logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

autotermiitti, noun

Word analysis
autotermiitti

autotermiitti

autotermiitti

Noun, Singular Nominative

auto

Noun, Singular Nominative

+ termiitti

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

autotermiitti

autotermiitit

Par

-ta

autotermiittiä

autotermiittejä

Gen

-n

autotermiitin

autotermiittien

Ill

mihin

autotermiittiin

autotermiitteihin

Ine

-ssa

autotermiitissä

autotermiiteissä

Ela

-sta

autotermiitistä

autotermiiteistä

All

-lle

autotermiitille

autotermiiteille

Ade

-lla

autotermiitillä

autotermiiteillä

Abl

-lta

autotermiitiltä

autotermiiteiltä

Tra

-ksi

autotermiitiksi

autotermiiteiksi

Ess

-na

autotermiittinä

autotermiitteinä

Abe

-tta

autotermiitittä

autotermiiteittä

Com

-ne

-

autotermiitteine

Ins

-in

-

autotermiitein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

autotermiitti

autotermiitit

Par

-ta

autotermiittiä

autotermiittejä

Gen

-n

autotermiitin

autotermiittien

Ill

mihin

autotermiittiin

autotermiitteihin

Ine

-ssa

autotermiitissä

autotermiiteissä

Ela

-sta

autotermiitistä

autotermiiteistä

All

-lle

autotermiitille

autotermiiteille

Ade

-lla

autotermiitillä

autotermiiteillä

Abl

-lta

autotermiitiltä

autotermiiteiltä

Tra

-ksi

autotermiitiksi

autotermiiteiksi

Ess

-na

autotermiittinä

autotermiitteinä

Abe

-tta

autotermiitittä

autotermiiteittä

Com

-ne

-

autotermiitteine

Ins

-in

-

autotermiitein

autothemite
autotermiitti
Show more arrow right

Wiktionary

(humorous) A person who steals parts from abandoned cars. Show more arrow right auto (“car”) +‎ termiitti (“termite”) Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

autotermiittini

autotermiittini

autotermiittisi

autotermiittisi

autotermiittinsä

autotermiittinsä

Par

-ta

autotermiittiäni

autotermiittejäni

autotermiittiäsi

autotermiittejäsi

autotermiittiänsä / autotermiittiään

autotermiittejänsä / autotermiittejään

Gen

-n

autotermiittini

autotermiittieni

autotermiittisi

autotermiittiesi

autotermiittinsä

autotermiittiensä

Ill

mihin

autotermiittiini

autotermiitteihini

autotermiittiisi

autotermiitteihisi

autotermiittiinsä

autotermiitteihinsä

Ine

-ssa

autotermiitissäni

autotermiiteissäni

autotermiitissäsi

autotermiiteissäsi

autotermiitissänsä / autotermiitissään

autotermiiteissänsä / autotermiiteissään

Ela

-sta

autotermiitistäni

autotermiiteistäni

autotermiitistäsi

autotermiiteistäsi

autotermiitistänsä / autotermiitistään

autotermiiteistänsä / autotermiiteistään

All

-lle

autotermiitilleni

autotermiiteilleni

autotermiitillesi

autotermiiteillesi

autotermiitillensä / autotermiitilleen

autotermiiteillensä / autotermiiteilleän

Ade

-lla

autotermiitilläni

autotermiiteilläni

autotermiitilläsi

autotermiiteilläsi

autotermiitillänsä / autotermiitillään

autotermiiteillänsä / autotermiiteillään

Abl

-lta

autotermiitiltäni

autotermiiteiltäni

autotermiitiltäsi

autotermiiteiltäsi

autotermiitiltänsä / autotermiitiltään

autotermiiteiltänsä / autotermiiteiltään

Tra

-ksi

autotermiitikseni

autotermiiteikseni

autotermiitiksesi

autotermiiteiksesi

autotermiitiksensä / autotermiitikseen

autotermiiteiksensä / autotermiiteikseen

Ess

-na

autotermiittinäni

autotermiitteinäni

autotermiittinäsi

autotermiitteinäsi

autotermiittinänsä / autotermiittinään

autotermiitteinänsä / autotermiitteinään

Abe

-tta

autotermiitittäni

autotermiiteittäni

autotermiitittäsi

autotermiiteittäsi

autotermiitittänsä / autotermiitittään

autotermiiteittänsä / autotermiiteittään

Com

-ne

-

autotermiitteineni

-

autotermiitteinesi

-

autotermiitteinensä / autotermiitteineen

Singular

Plural

Nom

-

autotermiittini

autotermiittisi

autotermiittinsä

autotermiittini

autotermiittisi

autotermiittinsä

Par

-ta

autotermiittiäni

autotermiittiäsi

autotermiittiänsä / autotermiittiään

autotermiittejäni

autotermiittejäsi

autotermiittejänsä / autotermiittejään

Gen

-n

autotermiittini

autotermiittisi

autotermiittinsä

autotermiittieni

autotermiittiesi

autotermiittiensä

Ill

mihin

autotermiittiini

autotermiittiisi

autotermiittiinsä

autotermiitteihini

autotermiitteihisi

autotermiitteihinsä

Ine

-ssa

autotermiitissäni

autotermiitissäsi

autotermiitissänsä / autotermiitissään

autotermiiteissäni

autotermiiteissäsi

autotermiiteissänsä / autotermiiteissään

Ela

-sta

autotermiitistäni

autotermiitistäsi

autotermiitistänsä / autotermiitistään

autotermiiteistäni

autotermiiteistäsi

autotermiiteistänsä / autotermiiteistään

All

-lle

autotermiitilleni

autotermiitillesi

autotermiitillensä / autotermiitilleen

autotermiiteilleni

autotermiiteillesi

autotermiiteillensä / autotermiiteilleän

Ade

-lla

autotermiitilläni

autotermiitilläsi

autotermiitillänsä / autotermiitillään

autotermiiteilläni

autotermiiteilläsi

autotermiiteillänsä / autotermiiteillään

Abl

-lta

autotermiitiltäni

autotermiitiltäsi

autotermiitiltänsä / autotermiitiltään

autotermiiteiltäni

autotermiiteiltäsi

autotermiiteiltänsä / autotermiiteiltään

Tra

-ksi

autotermiitikseni

autotermiitiksesi

autotermiitiksensä / autotermiitikseen

autotermiiteikseni

autotermiiteiksesi

autotermiiteiksensä / autotermiiteikseen

Ess

-na

autotermiittinäni

autotermiittinäsi

autotermiittinänsä / autotermiittinään

autotermiitteinäni

autotermiitteinäsi

autotermiitteinänsä / autotermiitteinään

Abe

-tta

autotermiitittäni

autotermiitittäsi

autotermiitittänsä / autotermiitittään

autotermiiteittäni

autotermiiteittäsi

autotermiiteittänsä / autotermiiteittään

Com

-ne

-

-

-

autotermiitteineni

autotermiitteinesi

autotermiitteinensä / autotermiitteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

autotermiittimme

autotermiittimme

autotermiittinne

autotermiittinne

autotermiittinsä

autotermiittinsä

Par

-ta

autotermiittiämme

autotermiittejämme

autotermiittiänne

autotermiittejänne

autotermiittiänsä / autotermiittiään

autotermiittejänsä / autotermiittejään

Gen

-n

autotermiittimme

autotermiittiemme

autotermiittinne

autotermiittienne

autotermiittinsä

autotermiittiensä

Ill

mihin

autotermiittiimme

autotermiitteihimme

autotermiittiinne

autotermiitteihinne

autotermiittiinsä

autotermiitteihinsä

Ine

-ssa

autotermiitissämme

autotermiiteissämme

autotermiitissänne

autotermiiteissänne

autotermiitissänsä / autotermiitissään

autotermiiteissänsä / autotermiiteissään

Ela

-sta

autotermiitistämme

autotermiiteistämme

autotermiitistänne

autotermiiteistänne

autotermiitistänsä / autotermiitistään

autotermiiteistänsä / autotermiiteistään

All

-lle

autotermiitillemme

autotermiiteillemme

autotermiitillenne

autotermiiteillenne

autotermiitillensä / autotermiitilleen

autotermiiteillensä / autotermiiteilleän

Ade

-lla

autotermiitillämme

autotermiiteillämme

autotermiitillänne

autotermiiteillänne

autotermiitillänsä / autotermiitillään

autotermiiteillänsä / autotermiiteillään

Abl

-lta

autotermiitiltämme

autotermiiteiltämme

autotermiitiltänne

autotermiiteiltänne

autotermiitiltänsä / autotermiitiltään

autotermiiteiltänsä / autotermiiteiltään

Tra

-ksi

autotermiitiksemme

autotermiiteiksemme

autotermiitiksenne

autotermiiteiksenne

autotermiitiksensä / autotermiitikseen

autotermiiteiksensä / autotermiiteikseen

Ess

-na

autotermiittinämme

autotermiitteinämme

autotermiittinänne

autotermiitteinänne

autotermiittinänsä / autotermiittinään

autotermiitteinänsä / autotermiitteinään

Abe

-tta

autotermiitittämme

autotermiiteittämme

autotermiitittänne

autotermiiteittänne

autotermiitittänsä / autotermiitittään

autotermiiteittänsä / autotermiiteittään

Com

-ne

-

autotermiitteinemme

-

autotermiitteinenne

-

autotermiitteinensä / autotermiitteineen

Singular

Plural

Nom

-

autotermiittimme

autotermiittinne

autotermiittinsä

autotermiittimme

autotermiittinne

autotermiittinsä

Par

-ta

autotermiittiämme

autotermiittiänne

autotermiittiänsä / autotermiittiään

autotermiittejämme

autotermiittejänne

autotermiittejänsä / autotermiittejään

Gen

-n

autotermiittimme

autotermiittinne

autotermiittinsä

autotermiittiemme

autotermiittienne

autotermiittiensä

Ill

mihin

autotermiittiimme

autotermiittiinne

autotermiittiinsä

autotermiitteihimme

autotermiitteihinne

autotermiitteihinsä

Ine

-ssa

autotermiitissämme

autotermiitissänne

autotermiitissänsä / autotermiitissään

autotermiiteissämme

autotermiiteissänne

autotermiiteissänsä / autotermiiteissään

Ela

-sta

autotermiitistämme

autotermiitistänne

autotermiitistänsä / autotermiitistään

autotermiiteistämme

autotermiiteistänne

autotermiiteistänsä / autotermiiteistään

All

-lle

autotermiitillemme

autotermiitillenne

autotermiitillensä / autotermiitilleen

autotermiiteillemme

autotermiiteillenne

autotermiiteillensä / autotermiiteilleän

Ade

-lla

autotermiitillämme

autotermiitillänne

autotermiitillänsä / autotermiitillään

autotermiiteillämme

autotermiiteillänne

autotermiiteillänsä / autotermiiteillään

Abl

-lta

autotermiitiltämme

autotermiitiltänne

autotermiitiltänsä / autotermiitiltään

autotermiiteiltämme

autotermiiteiltänne

autotermiiteiltänsä / autotermiiteiltään

Tra

-ksi

autotermiitiksemme

autotermiitiksenne

autotermiitiksensä / autotermiitikseen

autotermiiteiksemme

autotermiiteiksenne

autotermiiteiksensä / autotermiiteikseen

Ess

-na

autotermiittinämme

autotermiittinänne

autotermiittinänsä / autotermiittinään

autotermiitteinämme

autotermiitteinänne

autotermiitteinänsä / autotermiitteinään

Abe

-tta

autotermiitittämme

autotermiitittänne

autotermiitittänsä / autotermiitittään

autotermiiteittämme

autotermiiteittänne

autotermiiteittänsä / autotermiiteittään

Com

-ne

-

-

-

autotermiitteinemme

autotermiitteinenne

autotermiitteinensä / autotermiitteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

auto

autot

Par

-ta

autoa

autoja

Gen

-n

auton

autojen

Ill

mihin

autoon

autoihin

Ine

-ssa

autossa

autoissa

Ela

-sta

autosta

autoista

All

-lle

autolle

autoille

Ade

-lla

autolla

autoilla

Abl

-lta

autolta

autoilta

Tra

-ksi

autoksi

autoiksi

Ess

-na

autona

autoina

Abe

-tta

autotta

autoitta

Com

-ne

-

autoine

Ins

-in

-

autoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

auto

autot

Par

-ta

autoa

autoja

Gen

-n

auton

autojen

Ill

mihin

autoon

autoihin

Ine

-ssa

autossa

autoissa

Ela

-sta

autosta

autoista

All

-lle

autolle

autoille

Ade

-lla

autolla

autoilla

Abl

-lta

autolta

autoilta

Tra

-ksi

autoksi

autoiksi

Ess

-na

autona

autoina

Abe

-tta

autotta

autoitta

Com

-ne

-

autoine

Ins

-in

-

autoin

car auto, kori, vaunu, autopaikka, vaunut, raitiovaunu
auto auto
automobile auto
motor moottori, auto, liikkeellepanija, käynnistäjä, liikehermo
motorcar auto
wheels pyörät alla, auto
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus Kiva auto. Nice car. Hieno auto. Quite a car. Auto oli täynnä matkalaisia. The car was full of passengers. Pysäytä auto. Stop the car. Auto liikkuu. We got a signal from the truck. Missä autosi on? Where's your car? Sanoin, Hae auto. I said, " Get in the car. Minkälainen auto? What kind of truck? Auto oli pysäköity kadun varteen. The car was parked on the side of the street. Missä sun auto on? Where's your car? Show more arrow right

Wiktionary

car, automobile Show more arrow right autoilijaautoillaautoistuaautoton Show more arrow right asuntoautoaurinkoautoautoajeluautoalaautoasemaautoasentajaautoetuautogangsteriautohajottamoautohalliautohuoltamoautohurjastelijaautohurjasteluautojenkuljetusvaunuautojonoautojunaautokansiautokantaautokatosautokatsastusautokauppaautokauppiasautoklinikkaautokolariautokorjaamoautokouluautokuljetusautokuormaautokyytiautolauttaautoletkaautoliikeautoliikenneautolähtöautomaalaamoautomaattiautomarkettiautomatkaautomatkailuautomerkkiautomyyjäautonajoautonhuoltoautonkuljettajaautonpyöräautonrengasauto-onnettomuusautopaikkaautopankkiautopikajunaautopilottiautopommiautopuhelinautopurkamoautoradioautorataautoretkiautosampooautotalliautotehdasautoteollisuusautotermiittiautotieautoturmaautourheilijaautourheiluautovahaautovakuutusautovarasautovarkausautoveroautovuokraamoavoautodieselautoedustusautoerikoisautofarmariautohenkilöautohinausautohuoltoautohybridiautohylkyautohöyryautoitäautojakeluautojohdinautojäteautojätteenkuljetusautokaiutinautokakkosautokarja-autokarjankuljetusautokasteluautokatalysaattoriautokatalyyttiautokauppa-autokaupunkiautokiihdytysautokilpa-autokippiautokirjastoautokiskoautokolariautokotipalveluautokouluautokoululaisautokuorma-autokuuautokylmäkuljetusautolava-autolavettiautoleasingautoleikkiautolinja-autoloistoautoloka-autoluksusautolänsiautomaansiirtoautomaastoautomaitoautomatkailuautomikroautomittariautomonikäyttöautomuseoautomuuttoautomyymäläautomäkiautoneppiautonostolava-autonosturiautoongelmajäteautoonnettomuusautopakettiautopaloautopankkiautopanssariautoperheautopiiska-autopikkuautopirssiautopoliisiautopolkuautopostiautopostipalveluautoralliautorata-autorekka-autoromuautoruumisautosairaankuljetusautosairasautosähköautosäiliöautotaksiautotiepalveluautotikasautotila-autoturma-autotyösuhdeautoulkolähetysautoumpiautourheiluautovaihtoautovakioautovetoautovuokra-autoyhdistelmäautoyksityisautoyritysautoöljyauto Show more arrow right Shortened form of automobiili, from Ancient Greek αὐτός (autós, “self”). Show more arrow right

Wikipedia

Automobile An automobile (or car) is a land vehicle used to carry passengers. Automobiles usually have four wheels (round things which turn in order to lead to movement), and an engine or motor to make them move. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

autoni

autoni

autosi

autosi

autonsa

autonsa

Par

-ta

autoani

autojani

autoasi

autojasi

autoansa / autoaan

autojansa / autojaan

Gen

-n

autoni

autojeni

autosi

autojesi

autonsa

autojensa

Ill

mihin

autooni

autoihini

autoosi

autoihisi

autoonsa

autoihinsa

Ine

-ssa

autossani

autoissani

autossasi

autoissasi

autossansa / autossaan

autoissansa / autoissaan

Ela

-sta

autostani

autoistani

autostasi

autoistasi

autostansa / autostaan

autoistansa / autoistaan

All

-lle

autolleni

autoilleni

autollesi

autoillesi

autollensa / autolleen

autoillensa / autoillean

Ade

-lla

autollani

autoillani

autollasi

autoillasi

autollansa / autollaan

autoillansa / autoillaan

Abl

-lta

autoltani

autoiltani

autoltasi

autoiltasi

autoltansa / autoltaan

autoiltansa / autoiltaan

Tra

-ksi

autokseni

autoikseni

autoksesi

autoiksesi

autoksensa / autokseen

autoiksensa / autoikseen

Ess

-na

autonani

autoinani

autonasi

autoinasi

autonansa / autonaan

autoinansa / autoinaan

Abe

-tta

autottani

autoittani

autottasi

autoittasi

autottansa / autottaan

autoittansa / autoittaan

Com

-ne

-

autoineni

-

autoinesi

-

autoinensa / autoineen

Singular

Plural

Nom

-

autoni

autosi

autonsa

autoni

autosi

autonsa

Par

-ta

autoani

autoasi

autoansa / autoaan

autojani

autojasi

autojansa / autojaan

Gen

-n

autoni

autosi

autonsa

autojeni

autojesi

autojensa

Ill

mihin

autooni

autoosi

autoonsa

autoihini

autoihisi

autoihinsa

Ine

-ssa

autossani

autossasi

autossansa / autossaan

autoissani

autoissasi

autoissansa / autoissaan

Ela

-sta

autostani

autostasi

autostansa / autostaan

autoistani

autoistasi

autoistansa / autoistaan

All

-lle

autolleni

autollesi

autollensa / autolleen

autoilleni

autoillesi

autoillensa / autoillean

Ade

-lla

autollani

autollasi

autollansa / autollaan

autoillani

autoillasi

autoillansa / autoillaan

Abl

-lta

autoltani

autoltasi

autoltansa / autoltaan

autoiltani

autoiltasi

autoiltansa / autoiltaan

Tra

-ksi

autokseni

autoksesi

autoksensa / autokseen

autoikseni

autoiksesi

autoiksensa / autoikseen

Ess

-na

autonani

autonasi

autonansa / autonaan

autoinani

autoinasi

autoinansa / autoinaan

Abe

-tta

autottani

autottasi

autottansa / autottaan

autoittani

autoittasi

autoittansa / autoittaan

Com

-ne

-

-

-

autoineni

autoinesi

autoinensa / autoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

automme

automme

autonne

autonne

autonsa

autonsa

Par

-ta

autoamme

autojamme

autoanne

autojanne

autoansa / autoaan

autojansa / autojaan

Gen

-n

automme

autojemme

autonne

autojenne

autonsa

autojensa

Ill

mihin

autoomme

autoihimme

autoonne

autoihinne

autoonsa

autoihinsa

Ine

-ssa

autossamme

autoissamme

autossanne

autoissanne

autossansa / autossaan

autoissansa / autoissaan

Ela

-sta

autostamme

autoistamme

autostanne

autoistanne

autostansa / autostaan

autoistansa / autoistaan

All

-lle

autollemme

autoillemme

autollenne

autoillenne

autollensa / autolleen

autoillensa / autoillean

Ade

-lla

autollamme

autoillamme

autollanne

autoillanne

autollansa / autollaan

autoillansa / autoillaan

Abl

-lta

autoltamme

autoiltamme

autoltanne

autoiltanne

autoltansa / autoltaan

autoiltansa / autoiltaan

Tra

-ksi

autoksemme

autoiksemme

autoksenne

autoiksenne

autoksensa / autokseen

autoiksensa / autoikseen

Ess

-na

autonamme

autoinamme

autonanne

autoinanne

autonansa / autonaan

autoinansa / autoinaan

Abe

-tta

autottamme

autoittamme

autottanne

autoittanne

autottansa / autottaan

autoittansa / autoittaan

Com

-ne

-

autoinemme

-

autoinenne

-

autoinensa / autoineen

Singular

Plural

Nom

-

automme

autonne

autonsa

automme

autonne

autonsa

Par

-ta

autoamme

autoanne

autoansa / autoaan

autojamme

autojanne

autojansa / autojaan

Gen

-n

automme

autonne

autonsa

autojemme

autojenne

autojensa

Ill

mihin

autoomme

autoonne

autoonsa

autoihimme

autoihinne

autoihinsa

Ine

-ssa

autossamme

autossanne

autossansa / autossaan

autoissamme

autoissanne

autoissansa / autoissaan

Ela

-sta

autostamme

autostanne

autostansa / autostaan

autoistamme

autoistanne

autoistansa / autoistaan

All

-lle

autollemme

autollenne

autollensa / autolleen

autoillemme

autoillenne

autoillensa / autoillean

Ade

-lla

autollamme

autollanne

autollansa / autollaan

autoillamme

autoillanne

autoillansa / autoillaan

Abl

-lta

autoltamme

autoltanne

autoltansa / autoltaan

autoiltamme

autoiltanne

autoiltansa / autoiltaan

Tra

-ksi

autoksemme

autoksenne

autoksensa / autokseen

autoiksemme

autoiksenne

autoiksensa / autoikseen

Ess

-na

autonamme

autonanne

autonansa / autonaan

autoinamme

autoinanne

autoinansa / autoinaan

Abe

-tta

autottamme

autottanne

autottansa / autottaan

autoittamme

autoittanne

autoittansa / autoittaan

Com

-ne

-

-

-

autoinemme

autoinenne

autoinensa / autoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

termiitti

termiitit

Par

-ta

termiittiä

termiittejä

Gen

-n

termiitin

termiittien

Ill

mihin

termiittiin

termiitteihin

Ine

-ssa

termiitissä

termiiteissä

Ela

-sta

termiitistä

termiiteistä

All

-lle

termiitille

termiiteille

Ade

-lla

termiitillä

termiiteillä

Abl

-lta

termiitiltä

termiiteiltä

Tra

-ksi

termiitiksi

termiiteiksi

Ess

-na

termiittinä

termiitteinä

Abe

-tta

termiitittä

termiiteittä

Com

-ne

-

termiitteine

Ins

-in

-

termiitein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

termiitti

termiitit

Par

-ta

termiittiä

termiittejä

Gen

-n

termiitin

termiittien

Ill

mihin

termiittiin

termiitteihin

Ine

-ssa

termiitissä

termiiteissä

Ela

-sta

termiitistä

termiiteistä

All

-lle

termiitille

termiiteille

Ade

-lla

termiitillä

termiiteillä

Abl

-lta

termiitiltä

termiiteiltä

Tra

-ksi

termiitiksi

termiiteiksi

Ess

-na

termiittinä

termiitteinä

Abe

-tta

termiitittä

termiiteittä

Com

-ne

-

termiitteine

Ins

-in

-

termiitein

termite termiitti
white ant termiitti
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; jw2019; tmClass Termiitti voi olla metsässä! There may be termites in the forest! Mitä jos siellä on termiitti? What if there's a termite in there? Onko tuo termiitti? Is that a termite? Termiitti pesii usein puun sisällä. Termiitti nests inside wood. Termiitti ja puunveistäjä. The Ant and the Wood-Carver. Termiitti on pieni mutta ahkera hyönteinen. The termite is a small but hardworking insect. Termiitti palaa 2500 asteessa. Thermite burns at 5,000 degrees. Sayonara, termiitit! Sayonara, termites! Termiittien käsittely. Termite treatment. Muutama pisara termiittins-pesään ja se on historiaa. A few drops on a termite hive, and it's history. Show more arrow right

Wiktionary

termite Show more arrow right termiittikekotermiittipesätermiittisammakkotermiittiyhteiskunta Show more arrow right Borrowed from Swedish termit, from French termite. Borrowed from Swedish termit, from German Thermit. Show more arrow right

Wikipedia

Termite Termites are eusocial insects that are classified at the taxonomic rank of infraorder Isoptera, or as epifamily Termitoidae within the order Blattodea (along with cockroaches). Termites were once classified in a separate order from cockroaches, but recent phylogenetic studies indicate that they evolved from cockroaches, as they are the sister group to wood eating cockroaches of the genus Cryptocercus. Previous estimates suggested the divergence took place during the Jurassic or Triassic. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

termiittini

termiittini

termiittisi

termiittisi

termiittinsä

termiittinsä

Par

-ta

termiittiäni

termiittejäni

termiittiäsi

termiittejäsi

termiittiänsä / termiittiään

termiittejänsä / termiittejään

Gen

-n

termiittini

termiittieni

termiittisi

termiittiesi

termiittinsä

termiittiensä

Ill

mihin

termiittiini

termiitteihini

termiittiisi

termiitteihisi

termiittiinsä

termiitteihinsä

Ine

-ssa

termiitissäni

termiiteissäni

termiitissäsi

termiiteissäsi

termiitissänsä / termiitissään

termiiteissänsä / termiiteissään

Ela

-sta

termiitistäni

termiiteistäni

termiitistäsi

termiiteistäsi

termiitistänsä / termiitistään

termiiteistänsä / termiiteistään

All

-lle

termiitilleni

termiiteilleni

termiitillesi

termiiteillesi

termiitillensä / termiitilleen

termiiteillensä / termiiteilleän

Ade

-lla

termiitilläni

termiiteilläni

termiitilläsi

termiiteilläsi

termiitillänsä / termiitillään

termiiteillänsä / termiiteillään

Abl

-lta

termiitiltäni

termiiteiltäni

termiitiltäsi

termiiteiltäsi

termiitiltänsä / termiitiltään

termiiteiltänsä / termiiteiltään

Tra

-ksi

termiitikseni

termiiteikseni

termiitiksesi

termiiteiksesi

termiitiksensä / termiitikseen

termiiteiksensä / termiiteikseen

Ess

-na

termiittinäni

termiitteinäni

termiittinäsi

termiitteinäsi

termiittinänsä / termiittinään

termiitteinänsä / termiitteinään

Abe

-tta

termiitittäni

termiiteittäni

termiitittäsi

termiiteittäsi

termiitittänsä / termiitittään

termiiteittänsä / termiiteittään

Com

-ne

-

termiitteineni

-

termiitteinesi

-

termiitteinensä / termiitteineen

Singular

Plural

Nom

-

termiittini

termiittisi

termiittinsä

termiittini

termiittisi

termiittinsä

Par

-ta

termiittiäni

termiittiäsi

termiittiänsä / termiittiään

termiittejäni

termiittejäsi

termiittejänsä / termiittejään

Gen

-n

termiittini

termiittisi

termiittinsä

termiittieni

termiittiesi

termiittiensä

Ill

mihin

termiittiini

termiittiisi

termiittiinsä

termiitteihini

termiitteihisi

termiitteihinsä

Ine

-ssa

termiitissäni

termiitissäsi

termiitissänsä / termiitissään

termiiteissäni

termiiteissäsi

termiiteissänsä / termiiteissään

Ela

-sta

termiitistäni

termiitistäsi

termiitistänsä / termiitistään

termiiteistäni

termiiteistäsi

termiiteistänsä / termiiteistään

All

-lle

termiitilleni

termiitillesi

termiitillensä / termiitilleen

termiiteilleni

termiiteillesi

termiiteillensä / termiiteilleän

Ade

-lla

termiitilläni

termiitilläsi

termiitillänsä / termiitillään

termiiteilläni

termiiteilläsi

termiiteillänsä / termiiteillään

Abl

-lta

termiitiltäni

termiitiltäsi

termiitiltänsä / termiitiltään

termiiteiltäni

termiiteiltäsi

termiiteiltänsä / termiiteiltään

Tra

-ksi

termiitikseni

termiitiksesi

termiitiksensä / termiitikseen

termiiteikseni

termiiteiksesi

termiiteiksensä / termiiteikseen

Ess

-na

termiittinäni

termiittinäsi

termiittinänsä / termiittinään

termiitteinäni

termiitteinäsi

termiitteinänsä / termiitteinään

Abe

-tta

termiitittäni

termiitittäsi

termiitittänsä / termiitittään

termiiteittäni

termiiteittäsi

termiiteittänsä / termiiteittään

Com

-ne

-

-

-

termiitteineni

termiitteinesi

termiitteinensä / termiitteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

termiittimme

termiittimme

termiittinne

termiittinne

termiittinsä

termiittinsä

Par

-ta

termiittiämme

termiittejämme

termiittiänne

termiittejänne

termiittiänsä / termiittiään

termiittejänsä / termiittejään

Gen

-n

termiittimme

termiittiemme

termiittinne

termiittienne

termiittinsä

termiittiensä

Ill

mihin

termiittiimme

termiitteihimme

termiittiinne

termiitteihinne

termiittiinsä

termiitteihinsä

Ine

-ssa

termiitissämme

termiiteissämme

termiitissänne

termiiteissänne

termiitissänsä / termiitissään

termiiteissänsä / termiiteissään

Ela

-sta

termiitistämme

termiiteistämme

termiitistänne

termiiteistänne

termiitistänsä / termiitistään

termiiteistänsä / termiiteistään

All

-lle

termiitillemme

termiiteillemme

termiitillenne

termiiteillenne

termiitillensä / termiitilleen

termiiteillensä / termiiteilleän

Ade

-lla

termiitillämme

termiiteillämme

termiitillänne

termiiteillänne

termiitillänsä / termiitillään

termiiteillänsä / termiiteillään

Abl

-lta

termiitiltämme

termiiteiltämme

termiitiltänne

termiiteiltänne

termiitiltänsä / termiitiltään

termiiteiltänsä / termiiteiltään

Tra

-ksi

termiitiksemme

termiiteiksemme

termiitiksenne

termiiteiksenne

termiitiksensä / termiitikseen

termiiteiksensä / termiiteikseen

Ess

-na

termiittinämme

termiitteinämme

termiittinänne

termiitteinänne

termiittinänsä / termiittinään

termiitteinänsä / termiitteinään

Abe

-tta

termiitittämme

termiiteittämme

termiitittänne

termiiteittänne

termiitittänsä / termiitittään

termiiteittänsä / termiiteittään

Com

-ne

-

termiitteinemme

-

termiitteinenne

-

termiitteinensä / termiitteineen

Singular

Plural

Nom

-

termiittimme

termiittinne

termiittinsä

termiittimme

termiittinne

termiittinsä

Par

-ta

termiittiämme

termiittiänne

termiittiänsä / termiittiään

termiittejämme

termiittejänne

termiittejänsä / termiittejään

Gen

-n

termiittimme

termiittinne

termiittinsä

termiittiemme

termiittienne

termiittiensä

Ill

mihin

termiittiimme

termiittiinne

termiittiinsä

termiitteihimme

termiitteihinne

termiitteihinsä

Ine

-ssa

termiitissämme

termiitissänne

termiitissänsä / termiitissään

termiiteissämme

termiiteissänne

termiiteissänsä / termiiteissään

Ela

-sta

termiitistämme

termiitistänne

termiitistänsä / termiitistään

termiiteistämme

termiiteistänne

termiiteistänsä / termiiteistään

All

-lle

termiitillemme

termiitillenne

termiitillensä / termiitilleen

termiiteillemme

termiiteillenne

termiiteillensä / termiiteilleän

Ade

-lla

termiitillämme

termiitillänne

termiitillänsä / termiitillään

termiiteillämme

termiiteillänne

termiiteillänsä / termiiteillään

Abl

-lta

termiitiltämme

termiitiltänne

termiitiltänsä / termiitiltään

termiiteiltämme

termiiteiltänne

termiiteiltänsä / termiiteiltään

Tra

-ksi

termiitiksemme

termiitiksenne

termiitiksensä / termiitikseen

termiiteiksemme

termiiteiksenne

termiiteiksensä / termiiteikseen

Ess

-na

termiittinämme

termiittinänne

termiittinänsä / termiittinään

termiitteinämme

termiitteinänne

termiitteinänsä / termiitteinään

Abe

-tta

termiitittämme

termiitittänne

termiitittänsä / termiitittään

termiiteittämme

termiiteittänne

termiiteittänsä / termiiteittään

Com

-ne

-

-

-

termiitteinemme

termiitteinenne

termiitteinensä / termiitteineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept