logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

elohiiri, noun

Word analysis
elohiiri

elohiiri

elohiiri

Noun, Singular Nominative

elo

Noun, Singular Nominative

+ hiiri

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elohiiri

elohiiret

Par

-ta

elohiirtä

elohiiriä

Gen

-n

elohiiren

elohiirien / elohiirten

Ill

mihin

elohiireen

elohiiriin

Ine

-ssa

elohiiressä

elohiirissä

Ela

-sta

elohiirestä

elohiiristä

All

-lle

elohiirelle

elohiirille

Ade

-lla

elohiirellä

elohiirillä

Abl

-lta

elohiireltä

elohiiriltä

Tra

-ksi

elohiireksi

elohiiriksi

Ess

-na

elohiirenä

elohiirinä

Abe

-tta

elohiirettä

elohiirittä

Com

-ne

-

elohiirine

Ins

-in

-

elohiirin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elohiiri

elohiiret

Par

-ta

elohiirtä

elohiiriä

Gen

-n

elohiiren

elohiirien / elohiirten

Ill

mihin

elohiireen

elohiiriin

Ine

-ssa

elohiiressä

elohiirissä

Ela

-sta

elohiirestä

elohiiristä

All

-lle

elohiirelle

elohiirille

Ade

-lla

elohiirellä

elohiirillä

Abl

-lta

elohiireltä

elohiiriltä

Tra

-ksi

elohiireksi

elohiiriksi

Ess

-na

elohiirenä

elohiirinä

Abe

-tta

elohiirettä

elohiirittä

Com

-ne

-

elohiirine

Ins

-in

-

elohiirin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tic lihasvärinä, elohiiri
mercy
Show more arrow right

Wiktionary

myokymia, tic Show more arrow right elo +‎ hiiri Show more arrow right

Wikipedia

Myokymia Myokymia is an involuntary, spontaneous, localized quivering of a few muscles, or bundles within a muscle, but which are insufficient to move a joint. One type is superior oblique myokymia. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

elohiireni

elohiireni

elohiiresi

elohiiresi

elohiirensä

elohiirensä

Par

-ta

elohiirtäni

elohiiriäni

elohiirtäsi

elohiiriäsi

elohiirtänsä / elohiirtään

elohiiriänsä / elohiiriään

Gen

-n

elohiireni

elohiirieni / elohiirteni

elohiiresi

elohiiriesi / elohiirtesi

elohiirensä

elohiiriensä / elohiirtensä

Ill

mihin

elohiireeni

elohiiriini

elohiireesi

elohiiriisi

elohiireensä

elohiiriinsä

Ine

-ssa

elohiiressäni

elohiirissäni

elohiiressäsi

elohiirissäsi

elohiiressänsä / elohiiressään

elohiirissänsä / elohiirissään

Ela

-sta

elohiirestäni

elohiiristäni

elohiirestäsi

elohiiristäsi

elohiirestänsä / elohiirestään

elohiiristänsä / elohiiristään

All

-lle

elohiirelleni

elohiirilleni

elohiirellesi

elohiirillesi

elohiirellensä / elohiirelleen

elohiirillensä / elohiirilleän

Ade

-lla

elohiirelläni

elohiirilläni

elohiirelläsi

elohiirilläsi

elohiirellänsä / elohiirellään

elohiirillänsä / elohiirillään

Abl

-lta

elohiireltäni

elohiiriltäni

elohiireltäsi

elohiiriltäsi

elohiireltänsä / elohiireltään

elohiiriltänsä / elohiiriltään

Tra

-ksi

elohiirekseni

elohiirikseni

elohiireksesi

elohiiriksesi

elohiireksensä / elohiirekseen

elohiiriksensä / elohiirikseen

Ess

-na

elohiirenäni

elohiirinäni

elohiirenäsi

elohiirinäsi

elohiirenänsä / elohiirenään

elohiirinänsä / elohiirinään

Abe

-tta

elohiirettäni

elohiirittäni

elohiirettäsi

elohiirittäsi

elohiirettänsä / elohiirettään

elohiirittänsä / elohiirittään

Com

-ne

-

elohiirineni

-

elohiirinesi

-

elohiirinensä / elohiirineen

Singular

Plural

Nom

-

elohiireni

elohiiresi

elohiirensä

elohiireni

elohiiresi

elohiirensä

Par

-ta

elohiirtäni

elohiirtäsi

elohiirtänsä / elohiirtään

elohiiriäni

elohiiriäsi

elohiiriänsä / elohiiriään

Gen

-n

elohiireni

elohiiresi

elohiirensä

elohiirieni / elohiirteni

elohiiriesi / elohiirtesi

elohiiriensä / elohiirtensä

Ill

mihin

elohiireeni

elohiireesi

elohiireensä

elohiiriini

elohiiriisi

elohiiriinsä

Ine

-ssa

elohiiressäni

elohiiressäsi

elohiiressänsä / elohiiressään

elohiirissäni

elohiirissäsi

elohiirissänsä / elohiirissään

Ela

-sta

elohiirestäni

elohiirestäsi

elohiirestänsä / elohiirestään

elohiiristäni

elohiiristäsi

elohiiristänsä / elohiiristään

All

-lle

elohiirelleni

elohiirellesi

elohiirellensä / elohiirelleen

elohiirilleni

elohiirillesi

elohiirillensä / elohiirilleän

Ade

-lla

elohiirelläni

elohiirelläsi

elohiirellänsä / elohiirellään

elohiirilläni

elohiirilläsi

elohiirillänsä / elohiirillään

Abl

-lta

elohiireltäni

elohiireltäsi

elohiireltänsä / elohiireltään

elohiiriltäni

elohiiriltäsi

elohiiriltänsä / elohiiriltään

Tra

-ksi

elohiirekseni

elohiireksesi

elohiireksensä / elohiirekseen

elohiirikseni

elohiiriksesi

elohiiriksensä / elohiirikseen

Ess

-na

elohiirenäni

elohiirenäsi

elohiirenänsä / elohiirenään

elohiirinäni

elohiirinäsi

elohiirinänsä / elohiirinään

Abe

-tta

elohiirettäni

elohiirettäsi

elohiirettänsä / elohiirettään

elohiirittäni

elohiirittäsi

elohiirittänsä / elohiirittään

Com

-ne

-

-

-

elohiirineni

elohiirinesi

elohiirinensä / elohiirineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

elohiiremme

elohiiremme

elohiirenne

elohiirenne

elohiirensä

elohiirensä

Par

-ta

elohiirtämme

elohiiriämme

elohiirtänne

elohiiriänne

elohiirtänsä / elohiirtään

elohiiriänsä / elohiiriään

Gen

-n

elohiiremme

elohiiriemme / elohiirtemme

elohiirenne

elohiirienne / elohiirtenne

elohiirensä

elohiiriensä / elohiirtensä

Ill

mihin

elohiireemme

elohiiriimme

elohiireenne

elohiiriinne

elohiireensä

elohiiriinsä

Ine

-ssa

elohiiressämme

elohiirissämme

elohiiressänne

elohiirissänne

elohiiressänsä / elohiiressään

elohiirissänsä / elohiirissään

Ela

-sta

elohiirestämme

elohiiristämme

elohiirestänne

elohiiristänne

elohiirestänsä / elohiirestään

elohiiristänsä / elohiiristään

All

-lle

elohiirellemme

elohiirillemme

elohiirellenne

elohiirillenne

elohiirellensä / elohiirelleen

elohiirillensä / elohiirilleän

Ade

-lla

elohiirellämme

elohiirillämme

elohiirellänne

elohiirillänne

elohiirellänsä / elohiirellään

elohiirillänsä / elohiirillään

Abl

-lta

elohiireltämme

elohiiriltämme

elohiireltänne

elohiiriltänne

elohiireltänsä / elohiireltään

elohiiriltänsä / elohiiriltään

Tra

-ksi

elohiireksemme

elohiiriksemme

elohiireksenne

elohiiriksenne

elohiireksensä / elohiirekseen

elohiiriksensä / elohiirikseen

Ess

-na

elohiirenämme

elohiirinämme

elohiirenänne

elohiirinänne

elohiirenänsä / elohiirenään

elohiirinänsä / elohiirinään

Abe

-tta

elohiirettämme

elohiirittämme

elohiirettänne

elohiirittänne

elohiirettänsä / elohiirettään

elohiirittänsä / elohiirittään

Com

-ne

-

elohiirinemme

-

elohiirinenne

-

elohiirinensä / elohiirineen

Singular

Plural

Nom

-

elohiiremme

elohiirenne

elohiirensä

elohiiremme

elohiirenne

elohiirensä

Par

-ta

elohiirtämme

elohiirtänne

elohiirtänsä / elohiirtään

elohiiriämme

elohiiriänne

elohiiriänsä / elohiiriään

Gen

-n

elohiiremme

elohiirenne

elohiirensä

elohiiriemme / elohiirtemme

elohiirienne / elohiirtenne

elohiiriensä / elohiirtensä

Ill

mihin

elohiireemme

elohiireenne

elohiireensä

elohiiriimme

elohiiriinne

elohiiriinsä

Ine

-ssa

elohiiressämme

elohiiressänne

elohiiressänsä / elohiiressään

elohiirissämme

elohiirissänne

elohiirissänsä / elohiirissään

Ela

-sta

elohiirestämme

elohiirestänne

elohiirestänsä / elohiirestään

elohiiristämme

elohiiristänne

elohiiristänsä / elohiiristään

All

-lle

elohiirellemme

elohiirellenne

elohiirellensä / elohiirelleen

elohiirillemme

elohiirillenne

elohiirillensä / elohiirilleän

Ade

-lla

elohiirellämme

elohiirellänne

elohiirellänsä / elohiirellään

elohiirillämme

elohiirillänne

elohiirillänsä / elohiirillään

Abl

-lta

elohiireltämme

elohiireltänne

elohiireltänsä / elohiireltään

elohiiriltämme

elohiiriltänne

elohiiriltänsä / elohiiriltään

Tra

-ksi

elohiireksemme

elohiireksenne

elohiireksensä / elohiirekseen

elohiiriksemme

elohiiriksenne

elohiiriksensä / elohiirikseen

Ess

-na

elohiirenämme

elohiirenänne

elohiirenänsä / elohiirenään

elohiirinämme

elohiirinänne

elohiirinänsä / elohiirinään

Abe

-tta

elohiirettämme

elohiirettänne

elohiirettänsä / elohiirettään

elohiirittämme

elohiirittänne

elohiirittänsä / elohiirittään

Com

-ne

-

-

-

elohiirinemme

elohiirinenne

elohiirinensä / elohiirineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elo

elot

Par

-ta

eloa

eloja

Gen

-n

elon

elojen

Ill

mihin

eloon

eloihin

Ine

-ssa

elossa

eloissa

Ela

-sta

elosta

eloista

All

-lle

elolle

eloille

Ade

-lla

elolla

eloilla

Abl

-lta

elolta

eloilta

Tra

-ksi

eloksi

eloiksi

Ess

-na

elona

eloina

Abe

-tta

elotta

eloitta

Com

-ne

-

eloine

Ins

-in

-

eloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elo

elot

Par

-ta

eloa

eloja

Gen

-n

elon

elojen

Ill

mihin

eloon

eloihin

Ine

-ssa

elossa

eloissa

Ela

-sta

elosta

eloista

All

-lle

elolle

eloille

Ade

-lla

elolla

eloilla

Abl

-lta

elolta

eloilta

Tra

-ksi

eloksi

eloiksi

Ess

-na

elona

eloina

Abe

-tta

elotta

eloitta

Com

-ne

-

eloine

Ins

-in

-

eloin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

life elämä, kesto, henki, kestoaika, elinaika, elo
corn maissi, vilja, känsä, liikavarvas, elo, tunteellinen puppu
in August
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; Tilde MODEL; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Tilde MODEL v1.0 Elo kulkee hitaasti maaseudulla. Life moves slowly in the countryside. Elo meren rannalla on rauhallista. Life by the sea is peaceful. Elo kaupungissa on vilkasta ja monipuolista. Life in the city is vibrant and diverse. Eloni on täällä rauhallista. My life is peaceful here. Yhä elossa? Still alive? Olet elossa! You're alive! Olen elossa. I'm here. Elon iloja on monia erilaisia. The joys of life are diverse. Lapseni ovat tärkein asia eloni. My children are the most important thing in my life. Elon vaikeuksia ei voi välttää. The hardships of life cannot be avoided. Show more arrow right

Wiktionary

(poetic) life (dated) crop, especially corn Show more arrow right (life): elämä(crop): sato(corn): vilja Show more arrow right Adjectives elollineneloton Verbs elostella Show more arrow right elohopea elokuu elokuva elonkorjuu eloperäinen elosalama hiljaiselo Show more arrow right From Proto-Finnic elo, equivalent to elää (“to live”) +‎ -o. Cognate with Estonian elu, Karelian elo, Livonian jel, Veps elo, Votic elo. From a Sami language. Show more arrow right

Wikipedia

elämä
vilja
Elo luku
kahden pelaajan peleissä käytettävä tilastollinen vahvuusluku Elo
koirarotu Electric Light Orchestra
Kuopion Elo
entinen suomalainen jalkapalloseura Kauppakeskus Elo
kauppakeskus Ylöjärvellä Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo
1.1.2014 aloittanut työeläkeyhtiö Elo
suomalainen miehen etunimi Aarre Elo
(s. 1934), äänittäjä ja televisiotoimittaja Ari Elo (s. 1941), teollisuusneuvos ja diplomi-insinööri, Elomatic Oy:n perustaja Arpad Elo (1903–1992), unkarilais-yhdysvaltalainen fyysikko ja shakkimestari Eero Elo (s. 1990), jääkiekkoilija Efraim Elo (1868–1932), matematiikan opettaja ja oppikirjantekijä, Elon laskuopin kirjoittaja Emil Elo (1879–1953), päätoimittaja ja sosiaalidemokraattinen poliitikko Emil Elo (1896–1944), liikemies, hiihtäjä, pikajuoksija ja autourheilija Emil Elo (s. 1987), Kauppalehden toimittaja Hannu Elo (s. 1940), jääkiekkoilija Hans Elo (1891–1981), jääkärimajuri Jaakko Elo (1925–2017), urologian kirurgi ja professori Jere Elo (s. 1992), jääkiekkoilija Jorma Elo (s. 1961), koreografi Kosti Elo (1873–1940), näyttelijä, Tampereen Työväen Teatterin ent. johtaja Lasse Elo (1903–1992), lavastaja Lauri Elo (s. 1928), lavastaja, Lasse Elon poika Meri Elo (1920–2000), Matkatoimisto Oy Lomamatkan toimitusjohtaja ja kauppaneuvos Mikko Elo (s. 1943), poliitikko (SDP) Niilo Elo (1909–1997), toimitusjohtaja ja kauppaneuvos Olavi Elo (1913–1979), ampuja Paavo E. S. Elo (1911–1963), kirjallisuudentutkija Pekka Elo (1949–2013), opetushallituksen ylitarkastaja Pentti Elo (1929–1991), jääkiekkoilija ja maahockey-pelaaja Raimo Elo (1939–2018), jalkapalloilija ja käsipalloilija Simon Elo (s. 1986), kansanedustaja (Perussuomalaiset, Sininen tulevaisuus) T. A. Elo (1884–1954), arkkitehti Teemu Elo, muusikko ja lääkäri Terttu Elo, Terttu Eskelinen (1920–2009), suomalainen kirjailija ja suomentaja Tiina Elo (s. 1971), Vihreän liiton kansanedustaja Timo Elo (s. 1966), jääkiekkovalmentaja Toivo Elo (1888–1972), keihäänheittäjä Unto Elo (s. 1944), meloja Vappu Elo (1909–1947), teatteri- ja elokuvanäyttelijä, Kosti Elon kasvattitytär Vilho Elo (1895–1947), ampuja Viola Elo (s. 1948), kirjailija.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

eloni

eloni

elosi

elosi

elonsa

elonsa

Par

-ta

eloani

elojani

eloasi

elojasi

eloansa / eloaan

elojansa / elojaan

Gen

-n

eloni

elojeni

elosi

elojesi

elonsa

elojensa

Ill

mihin

elooni

eloihini

eloosi

eloihisi

eloonsa

eloihinsa

Ine

-ssa

elossani

eloissani

elossasi

eloissasi

elossansa / elossaan

eloissansa / eloissaan

Ela

-sta

elostani

eloistani

elostasi

eloistasi

elostansa / elostaan

eloistansa / eloistaan

All

-lle

elolleni

eloilleni

elollesi

eloillesi

elollensa / elolleen

eloillensa / eloillean

Ade

-lla

elollani

eloillani

elollasi

eloillasi

elollansa / elollaan

eloillansa / eloillaan

Abl

-lta

eloltani

eloiltani

eloltasi

eloiltasi

eloltansa / eloltaan

eloiltansa / eloiltaan

Tra

-ksi

elokseni

eloikseni

eloksesi

eloiksesi

eloksensa / elokseen

eloiksensa / eloikseen

Ess

-na

elonani

eloinani

elonasi

eloinasi

elonansa / elonaan

eloinansa / eloinaan

Abe

-tta

elottani

eloittani

elottasi

eloittasi

elottansa / elottaan

eloittansa / eloittaan

Com

-ne

-

eloineni

-

eloinesi

-

eloinensa / eloineen

Singular

Plural

Nom

-

eloni

elosi

elonsa

eloni

elosi

elonsa

Par

-ta

eloani

eloasi

eloansa / eloaan

elojani

elojasi

elojansa / elojaan

Gen

-n

eloni

elosi

elonsa

elojeni

elojesi

elojensa

Ill

mihin

elooni

eloosi

eloonsa

eloihini

eloihisi

eloihinsa

Ine

-ssa

elossani

elossasi

elossansa / elossaan

eloissani

eloissasi

eloissansa / eloissaan

Ela

-sta

elostani

elostasi

elostansa / elostaan

eloistani

eloistasi

eloistansa / eloistaan

All

-lle

elolleni

elollesi

elollensa / elolleen

eloilleni

eloillesi

eloillensa / eloillean

Ade

-lla

elollani

elollasi

elollansa / elollaan

eloillani

eloillasi

eloillansa / eloillaan

Abl

-lta

eloltani

eloltasi

eloltansa / eloltaan

eloiltani

eloiltasi

eloiltansa / eloiltaan

Tra

-ksi

elokseni

eloksesi

eloksensa / elokseen

eloikseni

eloiksesi

eloiksensa / eloikseen

Ess

-na

elonani

elonasi

elonansa / elonaan

eloinani

eloinasi

eloinansa / eloinaan

Abe

-tta

elottani

elottasi

elottansa / elottaan

eloittani

eloittasi

eloittansa / eloittaan

Com

-ne

-

-

-

eloineni

eloinesi

eloinensa / eloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

elomme

elomme

elonne

elonne

elonsa

elonsa

Par

-ta

eloamme

elojamme

eloanne

elojanne

eloansa / eloaan

elojansa / elojaan

Gen

-n

elomme

elojemme

elonne

elojenne

elonsa

elojensa

Ill

mihin

eloomme

eloihimme

eloonne

eloihinne

eloonsa

eloihinsa

Ine

-ssa

elossamme

eloissamme

elossanne

eloissanne

elossansa / elossaan

eloissansa / eloissaan

Ela

-sta

elostamme

eloistamme

elostanne

eloistanne

elostansa / elostaan

eloistansa / eloistaan

All

-lle

elollemme

eloillemme

elollenne

eloillenne

elollensa / elolleen

eloillensa / eloillean

Ade

-lla

elollamme

eloillamme

elollanne

eloillanne

elollansa / elollaan

eloillansa / eloillaan

Abl

-lta

eloltamme

eloiltamme

eloltanne

eloiltanne

eloltansa / eloltaan

eloiltansa / eloiltaan

Tra

-ksi

eloksemme

eloiksemme

eloksenne

eloiksenne

eloksensa / elokseen

eloiksensa / eloikseen

Ess

-na

elonamme

eloinamme

elonanne

eloinanne

elonansa / elonaan

eloinansa / eloinaan

Abe

-tta

elottamme

eloittamme

elottanne

eloittanne

elottansa / elottaan

eloittansa / eloittaan

Com

-ne

-

eloinemme

-

eloinenne

-

eloinensa / eloineen

Singular

Plural

Nom

-

elomme

elonne

elonsa

elomme

elonne

elonsa

Par

-ta

eloamme

eloanne

eloansa / eloaan

elojamme

elojanne

elojansa / elojaan

Gen

-n

elomme

elonne

elonsa

elojemme

elojenne

elojensa

Ill

mihin

eloomme

eloonne

eloonsa

eloihimme

eloihinne

eloihinsa

Ine

-ssa

elossamme

elossanne

elossansa / elossaan

eloissamme

eloissanne

eloissansa / eloissaan

Ela

-sta

elostamme

elostanne

elostansa / elostaan

eloistamme

eloistanne

eloistansa / eloistaan

All

-lle

elollemme

elollenne

elollensa / elolleen

eloillemme

eloillenne

eloillensa / eloillean

Ade

-lla

elollamme

elollanne

elollansa / elollaan

eloillamme

eloillanne

eloillansa / eloillaan

Abl

-lta

eloltamme

eloltanne

eloltansa / eloltaan

eloiltamme

eloiltanne

eloiltansa / eloiltaan

Tra

-ksi

eloksemme

eloksenne

eloksensa / elokseen

eloiksemme

eloiksenne

eloiksensa / eloikseen

Ess

-na

elonamme

elonanne

elonansa / elonaan

eloinamme

eloinanne

eloinansa / eloinaan

Abe

-tta

elottamme

elottanne

elottansa / elottaan

eloittamme

eloittanne

eloittansa / eloittaan

Com

-ne

-

-

-

eloinemme

eloinenne

eloinensa / eloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hiiri

hiiret

Par

-ta

hiirtä

hiiriä

Gen

-n

hiiren

hiirien / hiirten

Ill

mihin

hiireen

hiiriin

Ine

-ssa

hiiressä

hiirissä

Ela

-sta

hiirestä

hiiristä

All

-lle

hiirelle

hiirille

Ade

-lla

hiirellä

hiirillä

Abl

-lta

hiireltä

hiiriltä

Tra

-ksi

hiireksi

hiiriksi

Ess

-na

hiirenä

hiirinä

Abe

-tta

hiirettä

hiirittä

Com

-ne

-

hiirine

Ins

-in

-

hiirin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hiiri

hiiret

Par

-ta

hiirtä

hiiriä

Gen

-n

hiiren

hiirien / hiirten

Ill

mihin

hiireen

hiiriin

Ine

-ssa

hiiressä

hiirissä

Ela

-sta

hiirestä

hiiristä

All

-lle

hiirelle

hiirille

Ade

-lla

hiirellä

hiirillä

Abl

-lta

hiireltä

hiiriltä

Tra

-ksi

hiireksi

hiiriksi

Ess

-na

hiirenä

hiirinä

Abe

-tta

hiirettä

hiirittä

Com

-ne

-

hiirine

Ins

-in

-

hiirin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

mouse hiiri, hiirulainen
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; OPUS; OpenSubtitles2018.v3 Hiiri jyrsi juustoa. The mouse nibbled on the cheese. Hiiri karkasi ansasta. The mouse escaped from the trap. Hiiri juoksi nopeasti. The mouse ran quickly. Hiiri, hiiret. One seagull, many seaguile. Ole kuin hiiri. Be like mice. Talossa on hiiri. There's a mouse in the house! Pistä se hiiri pois! Put that mouse down! Minäkin sinua, hiiri. I love you too, Mouse. Hiiri tarttui syöttiin. The mouse took the bait. Hiljaisempi kuin hiiri. Who's quieter than a mouse. Show more arrow right

Wiktionary

A mouse, used rather indiscriminately for a number of small mouse-resembling rodents mostly in the zoologic family Muridae, but also in Zapodidae and Gliridae. (computing) A computer mouse. Show more arrow right (diminutive) hiirulainen Show more arrow right elohiirihiirenhammashiirenharmaahiirenhernehiirenhiljaahiirenhiljaisuushiirenhäntähiirenkolohiirenkorvahiirenloukkuhiirenporrashiirenruishiirensammalhiirenvirnahiirihaukkahiirikerttulihiirilavantautihiirimattohiiriorneerohiiripiikkipyrstöhiiripöllöhiiritangarahiiritapakulohiirityrannikoivuhiirikotihiirimetsähiiripeltohiiripullahiiripystyhiiritammihiiritappihiirivaivaishiiri Show more arrow right From Proto-Finnic hiiri, from Proto-Uralic šiŋere. Cognates include Estonian hiir, Erzya чеерь (čejerʹ), Mansi таӈкер (taňker), Hungarian egér. The sense "computer mouse" is a semantic loan from English mouse. Show more arrow right

Wikipedia

Mouse A mouse, plural mice, is a small rodent. Characteristically, mice are known to have a pointed snout, small rounded ears, a body-length scaly tail, and a high breeding rate. The best known mouse species is the common house mouse (Mus musculus). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiireni

hiireni

hiiresi

hiiresi

hiirensä

hiirensä

Par

-ta

hiirtäni

hiiriäni

hiirtäsi

hiiriäsi

hiirtänsä / hiirtään

hiiriänsä / hiiriään

Gen

-n

hiireni

hiirieni / hiirteni

hiiresi

hiiriesi / hiirtesi

hiirensä

hiiriensä / hiirtensä

Ill

mihin

hiireeni

hiiriini

hiireesi

hiiriisi

hiireensä

hiiriinsä

Ine

-ssa

hiiressäni

hiirissäni

hiiressäsi

hiirissäsi

hiiressänsä / hiiressään

hiirissänsä / hiirissään

Ela

-sta

hiirestäni

hiiristäni

hiirestäsi

hiiristäsi

hiirestänsä / hiirestään

hiiristänsä / hiiristään

All

-lle

hiirelleni

hiirilleni

hiirellesi

hiirillesi

hiirellensä / hiirelleen

hiirillensä / hiirilleän

Ade

-lla

hiirelläni

hiirilläni

hiirelläsi

hiirilläsi

hiirellänsä / hiirellään

hiirillänsä / hiirillään

Abl

-lta

hiireltäni

hiiriltäni

hiireltäsi

hiiriltäsi

hiireltänsä / hiireltään

hiiriltänsä / hiiriltään

Tra

-ksi

hiirekseni

hiirikseni

hiireksesi

hiiriksesi

hiireksensä / hiirekseen

hiiriksensä / hiirikseen

Ess

-na

hiirenäni

hiirinäni

hiirenäsi

hiirinäsi

hiirenänsä / hiirenään

hiirinänsä / hiirinään

Abe

-tta

hiirettäni

hiirittäni

hiirettäsi

hiirittäsi

hiirettänsä / hiirettään

hiirittänsä / hiirittään

Com

-ne

-

hiirineni

-

hiirinesi

-

hiirinensä / hiirineen

Singular

Plural

Nom

-

hiireni

hiiresi

hiirensä

hiireni

hiiresi

hiirensä

Par

-ta

hiirtäni

hiirtäsi

hiirtänsä / hiirtään

hiiriäni

hiiriäsi

hiiriänsä / hiiriään

Gen

-n

hiireni

hiiresi

hiirensä

hiirieni / hiirteni

hiiriesi / hiirtesi

hiiriensä / hiirtensä

Ill

mihin

hiireeni

hiireesi

hiireensä

hiiriini

hiiriisi

hiiriinsä

Ine

-ssa

hiiressäni

hiiressäsi

hiiressänsä / hiiressään

hiirissäni

hiirissäsi

hiirissänsä / hiirissään

Ela

-sta

hiirestäni

hiirestäsi

hiirestänsä / hiirestään

hiiristäni

hiiristäsi

hiiristänsä / hiiristään

All

-lle

hiirelleni

hiirellesi

hiirellensä / hiirelleen

hiirilleni

hiirillesi

hiirillensä / hiirilleän

Ade

-lla

hiirelläni

hiirelläsi

hiirellänsä / hiirellään

hiirilläni

hiirilläsi

hiirillänsä / hiirillään

Abl

-lta

hiireltäni

hiireltäsi

hiireltänsä / hiireltään

hiiriltäni

hiiriltäsi

hiiriltänsä / hiiriltään

Tra

-ksi

hiirekseni

hiireksesi

hiireksensä / hiirekseen

hiirikseni

hiiriksesi

hiiriksensä / hiirikseen

Ess

-na

hiirenäni

hiirenäsi

hiirenänsä / hiirenään

hiirinäni

hiirinäsi

hiirinänsä / hiirinään

Abe

-tta

hiirettäni

hiirettäsi

hiirettänsä / hiirettään

hiirittäni

hiirittäsi

hiirittänsä / hiirittään

Com

-ne

-

-

-

hiirineni

hiirinesi

hiirinensä / hiirineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiiremme

hiiremme

hiirenne

hiirenne

hiirensä

hiirensä

Par

-ta

hiirtämme

hiiriämme

hiirtänne

hiiriänne

hiirtänsä / hiirtään

hiiriänsä / hiiriään

Gen

-n

hiiremme

hiiriemme / hiirtemme

hiirenne

hiirienne / hiirtenne

hiirensä

hiiriensä / hiirtensä

Ill

mihin

hiireemme

hiiriimme

hiireenne

hiiriinne

hiireensä

hiiriinsä

Ine

-ssa

hiiressämme

hiirissämme

hiiressänne

hiirissänne

hiiressänsä / hiiressään

hiirissänsä / hiirissään

Ela

-sta

hiirestämme

hiiristämme

hiirestänne

hiiristänne

hiirestänsä / hiirestään

hiiristänsä / hiiristään

All

-lle

hiirellemme

hiirillemme

hiirellenne

hiirillenne

hiirellensä / hiirelleen

hiirillensä / hiirilleän

Ade

-lla

hiirellämme

hiirillämme

hiirellänne

hiirillänne

hiirellänsä / hiirellään

hiirillänsä / hiirillään

Abl

-lta

hiireltämme

hiiriltämme

hiireltänne

hiiriltänne

hiireltänsä / hiireltään

hiiriltänsä / hiiriltään

Tra

-ksi

hiireksemme

hiiriksemme

hiireksenne

hiiriksenne

hiireksensä / hiirekseen

hiiriksensä / hiirikseen

Ess

-na

hiirenämme

hiirinämme

hiirenänne

hiirinänne

hiirenänsä / hiirenään

hiirinänsä / hiirinään

Abe

-tta

hiirettämme

hiirittämme

hiirettänne

hiirittänne

hiirettänsä / hiirettään

hiirittänsä / hiirittään

Com

-ne

-

hiirinemme

-

hiirinenne

-

hiirinensä / hiirineen

Singular

Plural

Nom

-

hiiremme

hiirenne

hiirensä

hiiremme

hiirenne

hiirensä

Par

-ta

hiirtämme

hiirtänne

hiirtänsä / hiirtään

hiiriämme

hiiriänne

hiiriänsä / hiiriään

Gen

-n

hiiremme

hiirenne

hiirensä

hiiriemme / hiirtemme

hiirienne / hiirtenne

hiiriensä / hiirtensä

Ill

mihin

hiireemme

hiireenne

hiireensä

hiiriimme

hiiriinne

hiiriinsä

Ine

-ssa

hiiressämme

hiiressänne

hiiressänsä / hiiressään

hiirissämme

hiirissänne

hiirissänsä / hiirissään

Ela

-sta

hiirestämme

hiirestänne

hiirestänsä / hiirestään

hiiristämme

hiiristänne

hiiristänsä / hiiristään

All

-lle

hiirellemme

hiirellenne

hiirellensä / hiirelleen

hiirillemme

hiirillenne

hiirillensä / hiirilleän

Ade

-lla

hiirellämme

hiirellänne

hiirellänsä / hiirellään

hiirillämme

hiirillänne

hiirillänsä / hiirillään

Abl

-lta

hiireltämme

hiireltänne

hiireltänsä / hiireltään

hiiriltämme

hiiriltänne

hiiriltänsä / hiiriltään

Tra

-ksi

hiireksemme

hiireksenne

hiireksensä / hiirekseen

hiiriksemme

hiiriksenne

hiiriksensä / hiirikseen

Ess

-na

hiirenämme

hiirenänne

hiirenänsä / hiirenään

hiirinämme

hiirinänne

hiirinänsä / hiirinään

Abe

-tta

hiirettämme

hiirettänne

hiirettänsä / hiirettään

hiirittämme

hiirittänne

hiirittänsä / hiirittään

Com

-ne

-

-

-

hiirinemme

hiirinenne

hiirinensä / hiirineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept