logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hana, noun

Word analysis
hanatila

hanatila

hana

Noun, Singular Nominative

+ tila

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hana

hanat

Par

-ta

hanaa

hanoja

Gen

-n

hanan

hanojen

Ill

mihin

hanaan

hanoihin

Ine

-ssa

hanassa

hanoissa

Ela

-sta

hanasta

hanoista

All

-lle

hanalle

hanoille

Ade

-lla

hanalla

hanoilla

Abl

-lta

hanalta

hanoilta

Tra

-ksi

hanaksi

hanoiksi

Ess

-na

hanana

hanoina

Abe

-tta

hanatta

hanoitta

Com

-ne

-

hanoine

Ins

-in

-

hanoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hana

hanat

Par

-ta

hanaa

hanoja

Gen

-n

hanan

hanojen

Ill

mihin

hanaan

hanoihin

Ine

-ssa

hanassa

hanoissa

Ela

-sta

hanasta

hanoista

All

-lle

hanalle

hanoille

Ade

-lla

hanalla

hanoilla

Abl

-lta

hanalta

hanoilta

Tra

-ksi

hanaksi

hanoiksi

Ess

-na

hanana

hanoina

Abe

-tta

hanatta

hanoitta

Com

-ne

-

hanoine

Ins

-in

-

hanoin

faucet hana, vesihana
tap hana, napautus, salakuuntelulaite, kopautus, merkkisoitto, hanikka
cock kukko, hana, kalu, koiras, kaveri, mies
stopcock sulkuhana, hana
spigot tappi, hana
hammer vasara, iskuri, moukari, hana
turncock sulkuhana, hana
Show more arrow right
OPUS; Europarl; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus, Sentence ID: 1000-1051; JRC-Acquis Multilingual Parallel Corpus, Sentence ID: 6000-6051; OpenSubtitles2018.v3; WikiMatrix; tmClass Hana vuotaa. The faucet is leaking. Hana on rikki. The faucet is broken. Anna minun korjata hana. Let me fix the tap. Hana vuoti ja vesivahinko oli valmis. Faucet leaked and a water damage was imminent. Hana oli jumissa eikä suostunut aukeamaan. The faucet was stuck and wouldn't open. Tämä hana on se mitä syömme. Here's our tap for what we eat. Suljin hanan tiukemmin. I tightened the valve. Hanaa sitten, isi. Try to make it fast, Daddy. Ota hanasta vettä juomaksi. Get some water to drink from the tap. Venttiilit ja hanat. Valves and taps. Show more arrow right

Wiktionary

faucet, tap (device to dispense liquid) kraana, raana, sekoitin hammer (of a gun) - Show more arrow right hanajuomahanaoluthanapakkaushanavesikaasuhanakylmävesihanaoluthanasekoitushanaöljyhana Show more arrow right < German Hahn (“tap, faucet”) Show more arrow right

Wikipedia

Tap (valve) A tap (also spigot or faucet: see usage variations) is a valve controlling the release of a liquid or gas. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hanani

hanani

hanasi

hanasi

hanansa

hanansa

Par

-ta

hanaani

hanojani

hanaasi

hanojasi

hanaansa / hanaaan

hanojansa / hanojaan

Gen

-n

hanani

hanojeni

hanasi

hanojesi

hanansa

hanojensa

Ill

mihin

hanaani

hanoihini

hanaasi

hanoihisi

hanaansa

hanoihinsa

Ine

-ssa

hanassani

hanoissani

hanassasi

hanoissasi

hanassansa / hanassaan

hanoissansa / hanoissaan

Ela

-sta

hanastani

hanoistani

hanastasi

hanoistasi

hanastansa / hanastaan

hanoistansa / hanoistaan

All

-lle

hanalleni

hanoilleni

hanallesi

hanoillesi

hanallensa / hanalleen

hanoillensa / hanoillean

Ade

-lla

hanallani

hanoillani

hanallasi

hanoillasi

hanallansa / hanallaan

hanoillansa / hanoillaan

Abl

-lta

hanaltani

hanoiltani

hanaltasi

hanoiltasi

hanaltansa / hanaltaan

hanoiltansa / hanoiltaan

Tra

-ksi

hanakseni

hanoikseni

hanaksesi

hanoiksesi

hanaksensa / hanakseen

hanoiksensa / hanoikseen

Ess

-na

hananani

hanoinani

hananasi

hanoinasi

hananansa / hananaan

hanoinansa / hanoinaan

Abe

-tta

hanattani

hanoittani

hanattasi

hanoittasi

hanattansa / hanattaan

hanoittansa / hanoittaan

Com

-ne

-

hanoineni

-

hanoinesi

-

hanoinensa / hanoineen

Singular

Plural

Nom

-

hanani

hanasi

hanansa

hanani

hanasi

hanansa

Par

-ta

hanaani

hanaasi

hanaansa / hanaaan

hanojani

hanojasi

hanojansa / hanojaan

Gen

-n

hanani

hanasi

hanansa

hanojeni

hanojesi

hanojensa

Ill

mihin

hanaani

hanaasi

hanaansa

hanoihini

hanoihisi

hanoihinsa

Ine

-ssa

hanassani

hanassasi

hanassansa / hanassaan

hanoissani

hanoissasi

hanoissansa / hanoissaan

Ela

-sta

hanastani

hanastasi

hanastansa / hanastaan

hanoistani

hanoistasi

hanoistansa / hanoistaan

All

-lle

hanalleni

hanallesi

hanallensa / hanalleen

hanoilleni

hanoillesi

hanoillensa / hanoillean

Ade

-lla

hanallani

hanallasi

hanallansa / hanallaan

hanoillani

hanoillasi

hanoillansa / hanoillaan

Abl

-lta

hanaltani

hanaltasi

hanaltansa / hanaltaan

hanoiltani

hanoiltasi

hanoiltansa / hanoiltaan

Tra

-ksi

hanakseni

hanaksesi

hanaksensa / hanakseen

hanoikseni

hanoiksesi

hanoiksensa / hanoikseen

Ess

-na

hananani

hananasi

hananansa / hananaan

hanoinani

hanoinasi

hanoinansa / hanoinaan

Abe

-tta

hanattani

hanattasi

hanattansa / hanattaan

hanoittani

hanoittasi

hanoittansa / hanoittaan

Com

-ne

-

-

-

hanoineni

hanoinesi

hanoinensa / hanoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hanamme

hanamme

hananne

hananne

hanansa

hanansa

Par

-ta

hanaamme

hanojamme

hanaanne

hanojanne

hanaansa / hanaaan

hanojansa / hanojaan

Gen

-n

hanamme

hanojemme

hananne

hanojenne

hanansa

hanojensa

Ill

mihin

hanaamme

hanoihimme

hanaanne

hanoihinne

hanaansa

hanoihinsa

Ine

-ssa

hanassamme

hanoissamme

hanassanne

hanoissanne

hanassansa / hanassaan

hanoissansa / hanoissaan

Ela

-sta

hanastamme

hanoistamme

hanastanne

hanoistanne

hanastansa / hanastaan

hanoistansa / hanoistaan

All

-lle

hanallemme

hanoillemme

hanallenne

hanoillenne

hanallensa / hanalleen

hanoillensa / hanoillean

Ade

-lla

hanallamme

hanoillamme

hanallanne

hanoillanne

hanallansa / hanallaan

hanoillansa / hanoillaan

Abl

-lta

hanaltamme

hanoiltamme

hanaltanne

hanoiltanne

hanaltansa / hanaltaan

hanoiltansa / hanoiltaan

Tra

-ksi

hanaksemme

hanoiksemme

hanaksenne

hanoiksenne

hanaksensa / hanakseen

hanoiksensa / hanoikseen

Ess

-na

hananamme

hanoinamme

hanananne

hanoinanne

hananansa / hananaan

hanoinansa / hanoinaan

Abe

-tta

hanattamme

hanoittamme

hanattanne

hanoittanne

hanattansa / hanattaan

hanoittansa / hanoittaan

Com

-ne

-

hanoinemme

-

hanoinenne

-

hanoinensa / hanoineen

Singular

Plural

Nom

-

hanamme

hananne

hanansa

hanamme

hananne

hanansa

Par

-ta

hanaamme

hanaanne

hanaansa / hanaaan

hanojamme

hanojanne

hanojansa / hanojaan

Gen

-n

hanamme

hananne

hanansa

hanojemme

hanojenne

hanojensa

Ill

mihin

hanaamme

hanaanne

hanaansa

hanoihimme

hanoihinne

hanoihinsa

Ine

-ssa

hanassamme

hanassanne

hanassansa / hanassaan

hanoissamme

hanoissanne

hanoissansa / hanoissaan

Ela

-sta

hanastamme

hanastanne

hanastansa / hanastaan

hanoistamme

hanoistanne

hanoistansa / hanoistaan

All

-lle

hanallemme

hanallenne

hanallensa / hanalleen

hanoillemme

hanoillenne

hanoillensa / hanoillean

Ade

-lla

hanallamme

hanallanne

hanallansa / hanallaan

hanoillamme

hanoillanne

hanoillansa / hanoillaan

Abl

-lta

hanaltamme

hanaltanne

hanaltansa / hanaltaan

hanoiltamme

hanoiltanne

hanoiltansa / hanoiltaan

Tra

-ksi

hanaksemme

hanaksenne

hanaksensa / hanakseen

hanoiksemme

hanoiksenne

hanoiksensa / hanoikseen

Ess

-na

hananamme

hanananne

hananansa / hananaan

hanoinamme

hanoinanne

hanoinansa / hanoinaan

Abe

-tta

hanattamme

hanattanne

hanattansa / hanattaan

hanoittamme

hanoittanne

hanoittansa / hanoittaan

Com

-ne

-

-

-

hanoinemme

hanoinenne

hanoinensa / hanoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tila

tilat

Par

-ta

tilaa

tiloja

Gen

-n

tilan

tilojen

Ill

mihin

tilaan

tiloihin

Ine

-ssa

tilassa

tiloissa

Ela

-sta

tilasta

tiloista

All

-lle

tilalle

tiloille

Ade

-lla

tilalla

tiloilla

Abl

-lta

tilalta

tiloilta

Tra

-ksi

tilaksi

tiloiksi

Ess

-na

tilana

tiloina

Abe

-tta

tilatta

tiloitta

Com

-ne

-

tiloine

Ins

-in

-

tiloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tila

tilat

Par

-ta

tilaa

tiloja

Gen

-n

tilan

tilojen

Ill

mihin

tilaan

tiloihin

Ine

-ssa

tilassa

tiloissa

Ela

-sta

tilasta

tiloista

All

-lle

tilalle

tiloille

Ade

-lla

tilalla

tiloilla

Abl

-lta

tilalta

tiloilta

Tra

-ksi

tilaksi

tiloiksi

Ess

-na

tilana

tiloina

Abe

-tta

tilatta

tiloitta

Com

-ne

-

tiloine

Ins

-in

-

tiloin

status status, tila, asema, tilanne
mode tila, moodi, toimintatila, tapa, muoti, tyyli
space tila, avaruus, välilyönti, väli, paikka, tyhjä tila
state osavaltio, valtio, tila, olomuoto, kunto, aste
room huone, tila, kamari, asunto, mahdollisuus, sija
condition kunto, ehto, tila, asema, sääty
accommodation majoitus, asunto, majoitusmahdollisuudet, tilat, mukauttaminen, tila
domain ala, piiri, suurtila, isäntä, tila, maa-alue
plight ahdinko, tila
stead sija, tila
spread leviäminen, ero, levite, aukeama, erotus, tila
rating luokitus, teho, luokka, luottokelpoisuus, normitus, tila
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl v8; Europarl Parallel Corpus; OPUS; Tatoeba; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence 39275; OpenSubtitles Mikä tilanne? What's the situation? Mikä tilanne on? What's the score? Tila on suuri ja valoisa. The space is large and bright. Tila on avara ja valoisa. The space is spacious and bright. Tila on varattu huomiseen asti. The room is reserved until tomorrow. Tila on jaettu kahteen eri osaan. The space is divided into two separate sections. Tilaa ei ole tuhlattu. No wasted space. Kaipaan vanhaa tilaani. I miss my old space. Meillä on tilanne täällä. We' ve got a situation here. Tilassasi on paljon tilaa liikkua. There is plenty of space to move around in your space. Show more arrow right

Wiktionary

state (condition or situation) condition (state of an object, especially health status) Short for maatila (“farm”). space (volume) space (area or volume occupied by or intended for a person or thing) room (space) stead (place or room which another person had, has, or might have) Fin:Työskentelen hänen tilallaan tänään.Eng:I will work in her stead/her place today (I will take her spot). mode, state Show more arrow right From Proto-Finnic tila (compare Ludian ťila, Veps tila, dialectal Estonian tila), borrowed from Proto-Germanic tilą (compare Old English til and German Ziel). Show more arrow right

Wikipedia

fysikaalinen avaruus
eli tila, johon aine on fyysisesti levittäytynyt, ja kappaleilla ja tapahtumilla on suhteellinen paikka toisiinsa nähden maatila
yhden tai useamman tilan eli kiinteistön tai tilanosan muodostama maatilataloudellinen kokonaisuus, joka kuuluu samalle omistajalle tai yhteisesti samoille omistajille T i l a
sisustusohjelma MTV3 -kanavalla Tila
suomalainen sukunimi tila
(aiemmin myös maarekisteritila), kiinteistörekisteriin merkitty kiinteistö
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tilani

tilani

tilasi

tilasi

tilansa

tilansa

Par

-ta

tilaani

tilojani

tilaasi

tilojasi

tilaansa / tilaaan

tilojansa / tilojaan

Gen

-n

tilani

tilojeni

tilasi

tilojesi

tilansa

tilojensa

Ill

mihin

tilaani

tiloihini

tilaasi

tiloihisi

tilaansa

tiloihinsa

Ine

-ssa

tilassani

tiloissani

tilassasi

tiloissasi

tilassansa / tilassaan

tiloissansa / tiloissaan

Ela

-sta

tilastani

tiloistani

tilastasi

tiloistasi

tilastansa / tilastaan

tiloistansa / tiloistaan

All

-lle

tilalleni

tiloilleni

tilallesi

tiloillesi

tilallensa / tilalleen

tiloillensa / tiloillean

Ade

-lla

tilallani

tiloillani

tilallasi

tiloillasi

tilallansa / tilallaan

tiloillansa / tiloillaan

Abl

-lta

tilaltani

tiloiltani

tilaltasi

tiloiltasi

tilaltansa / tilaltaan

tiloiltansa / tiloiltaan

Tra

-ksi

tilakseni

tiloikseni

tilaksesi

tiloiksesi

tilaksensa / tilakseen

tiloiksensa / tiloikseen

Ess

-na

tilanani

tiloinani

tilanasi

tiloinasi

tilanansa / tilanaan

tiloinansa / tiloinaan

Abe

-tta

tilattani

tiloittani

tilattasi

tiloittasi

tilattansa / tilattaan

tiloittansa / tiloittaan

Com

-ne

-

tiloineni

-

tiloinesi

-

tiloinensa / tiloineen

Singular

Plural

Nom

-

tilani

tilasi

tilansa

tilani

tilasi

tilansa

Par

-ta

tilaani

tilaasi

tilaansa / tilaaan

tilojani

tilojasi

tilojansa / tilojaan

Gen

-n

tilani

tilasi

tilansa

tilojeni

tilojesi

tilojensa

Ill

mihin

tilaani

tilaasi

tilaansa

tiloihini

tiloihisi

tiloihinsa

Ine

-ssa

tilassani

tilassasi

tilassansa / tilassaan

tiloissani

tiloissasi

tiloissansa / tiloissaan

Ela

-sta

tilastani

tilastasi

tilastansa / tilastaan

tiloistani

tiloistasi

tiloistansa / tiloistaan

All

-lle

tilalleni

tilallesi

tilallensa / tilalleen

tiloilleni

tiloillesi

tiloillensa / tiloillean

Ade

-lla

tilallani

tilallasi

tilallansa / tilallaan

tiloillani

tiloillasi

tiloillansa / tiloillaan

Abl

-lta

tilaltani

tilaltasi

tilaltansa / tilaltaan

tiloiltani

tiloiltasi

tiloiltansa / tiloiltaan

Tra

-ksi

tilakseni

tilaksesi

tilaksensa / tilakseen

tiloikseni

tiloiksesi

tiloiksensa / tiloikseen

Ess

-na

tilanani

tilanasi

tilanansa / tilanaan

tiloinani

tiloinasi

tiloinansa / tiloinaan

Abe

-tta

tilattani

tilattasi

tilattansa / tilattaan

tiloittani

tiloittasi

tiloittansa / tiloittaan

Com

-ne

-

-

-

tiloineni

tiloinesi

tiloinensa / tiloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tilamme

tilamme

tilanne

tilanne

tilansa

tilansa

Par

-ta

tilaamme

tilojamme

tilaanne

tilojanne

tilaansa / tilaaan

tilojansa / tilojaan

Gen

-n

tilamme

tilojemme

tilanne

tilojenne

tilansa

tilojensa

Ill

mihin

tilaamme

tiloihimme

tilaanne

tiloihinne

tilaansa

tiloihinsa

Ine

-ssa

tilassamme

tiloissamme

tilassanne

tiloissanne

tilassansa / tilassaan

tiloissansa / tiloissaan

Ela

-sta

tilastamme

tiloistamme

tilastanne

tiloistanne

tilastansa / tilastaan

tiloistansa / tiloistaan

All

-lle

tilallemme

tiloillemme

tilallenne

tiloillenne

tilallensa / tilalleen

tiloillensa / tiloillean

Ade

-lla

tilallamme

tiloillamme

tilallanne

tiloillanne

tilallansa / tilallaan

tiloillansa / tiloillaan

Abl

-lta

tilaltamme

tiloiltamme

tilaltanne

tiloiltanne

tilaltansa / tilaltaan

tiloiltansa / tiloiltaan

Tra

-ksi

tilaksemme

tiloiksemme

tilaksenne

tiloiksenne

tilaksensa / tilakseen

tiloiksensa / tiloikseen

Ess

-na

tilanamme

tiloinamme

tilananne

tiloinanne

tilanansa / tilanaan

tiloinansa / tiloinaan

Abe

-tta

tilattamme

tiloittamme

tilattanne

tiloittanne

tilattansa / tilattaan

tiloittansa / tiloittaan

Com

-ne

-

tiloinemme

-

tiloinenne

-

tiloinensa / tiloineen

Singular

Plural

Nom

-

tilamme

tilanne

tilansa

tilamme

tilanne

tilansa

Par

-ta

tilaamme

tilaanne

tilaansa / tilaaan

tilojamme

tilojanne

tilojansa / tilojaan

Gen

-n

tilamme

tilanne

tilansa

tilojemme

tilojenne

tilojensa

Ill

mihin

tilaamme

tilaanne

tilaansa

tiloihimme

tiloihinne

tiloihinsa

Ine

-ssa

tilassamme

tilassanne

tilassansa / tilassaan

tiloissamme

tiloissanne

tiloissansa / tiloissaan

Ela

-sta

tilastamme

tilastanne

tilastansa / tilastaan

tiloistamme

tiloistanne

tiloistansa / tiloistaan

All

-lle

tilallemme

tilallenne

tilallensa / tilalleen

tiloillemme

tiloillenne

tiloillensa / tiloillean

Ade

-lla

tilallamme

tilallanne

tilallansa / tilallaan

tiloillamme

tiloillanne

tiloillansa / tiloillaan

Abl

-lta

tilaltamme

tilaltanne

tilaltansa / tilaltaan

tiloiltamme

tiloiltanne

tiloiltansa / tiloiltaan

Tra

-ksi

tilaksemme

tilaksenne

tilaksensa / tilakseen

tiloiksemme

tiloiksenne

tiloiksensa / tiloikseen

Ess

-na

tilanamme

tilananne

tilanansa / tilanaan

tiloinamme

tiloinanne

tiloinansa / tiloinaan

Abe

-tta

tilattamme

tilattanne

tilattansa / tilattaan

tiloittamme

tiloittanne

tiloittansa / tiloittaan

Com

-ne

-

-

-

tiloinemme

tiloinenne

tiloinensa / tiloineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept