logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hauras, adjective

Word analysis
haurailta

haurailta

hauras

Adjective, Plural Ablative

haura

Noun, Singular Nominative

+ ilta

Noun, Singular Nominative

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

brittle, fragile, frail, friable, crumbly, rickety (breaking easily in smaller parts, easily broken physically; weak, infirm; mentally fragile) Show more arrow right hapero Show more arrow right hauraasti haurastua haurastuttaa hauraus Show more arrow right From Proto-Finnic hapras. Cognate with Estonian habras, Karelian hapras. Show more arrow right
fragile hauras, heikko, helposti särkyvä, hento, särkyvää
brittle hauras, helposti särkyvä, kova, tyly
frail hauras, heiveröinen, heikko
friable hauras, mureneva
apt to break hauras
insubstantial hento, aineeton, hauras
Show more arrow right
OPUS; OpenSubtitles; WikiMatrix; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Haurailta näyttävät nuo lasiset tavarat. Those glass items appear fragile. Vanhukset näyttävät kaikki yhtä haurailta. All elderly people look equally fragile. Kukkakimppu näytti hieman haurailta matkalla kotiin. The bouquet of flowers looked slightly fragile on the way home. Haurailta kuulostavat varoitukset eivät lannista meitä. Warnings that sound fragile do not discourage us. Äidin sormet tuntuivat liian haurailta voittaakseen muodon. Mother's fingers felt too fragile to hold on to shape. Luut ovat hauraita. These bones are quite porous. Näyttävät haurailta näiden valkoisten keramiikkaesineiden reunat. The edges of these white ceramic objects look fragile. Haurasta kuparia, taontalla muotoiltua. Fragile copper, shaped by forging. Näin, kuinka haurasta kaikki on. And I saw... how fragile it all is. Sinun täytyy suojata haurailta tulppans-asemilta peräisin olevat laitteet. You must protect the devices coming from fragile floppy drives. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

hauras

hauraat

Par

-ta

haurasta

hauraita

Gen

-n

hauraan

hauraitten / hauraiden

Ill

mihin

hauraaseen

hauraisiin / hauraihin

Ine

-ssa

hauraassa

hauraissa

Ela

-sta

hauraasta

hauraista

All

-lle

hauraalle

hauraille

Ade

-lla

hauraalla

haurailla

Abl

-lta

hauraalta

haurailta

Tra

-ksi

hauraaksi

hauraiksi

Ess

-na

hauraana

hauraina

Abe

-tta

hauraatta

hauraitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

haurain

Normative

Singular

Plural

Nom

-

hauras

hauraat

Par

-ta

haurasta

hauraita

Gen

-n

hauraan

hauraitten / hauraiden

Ill

mihin

hauraaseen

hauraisiin / hauraihin

Ine

-ssa

hauraassa

hauraissa

Ela

-sta

hauraasta

hauraista

All

-lle

hauraalle

hauraille

Ade

-lla

hauraalla

haurailla

Abl

-lta

hauraalta

haurailta

Tra

-ksi

hauraaksi

hauraiksi

Ess

-na

hauraana

hauraina

Abe

-tta

hauraatta

hauraitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

haurain

Comparative

SingularPlural

Nom

-

hauraampi

hauraammat

Par

-ta

hauraampaa

hauraampia

Gen

-n

hauraamman

hauraampien

Ill

mihin

hauraampiin

hauraampiin

Ine

-ssa

hauraammassa

hauraammissa

Ela

-sta

hauraammasta

hauraammista

All

-lle

hauraammalle

hauraammille

Ade

-lla

hauraammalla

hauraammilla

Abl

-lta

hauraammalta

hauraammilta

Tra

-ksi

hauraammaksi

hauraammiksi

Ess

-na

hauraampana

hauraampina

Abe

-tta

hauraammatta

hauraammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hauraammin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

hauraampi

hauraammat

Par

-ta

hauraampaa

hauraampia

Gen

-n

hauraamman

hauraampien

Ill

mihin

hauraampiin

hauraampiin

Ine

-ssa

hauraammassa

hauraammissa

Ela

-sta

hauraammasta

hauraammista

All

-lle

hauraammalle

hauraammille

Ade

-lla

hauraammalla

hauraammilla

Abl

-lta

hauraammalta

hauraammilta

Tra

-ksi

hauraammaksi

hauraammiksi

Ess

-na

hauraampana

hauraampina

Abe

-tta

hauraammatta

hauraammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hauraammin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

haurain

hauraimmat

Par

-ta

haurainta

hauraimpia

Gen

-n

hauraimman

haurainten / hauraimpien

Ill

mihin

hauraimpaan

hauraimpiin

Ine

-ssa

hauraimmassa

hauraimmissa

Ela

-sta

hauraimmasta

hauraimmista

All

-lle

hauraimmalle

hauraimmille

Ade

-lla

hauraimmalla

hauraimmilla

Abl

-lta

hauraimmalta

hauraimmilta

Tra

-ksi

hauraimmaksi

hauraimmiksi

Ess

-na

hauraimpana

hauraimpina

Abe

-tta

hauraimmatta

hauraimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hauraimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

haurain

hauraimmat

Par

-ta

haurainta

hauraimpia

Gen

-n

hauraimman

haurainten / hauraimpien

Ill

mihin

hauraimpaan

hauraimpiin

Ine

-ssa

hauraimmassa

hauraimmissa

Ela

-sta

hauraimmasta

hauraimmista

All

-lle

hauraimmalle

hauraimmille

Ade

-lla

hauraimmalla

hauraimmilla

Abl

-lta

hauraimmalta

hauraimmilta

Tra

-ksi

hauraimmaksi

hauraimmiksi

Ess

-na

hauraimpana

hauraimpina

Abe

-tta

hauraimmatta

hauraimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

hauraimmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haura

haurat

Par

-ta

hauraa

hauroja

Gen

-n

hauran

haurojen

Ill

mihin

hauraan

hauroihin

Ine

-ssa

haurassa

hauroissa

Ela

-sta

haurasta

hauroista

All

-lle

hauralle

hauroille

Ade

-lla

hauralla

hauroilla

Abl

-lta

hauralta

hauroilta

Tra

-ksi

hauraksi

hauroiksi

Ess

-na

haurana

hauroina

Abe

-tta

hauratta

hauroitta

Com

-ne

-

hauroine

Ins

-in

-

hauroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haura

haurat

Par

-ta

hauraa

hauroja

Gen

-n

hauran

haurojen

Ill

mihin

hauraan

hauroihin

Ine

-ssa

haurassa

hauroissa

Ela

-sta

haurasta

hauroista

All

-lle

hauralle

hauroille

Ade

-lla

hauralla

hauroilla

Abl

-lta

hauralta

hauroilta

Tra

-ksi

hauraksi

hauroiksi

Ess

-na

haurana

hauroina

Abe

-tta

hauratta

hauroitta

Com

-ne

-

hauroine

Ins

-in

-

hauroin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Pondweed Haura
Show more arrow right
OPUS - Finnish-English; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; SETIMES parallel corpus - Finnish-English // www.setimes.com; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English // tatoeba.org; OpenSubtitles2018.v3 Kotini pihalla kasvaa suuri haura. There is a large haura growing in my backyard. Puutarhassa kukkii kauniita haura. Beautiful haura are blooming in the garden. Haura on kaunis kukka kesäpuutarhassa. The haura is a beautiful flower in the summer garden. Haura kuihtuu helposti, jos sitä ei hoideta oikein. The haura withers easily if not taken care of properly. Haura on herkkä kasvi, joka tarvitsee paljon hoitoa. The haura is a delicate plant that requires a lot of care. Hän joi loput haurasta nesteestä. He drank the rest of the fragile liquid. Lisäksi hän korosti sitä, kuinka tärkeää on parantaa maaseudun infrastruktuuria etenkin haura valtateiden kunnon osalta. Furthermore, he emphasized how important it is to improve rural infrastructure, especially concerning the condition of fragile main roads. Kalliot ovat haurasta, se on totta. The rocks are fragile, that is true. Haura tiedonkulku ja lievästä unohduksesta johtuva virhe oli vain yksi mahdollinen selitys lukemattomiin kysymysmerkkeihin. The fragile communication and the error caused by a slight forgetfulness was just one possible explanation for the countless question marks. Näin, kuinka haurasta kaikki on. And I saw... how fragile it all is. Show more arrow right

Wiktionary

pondweed (Zannichellia) Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haurani

haurani

haurasi

haurasi

hauransa

hauransa

Par

-ta

hauraani

haurojani

hauraasi

haurojasi

hauraansa / hauraaan

haurojansa / haurojaan

Gen

-n

haurani

haurojeni

haurasi

haurojesi

hauransa

haurojensa

Ill

mihin

hauraani

hauroihini

hauraasi

hauroihisi

hauraansa

hauroihinsa

Ine

-ssa

haurassani

hauroissani

haurassasi

hauroissasi

haurassansa / haurassaan

hauroissansa / hauroissaan

Ela

-sta

haurastani

hauroistani

haurastasi

hauroistasi

haurastansa / haurastaan

hauroistansa / hauroistaan

All

-lle

hauralleni

hauroilleni

haurallesi

hauroillesi

haurallensa / hauralleen

hauroillensa / hauroillean

Ade

-lla

haurallani

hauroillani

haurallasi

hauroillasi

haurallansa / haurallaan

hauroillansa / hauroillaan

Abl

-lta

hauraltani

hauroiltani

hauraltasi

hauroiltasi

hauraltansa / hauraltaan

hauroiltansa / hauroiltaan

Tra

-ksi

haurakseni

hauroikseni

hauraksesi

hauroiksesi

hauraksensa / haurakseen

hauroiksensa / hauroikseen

Ess

-na

hauranani

hauroinani

hauranasi

hauroinasi

hauranansa / hauranaan

hauroinansa / hauroinaan

Abe

-tta

haurattani

hauroittani

haurattasi

hauroittasi

haurattansa / haurattaan

hauroittansa / hauroittaan

Com

-ne

-

hauroineni

-

hauroinesi

-

hauroinensa / hauroineen

Singular

Plural

Nom

-

haurani

haurasi

hauransa

haurani

haurasi

hauransa

Par

-ta

hauraani

hauraasi

hauraansa / hauraaan

haurojani

haurojasi

haurojansa / haurojaan

Gen

-n

haurani

haurasi

hauransa

haurojeni

haurojesi

haurojensa

Ill

mihin

hauraani

hauraasi

hauraansa

hauroihini

hauroihisi

hauroihinsa

Ine

-ssa

haurassani

haurassasi

haurassansa / haurassaan

hauroissani

hauroissasi

hauroissansa / hauroissaan

Ela

-sta

haurastani

haurastasi

haurastansa / haurastaan

hauroistani

hauroistasi

hauroistansa / hauroistaan

All

-lle

hauralleni

haurallesi

haurallensa / hauralleen

hauroilleni

hauroillesi

hauroillensa / hauroillean

Ade

-lla

haurallani

haurallasi

haurallansa / haurallaan

hauroillani

hauroillasi

hauroillansa / hauroillaan

Abl

-lta

hauraltani

hauraltasi

hauraltansa / hauraltaan

hauroiltani

hauroiltasi

hauroiltansa / hauroiltaan

Tra

-ksi

haurakseni

hauraksesi

hauraksensa / haurakseen

hauroikseni

hauroiksesi

hauroiksensa / hauroikseen

Ess

-na

hauranani

hauranasi

hauranansa / hauranaan

hauroinani

hauroinasi

hauroinansa / hauroinaan

Abe

-tta

haurattani

haurattasi

haurattansa / haurattaan

hauroittani

hauroittasi

hauroittansa / hauroittaan

Com

-ne

-

-

-

hauroineni

hauroinesi

hauroinensa / hauroineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hauramme

hauramme

hauranne

hauranne

hauransa

hauransa

Par

-ta

hauraamme

haurojamme

hauraanne

haurojanne

hauraansa / hauraaan

haurojansa / haurojaan

Gen

-n

hauramme

haurojemme

hauranne

haurojenne

hauransa

haurojensa

Ill

mihin

hauraamme

hauroihimme

hauraanne

hauroihinne

hauraansa

hauroihinsa

Ine

-ssa

haurassamme

hauroissamme

haurassanne

hauroissanne

haurassansa / haurassaan

hauroissansa / hauroissaan

Ela

-sta

haurastamme

hauroistamme

haurastanne

hauroistanne

haurastansa / haurastaan

hauroistansa / hauroistaan

All

-lle

haurallemme

hauroillemme

haurallenne

hauroillenne

haurallensa / hauralleen

hauroillensa / hauroillean

Ade

-lla

haurallamme

hauroillamme

haurallanne

hauroillanne

haurallansa / haurallaan

hauroillansa / hauroillaan

Abl

-lta

hauraltamme

hauroiltamme

hauraltanne

hauroiltanne

hauraltansa / hauraltaan

hauroiltansa / hauroiltaan

Tra

-ksi

hauraksemme

hauroiksemme

hauraksenne

hauroiksenne

hauraksensa / haurakseen

hauroiksensa / hauroikseen

Ess

-na

hauranamme

hauroinamme

haurananne

hauroinanne

hauranansa / hauranaan

hauroinansa / hauroinaan

Abe

-tta

haurattamme

hauroittamme

haurattanne

hauroittanne

haurattansa / haurattaan

hauroittansa / hauroittaan

Com

-ne

-

hauroinemme

-

hauroinenne

-

hauroinensa / hauroineen

Singular

Plural

Nom

-

hauramme

hauranne

hauransa

hauramme

hauranne

hauransa

Par

-ta

hauraamme

hauraanne

hauraansa / hauraaan

haurojamme

haurojanne

haurojansa / haurojaan

Gen

-n

hauramme

hauranne

hauransa

haurojemme

haurojenne

haurojensa

Ill

mihin

hauraamme

hauraanne

hauraansa

hauroihimme

hauroihinne

hauroihinsa

Ine

-ssa

haurassamme

haurassanne

haurassansa / haurassaan

hauroissamme

hauroissanne

hauroissansa / hauroissaan

Ela

-sta

haurastamme

haurastanne

haurastansa / haurastaan

hauroistamme

hauroistanne

hauroistansa / hauroistaan

All

-lle

haurallemme

haurallenne

haurallensa / hauralleen

hauroillemme

hauroillenne

hauroillensa / hauroillean

Ade

-lla

haurallamme

haurallanne

haurallansa / haurallaan

hauroillamme

hauroillanne

hauroillansa / hauroillaan

Abl

-lta

hauraltamme

hauraltanne

hauraltansa / hauraltaan

hauroiltamme

hauroiltanne

hauroiltansa / hauroiltaan

Tra

-ksi

hauraksemme

hauraksenne

hauraksensa / haurakseen

hauroiksemme

hauroiksenne

hauroiksensa / hauroikseen

Ess

-na

hauranamme

haurananne

hauranansa / hauranaan

hauroinamme

hauroinanne

hauroinansa / hauroinaan

Abe

-tta

haurattamme

haurattanne

haurattansa / haurattaan

hauroittamme

hauroittanne

hauroittansa / hauroittaan

Com

-ne

-

-

-

hauroinemme

hauroinenne

hauroinensa / hauroineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilta

illat

Par

-ta

iltaa

iltoja

Gen

-n

illan

iltojen

Ill

mihin

iltaan

iltoihin

Ine

-ssa

illassa

illoissa

Ela

-sta

illasta

illoista

All

-lle

illalle

illoille

Ade

-lla

illalla

illoilla

Abl

-lta

illalta

illoilta

Tra

-ksi

illaksi

illoiksi

Ess

-na

iltana

iltoina

Abe

-tta

illatta

illoitta

Com

-ne

-

iltoine

Ins

-in

-

illoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ilta

illat

Par

-ta

iltaa

iltoja

Gen

-n

illan

iltojen

Ill

mihin

iltaan

iltoihin

Ine

-ssa

illassa

illoissa

Ela

-sta

illasta

illoista

All

-lle

illalle

illoille

Ade

-lla

illalla

illoilla

Abl

-lta

illalta

illoilta

Tra

-ksi

illaksi

illoiksi

Ess

-na

iltana

iltoina

Abe

-tta

illatta

illoitta

Com

-ne

-

iltoine

Ins

-in

-

illoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

evening ilta, ehtoo
night , ilta
even ilta, tasaluku
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Rankka ilta. Rough night. Olipahan ilta? Hell of a night, huh? Kiireinen ilta. Busy night. Hiljainen ilta? Slow night? Ilta oli kaunis ja aurinkoinen. The evening was beautiful and sunny. Ilta on valmisteltu. So, I think I have tonight covered. Ihan tavallinen ilta. Oh, you know, your average evening. Tämä on Turtlen ilta. Tonight's Turtle's night. Tähän menee koko ilta. I'll be on me knees all night getting this off. Minulla oli rankka ilta. I just had a rough night. Show more arrow right

Wiktionary

evening Show more arrow right The concepts ilta (“evening”) and (“night”) are defined slightly differently in Finnish and English. ("night") is generally regarded as the period of day normally devoted for sleeping, i.e. roughly the time between 10/11 p.m. and 6/7 a.m. The time between 5/6 p.m. and 10/11 p.m. is referred to as ilta, but in English it is often called "night" as e.g. in "I have a meeting tonight". Show more arrow right aattoiltaalkuiltaarki-iltaedellisiltaeilisiltaensi-iltagaalailtahuomeniltahuomisiltaillansuuillantorkkuillanviettoillanvirkkuilta-askareilta-ateriailta-aurinkoiltahartausiltahetkiiltahuutoiltahuviiltahämäräiltaistuntoiltajuhlailtajumalanpalvelusiltajunailtakahviiltakausiiltakelloiltakilpailuiltakirkkoiltakouluiltakurssiiltakutsutiltakuusiiltakymmeneniltakävelyiltalaukkuiltalehtiiltalinjailtalomailtalukioiltalypsyiltamessuiltamyöhäiltanuotioiltanäytäntöiltaopetusiltaopiskelijailtaopiskeluiltapalailtapesuiltapimeäiltapuhdeiltapukuiltapuoliiltapäiväiltaravitiltarukousiltaruskoiltasuunnitelmailtataivasiltateeiltatilaisuusiltatoimiiltatoriiltatorkkuiltatyöiltatähtiiltaunineniltauutisetiltavalaistusiltavapaailtavirkkuiltavoimisteluiltavuoroiltayöjouluaattoiltajouluiltajuhannusiltajuhlailtakesäiltakevätiltakokoiltakoti-iltalauantai-iltalauluiltalausuntailtaloppuiltamyöhäisiltapuheiltapyhäiltaravintolailtasaunailtasunnuntai-iltasuvi-iltatalvi-iltateemailtavanhempainiltavapaailta Show more arrow right From Proto-Finnic ilta. Show more arrow right

Wikipedia

Evening Evening is the period of a day from the end of the afternoon to the beginning of night. The exact times when evening begins and ends depend on location, time of year, and culture, but it is generally regarded as beginning when the Sun is low in the sky and lasting until the end of twilight. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

iltani

iltani

iltasi

iltasi

iltansa

iltansa

Par

-ta

iltaani

iltojani

iltaasi

iltojasi

iltaansa

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltani

iltojeni

iltasi

iltojesi

iltansa

iltojensa

Ill

mihin

iltaani

iltoihini

iltaasi

iltoihisi

iltaansa

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassani

illoissani

illassasi

illoissasi

illassansa / illassaan

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastani

illoistani

illastasi

illoistasi

illastansa / illastaan

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illalleni

illoilleni

illallesi

illoillesi

illallensa / illalleen

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallani

illoillani

illallasi

illoillasi

illallansa / illallaan

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltani

illoiltani

illaltasi

illoiltasi

illaltansa / illaltaan

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illakseni

illoikseni

illaksesi

illoiksesi

illaksensa / illakseen

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanani

iltoinani

iltanasi

iltoinasi

iltanansa / iltanaan

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattani

illoittani

illattasi

illoittasi

illattansa / illattaan

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

iltoineni

-

iltoinesi

-

iltoinensa / iltoineen

Singular

Plural

Nom

-

iltani

iltasi

iltansa

iltani

iltasi

iltansa

Par

-ta

iltaani

iltaasi

iltaansa

iltojani

iltojasi

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltani

iltasi

iltansa

iltojeni

iltojesi

iltojensa

Ill

mihin

iltaani

iltaasi

iltaansa

iltoihini

iltoihisi

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassani

illassasi

illassansa / illassaan

illoissani

illoissasi

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastani

illastasi

illastansa / illastaan

illoistani

illoistasi

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illalleni

illallesi

illallensa / illalleen

illoilleni

illoillesi

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallani

illallasi

illallansa / illallaan

illoillani

illoillasi

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltani

illaltasi

illaltansa / illaltaan

illoiltani

illoiltasi

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illakseni

illaksesi

illaksensa / illakseen

illoikseni

illoiksesi

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanani

iltanasi

iltanansa / iltanaan

iltoinani

iltoinasi

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattani

illattasi

illattansa / illattaan

illoittani

illoittasi

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

-

-

iltoineni

iltoinesi

iltoinensa / iltoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

iltamme

iltamme

iltanne

iltanne

iltansa

iltansa

Par

-ta

iltaamme

iltojamme

iltaanne

iltojanne

iltaansa

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltamme

iltojemme

iltanne

iltojenne

iltansa

iltojensa

Ill

mihin

iltaamme

iltoihimme

iltaanne

iltoihinne

iltaansa

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassamme

illoissamme

illassanne

illoissanne

illassansa / illassaan

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastamme

illoistamme

illastanne

illoistanne

illastansa / illastaan

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illallemme

illoillemme

illallenne

illoillenne

illallensa / illalleen

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallamme

illoillamme

illallanne

illoillanne

illallansa / illallaan

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltamme

illoiltamme

illaltanne

illoiltanne

illaltansa / illaltaan

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illaksemme

illoiksemme

illaksenne

illoiksenne

illaksensa / illakseen

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanamme

iltoinamme

iltananne

iltoinanne

iltanansa / iltanaan

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattamme

illoittamme

illattanne

illoittanne

illattansa / illattaan

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

iltoinemme

-

iltoinenne

-

iltoinensa / iltoineen

Singular

Plural

Nom

-

iltamme

iltanne

iltansa

iltamme

iltanne

iltansa

Par

-ta

iltaamme

iltaanne

iltaansa

iltojamme

iltojanne

iltojansa / iltojaan

Gen

-n

iltamme

iltanne

iltansa

iltojemme

iltojenne

iltojensa

Ill

mihin

iltaamme

iltaanne

iltaansa

iltoihimme

iltoihinne

iltoihinsa

Ine

-ssa

illassamme

illassanne

illassansa / illassaan

illoissamme

illoissanne

illoissansa / illoissaan

Ela

-sta

illastamme

illastanne

illastansa / illastaan

illoistamme

illoistanne

illoistansa / illoistaan

All

-lle

illallemme

illallenne

illallensa / illalleen

illoillemme

illoillenne

illoillensa / illoillean

Ade

-lla

illallamme

illallanne

illallansa / illallaan

illoillamme

illoillanne

illoillansa / illoillaan

Abl

-lta

illaltamme

illaltanne

illaltansa / illaltaan

illoiltamme

illoiltanne

illoiltansa / illoiltaan

Tra

-ksi

illaksemme

illaksenne

illaksensa / illakseen

illoiksemme

illoiksenne

illoiksensa / illoikseen

Ess

-na

iltanamme

iltananne

iltanansa / iltanaan

iltoinamme

iltoinanne

iltoinansa / iltoinaan

Abe

-tta

illattamme

illattanne

illattansa / illattaan

illoittamme

illoittanne

illoittansa / illoittaan

Com

-ne

-

-

-

iltoinemme

iltoinenne

iltoinensa / iltoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept