logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

ottaa, verb

Word analysis
otimme SeeHide full analysisArrow downArrow up

otimme

ottaa

Verb, Imperfect, 1st person plural

Report an issue

Wiktionary

(transitive) to take Fin:Ota lasi pöydältä.Eng:Take the glass from the table. (transitive, periphrase) to take, ingest or drink (such as medicine, alcohol or drugs) Fin:Oletko ottanut jotakin?Eng:Have you been drinking/taking something? (transitive) to deprive of, bereave of Fin:Hallitus otti meiltä kaikki vapaudet.Eng:The government deprived us of all the liberties. (intransitive + illative) to touch, reach down/up to, hang down to Fin:Hame ottaa lattiaan.Eng:The skirt hangs down to the floor. (transitive + translative or long first infinitive) to take on, assume (transitive + long first infinitive) to take on, take as one's task or responsibility to (do) Fin:Otin asian hoitaakseni.Eng:I took on taking care of the matter. Show more arrow right (deprive, bereave): riistää, viedä Show more arrow right (to deprive, bereave): The thing someone is bereaved of is the direct object of the verb and the person bereaved is in the ablative case. Show more arrow right Nouns otantaoteotosottoOtan osaa.Please accept my condolences. / I'm so sorry for your loss. / You have my sympathies. Verbs frequentatives otaksuaotella; factitive otattaa ottaa aikaottaa aivoonottaa hengiltäottaa käyttöönottaa lukuaottaa lusikka kauniiseen käteen (“to swallow one's pride”)ottaa osaa (“(1) to participate in, take part in; (2) to share feelings with, sympathize with”) (+ illative)ottaa päähänottaa parempaan käyttöönottaa rennostiottaa riski (“to take a risk”)ottaa selvääottaa silmä käteenottaa tukeaottaa vastaan (“to receive, meet, accept”)ottaa vastuu (“to take something on”, literally “to assume the responsibility of”) (+ elative)ottaa voimilleottaa yleisönsä (“to work the room”) Show more arrow right From Proto-Finnic vottadak. Cognates include Estonian võtma. Show more arrow right

Translations

to take ottaa, kestää, viedä, käyttää, vaatia, hyväksyä
to assume olettaa, ottaa, omaksua, otaksua, anastaa, teeskennellä jtk
to receive saada, vastaanottaa, ottaa vastaan, ottaa, kokea, kuulla
to pick valita, poimia, hakea, ottaa, kerätä, napata
to admit myöntää, tunnustaa, hyväksyä, ottaa, ottaa vastaan
to extract poimia, uuttaa, louhia, vetää pois, karistaa, ottaa
to charge periä, veloittaa, ladata, laskuttaa, latautua, ottaa
to associate assosioida, ottaa, liittää mielessään, liittyä yhteen, ruveta osakkaaksi
to partake of nauttia, ottaa
to reach down ottaa alas, ottaa
to conscript kutsua, ottaa
to divest riistää, riisua, ottaa
to include sisältää, sisällyttää, käsittää, ottaa mukaan, mahduttaa, ottaa
to drop pudota, pudottaa, laskea, alentaa, tiputtaa, ottaa
Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

otan

en ota

ii

otat

et ota

iii

ottaa

ei ota

Plural

Positive

Negative

i

otamme / otetaan

emme ota / ei oteta

ii

otatte

ette ota

iii

ottavat

eivät ota

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

otin

en ottanut

ii

otit

et ottanut

iii

otti

ei ottanut

Plural

Positive

Negative

i

otimme / otettiin

emme ottaneet / ei otettu

ii

otitte

ette ottaneet

iii

ottivat

eivät ottaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen ottanut

en ole ottanut

ii

olet ottanut

et ole ottanut

iii

on ottanut

ei ole ottanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme ottaneet

emme ole ottaneet

ii

olette ottaneet

ette ole ottaneet

iii

ovat ottaneet

eivät ole ottaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin ottanut

en ollut ottanut

ii

olit ottanut

et ollut ottanut

iii

oli ottanut

ei ollut ottanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme ottaneet

emme olleet ottaneet

ii

olitte ottaneet

ette olleet ottaneet

iii

olivat ottaneet

eivät olleet ottaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

ottaisin

en ottaisi

ii

ottaisit

et ottaisi

iii

ottaisi

ei ottaisi

Plural

Positive

Negative

i

ottaisimme

emme ottaisi

ii

ottaisitte

ette ottaisi

iii

ottaisivat

eivät ottaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin ottanut

en olisi ottanut

ii

olisit ottanut

et olisi ottanut

iii

olisi ottanut

ei olisi ottanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme ottaneet

emme olisi ottaneet

ii

olisitte ottaneet

ette olisi ottaneet

iii

olisivat ottaneet

eivät olisi ottaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

ottanen

en ottane

ii

ottanet

et ottane

iii

ottanee

ei ottane

Plural

Positive

Negative

i

ottanemme

emme ottane

ii

ottanette

ette ottane

iii

ottanevat

eivät ottane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen ottanut

en liene ottanut

ii

lienet ottanut

et liene ottanut

iii

lienee ottanut

ei liene ottanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme ottaneet

emme liene ottaneet

ii

lienette ottaneet

ette liene ottaneet

iii

lienevät ottaneet

eivät liene ottaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

ota

iii

ottakoon

Plural

i

ottakaamme

ii

ottakaa

iii

ottakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

ottaa

Tra

-ksi

ottaaksensa / ottaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

ottaessa

Ins

-in

ottaen

Ine

-ssa

otettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

ottamaan

Ine

-ssa

ottamassa

Ela

-sta

ottamasta

Ade

-lla

ottamalla

Abe

-tta

ottamatta

Ins

-in

ottaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

ottaminen

Par

-ta

ottamista

Infinitive V

ottamaisillaan / ottamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

otetaan

ei oteta

Imperfect

otettiin

ei otettu

Potential

otettaneen

ei otettane

Conditional

otettaisiin

ei otettaisi

Imperative Present

otettakoon

älköön otettako

Imperative Perfect

olkoon otettu

älköön otettu

Positive

Negative

Present

otetaan

ei oteta

Imperfect

otettiin

ei otettu

Potential

otettaneen

ei otettane

Conditional

otettaisiin

ei otettaisi

Imperative Present

otettakoon

älköön otettako

Imperative Perfect

olkoon otettu

älköön otettu

Participle

Active

Passive

1st

ottava

otettava

2nd

ottanut

otettu

3rd

ottama

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept