logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

absorptio, noun

Word analysis
absorptiotilat

absorptiotilat

absorptio

Noun, Singular Nominative

+ tila

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

absorptio

absorptiot

Par

-ta

absorptiota

absorptioita

Gen

-n

absorption

absorptioitten / absorptioiden

Ill

mihin

absorptioon

absorptioihin

Ine

-ssa

absorptiossa

absorptioissa

Ela

-sta

absorptiosta

absorptioista

All

-lle

absorptiolle

absorptioille

Ade

-lla

absorptiolla

absorptioilla

Abl

-lta

absorptiolta

absorptioilta

Tra

-ksi

absorptioksi

absorptioiksi

Ess

-na

absorptiona

absorptioina

Abe

-tta

absorptiotta

absorptioitta

Com

-ne

-

absorptioine

Ins

-in

-

absorptioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

absorptio

absorptiot

Par

-ta

absorptiota

absorptioita

Gen

-n

absorption

absorptioitten / absorptioiden

Ill

mihin

absorptioon

absorptioihin

Ine

-ssa

absorptiossa

absorptioissa

Ela

-sta

absorptiosta

absorptioista

All

-lle

absorptiolle

absorptioille

Ade

-lla

absorptiolla

absorptioilla

Abl

-lta

absorptiolta

absorptioilta

Tra

-ksi

absorptioksi

absorptioiksi

Ess

-na

absorptiona

absorptioina

Abe

-tta

absorptiotta

absorptioitta

Com

-ne

-

absorptioine

Ins

-in

-

absorptioin

absorption absorptio, imeytyminen
Show more arrow right
WikiMatrix; Europarl; EurLex-2; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; ParaCrawl; Tanzil; Tatoeba Parallel Corpus; OPUS Absorptio tapahtuu suolistossa. Absorptio takes place in the intestine. Absorptio on tärkeä osa kemiallisia prosesseja. Absorptio is an important part of chemical processes. Melun absorptio. Noise absorption. Absorptio on prosessi, jossa aine otetaan tehokkaasti talteen. Absorptio is a process in which a substance is efficiently captured. Absorptio ja eksorptio ovat vastakkaisia ilmiöitä. Absorption and excretion are opposite phenomena. Absorptio voi vaikuttaa läheisesti aineen optisiin ominaisuuksiin. Absorption can closely affect the optical properties of a substance. Lääkeaineen absorptio vereen voi vaihdella yksilöllisesti. The absorption of a drug into the blood can vary individually. Päällinen: läpäisyaika 240 min, absorptio 25. Uppers: penetration time ≥ 240 min, absorption < 25 %. Laitteistoa käytetään pääasiassa kaasun absorptioon. The equipment is mainly used for gas absorption. Kemiallinen reaktio voi vaikuttaa aineen absorptioon. Chemical reaction can affect the absorption of a substance. Show more arrow right

Wiktionary

(chemistry, physics) absorption Show more arrow right absorptioviiva Show more arrow right

Wikipedia

absorptio
atomien, molekyylien ja ionien imeytyminen nesteeseen, kaasuun tai kiinteään aineeseen absorptio
ääniaaltojen imeytyminen huokoiseen aineeseen absorptio
fotonien imeytyminen valoa osittain läpäiseviin aineisiin.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

absorptioni

absorptioni

absorptiosi

absorptiosi

absorptionsa

absorptionsa

Par

-ta

absorptiotani

absorptioitani

absorptiotasi

absorptioitasi

absorptiotansa / absorptiotaan

absorptioitansa / absorptioitaan

Gen

-n

absorptioni

absorptioitteni / absorptioideni

absorptiosi

absorptioittesi / absorptioidesi

absorptionsa

absorptioittensa / absorptioidensa

Ill

mihin

absorptiooni

absorptioihini

absorptioosi

absorptioihisi

absorptioonsa

absorptioihinsa

Ine

-ssa

absorptiossani

absorptioissani

absorptiossasi

absorptioissasi

absorptiossansa / absorptiossaan

absorptioissansa / absorptioissaan

Ela

-sta

absorptiostani

absorptioistani

absorptiostasi

absorptioistasi

absorptiostansa / absorptiostaan

absorptioistansa / absorptioistaan

All

-lle

absorptiolleni

absorptioilleni

absorptiollesi

absorptioillesi

absorptiollensa / absorptiolleen

absorptioillensa / absorptioillean

Ade

-lla

absorptiollani

absorptioillani

absorptiollasi

absorptioillasi

absorptiollansa / absorptiollaan

absorptioillansa / absorptioillaan

Abl

-lta

absorptioltani

absorptioiltani

absorptioltasi

absorptioiltasi

absorptioltansa / absorptioltaan

absorptioiltansa / absorptioiltaan

Tra

-ksi

absorptiokseni

absorptioikseni

absorptioksesi

absorptioiksesi

absorptioksensa / absorptiokseen

absorptioiksensa / absorptioikseen

Ess

-na

absorptionani

absorptioinani

absorptionasi

absorptioinasi

absorptionansa / absorptionaan

absorptioinansa / absorptioinaan

Abe

-tta

absorptiottani

absorptioittani

absorptiottasi

absorptioittasi

absorptiottansa / absorptiottaan

absorptioittansa / absorptioittaan

Com

-ne

-

absorptioineni

-

absorptioinesi

-

absorptioinensa / absorptioineen

Singular

Plural

Nom

-

absorptioni

absorptiosi

absorptionsa

absorptioni

absorptiosi

absorptionsa

Par

-ta

absorptiotani

absorptiotasi

absorptiotansa / absorptiotaan

absorptioitani

absorptioitasi

absorptioitansa / absorptioitaan

Gen

-n

absorptioni

absorptiosi

absorptionsa

absorptioitteni / absorptioideni

absorptioittesi / absorptioidesi

absorptioittensa / absorptioidensa

Ill

mihin

absorptiooni

absorptioosi

absorptioonsa

absorptioihini

absorptioihisi

absorptioihinsa

Ine

-ssa

absorptiossani

absorptiossasi

absorptiossansa / absorptiossaan

absorptioissani

absorptioissasi

absorptioissansa / absorptioissaan

Ela

-sta

absorptiostani

absorptiostasi

absorptiostansa / absorptiostaan

absorptioistani

absorptioistasi

absorptioistansa / absorptioistaan

All

-lle

absorptiolleni

absorptiollesi

absorptiollensa / absorptiolleen

absorptioilleni

absorptioillesi

absorptioillensa / absorptioillean

Ade

-lla

absorptiollani

absorptiollasi

absorptiollansa / absorptiollaan

absorptioillani

absorptioillasi

absorptioillansa / absorptioillaan

Abl

-lta

absorptioltani

absorptioltasi

absorptioltansa / absorptioltaan

absorptioiltani

absorptioiltasi

absorptioiltansa / absorptioiltaan

Tra

-ksi

absorptiokseni

absorptioksesi

absorptioksensa / absorptiokseen

absorptioikseni

absorptioiksesi

absorptioiksensa / absorptioikseen

Ess

-na

absorptionani

absorptionasi

absorptionansa / absorptionaan

absorptioinani

absorptioinasi

absorptioinansa / absorptioinaan

Abe

-tta

absorptiottani

absorptiottasi

absorptiottansa / absorptiottaan

absorptioittani

absorptioittasi

absorptioittansa / absorptioittaan

Com

-ne

-

-

-

absorptioineni

absorptioinesi

absorptioinensa / absorptioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

absorptiomme

absorptiomme

absorptionne

absorptionne

absorptionsa

absorptionsa

Par

-ta

absorptiotamme

absorptioitamme

absorptiotanne

absorptioitanne

absorptiotansa / absorptiotaan

absorptioitansa / absorptioitaan

Gen

-n

absorptiomme

absorptioittemme / absorptioidemme

absorptionne

absorptioittenne / absorptioidenne

absorptionsa

absorptioittensa / absorptioidensa

Ill

mihin

absorptioomme

absorptioihimme

absorptioonne

absorptioihinne

absorptioonsa

absorptioihinsa

Ine

-ssa

absorptiossamme

absorptioissamme

absorptiossanne

absorptioissanne

absorptiossansa / absorptiossaan

absorptioissansa / absorptioissaan

Ela

-sta

absorptiostamme

absorptioistamme

absorptiostanne

absorptioistanne

absorptiostansa / absorptiostaan

absorptioistansa / absorptioistaan

All

-lle

absorptiollemme

absorptioillemme

absorptiollenne

absorptioillenne

absorptiollensa / absorptiolleen

absorptioillensa / absorptioillean

Ade

-lla

absorptiollamme

absorptioillamme

absorptiollanne

absorptioillanne

absorptiollansa / absorptiollaan

absorptioillansa / absorptioillaan

Abl

-lta

absorptioltamme

absorptioiltamme

absorptioltanne

absorptioiltanne

absorptioltansa / absorptioltaan

absorptioiltansa / absorptioiltaan

Tra

-ksi

absorptioksemme

absorptioiksemme

absorptioksenne

absorptioiksenne

absorptioksensa / absorptiokseen

absorptioiksensa / absorptioikseen

Ess

-na

absorptionamme

absorptioinamme

absorptionanne

absorptioinanne

absorptionansa / absorptionaan

absorptioinansa / absorptioinaan

Abe

-tta

absorptiottamme

absorptioittamme

absorptiottanne

absorptioittanne

absorptiottansa / absorptiottaan

absorptioittansa / absorptioittaan

Com

-ne

-

absorptioinemme

-

absorptioinenne

-

absorptioinensa / absorptioineen

Singular

Plural

Nom

-

absorptiomme

absorptionne

absorptionsa

absorptiomme

absorptionne

absorptionsa

Par

-ta

absorptiotamme

absorptiotanne

absorptiotansa / absorptiotaan

absorptioitamme

absorptioitanne

absorptioitansa / absorptioitaan

Gen

-n

absorptiomme

absorptionne

absorptionsa

absorptioittemme / absorptioidemme

absorptioittenne / absorptioidenne

absorptioittensa / absorptioidensa

Ill

mihin

absorptioomme

absorptioonne

absorptioonsa

absorptioihimme

absorptioihinne

absorptioihinsa

Ine

-ssa

absorptiossamme

absorptiossanne

absorptiossansa / absorptiossaan

absorptioissamme

absorptioissanne

absorptioissansa / absorptioissaan

Ela

-sta

absorptiostamme

absorptiostanne

absorptiostansa / absorptiostaan

absorptioistamme

absorptioistanne

absorptioistansa / absorptioistaan

All

-lle

absorptiollemme

absorptiollenne

absorptiollensa / absorptiolleen

absorptioillemme

absorptioillenne

absorptioillensa / absorptioillean

Ade

-lla

absorptiollamme

absorptiollanne

absorptiollansa / absorptiollaan

absorptioillamme

absorptioillanne

absorptioillansa / absorptioillaan

Abl

-lta

absorptioltamme

absorptioltanne

absorptioltansa / absorptioltaan

absorptioiltamme

absorptioiltanne

absorptioiltansa / absorptioiltaan

Tra

-ksi

absorptioksemme

absorptioksenne

absorptioksensa / absorptiokseen

absorptioiksemme

absorptioiksenne

absorptioiksensa / absorptioikseen

Ess

-na

absorptionamme

absorptionanne

absorptionansa / absorptionaan

absorptioinamme

absorptioinanne

absorptioinansa / absorptioinaan

Abe

-tta

absorptiottamme

absorptiottanne

absorptiottansa / absorptiottaan

absorptioittamme

absorptioittanne

absorptioittansa / absorptioittaan

Com

-ne

-

-

-

absorptioinemme

absorptioinenne

absorptioinensa / absorptioineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tila

tilat

Par

-ta

tilaa

tiloja

Gen

-n

tilan

tilojen

Ill

mihin

tilaan

tiloihin

Ine

-ssa

tilassa

tiloissa

Ela

-sta

tilasta

tiloista

All

-lle

tilalle

tiloille

Ade

-lla

tilalla

tiloilla

Abl

-lta

tilalta

tiloilta

Tra

-ksi

tilaksi

tiloiksi

Ess

-na

tilana

tiloina

Abe

-tta

tilatta

tiloitta

Com

-ne

-

tiloine

Ins

-in

-

tiloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tila

tilat

Par

-ta

tilaa

tiloja

Gen

-n

tilan

tilojen

Ill

mihin

tilaan

tiloihin

Ine

-ssa

tilassa

tiloissa

Ela

-sta

tilasta

tiloista

All

-lle

tilalle

tiloille

Ade

-lla

tilalla

tiloilla

Abl

-lta

tilalta

tiloilta

Tra

-ksi

tilaksi

tiloiksi

Ess

-na

tilana

tiloina

Abe

-tta

tilatta

tiloitta

Com

-ne

-

tiloine

Ins

-in

-

tiloin

status status, tila, asema, tilanne
mode tila, moodi, toimintatila, tapa, muoti, tyyli
space tila, avaruus, välilyönti, väli, paikka, tyhjä tila
state osavaltio, valtio, tila, olomuoto, kunto, aste
room huone, tila, kamari, asunto, mahdollisuus, sija
condition kunto, ehto, tila, asema, sääty
accommodation majoitus, asunto, majoitusmahdollisuudet, tilat, mukauttaminen, tila
domain ala, piiri, suurtila, isäntä, tila, maa-alue
plight ahdinko, tila
stead sija, tila
spread leviäminen, ero, levite, aukeama, erotus, tila
rating luokitus, teho, luokka, luottokelpoisuus, normitus, tila
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl v8; Europarl Parallel Corpus; OPUS; Tatoeba; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence 39275; OpenSubtitles Mikä tilanne? What's the situation? Mikä tilanne on? What's the score? Tila on suuri ja valoisa. The space is large and bright. Tila on avara ja valoisa. The space is spacious and bright. Tila on varattu huomiseen asti. The room is reserved until tomorrow. Tila on jaettu kahteen eri osaan. The space is divided into two separate sections. Tilaa ei ole tuhlattu. No wasted space. Kaipaan vanhaa tilaani. I miss my old space. Meillä on tilanne täällä. We' ve got a situation here. Tilassasi on paljon tilaa liikkua. There is plenty of space to move around in your space. Show more arrow right

Wiktionary

state (condition or situation) condition (state of an object, especially health status) Short for maatila (“farm”). space (volume) space (area or volume occupied by or intended for a person or thing) room (space) stead (place or room which another person had, has, or might have) Fin:Työskentelen hänen tilallaan tänään.Eng:I will work in her stead/her place today (I will take her spot). mode, state Show more arrow right From Proto-Finnic tila (compare Ludian ťila, Veps tila, dialectal Estonian tila), borrowed from Proto-Germanic tilą (compare Old English til and German Ziel). Show more arrow right

Wikipedia

fysikaalinen avaruus
eli tila, johon aine on fyysisesti levittäytynyt, ja kappaleilla ja tapahtumilla on suhteellinen paikka toisiinsa nähden maatila
yhden tai useamman tilan eli kiinteistön tai tilanosan muodostama maatilataloudellinen kokonaisuus, joka kuuluu samalle omistajalle tai yhteisesti samoille omistajille T i l a
sisustusohjelma MTV3 -kanavalla Tila
suomalainen sukunimi tila
(aiemmin myös maarekisteritila), kiinteistörekisteriin merkitty kiinteistö
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tilani

tilani

tilasi

tilasi

tilansa

tilansa

Par

-ta

tilaani

tilojani

tilaasi

tilojasi

tilaansa / tilaaan

tilojansa / tilojaan

Gen

-n

tilani

tilojeni

tilasi

tilojesi

tilansa

tilojensa

Ill

mihin

tilaani

tiloihini

tilaasi

tiloihisi

tilaansa

tiloihinsa

Ine

-ssa

tilassani

tiloissani

tilassasi

tiloissasi

tilassansa / tilassaan

tiloissansa / tiloissaan

Ela

-sta

tilastani

tiloistani

tilastasi

tiloistasi

tilastansa / tilastaan

tiloistansa / tiloistaan

All

-lle

tilalleni

tiloilleni

tilallesi

tiloillesi

tilallensa / tilalleen

tiloillensa / tiloillean

Ade

-lla

tilallani

tiloillani

tilallasi

tiloillasi

tilallansa / tilallaan

tiloillansa / tiloillaan

Abl

-lta

tilaltani

tiloiltani

tilaltasi

tiloiltasi

tilaltansa / tilaltaan

tiloiltansa / tiloiltaan

Tra

-ksi

tilakseni

tiloikseni

tilaksesi

tiloiksesi

tilaksensa / tilakseen

tiloiksensa / tiloikseen

Ess

-na

tilanani

tiloinani

tilanasi

tiloinasi

tilanansa / tilanaan

tiloinansa / tiloinaan

Abe

-tta

tilattani

tiloittani

tilattasi

tiloittasi

tilattansa / tilattaan

tiloittansa / tiloittaan

Com

-ne

-

tiloineni

-

tiloinesi

-

tiloinensa / tiloineen

Singular

Plural

Nom

-

tilani

tilasi

tilansa

tilani

tilasi

tilansa

Par

-ta

tilaani

tilaasi

tilaansa / tilaaan

tilojani

tilojasi

tilojansa / tilojaan

Gen

-n

tilani

tilasi

tilansa

tilojeni

tilojesi

tilojensa

Ill

mihin

tilaani

tilaasi

tilaansa

tiloihini

tiloihisi

tiloihinsa

Ine

-ssa

tilassani

tilassasi

tilassansa / tilassaan

tiloissani

tiloissasi

tiloissansa / tiloissaan

Ela

-sta

tilastani

tilastasi

tilastansa / tilastaan

tiloistani

tiloistasi

tiloistansa / tiloistaan

All

-lle

tilalleni

tilallesi

tilallensa / tilalleen

tiloilleni

tiloillesi

tiloillensa / tiloillean

Ade

-lla

tilallani

tilallasi

tilallansa / tilallaan

tiloillani

tiloillasi

tiloillansa / tiloillaan

Abl

-lta

tilaltani

tilaltasi

tilaltansa / tilaltaan

tiloiltani

tiloiltasi

tiloiltansa / tiloiltaan

Tra

-ksi

tilakseni

tilaksesi

tilaksensa / tilakseen

tiloikseni

tiloiksesi

tiloiksensa / tiloikseen

Ess

-na

tilanani

tilanasi

tilanansa / tilanaan

tiloinani

tiloinasi

tiloinansa / tiloinaan

Abe

-tta

tilattani

tilattasi

tilattansa / tilattaan

tiloittani

tiloittasi

tiloittansa / tiloittaan

Com

-ne

-

-

-

tiloineni

tiloinesi

tiloinensa / tiloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tilamme

tilamme

tilanne

tilanne

tilansa

tilansa

Par

-ta

tilaamme

tilojamme

tilaanne

tilojanne

tilaansa / tilaaan

tilojansa / tilojaan

Gen

-n

tilamme

tilojemme

tilanne

tilojenne

tilansa

tilojensa

Ill

mihin

tilaamme

tiloihimme

tilaanne

tiloihinne

tilaansa

tiloihinsa

Ine

-ssa

tilassamme

tiloissamme

tilassanne

tiloissanne

tilassansa / tilassaan

tiloissansa / tiloissaan

Ela

-sta

tilastamme

tiloistamme

tilastanne

tiloistanne

tilastansa / tilastaan

tiloistansa / tiloistaan

All

-lle

tilallemme

tiloillemme

tilallenne

tiloillenne

tilallensa / tilalleen

tiloillensa / tiloillean

Ade

-lla

tilallamme

tiloillamme

tilallanne

tiloillanne

tilallansa / tilallaan

tiloillansa / tiloillaan

Abl

-lta

tilaltamme

tiloiltamme

tilaltanne

tiloiltanne

tilaltansa / tilaltaan

tiloiltansa / tiloiltaan

Tra

-ksi

tilaksemme

tiloiksemme

tilaksenne

tiloiksenne

tilaksensa / tilakseen

tiloiksensa / tiloikseen

Ess

-na

tilanamme

tiloinamme

tilananne

tiloinanne

tilanansa / tilanaan

tiloinansa / tiloinaan

Abe

-tta

tilattamme

tiloittamme

tilattanne

tiloittanne

tilattansa / tilattaan

tiloittansa / tiloittaan

Com

-ne

-

tiloinemme

-

tiloinenne

-

tiloinensa / tiloineen

Singular

Plural

Nom

-

tilamme

tilanne

tilansa

tilamme

tilanne

tilansa

Par

-ta

tilaamme

tilaanne

tilaansa / tilaaan

tilojamme

tilojanne

tilojansa / tilojaan

Gen

-n

tilamme

tilanne

tilansa

tilojemme

tilojenne

tilojensa

Ill

mihin

tilaamme

tilaanne

tilaansa

tiloihimme

tiloihinne

tiloihinsa

Ine

-ssa

tilassamme

tilassanne

tilassansa / tilassaan

tiloissamme

tiloissanne

tiloissansa / tiloissaan

Ela

-sta

tilastamme

tilastanne

tilastansa / tilastaan

tiloistamme

tiloistanne

tiloistansa / tiloistaan

All

-lle

tilallemme

tilallenne

tilallensa / tilalleen

tiloillemme

tiloillenne

tiloillensa / tiloillean

Ade

-lla

tilallamme

tilallanne

tilallansa / tilallaan

tiloillamme

tiloillanne

tiloillansa / tiloillaan

Abl

-lta

tilaltamme

tilaltanne

tilaltansa / tilaltaan

tiloiltamme

tiloiltanne

tiloiltansa / tiloiltaan

Tra

-ksi

tilaksemme

tilaksenne

tilaksensa / tilakseen

tiloiksemme

tiloiksenne

tiloiksensa / tiloikseen

Ess

-na

tilanamme

tilananne

tilanansa / tilanaan

tiloinamme

tiloinanne

tiloinansa / tiloinaan

Abe

-tta

tilattamme

tilattanne

tilattansa / tilattaan

tiloittamme

tiloittanne

tiloittansa / tiloittaan

Com

-ne

-

-

-

tiloinemme

tiloinenne

tiloinensa / tiloineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept