logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

häränhäntäliemi, noun

Word analysis
häränhäntäliemi

häränhäntäliemi

häränhäntäliemi

Noun, Singular Nominative

häränhäntä

Noun, Singular Nominative

+ liemi

Noun, Singular Nominative

härkä

Noun, Singular Genitive

+ häntä

Noun, Singular Nominative

+ liemi

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

häränhäntäliemi

häränhäntäliemet

Par

-ta

häränhäntälientä / häränhäntäliemeä

häränhäntäliemiä

Gen

-n

häränhäntäliemen

häränhäntälienten / häränhäntäliemien

Ill

mihin

häränhäntäliemeen

häränhäntäliemiin

Ine

-ssa

häränhäntäliemessä

häränhäntäliemissä

Ela

-sta

häränhäntäliemestä

häränhäntäliemistä

All

-lle

häränhäntäliemelle

häränhäntäliemille

Ade

-lla

häränhäntäliemellä

häränhäntäliemillä

Abl

-lta

häränhäntäliemeltä

häränhäntäliemiltä

Tra

-ksi

häränhäntäliemeksi

häränhäntäliemiksi

Ess

-na

häränhäntäliemenä

häränhäntälieminä

Abe

-tta

häränhäntäliemettä

häränhäntäliemittä

Com

-ne

-

häränhäntäliemine

Ins

-in

-

häränhäntäliemin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

häränhäntäliemi

häränhäntäliemet

Par

-ta

häränhäntälientä / häränhäntäliemeä

häränhäntäliemiä

Gen

-n

häränhäntäliemen

häränhäntälienten / häränhäntäliemien

Ill

mihin

häränhäntäliemeen

häränhäntäliemiin

Ine

-ssa

häränhäntäliemessä

häränhäntäliemissä

Ela

-sta

häränhäntäliemestä

häränhäntäliemistä

All

-lle

häränhäntäliemelle

häränhäntäliemille

Ade

-lla

häränhäntäliemellä

häränhäntäliemillä

Abl

-lta

häränhäntäliemeltä

häränhäntäliemiltä

Tra

-ksi

häränhäntäliemeksi

häränhäntäliemiksi

Ess

-na

häränhäntäliemenä

häränhäntälieminä

Abe

-tta

häränhäntäliemettä

häränhäntäliemittä

Com

-ne

-

häränhäntäliemine

Ins

-in

-

häränhäntäliemin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

oxtail soup häränhäntäliemi, häränhäntäkeitto
beef
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus Kaksi pataa, toisessa Sapuskan oma juustokastike ja toisessa mausteinen häränhäntäliemi. Two pots – one with our own cheese sauce and one with aromatic oxtail broth. Häränhäntäliemi 2019 Tallenna keittokirjaan ainekset 4 annosta varten 1 kg piikivi 1 porkkana 1 purjo 2 sipulia 1 kimppu yrttejä 3 rkl öljyä 1, 5 l liemiä 0, 4 l punaviiniä 0, 4 litraa sherryä Suolaa, pippuria aika Työaika: 210 min. 2019 Save in the cookbook ingredients For 4 servings 1 kg oxtail 1 carrot 1 stick of leek 2 onions 1 bouquet of herbs 3 tbsp oil 1.5 l of broth 0.4 l red wine 0.4 liters of sherry Salt pepper Time Working time: 210 min. Show more arrow right

Wiktionary

oxtail broth, oxtail soup Show more arrow right häränhäntä +‎ liemi Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

häränhäntäliemeni

häränhäntäliemeni

häränhäntäliemesi

häränhäntäliemesi

häränhäntäliemensä

häränhäntäliemensä

Par

-ta

häränhäntälientäni / häränhäntäliemeäni

häränhäntäliemiäni

häränhäntälientäsi / häränhäntäliemeäsi

häränhäntäliemiäsi

häränhäntälientänsä / häränhäntälientään / häränhäntäliemeänsä

häränhäntäliemiänsä / häränhäntäliemiään

Gen

-n

häränhäntäliemeni

häränhäntälienteni / häränhäntäliemieni

häränhäntäliemesi

häränhäntälientesi / häränhäntäliemiesi

häränhäntäliemensä

häränhäntälientensä / häränhäntäliemiensä

Ill

mihin

häränhäntäliemeeni

häränhäntäliemiini

häränhäntäliemeesi

häränhäntäliemiisi

häränhäntäliemeensä

häränhäntäliemiinsä

Ine

-ssa

häränhäntäliemessäni

häränhäntäliemissäni

häränhäntäliemessäsi

häränhäntäliemissäsi

häränhäntäliemessänsä / häränhäntäliemessään

häränhäntäliemissänsä / häränhäntäliemissään

Ela

-sta

häränhäntäliemestäni

häränhäntäliemistäni

häränhäntäliemestäsi

häränhäntäliemistäsi

häränhäntäliemestänsä / häränhäntäliemestään

häränhäntäliemistänsä / häränhäntäliemistään

All

-lle

häränhäntäliemelleni

häränhäntäliemilleni

häränhäntäliemellesi

häränhäntäliemillesi

häränhäntäliemellensä / häränhäntäliemelleen

häränhäntäliemillensä / häränhäntäliemilleän

Ade

-lla

häränhäntäliemelläni

häränhäntäliemilläni

häränhäntäliemelläsi

häränhäntäliemilläsi

häränhäntäliemellänsä / häränhäntäliemellään

häränhäntäliemillänsä / häränhäntäliemillään

Abl

-lta

häränhäntäliemeltäni

häränhäntäliemiltäni

häränhäntäliemeltäsi

häränhäntäliemiltäsi

häränhäntäliemeltänsä / häränhäntäliemeltään

häränhäntäliemiltänsä / häränhäntäliemiltään

Tra

-ksi

häränhäntäliemekseni

häränhäntäliemikseni

häränhäntäliemeksesi

häränhäntäliemiksesi

häränhäntäliemeksensä / häränhäntäliemekseen

häränhäntäliemiksensä / häränhäntäliemikseen

Ess

-na

häränhäntäliemenäni

häränhäntälieminäni

häränhäntäliemenäsi

häränhäntälieminäsi

häränhäntäliemenänsä / häränhäntäliemenään

häränhäntälieminänsä / häränhäntälieminään

Abe

-tta

häränhäntäliemettäni

häränhäntäliemittäni

häränhäntäliemettäsi

häränhäntäliemittäsi

häränhäntäliemettänsä / häränhäntäliemettään

häränhäntäliemittänsä / häränhäntäliemittään

Com

-ne

-

häränhäntäliemineni

-

häränhäntälieminesi

-

häränhäntälieminensä / häränhäntäliemineen

Singular

Plural

Nom

-

häränhäntäliemeni

häränhäntäliemesi

häränhäntäliemensä

häränhäntäliemeni

häränhäntäliemesi

häränhäntäliemensä

Par

-ta

häränhäntälientäni / häränhäntäliemeäni

häränhäntälientäsi / häränhäntäliemeäsi

häränhäntälientänsä / häränhäntälientään / häränhäntäliemeänsä

häränhäntäliemiäni

häränhäntäliemiäsi

häränhäntäliemiänsä / häränhäntäliemiään

Gen

-n

häränhäntäliemeni

häränhäntäliemesi

häränhäntäliemensä

häränhäntälienteni / häränhäntäliemieni

häränhäntälientesi / häränhäntäliemiesi

häränhäntälientensä / häränhäntäliemiensä

Ill

mihin

häränhäntäliemeeni

häränhäntäliemeesi

häränhäntäliemeensä

häränhäntäliemiini

häränhäntäliemiisi

häränhäntäliemiinsä

Ine

-ssa

häränhäntäliemessäni

häränhäntäliemessäsi

häränhäntäliemessänsä / häränhäntäliemessään

häränhäntäliemissäni

häränhäntäliemissäsi

häränhäntäliemissänsä / häränhäntäliemissään

Ela

-sta

häränhäntäliemestäni

häränhäntäliemestäsi

häränhäntäliemestänsä / häränhäntäliemestään

häränhäntäliemistäni

häränhäntäliemistäsi

häränhäntäliemistänsä / häränhäntäliemistään

All

-lle

häränhäntäliemelleni

häränhäntäliemellesi

häränhäntäliemellensä / häränhäntäliemelleen

häränhäntäliemilleni

häränhäntäliemillesi

häränhäntäliemillensä / häränhäntäliemilleän

Ade

-lla

häränhäntäliemelläni

häränhäntäliemelläsi

häränhäntäliemellänsä / häränhäntäliemellään

häränhäntäliemilläni

häränhäntäliemilläsi

häränhäntäliemillänsä / häränhäntäliemillään

Abl

-lta

häränhäntäliemeltäni

häränhäntäliemeltäsi

häränhäntäliemeltänsä / häränhäntäliemeltään

häränhäntäliemiltäni

häränhäntäliemiltäsi

häränhäntäliemiltänsä / häränhäntäliemiltään

Tra

-ksi

häränhäntäliemekseni

häränhäntäliemeksesi

häränhäntäliemeksensä / häränhäntäliemekseen

häränhäntäliemikseni

häränhäntäliemiksesi

häränhäntäliemiksensä / häränhäntäliemikseen

Ess

-na

häränhäntäliemenäni

häränhäntäliemenäsi

häränhäntäliemenänsä / häränhäntäliemenään

häränhäntälieminäni

häränhäntälieminäsi

häränhäntälieminänsä / häränhäntälieminään

Abe

-tta

häränhäntäliemettäni

häränhäntäliemettäsi

häränhäntäliemettänsä / häränhäntäliemettään

häränhäntäliemittäni

häränhäntäliemittäsi

häränhäntäliemittänsä / häränhäntäliemittään

Com

-ne

-

-

-

häränhäntäliemineni

häränhäntälieminesi

häränhäntälieminensä / häränhäntäliemineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

häränhäntäliememme

häränhäntäliememme

häränhäntäliemenne

häränhäntäliemenne

häränhäntäliemensä

häränhäntäliemensä

Par

-ta

häränhäntälientämme / häränhäntäliemeämme

häränhäntäliemiämme

häränhäntälientänne / häränhäntäliemeänne

häränhäntäliemiänne

häränhäntälientänsä / häränhäntälientään / häränhäntäliemeänsä

häränhäntäliemiänsä / häränhäntäliemiään

Gen

-n

häränhäntäliememme

häränhäntälientemme / häränhäntäliemiemme

häränhäntäliemenne

häränhäntälientenne / häränhäntäliemienne

häränhäntäliemensä

häränhäntälientensä / häränhäntäliemiensä

Ill

mihin

häränhäntäliemeemme

häränhäntäliemiimme

häränhäntäliemeenne

häränhäntäliemiinne

häränhäntäliemeensä

häränhäntäliemiinsä

Ine

-ssa

häränhäntäliemessämme

häränhäntäliemissämme

häränhäntäliemessänne

häränhäntäliemissänne

häränhäntäliemessänsä / häränhäntäliemessään

häränhäntäliemissänsä / häränhäntäliemissään

Ela

-sta

häränhäntäliemestämme

häränhäntäliemistämme

häränhäntäliemestänne

häränhäntäliemistänne

häränhäntäliemestänsä / häränhäntäliemestään

häränhäntäliemistänsä / häränhäntäliemistään

All

-lle

häränhäntäliemellemme

häränhäntäliemillemme

häränhäntäliemellenne

häränhäntäliemillenne

häränhäntäliemellensä / häränhäntäliemelleen

häränhäntäliemillensä / häränhäntäliemilleän

Ade

-lla

häränhäntäliemellämme

häränhäntäliemillämme

häränhäntäliemellänne

häränhäntäliemillänne

häränhäntäliemellänsä / häränhäntäliemellään

häränhäntäliemillänsä / häränhäntäliemillään

Abl

-lta

häränhäntäliemeltämme

häränhäntäliemiltämme

häränhäntäliemeltänne

häränhäntäliemiltänne

häränhäntäliemeltänsä / häränhäntäliemeltään

häränhäntäliemiltänsä / häränhäntäliemiltään

Tra

-ksi

häränhäntäliemeksemme

häränhäntäliemiksemme

häränhäntäliemeksenne

häränhäntäliemiksenne

häränhäntäliemeksensä / häränhäntäliemekseen

häränhäntäliemiksensä / häränhäntäliemikseen

Ess

-na

häränhäntäliemenämme

häränhäntälieminämme

häränhäntäliemenänne

häränhäntälieminänne

häränhäntäliemenänsä / häränhäntäliemenään

häränhäntälieminänsä / häränhäntälieminään

Abe

-tta

häränhäntäliemettämme

häränhäntäliemittämme

häränhäntäliemettänne

häränhäntäliemittänne

häränhäntäliemettänsä / häränhäntäliemettään

häränhäntäliemittänsä / häränhäntäliemittään

Com

-ne

-

häränhäntälieminemme

-

häränhäntälieminenne

-

häränhäntälieminensä / häränhäntäliemineen

Singular

Plural

Nom

-

häränhäntäliememme

häränhäntäliemenne

häränhäntäliemensä

häränhäntäliememme

häränhäntäliemenne

häränhäntäliemensä

Par

-ta

häränhäntälientämme / häränhäntäliemeämme

häränhäntälientänne / häränhäntäliemeänne

häränhäntälientänsä / häränhäntälientään / häränhäntäliemeänsä

häränhäntäliemiämme

häränhäntäliemiänne

häränhäntäliemiänsä / häränhäntäliemiään

Gen

-n

häränhäntäliememme

häränhäntäliemenne

häränhäntäliemensä

häränhäntälientemme / häränhäntäliemiemme

häränhäntälientenne / häränhäntäliemienne

häränhäntälientensä / häränhäntäliemiensä

Ill

mihin

häränhäntäliemeemme

häränhäntäliemeenne

häränhäntäliemeensä

häränhäntäliemiimme

häränhäntäliemiinne

häränhäntäliemiinsä

Ine

-ssa

häränhäntäliemessämme

häränhäntäliemessänne

häränhäntäliemessänsä / häränhäntäliemessään

häränhäntäliemissämme

häränhäntäliemissänne

häränhäntäliemissänsä / häränhäntäliemissään

Ela

-sta

häränhäntäliemestämme

häränhäntäliemestänne

häränhäntäliemestänsä / häränhäntäliemestään

häränhäntäliemistämme

häränhäntäliemistänne

häränhäntäliemistänsä / häränhäntäliemistään

All

-lle

häränhäntäliemellemme

häränhäntäliemellenne

häränhäntäliemellensä / häränhäntäliemelleen

häränhäntäliemillemme

häränhäntäliemillenne

häränhäntäliemillensä / häränhäntäliemilleän

Ade

-lla

häränhäntäliemellämme

häränhäntäliemellänne

häränhäntäliemellänsä / häränhäntäliemellään

häränhäntäliemillämme

häränhäntäliemillänne

häränhäntäliemillänsä / häränhäntäliemillään

Abl

-lta

häränhäntäliemeltämme

häränhäntäliemeltänne

häränhäntäliemeltänsä / häränhäntäliemeltään

häränhäntäliemiltämme

häränhäntäliemiltänne

häränhäntäliemiltänsä / häränhäntäliemiltään

Tra

-ksi

häränhäntäliemeksemme

häränhäntäliemeksenne

häränhäntäliemeksensä / häränhäntäliemekseen

häränhäntäliemiksemme

häränhäntäliemiksenne

häränhäntäliemiksensä / häränhäntäliemikseen

Ess

-na

häränhäntäliemenämme

häränhäntäliemenänne

häränhäntäliemenänsä / häränhäntäliemenään

häränhäntälieminämme

häränhäntälieminänne

häränhäntälieminänsä / häränhäntälieminään

Abe

-tta

häränhäntäliemettämme

häränhäntäliemettänne

häränhäntäliemettänsä / häränhäntäliemettään

häränhäntäliemittämme

häränhäntäliemittänne

häränhäntäliemittänsä / häränhäntäliemittään

Com

-ne

-

-

-

häränhäntälieminemme

häränhäntälieminenne

häränhäntälieminensä / häränhäntäliemineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

häränhäntä

häränhännät

Par

-ta

häränhäntää

häränhäntiä

Gen

-n

häränhännän

häränhäntien

Ill

mihin

häränhäntään

häränhäntiin

Ine

-ssa

häränhännässä

häränhännissä

Ela

-sta

häränhännästä

häränhännistä

All

-lle

häränhännälle

häränhännille

Ade

-lla

häränhännällä

häränhännillä

Abl

-lta

häränhännältä

häränhänniltä

Tra

-ksi

häränhännäksi

häränhänniksi

Ess

-na

häränhäntänä

häränhäntinä

Abe

-tta

häränhännättä

häränhännittä

Com

-ne

-

häränhäntine

Ins

-in

-

häränhännin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

häränhäntä

häränhännät

Par

-ta

häränhäntää

häränhäntiä

Gen

-n

häränhännän

häränhäntien

Ill

mihin

häränhäntään

häränhäntiin

Ine

-ssa

häränhännässä

häränhännissä

Ela

-sta

häränhännästä

häränhännistä

All

-lle

häränhännälle

häränhännille

Ade

-lla

häränhännällä

häränhännillä

Abl

-lta

häränhännältä

häränhänniltä

Tra

-ksi

häränhännäksi

häränhänniksi

Ess

-na

häränhäntänä

häränhäntinä

Abe

-tta

häränhännättä

häränhännittä

Com

-ne

-

häränhäntine

Ins

-in

-

häränhännin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

hurry
oxtail
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus Kuivaa häränhännät paperipyyhkeillä. Pat dry oxtails with paper towels. Lisää häränhännät takaisin kattilaan. Add the oxtails back to the pan. Tämä kiinalainen leveämiekka, tai sapeli, on perinteinen niuweidao, eli häränhäntä dao. This Chinese broadsword, or sabre, however you like to call it, is the traditional niuweidao or oxtail dao. Näyttävänä ja perinteisenä kiinalaisena sapelina häränhäntä dao näkyy usein kungfuns-elokuvissa. The Oxtail Dao is often seen in kung fu movies as an archetypal Chinese saber/broadsword. Kun liha on mureaa, nosta häränhännät lautaselle. When meat is tender, remove oxtails from the cooking liquid. Niuweidao, eli häränhäntä dao, on suhteellisen raskas yksiteräinen ase jossa terä levenee kärkeä kohden. The niuweidao or oxtail dao is a relatively heavy bladed weapon with a characteristic flaring tip. Tämä häränhäntä dao on epäilemättä yksi lajinsa parhaimmista asens-laatuisista miekoista joita on nykypäivänä saatavilla. This Oxtail Dao is undoubtedly one of the best weapon-grade swords of its type commercially available. Häränhäntä dao näyttää olleen yksinomaan siviiliase, jota käyttivät mm. kapinalliset ja kamppailulajien harrastajat, eikä tätä miekkaa milloinkaan nähty keisarillisten joukkojen virallisena aseena. The oxtail dao seems to have been a solely civilian weapon, used by rebels and martial artists, as there is no record or listing of it as an official weapon for the imperial troops. Täytä iso kattila kylmällä vedellä ja lisää 3 rkl suolaa. Upota häränhännät veteen ja anna liota tunnin ajan. Kuivaa. Put the beef ribs in a large saucepan, cover with cold water and bring to the boil. Simmer fast for 10 minutes then drain and wash ribs. Tahmaiset ja superns-täyteläiset häränhännät vaativat tosiaan sen kolmisen tunnin hauduttelun, mutta kaikki oli kyllä sen arvoista. The oxtails were braised for more than three hours but it was well worth it. Show more arrow right

Wiktionary

oxtail Show more arrow right härän +‎ häntä Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

häränhäntäni

häränhäntäni

häränhäntäsi

häränhäntäsi

häränhäntänsä

häränhäntänsä

Par

-ta

häränhäntääni

häränhäntiäni

häränhäntääsi

häränhäntiäsi

häränhäntäänsä

häränhäntiänsä / häränhäntiään

Gen

-n

häränhäntäni

häränhäntieni

häränhäntäsi

häränhäntiesi

häränhäntänsä

häränhäntiensä

Ill

mihin

häränhäntääni

häränhäntiini

häränhäntääsi

häränhäntiisi

häränhäntäänsä

häränhäntiinsä

Ine

-ssa

häränhännässäni

häränhännissäni

häränhännässäsi

häränhännissäsi

häränhännässänsä / häränhännässään

häränhännissänsä / häränhännissään

Ela

-sta

häränhännästäni

häränhännistäni

häränhännästäsi

häränhännistäsi

häränhännästänsä / häränhännästään

häränhännistänsä / häränhännistään

All

-lle

häränhännälleni

häränhännilleni

häränhännällesi

häränhännillesi

häränhännällensä / häränhännälleen

häränhännillensä / häränhännilleän

Ade

-lla

häränhännälläni

häränhännilläni

häränhännälläsi

häränhännilläsi

häränhännällänsä / häränhännällään

häränhännillänsä / häränhännillään

Abl

-lta

häränhännältäni

häränhänniltäni

häränhännältäsi

häränhänniltäsi

häränhännältänsä / häränhännältään

häränhänniltänsä / häränhänniltään

Tra

-ksi

häränhännäkseni

häränhännikseni

häränhännäksesi

häränhänniksesi

häränhännäksensä / häränhännäkseen

häränhänniksensä / häränhännikseen

Ess

-na

häränhäntänäni

häränhäntinäni

häränhäntänäsi

häränhäntinäsi

häränhäntänänsä / häränhäntänään

häränhäntinänsä / häränhäntinään

Abe

-tta

häränhännättäni

häränhännittäni

häränhännättäsi

häränhännittäsi

häränhännättänsä / häränhännättään

häränhännittänsä / häränhännittään

Com

-ne

-

häränhäntineni

-

häränhäntinesi

-

häränhäntinensä / häränhäntineen

Singular

Plural

Nom

-

häränhäntäni

häränhäntäsi

häränhäntänsä

häränhäntäni

häränhäntäsi

häränhäntänsä

Par

-ta

häränhäntääni

häränhäntääsi

häränhäntäänsä

häränhäntiäni

häränhäntiäsi

häränhäntiänsä / häränhäntiään

Gen

-n

häränhäntäni

häränhäntäsi

häränhäntänsä

häränhäntieni

häränhäntiesi

häränhäntiensä

Ill

mihin

häränhäntääni

häränhäntääsi

häränhäntäänsä

häränhäntiini

häränhäntiisi

häränhäntiinsä

Ine

-ssa

häränhännässäni

häränhännässäsi

häränhännässänsä / häränhännässään

häränhännissäni

häränhännissäsi

häränhännissänsä / häränhännissään

Ela

-sta

häränhännästäni

häränhännästäsi

häränhännästänsä / häränhännästään

häränhännistäni

häränhännistäsi

häränhännistänsä / häränhännistään

All

-lle

häränhännälleni

häränhännällesi

häränhännällensä / häränhännälleen

häränhännilleni

häränhännillesi

häränhännillensä / häränhännilleän

Ade

-lla

häränhännälläni

häränhännälläsi

häränhännällänsä / häränhännällään

häränhännilläni

häränhännilläsi

häränhännillänsä / häränhännillään

Abl

-lta

häränhännältäni

häränhännältäsi

häränhännältänsä / häränhännältään

häränhänniltäni

häränhänniltäsi

häränhänniltänsä / häränhänniltään

Tra

-ksi

häränhännäkseni

häränhännäksesi

häränhännäksensä / häränhännäkseen

häränhännikseni

häränhänniksesi

häränhänniksensä / häränhännikseen

Ess

-na

häränhäntänäni

häränhäntänäsi

häränhäntänänsä / häränhäntänään

häränhäntinäni

häränhäntinäsi

häränhäntinänsä / häränhäntinään

Abe

-tta

häränhännättäni

häränhännättäsi

häränhännättänsä / häränhännättään

häränhännittäni

häränhännittäsi

häränhännittänsä / häränhännittään

Com

-ne

-

-

-

häränhäntineni

häränhäntinesi

häränhäntinensä / häränhäntineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

häränhäntämme

häränhäntämme

häränhäntänne

häränhäntänne

häränhäntänsä

häränhäntänsä

Par

-ta

häränhäntäämme

häränhäntiämme

häränhäntäänne

häränhäntiänne

häränhäntäänsä

häränhäntiänsä / häränhäntiään

Gen

-n

häränhäntämme

häränhäntiemme

häränhäntänne

häränhäntienne

häränhäntänsä

häränhäntiensä

Ill

mihin

häränhäntäämme

häränhäntiimme

häränhäntäänne

häränhäntiinne

häränhäntäänsä

häränhäntiinsä

Ine

-ssa

häränhännässämme

häränhännissämme

häränhännässänne

häränhännissänne

häränhännässänsä / häränhännässään

häränhännissänsä / häränhännissään

Ela

-sta

häränhännästämme

häränhännistämme

häränhännästänne

häränhännistänne

häränhännästänsä / häränhännästään

häränhännistänsä / häränhännistään

All

-lle

häränhännällemme

häränhännillemme

häränhännällenne

häränhännillenne

häränhännällensä / häränhännälleen

häränhännillensä / häränhännilleän

Ade

-lla

häränhännällämme

häränhännillämme

häränhännällänne

häränhännillänne

häränhännällänsä / häränhännällään

häränhännillänsä / häränhännillään

Abl

-lta

häränhännältämme

häränhänniltämme

häränhännältänne

häränhänniltänne

häränhännältänsä / häränhännältään

häränhänniltänsä / häränhänniltään

Tra

-ksi

häränhännäksemme

häränhänniksemme

häränhännäksenne

häränhänniksenne

häränhännäksensä / häränhännäkseen

häränhänniksensä / häränhännikseen

Ess

-na

häränhäntänämme

häränhäntinämme

häränhäntänänne

häränhäntinänne

häränhäntänänsä / häränhäntänään

häränhäntinänsä / häränhäntinään

Abe

-tta

häränhännättämme

häränhännittämme

häränhännättänne

häränhännittänne

häränhännättänsä / häränhännättään

häränhännittänsä / häränhännittään

Com

-ne

-

häränhäntinemme

-

häränhäntinenne

-

häränhäntinensä / häränhäntineen

Singular

Plural

Nom

-

häränhäntämme

häränhäntänne

häränhäntänsä

häränhäntämme

häränhäntänne

häränhäntänsä

Par

-ta

häränhäntäämme

häränhäntäänne

häränhäntäänsä

häränhäntiämme

häränhäntiänne

häränhäntiänsä / häränhäntiään

Gen

-n

häränhäntämme

häränhäntänne

häränhäntänsä

häränhäntiemme

häränhäntienne

häränhäntiensä

Ill

mihin

häränhäntäämme

häränhäntäänne

häränhäntäänsä

häränhäntiimme

häränhäntiinne

häränhäntiinsä

Ine

-ssa

häränhännässämme

häränhännässänne

häränhännässänsä / häränhännässään

häränhännissämme

häränhännissänne

häränhännissänsä / häränhännissään

Ela

-sta

häränhännästämme

häränhännästänne

häränhännästänsä / häränhännästään

häränhännistämme

häränhännistänne

häränhännistänsä / häränhännistään

All

-lle

häränhännällemme

häränhännällenne

häränhännällensä / häränhännälleen

häränhännillemme

häränhännillenne

häränhännillensä / häränhännilleän

Ade

-lla

häränhännällämme

häränhännällänne

häränhännällänsä / häränhännällään

häränhännillämme

häränhännillänne

häränhännillänsä / häränhännillään

Abl

-lta

häränhännältämme

häränhännältänne

häränhännältänsä / häränhännältään

häränhänniltämme

häränhänniltänne

häränhänniltänsä / häränhänniltään

Tra

-ksi

häränhännäksemme

häränhännäksenne

häränhännäksensä / häränhännäkseen

häränhänniksemme

häränhänniksenne

häränhänniksensä / häränhännikseen

Ess

-na

häränhäntänämme

häränhäntänänne

häränhäntänänsä / häränhäntänään

häränhäntinämme

häränhäntinänne

häränhäntinänsä / häränhäntinään

Abe

-tta

häränhännättämme

häränhännättänne

häränhännättänsä / häränhännättään

häränhännittämme

häränhännittänne

häränhännittänsä / häränhännittään

Com

-ne

-

-

-

häränhäntinemme

häränhäntinenne

häränhäntinensä / häränhäntineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

liemi

liemet

Par

-ta

lientä / liemeä

liemiä

Gen

-n

liemen

lienten / liemien

Ill

mihin

liemeen

liemiin

Ine

-ssa

liemessä

liemissä

Ela

-sta

liemestä

liemistä

All

-lle

liemelle

liemille

Ade

-lla

liemellä

liemillä

Abl

-lta

liemeltä

liemiltä

Tra

-ksi

liemeksi

liemiksi

Ess

-na

liemenä

lieminä

Abe

-tta

liemettä

liemittä

Com

-ne

-

liemine

Ins

-in

-

liemin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

liemi

liemet

Par

-ta

lientä / liemeä

liemiä

Gen

-n

liemen

lienten / liemien

Ill

mihin

liemeen

liemiin

Ine

-ssa

liemessä

liemissä

Ela

-sta

liemestä

liemistä

All

-lle

liemelle

liemille

Ade

-lla

liemellä

liemillä

Abl

-lta

liemeltä

liemiltä

Tra

-ksi

liemeksi

liemiksi

Ess

-na

liemenä

lieminä

Abe

-tta

liemettä

liemittä

Com

-ne

-

liemine

Ins

-in

-

liemin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

stock varasto, kalusto, kanta, varastot, osake, liemi
soup keitto, soppa, liemi, kaikki mahdollinen
juice mehu, neste, liemi, virta, sähkö, olennainen osa
solution ratkaisu, liuos, ratkaiseminen, liukeneminen, liemi
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; eurlex-diff-2018-06-20; EurLex-2 Liemi maistui erittäin hyvältä. The broth tasted very good. Kannattaa maustaa liemi suolalla. It's worth seasoning the broth with salt. Liemi valmistetaan pitkään hauduttamalla. The broth is made by simmering for a long time. Nyt olemme liemessä. Well, now we're screwed. Nyt ollaan liemessä. Goddang, now we are in trouble! Kaikkien liemien äiti! Sweet mother of pickles! Ja tee rasvasta lientä. And make some gravy out of the grease. Liemiä varten. For making broths. Liemi valmistetaan keittämällä lihaa ja kasviksia pitkään. The broth is made by boiling meat and vegetables for a long time. Keitot ja liemet. Soups and broths. Show more arrow right

Wiktionary

broth stock liquor brine (figuratively) pickle (a difficult situation) Show more arrow right etikkaliemihäränhäntäliemiiloliemikalaliemikauraliemikeitinliemikilpikonnaliemiliemijuuresliemikauhaliemikulholiemikuppiliemikuutioliemilautanenliemilusikkaliemiruokaliemitiivistelihaliemimausteliemipaistinliemipaistoliemisokeriliemisuolaliemituliliemi Show more arrow right From Proto-Finnic leemi, from Proto-Uralic läme. Cognates include Hungarian lé. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

liemeni

liemeni

liemesi

liemesi

liemensä

liemensä

Par

-ta

lientäni / liemeäni

liemiäni

lientäsi / liemeäsi

liemiäsi

lientänsä / lientään / liemeänsä

liemiänsä / liemiään

Gen

-n

liemeni

lienteni / liemieni

liemesi

lientesi / liemiesi

liemensä

lientensä / liemiensä

Ill

mihin

liemeeni

liemiini

liemeesi

liemiisi

liemeensä

liemiinsä

Ine

-ssa

liemessäni

liemissäni

liemessäsi

liemissäsi

liemessänsä / liemessään

liemissänsä / liemissään

Ela

-sta

liemestäni

liemistäni

liemestäsi

liemistäsi

liemestänsä / liemestään

liemistänsä / liemistään

All

-lle

liemelleni

liemilleni

liemellesi

liemillesi

liemellensä / liemelleen

liemillensä / liemilleän

Ade

-lla

liemelläni

liemilläni

liemelläsi

liemilläsi

liemellänsä / liemellään

liemillänsä / liemillään

Abl

-lta

liemeltäni

liemiltäni

liemeltäsi

liemiltäsi

liemeltänsä / liemeltään

liemiltänsä / liemiltään

Tra

-ksi

liemekseni

liemikseni

liemeksesi

liemiksesi

liemeksensä / liemekseen

liemiksensä / liemikseen

Ess

-na

liemenäni

lieminäni

liemenäsi

lieminäsi

liemenänsä / liemenään

lieminänsä / lieminään

Abe

-tta

liemettäni

liemittäni

liemettäsi

liemittäsi

liemettänsä / liemettään

liemittänsä / liemittään

Com

-ne

-

liemineni

-

lieminesi

-

lieminensä / liemineen

Singular

Plural

Nom

-

liemeni

liemesi

liemensä

liemeni

liemesi

liemensä

Par

-ta

lientäni / liemeäni

lientäsi / liemeäsi

lientänsä / lientään / liemeänsä

liemiäni

liemiäsi

liemiänsä / liemiään

Gen

-n

liemeni

liemesi

liemensä

lienteni / liemieni

lientesi / liemiesi

lientensä / liemiensä

Ill

mihin

liemeeni

liemeesi

liemeensä

liemiini

liemiisi

liemiinsä

Ine

-ssa

liemessäni

liemessäsi

liemessänsä / liemessään

liemissäni

liemissäsi

liemissänsä / liemissään

Ela

-sta

liemestäni

liemestäsi

liemestänsä / liemestään

liemistäni

liemistäsi

liemistänsä / liemistään

All

-lle

liemelleni

liemellesi

liemellensä / liemelleen

liemilleni

liemillesi

liemillensä / liemilleän

Ade

-lla

liemelläni

liemelläsi

liemellänsä / liemellään

liemilläni

liemilläsi

liemillänsä / liemillään

Abl

-lta

liemeltäni

liemeltäsi

liemeltänsä / liemeltään

liemiltäni

liemiltäsi

liemiltänsä / liemiltään

Tra

-ksi

liemekseni

liemeksesi

liemeksensä / liemekseen

liemikseni

liemiksesi

liemiksensä / liemikseen

Ess

-na

liemenäni

liemenäsi

liemenänsä / liemenään

lieminäni

lieminäsi

lieminänsä / lieminään

Abe

-tta

liemettäni

liemettäsi

liemettänsä / liemettään

liemittäni

liemittäsi

liemittänsä / liemittään

Com

-ne

-

-

-

liemineni

lieminesi

lieminensä / liemineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

liememme

liememme

liemenne

liemenne

liemensä

liemensä

Par

-ta

lientämme / liemeämme

liemiämme

lientänne / liemeänne

liemiänne

lientänsä / lientään / liemeänsä

liemiänsä / liemiään

Gen

-n

liememme

lientemme / liemiemme

liemenne

lientenne / liemienne

liemensä

lientensä / liemiensä

Ill

mihin

liemeemme

liemiimme

liemeenne

liemiinne

liemeensä

liemiinsä

Ine

-ssa

liemessämme

liemissämme

liemessänne

liemissänne

liemessänsä / liemessään

liemissänsä / liemissään

Ela

-sta

liemestämme

liemistämme

liemestänne

liemistänne

liemestänsä / liemestään

liemistänsä / liemistään

All

-lle

liemellemme

liemillemme

liemellenne

liemillenne

liemellensä / liemelleen

liemillensä / liemilleän

Ade

-lla

liemellämme

liemillämme

liemellänne

liemillänne

liemellänsä / liemellään

liemillänsä / liemillään

Abl

-lta

liemeltämme

liemiltämme

liemeltänne

liemiltänne

liemeltänsä / liemeltään

liemiltänsä / liemiltään

Tra

-ksi

liemeksemme

liemiksemme

liemeksenne

liemiksenne

liemeksensä / liemekseen

liemiksensä / liemikseen

Ess

-na

liemenämme

lieminämme

liemenänne

lieminänne

liemenänsä / liemenään

lieminänsä / lieminään

Abe

-tta

liemettämme

liemittämme

liemettänne

liemittänne

liemettänsä / liemettään

liemittänsä / liemittään

Com

-ne

-

lieminemme

-

lieminenne

-

lieminensä / liemineen

Singular

Plural

Nom

-

liememme

liemenne

liemensä

liememme

liemenne

liemensä

Par

-ta

lientämme / liemeämme

lientänne / liemeänne

lientänsä / lientään / liemeänsä

liemiämme

liemiänne

liemiänsä / liemiään

Gen

-n

liememme

liemenne

liemensä

lientemme / liemiemme

lientenne / liemienne

lientensä / liemiensä

Ill

mihin

liemeemme

liemeenne

liemeensä

liemiimme

liemiinne

liemiinsä

Ine

-ssa

liemessämme

liemessänne

liemessänsä / liemessään

liemissämme

liemissänne

liemissänsä / liemissään

Ela

-sta

liemestämme

liemestänne

liemestänsä / liemestään

liemistämme

liemistänne

liemistänsä / liemistään

All

-lle

liemellemme

liemellenne

liemellensä / liemelleen

liemillemme

liemillenne

liemillensä / liemilleän

Ade

-lla

liemellämme

liemellänne

liemellänsä / liemellään

liemillämme

liemillänne

liemillänsä / liemillään

Abl

-lta

liemeltämme

liemeltänne

liemeltänsä / liemeltään

liemiltämme

liemiltänne

liemiltänsä / liemiltään

Tra

-ksi

liemeksemme

liemeksenne

liemeksensä / liemekseen

liemiksemme

liemiksenne

liemiksensä / liemikseen

Ess

-na

liemenämme

liemenänne

liemenänsä / liemenään

lieminämme

lieminänne

lieminänsä / lieminään

Abe

-tta

liemettämme

liemettänne

liemettänsä / liemettään

liemittämme

liemittänne

liemittänsä / liemittään

Com

-ne

-

-

-

lieminemme

lieminenne

lieminensä / liemineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

härkä

härät / härjät

Par

-ta

härkää

härkiä

Gen

-n

härän / härjän

härkien

Ill

mihin

härkään

härkiin

Ine

-ssa

härässä / härjässä

härjissä / härissä

Ela

-sta

härästä / härjästä

härjistä / häristä

All

-lle

härälle / härjälle

härjille / härille

Ade

-lla

härällä / härjällä

härjillä / härillä

Abl

-lta

härältä / härjältä

härjiltä / häriltä

Tra

-ksi

häräksi / härjäksi

härjiksi / häriksi

Ess

-na

härkänä

härkinä

Abe

-tta

härättä / härjättä

härjittä / härittä

Com

-ne

-

härkine

Ins

-in

-

härjin / härin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

härkä

härät / härjät

Par

-ta

härkää

härkiä

Gen

-n

härän / härjän

härkien

Ill

mihin

härkään

härkiin

Ine

-ssa

härässä / härjässä

härjissä / härissä

Ela

-sta

härästä / härjästä

härjistä / häristä

All

-lle

härälle / härjälle

härjille / härille

Ade

-lla

härällä / härjällä

härjillä / härillä

Abl

-lta

härältä / härjältä

härjiltä / häriltä

Tra

-ksi

häräksi / härjäksi

härjiksi / häriksi

Ess

-na

härkänä

härkinä

Abe

-tta

härättä / härjättä

härjittä / härittä

Com

-ne

-

härkine

Ins

-in

-

härjin / härin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

ox härkä
Taurus
Taurus
Bull
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; OpenSubtitles Härkä juoksi yli kadun. The bull ran across the street. Kuin härkä. Like a bull. Istuva Härkä. Sitting Bull. Se oli härkä. It was a bull... that broke my foot. Härkä käyttäytyi aggressiivisesti. The bull behaved aggressively. Härkä oli voimakas ja terve eläin. The bull was a strong and healthy animal. Härkä katseli uteliaana ympärilleen. The bull looked around curiously. Säästä härät. Save the bulls. Härkä on iso eläin, joka vaeltaa laitumella. The bull is a large animal that roams the pasture. Härän johtoon. On the cord to the new mechanical bull. Show more arrow right

Wiktionary

ox, steer, stag Meat from a bull, beef. (finance) bull (investor who buys in anticipation of a rise in prices) Show more arrow right (meat from a bull): häränliha Show more arrow right Nouns härkänen Show more arrow right alkuhärkäbiisonihärkähärkägemssihärkähaihirvihärkähärkäjyvähärkälintuhärkämullihärkämullikkahärkäpapuhärkäparihärkäpäähärkäsimppuhärkätaistelijahärkätaisteluhärkävaljakkohärkävaunuhärkäviikkohäränfileehäränhäntähäränkielihäränleikehäränlihahäränpaistihäränpihvihäränpyllyhäränseläkehäränsilmähäränvuotajakkihärkämyskihärkäporohärkäpuhvelihärkäriimihärkätammihärkätoukohärkävetohärkä Show more arrow right From Proto-Finnic härkä, possibly borrowed from a Balto-Slavic language. Cognates include Estonian härg. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

härkäni

härkäni

härkäsi

härkäsi

härkänsä

härkänsä

Par

-ta

härkääni

härkiäni

härkääsi

härkiäsi

härkäänsä

härkiänsä / härkiään

Gen

-n

härkäni

härkieni

härkäsi

härkiesi

härkänsä

härkiensä

Ill

mihin

härkääni

härkiini

härkääsi

härkiisi

härkäänsä

härkiinsä

Ine

-ssa

härässäni / härjässäni

härjissäni / härissäni

härässäsi / härjässäsi

härjissäsi / härissäsi

härässänsä / härässään / härjässänsä / härjässään

härjissänsä / härjissään / härissänsä / härissään

Ela

-sta

härästäni / härjästäni

härjistäni / häristäni

härästäsi / härjästäsi

härjistäsi / häristäsi

härästänsä / härästään / härjästänsä / härjästään

härjistänsä / härjistään / häristänsä / häristään

All

-lle

härälleni / härjälleni

härjilleni / härilleni

härällesi / härjällesi

härjillesi / härillesi

härälleen / härällensä / härjälleen / härjällensä

härjillensä / härjilleän / härillensä / härilleän

Ade

-lla

härälläni / härjälläni

härjilläni / härilläni

härälläsi / härjälläsi

härjilläsi / härilläsi

härällänsä / härällään / härjällänsä / härjällään

härjillänsä / härjillään / härillänsä / härillään

Abl

-lta

härältäni / härjältäni

härjiltäni / häriltäni

härältäsi / härjältäsi

härjiltäsi / häriltäsi

härältänsä / härältään / härjältänsä / härjältään

härjiltänsä / härjiltään / häriltänsä / häriltään

Tra

-ksi

häräkseni / härjäkseni

härjikseni / härikseni

häräksesi / härjäksesi

härjiksesi / häriksesi

häräkseen / häräksensä / härjäkseen / härjäksensä

härjikseen / härjiksensä / härikseen / häriksensä

Ess

-na

härkänäni

härkinäni

härkänäsi

härkinäsi

härkänänsä / härkänään

härkinänsä / härkinään

Abe

-tta

härättäni / härjättäni

härjittäni / härittäni

härättäsi / härjättäsi

härjittäsi / härittäsi

härättänsä / härättään / härjättänsä / härjättään

härjittänsä / härjittään / härittänsä / härittään

Com

-ne

-

härkineni

-

härkinesi

-

härkinensä / härkineen

Singular

Plural

Nom

-

härkäni

härkäsi

härkänsä

härkäni

härkäsi

härkänsä

Par

-ta

härkääni

härkääsi

härkäänsä

härkiäni

härkiäsi

härkiänsä / härkiään

Gen

-n

härkäni

härkäsi

härkänsä

härkieni

härkiesi

härkiensä

Ill

mihin

härkääni

härkääsi

härkäänsä

härkiini

härkiisi

härkiinsä

Ine

-ssa

härässäni / härjässäni

härässäsi / härjässäsi

härässänsä / härässään / härjässänsä / härjässään

härjissäni / härissäni

härjissäsi / härissäsi

härjissänsä / härjissään / härissänsä / härissään

Ela

-sta

härästäni / härjästäni

härästäsi / härjästäsi

härästänsä / härästään / härjästänsä / härjästään

härjistäni / häristäni

härjistäsi / häristäsi

härjistänsä / härjistään / häristänsä / häristään

All

-lle

härälleni / härjälleni

härällesi / härjällesi

härälleen / härällensä / härjälleen / härjällensä

härjilleni / härilleni

härjillesi / härillesi

härjillensä / härjilleän / härillensä / härilleän

Ade

-lla

härälläni / härjälläni

härälläsi / härjälläsi

härällänsä / härällään / härjällänsä / härjällään

härjilläni / härilläni

härjilläsi / härilläsi

härjillänsä / härjillään / härillänsä / härillään

Abl

-lta

härältäni / härjältäni

härältäsi / härjältäsi

härältänsä / härältään / härjältänsä / härjältään

härjiltäni / häriltäni

härjiltäsi / häriltäsi

härjiltänsä / härjiltään / häriltänsä / häriltään

Tra

-ksi

häräkseni / härjäkseni

häräksesi / härjäksesi

häräkseen / häräksensä / härjäkseen / härjäksensä

härjikseni / härikseni

härjiksesi / häriksesi

härjikseen / härjiksensä / härikseen / häriksensä

Ess

-na

härkänäni

härkänäsi

härkänänsä / härkänään

härkinäni

härkinäsi

härkinänsä / härkinään

Abe

-tta

härättäni / härjättäni

härättäsi / härjättäsi

härättänsä / härättään / härjättänsä / härjättään

härjittäni / härittäni

härjittäsi / härittäsi

härjittänsä / härjittään / härittänsä / härittään

Com

-ne

-

-

-

härkineni

härkinesi

härkinensä / härkineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

härkämme

härkämme

härkänne

härkänne

härkänsä

härkänsä

Par

-ta

härkäämme

härkiämme

härkäänne

härkiänne

härkäänsä

härkiänsä / härkiään

Gen

-n

härkämme

härkiemme

härkänne

härkienne

härkänsä

härkiensä

Ill

mihin

härkäämme

härkiimme

härkäänne

härkiinne

härkäänsä

härkiinsä

Ine

-ssa

härässämme / härjässämme

härjissämme / härissämme

härässänne / härjässänne

härjissänne / härissänne

härässänsä / härässään / härjässänsä / härjässään

härjissänsä / härjissään / härissänsä / härissään

Ela

-sta

härästämme / härjästämme

härjistämme / häristämme

härästänne / härjästänne

härjistänne / häristänne

härästänsä / härästään / härjästänsä / härjästään

härjistänsä / härjistään / häristänsä / häristään

All

-lle

härällemme / härjällemme

härjillemme / härillemme

härällenne / härjällenne

härjillenne / härillenne

härälleen / härällensä / härjälleen / härjällensä

härjillensä / härjilleän / härillensä / härilleän

Ade

-lla

härällämme / härjällämme

härjillämme / härillämme

härällänne / härjällänne

härjillänne / härillänne

härällänsä / härällään / härjällänsä / härjällään

härjillänsä / härjillään / härillänsä / härillään

Abl

-lta

härältämme / härjältämme

härjiltämme / häriltämme

härältänne / härjältänne

härjiltänne / häriltänne

härältänsä / härältään / härjältänsä / härjältään

härjiltänsä / härjiltään / häriltänsä / häriltään

Tra

-ksi

häräksemme / härjäksemme

härjiksemme / häriksemme

häräksenne / härjäksenne

härjiksenne / häriksenne

häräkseen / häräksensä / härjäkseen / härjäksensä

härjikseen / härjiksensä / härikseen / häriksensä

Ess

-na

härkänämme

härkinämme

härkänänne

härkinänne

härkänänsä / härkänään

härkinänsä / härkinään

Abe

-tta

härättämme / härjättämme

härjittämme / härittämme

härättänne / härjättänne

härjittänne / härittänne

härättänsä / härättään / härjättänsä / härjättään

härjittänsä / härjittään / härittänsä / härittään

Com

-ne

-

härkinemme

-

härkinenne

-

härkinensä / härkineen

Singular

Plural

Nom

-

härkämme

härkänne

härkänsä

härkämme

härkänne

härkänsä

Par

-ta

härkäämme

härkäänne

härkäänsä

härkiämme

härkiänne

härkiänsä / härkiään

Gen

-n

härkämme

härkänne

härkänsä

härkiemme

härkienne

härkiensä

Ill

mihin

härkäämme

härkäänne

härkäänsä

härkiimme

härkiinne

härkiinsä

Ine

-ssa

härässämme / härjässämme

härässänne / härjässänne

härässänsä / härässään / härjässänsä / härjässään

härjissämme / härissämme

härjissänne / härissänne

härjissänsä / härjissään / härissänsä / härissään

Ela

-sta

härästämme / härjästämme

härästänne / härjästänne

härästänsä / härästään / härjästänsä / härjästään

härjistämme / häristämme

härjistänne / häristänne

härjistänsä / härjistään / häristänsä / häristään

All

-lle

härällemme / härjällemme

härällenne / härjällenne

härälleen / härällensä / härjälleen / härjällensä

härjillemme / härillemme

härjillenne / härillenne

härjillensä / härjilleän / härillensä / härilleän

Ade

-lla

härällämme / härjällämme

härällänne / härjällänne

härällänsä / härällään / härjällänsä / härjällään

härjillämme / härillämme

härjillänne / härillänne

härjillänsä / härjillään / härillänsä / härillään

Abl

-lta

härältämme / härjältämme

härältänne / härjältänne

härältänsä / härältään / härjältänsä / härjältään

härjiltämme / häriltämme

härjiltänne / häriltänne

härjiltänsä / härjiltään / häriltänsä / häriltään

Tra

-ksi

häräksemme / härjäksemme

häräksenne / härjäksenne

häräkseen / häräksensä / härjäkseen / härjäksensä

härjiksemme / häriksemme

härjiksenne / häriksenne

härjikseen / härjiksensä / härikseen / häriksensä

Ess

-na

härkänämme

härkänänne

härkänänsä / härkänään

härkinämme

härkinänne

härkinänsä / härkinään

Abe

-tta

härättämme / härjättämme

härättänne / härjättänne

härättänsä / härättään / härjättänsä / härjättään

härjittämme / härittämme

härjittänne / härittänne

härjittänsä / härjittään / härittänsä / härittään

Com

-ne

-

-

-

härkinemme

härkinenne

härkinensä / härkineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

häntä

hännät

Par

-ta

häntää

häntiä

Gen

-n

hännän

häntien

Ill

mihin

häntään

häntiin

Ine

-ssa

hännässä

hännissä

Ela

-sta

hännästä

hännistä

All

-lle

hännälle

hännille

Ade

-lla

hännällä

hännillä

Abl

-lta

hännältä

hänniltä

Tra

-ksi

hännäksi

hänniksi

Ess

-na

häntänä

häntinä

Abe

-tta

hännättä

hännittä

Com

-ne

-

häntine

Ins

-in

-

hännin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

häntä

hännät

Par

-ta

häntää

häntiä

Gen

-n

hännän

häntien

Ill

mihin

häntään

häntiin

Ine

-ssa

hännässä

hännissä

Ela

-sta

hännästä

hännistä

All

-lle

hännälle

hännille

Ade

-lla

hännällä

hännillä

Abl

-lta

hännältä

hänniltä

Tra

-ksi

hännäksi

hänniksi

Ess

-na

häntänä

häntinä

Abe

-tta

hännättä

hännittä

Com

-ne

-

häntine

Ins

-in

-

hännin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tail häntä, pyrstö, loppupää, peräosa, saparo, takaosa
her hänen, häntä, hänelle, hänet, -nsa, -nsä
him hänelle, häntä, hänet
Show more arrow right
OpenSubtitles Parallel Corpus, Sentence ID: 3979069; Tatoeba Parallel Corpus, Sentence ID: 2888901; opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; oj4; OPUS - Finnish-English Parallel Corpus Kissalla on pitkä häntä. The cat has a long tail. Koiralla on karvainen häntä. The dog has a furry tail. Varo häntääsi. Watch your tail out there. Katso häntääsi. Look at your tail. Eikä häntää. And no tail. Varo häntää. Watch the tail. Ilman häntää. Without the tail. Nostahan häntääsi. All right, just lift your tail for me, please. En tunne häntääni. I've lost all feeling in my tail. Älä pelota häntä enää. Don't scare her anymore. Show more arrow right

Wiktionary

(anatomy) a narrow tail (e.g., of most mammals) Fin:Koiralla on häntä, mutta linnulla ei.Eng:Dogs have a [narrow] tail, but birds do not. (typography) ogonek Show more arrow right hännys häntäheikki (“womanizer”) ketunhäntä Show more arrow right From Proto-Finnic häntä, from Proto-Uralic čänčä. Show more arrow right

Wikipedia

Tail The tail is the section at the rear end of certain kinds of animals’ bodies; in general, the term refers to a distinct, flexible appendage to the torso. It is the part of the body that corresponds roughly to the sacrum and coccyx in mammals, reptiles, and birds. While tails are primarily a feature of vertebrates, some invertebrates including scorpions and springtails, as well as snails and slugs, have tail-like appendages that are sometimes referred to as tails. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

häntäni

häntäni

häntäsi

häntäsi

häntänsä

häntänsä

Par

-ta

häntääni

häntiäni

häntääsi

häntiäsi

häntäänsä

häntiänsä / häntiään

Gen

-n

häntäni

häntieni

häntäsi

häntiesi

häntänsä

häntiensä

Ill

mihin

häntääni

häntiini

häntääsi

häntiisi

häntäänsä

häntiinsä

Ine

-ssa

hännässäni

hännissäni

hännässäsi

hännissäsi

hännässänsä / hännässään

hännissänsä / hännissään

Ela

-sta

hännästäni

hännistäni

hännästäsi

hännistäsi

hännästänsä / hännästään

hännistänsä / hännistään

All

-lle

hännälleni

hännilleni

hännällesi

hännillesi

hännällensä / hännälleen

hännillensä / hännilleän

Ade

-lla

hännälläni

hännilläni

hännälläsi

hännilläsi

hännällänsä / hännällään

hännillänsä / hännillään

Abl

-lta

hännältäni

hänniltäni

hännältäsi

hänniltäsi

hännältänsä / hännältään

hänniltänsä / hänniltään

Tra

-ksi

hännäkseni

hännikseni

hännäksesi

hänniksesi

hännäksensä / hännäkseen

hänniksensä / hännikseen

Ess

-na

häntänäni

häntinäni

häntänäsi

häntinäsi

häntänänsä / häntänään

häntinänsä / häntinään

Abe

-tta

hännättäni

hännittäni

hännättäsi

hännittäsi

hännättänsä / hännättään

hännittänsä / hännittään

Com

-ne

-

häntineni

-

häntinesi

-

häntinensä / häntineen

Singular

Plural

Nom

-

häntäni

häntäsi

häntänsä

häntäni

häntäsi

häntänsä

Par

-ta

häntääni

häntääsi

häntäänsä

häntiäni

häntiäsi

häntiänsä / häntiään

Gen

-n

häntäni

häntäsi

häntänsä

häntieni

häntiesi

häntiensä

Ill

mihin

häntääni

häntääsi

häntäänsä

häntiini

häntiisi

häntiinsä

Ine

-ssa

hännässäni

hännässäsi

hännässänsä / hännässään

hännissäni

hännissäsi

hännissänsä / hännissään

Ela

-sta

hännästäni

hännästäsi

hännästänsä / hännästään

hännistäni

hännistäsi

hännistänsä / hännistään

All

-lle

hännälleni

hännällesi

hännällensä / hännälleen

hännilleni

hännillesi

hännillensä / hännilleän

Ade

-lla

hännälläni

hännälläsi

hännällänsä / hännällään

hännilläni

hännilläsi

hännillänsä / hännillään

Abl

-lta

hännältäni

hännältäsi

hännältänsä / hännältään

hänniltäni

hänniltäsi

hänniltänsä / hänniltään

Tra

-ksi

hännäkseni

hännäksesi

hännäksensä / hännäkseen

hännikseni

hänniksesi

hänniksensä / hännikseen

Ess

-na

häntänäni

häntänäsi

häntänänsä / häntänään

häntinäni

häntinäsi

häntinänsä / häntinään

Abe

-tta

hännättäni

hännättäsi

hännättänsä / hännättään

hännittäni

hännittäsi

hännittänsä / hännittään

Com

-ne

-

-

-

häntineni

häntinesi

häntinensä / häntineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

häntämme

häntämme

häntänne

häntänne

häntänsä

häntänsä

Par

-ta

häntäämme

häntiämme

häntäänne

häntiänne

häntäänsä

häntiänsä / häntiään

Gen

-n

häntämme

häntiemme

häntänne

häntienne

häntänsä

häntiensä

Ill

mihin

häntäämme

häntiimme

häntäänne

häntiinne

häntäänsä

häntiinsä

Ine

-ssa

hännässämme

hännissämme

hännässänne

hännissänne

hännässänsä / hännässään

hännissänsä / hännissään

Ela

-sta

hännästämme

hännistämme

hännästänne

hännistänne

hännästänsä / hännästään

hännistänsä / hännistään

All

-lle

hännällemme

hännillemme

hännällenne

hännillenne

hännällensä / hännälleen

hännillensä / hännilleän

Ade

-lla

hännällämme

hännillämme

hännällänne

hännillänne

hännällänsä / hännällään

hännillänsä / hännillään

Abl

-lta

hännältämme

hänniltämme

hännältänne

hänniltänne

hännältänsä / hännältään

hänniltänsä / hänniltään

Tra

-ksi

hännäksemme

hänniksemme

hännäksenne

hänniksenne

hännäksensä / hännäkseen

hänniksensä / hännikseen

Ess

-na

häntänämme

häntinämme

häntänänne

häntinänne

häntänänsä / häntänään

häntinänsä / häntinään

Abe

-tta

hännättämme

hännittämme

hännättänne

hännittänne

hännättänsä / hännättään

hännittänsä / hännittään

Com

-ne

-

häntinemme

-

häntinenne

-

häntinensä / häntineen

Singular

Plural

Nom

-

häntämme

häntänne

häntänsä

häntämme

häntänne

häntänsä

Par

-ta

häntäämme

häntäänne

häntäänsä

häntiämme

häntiänne

häntiänsä / häntiään

Gen

-n

häntämme

häntänne

häntänsä

häntiemme

häntienne

häntiensä

Ill

mihin

häntäämme

häntäänne

häntäänsä

häntiimme

häntiinne

häntiinsä

Ine

-ssa

hännässämme

hännässänne

hännässänsä / hännässään

hännissämme

hännissänne

hännissänsä / hännissään

Ela

-sta

hännästämme

hännästänne

hännästänsä / hännästään

hännistämme

hännistänne

hännistänsä / hännistään

All

-lle

hännällemme

hännällenne

hännällensä / hännälleen

hännillemme

hännillenne

hännillensä / hännilleän

Ade

-lla

hännällämme

hännällänne

hännällänsä / hännällään

hännillämme

hännillänne

hännillänsä / hännillään

Abl

-lta

hännältämme

hännältänne

hännältänsä / hännältään

hänniltämme

hänniltänne

hänniltänsä / hänniltään

Tra

-ksi

hännäksemme

hännäksenne

hännäksensä / hännäkseen

hänniksemme

hänniksenne

hänniksensä / hännikseen

Ess

-na

häntänämme

häntänänne

häntänänsä / häntänään

häntinämme

häntinänne

häntinänsä / häntinään

Abe

-tta

hännättämme

hännättänne

hännättänsä / hännättään

hännittämme

hännittänne

hännittänsä / hännittään

Com

-ne

-

-

-

häntinemme

häntinenne

häntinensä / häntineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept