logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

haluta + kin, verb

Word analysis
halutaankin

halutaankin

haluta

Verb, Passive Indicative Present Pe4, Focus clitic with suffix kin

halu

Noun, Singular Nominative

+ taka

Noun, Singular Genitive, Focus clitic with suffix kin

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive) to want; to desire, to crave (transitive + first infinitive) to want (to do something) Show more arrow right (to want; to desire): tahtoa(aux.: to want): tahtoa Show more arrow right The verb haluta is quite synonymous with tahtoa, although tahtoa has a nuance of stronger will and/or determination. Show more arrow right Verbs factitive haluttaa Show more arrow right halu +‎ -ta. Show more arrow right
to want haluta, tahtoa, tarvita, kaivata, pitäisi, kysyä
to wish toivottaa, haluta, toivoa, mieliä
to please miellyttää, haluta, olla jklle mieliksi, tehdä mieli, nähdä hyväksi, haluttaa
to desire haluta, toivoa, himoita jkta, pyytää
to care välittää, haluta, pitää huolta, piitata, tahtoa
to like pitää, tykätä, haluta, huvittaa, pitää jstk, tehdä mielellään jtk
to choose valita, päättää, valikoida, haluta, tahtoa, pitää parempana
to will tahtoa, saattaa, luultavasti, varmaan, varmaankin, haluta, testamentata
to covet himoita, haluta
to fancy kuvitella, tykätä, uskoa, ajatella, luulla, haluta
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1000; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID: 4000; Finnish-English Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID: 2000 Haluttako uida? Do you want to swim? Sait haluamasi. You got what you wanted. Valitse haluamasi väri. Choose the color you want. Haluttako ostaa tätä? Do you want to buy this? En halua sitä. don't want it. Löydän haluamani. I'll find what I want. En halua syödä sieniä. I don't want to eat mushrooms. En haluaisi. I would not. Haluttako juoda kahvia? Would you like some coffee? En halua lähteä. No, don' t want to go. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

haluankin

en haluakin

ii

haluatkin

et haluakin

iii

haluaakin

ei haluakin

Plural

Positive

Negative

i

haluammekin / halutaankin

emme haluakin / ei halutakin

ii

haluattekin

ette haluakin

iii

haluavatkin

eivät haluakin

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

halusinkin

en halunnutkin

ii

halusitkin

et halunnutkin

iii

halusikin

ei halunnutkin

Plural

Positive

Negative

i

halusimmekin / haluttiinkin

emme halunneetkin / ei haluttukin

ii

halusittekin

ette halunneetkin

iii

halusivatkin

eivät halunneetkin

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen halunnutkin

en ole halunnutkin

ii

olet halunnutkin

et ole halunnutkin

iii

on halunnutkin

ei ole halunnutkin

Plural

Positive

Negative

i

olemme halunneetkin

emme ole halunneetkin

ii

olette halunneetkin

ette ole halunneetkin

iii

ovat halunneetkin

eivät ole halunneetkin

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin halunnutkin

en ollut halunnutkin

ii

olit halunnutkin

et ollut halunnutkin

iii

oli halunnutkin

ei ollut halunnutkin

Plural

Positive

Negative

i

olimme halunneetkin

emme olleet halunneetkin

ii

olitte halunneetkin

ette olleet halunneetkin

iii

olivat halunneetkin

eivät olleet halunneetkin

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

haluaisinkin

en haluaisikin

ii

haluaisitkin

et haluaisikin

iii

haluaisikin

ei haluaisikin

Plural

Positive

Negative

i

haluaisimmekin

emme haluaisikin

ii

haluaisittekin

ette haluaisikin

iii

haluaisivatkin

eivät haluaisikin

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin halunnutkin

en olisi halunnutkin

ii

olisit halunnutkin

et olisi halunnutkin

iii

olisi halunnutkin

ei olisi halunnutkin

Plural

Positive

Negative

i

olisimme halunneetkin

emme olisi halunneetkin

ii

olisitte halunneetkin

ette olisi halunneetkin

iii

olisivat halunneetkin

eivät olisi halunneetkin

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

halunnenkin

en halunnekin

ii

halunnetkin

et halunnekin

iii

halunneekin

ei halunnekin

Plural

Positive

Negative

i

halunnemmekin

emme halunnekin

ii

halunnettekin

ette halunnekin

iii

halunnevatkin

eivät halunnekin

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen halunnutkin

en liene halunnutkin

ii

lienet halunnutkin

et liene halunnutkin

iii

lienee halunnutkin

ei liene halunnutkin

Plural

Positive

Negative

i

lienemme halunneetkin

emme liene halunneetkin

ii

lienette halunneetkin

ette liene halunneetkin

iii

lienevät halunneetkin

eivät liene halunneetkin

Imperative

Singular

i

-

ii

halua

iii

halutkoon

Plural

i

halutkaamme

ii

halutkaa

iii

halutkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

halutakin

Tra

-ksi

halutaksensakin / halutakseenkin

Infinitive II

Ine

-ssa

halutessakin

Ins

-in

halutenkin

Ine

-ssa

haluttaessakin (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

haluamaankin

Ine

-ssa

haluamassakin

Ela

-sta

haluamastakin

Ade

-lla

haluamallakin

Abe

-tta

haluamattakin

Ins

-in

haluamankin

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

haluaminenkin

Par

-ta

haluamistakin

Infinitive V

haluamaisillaankin / haluamaisillansakin

Passive

Positive

Negative

Present

halutaankin

ei halutakin

Imperfect

haluttiinkin

ei haluttukin

Potential

haluttaneenkin

ei haluttanekin

Conditional

haluttaisiinkin

ei haluttaisikin

Imperative Present

haluttakoonkin

älköön haluttakokin

Imperative Perfect

olkoon haluttukin

älköön haluttukin

Positive

Negative

Present

halutaankin

ei halutakin

Imperfect

haluttiinkin

ei haluttukin

Potential

haluttaneenkin

ei haluttanekin

Conditional

haluttaisiinkin

ei haluttaisikin

Imperative Present

haluttakoonkin

älköön haluttakokin

Imperative Perfect

olkoon haluttukin

älköön haluttukin

Participle

Active

Passive

1st

haluavakin

haluttavakin

2nd

halunnutkin

haluttukin

3rd

haluamakin

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

halu

halut

Par

-ta

halua

haluja

Gen

-n

halun

halujen

Ill

mihin

haluun

haluihin

Ine

-ssa

halussa

haluissa

Ela

-sta

halusta

haluista

All

-lle

halulle

haluille

Ade

-lla

halulla

haluilla

Abl

-lta

halulta

haluilta

Tra

-ksi

haluksi

haluiksi

Ess

-na

haluna

haluina

Abe

-tta

halutta

haluitta

Com

-ne

-

haluine

Ins

-in

-

haluin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

halu

halut

Par

-ta

halua

haluja

Gen

-n

halun

halujen

Ill

mihin

haluun

haluihin

Ine

-ssa

halussa

haluissa

Ela

-sta

halusta

haluista

All

-lle

halulle

haluille

Ade

-lla

halulla

haluilla

Abl

-lta

halulta

haluilta

Tra

-ksi

haluksi

haluiksi

Ess

-na

haluna

haluina

Abe

-tta

halutta

haluitta

Com

-ne

-

haluine

Ins

-in

-

haluin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

desire halu, toive, toivomus, himo, kaipaus, halut
urge halu, tarve, viehtymys, voimakas halu
wish toive, halu, toivomus
craving himo, halu
lust himo, halu, hekuma
hunger nälkä, halu
yearning kaipuu, ikävä, kaipaus, halu
inclination kaltevuus, taipumus, kallistuma, inklinaatio, halu, luontumus
zest kuori, into, halu, jännitys, piristys, maku
mind mieli, ajatukset, sielu, järki, ymmärrys, halu
notion käsite, ajatus, käsitys, idea, mielikuva, halu
Show more arrow right
OPUS; OpenSubtitles; Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl; SETIMES2 en-fi; Common Crawl; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles parallel corpus Kuuntelen aina halunne. I always listen to your desires. Halu uudistua. Desire to renew. Halunne on minulle käsky. Your desire is my command. Halunne on meille tärkeä. Your desire is important to us. En tietää halua. ( sing ) I wouldn't want to know ( sing ). Mitä haluasi on? What is your desire? Halu olla tasapainoinen. Desire to be balanced. Toivon, että halunne täyttyvät. I hope that your wishes come true. Halunne on meille käsky. Your desire is our command. Halunne on ymmärrettävä. Your desire must be understood. Show more arrow right

Wiktionary

desire urge, itch Show more arrow right Probably from halata, halajaa, derived with +‎ -u. Show more arrow right

Wikipedia

Desire Desire is the emotion of longing or hoping for a person, object, or outcome. The same sense is expressed by words such as "craving". When a person desires something or someone, their sense of longing is excited by the enjoyment or the thought of the item or person, and they want to take actions to obtain their goal. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haluni

haluni

halusi

halusi

halunsa

halunsa

Par

-ta

haluani

halujani

haluasi

halujasi

haluansa / haluaan

halujansa / halujaan

Gen

-n

haluni

halujeni

halusi

halujesi

halunsa

halujensa

Ill

mihin

haluuni

haluihini

haluusi

haluihisi

haluunsa

haluihinsa

Ine

-ssa

halussani

haluissani

halussasi

haluissasi

halussansa / halussaan

haluissansa / haluissaan

Ela

-sta

halustani

haluistani

halustasi

haluistasi

halustansa / halustaan

haluistansa / haluistaan

All

-lle

halulleni

haluilleni

halullesi

haluillesi

halullensa / halulleen

haluillensa / haluillean

Ade

-lla

halullani

haluillani

halullasi

haluillasi

halullansa / halullaan

haluillansa / haluillaan

Abl

-lta

halultani

haluiltani

halultasi

haluiltasi

halultansa / halultaan

haluiltansa / haluiltaan

Tra

-ksi

halukseni

haluikseni

haluksesi

haluiksesi

haluksensa / halukseen

haluiksensa / haluikseen

Ess

-na

halunani

haluinani

halunasi

haluinasi

halunansa / halunaan

haluinansa / haluinaan

Abe

-tta

haluttani

haluittani

haluttasi

haluittasi

haluttansa / haluttaan

haluittansa / haluittaan

Com

-ne

-

haluineni

-

haluinesi

-

haluinensa / haluineen

Singular

Plural

Nom

-

haluni

halusi

halunsa

haluni

halusi

halunsa

Par

-ta

haluani

haluasi

haluansa / haluaan

halujani

halujasi

halujansa / halujaan

Gen

-n

haluni

halusi

halunsa

halujeni

halujesi

halujensa

Ill

mihin

haluuni

haluusi

haluunsa

haluihini

haluihisi

haluihinsa

Ine

-ssa

halussani

halussasi

halussansa / halussaan

haluissani

haluissasi

haluissansa / haluissaan

Ela

-sta

halustani

halustasi

halustansa / halustaan

haluistani

haluistasi

haluistansa / haluistaan

All

-lle

halulleni

halullesi

halullensa / halulleen

haluilleni

haluillesi

haluillensa / haluillean

Ade

-lla

halullani

halullasi

halullansa / halullaan

haluillani

haluillasi

haluillansa / haluillaan

Abl

-lta

halultani

halultasi

halultansa / halultaan

haluiltani

haluiltasi

haluiltansa / haluiltaan

Tra

-ksi

halukseni

haluksesi

haluksensa / halukseen

haluikseni

haluiksesi

haluiksensa / haluikseen

Ess

-na

halunani

halunasi

halunansa / halunaan

haluinani

haluinasi

haluinansa / haluinaan

Abe

-tta

haluttani

haluttasi

haluttansa / haluttaan

haluittani

haluittasi

haluittansa / haluittaan

Com

-ne

-

-

-

haluineni

haluinesi

haluinensa / haluineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

halumme

halumme

halunne

halunne

halunsa

halunsa

Par

-ta

haluamme

halujamme

haluanne

halujanne

haluansa / haluaan

halujansa / halujaan

Gen

-n

halumme

halujemme

halunne

halujenne

halunsa

halujensa

Ill

mihin

haluumme

haluihimme

haluunne

haluihinne

haluunsa

haluihinsa

Ine

-ssa

halussamme

haluissamme

halussanne

haluissanne

halussansa / halussaan

haluissansa / haluissaan

Ela

-sta

halustamme

haluistamme

halustanne

haluistanne

halustansa / halustaan

haluistansa / haluistaan

All

-lle

halullemme

haluillemme

halullenne

haluillenne

halullensa / halulleen

haluillensa / haluillean

Ade

-lla

halullamme

haluillamme

halullanne

haluillanne

halullansa / halullaan

haluillansa / haluillaan

Abl

-lta

halultamme

haluiltamme

halultanne

haluiltanne

halultansa / halultaan

haluiltansa / haluiltaan

Tra

-ksi

haluksemme

haluiksemme

haluksenne

haluiksenne

haluksensa / halukseen

haluiksensa / haluikseen

Ess

-na

halunamme

haluinamme

halunanne

haluinanne

halunansa / halunaan

haluinansa / haluinaan

Abe

-tta

haluttamme

haluittamme

haluttanne

haluittanne

haluttansa / haluttaan

haluittansa / haluittaan

Com

-ne

-

haluinemme

-

haluinenne

-

haluinensa / haluineen

Singular

Plural

Nom

-

halumme

halunne

halunsa

halumme

halunne

halunsa

Par

-ta

haluamme

haluanne

haluansa / haluaan

halujamme

halujanne

halujansa / halujaan

Gen

-n

halumme

halunne

halunsa

halujemme

halujenne

halujensa

Ill

mihin

haluumme

haluunne

haluunsa

haluihimme

haluihinne

haluihinsa

Ine

-ssa

halussamme

halussanne

halussansa / halussaan

haluissamme

haluissanne

haluissansa / haluissaan

Ela

-sta

halustamme

halustanne

halustansa / halustaan

haluistamme

haluistanne

haluistansa / haluistaan

All

-lle

halullemme

halullenne

halullensa / halulleen

haluillemme

haluillenne

haluillensa / haluillean

Ade

-lla

halullamme

halullanne

halullansa / halullaan

haluillamme

haluillanne

haluillansa / haluillaan

Abl

-lta

halultamme

halultanne

halultansa / halultaan

haluiltamme

haluiltanne

haluiltansa / haluiltaan

Tra

-ksi

haluksemme

haluksenne

haluksensa / halukseen

haluiksemme

haluiksenne

haluiksensa / haluikseen

Ess

-na

halunamme

halunanne

halunansa / halunaan

haluinamme

haluinanne

haluinansa / haluinaan

Abe

-tta

haluttamme

haluttanne

haluttansa / haluttaan

haluittamme

haluittanne

haluittansa / haluittaan

Com

-ne

-

-

-

haluinemme

haluinenne

haluinensa / haluineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

takakin

takatkin / taatkin / ta’atkin

Par

-ta

takaakin

takojakin

Gen

-n

taankin / ta’ankin

takojenkin

Ill

mihin

takaankin

takoihinkin

Ine

-ssa

taassakin / ta’assakin

taoissakin / ta’oissakin

Ela

-sta

taastakin / ta’astakin

taoistakin / ta’oistakin

All

-lle

taallekin / ta’allekin

taoillekin / ta’oillekin

Ade

-lla

taallakin / ta’allakin

taoillakin / ta’oillakin

Abl

-lta

taaltakin / ta’altakin

taoiltakin / ta’oiltakin

Tra

-ksi

taaksikin / ta’aksikin

taoiksikin / ta’oiksikin

Ess

-na

takanakin

takoinakin

Abe

-tta

taattakin / ta’attakin

taoittakin / ta’oittakin

Com

-ne

-

takoinekin

Ins

-in

-

taoinkin / ta’oinkin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

takakin

takatkin / taatkin / ta’atkin

Par

-ta

takaakin

takojakin

Gen

-n

taankin / ta’ankin

takojenkin

Ill

mihin

takaankin

takoihinkin

Ine

-ssa

taassakin / ta’assakin

taoissakin / ta’oissakin

Ela

-sta

taastakin / ta’astakin

taoistakin / ta’oistakin

All

-lle

taallekin / ta’allekin

taoillekin / ta’oillekin

Ade

-lla

taallakin / ta’allakin

taoillakin / ta’oillakin

Abl

-lta

taaltakin / ta’altakin

taoiltakin / ta’oiltakin

Tra

-ksi

taaksikin / ta’aksikin

taoiksikin / ta’oiksikin

Ess

-na

takanakin

takoinakin

Abe

-tta

taattakin / ta’attakin

taoittakin / ta’oittakin

Com

-ne

-

takoinekin

Ins

-in

-

taoinkin / ta’oinkin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

rear taka-
back selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka-
backward takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka-
posterior taka-, taempi
tail perä-, taka-
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; ParaCrawl Parallel Corpus, sentence 7890.; Tampere University of Technology Parallel Corpus; Europarl, sentence 45682.; OPUS 100 parallel corpus Taka oli täysin likainen. The back was completely dirty. Hänen nimensä on Taka. Her name is Taka.. Onko joku taassa? Is anyone here? Taalla sataa usein. It often rains here. Siirrä auto taassa. Move the car at the back. Onko kukaan taassa? Is anyone back here? Taalla olen. am here. Sama taalla. Same here. Takasi on paljon tilaa leikkiä. There is a lot of space to play at the back. Laita tavarat taassa. Put the things at the back. Show more arrow right

Wiktionary

(rare, poetic) the backside. In the expression omasta takaa the word refers to self-support. Fin:Meillä on lakanat omasta takaa.Eng:We have our own bedsheets.Fin:Hyvä, että meillä on juomavettä omasta takaa!Eng:Good that we have our own supply of drinking water! Show more arrow right Adjectives taempitakainentakimmainen Adverbs see the inflection table. Nouns taustausta Prefixes taka- Verbs taannehtiataantuataatataetataittaataittua Show more arrow right From Proto-Finnic taka, from Proto-Uralic taka. Show more arrow right

Wikipedia

Taka
myös Toke, atolli Marshallinsaarilla Bangladeshin taka
Bangladeshin rahayksikkö Jussi Taka
(s. 1993), suomalainen lumilautailija Maija Taka (1912–1984), suomalainen lääkäri, tietokirjailija, pakinoitsija ja terveyskasvattaja Suzuka Taka (s. 1996), japanilainen jääkiekkoilija.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takanikin

takanikin

takasikin

takasikin

takansakin

takansakin

Par

-ta

takaanikin

takojanikin

takaasikin

takojasikin

takaansakin

takojansakin / takojaankin

Gen

-n

takanikin

takojenikin

takasikin

takojesikin

takansakin

takojensakin

Ill

mihin

takaanikin

takoihinikin

takaasikin

takoihisikin

takaansakin

takoihinsakin

Ine

-ssa

taassanikin / ta’assanikin

taoissanikin / ta’oissanikin

taassasikin / ta’assasikin

taoissasikin / ta’oissasikin

taassansakin / taassaankin / ta’assansakin / ta’assaankin

taoissansakin / taoissaankin / ta’oissansakin / ta’oissaankin

Ela

-sta

taastanikin / ta’astanikin

taoistanikin / ta’oistanikin

taastasikin / ta’astasikin

taoistasikin / ta’oistasikin

taastansakin / taastaankin / ta’astansakin / ta’astaankin

taoistansakin / taoistaankin / ta’oistansakin / ta’oistaankin

All

-lle

taallenikin / ta’allenikin

taoillenikin / ta’oillenikin

taallesikin / ta’allesikin

taoillesikin / ta’oillesikin

taalleenkin / taallensakin / ta’alleenkin / ta’allensakin

taoillensakin / taoilleankin / ta’oillensakin / ta’oilleankin

Ade

-lla

taallanikin / ta’allanikin

taoillanikin / ta’oillanikin

taallasikin / ta’allasikin

taoillasikin / ta’oillasikin

taallansakin / taallaankin / ta’allansakin / ta’allaankin

taoillansakin / taoillaankin / ta’oillansakin / ta’oillaankin

Abl

-lta

taaltanikin / ta’altanikin

taoiltanikin / ta’oiltanikin

taaltasikin / ta’altasikin

taoiltasikin / ta’oiltasikin

taaltansakin / taaltaankin / ta’altansakin / ta’altaankin

taoiltansakin / taoiltaankin / ta’oiltansakin / ta’oiltaankin

Tra

-ksi

taaksenikin / ta’aksenikin

taoiksenikin / ta’oiksenikin

taaksesikin / ta’aksesikin

taoiksesikin / ta’oiksesikin

taakseenkin / taaksensakin / ta’akseenkin / ta’aksensakin

taoikseenkin / taoiksensakin / ta’oikseenkin / ta’oiksensakin

Ess

-na

takananikin

takoinanikin

takanasikin

takoinasikin

takanansakin / takanaankin

takoinansakin / takoinaankin

Abe

-tta

taattanikin / ta’attanikin

taoittanikin / ta’oittanikin

taattasikin / ta’attasikin

taoittasikin / ta’oittasikin

taattansakin / taattaankin / ta’attansakin / ta’attaankin

taoittansakin / taoittaankin / ta’oittansakin / ta’oittaankin

Com

-ne

-

takoinenikin

-

takoinesikin

-

takoinensakin / takoineenkin

Singular

Plural

Nom

-

takanikin

takasikin

takansakin

takanikin

takasikin

takansakin

Par

-ta

takaanikin

takaasikin

takaansakin

takojanikin

takojasikin

takojansakin / takojaankin

Gen

-n

takanikin

takasikin

takansakin

takojenikin

takojesikin

takojensakin

Ill

mihin

takaanikin

takaasikin

takaansakin

takoihinikin

takoihisikin

takoihinsakin

Ine

-ssa

taassanikin / ta’assanikin

taassasikin / ta’assasikin

taassansakin / taassaankin / ta’assansakin / ta’assaankin

taoissanikin / ta’oissanikin

taoissasikin / ta’oissasikin

taoissansakin / taoissaankin / ta’oissansakin / ta’oissaankin

Ela

-sta

taastanikin / ta’astanikin

taastasikin / ta’astasikin

taastansakin / taastaankin / ta’astansakin / ta’astaankin

taoistanikin / ta’oistanikin

taoistasikin / ta’oistasikin

taoistansakin / taoistaankin / ta’oistansakin / ta’oistaankin

All

-lle

taallenikin / ta’allenikin

taallesikin / ta’allesikin

taalleenkin / taallensakin / ta’alleenkin / ta’allensakin

taoillenikin / ta’oillenikin

taoillesikin / ta’oillesikin

taoillensakin / taoilleankin / ta’oillensakin / ta’oilleankin

Ade

-lla

taallanikin / ta’allanikin

taallasikin / ta’allasikin

taallansakin / taallaankin / ta’allansakin / ta’allaankin

taoillanikin / ta’oillanikin

taoillasikin / ta’oillasikin

taoillansakin / taoillaankin / ta’oillansakin / ta’oillaankin

Abl

-lta

taaltanikin / ta’altanikin

taaltasikin / ta’altasikin

taaltansakin / taaltaankin / ta’altansakin / ta’altaankin

taoiltanikin / ta’oiltanikin

taoiltasikin / ta’oiltasikin

taoiltansakin / taoiltaankin / ta’oiltansakin / ta’oiltaankin

Tra

-ksi

taaksenikin / ta’aksenikin

taaksesikin / ta’aksesikin

taakseenkin / taaksensakin / ta’akseenkin / ta’aksensakin

taoiksenikin / ta’oiksenikin

taoiksesikin / ta’oiksesikin

taoikseenkin / taoiksensakin / ta’oikseenkin / ta’oiksensakin

Ess

-na

takananikin

takanasikin

takanansakin / takanaankin

takoinanikin

takoinasikin

takoinansakin / takoinaankin

Abe

-tta

taattanikin / ta’attanikin

taattasikin / ta’attasikin

taattansakin / taattaankin / ta’attansakin / ta’attaankin

taoittanikin / ta’oittanikin

taoittasikin / ta’oittasikin

taoittansakin / taoittaankin / ta’oittansakin / ta’oittaankin

Com

-ne

-

-

-

takoinenikin

takoinesikin

takoinensakin / takoineenkin

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takammekin

takammekin

takannekin

takannekin

takansakin

takansakin

Par

-ta

takaammekin

takojammekin

takaannekin

takojannekin

takaansakin

takojansakin / takojaankin

Gen

-n

takammekin

takojemmekin

takannekin

takojennekin

takansakin

takojensakin

Ill

mihin

takaammekin

takoihimmekin

takaannekin

takoihinnekin

takaansakin

takoihinsakin

Ine

-ssa

taassammekin / ta’assammekin

taoissammekin / ta’oissammekin

taassannekin / ta’assannekin

taoissannekin / ta’oissannekin

taassansakin / taassaankin / ta’assansakin / ta’assaankin

taoissansakin / taoissaankin / ta’oissansakin / ta’oissaankin

Ela

-sta

taastammekin / ta’astammekin

taoistammekin / ta’oistammekin

taastannekin / ta’astannekin

taoistannekin / ta’oistannekin

taastansakin / taastaankin / ta’astansakin / ta’astaankin

taoistansakin / taoistaankin / ta’oistansakin / ta’oistaankin

All

-lle

taallemmekin / ta’allemmekin

taoillemmekin / ta’oillemmekin

taallennekin / ta’allennekin

taoillennekin / ta’oillennekin

taalleenkin / taallensakin / ta’alleenkin / ta’allensakin

taoillensakin / taoilleankin / ta’oillensakin / ta’oilleankin

Ade

-lla

taallammekin / ta’allammekin

taoillammekin / ta’oillammekin

taallannekin / ta’allannekin

taoillannekin / ta’oillannekin

taallansakin / taallaankin / ta’allansakin / ta’allaankin

taoillansakin / taoillaankin / ta’oillansakin / ta’oillaankin

Abl

-lta

taaltammekin / ta’altammekin

taoiltammekin / ta’oiltammekin

taaltannekin / ta’altannekin

taoiltannekin / ta’oiltannekin

taaltansakin / taaltaankin / ta’altansakin / ta’altaankin

taoiltansakin / taoiltaankin / ta’oiltansakin / ta’oiltaankin

Tra

-ksi

taaksemmekin / ta’aksemmekin

taoiksemmekin / ta’oiksemmekin

taaksennekin / ta’aksennekin

taoiksennekin / ta’oiksennekin

taakseenkin / taaksensakin / ta’akseenkin / ta’aksensakin

taoikseenkin / taoiksensakin / ta’oikseenkin / ta’oiksensakin

Ess

-na

takanammekin

takoinammekin

takanannekin

takoinannekin

takanansakin / takanaankin

takoinansakin / takoinaankin

Abe

-tta

taattammekin / ta’attammekin

taoittammekin / ta’oittammekin

taattannekin / ta’attannekin

taoittannekin / ta’oittannekin

taattansakin / taattaankin / ta’attansakin / ta’attaankin

taoittansakin / taoittaankin / ta’oittansakin / ta’oittaankin

Com

-ne

-

takoinemmekin

-

takoinennekin

-

takoinensakin / takoineenkin

Singular

Plural

Nom

-

takammekin

takannekin

takansakin

takammekin

takannekin

takansakin

Par

-ta

takaammekin

takaannekin

takaansakin

takojammekin

takojannekin

takojansakin / takojaankin

Gen

-n

takammekin

takannekin

takansakin

takojemmekin

takojennekin

takojensakin

Ill

mihin

takaammekin

takaannekin

takaansakin

takoihimmekin

takoihinnekin

takoihinsakin

Ine

-ssa

taassammekin / ta’assammekin

taassannekin / ta’assannekin

taassansakin / taassaankin / ta’assansakin / ta’assaankin

taoissammekin / ta’oissammekin

taoissannekin / ta’oissannekin

taoissansakin / taoissaankin / ta’oissansakin / ta’oissaankin

Ela

-sta

taastammekin / ta’astammekin

taastannekin / ta’astannekin

taastansakin / taastaankin / ta’astansakin / ta’astaankin

taoistammekin / ta’oistammekin

taoistannekin / ta’oistannekin

taoistansakin / taoistaankin / ta’oistansakin / ta’oistaankin

All

-lle

taallemmekin / ta’allemmekin

taallennekin / ta’allennekin

taalleenkin / taallensakin / ta’alleenkin / ta’allensakin

taoillemmekin / ta’oillemmekin

taoillennekin / ta’oillennekin

taoillensakin / taoilleankin / ta’oillensakin / ta’oilleankin

Ade

-lla

taallammekin / ta’allammekin

taallannekin / ta’allannekin

taallansakin / taallaankin / ta’allansakin / ta’allaankin

taoillammekin / ta’oillammekin

taoillannekin / ta’oillannekin

taoillansakin / taoillaankin / ta’oillansakin / ta’oillaankin

Abl

-lta

taaltammekin / ta’altammekin

taaltannekin / ta’altannekin

taaltansakin / taaltaankin / ta’altansakin / ta’altaankin

taoiltammekin / ta’oiltammekin

taoiltannekin / ta’oiltannekin

taoiltansakin / taoiltaankin / ta’oiltansakin / ta’oiltaankin

Tra

-ksi

taaksemmekin / ta’aksemmekin

taaksennekin / ta’aksennekin

taakseenkin / taaksensakin / ta’akseenkin / ta’aksensakin

taoiksemmekin / ta’oiksemmekin

taoiksennekin / ta’oiksennekin

taoikseenkin / taoiksensakin / ta’oikseenkin / ta’oiksensakin

Ess

-na

takanammekin

takanannekin

takanansakin / takanaankin

takoinammekin

takoinannekin

takoinansakin / takoinaankin

Abe

-tta

taattammekin / ta’attammekin

taattannekin / ta’attannekin

taattansakin / taattaankin / ta’attansakin / ta’attaankin

taoittammekin / ta’oittammekin

taoittannekin / ta’oittannekin

taoittansakin / taoittaankin / ta’oittansakin / ta’oittaankin

Com

-ne

-

-

-

takoinemmekin

takoinennekin

takoinensakin / takoineenkin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept