltaöillesi iltayölleen / iltayöllensä iltaöillensä / iltaöilleän
Ade -lla iltayölläni iltaöilläni iltayölläsi iltaöilläsi iltayöllänsä / iltayöllään iltaöillänsä / iltaöillään
Abl -lta iltayöltäni iltaöiltäni iltayöltäsi iltaöiltäsi iltayöltänsä / iltayöltään iltaöiltänsä / iltaöiltään
Tra -ksi iltayökseni iltaöikseni iltayöksesi iltaöiksesi iltayökseen / iltayöksensä iltaöikseen / iltaöiksensä
Ess -na iltayönäni iltaöinäni iltayönäsi iltaöinäsi iltayönänsä / iltayönään iltaöinänsä / iltaöinään
Abe -tta iltayöttäni iltaöittäni iltayöttäsi iltaöittäsi iltayöttänsä / iltayöttään iltaöittänsä / iltaöittään
Com -ne - iltaöineni - iltaöinesi - iltaöineen / iltaöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - iltayömme iltayömme iltayönne iltayönne iltayönsä iltayönsä
Par -ta iltayötämme iltaöitämme iltayötänne iltaöitänne iltayötänsä / iltayötään iltaöitänsä / iltaöitään
Gen -n iltayömme iltaöittemme / iltaöidemme iltayönne iltaöittenne / iltaöidenne iltayönsä iltaöittensä / iltaöidensä
Ill mihin iltayöhömme iltaöihimme iltayöhönne iltaöihinne iltayöhönsä iltaöihinsä
Ine -ssa iltayössämme iltaöissämme iltayössänne iltaöissänne iltayössänsä / iltayössään iltaöissänsä / iltaöissään
Ela -sta iltayöstämme iltaöistämme iltayöstänne iltaöistänne iltayöstänsä / iltayöstään iltaöistänsä / iltaöistään
All -lle iltayöllemme iltaöillemme iltayöllenne iltaöillenne iltayölleen / iltayöllensä iltaöillensä / iltaöilleän
Ade -lla iltayöllämme iltaöillämme iltayöllänne iltaöillänne iltayöllänsä / iltayöllään iltaöillänsä / iltaöillään
Abl -lta iltayöltämme iltaöiltämme iltayöltänne iltaöiltänne iltayöltänsä / iltayöltään iltaöiltänsä / iltaöiltään
Tra -ksi iltayöksemme iltaöiksemme iltayöksenne iltaöiksenne iltayökseen / iltayöksensä iltaöikseen / iltaöiksensä
Ess -na iltayönämme iltaöinämme iltayönänne iltaöinänne iltayönänsä / iltayönään iltaöinänsä / iltaöinään
Abe -tta iltayöttämme iltaöittämme iltayöttänne iltaöittänne iltayöttänsä / iltayöttään iltaöittänsä / iltaöittään
Com -ne - iltaöinemme - iltaöinenne - iltaöineen / iltaöinensä

ilta, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - ilta illat
Par -ta iltaa iltoja
Gen -n illan iltojen
Ill mihin iltaan iltoihin
Ine -ssa illassa illoissa
Ela -sta illasta illoista
All -lle illalle illoille
Ade -lla illalla illoilla
Abl -lta illalta illoilta
Tra -ksi illaksi illoiksi
Ess -na iltana iltoina
Abe -tta illatta illoitta
Com -ne - iltoine
Ins -in - illoin

Translations & synonyms

evening ilta, ehtoo
night , ilta
even ilta, tasaluku
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Riravat vf gur crevbq bs n qnl sebz gur raq bs gur nsgreabba gb gur ortvaavat bs avtug. Gur rknpg gvzrf jura riravat ortvaf naq raqf qrcraq ba ybpngvba, gvzr bs lrne, naq phygher, ohg vg vf trarenyyl ertneqrq nf ortvaavat jura gur Fha vf ybj va gur fxl naq ynfgvat hagvy gur raq bs gjvyvtug.

Source: Wikipedia
Wiktionary
riravat

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. ("avtug") vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn, ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug".
Compounds:
nnggbvygn
nyxhvygn
nexv-vygn
rqryyvfvygn
rvyvfvygn
rafv-vygn
tnnynvygn
uhbzravygn
uhbzvfvygn
vyynafhh
vyynagbexxh
vyynaivrggb
vyynaivexxh
vygn-nfxner
vygn-ngrevn
vygn-nhevaxb
vygnunegnhf
vygnurgxv
vygnuhhgb
vygnuhiv
vygnuäzäeä
vygnvfghagb
vygnwhuyn
vygnwhznynacnyiryhf
vygnwhan
vygnxnuiv
vygnxnhfv
vygnxryyb
vygnxvycnvyh
vygnxvexxb
vygnxbhyh
vygnxheffv
vygnxhgfhg
vygnxhhfv
vygnxlzzrara
vygnxäiryl
vygnynhxxh
vygnyrugv
vygnyvawn
vygnybzn
vygnyhxvb
vygnylcfl
vygnzrffh
vygnzlöuä
vygnahbgvb
vygnaälgäagö
vygnbcrghf
vygnbcvfxryvwn
vygnbcvfxryh
vygncnyn
vygncrfh
vygncvzrä
vygnchuqr
vygnchxh
vygnchbyv
vygncäviä
vygnenivg
vygnehxbhf
vygnehfxb
vygnfhhaavgryzn
vygngnvinf
vygngrr
vygngvynvfhhf
vygngbvzv
vygngbev
vygngbexxh
vygnglö
vygngäugv
vygnhavara
vygnhhgvfrg
vygninynvfghf
vygnincnn
vygnivexxh
vygnibvzvfgryh
vygnihbeb
vygnlö
wbhyhnnggbvygn
wbhyhvygn
whunaahfvygn
whuynvygn
xrfävygn
xriägvygn
xbxbvygn
xbgv-vygn
ynhnagnv-vygn
ynhyhvygn
ynhfhagnvygn
ybcchvygn
zlöuävfvygn
churvygn
cluävygn
enivagbynvygn
fnhanvygn
fhaahagnv-vygn
fhiv-vygn
gnyiv-vygn
grrznvygn
inaurzcnvavygn
incnnvygn

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp vygn.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - iltani iltani iltasi iltasi iltansa iltansa
Par -ta iltaani iltojani iltaasi iltojasi iltaansa iltojansa / iltojaan
Gen -n iltani iltojeni iltasi iltojesi iltansa iltojensa
Ill mihin iltaani iltoihini iltaasi iltoihisi iltaansa iltoihinsa
Ine -ssa illassani illoissani illassasi illoissasi illassansa / illassaan illoissansa / illoissaan
Ela -sta illastani illoistani illastasi illoistasi illastansa / illastaan illoistansa / illoistaan
All -lle illalleni illoilleni illallesi illoillesi illalleen / illallensa illoillensa / illoillean
Ade -lla illallani illoillani illallasi illoillasi illallansa / illallaan illoillansa / illoillaan
Abl -lta illaltani illoiltani illaltasi illoiltasi illaltansa / illaltaan illoiltansa / illoiltaan
Tra -ksi illakseni illoikseni illaksesi illoiksesi illakseen / illaksensa illoikseen / illoiksensa
Ess -na iltanani iltoinani iltanasi iltoinasi iltanansa / iltanaan iltoinansa / iltoinaan
Abe -tta illattani illoittani illattasi illoittasi illattansa / illattaan illoittansa / illoittaan
Com -ne - iltoineni - iltoinesi - iltoineen / iltoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - iltamme iltamme iltanne iltanne iltansa iltansa
Par -ta iltaamme iltojamme iltaanne iltojanne iltaansa iltojansa / iltojaan
Gen -n iltamme iltojemme iltanne iltojenne iltansa iltojensa
Ill mihin iltaamme iltoihimme iltaanne iltoihinne iltaansa iltoihinsa
Ine -ssa illassamme illoissamme illassanne illoissanne illassansa / illassaan illoissansa / illoissaan
Ela -sta illastamme illoistamme illastanne illoistanne illastansa / illastaan illoistansa / illoistaan
All -lle illallemme illoillemme illallenne illoillenne illalleen / illallensa illoillensa / illoillean
Ade -lla illallamme illoillamme illallanne illoillanne illallansa / illallaan illoillansa / illoillaan
Abl -lta illaltamme illoiltamme illaltanne illoiltanne illaltansa / illaltaan illoiltansa / illoiltaan
Tra -ksi illaksemme illoiksemme illaksenne illoiksenne illakseen / illaksensa illoikseen / illoiksensa
Ess -na iltanamme iltoinamme iltananne iltoinanne iltanansa / iltanaan iltoinansa / iltoinaan
Abe -tta illattamme illoittamme illattanne illoittanne illattansa / illattaan illoittansa / illoittaan
Com -ne - iltoinemme - iltoinenne - iltoineen / iltoinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept