logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

etu, noun

Word analysis
etunaan

etunaan

etu

Noun, Singular Nominative

+ naan

Noun, Singular Nominative

etu

Noun, Singular Essive 3rd singular possessive

etu

Noun, Singular Essive 3rd plural possessive

etu

Noun, Pref

+ naan

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

etu

edut

Par

-ta

etua

etuja

Gen

-n

edun

etujen

Ill

mihin

etuun

etuihin

Ine

-ssa

edussa

eduissa

Ela

-sta

edusta

eduista

All

-lle

edulle

eduille

Ade

-lla

edulla

eduilla

Abl

-lta

edulta

eduilta

Tra

-ksi

eduksi

eduiksi

Ess

-na

etuna

etuina

Abe

-tta

edutta

eduitta

Com

-ne

-

etuine

Ins

-in

-

eduin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

etu

edut

Par

-ta

etua

etuja

Gen

-n

edun

etujen

Ill

mihin

etuun

etuihin

Ine

-ssa

edussa

eduissa

Ela

-sta

edusta

eduista

All

-lle

edulle

eduille

Ade

-lla

edulla

eduilla

Abl

-lta

edulta

eduilta

Tra

-ksi

eduksi

eduiksi

Ess

-na

etuna

etuina

Abe

-tta

edutta

eduitta

Com

-ne

-

etuine

Ins

-in

-

eduin

advantage etu, hyöty, etumatka, yliote, etuisuus, edullisempi asema
benefit hyöty, etu, korvaus, avustus, lahjanäytäntö, lahjaottelu
interests eturyhmät, etu, intressi, eturyhmä
asset etu, hyvä asia
plus plussa, etu, plusmerkki, ansio
merit ansio, arvo, etu, meriitti, hyvä puoli, ansiokkuus
profit voitto, tuotto, hyöty, etu
favor suosio, palvelus, etu, suosiollisuus, mielisuosio, puolueellisuus
virtue hyve, hyveellisyys, etu, hyvä puoli, siveys
vantage etu, etulyöntiasema
van pakettiauto, vaunu, etu, matkailuauto, matkailuvaunu, kärki
account tili, selvitys, asiakastili, tilit, arvo, etu
pull veto, vedin, siemaus, vetovoima, nykäisy, etu
facility laitos, mahdollisuus, tilat, palvelut, toiminto, etu
front
Show more arrow right
Tatoeba; Wikipedia; Europarl; OpenSubtitles; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OPUS Parallel Corpus Teen sen edukseni. I am doing it for my benefit. Hän seisoi edustansa. He stood from the front. Hän poistuu edustansa. He leaves from his/her front. Hän teki sen edukseni. He did it for my benefit. Entä etukäteismaksu? And the advance? Hyväksyn ehdot edukseni. I accept the terms for my benefit. Ajoin nopeasti edukseni. I drove fast for my benefit. Haluatko auttaa eduksesi? Do you want to help for your sake? Teen tämän sinun eduksesi. I will do this for your benefit. Etuna on nopeus. Speed is ahead. Show more arrow right

Wiktionary

advantage benefit, interest Show more arrow right (advantage): haitta Show more arrow right edullinenedustaaetujärjestöetupiirieturistiriitatalon etu Show more arrow right From esi- +‎ -u. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

etuni

etuni

etusi

etusi

etunsa

etunsa

Par

-ta

etuani

etujani

etuasi

etujasi

etuansa / etuaan

etujansa / etujaan

Gen

-n

etuni

etujeni

etusi

etujesi

etunsa

etujensä

Ill

mihin

etuuni

etuihini

etuusi

etuihisi

etuunsa

etuihinsä

Ine

-ssa

edussani

eduissani

edussasi

eduissasi

edussansa / edussaan

eduissansa / eduissaan

Ela

-sta

edustani

eduistani

edustasi

eduistasi

edustansa / edustaan

eduistansa / eduistaan

All

-lle

edulleni

eduilleni

edullesi

eduillesi

edullensa / edulleen

eduillensa / eduillean

Ade

-lla

edullani

eduillani

edullasi

eduillasi

edullansa / edullaan

eduillansa / eduillaan

Abl

-lta

edultani

eduiltani

edultasi

eduiltasi

edultansa / edultaan

eduiltansa / eduiltaan

Tra

-ksi

edukseni

eduikseni

eduksesi

eduiksesi

eduksensa / edukseen

eduiksensa / eduikseen

Ess

-na

etunani

etuinani

etunasi

etuinasi

etunansa / etunaan

etuinansa / etuinaan

Abe

-tta

eduttani

eduittani

eduttasi

eduittasi

eduttansa / eduttaan

eduittansa / eduittaan

Com

-ne

-

etuineni

-

etuinesi

-

etuinensa / etuineen

Singular

Plural

Nom

-

etuni

etusi

etunsa

etuni

etusi

etunsa

Par

-ta

etuani

etuasi

etuansa / etuaan

etujani

etujasi

etujansa / etujaan

Gen

-n

etuni

etusi

etunsa

etujeni

etujesi

etujensä

Ill

mihin

etuuni

etuusi

etuunsa

etuihini

etuihisi

etuihinsä

Ine

-ssa

edussani

edussasi

edussansa / edussaan

eduissani

eduissasi

eduissansa / eduissaan

Ela

-sta

edustani

edustasi

edustansa / edustaan

eduistani

eduistasi

eduistansa / eduistaan

All

-lle

edulleni

edullesi

edullensa / edulleen

eduilleni

eduillesi

eduillensa / eduillean

Ade

-lla

edullani

edullasi

edullansa / edullaan

eduillani

eduillasi

eduillansa / eduillaan

Abl

-lta

edultani

edultasi

edultansa / edultaan

eduiltani

eduiltasi

eduiltansa / eduiltaan

Tra

-ksi

edukseni

eduksesi

eduksensa / edukseen

eduikseni

eduiksesi

eduiksensa / eduikseen

Ess

-na

etunani

etunasi

etunansa / etunaan

etuinani

etuinasi

etuinansa / etuinaan

Abe

-tta

eduttani

eduttasi

eduttansa / eduttaan

eduittani

eduittasi

eduittansa / eduittaan

Com

-ne

-

-

-

etuineni

etuinesi

etuinensa / etuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

etumme

etumme

etunne

etunne

etunsa

etunsa

Par

-ta

etuamme

etujamme

etuanne

etujanne

etuansa / etuaan

etujansa / etujaan

Gen

-n

etumme

etujemme

etunne

etujenne

etunsa

etujensä

Ill

mihin

etuumme

etuihimme

etuunne

etuihinne

etuunsa

etuihinsä

Ine

-ssa

edussamme

eduissamme

edussanne

eduissanne

edussansa / edussaan

eduissansa / eduissaan

Ela

-sta

edustamme

eduistamme

edustanne

eduistanne

edustansa / edustaan

eduistansa / eduistaan

All

-lle

edullemme

eduillemme

edullenne

eduillenne

edullensa / edulleen

eduillensa / eduillean

Ade

-lla

edullamme

eduillamme

edullanne

eduillanne

edullansa / edullaan

eduillansa / eduillaan

Abl

-lta

edultamme

eduiltamme

edultanne

eduiltanne

edultansa / edultaan

eduiltansa / eduiltaan

Tra

-ksi

eduksemme

eduiksemme

eduksenne

eduiksenne

eduksensa / edukseen

eduiksensa / eduikseen

Ess

-na

etunamme

etuinamme

etunanne

etuinanne

etunansa / etunaan

etuinansa / etuinaan

Abe

-tta

eduttamme

eduittamme

eduttanne

eduittanne

eduttansa / eduttaan

eduittansa / eduittaan

Com

-ne

-

etuinemme

-

etuinenne

-

etuinensa / etuineen

Singular

Plural

Nom

-

etumme

etunne

etunsa

etumme

etunne

etunsa

Par

-ta

etuamme

etuanne

etuansa / etuaan

etujamme

etujanne

etujansa / etujaan

Gen

-n

etumme

etunne

etunsa

etujemme

etujenne

etujensä

Ill

mihin

etuumme

etuunne

etuunsa

etuihimme

etuihinne

etuihinsä

Ine

-ssa

edussamme

edussanne

edussansa / edussaan

eduissamme

eduissanne

eduissansa / eduissaan

Ela

-sta

edustamme

edustanne

edustansa / edustaan

eduistamme

eduistanne

eduistansa / eduistaan

All

-lle

edullemme

edullenne

edullensa / edulleen

eduillemme

eduillenne

eduillensa / eduillean

Ade

-lla

edullamme

edullanne

edullansa / edullaan

eduillamme

eduillanne

eduillansa / eduillaan

Abl

-lta

edultamme

edultanne

edultansa / edultaan

eduiltamme

eduiltanne

eduiltansa / eduiltaan

Tra

-ksi

eduksemme

eduksenne

eduksensa / edukseen

eduiksemme

eduiksenne

eduiksensa / eduikseen

Ess

-na

etunamme

etunanne

etunansa / etunaan

etuinamme

etuinanne

etuinansa / etuinaan

Abe

-tta

eduttamme

eduttanne

eduttansa / eduttaan

eduittamme

eduittanne

eduittansa / eduittaan

Com

-ne

-

-

-

etuinemme

etuinenne

etuinensa / etuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

naan

naanit

Par

-ta

naania

naaneja

Gen

-n

naanin

naanien

Ill

mihin

naaniin

naaneihin

Ine

-ssa

naanissa

naaneissa

Ela

-sta

naanista

naaneista

All

-lle

naanille

naaneille

Ade

-lla

naanilla

naaneilla

Abl

-lta

naanilta

naaneilta

Tra

-ksi

naaniksi

naaneiksi

Ess

-na

naanina

naaneina

Abe

-tta

naanitta

naaneitta

Com

-ne

-

naaneine

Ins

-in

-

naanein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

naan

naanit

Par

-ta

naania

naaneja

Gen

-n

naanin

naanien

Ill

mihin

naaniin

naaneihin

Ine

-ssa

naanissa

naaneissa

Ela

-sta

naanista

naaneista

All

-lle

naanille

naaneille

Ade

-lla

naanilla

naaneilla

Abl

-lta

naanilta

naaneilta

Tra

-ksi

naaniksi

naaneiksi

Ess

-na

naanina

naaneina

Abe

-tta

naanitta

naaneitta

Com

-ne

-

naaneine

Ins

-in

-

naanein

naan
wholly
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; ParaCrawl Corpus; Tatoeba; tmClass; EMEA Syö naanisi. Eat the naan. Naan on intialaista leipää. Naan is Indian bread. (1) Naanns-leivät. (1) Naan Breads. Naanns-leipä kohoaa hiivan ansiosta. Naan bread rises due to yeast. NAaN, Uusins-Seelanti. NAaN, New Zealand. Täytetty naanns-leipä. Filled naan. Aterian kanssa voi nauttia naanns-leipää. You can enjoy naan bread with your meal. Valmista naanns-leivät. 5. Make the naan breeds.5. Naanns-leivän sukulainen. Paratha Cousin of naan bread. Ei sisällä naanns-leipää. Naan bread not included. Show more arrow right

Wiktionary

naan (bread) Show more arrow right More often used with leipä as "naan-leipä". Show more arrow right From Hindi नान (nān), Urdu نان‎ (nān). Show more arrow right

Wikipedia

Naan Naan (Persian: نان‎, romanized: nān, Hindi: नान, romanized: nān) is a leavened, oven-baked flatbread found in the cuisines mainly of Western Asia, India, Indonesia, Myanmar and the Caribbean. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

naanini

naanini

naanisi

naanisi

naaninsa

naaninsa

Par

-ta

naaniani

naanejani

naaniasi

naanejasi

naaniansa / naaniaan

naanejansa / naanejaan

Gen

-n

naanini

naanieni

naanisi

naaniesi

naaninsa

naaniensa

Ill

mihin

naaniini

naaneihini

naaniisi

naaneihisi

naaniinsa

naaneihinsa

Ine

-ssa

naanissani

naaneissani

naanissasi

naaneissasi

naanissansa / naanissaan

naaneissansa / naaneissaan

Ela

-sta

naanistani

naaneistani

naanistasi

naaneistasi

naanistansa / naanistaan

naaneistansa / naaneistaan

All

-lle

naanilleni

naaneilleni

naanillesi

naaneillesi

naanillensa / naanilleen

naaneillensa / naaneillean

Ade

-lla

naanillani

naaneillani

naanillasi

naaneillasi

naanillansa / naanillaan

naaneillansa / naaneillaan

Abl

-lta

naaniltani

naaneiltani

naaniltasi

naaneiltasi

naaniltansa / naaniltaan

naaneiltansa / naaneiltaan

Tra

-ksi

naanikseni

naaneikseni

naaniksesi

naaneiksesi

naaniksensa / naanikseen

naaneiksensa / naaneikseen

Ess

-na

naaninani

naaneinani

naaninasi

naaneinasi

naaninansa / naaninaan

naaneinansa / naaneinaan

Abe

-tta

naanittani

naaneittani

naanittasi

naaneittasi

naanittansa / naanittaan

naaneittansa / naaneittaan

Com

-ne

-

naaneineni

-

naaneinesi

-

naaneinensa / naaneineen

Singular

Plural

Nom

-

naanini

naanisi

naaninsa

naanini

naanisi

naaninsa

Par

-ta

naaniani

naaniasi

naaniansa / naaniaan

naanejani

naanejasi

naanejansa / naanejaan

Gen

-n

naanini

naanisi

naaninsa

naanieni

naaniesi

naaniensa

Ill

mihin

naaniini

naaniisi

naaniinsa

naaneihini

naaneihisi

naaneihinsa

Ine

-ssa

naanissani

naanissasi

naanissansa / naanissaan

naaneissani

naaneissasi

naaneissansa / naaneissaan

Ela

-sta

naanistani

naanistasi

naanistansa / naanistaan

naaneistani

naaneistasi

naaneistansa / naaneistaan

All

-lle

naanilleni

naanillesi

naanillensa / naanilleen

naaneilleni

naaneillesi

naaneillensa / naaneillean

Ade

-lla

naanillani

naanillasi

naanillansa / naanillaan

naaneillani

naaneillasi

naaneillansa / naaneillaan

Abl

-lta

naaniltani

naaniltasi

naaniltansa / naaniltaan

naaneiltani

naaneiltasi

naaneiltansa / naaneiltaan

Tra

-ksi

naanikseni

naaniksesi

naaniksensa / naanikseen

naaneikseni

naaneiksesi

naaneiksensa / naaneikseen

Ess

-na

naaninani

naaninasi

naaninansa / naaninaan

naaneinani

naaneinasi

naaneinansa / naaneinaan

Abe

-tta

naanittani

naanittasi

naanittansa / naanittaan

naaneittani

naaneittasi

naaneittansa / naaneittaan

Com

-ne

-

-

-

naaneineni

naaneinesi

naaneinensa / naaneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

naanimme

naanimme

naaninne

naaninne

naaninsa

naaninsa

Par

-ta

naaniamme

naanejamme

naanianne

naanejanne

naaniansa / naaniaan

naanejansa / naanejaan

Gen

-n

naanimme

naaniemme

naaninne

naanienne

naaninsa

naaniensa

Ill

mihin

naaniimme

naaneihimme

naaniinne

naaneihinne

naaniinsa

naaneihinsa

Ine

-ssa

naanissamme

naaneissamme

naanissanne

naaneissanne

naanissansa / naanissaan

naaneissansa / naaneissaan

Ela

-sta

naanistamme

naaneistamme

naanistanne

naaneistanne

naanistansa / naanistaan

naaneistansa / naaneistaan

All

-lle

naanillemme

naaneillemme

naanillenne

naaneillenne

naanillensa / naanilleen

naaneillensa / naaneillean

Ade

-lla

naanillamme

naaneillamme

naanillanne

naaneillanne

naanillansa / naanillaan

naaneillansa / naaneillaan

Abl

-lta

naaniltamme

naaneiltamme

naaniltanne

naaneiltanne

naaniltansa / naaniltaan

naaneiltansa / naaneiltaan

Tra

-ksi

naaniksemme

naaneiksemme

naaniksenne

naaneiksenne

naaniksensa / naanikseen

naaneiksensa / naaneikseen

Ess

-na

naaninamme

naaneinamme

naaninanne

naaneinanne

naaninansa / naaninaan

naaneinansa / naaneinaan

Abe

-tta

naanittamme

naaneittamme

naanittanne

naaneittanne

naanittansa / naanittaan

naaneittansa / naaneittaan

Com

-ne

-

naaneinemme

-

naaneinenne

-

naaneinensa / naaneineen

Singular

Plural

Nom

-

naanimme

naaninne

naaninsa

naanimme

naaninne

naaninsa

Par

-ta

naaniamme

naanianne

naaniansa / naaniaan

naanejamme

naanejanne

naanejansa / naanejaan

Gen

-n

naanimme

naaninne

naaninsa

naaniemme

naanienne

naaniensa

Ill

mihin

naaniimme

naaniinne

naaniinsa

naaneihimme

naaneihinne

naaneihinsa

Ine

-ssa

naanissamme

naanissanne

naanissansa / naanissaan

naaneissamme

naaneissanne

naaneissansa / naaneissaan

Ela

-sta

naanistamme

naanistanne

naanistansa / naanistaan

naaneistamme

naaneistanne

naaneistansa / naaneistaan

All

-lle

naanillemme

naanillenne

naanillensa / naanilleen

naaneillemme

naaneillenne

naaneillensa / naaneillean

Ade

-lla

naanillamme

naanillanne

naanillansa / naanillaan

naaneillamme

naaneillanne

naaneillansa / naaneillaan

Abl

-lta

naaniltamme

naaniltanne

naaniltansa / naaniltaan

naaneiltamme

naaneiltanne

naaneiltansa / naaneiltaan

Tra

-ksi

naaniksemme

naaniksenne

naaniksensa / naanikseen

naaneiksemme

naaneiksenne

naaneiksensa / naaneikseen

Ess

-na

naaninamme

naaninanne

naaninansa / naaninaan

naaneinamme

naaneinanne

naaneinansa / naaneinaan

Abe

-tta

naanittamme

naanittanne

naanittansa / naanittaan

naaneittamme

naaneittanne

naaneittansa / naaneittaan

Com

-ne

-

-

-

naaneinemme

naaneinenne

naaneinensa / naaneineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept