differentioituminen |
Verb, Derivation with suffix minen Singular Nominative |
| different | |
| differentized |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
differentioidun |
|
ii |
differentioidut |
|
iii |
differentioituu |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
differentioidumme / differentioidutaan |
|
ii |
differentioidutte |
|
iii |
differentioituvat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
differentioiduin |
|
ii |
differentioiduit |
|
iii |
differentioitui |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
differentioiduimme / differentioiduttiin |
|
ii |
differentioiduitte |
|
iii |
differentioituivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen differentioitunut |
en ole differentioitunut |
ii |
olet differentioitunut |
et ole differentioitunut |
iii |
on differentioitunut |
ei ole differentioitunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme differentioituneet |
emme ole differentioituneet |
ii |
olette differentioituneet |
ette ole differentioituneet |
iii |
ovat differentioituneet |
eivät ole differentioituneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin differentioitunut |
en ollut differentioitunut |
ii |
olit differentioitunut |
et ollut differentioitunut |
iii |
oli differentioitunut |
ei ollut differentioitunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme differentioituneet |
emme olleet differentioituneet |
ii |
olitte differentioituneet |
ette olleet differentioituneet |
iii |
olivat differentioituneet |
eivät olleet differentioituneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
differentioituisin |
|
ii |
differentioituisit |
|
iii |
differentioituisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
differentioituisimme |
|
ii |
differentioituisitte |
|
iii |
differentioituisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin differentioitunut |
en olisi differentioitunut |
ii |
olisit differentioitunut |
et olisi differentioitunut |
iii |
olisi differentioitunut |
ei olisi differentioitunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme differentioituneet |
emme olisi differentioituneet |
ii |
olisitte differentioituneet |
ette olisi differentioituneet |
iii |
olisivat differentioituneet |
eivät olisi differentioituneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
differentioitunen |
en differentioitune |
ii |
differentioitunet |
et differentioitune |
iii |
differentioitunee |
ei differentioitune |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
differentioitunemme |
emme differentioitune |
ii |
differentioitunette |
ette differentioitune |
iii |
differentioitunevat |
eivät differentioitune |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen differentioitunut |
en liene differentioitunut |
ii |
lienet differentioitunut |
et liene differentioitunut |
iii |
lienee differentioitunut |
ei liene differentioitunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme differentioituneet |
emme liene differentioituneet |
ii |
lienette differentioituneet |
ette liene differentioituneet |
iii |
lienevät differentioituneet |
eivät liene differentioituneet |
Singular
i |
- |
ii |
differentioidu |
iii |
differentioitukoon |
Plural
i |
differentioitukaamme |
ii |
differentioitukaa |
iii |
differentioitukoot |
Nom |
- |
differentioitua |
Tra |
-ksi |
differentioituaksensa / differentioituakseen |
Ine |
-ssa |
differentioituessa |
Ins |
-in |
differentioituen |
Ine |
-ssa |
differentioiduttaessa (passive) |
Ill |
mihin |
differentioitumaan |
Ine |
-ssa |
differentioitumassa |
Ela |
-sta |
differentioitumasta |
Ade |
-lla |
differentioitumalla |
Abe |
-tta |
differentioitumatta |
Ins |
-in |
differentioituman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
|
Par |
-ta |
differentioitumista |
differentioitumaisillaan / differentioitumaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
differentioidutaan |
ei differentioiduta |
Imperfect |
differentioiduttiin |
ei differentioiduttu |
Potential |
differentioiduttaneen |
ei differentioiduttane |
Conditional |
differentioiduttaisiin |
ei differentioiduttaisi |
Imperative Present |
differentioiduttakoon |
älköön differentioiduttako |
Imperative Perfect |
olkoon differentioiduttu |
älköön differentioiduttu |
Positive
Negative
Present
differentioidutaan
ei differentioiduta
Imperfect
differentioiduttiin
ei differentioiduttu
Potential
differentioiduttaneen
ei differentioiduttane
Conditional
differentioiduttaisiin
ei differentioiduttaisi
Imperative Present
differentioiduttakoon
älköön differentioiduttako
Imperative Perfect
olkoon differentioiduttu
älköön differentioiduttu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
differentioituva |
differentioiduttava |
2nd |
differentioitunut |
differentioiduttu |
3rd |
differentioituma |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net