logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hindulainen, adjective

Word analysis
hindulaista

hindulaista

hindulainen

Adjective, Singular Partitive

hindu

Noun, Singular Nominative

+ laki

Noun, Singular Elative

hindu

Noun, Singular Nominative

+ laki

Noun, Plural Elative

Report an issue

Wiktionary

Hindu Show more arrow right hindulaisuus Show more arrow right hindu +‎ -lainen Show more arrow right
Hindu hindu, hindulainen
Hindu
Show more arrow right
jw2019; WikiMatrix; Literature; OpenSubtitles2018.v3 Jooga on täysin hindulaista perua. Yoga is thoroughly Hindu. Hindulaista Šivans-jumalaa sanotaanjoogien herraksi”. The Hindu deity Shiva is called the “lord of Yogis.”. Puistossa on yli 200 buddhalaista ja hindulaista patsasta. The park contains over 200 Hindu and Buddhist statues. Hän on pitempi hindulaista, mutta ei niin pitkä kuin Gilchrist. He is taller than the Indian, not so tall as Gilchrist. Hindulainen kolminaisuus. Hindu trinity. Kysy hindulaiselta Intialta! Ask Hindu India! Muinainen hindulainen olento. It's a race of ancient hindu creatures. Oletko hindulainen tai jotain? Are you Hindu or something? Hindulainen luovuuden jumalatar? Saraswati, the Hindu inspiration of creativity? Tuomarin käskystä avattiin ovi, ja vartia saattoi sisään kolme hindulaista pappia. On the judge's order, a door opened and an usher brought in three Hindu priests. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

hindulainen

hindulaiset

Par

-ta

hindulaista

hindulaisia

Gen

-n

hindulaisen

hindulaisien / hindulaisten

Ill

mihin

hindulaiseen

hindulaisiin

Ine

-ssa

hindulaisessa

hindulaisissa

Ela

-sta

hindulaisesta

hindulaisista

All

-lle

hindulaiselle

hindulaisille

Ade

-lla

hindulaisella

hindulaisilla

Abl

-lta

hindulaiselta

hindulaisilta

Tra

-ksi

hindulaiseksi

hindulaisiksi

Ess

-na

hindulaisena / hindulaisna

hindulaisina

Abe

-tta

hindulaisetta

hindulaisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hindulaisin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

hindulainen

hindulaiset

Par

-ta

hindulaista

hindulaisia

Gen

-n

hindulaisen

hindulaisien / hindulaisten

Ill

mihin

hindulaiseen

hindulaisiin

Ine

-ssa

hindulaisessa

hindulaisissa

Ela

-sta

hindulaisesta

hindulaisista

All

-lle

hindulaiselle

hindulaisille

Ade

-lla

hindulaisella

hindulaisilla

Abl

-lta

hindulaiselta

hindulaisilta

Tra

-ksi

hindulaiseksi

hindulaisiksi

Ess

-na

hindulaisena / hindulaisna

hindulaisina

Abe

-tta

hindulaisetta

hindulaisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hindulaisin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

hindulaisempi

hindulaisemmat

Par

-ta

hindulaisempaa

hindulaisempia

Gen

-n

hindulaisemman

hindulaisempien

Ill

mihin

hindulaisempiin

hindulaisempiin

Ine

-ssa

hindulaisemmassa

hindulaisemmissa

Ela

-sta

hindulaisemmasta

hindulaisemmista

All

-lle

hindulaisemmalle

hindulaisemmille

Ade

-lla

hindulaisemmalla

hindulaisemmilla

Abl

-lta

hindulaisemmalta

hindulaisemmilta

Tra

-ksi

hindulaisemmaksi

hindulaisemmiksi

Ess

-na

hindulaisempana

hindulaisempina

Abe

-tta

hindulaisemmatta

hindulaisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hindulaisemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

hindulaisempi

hindulaisemmat

Par

-ta

hindulaisempaa

hindulaisempia

Gen

-n

hindulaisemman

hindulaisempien

Ill

mihin

hindulaisempiin

hindulaisempiin

Ine

-ssa

hindulaisemmassa

hindulaisemmissa

Ela

-sta

hindulaisemmasta

hindulaisemmista

All

-lle

hindulaisemmalle

hindulaisemmille

Ade

-lla

hindulaisemmalla

hindulaisemmilla

Abl

-lta

hindulaisemmalta

hindulaisemmilta

Tra

-ksi

hindulaisemmaksi

hindulaisemmiksi

Ess

-na

hindulaisempana

hindulaisempina

Abe

-tta

hindulaisemmatta

hindulaisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hindulaisemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

hindulaisin

hindulaisimmat

Par

-ta

hindulaisinta

hindulaisimpia

Gen

-n

hindulaisimman

hindulaisinten / hindulaisimpien

Ill

mihin

hindulaisimpaan

hindulaisimpiin

Ine

-ssa

hindulaisimmassa

hindulaisimmissa

Ela

-sta

hindulaisimmasta

hindulaisimmista

All

-lle

hindulaisimmalle

hindulaisimmille

Ade

-lla

hindulaisimmalla

hindulaisimmilla

Abl

-lta

hindulaisimmalta

hindulaisimmilta

Tra

-ksi

hindulaisimmaksi

hindulaisimmiksi

Ess

-na

hindulaisimpana

hindulaisimpina

Abe

-tta

hindulaisimmatta

hindulaisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hindulaisimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

hindulaisin

hindulaisimmat

Par

-ta

hindulaisinta

hindulaisimpia

Gen

-n

hindulaisimman

hindulaisinten / hindulaisimpien

Ill

mihin

hindulaisimpaan

hindulaisimpiin

Ine

-ssa

hindulaisimmassa

hindulaisimmissa

Ela

-sta

hindulaisimmasta

hindulaisimmista

All

-lle

hindulaisimmalle

hindulaisimmille

Ade

-lla

hindulaisimmalla

hindulaisimmilla

Abl

-lta

hindulaisimmalta

hindulaisimmilta

Tra

-ksi

hindulaisimmaksi

hindulaisimmiksi

Ess

-na

hindulaisimpana

hindulaisimpina

Abe

-tta

hindulaisimmatta

hindulaisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hindulaisimmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hindu

hindut

Par

-ta

hindua

hinduja

Gen

-n

hindun

hindujen

Ill

mihin

hinduun

hinduihin

Ine

-ssa

hindussa

hinduissa

Ela

-sta

hindusta

hinduista

All

-lle

hindulle

hinduille

Ade

-lla

hindulla

hinduilla

Abl

-lta

hindulta

hinduilta

Tra

-ksi

hinduksi

hinduiksi

Ess

-na

hinduna

hinduina

Abe

-tta

hindutta

hinduitta

Com

-ne

-

hinduine

Ins

-in

-

hinduin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hindu

hindut

Par

-ta

hindua

hinduja

Gen

-n

hindun

hindujen

Ill

mihin

hinduun

hinduihin

Ine

-ssa

hindussa

hinduissa

Ela

-sta

hindusta

hinduista

All

-lle

hindulle

hinduille

Ade

-lla

hindulla

hinduilla

Abl

-lta

hindulta

hinduilta

Tra

-ksi

hinduksi

hinduiksi

Ess

-na

hinduna

hinduina

Abe

-tta

hindutta

hinduitta

Com

-ne

-

hinduine

Ins

-in

-

hinduin

Hindu hindu, hindulainen
Hindu
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Europarl; jw2019; Tatoeba Olen hindu. I'm a hindu. Hindu kulttuuri on hyvin monimuotoinen ja värikäs. Hindu culture is very diverse and colorful. Olin hindu, joka löysi kristinuskon. I came to faith through Hinduism and I found God's love through Christ. Suomi ja Indonesia ovat molemmat hinduns-enemmistöisiä maita. Finland and Indonesia are both countries with a Hindu majority. Hindujen elämänpyörä. Hindu wheel of life. Hindu temppelit ovat usein hyvin kauniita ja koristeellisia. Hindu temples are often very beautiful and ornate. Intialainen ystäväni on hindu ja hän juhlii joka vuosi Diwalia. My Indian friend is a Hindu and he celebrates Diwali every year. Islanti on enemmän hinduns-ryhmien fuusio, kuin esimerkiksi Saksa. Iceland is more a fusion of Hindu groups, whereas Germany, for example, is not. Minulla on paljon hindu ystäviä, jotka ovat hyvin uskonnollisia. I have many Hindu friends who are very religious. Sitä paitsi tavallinen hindu ei yritäkään päästä siitä ulos. Furthermore, the average Hindu does not seek a way out. Show more arrow right

Wiktionary

Hindu (person) Show more arrow right

Wikipedia

Hinduism Hinduism (/ˈhɪnduɪzəm/) is an Indian religion and dharma, or way of life.[note 1][note 2] It is the world's third-largest religion, with over 1.2 billion followers, or 15–16% of the global population, known as Hindus.[web 1][web 2] The word Hindu is an exonym,[note 3] and while Hinduism has been called the oldest religion in the world,[note 4] many practitioners refer to their religion as Sanātana Dharma (Sanskrit: सनातन धर्म, lit. ''the Eternal Dharma''), which refers to the idea that its origins lie beyond human history, as revealed in the Hindu texts.[note 5] Another, though less fitting, self-designation is Vaidika dharma, the 'dharma related to the Vedas.'[web 3]. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hinduni

hinduni

hindusi

hindusi

hindunsa

hindunsa

Par

-ta

hinduani

hindujani

hinduasi

hindujasi

hinduansa / hinduaan

hindujansa / hindujaan

Gen

-n

hinduni

hindujeni

hindusi

hindujesi

hindunsa

hindujensa

Ill

mihin

hinduuni

hinduihini

hinduusi

hinduihisi

hinduunsa

hinduihinsa

Ine

-ssa

hindussani

hinduissani

hindussasi

hinduissasi

hindussansa / hindussaan

hinduissansa / hinduissaan

Ela

-sta

hindustani

hinduistani

hindustasi

hinduistasi

hindustansa / hindustaan

hinduistansa / hinduistaan

All

-lle

hindulleni

hinduilleni

hindullesi

hinduillesi

hindullensa / hindulleen

hinduillensa / hinduillean

Ade

-lla

hindullani

hinduillani

hindullasi

hinduillasi

hindullansa / hindullaan

hinduillansa / hinduillaan

Abl

-lta

hindultani

hinduiltani

hindultasi

hinduiltasi

hindultansa / hindultaan

hinduiltansa / hinduiltaan

Tra

-ksi

hindukseni

hinduikseni

hinduksesi

hinduiksesi

hinduksensa / hindukseen

hinduiksensa / hinduikseen

Ess

-na

hindunani

hinduinani

hindunasi

hinduinasi

hindunansa / hindunaan

hinduinansa / hinduinaan

Abe

-tta

hinduttani

hinduittani

hinduttasi

hinduittasi

hinduttansa / hinduttaan

hinduittansa / hinduittaan

Com

-ne

-

hinduineni

-

hinduinesi

-

hinduinensa / hinduineen

Singular

Plural

Nom

-

hinduni

hindusi

hindunsa

hinduni

hindusi

hindunsa

Par

-ta

hinduani

hinduasi

hinduansa / hinduaan

hindujani

hindujasi

hindujansa / hindujaan

Gen

-n

hinduni

hindusi

hindunsa

hindujeni

hindujesi

hindujensa

Ill

mihin

hinduuni

hinduusi

hinduunsa

hinduihini

hinduihisi

hinduihinsa

Ine

-ssa

hindussani

hindussasi

hindussansa / hindussaan

hinduissani

hinduissasi

hinduissansa / hinduissaan

Ela

-sta

hindustani

hindustasi

hindustansa / hindustaan

hinduistani

hinduistasi

hinduistansa / hinduistaan

All

-lle

hindulleni

hindullesi

hindullensa / hindulleen

hinduilleni

hinduillesi

hinduillensa / hinduillean

Ade

-lla

hindullani

hindullasi

hindullansa / hindullaan

hinduillani

hinduillasi

hinduillansa / hinduillaan

Abl

-lta

hindultani

hindultasi

hindultansa / hindultaan

hinduiltani

hinduiltasi

hinduiltansa / hinduiltaan

Tra

-ksi

hindukseni

hinduksesi

hinduksensa / hindukseen

hinduikseni

hinduiksesi

hinduiksensa / hinduikseen

Ess

-na

hindunani

hindunasi

hindunansa / hindunaan

hinduinani

hinduinasi

hinduinansa / hinduinaan

Abe

-tta

hinduttani

hinduttasi

hinduttansa / hinduttaan

hinduittani

hinduittasi

hinduittansa / hinduittaan

Com

-ne

-

-

-

hinduineni

hinduinesi

hinduinensa / hinduineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hindumme

hindumme

hindunne

hindunne

hindunsa

hindunsa

Par

-ta

hinduamme

hindujamme

hinduanne

hindujanne

hinduansa / hinduaan

hindujansa / hindujaan

Gen

-n

hindumme

hindujemme

hindunne

hindujenne

hindunsa

hindujensa

Ill

mihin

hinduumme

hinduihimme

hinduunne

hinduihinne

hinduunsa

hinduihinsa

Ine

-ssa

hindussamme

hinduissamme

hindussanne

hinduissanne

hindussansa / hindussaan

hinduissansa / hinduissaan

Ela

-sta

hindustamme

hinduistamme

hindustanne

hinduistanne

hindustansa / hindustaan

hinduistansa / hinduistaan

All

-lle

hindullemme

hinduillemme

hindullenne

hinduillenne

hindullensa / hindulleen

hinduillensa / hinduillean

Ade

-lla

hindullamme

hinduillamme

hindullanne

hinduillanne

hindullansa / hindullaan

hinduillansa / hinduillaan

Abl

-lta

hindultamme

hinduiltamme

hindultanne

hinduiltanne

hindultansa / hindultaan

hinduiltansa / hinduiltaan

Tra

-ksi

hinduksemme

hinduiksemme

hinduksenne

hinduiksenne

hinduksensa / hindukseen

hinduiksensa / hinduikseen

Ess

-na

hindunamme

hinduinamme

hindunanne

hinduinanne

hindunansa / hindunaan

hinduinansa / hinduinaan

Abe

-tta

hinduttamme

hinduittamme

hinduttanne

hinduittanne

hinduttansa / hinduttaan

hinduittansa / hinduittaan

Com

-ne

-

hinduinemme

-

hinduinenne

-

hinduinensa / hinduineen

Singular

Plural

Nom

-

hindumme

hindunne

hindunsa

hindumme

hindunne

hindunsa

Par

-ta

hinduamme

hinduanne

hinduansa / hinduaan

hindujamme

hindujanne

hindujansa / hindujaan

Gen

-n

hindumme

hindunne

hindunsa

hindujemme

hindujenne

hindujensa

Ill

mihin

hinduumme

hinduunne

hinduunsa

hinduihimme

hinduihinne

hinduihinsa

Ine

-ssa

hindussamme

hindussanne

hindussansa / hindussaan

hinduissamme

hinduissanne

hinduissansa / hinduissaan

Ela

-sta

hindustamme

hindustanne

hindustansa / hindustaan

hinduistamme

hinduistanne

hinduistansa / hinduistaan

All

-lle

hindullemme

hindullenne

hindullensa / hindulleen

hinduillemme

hinduillenne

hinduillensa / hinduillean

Ade

-lla

hindullamme

hindullanne

hindullansa / hindullaan

hinduillamme

hinduillanne

hinduillansa / hinduillaan

Abl

-lta

hindultamme

hindultanne

hindultansa / hindultaan

hinduiltamme

hinduiltanne

hinduiltansa / hinduiltaan

Tra

-ksi

hinduksemme

hinduksenne

hinduksensa / hindukseen

hinduiksemme

hinduiksenne

hinduiksensa / hinduikseen

Ess

-na

hindunamme

hindunanne

hindunansa / hindunaan

hinduinamme

hinduinanne

hinduinansa / hinduinaan

Abe

-tta

hinduttamme

hinduttanne

hinduttansa / hinduttaan

hinduittamme

hinduittanne

hinduittansa / hinduittaan

Com

-ne

-

-

-

hinduinemme

hinduinenne

hinduinensa / hinduineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

lakia / lakea

lakeja / lakia

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakiin / lakeen

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

laeissa / la’eissa / laissa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

lailta / laelta / la’ilta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

laeiksi / la’eiksi / laiksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

lakia / lakea

lakeja / lakia

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakiin / lakeen

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

laeissa / la’eissa / laissa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

lailta / laelta / la’ilta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

laeiksi / la’eiksi / laiksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

law laki, oikeus, oikeustiede, oikeudenkäyttö, poliisi, tiukka järjestyksenpito
act laki, teko, säädös, toimenpide, päätös, asiakirja
code koodi, suuntanumero, säännöt, laki, koodijärjestelmä, maannumero
justice oikeus, oikeudenmukaisuus, laki, kohtuus, tuomari, oikeutus
principle periaate, toimintaperiaate, laki
top huippu, yläosa, toppi, kansi, yläpää, laki
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 4638995; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 3983563; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 886698; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 2762861; Europarl; ** Tatoeba Parallel Corpus, sentence 8386518. Se on laki. That's the law. Minä tunnen laistanne. I know your law. Etsin tietoa laistanne. I am looking for information on your law. Laki on lahjottu. The law's been bought. Minä noudatan laistanne. I follow your law. Te ette välitä laistanne. You don't care about your law. Laki määrää vähimmäissuoritustason. The law stipulates the minimum performance level. Puhutko laitta? Do you speak the law? Hienoja laineitapa. No, this is nice waves. Koodeksi on aina laki. Aye, the Code be the law as always. Show more arrow right

Wiktionary

A summit, topmost point of eg. a hill or trajectory. A ceiling. Show more arrow right lakipiste suulaki Show more arrow right From Proto-Finnic laki. Borrowed from Old Swedish lagh (compare Swedish lag), from Old Norse lǫg. Show more arrow right

Wikipedia

Law Law is a system of rules created and enforced through social or governmental institutions to regulate behavior, with its precise definition a matter of longstanding debate. It has been variously described as a science and the art of justice. State-enforced laws can be made by a group legislature or by a single legislator, resulting in statutes; by the executive through decrees and regulations; or established by judges through precedent, usually in common law jurisdictions. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakini / lakeni

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiani / lakeani

lakejani / lakiani

lakiasi / lakeasi

lakejasi / lakiasi

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakini / lakeni

lakieni

lakisi / lakesi

lakiesi

lakinsa / lakensa

lakiensa

Ill

mihin

lakiini / lakeeni

lakeihini / lakiini

lakiisi / lakeesi

lakeihisi / lakiisi

lakiinsa / lakeensa

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissani / laessani / la’issani

laeissani / la’eissani / laissani

laissasi / laessasi / la’issasi

laeissasi / la’eissasi / laissasi

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistani / laestani / la’istani

laeistani / la’eistani / laistani

laistasi / laestasi / la’istasi

laeistasi / la’eistasi / laistasi

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

lailleni / laelleni / la’illeni

laeilleni / la’eilleni / lailleni

laillesi / laellesi / la’illesi

laeillesi / la’eillesi / laillesi

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillani / laellani / la’illani

laeillani / la’eillani / laillani

laillasi / laellasi / la’illasi

laeillasi / la’eillasi / laillasi

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtani / laeltani / la’iltani

laeiltani / la’eiltani / lailtani

lailtasi / laeltasi / la’iltasi

laeiltasi / la’eiltasi / lailtasi

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laikseni / laekseni / la’ikseni

laeikseni / la’eikseni / laikseni

laiksesi / laeksesi / la’iksesi

laeiksesi / la’eiksesi / laiksesi

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinani / lakenani

lakeinani / lakinani

lakinasi / lakenasi

lakeinasi / lakinasi

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittani / laettani / la’ittani

laeittani / la’eittani / laittani

laittasi / laettasi / la’ittasi

laeittasi / la’eittasi / laittasi

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

lakeineni / lakineni

-

lakeinesi / lakinesi

-

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Singular

Plural

Nom

-

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiani / lakeani

lakiasi / lakeasi

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejani / lakiani

lakejasi / lakiasi

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakieni

lakiesi

lakiensa

Ill

mihin

lakiini / lakeeni

lakiisi / lakeesi

lakiinsa / lakeensa

lakeihini / lakiini

lakeihisi / lakiisi

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissani / laessani / la’issani

laissasi / laessasi / la’issasi

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissani / la’eissani / laissani

laeissasi / la’eissasi / laissasi

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistani / laestani / la’istani

laistasi / laestasi / la’istasi

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistani / la’eistani / laistani

laeistasi / la’eistasi / laistasi

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

lailleni / laelleni / la’illeni

laillesi / laellesi / la’illesi

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeilleni / la’eilleni / lailleni

laeillesi / la’eillesi / laillesi

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillani / laellani / la’illani

laillasi / laellasi / la’illasi

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillani / la’eillani / laillani

laeillasi / la’eillasi / laillasi

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtani / laeltani / la’iltani

lailtasi / laeltasi / la’iltasi

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltani / la’eiltani / lailtani

laeiltasi / la’eiltasi / lailtasi

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laikseni / laekseni / la’ikseni

laiksesi / laeksesi / la’iksesi

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseni / la’eikseni / laikseni

laeiksesi / la’eiksesi / laiksesi

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinani / lakenani

lakinasi / lakenasi

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinani / lakinani

lakeinasi / lakinasi

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittani / laettani / la’ittani

laittasi / laettasi / la’ittasi

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittani / la’eittani / laittani

laeittasi / la’eittasi / laittasi

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

-

-

lakeineni / lakineni

lakeinesi / lakinesi

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakimme / lakemme

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiamme / lakeamme

lakejamme / lakiamme

lakianne / lakeanne

lakejanne / lakianne

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakimme / lakemme

lakiemme

lakinne / lakenne

lakienne

lakinsa / lakensa

lakiensa

Ill

mihin

lakiimme / lakeemme

lakeihimme / lakiimme

lakiinne / lakeenne

lakeihinne / lakiinne

lakiinsa / lakeensa

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissamme / laessamme / la’issamme

laeissamme / la’eissamme / laissamme

laissanne / laessanne / la’issanne

laeissanne / la’eissanne / laissanne

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistamme / laestamme / la’istamme

laeistamme / la’eistamme / laistamme

laistanne / laestanne / la’istanne

laeistanne / la’eistanne / laistanne

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

laillemme / laellemme / la’illemme

laeillemme / la’eillemme / laillemme

laillenne / laellenne / la’illenne

laeillenne / la’eillenne / laillenne

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillamme / laellamme / la’illamme

laeillamme / la’eillamme / laillamme

laillanne / laellanne / la’illanne

laeillanne / la’eillanne / laillanne

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtamme / laeltamme / la’iltamme

laeiltamme / la’eiltamme / lailtamme

lailtanne / laeltanne / la’iltanne

laeiltanne / la’eiltanne / lailtanne

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laiksemme / laeksemme / la’iksemme

laeiksemme / la’eiksemme / laiksemme

laiksenne / laeksenne / la’iksenne

laeiksenne / la’eiksenne / laiksenne

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinamme / lakenamme

lakeinamme / lakinamme

lakinanne / lakenanne

lakeinanne / lakinanne

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittamme / laettamme / la’ittamme

laeittamme / la’eittamme / laittamme

laittanne / laettanne / la’ittanne

laeittanne / la’eittanne / laittanne

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

lakeinemme / lakinemme

-

lakeinenne / lakinenne

-

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Singular

Plural

Nom

-

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiamme / lakeamme

lakianne / lakeanne

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejamme / lakiamme

lakejanne / lakianne

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakiemme

lakienne

lakiensa

Ill

mihin

lakiimme / lakeemme

lakiinne / lakeenne

lakiinsa / lakeensa

lakeihimme / lakiimme

lakeihinne / lakiinne

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissamme / laessamme / la’issamme

laissanne / laessanne / la’issanne

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissamme / la’eissamme / laissamme

laeissanne / la’eissanne / laissanne

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistamme / laestamme / la’istamme

laistanne / laestanne / la’istanne

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistamme / la’eistamme / laistamme

laeistanne / la’eistanne / laistanne

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

laillemme / laellemme / la’illemme

laillenne / laellenne / la’illenne

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillemme / la’eillemme / laillemme

laeillenne / la’eillenne / laillenne

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillamme / laellamme / la’illamme

laillanne / laellanne / la’illanne

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillamme / la’eillamme / laillamme

laeillanne / la’eillanne / laillanne

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtamme / laeltamme / la’iltamme

lailtanne / laeltanne / la’iltanne

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltamme / la’eiltamme / lailtamme

laeiltanne / la’eiltanne / lailtanne

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laiksemme / laeksemme / la’iksemme

laiksenne / laeksenne / la’iksenne

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeiksemme / la’eiksemme / laiksemme

laeiksenne / la’eiksenne / laiksenne

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinamme / lakenamme

lakinanne / lakenanne

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinamme / lakinamme

lakeinanne / lakinanne

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittamme / laettamme / la’ittamme

laittanne / laettanne / la’ittanne

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittamme / la’eittamme / laittamme

laeittanne / la’eittanne / laittanne

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

-

-

lakeinemme / lakinemme

lakeinenne / lakinenne

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept