logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

haluttaa, verb

Word analysis
haluttaisi

haluttaisi

haluttaa

Verb, Active voice Conditional 3rd singular

haluttaa

Verb, Active voice Conditional Con negative form of verb

haluta

Verb, Passive Conditional Pe4 Con negative form of verb

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Wiktionary

to be in the mood for/to, to have an urge, to want Fin:Minua haluttaa tanssia.Eng:I am in the mood for dancing. Show more arrow right hotsittaahuvittaa Show more arrow right haluta (“to want (to)”) +‎ -ttaa Show more arrow right

Translations

to please miellyttää, haluta, olla jklle mieliksi, tehdä mieli, nähdä hyväksi, haluttaa
wants
list
Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

halutan

en haluta

ii

halutat

et haluta

iii

haluttaa

ei haluta

Plural

Positive

Negative

i

halutamme / halutetaan

emme haluta / ei haluteta

ii

halutatte

ette haluta

iii

haluttavat

eivät haluta

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

halutin

en haluttanut

ii

halutit

et haluttanut

iii

halutti

ei haluttanut

Plural

Positive

Negative

i

halutimme / halutettiin

emme haluttaneet / ei halutettu

ii

halutitte

ette haluttaneet

iii

haluttivat

eivät haluttaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen haluttanut

en ole haluttanut

ii

olet haluttanut

et ole haluttanut

iii

on haluttanut

ei ole haluttanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme haluttaneet

emme ole haluttaneet

ii

olette haluttaneet

ette ole haluttaneet

iii

ovat haluttaneet

eivät ole haluttaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin haluttanut

en ollut haluttanut

ii

olit haluttanut

et ollut haluttanut

iii

oli haluttanut

ei ollut haluttanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme haluttaneet

emme olleet haluttaneet

ii

olitte haluttaneet

ette olleet haluttaneet

iii

olivat haluttaneet

eivät olleet haluttaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

haluttaisin

en haluttaisi

ii

haluttaisit

et haluttaisi

iii

haluttaisi

ei haluttaisi

Plural

Positive

Negative

i

haluttaisimme

emme haluttaisi

ii

haluttaisitte

ette haluttaisi

iii

haluttaisivat

eivät haluttaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin haluttanut

en olisi haluttanut

ii

olisit haluttanut

et olisi haluttanut

iii

olisi haluttanut

ei olisi haluttanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme haluttaneet

emme olisi haluttaneet

ii

olisitte haluttaneet

ette olisi haluttaneet

iii

olisivat haluttaneet

eivät olisi haluttaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

haluttanen

en haluttane

ii

haluttanet

et haluttane

iii

haluttanee

ei haluttane

Plural

Positive

Negative

i

haluttanemme

emme haluttane

ii

haluttanette

ette haluttane

iii

haluttanevat

eivät haluttane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen haluttanut

en liene haluttanut

ii

lienet haluttanut

et liene haluttanut

iii

lienee haluttanut

ei liene haluttanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme haluttaneet

emme liene haluttaneet

ii

lienette haluttaneet

ette liene haluttaneet

iii

lienevät haluttaneet

eivät liene haluttaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

haluta

iii

haluttakoon

Plural

i

haluttakaamme

ii

haluttakaa

iii

haluttakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

haluttaa

Tra

-ksi

haluttaaksensa / haluttaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

haluttaessa

Ins

-in

haluttaen

Ine

-ssa

halutettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

haluttamaan

Ine

-ssa

haluttamassa

Ela

-sta

haluttamasta

Ade

-lla

haluttamalla

Abe

-tta

haluttamatta

Ins

-in

haluttaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

haluttaminen

Par

-ta

haluttamista

Infinitive V

haluttamaisillaan / haluttamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

halutetaan

ei haluteta

Imperfect

halutettiin

ei halutettu

Potential

halutettaneen

ei halutettane

Conditional

halutettaisiin

ei halutettaisi

Imperative Present

halutettakoon

älköön halutettako

Imperative Perfect

olkoon halutettu

älköön halutettu

Positive

Negative

Present

halutetaan

ei haluteta

Imperfect

halutettiin

ei halutettu

Potential

halutettaneen

ei halutettane

Conditional

halutettaisiin

ei halutettaisi

Imperative Present

halutettakoon

älköön halutettako

Imperative Perfect

olkoon halutettu

älköön halutettu

Participle

Active

Passive

1st

haluttava

halutettava

2nd

haluttanut

halutettu

3rd

haluttama

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Wiktionary

(transitive) to want; to desire, to crave (transitive + first infinitive) to want (to do something) Show more arrow right (to want; to desire): tahtoa(aux.: to want): tahtoa Show more arrow right The verb haluta is quite synonymous with tahtoa, although tahtoa has a nuance of stronger will and/or determination. Show more arrow right Verbs factitive haluttaa Show more arrow right halu +‎ -ta. Show more arrow right

Translations

to want haluta, tahtoa, tarvita, kaivata, pitäisi, kysyä
to wish toivottaa, haluta, toivoa, mieliä
to please miellyttää, haluta, olla jklle mieliksi, tehdä mieli, nähdä hyväksi, haluttaa
to desire haluta, toivoa, himoita jkta, pyytää
to care välittää, haluta, pitää huolta, piitata, tahtoa
to like pitää, tykätä, haluta, huvittaa, pitää jstk, tehdä mielellään jtk
to choose valita, päättää, valikoida, haluta, tahtoa, pitää parempana
to will tahtoa, saattaa, luultavasti, varmaan, varmaankin, haluta, testamentata
to covet himoita, haluta
to fancy kuvitella, tykätä, uskoa, ajatella, luulla, haluta
Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

haluan

en halua

ii

haluat

et halua

iii

haluaa

ei halua

Plural

Positive

Negative

i

haluamme / halutaan

emme halua / ei haluta

ii

haluatte

ette halua

iii

haluavat

eivät halua

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

halusin

en halunnut

ii

halusit

et halunnut

iii

halusi

ei halunnut

Plural

Positive

Negative

i

halusimme / haluttiin

emme halunneet / ei haluttu

ii

halusitte

ette halunneet

iii

halusivat

eivät halunneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen halunnut

en ole halunnut

ii

olet halunnut

et ole halunnut

iii

on halunnut

ei ole halunnut

Plural

Positive

Negative

i

olemme halunneet

emme ole halunneet

ii

olette halunneet

ette ole halunneet

iii

ovat halunneet

eivät ole halunneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin halunnut

en ollut halunnut

ii

olit halunnut

et ollut halunnut

iii

oli halunnut

ei ollut halunnut

Plural

Positive

Negative

i

olimme halunneet

emme olleet halunneet

ii

olitte halunneet

ette olleet halunneet

iii

olivat halunneet

eivät olleet halunneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

haluaisin

en haluaisi

ii

haluaisit

et haluaisi

iii

haluaisi

ei haluaisi

Plural

Positive

Negative

i

haluaisimme

emme haluaisi

ii

haluaisitte

ette haluaisi

iii

haluaisivat

eivät haluaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin halunnut

en olisi halunnut

ii

olisit halunnut

et olisi halunnut

iii

olisi halunnut

ei olisi halunnut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme halunneet

emme olisi halunneet

ii

olisitte halunneet

ette olisi halunneet

iii

olisivat halunneet

eivät olisi halunneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

halunnen

en halunne

ii

halunnet

et halunne

iii

halunnee

ei halunne

Plural

Positive

Negative

i

halunnemme

emme halunne

ii

halunnette

ette halunne

iii

halunnevat

eivät halunne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen halunnut

en liene halunnut

ii

lienet halunnut

et liene halunnut

iii

lienee halunnut

ei liene halunnut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme halunneet

emme liene halunneet

ii

lienette halunneet

ette liene halunneet

iii

lienevät halunneet

eivät liene halunneet

Imperative

Singular

i

-

ii

halua

iii

halutkoon

Plural

i

halutkaamme

ii

halutkaa

iii

halutkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

haluta

Tra

-ksi

halutaksensa / halutakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

halutessa

Ins

-in

haluten

Ine

-ssa

haluttaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

haluamaan

Ine

-ssa

haluamassa

Ela

-sta

haluamasta

Ade

-lla

haluamalla

Abe

-tta

haluamatta

Ins

-in

haluaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

haluaminen

Par

-ta

haluamista

Infinitive V

haluamaisillaan / haluamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

halutaan

ei haluta

Imperfect

haluttiin

ei haluttu

Potential

haluttaneen

ei haluttane

Conditional

haluttaisiin

ei haluttaisi

Imperative Present

haluttakoon

älköön haluttako

Imperative Perfect

olkoon haluttu

älköön haluttu

Positive

Negative

Present

halutaan

ei haluta

Imperfect

haluttiin

ei haluttu

Potential

haluttaneen

ei haluttane

Conditional

haluttaisiin

ei haluttaisi

Imperative Present

haluttakoon

älköön haluttako

Imperative Perfect

olkoon haluttu

älköön haluttu

Participle

Active

Passive

1st

haluava

haluttava

2nd

halunnut

haluttu

3rd

haluama

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept