elohiiri |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ hiiri |
Noun, Singular Nominative |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
elohiiret |
|
Par |
-ta |
elohiirtä |
elohiiriä |
Gen |
-n |
elohiiren |
elohiirien / elohiirten |
Ill |
mihin |
elohiireen |
elohiiriin |
Ine |
-ssa |
elohiiressä |
elohiirissä |
Ela |
-sta |
elohiirestä |
elohiiristä |
All |
-lle |
elohiirelle |
elohiirille |
Ade |
-lla |
elohiirellä |
elohiirillä |
Abl |
-lta |
elohiireltä |
elohiiriltä |
Tra |
-ksi |
elohiireksi |
elohiiriksi |
Ess |
-na |
elohiirenä |
elohiirinä |
Abe |
-tta |
elohiirettä |
elohiirittä |
Com |
-ne |
- |
elohiirine |
Ins |
-in |
- |
elohiirin |
Singular
Plural
Nom
-
elohiiret
Par
-ta
elohiirtä
elohiiriä
Gen
-n
elohiiren
elohiirien / elohiirten
Ill
mihin
elohiireen
elohiiriin
Ine
-ssa
elohiiressä
elohiirissä
Ela
-sta
elohiirestä
elohiiristä
All
-lle
elohiirelle
elohiirille
Ade
-lla
elohiirellä
elohiirillä
Abl
-lta
elohiireltä
elohiiriltä
Tra
-ksi
elohiireksi
elohiiriksi
Ess
-na
elohiirenä
elohiirinä
Abe
-tta
elohiirettä
elohiirittä
Com
-ne
-
elohiirine
Ins
-in
-
elohiirin
| tic | lihasvärinä, elohiiri |
| mercy |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
elohiire |
elohiire |
elohiire |
elohiire |
elohiire |
elohiire |
Par |
-ta |
elohiirtä |
elohiiriä |
elohiirtä |
elohiiriä |
elohiirtä |
elohiiriä |
Gen |
-n |
elohiire |
elohiirie |
elohiire |
elohiirie |
elohiire |
elohiirie |
Ill |
mihin |
elohiiree |
elohiirii |
elohiiree |
elohiirii |
elohiiree |
elohiirii |
Ine |
-ssa |
elohiiressä |
elohiirissä |
elohiiressä |
elohiirissä |
elohiiressä |
elohiirissä |
Ela |
-sta |
elohiirestä |
elohiiristä |
elohiirestä |
elohiiristä |
elohiirestä |
elohiiristä |
All |
-lle |
elohiirelle |
elohiirille |
elohiirelle |
elohiirille |
elohiirelle |
elohiirille |
Ade |
-lla |
elohiirellä |
elohiirillä |
elohiirellä |
elohiirillä |
elohiirellä |
elohiirillä |
Abl |
-lta |
elohiireltä |
elohiiriltä |
elohiireltä |
elohiiriltä |
elohiireltä |
elohiiriltä |
Tra |
-ksi |
elohiirekse |
elohiirikse |
elohiirekse |
elohiirikse |
elohiirekse |
elohiirikse |
Ess |
-na |
elohiirenä |
elohiirinä |
elohiirenä |
elohiirinä |
elohiirenä |
elohiirinä |
Abe |
-tta |
elohiirettä |
elohiirittä |
elohiirettä |
elohiirittä |
elohiirettä |
elohiirittä |
Com |
-ne |
- |
elohiirine |
- |
elohiirine |
- |
elohiirine |
Singular
Plural
Nom
-
elohiire
elohiire
elohiire
elohiire
elohiire
elohiire
Par
-ta
elohiirtä
elohiirtä
elohiirtä
elohiiriä
elohiiriä
elohiiriä
Gen
-n
elohiire
elohiire
elohiire
elohiirie
elohiirie
elohiirie
Ill
mihin
elohiiree
elohiiree
elohiiree
elohiirii
elohiirii
elohiirii
Ine
-ssa
elohiiressä
elohiiressä
elohiiressä
elohiirissä
elohiirissä
elohiirissä
Ela
-sta
elohiirestä
elohiirestä
elohiirestä
elohiiristä
elohiiristä
elohiiristä
All
-lle
elohiirelle
elohiirelle
elohiirelle
elohiirille
elohiirille
elohiirille
Ade
-lla
elohiirellä
elohiirellä
elohiirellä
elohiirillä
elohiirillä
elohiirillä
Abl
-lta
elohiireltä
elohiireltä
elohiireltä
elohiiriltä
elohiiriltä
elohiiriltä
Tra
-ksi
elohiirekse
elohiirekse
elohiirekse
elohiirikse
elohiirikse
elohiirikse
Ess
-na
elohiirenä
elohiirenä
elohiirenä
elohiirinä
elohiirinä
elohiirinä
Abe
-tta
elohiirettä
elohiirettä
elohiirettä
elohiirittä
elohiirittä
elohiirittä
Com
-ne
-
-
-
elohiirine
elohiirine
elohiirine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
elohiire |
elohiire |
elohiire |
elohiire |
elohiire |
elohiire |
Par |
-ta |
elohiirtä |
elohiiriä |
elohiirtä |
elohiiriä |
elohiirtä |
elohiiriä |
Gen |
-n |
elohiire |
elohiirie |
elohiire |
elohiirie |
elohiire |
elohiirie |
Ill |
mihin |
elohiiree |
elohiirii |
elohiiree |
elohiirii |
elohiiree |
elohiirii |
Ine |
-ssa |
elohiiressä |
elohiirissä |
elohiiressä |
elohiirissä |
elohiiressä |
elohiirissä |
Ela |
-sta |
elohiirestä |
elohiiristä |
elohiirestä |
elohiiristä |
elohiirestä |
elohiiristä |
All |
-lle |
elohiirelle |
elohiirille |
elohiirelle |
elohiirille |
elohiirelle |
elohiirille |
Ade |
-lla |
elohiirellä |
elohiirillä |
elohiirellä |
elohiirillä |
elohiirellä |
elohiirillä |
Abl |
-lta |
elohiireltä |
elohiiriltä |
elohiireltä |
elohiiriltä |
elohiireltä |
elohiiriltä |
Tra |
-ksi |
elohiirekse |
elohiirikse |
elohiirekse |
elohiirikse |
elohiirekse |
elohiirikse |
Ess |
-na |
elohiirenä |
elohiirinä |
elohiirenä |
elohiirinä |
elohiirenä |
elohiirinä |
Abe |
-tta |
elohiirettä |
elohiirittä |
elohiirettä |
elohiirittä |
elohiirettä |
elohiirittä |
Com |
-ne |
- |
elohiirine |
- |
elohiirine |
- |
elohiirine |
Singular
Plural
Nom
-
elohiire
elohiire
elohiire
elohiire
elohiire
elohiire
Par
-ta
elohiirtä
elohiirtä
elohiirtä
elohiiriä
elohiiriä
elohiiriä
Gen
-n
elohiire
elohiire
elohiire
elohiirie
elohiirie
elohiirie
Ill
mihin
elohiiree
elohiiree
elohiiree
elohiirii
elohiirii
elohiirii
Ine
-ssa
elohiiressä
elohiiressä
elohiiressä
elohiirissä
elohiirissä
elohiirissä
Ela
-sta
elohiirestä
elohiirestä
elohiirestä
elohiiristä
elohiiristä
elohiiristä
All
-lle
elohiirelle
elohiirelle
elohiirelle
elohiirille
elohiirille
elohiirille
Ade
-lla
elohiirellä
elohiirellä
elohiirellä
elohiirillä
elohiirillä
elohiirillä
Abl
-lta
elohiireltä
elohiireltä
elohiireltä
elohiiriltä
elohiiriltä
elohiiriltä
Tra
-ksi
elohiirekse
elohiirekse
elohiirekse
elohiirikse
elohiirikse
elohiirikse
Ess
-na
elohiirenä
elohiirenä
elohiirenä
elohiirinä
elohiirinä
elohiirinä
Abe
-tta
elohiirettä
elohiirettä
elohiirettä
elohiirittä
elohiirittä
elohiirittä
Com
-ne
-
-
-
elohiirine
elohiirine
elohiirine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
elo |
elot |
Par |
-ta |
eloa |
eloja |
Gen |
-n |
elon |
elojen |
Ill |
mihin |
eloon |
eloihin |
Ine |
-ssa |
elossa |
eloissa |
Ela |
-sta |
elosta |
eloista |
All |
-lle |
elolle |
eloille |
Ade |
-lla |
elolla |
eloilla |
Abl |
-lta |
elolta |
eloilta |
Tra |
-ksi |
eloksi |
eloiksi |
Ess |
-na |
elona |
eloina |
Abe |
-tta |
elotta |
eloitta |
Com |
-ne |
- |
eloine |
Ins |
-in |
- |
eloin |
Singular
Plural
Nom
-
elo
elot
Par
-ta
eloa
eloja
Gen
-n
elon
elojen
Ill
mihin
eloon
eloihin
Ine
-ssa
elossa
eloissa
Ela
-sta
elosta
eloista
All
-lle
elolle
eloille
Ade
-lla
elolla
eloilla
Abl
-lta
elolta
eloilta
Tra
-ksi
eloksi
eloiksi
Ess
-na
elona
eloina
Abe
-tta
elotta
eloitta
Com
-ne
-
eloine
Ins
-in
-
eloin
| life | elämä, kesto, henki, kestoaika, elinaika, elo |
| corn | maissi, vilja, känsä, liikavarvas, elo, tunteellinen puppu |
| in August |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
elo |
elo |
elo |
elo |
elo |
elo |
Par |
-ta |
eloa |
eloja |
eloa |
eloja |
eloa |
eloja |
Gen |
-n |
elo |
eloje |
elo |
eloje |
elo |
eloje |
Ill |
mihin |
eloo |
eloihi |
eloo |
eloihi |
eloo |
eloihi |
Ine |
-ssa |
elossa |
eloissa |
elossa |
eloissa |
elossa |
eloissa |
Ela |
-sta |
elosta |
eloista |
elosta |
eloista |
elosta |
eloista |
All |
-lle |
elolle |
eloille |
elolle |
eloille |
elolle |
eloille |
Ade |
-lla |
elolla |
eloilla |
elolla |
eloilla |
elolla |
eloilla |
Abl |
-lta |
elolta |
eloilta |
elolta |
eloilta |
elolta |
eloilta |
Tra |
-ksi |
elokse |
eloikse |
elokse |
eloikse |
elokse |
eloikse |
Ess |
-na |
elona |
eloina |
elona |
eloina |
elona |
eloina |
Abe |
-tta |
elotta |
eloitta |
elotta |
eloitta |
elotta |
eloitta |
Com |
-ne |
- |
eloine |
- |
eloine |
- |
eloine |
Singular
Plural
Nom
-
elo
elo
elo
elo
elo
elo
Par
-ta
eloa
eloa
eloa
eloja
eloja
eloja
Gen
-n
elo
elo
elo
eloje
eloje
eloje
Ill
mihin
eloo
eloo
eloo
eloihi
eloihi
eloihi
Ine
-ssa
elossa
elossa
elossa
eloissa
eloissa
eloissa
Ela
-sta
elosta
elosta
elosta
eloista
eloista
eloista
All
-lle
elolle
elolle
elolle
eloille
eloille
eloille
Ade
-lla
elolla
elolla
elolla
eloilla
eloilla
eloilla
Abl
-lta
elolta
elolta
elolta
eloilta
eloilta
eloilta
Tra
-ksi
elokse
elokse
elokse
eloikse
eloikse
eloikse
Ess
-na
elona
elona
elona
eloina
eloina
eloina
Abe
-tta
elotta
elotta
elotta
eloitta
eloitta
eloitta
Com
-ne
-
-
-
eloine
eloine
eloine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
elo |
elo |
elo |
elo |
elo |
elo |
Par |
-ta |
eloa |
eloja |
eloa |
eloja |
eloa |
eloja |
Gen |
-n |
elo |
eloje |
elo |
eloje |
elo |
eloje |
Ill |
mihin |
eloo |
eloihi |
eloo |
eloihi |
eloo |
eloihi |
Ine |
-ssa |
elossa |
eloissa |
elossa |
eloissa |
elossa |
eloissa |
Ela |
-sta |
elosta |
eloista |
elosta |
eloista |
elosta |
eloista |
All |
-lle |
elolle |
eloille |
elolle |
eloille |
elolle |
eloille |
Ade |
-lla |
elolla |
eloilla |
elolla |
eloilla |
elolla |
eloilla |
Abl |
-lta |
elolta |
eloilta |
elolta |
eloilta |
elolta |
eloilta |
Tra |
-ksi |
elokse |
eloikse |
elokse |
eloikse |
elokse |
eloikse |
Ess |
-na |
elona |
eloina |
elona |
eloina |
elona |
eloina |
Abe |
-tta |
elotta |
eloitta |
elotta |
eloitta |
elotta |
eloitta |
Com |
-ne |
- |
eloine |
- |
eloine |
- |
eloine |
Singular
Plural
Nom
-
elo
elo
elo
elo
elo
elo
Par
-ta
eloa
eloa
eloa
eloja
eloja
eloja
Gen
-n
elo
elo
elo
eloje
eloje
eloje
Ill
mihin
eloo
eloo
eloo
eloihi
eloihi
eloihi
Ine
-ssa
elossa
elossa
elossa
eloissa
eloissa
eloissa
Ela
-sta
elosta
elosta
elosta
eloista
eloista
eloista
All
-lle
elolle
elolle
elolle
eloille
eloille
eloille
Ade
-lla
elolla
elolla
elolla
eloilla
eloilla
eloilla
Abl
-lta
elolta
elolta
elolta
eloilta
eloilta
eloilta
Tra
-ksi
elokse
elokse
elokse
eloikse
eloikse
eloikse
Ess
-na
elona
elona
elona
eloina
eloina
eloina
Abe
-tta
elotta
elotta
elotta
eloitta
eloitta
eloitta
Com
-ne
-
-
-
eloine
eloine
eloine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
hiiri |
hiiret |
Par |
-ta |
hiirtä |
hiiriä |
Gen |
-n |
hiiren |
hiirien / hiirten |
Ill |
mihin |
hiireen |
hiiriin |
Ine |
-ssa |
hiiressä |
hiirissä |
Ela |
-sta |
hiirestä |
hiiristä |
All |
-lle |
hiirelle |
hiirille |
Ade |
-lla |
hiirellä |
hiirillä |
Abl |
-lta |
hiireltä |
hiiriltä |
Tra |
-ksi |
hiireksi |
hiiriksi |
Ess |
-na |
hiirenä |
hiirinä |
Abe |
-tta |
hiirettä |
hiirittä |
Com |
-ne |
- |
hiirine |
Ins |
-in |
- |
hiirin |
Singular
Plural
Nom
-
hiiri
hiiret
Par
-ta
hiirtä
hiiriä
Gen
-n
hiiren
hiirien / hiirten
Ill
mihin
hiireen
hiiriin
Ine
-ssa
hiiressä
hiirissä
Ela
-sta
hiirestä
hiiristä
All
-lle
hiirelle
hiirille
Ade
-lla
hiirellä
hiirillä
Abl
-lta
hiireltä
hiiriltä
Tra
-ksi
hiireksi
hiiriksi
Ess
-na
hiirenä
hiirinä
Abe
-tta
hiirettä
hiirittä
Com
-ne
-
hiirine
Ins
-in
-
hiirin
| mouse | hiiri, hiirulainen |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
hiire |
hiire |
hiire |
hiire |
hiire |
hiire |
Par |
-ta |
hiirtä |
hiiriä |
hiirtä |
hiiriä |
hiirtä |
hiiriä |
Gen |
-n |
hiire |
hiirie |
hiire |
hiirie |
hiire |
hiirie |
Ill |
mihin |
hiiree |
hiirii |
hiiree |
hiirii |
hiiree |
hiirii |
Ine |
-ssa |
hiiressä |
hiirissä |
hiiressä |
hiirissä |
hiiressä |
hiirissä |
Ela |
-sta |
hiirestä |
hiiristä |
hiirestä |
hiiristä |
hiirestä |
hiiristä |
All |
-lle |
hiirelle |
hiirille |
hiirelle |
hiirille |
hiirelle |
hiirille |
Ade |
-lla |
hiirellä |
hiirillä |
hiirellä |
hiirillä |
hiirellä |
hiirillä |
Abl |
-lta |
hiireltä |
hiiriltä |
hiireltä |
hiiriltä |
hiireltä |
hiiriltä |
Tra |
-ksi |
hiirekse |
hiirikse |
hiirekse |
hiirikse |
hiirekse |
hiirikse |
Ess |
-na |
hiirenä |
hiirinä |
hiirenä |
hiirinä |
hiirenä |
hiirinä |
Abe |
-tta |
hiirettä |
hiirittä |
hiirettä |
hiirittä |
hiirettä |
hiirittä |
Com |
-ne |
- |
hiirine |
- |
hiirine |
- |
hiirine |
Singular
Plural
Nom
-
hiire
hiire
hiire
hiire
hiire
hiire
Par
-ta
hiirtä
hiirtä
hiirtä
hiiriä
hiiriä
hiiriä
Gen
-n
hiire
hiire
hiire
hiirie
hiirie
hiirie
Ill
mihin
hiiree
hiiree
hiiree
hiirii
hiirii
hiirii
Ine
-ssa
hiiressä
hiiressä
hiiressä
hiirissä
hiirissä
hiirissä
Ela
-sta
hiirestä
hiirestä
hiirestä
hiiristä
hiiristä
hiiristä
All
-lle
hiirelle
hiirelle
hiirelle
hiirille
hiirille
hiirille
Ade
-lla
hiirellä
hiirellä
hiirellä
hiirillä
hiirillä
hiirillä
Abl
-lta
hiireltä
hiireltä
hiireltä
hiiriltä
hiiriltä
hiiriltä
Tra
-ksi
hiirekse
hiirekse
hiirekse
hiirikse
hiirikse
hiirikse
Ess
-na
hiirenä
hiirenä
hiirenä
hiirinä
hiirinä
hiirinä
Abe
-tta
hiirettä
hiirettä
hiirettä
hiirittä
hiirittä
hiirittä
Com
-ne
-
-
-
hiirine
hiirine
hiirine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
hiire |
hiire |
hiire |
hiire |
hiire |
hiire |
Par |
-ta |
hiirtä |
hiiriä |
hiirtä |
hiiriä |
hiirtä |
hiiriä |
Gen |
-n |
hiire |
hiirie |
hiire |
hiirie |
hiire |
hiirie |
Ill |
mihin |
hiiree |
hiirii |
hiiree |
hiirii |
hiiree |
hiirii |
Ine |
-ssa |
hiiressä |
hiirissä |
hiiressä |
hiirissä |
hiiressä |
hiirissä |
Ela |
-sta |
hiirestä |
hiiristä |
hiirestä |
hiiristä |
hiirestä |
hiiristä |
All |
-lle |
hiirelle |
hiirille |
hiirelle |
hiirille |
hiirelle |
hiirille |
Ade |
-lla |
hiirellä |
hiirillä |
hiirellä |
hiirillä |
hiirellä |
hiirillä |
Abl |
-lta |
hiireltä |
hiiriltä |
hiireltä |
hiiriltä |
hiireltä |
hiiriltä |
Tra |
-ksi |
hiirekse |
hiirikse |
hiirekse |
hiirikse |
hiirekse |
hiirikse |
Ess |
-na |
hiirenä |
hiirinä |
hiirenä |
hiirinä |
hiirenä |
hiirinä |
Abe |
-tta |
hiirettä |
hiirittä |
hiirettä |
hiirittä |
hiirettä |
hiirittä |
Com |
-ne |
- |
hiirine |
- |
hiirine |
- |
hiirine |
Singular
Plural
Nom
-
hiire
hiire
hiire
hiire
hiire
hiire
Par
-ta
hiirtä
hiirtä
hiirtä
hiiriä
hiiriä
hiiriä
Gen
-n
hiire
hiire
hiire
hiirie
hiirie
hiirie
Ill
mihin
hiiree
hiiree
hiiree
hiirii
hiirii
hiirii
Ine
-ssa
hiiressä
hiiressä
hiiressä
hiirissä
hiirissä
hiirissä
Ela
-sta
hiirestä
hiirestä
hiirestä
hiiristä
hiiristä
hiiristä
All
-lle
hiirelle
hiirelle
hiirelle
hiirille
hiirille
hiirille
Ade
-lla
hiirellä
hiirellä
hiirellä
hiirillä
hiirillä
hiirillä
Abl
-lta
hiireltä
hiireltä
hiireltä
hiiriltä
hiiriltä
hiiriltä
Tra
-ksi
hiirekse
hiirekse
hiirekse
hiirikse
hiirikse
hiirikse
Ess
-na
hiirenä
hiirenä
hiirenä
hiirinä
hiirinä
hiirinä
Abe
-tta
hiirettä
hiirettä
hiirettä
hiirittä
hiirittä
hiirittä
Com
-ne
-
-
-
hiirine
hiirine
hiirine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net