logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

aivokuume, noun

Word analysis
aivokuume

aivokuume

aivokuume

Noun, Singular Nominative

aivot

Noun, Singular Nominative

+ kuume

Noun, Singular Nominative

aivo

Noun, Singular Nominative

+ kuume

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aivokuume

aivokuumeet

Par

-ta

aivokuumetta

aivokuumeita / aivokuumehia

Gen

-n

aivokuumeen

aivokuumeitten / aivokuumeiden / aivokuumehien / aivokuumehitten

Ill

mihin

aivokuumeeseen

aivokuumeisiin / aivokuumeihin / aivokuumehisin

Ine

-ssa

aivokuumeessa

aivokuumehissa / aivokuumeissa

Ela

-sta

aivokuumeesta

aivokuumehista / aivokuumeista

All

-lle

aivokuumeelle

aivokuumehille / aivokuumeille

Ade

-lla

aivokuumeella

aivokuumehilla / aivokuumeilla

Abl

-lta

aivokuumeelta

aivokuumehilta / aivokuumeilta

Tra

-ksi

aivokuumeeksi

aivokuumehiksi / aivokuumeiksi

Ess

-na

aivokuumeena

aivokuumehina / aivokuumeina

Abe

-tta

aivokuumeetta

aivokuumehitta / aivokuumeitta

Com

-ne

-

aivokuumehine / aivokuumeine

Ins

-in

-

aivokuumehin / aivokuumein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aivokuume

aivokuumeet

Par

-ta

aivokuumetta

aivokuumeita / aivokuumehia

Gen

-n

aivokuumeen

aivokuumeitten / aivokuumeiden / aivokuumehien / aivokuumehitten

Ill

mihin

aivokuumeeseen

aivokuumeisiin / aivokuumeihin / aivokuumehisin

Ine

-ssa

aivokuumeessa

aivokuumehissa / aivokuumeissa

Ela

-sta

aivokuumeesta

aivokuumehista / aivokuumeista

All

-lle

aivokuumeelle

aivokuumehille / aivokuumeille

Ade

-lla

aivokuumeella

aivokuumehilla / aivokuumeilla

Abl

-lta

aivokuumeelta

aivokuumehilta / aivokuumeilta

Tra

-ksi

aivokuumeeksi

aivokuumehiksi / aivokuumeiksi

Ess

-na

aivokuumeena

aivokuumehina / aivokuumeina

Abe

-tta

aivokuumeetta

aivokuumehitta / aivokuumeitta

Com

-ne

-

aivokuumehine / aivokuumeine

Ins

-in

-

aivokuumehin / aivokuumein

encephalitis
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; opensubtitles2; OpenSubtitles; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus Sinulla oli aivokuume. You had encephalitis. Aivokuume voi olla hengenvaarallinen sairaus. Meningitis can be a life-threatening illness. Aivokalvontulehdus, aivokuume. Meningitis, encephalitis. Ehkei se ole normaali aivokuume. It might not be normal encephalitis. Hänellä on ollut aivokuume lapsena. She had encephalitis when she was a child. Toisinaan aivokuume voi johtaa pysyviin vahinkoihin. Sometimes encephalitis can lead to permanent damage. Onko yhdelläkään potilaalla ollut aivokuume? Have you come across any patients with encephalitis? Lääkärit tutkivat potilasta, jolla epäillään olevan aivokuume. Doctors are examining a patient suspected of having meningitis. Tämä ei ole aivokuumetta. This is no brain fever. Aivokuume on vakava virussairaus, joka voi johtaa aivokalvontulehdukseen. Brain fever is a serious viral disease that can lead to meningitis. Show more arrow right

Wiktionary

(colloquial, originally medical jargon) encephalitis Show more arrow right aivotulehdus, enkefaliitti (standard medical terms) Show more arrow right aivo (“brain”) +‎ kuume (“fever”) Show more arrow right

Wikipedia

Encephalitis Encephalitis is inflammation of the brain. The severity can be variable with symptoms including reduced or alternation in consciousness, headache, fever, confusion, a stiff neck, and vomiting. Complications may include seizures, hallucinations, trouble speaking, memory problems, and problems with hearing. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aivokuumeeni

aivokuumeeni

aivokuumeesi

aivokuumeesi

aivokuumeensa

aivokuumeensa

Par

-ta

aivokuumettani

aivokuumeitani / aivokuumehiani

aivokuumettasi

aivokuumeitasi / aivokuumehiasi

aivokuumettansa / aivokuumettaan

aivokuumeitansa / aivokuumeitaan / aivokuumehiansa / aivokuumehiaan

Gen

-n

aivokuumeeni

aivokuumeitteni / aivokuumeideni / aivokuumehieni / aivokuumehitteni

aivokuumeesi

aivokuumeittesi / aivokuumeidesi / aivokuumehiesi / aivokuumehittesi

aivokuumeensa

aivokuumeittensa / aivokuumeidensa / aivokuumehiensa / aivokuumehittensa

Ill

mihin

aivokuumeeseeni

aivokuumeisiini / aivokuumeihini / aivokuumehisini

aivokuumeeseesi

aivokuumeisiisi / aivokuumeihisi / aivokuumehisisi

aivokuumeeseensa

aivokuumeisiinsa / aivokuumeihinsa / aivokuumehisinsa

Ine

-ssa

aivokuumeessani

aivokuumehissani / aivokuumeissani

aivokuumeessasi

aivokuumehissasi / aivokuumeissasi

aivokuumeessansa / aivokuumeessaan

aivokuumehissansa / aivokuumehissaan / aivokuumeissansa / aivokuumeissaan

Ela

-sta

aivokuumeestani

aivokuumehistani / aivokuumeistani

aivokuumeestasi

aivokuumehistasi / aivokuumeistasi

aivokuumeestansa / aivokuumeestaan

aivokuumehistansa / aivokuumehistaan / aivokuumeistansa / aivokuumeistaan

All

-lle

aivokuumeelleni

aivokuumehilleni / aivokuumeilleni

aivokuumeellesi

aivokuumehillesi / aivokuumeillesi

aivokuumeellensa / aivokuumeelleen

aivokuumehillensa / aivokuumehillean / aivokuumeillensa / aivokuumeillean

Ade

-lla

aivokuumeellani

aivokuumehillani / aivokuumeillani

aivokuumeellasi

aivokuumehillasi / aivokuumeillasi

aivokuumeellansa / aivokuumeellaan

aivokuumehillansa / aivokuumehillaan / aivokuumeillansa / aivokuumeillaan

Abl

-lta

aivokuumeeltani

aivokuumehiltani / aivokuumeiltani

aivokuumeeltasi

aivokuumehiltasi / aivokuumeiltasi

aivokuumeeltansa / aivokuumeeltaan

aivokuumehiltansa / aivokuumehiltaan / aivokuumeiltansa / aivokuumeiltaan

Tra

-ksi

aivokuumeekseni

aivokuumehikseni / aivokuumeikseni

aivokuumeeksesi

aivokuumehiksesi / aivokuumeiksesi

aivokuumeeksensa / aivokuumeekseen

aivokuumehikseen / aivokuumehiksensa / aivokuumeikseen / aivokuumeiksensa

Ess

-na

aivokuumeenani

aivokuumehinani / aivokuumeinani

aivokuumeenasi

aivokuumehinasi / aivokuumeinasi

aivokuumeenansa / aivokuumeenaan

aivokuumehinansa / aivokuumehinaan / aivokuumeinansa / aivokuumeinaan

Abe

-tta

aivokuumeettani

aivokuumehittani / aivokuumeittani

aivokuumeettasi

aivokuumehittasi / aivokuumeittasi

aivokuumeettansa / aivokuumeettaan

aivokuumehittansa / aivokuumehittaan / aivokuumeittansa / aivokuumeittaan

Com

-ne

-

aivokuumehineni / aivokuumeineni

-

aivokuumehinesi / aivokuumeinesi

-

aivokuumehineen / aivokuumehinensa / aivokuumeineen / aivokuumeinensa

Singular

Plural

Nom

-

aivokuumeeni

aivokuumeesi

aivokuumeensa

aivokuumeeni

aivokuumeesi

aivokuumeensa

Par

-ta

aivokuumettani

aivokuumettasi

aivokuumettansa / aivokuumettaan

aivokuumeitani / aivokuumehiani

aivokuumeitasi / aivokuumehiasi

aivokuumeitansa / aivokuumeitaan / aivokuumehiansa / aivokuumehiaan

Gen

-n

aivokuumeeni

aivokuumeesi

aivokuumeensa

aivokuumeitteni / aivokuumeideni / aivokuumehieni / aivokuumehitteni

aivokuumeittesi / aivokuumeidesi / aivokuumehiesi / aivokuumehittesi

aivokuumeittensa / aivokuumeidensa / aivokuumehiensa / aivokuumehittensa

Ill

mihin

aivokuumeeseeni

aivokuumeeseesi

aivokuumeeseensa

aivokuumeisiini / aivokuumeihini / aivokuumehisini

aivokuumeisiisi / aivokuumeihisi / aivokuumehisisi

aivokuumeisiinsa / aivokuumeihinsa / aivokuumehisinsa

Ine

-ssa

aivokuumeessani

aivokuumeessasi

aivokuumeessansa / aivokuumeessaan

aivokuumehissani / aivokuumeissani

aivokuumehissasi / aivokuumeissasi

aivokuumehissansa / aivokuumehissaan / aivokuumeissansa / aivokuumeissaan

Ela

-sta

aivokuumeestani

aivokuumeestasi

aivokuumeestansa / aivokuumeestaan

aivokuumehistani / aivokuumeistani

aivokuumehistasi / aivokuumeistasi

aivokuumehistansa / aivokuumehistaan / aivokuumeistansa / aivokuumeistaan

All

-lle

aivokuumeelleni

aivokuumeellesi

aivokuumeellensa / aivokuumeelleen

aivokuumehilleni / aivokuumeilleni

aivokuumehillesi / aivokuumeillesi

aivokuumehillensa / aivokuumehillean / aivokuumeillensa / aivokuumeillean

Ade

-lla

aivokuumeellani

aivokuumeellasi

aivokuumeellansa / aivokuumeellaan

aivokuumehillani / aivokuumeillani

aivokuumehillasi / aivokuumeillasi

aivokuumehillansa / aivokuumehillaan / aivokuumeillansa / aivokuumeillaan

Abl

-lta

aivokuumeeltani

aivokuumeeltasi

aivokuumeeltansa / aivokuumeeltaan

aivokuumehiltani / aivokuumeiltani

aivokuumehiltasi / aivokuumeiltasi

aivokuumehiltansa / aivokuumehiltaan / aivokuumeiltansa / aivokuumeiltaan

Tra

-ksi

aivokuumeekseni

aivokuumeeksesi

aivokuumeeksensa / aivokuumeekseen

aivokuumehikseni / aivokuumeikseni

aivokuumehiksesi / aivokuumeiksesi

aivokuumehikseen / aivokuumehiksensa / aivokuumeikseen / aivokuumeiksensa

Ess

-na

aivokuumeenani

aivokuumeenasi

aivokuumeenansa / aivokuumeenaan

aivokuumehinani / aivokuumeinani

aivokuumehinasi / aivokuumeinasi

aivokuumehinansa / aivokuumehinaan / aivokuumeinansa / aivokuumeinaan

Abe

-tta

aivokuumeettani

aivokuumeettasi

aivokuumeettansa / aivokuumeettaan

aivokuumehittani / aivokuumeittani

aivokuumehittasi / aivokuumeittasi

aivokuumehittansa / aivokuumehittaan / aivokuumeittansa / aivokuumeittaan

Com

-ne

-

-

-

aivokuumehineni / aivokuumeineni

aivokuumehinesi / aivokuumeinesi

aivokuumehineen / aivokuumehinensa / aivokuumeineen / aivokuumeinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aivokuumeemme

aivokuumeemme

aivokuumeenne

aivokuumeenne

aivokuumeensa

aivokuumeensa

Par

-ta

aivokuumettamme

aivokuumeitamme / aivokuumehiamme

aivokuumettanne

aivokuumeitanne / aivokuumehianne

aivokuumettansa / aivokuumettaan

aivokuumeitansa / aivokuumeitaan / aivokuumehiansa / aivokuumehiaan

Gen

-n

aivokuumeemme

aivokuumeittemme / aivokuumeidemme / aivokuumehiemme / aivokuumehittemme

aivokuumeenne

aivokuumeittenne / aivokuumeidenne / aivokuumehienne / aivokuumehittenne

aivokuumeensa

aivokuumeittensa / aivokuumeidensa / aivokuumehiensa / aivokuumehittensa

Ill

mihin

aivokuumeeseemme

aivokuumeisiimme / aivokuumeihimme / aivokuumehisimme

aivokuumeeseenne

aivokuumeisiinne / aivokuumeihinne / aivokuumehisinne

aivokuumeeseensa

aivokuumeisiinsa / aivokuumeihinsa / aivokuumehisinsa

Ine

-ssa

aivokuumeessamme

aivokuumehissamme / aivokuumeissamme

aivokuumeessanne

aivokuumehissanne / aivokuumeissanne

aivokuumeessansa / aivokuumeessaan

aivokuumehissansa / aivokuumehissaan / aivokuumeissansa / aivokuumeissaan

Ela

-sta

aivokuumeestamme

aivokuumehistamme / aivokuumeistamme

aivokuumeestanne

aivokuumehistanne / aivokuumeistanne

aivokuumeestansa / aivokuumeestaan

aivokuumehistansa / aivokuumehistaan / aivokuumeistansa / aivokuumeistaan

All

-lle

aivokuumeellemme

aivokuumehillemme / aivokuumeillemme

aivokuumeellenne

aivokuumehillenne / aivokuumeillenne

aivokuumeellensa / aivokuumeelleen

aivokuumehillensa / aivokuumehillean / aivokuumeillensa / aivokuumeillean

Ade

-lla

aivokuumeellamme

aivokuumehillamme / aivokuumeillamme

aivokuumeellanne

aivokuumehillanne / aivokuumeillanne

aivokuumeellansa / aivokuumeellaan

aivokuumehillansa / aivokuumehillaan / aivokuumeillansa / aivokuumeillaan

Abl

-lta

aivokuumeeltamme

aivokuumehiltamme / aivokuumeiltamme

aivokuumeeltanne

aivokuumehiltanne / aivokuumeiltanne

aivokuumeeltansa / aivokuumeeltaan

aivokuumehiltansa / aivokuumehiltaan / aivokuumeiltansa / aivokuumeiltaan

Tra

-ksi

aivokuumeeksemme

aivokuumehiksemme / aivokuumeiksemme

aivokuumeeksenne

aivokuumehiksenne / aivokuumeiksenne

aivokuumeeksensa / aivokuumeekseen

aivokuumehikseen / aivokuumehiksensa / aivokuumeikseen / aivokuumeiksensa

Ess

-na

aivokuumeenamme

aivokuumehinamme / aivokuumeinamme

aivokuumeenanne

aivokuumehinanne / aivokuumeinanne

aivokuumeenansa / aivokuumeenaan

aivokuumehinansa / aivokuumehinaan / aivokuumeinansa / aivokuumeinaan

Abe

-tta

aivokuumeettamme

aivokuumehittamme / aivokuumeittamme

aivokuumeettanne

aivokuumehittanne / aivokuumeittanne

aivokuumeettansa / aivokuumeettaan

aivokuumehittansa / aivokuumehittaan / aivokuumeittansa / aivokuumeittaan

Com

-ne

-

aivokuumehinemme / aivokuumeinemme

-

aivokuumehinenne / aivokuumeinenne

-

aivokuumehineen / aivokuumehinensa / aivokuumeineen / aivokuumeinensa

Singular

Plural

Nom

-

aivokuumeemme

aivokuumeenne

aivokuumeensa

aivokuumeemme

aivokuumeenne

aivokuumeensa

Par

-ta

aivokuumettamme

aivokuumettanne

aivokuumettansa / aivokuumettaan

aivokuumeitamme / aivokuumehiamme

aivokuumeitanne / aivokuumehianne

aivokuumeitansa / aivokuumeitaan / aivokuumehiansa / aivokuumehiaan

Gen

-n

aivokuumeemme

aivokuumeenne

aivokuumeensa

aivokuumeittemme / aivokuumeidemme / aivokuumehiemme / aivokuumehittemme

aivokuumeittenne / aivokuumeidenne / aivokuumehienne / aivokuumehittenne

aivokuumeittensa / aivokuumeidensa / aivokuumehiensa / aivokuumehittensa

Ill

mihin

aivokuumeeseemme

aivokuumeeseenne

aivokuumeeseensa

aivokuumeisiimme / aivokuumeihimme / aivokuumehisimme

aivokuumeisiinne / aivokuumeihinne / aivokuumehisinne

aivokuumeisiinsa / aivokuumeihinsa / aivokuumehisinsa

Ine

-ssa

aivokuumeessamme

aivokuumeessanne

aivokuumeessansa / aivokuumeessaan

aivokuumehissamme / aivokuumeissamme

aivokuumehissanne / aivokuumeissanne

aivokuumehissansa / aivokuumehissaan / aivokuumeissansa / aivokuumeissaan

Ela

-sta

aivokuumeestamme

aivokuumeestanne

aivokuumeestansa / aivokuumeestaan

aivokuumehistamme / aivokuumeistamme

aivokuumehistanne / aivokuumeistanne

aivokuumehistansa / aivokuumehistaan / aivokuumeistansa / aivokuumeistaan

All

-lle

aivokuumeellemme

aivokuumeellenne

aivokuumeellensa / aivokuumeelleen

aivokuumehillemme / aivokuumeillemme

aivokuumehillenne / aivokuumeillenne

aivokuumehillensa / aivokuumehillean / aivokuumeillensa / aivokuumeillean

Ade

-lla

aivokuumeellamme

aivokuumeellanne

aivokuumeellansa / aivokuumeellaan

aivokuumehillamme / aivokuumeillamme

aivokuumehillanne / aivokuumeillanne

aivokuumehillansa / aivokuumehillaan / aivokuumeillansa / aivokuumeillaan

Abl

-lta

aivokuumeeltamme

aivokuumeeltanne

aivokuumeeltansa / aivokuumeeltaan

aivokuumehiltamme / aivokuumeiltamme

aivokuumehiltanne / aivokuumeiltanne

aivokuumehiltansa / aivokuumehiltaan / aivokuumeiltansa / aivokuumeiltaan

Tra

-ksi

aivokuumeeksemme

aivokuumeeksenne

aivokuumeeksensa / aivokuumeekseen

aivokuumehiksemme / aivokuumeiksemme

aivokuumehiksenne / aivokuumeiksenne

aivokuumehikseen / aivokuumehiksensa / aivokuumeikseen / aivokuumeiksensa

Ess

-na

aivokuumeenamme

aivokuumeenanne

aivokuumeenansa / aivokuumeenaan

aivokuumehinamme / aivokuumeinamme

aivokuumehinanne / aivokuumeinanne

aivokuumehinansa / aivokuumehinaan / aivokuumeinansa / aivokuumeinaan

Abe

-tta

aivokuumeettamme

aivokuumeettanne

aivokuumeettansa / aivokuumeettaan

aivokuumehittamme / aivokuumeittamme

aivokuumehittanne / aivokuumeittanne

aivokuumehittansa / aivokuumehittaan / aivokuumeittansa / aivokuumeittaan

Com

-ne

-

-

-

aivokuumehinemme / aivokuumeinemme

aivokuumehinenne / aivokuumeinenne

aivokuumehineen / aivokuumehinensa / aivokuumeineen / aivokuumeinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

aivot

Par

-ta

-

aivoja

Gen

-n

-

aivojen

Ill

mihin

-

aivoihin

Ine

-ssa

-

aivoissa

Ela

-sta

-

aivoista

All

-lle

-

aivoille

Ade

-lla

-

aivoilla

Abl

-lta

-

aivoilta

Tra

-ksi

-

aivoiksi

Ess

-na

-

aivoina

Abe

-tta

-

aivoitta

Com

-ne

-

aivoine

Ins

-in

-

aivoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

aivot

Par

-ta

-

aivoja

Gen

-n

-

aivojen

Ill

mihin

-

aivoihin

Ine

-ssa

-

aivoissa

Ela

-sta

-

aivoista

All

-lle

-

aivoille

Ade

-lla

-

aivoilla

Abl

-lta

-

aivoilta

Tra

-ksi

-

aivoiksi

Ess

-na

-

aivoina

Abe

-tta

-

aivoitta

Com

-ne

-

aivoine

Ins

-in

-

aivoin

brain aivot, älypää, suunnittelija
mastermind sielu, aivot, suunnittelija
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus v7, sentence 33427 Aivot jäätyivät. Is it cold? Aivot ovat ihmisen tärkein elin. The brain is the most important organ of a human. Aivot ovat ihmisen kehon tärkein elin. The brain is the most important organ in the human body. Aivot kehittyvät eniten varhaislapsuudessa. The brain develops the most in early childhood. Aivot ovat äärettömän monimutkainen elimistö. The brain is an incredibly complex organ. Lääkäri tutki potilaan aivot perusteellisesti. The doctor examined the patient's brain thoroughly. Ikääntyessä aivot eivät enää toimi yhtä nopeasti. As one ages, the brain doesn't function as quickly anymore. Aivokuori suojaa aivoja. The cerebral cortex protects the brain. Voit tehdä sen aivoitta. You can do it mindlessly. Se taisi laueta aivoista. It must have been shot from the brains. Show more arrow right

Wiktionary

(anatomy, always plural) brain Show more arrow right The singular is used in modern standard Finnish only as modifier in compound terms (always in nominative) and in some colloquial/slang expressions, notably in ottaa aivoon (“to piss off, to be pissed off”). Show more arrow right aivoitus aivosto ottaa aivoon Show more arrow right aivoaineaivofilmiaivohalvausaivohermoaivoinvalidiaivojenpesuaivokalvoaivokammioaivokapasiteettiaivokasvainaivokirurgiaivokuolemaaivokuollutaivokuoriaivokurkiainenaivokuumeaivokuvaaivokuvausaivokäyräaivoleikkausaivolisäkeaivopaineaivopestäaivopesuaivopuoliskoaivoriihiaivorunkoaivosairausaivo-selkäydinnesteaivosoluaivosyntyinenaivosähkökäyräaivotoimintaaivotrustiaivotulehdusaivotyöaivotärähdysaivovammaaivovaurioaivoverenkiertoaivoverenvuotoaivoveritulppaaivovientiaivovoimisteluaivovuotoihmisaivotisotaivotkeskiaivotpikkuaivotväliaivot Show more arrow right From Proto-Finnic aivo, from Proto-Uralic ajŋe. Cognates include Estonian aju (“brain, mind”), and Hungarian agy (“brain”). Show more arrow right

Wikipedia

Brain A brain is an organ that serves as the center of the nervous system in all vertebrate and most invertebrate animals. It is located in the head, usually close to the sensory organs for senses such as vision. It is the most complex organ in a vertebrate's body. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

aivojani

-

aivojasi

-

aivojansa / aivojaan

Gen

-n

-

aivojeni

-

aivojesi

-

aivojensa

Ill

mihin

-

aivoihini

-

aivoihisi

-

aivoihinsa

Ine

-ssa

-

aivoissani

-

aivoissasi

-

aivoissansa / aivoissaan

Ela

-sta

-

aivoistani

-

aivoistasi

-

aivoistansa / aivoistaan

All

-lle

-

aivoilleni

-

aivoillesi

-

aivoillensa / aivoillean

Ade

-lla

-

aivoillani

-

aivoillasi

-

aivoillansa / aivoillaan

Abl

-lta

-

aivoiltani

-

aivoiltasi

-

aivoiltansa / aivoiltaan

Tra

-ksi

-

aivoikseni

-

aivoiksesi

-

aivoiksensa / aivoikseen

Ess

-na

-

aivoinani

-

aivoinasi

-

aivoinansa / aivoinaan

Abe

-tta

-

aivoittani

-

aivoittasi

-

aivoittansa / aivoittaan

Com

-ne

-

aivoineni

-

aivoinesi

-

aivoinensa / aivoineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

aivojani

aivojasi

aivojansa / aivojaan

Gen

-n

-

-

-

aivojeni

aivojesi

aivojensa

Ill

mihin

-

-

-

aivoihini

aivoihisi

aivoihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

aivoissani

aivoissasi

aivoissansa / aivoissaan

Ela

-sta

-

-

-

aivoistani

aivoistasi

aivoistansa / aivoistaan

All

-lle

-

-

-

aivoilleni

aivoillesi

aivoillensa / aivoillean

Ade

-lla

-

-

-

aivoillani

aivoillasi

aivoillansa / aivoillaan

Abl

-lta

-

-

-

aivoiltani

aivoiltasi

aivoiltansa / aivoiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

aivoikseni

aivoiksesi

aivoiksensa / aivoikseen

Ess

-na

-

-

-

aivoinani

aivoinasi

aivoinansa / aivoinaan

Abe

-tta

-

-

-

aivoittani

aivoittasi

aivoittansa / aivoittaan

Com

-ne

-

-

-

aivoineni

aivoinesi

aivoinensa / aivoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

aivojamme

-

aivojanne

-

aivojansa / aivojaan

Gen

-n

-

aivojemme

-

aivojenne

-

aivojensa

Ill

mihin

-

aivoihimme

-

aivoihinne

-

aivoihinsa

Ine

-ssa

-

aivoissamme

-

aivoissanne

-

aivoissansa / aivoissaan

Ela

-sta

-

aivoistamme

-

aivoistanne

-

aivoistansa / aivoistaan

All

-lle

-

aivoillemme

-

aivoillenne

-

aivoillensa / aivoillean

Ade

-lla

-

aivoillamme

-

aivoillanne

-

aivoillansa / aivoillaan

Abl

-lta

-

aivoiltamme

-

aivoiltanne

-

aivoiltansa / aivoiltaan

Tra

-ksi

-

aivoiksemme

-

aivoiksenne

-

aivoiksensa / aivoikseen

Ess

-na

-

aivoinamme

-

aivoinanne

-

aivoinansa / aivoinaan

Abe

-tta

-

aivoittamme

-

aivoittanne

-

aivoittansa / aivoittaan

Com

-ne

-

aivoinemme

-

aivoinenne

-

aivoinensa / aivoineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

aivojamme

aivojanne

aivojansa / aivojaan

Gen

-n

-

-

-

aivojemme

aivojenne

aivojensa

Ill

mihin

-

-

-

aivoihimme

aivoihinne

aivoihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

aivoissamme

aivoissanne

aivoissansa / aivoissaan

Ela

-sta

-

-

-

aivoistamme

aivoistanne

aivoistansa / aivoistaan

All

-lle

-

-

-

aivoillemme

aivoillenne

aivoillensa / aivoillean

Ade

-lla

-

-

-

aivoillamme

aivoillanne

aivoillansa / aivoillaan

Abl

-lta

-

-

-

aivoiltamme

aivoiltanne

aivoiltansa / aivoiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

aivoiksemme

aivoiksenne

aivoiksensa / aivoikseen

Ess

-na

-

-

-

aivoinamme

aivoinanne

aivoinansa / aivoinaan

Abe

-tta

-

-

-

aivoittamme

aivoittanne

aivoittansa / aivoittaan

Com

-ne

-

-

-

aivoinemme

aivoinenne

aivoinensa / aivoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuume

kuumeet

Par

-ta

kuumetta

kuumeita / kuumehia

Gen

-n

kuumeen

kuumeitten / kuumeiden / kuumehien / kuumehitten

Ill

mihin

kuumeeseen

kuumeisiin / kuumeihin / kuumehisin

Ine

-ssa

kuumeessa

kuumehissa / kuumeissa

Ela

-sta

kuumeesta

kuumehista / kuumeista

All

-lle

kuumeelle

kuumehille / kuumeille

Ade

-lla

kuumeella

kuumehilla / kuumeilla

Abl

-lta

kuumeelta

kuumehilta / kuumeilta

Tra

-ksi

kuumeeksi

kuumehiksi / kuumeiksi

Ess

-na

kuumeena

kuumehina / kuumeina

Abe

-tta

kuumeetta

kuumehitta / kuumeitta

Com

-ne

-

kuumehine / kuumeine

Ins

-in

-

kuumehin / kuumein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kuume

kuumeet

Par

-ta

kuumetta

kuumeita / kuumehia

Gen

-n

kuumeen

kuumeitten / kuumeiden / kuumehien / kuumehitten

Ill

mihin

kuumeeseen

kuumeisiin / kuumeihin / kuumehisin

Ine

-ssa

kuumeessa

kuumehissa / kuumeissa

Ela

-sta

kuumeesta

kuumehista / kuumeista

All

-lle

kuumeelle

kuumehille / kuumeille

Ade

-lla

kuumeella

kuumehilla / kuumeilla

Abl

-lta

kuumeelta

kuumehilta / kuumeilta

Tra

-ksi

kuumeeksi

kuumehiksi / kuumeiksi

Ess

-na

kuumeena

kuumehina / kuumeina

Abe

-tta

kuumeetta

kuumehitta / kuumeitta

Com

-ne

-

kuumehine / kuumeine

Ins

-in

-

kuumehin / kuumein

fever kuume
temperature lämpötila, lämpö, kuume, ruumiinlämpö, tunteet, mieliala
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; WikiMatrix Parallel Corpus; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus; Literature; EurLex-2; OpenSubtitles Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; SETIMES; Tatoeba Kuume kutsui elävää. the raven. Kuume voi olla merkki monesta eri sairaudesta. Fever can be a sign of many different illnesses. Kuume nousi yllättäen korkeaksi. The fever rose suddenly high. Useimmiten kuume on osa kehon tulehdusreaktiota. Most often, fever is part of the body's inflammatory response. Hän jätti minut, kun kuume paheni. “He left me after the fever got bad. Qns-kuume. Q fever. Minulla oli kuumeessa korkea kuume ja vilunväristyksiä. I had a high fever and chills while being feverish. Kuume on yksi kehon tavallisimmista puolustusreaktioista. Fever is one of the body's most common defense reactions. Minulla on paha kuume, en voi mennä töihin. I have a bad fever, I can't go to work. Eilen lääkäri totesi, että kuume on laskenut. Yesterday the doctor said that the fever has gone down. Show more arrow right

Wiktionary

(pathology) fever, temperature (also figuratively). A rush, a period of feverish economic activity in expressions like gold rush. Show more arrow right Adjectives kuumeinen Show more arrow right aivokuumeesiintymiskuumehaavakuumekalakuumekaviokuumekeltakuumekeuhkokuumekultakuumekuumehorkkakuumehourekuumekohtauskuumekouristuskuumekäyräkuumelasikuumelääkekuumemittarikuumepotilaskuumepuikkokuumerajakuumereumakuumesairaskuumesairauskuumesuppokuumetautikuumetäplälaidunkuumelapsivuodekuumelintukuumemaitokuumematkakuumemyyräkuumenokkoskuumenuhakuumepentukuumepilkkukuumeramppikuumereumakuumevauvakuume Show more arrow right kuuma +‎ -e. Coined by Finnish physician and philologist Elias Lönnrot. Show more arrow right

Wikipedia

Fever Fever, also referred to as pyrexia, is defined as having a temperature above the normal range due to an increase in the body's temperature set point. There is not a single agreed-upon upper limit for normal temperature with sources using values between 37.2 and 38.3 °C (99.0 and 100.9 °F) in humans. The increase in set point triggers increased muscle contractions and causes a feeling of cold or chills. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuumeeni

kuumeeni

kuumeesi

kuumeesi

kuumeensa

kuumeensa

Par

-ta

kuumettani

kuumeitani / kuumehiani

kuumettasi

kuumeitasi / kuumehiasi

kuumettansa / kuumettaan

kuumeitansa / kuumeitaan / kuumehiansa / kuumehiaan

Gen

-n

kuumeeni

kuumeitteni / kuumeideni / kuumehieni / kuumehitteni

kuumeesi

kuumeittesi / kuumeidesi / kuumehiesi / kuumehittesi

kuumeensa

kuumeittensa / kuumeidensa / kuumehiensa / kuumehittensa

Ill

mihin

kuumeeseeni

kuumeisiini / kuumeihini / kuumehisini

kuumeeseesi

kuumeisiisi / kuumeihisi / kuumehisisi

kuumeeseensa

kuumeisiinsa / kuumeihinsa / kuumehisinsa

Ine

-ssa

kuumeessani

kuumehissani / kuumeissani

kuumeessasi

kuumehissasi / kuumeissasi

kuumeessansa / kuumeessaan

kuumehissansa / kuumehissaan / kuumeissansa / kuumeissaan

Ela

-sta

kuumeestani

kuumehistani / kuumeistani

kuumeestasi

kuumehistasi / kuumeistasi

kuumeestansa / kuumeestaan

kuumehistansa / kuumehistaan / kuumeistansa / kuumeistaan

All

-lle

kuumeelleni

kuumehilleni / kuumeilleni

kuumeellesi

kuumehillesi / kuumeillesi

kuumeellensa / kuumeelleen

kuumehillensa / kuumehillean / kuumeillensa / kuumeillean

Ade

-lla

kuumeellani

kuumehillani / kuumeillani

kuumeellasi

kuumehillasi / kuumeillasi

kuumeellansa / kuumeellaan

kuumehillansa / kuumehillaan / kuumeillansa / kuumeillaan

Abl

-lta

kuumeeltani

kuumehiltani / kuumeiltani

kuumeeltasi

kuumehiltasi / kuumeiltasi

kuumeeltansa / kuumeeltaan

kuumehiltansa / kuumehiltaan / kuumeiltansa / kuumeiltaan

Tra

-ksi

kuumeekseni

kuumehikseni / kuumeikseni

kuumeeksesi

kuumehiksesi / kuumeiksesi

kuumeeksensa / kuumeekseen

kuumehikseen / kuumehiksensa / kuumeikseen / kuumeiksensa

Ess

-na

kuumeenani

kuumehinani / kuumeinani

kuumeenasi

kuumehinasi / kuumeinasi

kuumeenansa / kuumeenaan

kuumehinansa / kuumehinaan / kuumeinansa / kuumeinaan

Abe

-tta

kuumeettani

kuumehittani / kuumeittani

kuumeettasi

kuumehittasi / kuumeittasi

kuumeettansa / kuumeettaan

kuumehittansa / kuumehittaan / kuumeittansa / kuumeittaan

Com

-ne

-

kuumehineni / kuumeineni

-

kuumehinesi / kuumeinesi

-

kuumehineen / kuumehinensa / kuumeineen / kuumeinensa

Singular

Plural

Nom

-

kuumeeni

kuumeesi

kuumeensa

kuumeeni

kuumeesi

kuumeensa

Par

-ta

kuumettani

kuumettasi

kuumettansa / kuumettaan

kuumeitani / kuumehiani

kuumeitasi / kuumehiasi

kuumeitansa / kuumeitaan / kuumehiansa / kuumehiaan

Gen

-n

kuumeeni

kuumeesi

kuumeensa

kuumeitteni / kuumeideni / kuumehieni / kuumehitteni

kuumeittesi / kuumeidesi / kuumehiesi / kuumehittesi

kuumeittensa / kuumeidensa / kuumehiensa / kuumehittensa

Ill

mihin

kuumeeseeni

kuumeeseesi

kuumeeseensa

kuumeisiini / kuumeihini / kuumehisini

kuumeisiisi / kuumeihisi / kuumehisisi

kuumeisiinsa / kuumeihinsa / kuumehisinsa

Ine

-ssa

kuumeessani

kuumeessasi

kuumeessansa / kuumeessaan

kuumehissani / kuumeissani

kuumehissasi / kuumeissasi

kuumehissansa / kuumehissaan / kuumeissansa / kuumeissaan

Ela

-sta

kuumeestani

kuumeestasi

kuumeestansa / kuumeestaan

kuumehistani / kuumeistani

kuumehistasi / kuumeistasi

kuumehistansa / kuumehistaan / kuumeistansa / kuumeistaan

All

-lle

kuumeelleni

kuumeellesi

kuumeellensa / kuumeelleen

kuumehilleni / kuumeilleni

kuumehillesi / kuumeillesi

kuumehillensa / kuumehillean / kuumeillensa / kuumeillean

Ade

-lla

kuumeellani

kuumeellasi

kuumeellansa / kuumeellaan

kuumehillani / kuumeillani

kuumehillasi / kuumeillasi

kuumehillansa / kuumehillaan / kuumeillansa / kuumeillaan

Abl

-lta

kuumeeltani

kuumeeltasi

kuumeeltansa / kuumeeltaan

kuumehiltani / kuumeiltani

kuumehiltasi / kuumeiltasi

kuumehiltansa / kuumehiltaan / kuumeiltansa / kuumeiltaan

Tra

-ksi

kuumeekseni

kuumeeksesi

kuumeeksensa / kuumeekseen

kuumehikseni / kuumeikseni

kuumehiksesi / kuumeiksesi

kuumehikseen / kuumehiksensa / kuumeikseen / kuumeiksensa

Ess

-na

kuumeenani

kuumeenasi

kuumeenansa / kuumeenaan

kuumehinani / kuumeinani

kuumehinasi / kuumeinasi

kuumehinansa / kuumehinaan / kuumeinansa / kuumeinaan

Abe

-tta

kuumeettani

kuumeettasi

kuumeettansa / kuumeettaan

kuumehittani / kuumeittani

kuumehittasi / kuumeittasi

kuumehittansa / kuumehittaan / kuumeittansa / kuumeittaan

Com

-ne

-

-

-

kuumehineni / kuumeineni

kuumehinesi / kuumeinesi

kuumehineen / kuumehinensa / kuumeineen / kuumeinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kuumeemme

kuumeemme

kuumeenne

kuumeenne

kuumeensa

kuumeensa

Par

-ta

kuumettamme

kuumeitamme / kuumehiamme

kuumettanne

kuumeitanne / kuumehianne

kuumettansa / kuumettaan

kuumeitansa / kuumeitaan / kuumehiansa / kuumehiaan

Gen

-n

kuumeemme

kuumeittemme / kuumeidemme / kuumehiemme / kuumehittemme

kuumeenne

kuumeittenne / kuumeidenne / kuumehienne / kuumehittenne

kuumeensa

kuumeittensa / kuumeidensa / kuumehiensa / kuumehittensa

Ill

mihin

kuumeeseemme

kuumeisiimme / kuumeihimme / kuumehisimme

kuumeeseenne

kuumeisiinne / kuumeihinne / kuumehisinne

kuumeeseensa

kuumeisiinsa / kuumeihinsa / kuumehisinsa

Ine

-ssa

kuumeessamme

kuumehissamme / kuumeissamme

kuumeessanne

kuumehissanne / kuumeissanne

kuumeessansa / kuumeessaan

kuumehissansa / kuumehissaan / kuumeissansa / kuumeissaan

Ela

-sta

kuumeestamme

kuumehistamme / kuumeistamme

kuumeestanne

kuumehistanne / kuumeistanne

kuumeestansa / kuumeestaan

kuumehistansa / kuumehistaan / kuumeistansa / kuumeistaan

All

-lle

kuumeellemme

kuumehillemme / kuumeillemme

kuumeellenne

kuumehillenne / kuumeillenne

kuumeellensa / kuumeelleen

kuumehillensa / kuumehillean / kuumeillensa / kuumeillean

Ade

-lla

kuumeellamme

kuumehillamme / kuumeillamme

kuumeellanne

kuumehillanne / kuumeillanne

kuumeellansa / kuumeellaan

kuumehillansa / kuumehillaan / kuumeillansa / kuumeillaan

Abl

-lta

kuumeeltamme

kuumehiltamme / kuumeiltamme

kuumeeltanne

kuumehiltanne / kuumeiltanne

kuumeeltansa / kuumeeltaan

kuumehiltansa / kuumehiltaan / kuumeiltansa / kuumeiltaan

Tra

-ksi

kuumeeksemme

kuumehiksemme / kuumeiksemme

kuumeeksenne

kuumehiksenne / kuumeiksenne

kuumeeksensa / kuumeekseen

kuumehikseen / kuumehiksensa / kuumeikseen / kuumeiksensa

Ess

-na

kuumeenamme

kuumehinamme / kuumeinamme

kuumeenanne

kuumehinanne / kuumeinanne

kuumeenansa / kuumeenaan

kuumehinansa / kuumehinaan / kuumeinansa / kuumeinaan

Abe

-tta

kuumeettamme

kuumehittamme / kuumeittamme

kuumeettanne

kuumehittanne / kuumeittanne

kuumeettansa / kuumeettaan

kuumehittansa / kuumehittaan / kuumeittansa / kuumeittaan

Com

-ne

-

kuumehinemme / kuumeinemme

-

kuumehinenne / kuumeinenne

-

kuumehineen / kuumehinensa / kuumeineen / kuumeinensa

Singular

Plural

Nom

-

kuumeemme

kuumeenne

kuumeensa

kuumeemme

kuumeenne

kuumeensa

Par

-ta

kuumettamme

kuumettanne

kuumettansa / kuumettaan

kuumeitamme / kuumehiamme

kuumeitanne / kuumehianne

kuumeitansa / kuumeitaan / kuumehiansa / kuumehiaan

Gen

-n

kuumeemme

kuumeenne

kuumeensa

kuumeittemme / kuumeidemme / kuumehiemme / kuumehittemme

kuumeittenne / kuumeidenne / kuumehienne / kuumehittenne

kuumeittensa / kuumeidensa / kuumehiensa / kuumehittensa

Ill

mihin

kuumeeseemme

kuumeeseenne

kuumeeseensa

kuumeisiimme / kuumeihimme / kuumehisimme

kuumeisiinne / kuumeihinne / kuumehisinne

kuumeisiinsa / kuumeihinsa / kuumehisinsa

Ine

-ssa

kuumeessamme

kuumeessanne

kuumeessansa / kuumeessaan

kuumehissamme / kuumeissamme

kuumehissanne / kuumeissanne

kuumehissansa / kuumehissaan / kuumeissansa / kuumeissaan

Ela

-sta

kuumeestamme

kuumeestanne

kuumeestansa / kuumeestaan

kuumehistamme / kuumeistamme

kuumehistanne / kuumeistanne

kuumehistansa / kuumehistaan / kuumeistansa / kuumeistaan

All

-lle

kuumeellemme

kuumeellenne

kuumeellensa / kuumeelleen

kuumehillemme / kuumeillemme

kuumehillenne / kuumeillenne

kuumehillensa / kuumehillean / kuumeillensa / kuumeillean

Ade

-lla

kuumeellamme

kuumeellanne

kuumeellansa / kuumeellaan

kuumehillamme / kuumeillamme

kuumehillanne / kuumeillanne

kuumehillansa / kuumehillaan / kuumeillansa / kuumeillaan

Abl

-lta

kuumeeltamme

kuumeeltanne

kuumeeltansa / kuumeeltaan

kuumehiltamme / kuumeiltamme

kuumehiltanne / kuumeiltanne

kuumehiltansa / kuumehiltaan / kuumeiltansa / kuumeiltaan

Tra

-ksi

kuumeeksemme

kuumeeksenne

kuumeeksensa / kuumeekseen

kuumehiksemme / kuumeiksemme

kuumehiksenne / kuumeiksenne

kuumehikseen / kuumehiksensa / kuumeikseen / kuumeiksensa

Ess

-na

kuumeenamme

kuumeenanne

kuumeenansa / kuumeenaan

kuumehinamme / kuumeinamme

kuumehinanne / kuumeinanne

kuumehinansa / kuumehinaan / kuumeinansa / kuumeinaan

Abe

-tta

kuumeettamme

kuumeettanne

kuumeettansa / kuumeettaan

kuumehittamme / kuumeittamme

kuumehittanne / kuumeittanne

kuumehittansa / kuumehittaan / kuumeittansa / kuumeittaan

Com

-ne

-

-

-

kuumehinemme / kuumeinemme

kuumehinenne / kuumeinenne

kuumehineen / kuumehinensa / kuumeineen / kuumeinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aivo

aivot

Par

-ta

aivoa

aivoja

Gen

-n

aivon

aivojen

Ill

mihin

aivoon

aivoihin

Ine

-ssa

aivossa

aivoissa

Ela

-sta

aivosta

aivoista

All

-lle

aivolle

aivoille

Ade

-lla

aivolla

aivoilla

Abl

-lta

aivolta

aivoilta

Tra

-ksi

aivoksi

aivoiksi

Ess

-na

aivona

aivoina

Abe

-tta

aivotta

aivoitta

Com

-ne

-

aivoine

Ins

-in

-

aivoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

aivo

aivot

Par

-ta

aivoa

aivoja

Gen

-n

aivon

aivojen

Ill

mihin

aivoon

aivoihin

Ine

-ssa

aivossa

aivoissa

Ela

-sta

aivosta

aivoista

All

-lle

aivolle

aivoille

Ade

-lla

aivolla

aivoilla

Abl

-lta

aivolta

aivoilta

Tra

-ksi

aivoksi

aivoiksi

Ess

-na

aivona

aivoina

Abe

-tta

aivotta

aivoitta

Com

-ne

-

aivoine

Ins

-in

-

aivoin

cerebral aivojen, aivo-
the brain
Show more arrow right
Suomi24 Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3 En ole aivoitta. I am without brains. Hän elssä aivoitta. She lives without brains. Aivo on ihmisen kehon tärkein elin. The brain is the most important organ in the human body. Isoja aivons-ongelmia. Major brain trouble. Aivoni on käristetty. My brain's been fried. Ole lempeä aivoillesi. Be gentle with your brain. Käytä aivojasi. Use your fucking brain. Aivot jäätyivät. Is it cold? Aivot turpoavat. His brain is swelling. Aivot levisivät. Mind blown, man. Show more arrow right

Wiktionary

(only in compounds) Nominative singular form of aivot. Show more arrow right

Wikipedia

Brain A brain is an organ that serves as the center of the nervous system in all vertebrate and most invertebrate animals. It is located in the head, usually close to the sensory organs for senses such as vision. It is the most complex organ in a vertebrate's body. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aivoni

aivoni

aivosi

aivosi

aivonsa

aivonsa

Par

-ta

aivoani

aivojani

aivoasi

aivojasi

aivoansa / aivoaan

aivojansa / aivojaan

Gen

-n

aivoni

aivojeni

aivosi

aivojesi

aivonsa

aivojensa

Ill

mihin

aivooni

aivoihini

aivoosi

aivoihisi

aivoonsa

aivoihinsa

Ine

-ssa

aivossani

aivoissani

aivossasi

aivoissasi

aivossansa / aivossaan

aivoissansa / aivoissaan

Ela

-sta

aivostani

aivoistani

aivostasi

aivoistasi

aivostansa / aivostaan

aivoistansa / aivoistaan

All

-lle

aivolleni

aivoilleni

aivollesi

aivoillesi

aivollensa / aivolleen

aivoillensa / aivoillean

Ade

-lla

aivollani

aivoillani

aivollasi

aivoillasi

aivollansa / aivollaan

aivoillansa / aivoillaan

Abl

-lta

aivoltani

aivoiltani

aivoltasi

aivoiltasi

aivoltansa / aivoltaan

aivoiltansa / aivoiltaan

Tra

-ksi

aivokseni

aivoikseni

aivoksesi

aivoiksesi

aivoksensa / aivokseen

aivoiksensa / aivoikseen

Ess

-na

aivonani

aivoinani

aivonasi

aivoinasi

aivonansa / aivonaan

aivoinansa / aivoinaan

Abe

-tta

aivottani

aivoittani

aivottasi

aivoittasi

aivottansa / aivottaan

aivoittansa / aivoittaan

Com

-ne

-

aivoineni

-

aivoinesi

-

aivoinensa / aivoineen

Singular

Plural

Nom

-

aivoni

aivosi

aivonsa

aivoni

aivosi

aivonsa

Par

-ta

aivoani

aivoasi

aivoansa / aivoaan

aivojani

aivojasi

aivojansa / aivojaan

Gen

-n

aivoni

aivosi

aivonsa

aivojeni

aivojesi

aivojensa

Ill

mihin

aivooni

aivoosi

aivoonsa

aivoihini

aivoihisi

aivoihinsa

Ine

-ssa

aivossani

aivossasi

aivossansa / aivossaan

aivoissani

aivoissasi

aivoissansa / aivoissaan

Ela

-sta

aivostani

aivostasi

aivostansa / aivostaan

aivoistani

aivoistasi

aivoistansa / aivoistaan

All

-lle

aivolleni

aivollesi

aivollensa / aivolleen

aivoilleni

aivoillesi

aivoillensa / aivoillean

Ade

-lla

aivollani

aivollasi

aivollansa / aivollaan

aivoillani

aivoillasi

aivoillansa / aivoillaan

Abl

-lta

aivoltani

aivoltasi

aivoltansa / aivoltaan

aivoiltani

aivoiltasi

aivoiltansa / aivoiltaan

Tra

-ksi

aivokseni

aivoksesi

aivoksensa / aivokseen

aivoikseni

aivoiksesi

aivoiksensa / aivoikseen

Ess

-na

aivonani

aivonasi

aivonansa / aivonaan

aivoinani

aivoinasi

aivoinansa / aivoinaan

Abe

-tta

aivottani

aivottasi

aivottansa / aivottaan

aivoittani

aivoittasi

aivoittansa / aivoittaan

Com

-ne

-

-

-

aivoineni

aivoinesi

aivoinensa / aivoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

aivomme

aivomme

aivonne

aivonne

aivonsa

aivonsa

Par

-ta

aivoamme

aivojamme

aivoanne

aivojanne

aivoansa / aivoaan

aivojansa / aivojaan

Gen

-n

aivomme

aivojemme

aivonne

aivojenne

aivonsa

aivojensa

Ill

mihin

aivoomme

aivoihimme

aivoonne

aivoihinne

aivoonsa

aivoihinsa

Ine

-ssa

aivossamme

aivoissamme

aivossanne

aivoissanne

aivossansa / aivossaan

aivoissansa / aivoissaan

Ela

-sta

aivostamme

aivoistamme

aivostanne

aivoistanne

aivostansa / aivostaan

aivoistansa / aivoistaan

All

-lle

aivollemme

aivoillemme

aivollenne

aivoillenne

aivollensa / aivolleen

aivoillensa / aivoillean

Ade

-lla

aivollamme

aivoillamme

aivollanne

aivoillanne

aivollansa / aivollaan

aivoillansa / aivoillaan

Abl

-lta

aivoltamme

aivoiltamme

aivoltanne

aivoiltanne

aivoltansa / aivoltaan

aivoiltansa / aivoiltaan

Tra

-ksi

aivoksemme

aivoiksemme

aivoksenne

aivoiksenne

aivoksensa / aivokseen

aivoiksensa / aivoikseen

Ess

-na

aivonamme

aivoinamme

aivonanne

aivoinanne

aivonansa / aivonaan

aivoinansa / aivoinaan

Abe

-tta

aivottamme

aivoittamme

aivottanne

aivoittanne

aivottansa / aivottaan

aivoittansa / aivoittaan

Com

-ne

-

aivoinemme

-

aivoinenne

-

aivoinensa / aivoineen

Singular

Plural

Nom

-

aivomme

aivonne

aivonsa

aivomme

aivonne

aivonsa

Par

-ta

aivoamme

aivoanne

aivoansa / aivoaan

aivojamme

aivojanne

aivojansa / aivojaan

Gen

-n

aivomme

aivonne

aivonsa

aivojemme

aivojenne

aivojensa

Ill

mihin

aivoomme

aivoonne

aivoonsa

aivoihimme

aivoihinne

aivoihinsa

Ine

-ssa

aivossamme

aivossanne

aivossansa / aivossaan

aivoissamme

aivoissanne

aivoissansa / aivoissaan

Ela

-sta

aivostamme

aivostanne

aivostansa / aivostaan

aivoistamme

aivoistanne

aivoistansa / aivoistaan

All

-lle

aivollemme

aivollenne

aivollensa / aivolleen

aivoillemme

aivoillenne

aivoillensa / aivoillean

Ade

-lla

aivollamme

aivollanne

aivollansa / aivollaan

aivoillamme

aivoillanne

aivoillansa / aivoillaan

Abl

-lta

aivoltamme

aivoltanne

aivoltansa / aivoltaan

aivoiltamme

aivoiltanne

aivoiltansa / aivoiltaan

Tra

-ksi

aivoksemme

aivoksenne

aivoksensa / aivokseen

aivoiksemme

aivoiksenne

aivoiksensa / aivoikseen

Ess

-na

aivonamme

aivonanne

aivonansa / aivonaan

aivoinamme

aivoinanne

aivoinansa / aivoinaan

Abe

-tta

aivottamme

aivottanne

aivottansa / aivottaan

aivoittamme

aivoittanne

aivoittansa / aivoittaan

Com

-ne

-

-

-

aivoinemme

aivoinenne

aivoinensa / aivoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept