logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hiusmarto, noun

Word analysis
hiusmartojakin

hiusmartojakin

hiusmarto

Noun, Singular Nominative

+ jakki

Noun, Singular Genitive

hiusmarto

Noun, Plural Partitive, Focus clitic with suffix kin

hius

Noun, Singular Nominative

+ marto

Noun, Singular Nominative

+ jakki

Noun, Singular Genitive

hius

Noun, Singular Nominative

+ marto

Noun, Plural Partitive, Focus clitic with suffix kin

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hiusmarto

hiusmarrot

Par

-ta

hiusmartoa

hiusmartoja

Gen

-n

hiusmarron

hiusmartojen

Ill

mihin

hiusmartoon

hiusmartoihin

Ine

-ssa

hiusmarrossa

hiusmarroissa

Ela

-sta

hiusmarrosta

hiusmarroista

All

-lle

hiusmarrolle

hiusmarroille

Ade

-lla

hiusmarrolla

hiusmarroilla

Abl

-lta

hiusmarrolta

hiusmarroilta

Tra

-ksi

hiusmarroksi

hiusmarroiksi

Ess

-na

hiusmartona

hiusmartoina

Abe

-tta

hiusmarrotta

hiusmarroitta

Com

-ne

-

hiusmartoine

Ins

-in

-

hiusmarroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hiusmarto

hiusmarrot

Par

-ta

hiusmartoa

hiusmartoja

Gen

-n

hiusmarron

hiusmartojen

Ill

mihin

hiusmartoon

hiusmartoihin

Ine

-ssa

hiusmarrossa

hiusmarroissa

Ela

-sta

hiusmarrosta

hiusmarroista

All

-lle

hiusmarrolle

hiusmarroille

Ade

-lla

hiusmarrolla

hiusmarroilla

Abl

-lta

hiusmarrolta

hiusmarroilta

Tra

-ksi

hiusmarroksi

hiusmarroiksi

Ess

-na

hiusmartona

hiusmartoina

Abe

-tta

hiusmarrotta

hiusmarroitta

Com

-ne

-

hiusmartoine

Ins

-in

-

hiusmarroin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

eo
Hiusmarto
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus v7; Europarl; Tanzil Corpus; Tatoeba Hiusmarto oli kauniisti koristeltu. The hairbrush was beautifully decorated. Hiusmarto on hyönteinen, jolla on pitkät tuntosarvet. Hiusmarto is an insect with long antennae. Tämä hiusmarto sopii hyvin pitkille hiuksille. This hairbrush is suitable for long hair. Naiset valitsivat sievistelykeinokseen vielä hiusmartojakin. The women chose to prettify themselves even with hairpins. Aluksi otimme molemmat esiin hiusmartoni ja jatkoimme toistemme letittämistä. At first, we both took out our hairpins and continued braiding each other's hair. Kasva asioiden yli, ja heimo antaa sinulle hiusmartoa vielä enemmän. Grow over things, and the tribe will give you a hard time even more. Noin 15 minuutin kuluttua äläkä kiinnitä ensimmäiseksi huomiota hiusmartoon. After about 15 minutes, do not focus on the bug immediately. Show more arrow right

Wiktionary

scalp (part of the head where the hair grows from, or used to grow from) Show more arrow right hius +‎ marto Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiusmartoni

hiusmartoni

hiusmartosi

hiusmartosi

hiusmartonsa

hiusmartonsa

Par

-ta

hiusmartoani

hiusmartojani

hiusmartoasi

hiusmartojasi

hiusmartoansa / hiusmartoaan

hiusmartojansa / hiusmartojaan

Gen

-n

hiusmartoni

hiusmartojeni

hiusmartosi

hiusmartojesi

hiusmartonsa

hiusmartojensa

Ill

mihin

hiusmartooni

hiusmartoihini

hiusmartoosi

hiusmartoihisi

hiusmartoonsa

hiusmartoihinsa

Ine

-ssa

hiusmarrossani

hiusmarroissani

hiusmarrossasi

hiusmarroissasi

hiusmarrossansa / hiusmarrossaan

hiusmarroissansa / hiusmarroissaan

Ela

-sta

hiusmarrostani

hiusmarroistani

hiusmarrostasi

hiusmarroistasi

hiusmarrostansa / hiusmarrostaan

hiusmarroistansa / hiusmarroistaan

All

-lle

hiusmarrolleni

hiusmarroilleni

hiusmarrollesi

hiusmarroillesi

hiusmarrollensa / hiusmarrolleen

hiusmarroillensa / hiusmarroillean

Ade

-lla

hiusmarrollani

hiusmarroillani

hiusmarrollasi

hiusmarroillasi

hiusmarrollansa / hiusmarrollaan

hiusmarroillansa / hiusmarroillaan

Abl

-lta

hiusmarroltani

hiusmarroiltani

hiusmarroltasi

hiusmarroiltasi

hiusmarroltansa / hiusmarroltaan

hiusmarroiltansa / hiusmarroiltaan

Tra

-ksi

hiusmarrokseni

hiusmarroikseni

hiusmarroksesi

hiusmarroiksesi

hiusmarroksensa / hiusmarrokseen

hiusmarroiksensa / hiusmarroikseen

Ess

-na

hiusmartonani

hiusmartoinani

hiusmartonasi

hiusmartoinasi

hiusmartonansa / hiusmartonaan

hiusmartoinansa / hiusmartoinaan

Abe

-tta

hiusmarrottani

hiusmarroittani

hiusmarrottasi

hiusmarroittasi

hiusmarrottansa / hiusmarrottaan

hiusmarroittansa / hiusmarroittaan

Com

-ne

-

hiusmartoineni

-

hiusmartoinesi

-

hiusmartoinensa / hiusmartoineen

Singular

Plural

Nom

-

hiusmartoni

hiusmartosi

hiusmartonsa

hiusmartoni

hiusmartosi

hiusmartonsa

Par

-ta

hiusmartoani

hiusmartoasi

hiusmartoansa / hiusmartoaan

hiusmartojani

hiusmartojasi

hiusmartojansa / hiusmartojaan

Gen

-n

hiusmartoni

hiusmartosi

hiusmartonsa

hiusmartojeni

hiusmartojesi

hiusmartojensa

Ill

mihin

hiusmartooni

hiusmartoosi

hiusmartoonsa

hiusmartoihini

hiusmartoihisi

hiusmartoihinsa

Ine

-ssa

hiusmarrossani

hiusmarrossasi

hiusmarrossansa / hiusmarrossaan

hiusmarroissani

hiusmarroissasi

hiusmarroissansa / hiusmarroissaan

Ela

-sta

hiusmarrostani

hiusmarrostasi

hiusmarrostansa / hiusmarrostaan

hiusmarroistani

hiusmarroistasi

hiusmarroistansa / hiusmarroistaan

All

-lle

hiusmarrolleni

hiusmarrollesi

hiusmarrollensa / hiusmarrolleen

hiusmarroilleni

hiusmarroillesi

hiusmarroillensa / hiusmarroillean

Ade

-lla

hiusmarrollani

hiusmarrollasi

hiusmarrollansa / hiusmarrollaan

hiusmarroillani

hiusmarroillasi

hiusmarroillansa / hiusmarroillaan

Abl

-lta

hiusmarroltani

hiusmarroltasi

hiusmarroltansa / hiusmarroltaan

hiusmarroiltani

hiusmarroiltasi

hiusmarroiltansa / hiusmarroiltaan

Tra

-ksi

hiusmarrokseni

hiusmarroksesi

hiusmarroksensa / hiusmarrokseen

hiusmarroikseni

hiusmarroiksesi

hiusmarroiksensa / hiusmarroikseen

Ess

-na

hiusmartonani

hiusmartonasi

hiusmartonansa / hiusmartonaan

hiusmartoinani

hiusmartoinasi

hiusmartoinansa / hiusmartoinaan

Abe

-tta

hiusmarrottani

hiusmarrottasi

hiusmarrottansa / hiusmarrottaan

hiusmarroittani

hiusmarroittasi

hiusmarroittansa / hiusmarroittaan

Com

-ne

-

-

-

hiusmartoineni

hiusmartoinesi

hiusmartoinensa / hiusmartoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiusmartomme

hiusmartomme

hiusmartonne

hiusmartonne

hiusmartonsa

hiusmartonsa

Par

-ta

hiusmartoamme

hiusmartojamme

hiusmartoanne

hiusmartojanne

hiusmartoansa / hiusmartoaan

hiusmartojansa / hiusmartojaan

Gen

-n

hiusmartomme

hiusmartojemme

hiusmartonne

hiusmartojenne

hiusmartonsa

hiusmartojensa

Ill

mihin

hiusmartoomme

hiusmartoihimme

hiusmartoonne

hiusmartoihinne

hiusmartoonsa

hiusmartoihinsa

Ine

-ssa

hiusmarrossamme

hiusmarroissamme

hiusmarrossanne

hiusmarroissanne

hiusmarrossansa / hiusmarrossaan

hiusmarroissansa / hiusmarroissaan

Ela

-sta

hiusmarrostamme

hiusmarroistamme

hiusmarrostanne

hiusmarroistanne

hiusmarrostansa / hiusmarrostaan

hiusmarroistansa / hiusmarroistaan

All

-lle

hiusmarrollemme

hiusmarroillemme

hiusmarrollenne

hiusmarroillenne

hiusmarrollensa / hiusmarrolleen

hiusmarroillensa / hiusmarroillean

Ade

-lla

hiusmarrollamme

hiusmarroillamme

hiusmarrollanne

hiusmarroillanne

hiusmarrollansa / hiusmarrollaan

hiusmarroillansa / hiusmarroillaan

Abl

-lta

hiusmarroltamme

hiusmarroiltamme

hiusmarroltanne

hiusmarroiltanne

hiusmarroltansa / hiusmarroltaan

hiusmarroiltansa / hiusmarroiltaan

Tra

-ksi

hiusmarroksemme

hiusmarroiksemme

hiusmarroksenne

hiusmarroiksenne

hiusmarroksensa / hiusmarrokseen

hiusmarroiksensa / hiusmarroikseen

Ess

-na

hiusmartonamme

hiusmartoinamme

hiusmartonanne

hiusmartoinanne

hiusmartonansa / hiusmartonaan

hiusmartoinansa / hiusmartoinaan

Abe

-tta

hiusmarrottamme

hiusmarroittamme

hiusmarrottanne

hiusmarroittanne

hiusmarrottansa / hiusmarrottaan

hiusmarroittansa / hiusmarroittaan

Com

-ne

-

hiusmartoinemme

-

hiusmartoinenne

-

hiusmartoinensa / hiusmartoineen

Singular

Plural

Nom

-

hiusmartomme

hiusmartonne

hiusmartonsa

hiusmartomme

hiusmartonne

hiusmartonsa

Par

-ta

hiusmartoamme

hiusmartoanne

hiusmartoansa / hiusmartoaan

hiusmartojamme

hiusmartojanne

hiusmartojansa / hiusmartojaan

Gen

-n

hiusmartomme

hiusmartonne

hiusmartonsa

hiusmartojemme

hiusmartojenne

hiusmartojensa

Ill

mihin

hiusmartoomme

hiusmartoonne

hiusmartoonsa

hiusmartoihimme

hiusmartoihinne

hiusmartoihinsa

Ine

-ssa

hiusmarrossamme

hiusmarrossanne

hiusmarrossansa / hiusmarrossaan

hiusmarroissamme

hiusmarroissanne

hiusmarroissansa / hiusmarroissaan

Ela

-sta

hiusmarrostamme

hiusmarrostanne

hiusmarrostansa / hiusmarrostaan

hiusmarroistamme

hiusmarroistanne

hiusmarroistansa / hiusmarroistaan

All

-lle

hiusmarrollemme

hiusmarrollenne

hiusmarrollensa / hiusmarrolleen

hiusmarroillemme

hiusmarroillenne

hiusmarroillensa / hiusmarroillean

Ade

-lla

hiusmarrollamme

hiusmarrollanne

hiusmarrollansa / hiusmarrollaan

hiusmarroillamme

hiusmarroillanne

hiusmarroillansa / hiusmarroillaan

Abl

-lta

hiusmarroltamme

hiusmarroltanne

hiusmarroltansa / hiusmarroltaan

hiusmarroiltamme

hiusmarroiltanne

hiusmarroiltansa / hiusmarroiltaan

Tra

-ksi

hiusmarroksemme

hiusmarroksenne

hiusmarroksensa / hiusmarrokseen

hiusmarroiksemme

hiusmarroiksenne

hiusmarroiksensa / hiusmarroikseen

Ess

-na

hiusmartonamme

hiusmartonanne

hiusmartonansa / hiusmartonaan

hiusmartoinamme

hiusmartoinanne

hiusmartoinansa / hiusmartoinaan

Abe

-tta

hiusmarrottamme

hiusmarrottanne

hiusmarrottansa / hiusmarrottaan

hiusmarroittamme

hiusmarroittanne

hiusmarroittansa / hiusmarroittaan

Com

-ne

-

-

-

hiusmartoinemme

hiusmartoinenne

hiusmartoinensa / hiusmartoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jakki

jakit

Par

-ta

jakkia

jakkeja

Gen

-n

jakin

jakkien

Ill

mihin

jakkiin

jakkeihin

Ine

-ssa

jakissa

jakeissa

Ela

-sta

jakista

jakeista

All

-lle

jakille

jakeille

Ade

-lla

jakilla

jakeilla

Abl

-lta

jakilta

jakeilta

Tra

-ksi

jakiksi

jakeiksi

Ess

-na

jakkina

jakkeina

Abe

-tta

jakitta

jakeitta

Com

-ne

-

jakkeine

Ins

-in

-

jakein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jakki

jakit

Par

-ta

jakkia

jakkeja

Gen

-n

jakin

jakkien

Ill

mihin

jakkiin

jakkeihin

Ine

-ssa

jakissa

jakeissa

Ela

-sta

jakista

jakeista

All

-lle

jakille

jakeille

Ade

-lla

jakilla

jakeilla

Abl

-lta

jakilta

jakeilta

Tra

-ksi

jakiksi

jakeiksi

Ess

-na

jakkina

jakkeina

Abe

-tta

jakitta

jakeitta

Com

-ne

-

jakkeine

Ins

-in

-

jakein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

jack tunkki, jakki, jätkä, nostin, mies, talja
yak jakki, jäkätys
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; WikiMatrix; tmClass Jakki on mukava istua. The chair is comfortable to sit in. Jakki oli pehmeä ja mukava. The stool was soft and comfortable. Jakki on mukava istua takalla. The armchair is comfortable to sit by the fireplace. Jakki sopii hyvin olohuoneen sisustukseen. The armchair fits well into the living room decor. Jakki on kulunut ja kaipaa uutta verhoilua. The armchair is worn out and needs new upholstery. Liikut kuin raskaana oleva jakki. You move like a pregnant yak. Tuo sininen jakki sopisi täydellisesti olohuoneeseemme. That blue armchair would fit perfectly in our living room. Pistokkeet ja jakit. Plugs and jacks. Kun kokeilee Jakkia... You try Jakk once... Hankin jakit, ponit ja veneet. I have arranged for yaks, ponies and boats. Show more arrow right

Wiktionary

yak (Bos grunniens) Show more arrow right From Tibetan གཡག (g.yag). Borrowed from English jack, from Portuguese jaca (“jackfruit”), from Malayalam ചക്ക (cakka). Borrowed from English jack. Show more arrow right

Wikipedia

Domestic yak The domestic yak (Bos grunniens) is a long-haired domesticated cattle found throughout the Himalayan region of the Indian subcontinent, the Tibetan Plateau, Northern Myanmar, Yunnan, Sichuan and as far north as Mongolia and Siberia. It is descended from the wild yak (Bos mutus). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jakkini

jakkini

jakkisi

jakkisi

jakkinsa

jakkinsa

Par

-ta

jakkiani

jakkejani

jakkiasi

jakkejasi

jakkiansa / jakkiaan

jakkejansa / jakkejaan

Gen

-n

jakkini

jakkieni

jakkisi

jakkiesi

jakkinsa

jakkiensa

Ill

mihin

jakkiini

jakkeihini

jakkiisi

jakkeihisi

jakkiinsa

jakkeihinsa

Ine

-ssa

jakissani

jakeissani

jakissasi

jakeissasi

jakissansa / jakissaan

jakeissansa / jakeissaan

Ela

-sta

jakistani

jakeistani

jakistasi

jakeistasi

jakistansa / jakistaan

jakeistansa / jakeistaan

All

-lle

jakilleni

jakeilleni

jakillesi

jakeillesi

jakillensa / jakilleen

jakeillensa / jakeillean

Ade

-lla

jakillani

jakeillani

jakillasi

jakeillasi

jakillansa / jakillaan

jakeillansa / jakeillaan

Abl

-lta

jakiltani

jakeiltani

jakiltasi

jakeiltasi

jakiltansa / jakiltaan

jakeiltansa / jakeiltaan

Tra

-ksi

jakikseni

jakeikseni

jakiksesi

jakeiksesi

jakiksensa / jakikseen

jakeiksensa / jakeikseen

Ess

-na

jakkinani

jakkeinani

jakkinasi

jakkeinasi

jakkinansa / jakkinaan

jakkeinansa / jakkeinaan

Abe

-tta

jakittani

jakeittani

jakittasi

jakeittasi

jakittansa / jakittaan

jakeittansa / jakeittaan

Com

-ne

-

jakkeineni

-

jakkeinesi

-

jakkeinensa / jakkeineen

Singular

Plural

Nom

-

jakkini

jakkisi

jakkinsa

jakkini

jakkisi

jakkinsa

Par

-ta

jakkiani

jakkiasi

jakkiansa / jakkiaan

jakkejani

jakkejasi

jakkejansa / jakkejaan

Gen

-n

jakkini

jakkisi

jakkinsa

jakkieni

jakkiesi

jakkiensa

Ill

mihin

jakkiini

jakkiisi

jakkiinsa

jakkeihini

jakkeihisi

jakkeihinsa

Ine

-ssa

jakissani

jakissasi

jakissansa / jakissaan

jakeissani

jakeissasi

jakeissansa / jakeissaan

Ela

-sta

jakistani

jakistasi

jakistansa / jakistaan

jakeistani

jakeistasi

jakeistansa / jakeistaan

All

-lle

jakilleni

jakillesi

jakillensa / jakilleen

jakeilleni

jakeillesi

jakeillensa / jakeillean

Ade

-lla

jakillani

jakillasi

jakillansa / jakillaan

jakeillani

jakeillasi

jakeillansa / jakeillaan

Abl

-lta

jakiltani

jakiltasi

jakiltansa / jakiltaan

jakeiltani

jakeiltasi

jakeiltansa / jakeiltaan

Tra

-ksi

jakikseni

jakiksesi

jakiksensa / jakikseen

jakeikseni

jakeiksesi

jakeiksensa / jakeikseen

Ess

-na

jakkinani

jakkinasi

jakkinansa / jakkinaan

jakkeinani

jakkeinasi

jakkeinansa / jakkeinaan

Abe

-tta

jakittani

jakittasi

jakittansa / jakittaan

jakeittani

jakeittasi

jakeittansa / jakeittaan

Com

-ne

-

-

-

jakkeineni

jakkeinesi

jakkeinensa / jakkeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jakkimme

jakkimme

jakkinne

jakkinne

jakkinsa

jakkinsa

Par

-ta

jakkiamme

jakkejamme

jakkianne

jakkejanne

jakkiansa / jakkiaan

jakkejansa / jakkejaan

Gen

-n

jakkimme

jakkiemme

jakkinne

jakkienne

jakkinsa

jakkiensa

Ill

mihin

jakkiimme

jakkeihimme

jakkiinne

jakkeihinne

jakkiinsa

jakkeihinsa

Ine

-ssa

jakissamme

jakeissamme

jakissanne

jakeissanne

jakissansa / jakissaan

jakeissansa / jakeissaan

Ela

-sta

jakistamme

jakeistamme

jakistanne

jakeistanne

jakistansa / jakistaan

jakeistansa / jakeistaan

All

-lle

jakillemme

jakeillemme

jakillenne

jakeillenne

jakillensa / jakilleen

jakeillensa / jakeillean

Ade

-lla

jakillamme

jakeillamme

jakillanne

jakeillanne

jakillansa / jakillaan

jakeillansa / jakeillaan

Abl

-lta

jakiltamme

jakeiltamme

jakiltanne

jakeiltanne

jakiltansa / jakiltaan

jakeiltansa / jakeiltaan

Tra

-ksi

jakiksemme

jakeiksemme

jakiksenne

jakeiksenne

jakiksensa / jakikseen

jakeiksensa / jakeikseen

Ess

-na

jakkinamme

jakkeinamme

jakkinanne

jakkeinanne

jakkinansa / jakkinaan

jakkeinansa / jakkeinaan

Abe

-tta

jakittamme

jakeittamme

jakittanne

jakeittanne

jakittansa / jakittaan

jakeittansa / jakeittaan

Com

-ne

-

jakkeinemme

-

jakkeinenne

-

jakkeinensa / jakkeineen

Singular

Plural

Nom

-

jakkimme

jakkinne

jakkinsa

jakkimme

jakkinne

jakkinsa

Par

-ta

jakkiamme

jakkianne

jakkiansa / jakkiaan

jakkejamme

jakkejanne

jakkejansa / jakkejaan

Gen

-n

jakkimme

jakkinne

jakkinsa

jakkiemme

jakkienne

jakkiensa

Ill

mihin

jakkiimme

jakkiinne

jakkiinsa

jakkeihimme

jakkeihinne

jakkeihinsa

Ine

-ssa

jakissamme

jakissanne

jakissansa / jakissaan

jakeissamme

jakeissanne

jakeissansa / jakeissaan

Ela

-sta

jakistamme

jakistanne

jakistansa / jakistaan

jakeistamme

jakeistanne

jakeistansa / jakeistaan

All

-lle

jakillemme

jakillenne

jakillensa / jakilleen

jakeillemme

jakeillenne

jakeillensa / jakeillean

Ade

-lla

jakillamme

jakillanne

jakillansa / jakillaan

jakeillamme

jakeillanne

jakeillansa / jakeillaan

Abl

-lta

jakiltamme

jakiltanne

jakiltansa / jakiltaan

jakeiltamme

jakeiltanne

jakeiltansa / jakeiltaan

Tra

-ksi

jakiksemme

jakiksenne

jakiksensa / jakikseen

jakeiksemme

jakeiksenne

jakeiksensa / jakeikseen

Ess

-na

jakkinamme

jakkinanne

jakkinansa / jakkinaan

jakkeinamme

jakkeinanne

jakkeinansa / jakkeinaan

Abe

-tta

jakittamme

jakittanne

jakittansa / jakittaan

jakeittamme

jakeittanne

jakeittansa / jakeittaan

Com

-ne

-

-

-

jakkeinemme

jakkeinenne

jakkeinensa / jakkeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hiusmartokin

hiusmarrotkin

Par

-ta

hiusmartoakin

hiusmartojakin

Gen

-n

hiusmarronkin

hiusmartojenkin

Ill

mihin

hiusmartoonkin

hiusmartoihinkin

Ine

-ssa

hiusmarrossakin

hiusmarroissakin

Ela

-sta

hiusmarrostakin

hiusmarroistakin

All

-lle

hiusmarrollekin

hiusmarroillekin

Ade

-lla

hiusmarrollakin

hiusmarroillakin

Abl

-lta

hiusmarroltakin

hiusmarroiltakin

Tra

-ksi

hiusmarroksikin

hiusmarroiksikin

Ess

-na

hiusmartonakin

hiusmartoinakin

Abe

-tta

hiusmarrottakin

hiusmarroittakin

Com

-ne

-

hiusmartoinekin

Ins

-in

-

hiusmarroinkin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hiusmartokin

hiusmarrotkin

Par

-ta

hiusmartoakin

hiusmartojakin

Gen

-n

hiusmarronkin

hiusmartojenkin

Ill

mihin

hiusmartoonkin

hiusmartoihinkin

Ine

-ssa

hiusmarrossakin

hiusmarroissakin

Ela

-sta

hiusmarrostakin

hiusmarroistakin

All

-lle

hiusmarrollekin

hiusmarroillekin

Ade

-lla

hiusmarrollakin

hiusmarroillakin

Abl

-lta

hiusmarroltakin

hiusmarroiltakin

Tra

-ksi

hiusmarroksikin

hiusmarroiksikin

Ess

-na

hiusmartonakin

hiusmartoinakin

Abe

-tta

hiusmarrottakin

hiusmarroittakin

Com

-ne

-

hiusmartoinekin

Ins

-in

-

hiusmarroinkin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

eo
Hiusmarto
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus v7; Europarl; Tanzil Corpus; Tatoeba Hiusmarto oli kauniisti koristeltu. The hairbrush was beautifully decorated. Hiusmarto on hyönteinen, jolla on pitkät tuntosarvet. Hiusmarto is an insect with long antennae. Tämä hiusmarto sopii hyvin pitkille hiuksille. This hairbrush is suitable for long hair. Naiset valitsivat sievistelykeinokseen vielä hiusmartojakin. The women chose to prettify themselves even with hairpins. Aluksi otimme molemmat esiin hiusmartoni ja jatkoimme toistemme letittämistä. At first, we both took out our hairpins and continued braiding each other's hair. Kasva asioiden yli, ja heimo antaa sinulle hiusmartoa vielä enemmän. Grow over things, and the tribe will give you a hard time even more. Noin 15 minuutin kuluttua äläkä kiinnitä ensimmäiseksi huomiota hiusmartoon. After about 15 minutes, do not focus on the bug immediately. Show more arrow right

Wiktionary

scalp (part of the head where the hair grows from, or used to grow from) Show more arrow right hius +‎ marto Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiusmartonikin

hiusmartonikin

hiusmartosikin

hiusmartosikin

hiusmartonsakin

hiusmartonsakin

Par

-ta

hiusmartoanikin

hiusmartojanikin

hiusmartoasikin

hiusmartojasikin

hiusmartoansakin / hiusmartoaankin

hiusmartojansakin / hiusmartojaankin

Gen

-n

hiusmartonikin

hiusmartojenikin

hiusmartosikin

hiusmartojesikin

hiusmartonsakin

hiusmartojensakin

Ill

mihin

hiusmartoonikin

hiusmartoihinikin

hiusmartoosikin

hiusmartoihisikin

hiusmartoonsakin

hiusmartoihinsakin

Ine

-ssa

hiusmarrossanikin

hiusmarroissanikin

hiusmarrossasikin

hiusmarroissasikin

hiusmarrossansakin / hiusmarrossaankin

hiusmarroissansakin / hiusmarroissaankin

Ela

-sta

hiusmarrostanikin

hiusmarroistanikin

hiusmarrostasikin

hiusmarroistasikin

hiusmarrostansakin / hiusmarrostaankin

hiusmarroistansakin / hiusmarroistaankin

All

-lle

hiusmarrollenikin

hiusmarroillenikin

hiusmarrollesikin

hiusmarroillesikin

hiusmarrollensakin / hiusmarrolleenkin

hiusmarroillensakin / hiusmarroilleankin

Ade

-lla

hiusmarrollanikin

hiusmarroillanikin

hiusmarrollasikin

hiusmarroillasikin

hiusmarrollansakin / hiusmarrollaankin

hiusmarroillansakin / hiusmarroillaankin

Abl

-lta

hiusmarroltanikin

hiusmarroiltanikin

hiusmarroltasikin

hiusmarroiltasikin

hiusmarroltansakin / hiusmarroltaankin

hiusmarroiltansakin / hiusmarroiltaankin

Tra

-ksi

hiusmarroksenikin

hiusmarroiksenikin

hiusmarroksesikin

hiusmarroiksesikin

hiusmarroksensakin / hiusmarrokseenkin

hiusmarroiksensakin / hiusmarroikseenkin

Ess

-na

hiusmartonanikin

hiusmartoinanikin

hiusmartonasikin

hiusmartoinasikin

hiusmartonansakin / hiusmartonaankin

hiusmartoinansakin / hiusmartoinaankin

Abe

-tta

hiusmarrottanikin

hiusmarroittanikin

hiusmarrottasikin

hiusmarroittasikin

hiusmarrottansakin / hiusmarrottaankin

hiusmarroittansakin / hiusmarroittaankin

Com

-ne

-

hiusmartoinenikin

-

hiusmartoinesikin

-

hiusmartoinensakin / hiusmartoineenkin

Singular

Plural

Nom

-

hiusmartonikin

hiusmartosikin

hiusmartonsakin

hiusmartonikin

hiusmartosikin

hiusmartonsakin

Par

-ta

hiusmartoanikin

hiusmartoasikin

hiusmartoansakin / hiusmartoaankin

hiusmartojanikin

hiusmartojasikin

hiusmartojansakin / hiusmartojaankin

Gen

-n

hiusmartonikin

hiusmartosikin

hiusmartonsakin

hiusmartojenikin

hiusmartojesikin

hiusmartojensakin

Ill

mihin

hiusmartoonikin

hiusmartoosikin

hiusmartoonsakin

hiusmartoihinikin

hiusmartoihisikin

hiusmartoihinsakin

Ine

-ssa

hiusmarrossanikin

hiusmarrossasikin

hiusmarrossansakin / hiusmarrossaankin

hiusmarroissanikin

hiusmarroissasikin

hiusmarroissansakin / hiusmarroissaankin

Ela

-sta

hiusmarrostanikin

hiusmarrostasikin

hiusmarrostansakin / hiusmarrostaankin

hiusmarroistanikin

hiusmarroistasikin

hiusmarroistansakin / hiusmarroistaankin

All

-lle

hiusmarrollenikin

hiusmarrollesikin

hiusmarrollensakin / hiusmarrolleenkin

hiusmarroillenikin

hiusmarroillesikin

hiusmarroillensakin / hiusmarroilleankin

Ade

-lla

hiusmarrollanikin

hiusmarrollasikin

hiusmarrollansakin / hiusmarrollaankin

hiusmarroillanikin

hiusmarroillasikin

hiusmarroillansakin / hiusmarroillaankin

Abl

-lta

hiusmarroltanikin

hiusmarroltasikin

hiusmarroltansakin / hiusmarroltaankin

hiusmarroiltanikin

hiusmarroiltasikin

hiusmarroiltansakin / hiusmarroiltaankin

Tra

-ksi

hiusmarroksenikin

hiusmarroksesikin

hiusmarroksensakin / hiusmarrokseenkin

hiusmarroiksenikin

hiusmarroiksesikin

hiusmarroiksensakin / hiusmarroikseenkin

Ess

-na

hiusmartonanikin

hiusmartonasikin

hiusmartonansakin / hiusmartonaankin

hiusmartoinanikin

hiusmartoinasikin

hiusmartoinansakin / hiusmartoinaankin

Abe

-tta

hiusmarrottanikin

hiusmarrottasikin

hiusmarrottansakin / hiusmarrottaankin

hiusmarroittanikin

hiusmarroittasikin

hiusmarroittansakin / hiusmarroittaankin

Com

-ne

-

-

-

hiusmartoinenikin

hiusmartoinesikin

hiusmartoinensakin / hiusmartoineenkin

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiusmartommekin

hiusmartommekin

hiusmartonnekin

hiusmartonnekin

hiusmartonsakin

hiusmartonsakin

Par

-ta

hiusmartoammekin

hiusmartojammekin

hiusmartoannekin

hiusmartojannekin

hiusmartoansakin / hiusmartoaankin

hiusmartojansakin / hiusmartojaankin

Gen

-n

hiusmartommekin

hiusmartojemmekin

hiusmartonnekin

hiusmartojennekin

hiusmartonsakin

hiusmartojensakin

Ill

mihin

hiusmartoommekin

hiusmartoihimmekin

hiusmartoonnekin

hiusmartoihinnekin

hiusmartoonsakin

hiusmartoihinsakin

Ine

-ssa

hiusmarrossammekin

hiusmarroissammekin

hiusmarrossannekin

hiusmarroissannekin

hiusmarrossansakin / hiusmarrossaankin

hiusmarroissansakin / hiusmarroissaankin

Ela

-sta

hiusmarrostammekin

hiusmarroistammekin

hiusmarrostannekin

hiusmarroistannekin

hiusmarrostansakin / hiusmarrostaankin

hiusmarroistansakin / hiusmarroistaankin

All

-lle

hiusmarrollemmekin

hiusmarroillemmekin

hiusmarrollennekin

hiusmarroillennekin

hiusmarrollensakin / hiusmarrolleenkin

hiusmarroillensakin / hiusmarroilleankin

Ade

-lla

hiusmarrollammekin

hiusmarroillammekin

hiusmarrollannekin

hiusmarroillannekin

hiusmarrollansakin / hiusmarrollaankin

hiusmarroillansakin / hiusmarroillaankin

Abl

-lta

hiusmarroltammekin

hiusmarroiltammekin

hiusmarroltannekin

hiusmarroiltannekin

hiusmarroltansakin / hiusmarroltaankin

hiusmarroiltansakin / hiusmarroiltaankin

Tra

-ksi

hiusmarroksemmekin

hiusmarroiksemmekin

hiusmarroksennekin

hiusmarroiksennekin

hiusmarroksensakin / hiusmarrokseenkin

hiusmarroiksensakin / hiusmarroikseenkin

Ess

-na

hiusmartonammekin

hiusmartoinammekin

hiusmartonannekin

hiusmartoinannekin

hiusmartonansakin / hiusmartonaankin

hiusmartoinansakin / hiusmartoinaankin

Abe

-tta

hiusmarrottammekin

hiusmarroittammekin

hiusmarrottannekin

hiusmarroittannekin

hiusmarrottansakin / hiusmarrottaankin

hiusmarroittansakin / hiusmarroittaankin

Com

-ne

-

hiusmartoinemmekin

-

hiusmartoinennekin

-

hiusmartoinensakin / hiusmartoineenkin

Singular

Plural

Nom

-

hiusmartommekin

hiusmartonnekin

hiusmartonsakin

hiusmartommekin

hiusmartonnekin

hiusmartonsakin

Par

-ta

hiusmartoammekin

hiusmartoannekin

hiusmartoansakin / hiusmartoaankin

hiusmartojammekin

hiusmartojannekin

hiusmartojansakin / hiusmartojaankin

Gen

-n

hiusmartommekin

hiusmartonnekin

hiusmartonsakin

hiusmartojemmekin

hiusmartojennekin

hiusmartojensakin

Ill

mihin

hiusmartoommekin

hiusmartoonnekin

hiusmartoonsakin

hiusmartoihimmekin

hiusmartoihinnekin

hiusmartoihinsakin

Ine

-ssa

hiusmarrossammekin

hiusmarrossannekin

hiusmarrossansakin / hiusmarrossaankin

hiusmarroissammekin

hiusmarroissannekin

hiusmarroissansakin / hiusmarroissaankin

Ela

-sta

hiusmarrostammekin

hiusmarrostannekin

hiusmarrostansakin / hiusmarrostaankin

hiusmarroistammekin

hiusmarroistannekin

hiusmarroistansakin / hiusmarroistaankin

All

-lle

hiusmarrollemmekin

hiusmarrollennekin

hiusmarrollensakin / hiusmarrolleenkin

hiusmarroillemmekin

hiusmarroillennekin

hiusmarroillensakin / hiusmarroilleankin

Ade

-lla

hiusmarrollammekin

hiusmarrollannekin

hiusmarrollansakin / hiusmarrollaankin

hiusmarroillammekin

hiusmarroillannekin

hiusmarroillansakin / hiusmarroillaankin

Abl

-lta

hiusmarroltammekin

hiusmarroltannekin

hiusmarroltansakin / hiusmarroltaankin

hiusmarroiltammekin

hiusmarroiltannekin

hiusmarroiltansakin / hiusmarroiltaankin

Tra

-ksi

hiusmarroksemmekin

hiusmarroksennekin

hiusmarroksensakin / hiusmarrokseenkin

hiusmarroiksemmekin

hiusmarroiksennekin

hiusmarroiksensakin / hiusmarroikseenkin

Ess

-na

hiusmartonammekin

hiusmartonannekin

hiusmartonansakin / hiusmartonaankin

hiusmartoinammekin

hiusmartoinannekin

hiusmartoinansakin / hiusmartoinaankin

Abe

-tta

hiusmarrottammekin

hiusmarrottannekin

hiusmarrottansakin / hiusmarrottaankin

hiusmarroittammekin

hiusmarroittannekin

hiusmarroittansakin / hiusmarroittaankin

Com

-ne

-

-

-

hiusmartoinemmekin

hiusmartoinennekin

hiusmartoinensakin / hiusmartoineenkin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hius

hiukset

Par

-ta

hiusta

hiuksia

Gen

-n

hiuksen

hiuksien / hiusten

Ill

mihin

hiukseen

hiuksiin

Ine

-ssa

hiuksessa

hiuksissa

Ela

-sta

hiuksesta

hiuksista

All

-lle

hiukselle

hiuksille

Ade

-lla

hiuksella

hiuksilla

Abl

-lta

hiukselta

hiuksilta

Tra

-ksi

hiukseksi

hiuksiksi

Ess

-na

hiuksena

hiuksina

Abe

-tta

hiuksetta

hiuksitta

Com

-ne

-

hiuksine

Ins

-in

-

hiuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hius

hiukset

Par

-ta

hiusta

hiuksia

Gen

-n

hiuksen

hiuksien / hiusten

Ill

mihin

hiukseen

hiuksiin

Ine

-ssa

hiuksessa

hiuksissa

Ela

-sta

hiuksesta

hiuksista

All

-lle

hiukselle

hiuksille

Ade

-lla

hiuksella

hiuksilla

Abl

-lta

hiukselta

hiuksilta

Tra

-ksi

hiukseksi

hiuksiksi

Ess

-na

hiuksena

hiuksina

Abe

-tta

hiuksetta

hiuksitta

Com

-ne

-

hiuksine

Ins

-in

-

hiuksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

hair hiukset, tukka, karva, hius, hiuskarva, haiven
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; jw2019; tmClass Hiukseni ovat vaaleat. My hair is blonde. Hius on kuollutta keratiinia. A hair is dead keratin. Hius on ohuempi kuin ajattelin. The hair is thinner than I thought. Christinen hius. Found a sample of Christine's hair. Hän kampailee hiuksensa. She is combing her hair. Yksi harmaa hius... Just a white thing. Kuinka paksu hius on? How thick is a hair? Hius on synteettinen. This hair is synthetic. Hiuss-ja kynsilakat. Hair lacquers and nail varnish. Värjäisit hiuksesi. Go die your hair! Show more arrow right

Wiktionary

a single hair, strand of hair (on a human head) Show more arrow right hapsi Show more arrow right hiuksenhienohiushalkeamahiusharjahiushoidehiushoitolahiushuokoisuushiushygrometrihiusjauhehiusjuurihiuskampahiuskarvahiuskatohiuskelmuhiuskiehkurahiuskielihiuskiharahiuskiinnehiuskoruhiuskuontalohiuslainehiuslaitehiuslakkahiuslaskoshiuslisäkehiuslääkehiusmaneettihiusmartohiusmikrometrihiusmuotihiusnauhahiusneulahiuspalmikkohiuspantahiuspiiskahiuspillihiuspinnehiuspinnihiuspohjahiuspussihiusputkihiusrajahiusrasvahiusravinnehiusristikkohiussairaushiussaniainenhiusseppelehiussienihiussolkihiussuonihiussuonistohiussuortuvahiussykeröhiustenhalkojahiustenleikkuuhiustiehythiustukkohiustukkuhiustupsuhiustäihiustöyhtöhiusverkkohiusvesihiusviivahiusvoidehiusvärihiusöljykäpyhiusluonnonhiusniskahiusohimohiusotsahiustekohius Show more arrow right From Proto-Finnic hibus, derived from a borrowing from Proto-Germanic hiwją (“appearance, blee”). Cognate to English hue. Show more arrow right

Wikipedia

Hair Hair is something that grows from the skin of mammals. Animal hair is usually called fur. Sheep and goats have curly hair, which is usually called wool. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiukseni

hiukseni

hiuksesi

hiuksesi

hiuksensa

hiuksensa

Par

-ta

hiustani

hiuksiani

hiustasi

hiuksiasi

hiustansa / hiustaan

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiukseni

hiuksieni / hiusteni

hiuksesi

hiuksiesi / hiustesi

hiuksensa

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseeni

hiuksiini

hiukseesi

hiuksiisi

hiukseensa

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessani

hiuksissani

hiuksessasi

hiuksissasi

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestani

hiuksistani

hiuksestasi

hiuksistasi

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiukselleni

hiuksilleni

hiuksellesi

hiuksillesi

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellani

hiuksillani

hiuksellasi

hiuksillasi

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltani

hiuksiltani

hiukseltasi

hiuksiltasi

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiuksekseni

hiuksikseni

hiukseksesi

hiuksiksesi

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenani

hiuksinani

hiuksenasi

hiuksinasi

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettani

hiuksittani

hiuksettasi

hiuksittasi

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

hiuksineni

-

hiuksinesi

-

hiuksinensa / hiuksineen

Singular

Plural

Nom

-

hiukseni

hiuksesi

hiuksensa

hiukseni

hiuksesi

hiuksensa

Par

-ta

hiustani

hiustasi

hiustansa / hiustaan

hiuksiani

hiuksiasi

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiukseni

hiuksesi

hiuksensa

hiuksieni / hiusteni

hiuksiesi / hiustesi

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseeni

hiukseesi

hiukseensa

hiuksiini

hiuksiisi

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessani

hiuksessasi

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissani

hiuksissasi

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestani

hiuksestasi

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistani

hiuksistasi

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiukselleni

hiuksellesi

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksilleni

hiuksillesi

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellani

hiuksellasi

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillani

hiuksillasi

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltani

hiukseltasi

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltani

hiuksiltasi

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiuksekseni

hiukseksesi

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksikseni

hiuksiksesi

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenani

hiuksenasi

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinani

hiuksinasi

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettani

hiuksettasi

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittani

hiuksittasi

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

-

-

hiuksineni

hiuksinesi

hiuksinensa / hiuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiuksemme

hiuksemme

hiuksenne

hiuksenne

hiuksensa

hiuksensa

Par

-ta

hiustamme

hiuksiamme

hiustanne

hiuksianne

hiustansa / hiustaan

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiuksemme

hiuksiemme / hiustemme

hiuksenne

hiuksienne / hiustenne

hiuksensa

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseemme

hiuksiimme

hiukseenne

hiuksiinne

hiukseensa

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessamme

hiuksissamme

hiuksessanne

hiuksissanne

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestamme

hiuksistamme

hiuksestanne

hiuksistanne

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiuksellemme

hiuksillemme

hiuksellenne

hiuksillenne

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellamme

hiuksillamme

hiuksellanne

hiuksillanne

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltamme

hiuksiltamme

hiukseltanne

hiuksiltanne

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiukseksemme

hiuksiksemme

hiukseksenne

hiuksiksenne

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenamme

hiuksinamme

hiuksenanne

hiuksinanne

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettamme

hiuksittamme

hiuksettanne

hiuksittanne

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

hiuksinemme

-

hiuksinenne

-

hiuksinensa / hiuksineen

Singular

Plural

Nom

-

hiuksemme

hiuksenne

hiuksensa

hiuksemme

hiuksenne

hiuksensa

Par

-ta

hiustamme

hiustanne

hiustansa / hiustaan

hiuksiamme

hiuksianne

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiuksemme

hiuksenne

hiuksensa

hiuksiemme / hiustemme

hiuksienne / hiustenne

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseemme

hiukseenne

hiukseensa

hiuksiimme

hiuksiinne

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessamme

hiuksessanne

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissamme

hiuksissanne

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestamme

hiuksestanne

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistamme

hiuksistanne

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiuksellemme

hiuksellenne

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksillemme

hiuksillenne

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellamme

hiuksellanne

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillamme

hiuksillanne

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltamme

hiukseltanne

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltamme

hiuksiltanne

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiukseksemme

hiukseksenne

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksiksemme

hiuksiksenne

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenamme

hiuksenanne

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinamme

hiuksinanne

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettamme

hiuksettanne

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittamme

hiuksittanne

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

-

-

hiuksinemme

hiuksinenne

hiuksinensa / hiuksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

marto

marrot

Par

-ta

martoa

martoja

Gen

-n

marron

martojen

Ill

mihin

martoon

martoihin

Ine

-ssa

marrossa

marroissa

Ela

-sta

marrosta

marroista

All

-lle

marrolle

marroille

Ade

-lla

marrolla

marroilla

Abl

-lta

marrolta

marroilta

Tra

-ksi

marroksi

marroiksi

Ess

-na

martona

martoina

Abe

-tta

marrotta

marroitta

Com

-ne

-

martoine

Ins

-in

-

marroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

marto

marrot

Par

-ta

martoa

martoja

Gen

-n

marron

martojen

Ill

mihin

martoon

martoihin

Ine

-ssa

marrossa

marroissa

Ela

-sta

marrosta

marroista

All

-lle

marrolle

marroille

Ade

-lla

marrolla

marroilla

Abl

-lta

marrolta

marroilta

Tra

-ksi

marroksi

marroiksi

Ess

-na

martona

martoina

Abe

-tta

marrotta

marroitta

Com

-ne

-

martoine

Ins

-in

-

marroin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

marto
of marto
a sterile
Show more arrow right

Wiktionary

matrix (material or tissue in which more specialized structures are embedded); used primarily in compound terms hiusmarto (“scalp”) and kynsimarto (“matrix, nail matrix”) Show more arrow right marras +‎ -o Possibly connected to etymology 1 referring to the pale part of something (hence connection with death). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

martoni

martoni

martosi

martosi

martonsa

martonsa

Par

-ta

martoani

martojani

martoasi

martojasi

martoansa / martoaan

martojansa / martojaan

Gen

-n

martoni

martojeni

martosi

martojesi

martonsa

martojensa

Ill

mihin

martooni

martoihini

martoosi

martoihisi

martoonsa

martoihinsa

Ine

-ssa

marrossani

marroissani

marrossasi

marroissasi

marrossansa / marrossaan

marroissansa / marroissaan

Ela

-sta

marrostani

marroistani

marrostasi

marroistasi

marrostansa / marrostaan

marroistansa / marroistaan

All

-lle

marrolleni

marroilleni

marrollesi

marroillesi

marrollensa / marrolleen

marroillensa / marroillean

Ade

-lla

marrollani

marroillani

marrollasi

marroillasi

marrollansa / marrollaan

marroillansa / marroillaan

Abl

-lta

marroltani

marroiltani

marroltasi

marroiltasi

marroltansa / marroltaan

marroiltansa / marroiltaan

Tra

-ksi

marrokseni

marroikseni

marroksesi

marroiksesi

marroksensa / marrokseen

marroiksensa / marroikseen

Ess

-na

martonani

martoinani

martonasi

martoinasi

martonansa / martonaan

martoinansa / martoinaan

Abe

-tta

marrottani

marroittani

marrottasi

marroittasi

marrottansa / marrottaan

marroittansa / marroittaan

Com

-ne

-

martoineni

-

martoinesi

-

martoinensa / martoineen

Singular

Plural

Nom

-

martoni

martosi

martonsa

martoni

martosi

martonsa

Par

-ta

martoani

martoasi

martoansa / martoaan

martojani

martojasi

martojansa / martojaan

Gen

-n

martoni

martosi

martonsa

martojeni

martojesi

martojensa

Ill

mihin

martooni

martoosi

martoonsa

martoihini

martoihisi

martoihinsa

Ine

-ssa

marrossani

marrossasi

marrossansa / marrossaan

marroissani

marroissasi

marroissansa / marroissaan

Ela

-sta

marrostani

marrostasi

marrostansa / marrostaan

marroistani

marroistasi

marroistansa / marroistaan

All

-lle

marrolleni

marrollesi

marrollensa / marrolleen

marroilleni

marroillesi

marroillensa / marroillean

Ade

-lla

marrollani

marrollasi

marrollansa / marrollaan

marroillani

marroillasi

marroillansa / marroillaan

Abl

-lta

marroltani

marroltasi

marroltansa / marroltaan

marroiltani

marroiltasi

marroiltansa / marroiltaan

Tra

-ksi

marrokseni

marroksesi

marroksensa / marrokseen

marroikseni

marroiksesi

marroiksensa / marroikseen

Ess

-na

martonani

martonasi

martonansa / martonaan

martoinani

martoinasi

martoinansa / martoinaan

Abe

-tta

marrottani

marrottasi

marrottansa / marrottaan

marroittani

marroittasi

marroittansa / marroittaan

Com

-ne

-

-

-

martoineni

martoinesi

martoinensa / martoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

martomme

martomme

martonne

martonne

martonsa

martonsa

Par

-ta

martoamme

martojamme

martoanne

martojanne

martoansa / martoaan

martojansa / martojaan

Gen

-n

martomme

martojemme

martonne

martojenne

martonsa

martojensa

Ill

mihin

martoomme

martoihimme

martoonne

martoihinne

martoonsa

martoihinsa

Ine

-ssa

marrossamme

marroissamme

marrossanne

marroissanne

marrossansa / marrossaan

marroissansa / marroissaan

Ela

-sta

marrostamme

marroistamme

marrostanne

marroistanne

marrostansa / marrostaan

marroistansa / marroistaan

All

-lle

marrollemme

marroillemme

marrollenne

marroillenne

marrollensa / marrolleen

marroillensa / marroillean

Ade

-lla

marrollamme

marroillamme

marrollanne

marroillanne

marrollansa / marrollaan

marroillansa / marroillaan

Abl

-lta

marroltamme

marroiltamme

marroltanne

marroiltanne

marroltansa / marroltaan

marroiltansa / marroiltaan

Tra

-ksi

marroksemme

marroiksemme

marroksenne

marroiksenne

marroksensa / marrokseen

marroiksensa / marroikseen

Ess

-na

martonamme

martoinamme

martonanne

martoinanne

martonansa / martonaan

martoinansa / martoinaan

Abe

-tta

marrottamme

marroittamme

marrottanne

marroittanne

marrottansa / marrottaan

marroittansa / marroittaan

Com

-ne

-

martoinemme

-

martoinenne

-

martoinensa / martoineen

Singular

Plural

Nom

-

martomme

martonne

martonsa

martomme

martonne

martonsa

Par

-ta

martoamme

martoanne

martoansa / martoaan

martojamme

martojanne

martojansa / martojaan

Gen

-n

martomme

martonne

martonsa

martojemme

martojenne

martojensa

Ill

mihin

martoomme

martoonne

martoonsa

martoihimme

martoihinne

martoihinsa

Ine

-ssa

marrossamme

marrossanne

marrossansa / marrossaan

marroissamme

marroissanne

marroissansa / marroissaan

Ela

-sta

marrostamme

marrostanne

marrostansa / marrostaan

marroistamme

marroistanne

marroistansa / marroistaan

All

-lle

marrollemme

marrollenne

marrollensa / marrolleen

marroillemme

marroillenne

marroillensa / marroillean

Ade

-lla

marrollamme

marrollanne

marrollansa / marrollaan

marroillamme

marroillanne

marroillansa / marroillaan

Abl

-lta

marroltamme

marroltanne

marroltansa / marroltaan

marroiltamme

marroiltanne

marroiltansa / marroiltaan

Tra

-ksi

marroksemme

marroksenne

marroksensa / marrokseen

marroiksemme

marroiksenne

marroiksensa / marroikseen

Ess

-na

martonamme

martonanne

martonansa / martonaan

martoinamme

martoinanne

martoinansa / martoinaan

Abe

-tta

marrottamme

marrottanne

marrottansa / marrottaan

marroittamme

marroittanne

marroittansa / marroittaan

Com

-ne

-

-

-

martoinemme

martoinenne

martoinensa / martoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

martokin

marrotkin

Par

-ta

martoakin

martojakin

Gen

-n

marronkin

martojenkin

Ill

mihin

martoonkin

martoihinkin

Ine

-ssa

marrossakin

marroissakin

Ela

-sta

marrostakin

marroistakin

All

-lle

marrollekin

marroillekin

Ade

-lla

marrollakin

marroillakin

Abl

-lta

marroltakin

marroiltakin

Tra

-ksi

marroksikin

marroiksikin

Ess

-na

martonakin

martoinakin

Abe

-tta

marrottakin

marroittakin

Com

-ne

-

martoinekin

Ins

-in

-

marroinkin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

martokin

marrotkin

Par

-ta

martoakin

martojakin

Gen

-n

marronkin

martojenkin

Ill

mihin

martoonkin

martoihinkin

Ine

-ssa

marrossakin

marroissakin

Ela

-sta

marrostakin

marroistakin

All

-lle

marrollekin

marroillekin

Ade

-lla

marrollakin

marroillakin

Abl

-lta

marroltakin

marroiltakin

Tra

-ksi

marroksikin

marroiksikin

Ess

-na

martonakin

martoinakin

Abe

-tta

marrottakin

marroittakin

Com

-ne

-

martoinekin

Ins

-in

-

marroinkin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

marto
of marto
a sterile
Show more arrow right

Wiktionary

matrix (material or tissue in which more specialized structures are embedded); used primarily in compound terms hiusmarto (“scalp”) and kynsimarto (“matrix, nail matrix”) Show more arrow right marras +‎ -o Possibly connected to etymology 1 referring to the pale part of something (hence connection with death). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

martonikin

martonikin

martosikin

martosikin

martonsakin

martonsakin

Par

-ta

martoanikin

martojanikin

martoasikin

martojasikin

martoansakin / martoaankin

martojansakin / martojaankin

Gen

-n

martonikin

martojenikin

martosikin

martojesikin

martonsakin

martojensakin

Ill

mihin

martoonikin

martoihinikin

martoosikin

martoihisikin

martoonsakin

martoihinsakin

Ine

-ssa

marrossanikin

marroissanikin

marrossasikin

marroissasikin

marrossansakin / marrossaankin

marroissansakin / marroissaankin

Ela

-sta

marrostanikin

marroistanikin

marrostasikin

marroistasikin

marrostansakin / marrostaankin

marroistansakin / marroistaankin

All

-lle

marrollenikin

marroillenikin

marrollesikin

marroillesikin

marrollensakin / marrolleenkin

marroillensakin / marroilleankin

Ade

-lla

marrollanikin

marroillanikin

marrollasikin

marroillasikin

marrollansakin / marrollaankin

marroillansakin / marroillaankin

Abl

-lta

marroltanikin

marroiltanikin

marroltasikin

marroiltasikin

marroltansakin / marroltaankin

marroiltansakin / marroiltaankin

Tra

-ksi

marroksenikin

marroiksenikin

marroksesikin

marroiksesikin

marroksensakin / marrokseenkin

marroiksensakin / marroikseenkin

Ess

-na

martonanikin

martoinanikin

martonasikin

martoinasikin

martonansakin / martonaankin

martoinansakin / martoinaankin

Abe

-tta

marrottanikin

marroittanikin

marrottasikin

marroittasikin

marrottansakin / marrottaankin

marroittansakin / marroittaankin

Com

-ne

-

martoinenikin

-

martoinesikin

-

martoinensakin / martoineenkin

Singular

Plural

Nom

-

martonikin

martosikin

martonsakin

martonikin

martosikin

martonsakin

Par

-ta

martoanikin

martoasikin

martoansakin / martoaankin

martojanikin

martojasikin

martojansakin / martojaankin

Gen

-n

martonikin

martosikin

martonsakin

martojenikin

martojesikin

martojensakin

Ill

mihin

martoonikin

martoosikin

martoonsakin

martoihinikin

martoihisikin

martoihinsakin

Ine

-ssa

marrossanikin

marrossasikin

marrossansakin / marrossaankin

marroissanikin

marroissasikin

marroissansakin / marroissaankin

Ela

-sta

marrostanikin

marrostasikin

marrostansakin / marrostaankin

marroistanikin

marroistasikin

marroistansakin / marroistaankin

All

-lle

marrollenikin

marrollesikin

marrollensakin / marrolleenkin

marroillenikin

marroillesikin

marroillensakin / marroilleankin

Ade

-lla

marrollanikin

marrollasikin

marrollansakin / marrollaankin

marroillanikin

marroillasikin

marroillansakin / marroillaankin

Abl

-lta

marroltanikin

marroltasikin

marroltansakin / marroltaankin

marroiltanikin

marroiltasikin

marroiltansakin / marroiltaankin

Tra

-ksi

marroksenikin

marroksesikin

marroksensakin / marrokseenkin

marroiksenikin

marroiksesikin

marroiksensakin / marroikseenkin

Ess

-na

martonanikin

martonasikin

martonansakin / martonaankin

martoinanikin

martoinasikin

martoinansakin / martoinaankin

Abe

-tta

marrottanikin

marrottasikin

marrottansakin / marrottaankin

marroittanikin

marroittasikin

marroittansakin / marroittaankin

Com

-ne

-

-

-

martoinenikin

martoinesikin

martoinensakin / martoineenkin

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

martommekin

martommekin

martonnekin

martonnekin

martonsakin

martonsakin

Par

-ta

martoammekin

martojammekin

martoannekin

martojannekin

martoansakin / martoaankin

martojansakin / martojaankin

Gen

-n

martommekin

martojemmekin

martonnekin

martojennekin

martonsakin

martojensakin

Ill

mihin

martoommekin

martoihimmekin

martoonnekin

martoihinnekin

martoonsakin

martoihinsakin

Ine

-ssa

marrossammekin

marroissammekin

marrossannekin

marroissannekin

marrossansakin / marrossaankin

marroissansakin / marroissaankin

Ela

-sta

marrostammekin

marroistammekin

marrostannekin

marroistannekin

marrostansakin / marrostaankin

marroistansakin / marroistaankin

All

-lle

marrollemmekin

marroillemmekin

marrollennekin

marroillennekin

marrollensakin / marrolleenkin

marroillensakin / marroilleankin

Ade

-lla

marrollammekin

marroillammekin

marrollannekin

marroillannekin

marrollansakin / marrollaankin

marroillansakin / marroillaankin

Abl

-lta

marroltammekin

marroiltammekin

marroltannekin

marroiltannekin

marroltansakin / marroltaankin

marroiltansakin / marroiltaankin

Tra

-ksi

marroksemmekin

marroiksemmekin

marroksennekin

marroiksennekin

marroksensakin / marrokseenkin

marroiksensakin / marroikseenkin

Ess

-na

martonammekin

martoinammekin

martonannekin

martoinannekin

martonansakin / martonaankin

martoinansakin / martoinaankin

Abe

-tta

marrottammekin

marroittammekin

marrottannekin

marroittannekin

marrottansakin / marrottaankin

marroittansakin / marroittaankin

Com

-ne

-

martoinemmekin

-

martoinennekin

-

martoinensakin / martoineenkin

Singular

Plural

Nom

-

martommekin

martonnekin

martonsakin

martommekin

martonnekin

martonsakin

Par

-ta

martoammekin

martoannekin

martoansakin / martoaankin

martojammekin

martojannekin

martojansakin / martojaankin

Gen

-n

martommekin

martonnekin

martonsakin

martojemmekin

martojennekin

martojensakin

Ill

mihin

martoommekin

martoonnekin

martoonsakin

martoihimmekin

martoihinnekin

martoihinsakin

Ine

-ssa

marrossammekin

marrossannekin

marrossansakin / marrossaankin

marroissammekin

marroissannekin

marroissansakin / marroissaankin

Ela

-sta

marrostammekin

marrostannekin

marrostansakin / marrostaankin

marroistammekin

marroistannekin

marroistansakin / marroistaankin

All

-lle

marrollemmekin

marrollennekin

marrollensakin / marrolleenkin

marroillemmekin

marroillennekin

marroillensakin / marroilleankin

Ade

-lla

marrollammekin

marrollannekin

marrollansakin / marrollaankin

marroillammekin

marroillannekin

marroillansakin / marroillaankin

Abl

-lta

marroltammekin

marroltannekin

marroltansakin / marroltaankin

marroiltammekin

marroiltannekin

marroiltansakin / marroiltaankin

Tra

-ksi

marroksemmekin

marroksennekin

marroksensakin / marrokseenkin

marroiksemmekin

marroiksennekin

marroiksensakin / marroikseenkin

Ess

-na

martonammekin

martonannekin

martonansakin / martonaankin

martoinammekin

martoinannekin

martoinansakin / martoinaankin

Abe

-tta

marrottammekin

marrottannekin

marrottansakin / marrottaankin

marroittammekin

marroittannekin

marroittansakin / marroittaankin

Com

-ne

-

-

-

martoinemmekin

martoinennekin

martoinensakin / martoineenkin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept