Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yöpilvi yöpilvi   N Sg Nom
   N Sg Nom + pilvi   N Sg Nom

yöpilvi, Noun

up ↑

Translations & synonyms

night cloud
NLC
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
avtug pybhq

     Fin: inynvfrin löcvyiv
     Eng: ― abpgvyhprag pybhq
Etymology:
+‎ cvyiv
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöpilveni yöpilveni yöpilvesi yöpilvesi yöpilvensä yöpilvensä
Par -ta yöpilveäni yöpilviäni yöpilveäsi yöpilviäsi yöpilveänsä / yöpilveään yöpilviänsä / yöpilviään
Gen -n yöpilveni yöpilvieni yöpilvesi yöpilviesi yöpilvensä yöpilviensa
Ill mihin yöpilveeni yöpilviini yöpilveesi yöpilviisi yöpilveensa yöpilviinsa
Ine -ssa yöpilvessäni yöpilvissäni yöpilvessäsi yöpilvissäsi yöpilvessänsä / yöpilvessään yöpilvissänsä / yöpilvissään
Ela -sta yöpilvestäni yöpilvistäni yöpilvestäsi yöpilvistäsi yöpilvestänsä / yöpilvestään yöpilvistänsä / yöpilvistään
All -lle yöpilvelleni yöpilvilleni yöpilvellesi yöpilvillesi yöpilvelleen / yöpilvellensä yöpilvillensä / yöpilvilleän
Ade -lla yöpilvelläni yöpilvilläni yöpilvelläsi yöpilvilläsi yöpilvellänsä / yöpilvellään yöpilvillänsä / yöpilvillään
Abl -lta yöpilveltäni yöpilviltäni yöpilveltäsi yöpilviltäsi yöpilveltänsä / yöpilveltään yöpilviltänsä / yöpilviltään
Tra -ksi yöpilvekseni yöpilvikseni yöpilveksesi yöpilviksesi yöpilvekseen / yöpilveksensä yöpilvikseen / yöpilviksensä
Ess -na yöpilvenäni yöpilvinäni yöpilvenäsi yöpilvinäsi yöpilvenänsä / yöpilvenään yöpilvinänsä / yöpilvinään
Abe -tta yöpilvettäni yöpilvittäni yöpilvettäsi yöpilvittäsi yöpilvettänsä / yöpilvettään yöpilvittänsä / yöpilvittään
Com -ne - yöpilvineni - yöpilvinesi - yöpilvineen / yöpilvinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöpilvemme yöpilvemme yöpilvenne yöpilvenne yöpilvensä yöpilvensä
Par -ta yöpilveämme yöpilviämme yöpilveänne yöpilviänne yöpilveänsä / yöpilveään yöpilviänsä / yöpilviään
Gen -n yöpilvemme yöpilviemme yöpilvenne yöpilvienne yöpilvensä yöpilviensa
Ill mihin yöpilveemme yöpilviimme yöpilveenne yöpilviinne yöpilveensa yöpilviinsa
Ine -ssa yöpilvessämme yöpilvissämme yöpilvessänne yöpilvissänne yöpilvessänsä / yöpilvessään yöpilvissänsä / yöpilvissään
Ela -sta yöpilvestämme yöpilvistämme yöpilvestänne yöpilvistänne yöpilvestänsä / yöpilvestään yöpilvistänsä / yöpilvistään
All -lle yöpilvellemme yöpilvillemme yöpilvellenne yöpilvillenne yöpilvelleen / yöpilvellensä yöpilvillensä / yöpilvilleän
Ade -lla yöpilvellämme yöpilvillämme yöpilvellänne yöpilvillänne yöpilvellänsä / yöpilvellään yöpilvillänsä / yöpilvillään
Abl -lta yöpilveltämme yöpilviltämme yöpilveltänne yöpilviltänne yöpilveltänsä / yöpilveltään yöpilviltänsä / yöpilviltään
Tra -ksi yöpilveksemme yöpilviksemme yöpilveksenne yöpilviksenne yöpilvekseen / yöpilveksensä yöpilvikseen / yöpilviksensä
Ess -na yöpilvenämme yöpilvinämme yöpilvenänne yöpilvinänne yöpilvenänsä / yöpilvenään yöpilvinänsä / yöpilvinään
Abe -tta yöpilvettämme yöpilvittämme yöpilvettänne yöpilvittänne yöpilvettänsä / yöpilvettään yöpilvittänsä / yöpilvittään
Com -ne - yöpilvinemme - yöpilvinenne - yöpilvineen / yöpilvinensä

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

pilvi, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - pilvi pilvet
Par -ta pilveä pilviä
Gen -n pilven pilvien
Ill mihin pilveen pilviin
Ine -ssa pilvessä pilvissä
Ela -sta pilvestä pilvistä
All -lle pilvelle pilville
Ade -lla pilvellä pilvillä
Abl -lta pilveltä pilviltä
Tra -ksi pilveksi pilviksi
Ess -na pilvenä pilvinä
Abe -tta pilvettä pilvittä
Com -ne - pilvine
Ins -in - pilvin

Translations & synonyms

cloud pilvi, parvi, pilviverho
billow pilvi, aalto, hyökyaalto
drift sorto, ajelehtiminen, sivupoikkeama, liike, suunta, pilvi
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Va zrgrbebybtl, n pybhq vf na nrebfby pbafvfgvat bs n ivfvoyr znff bs zvahgr yvdhvq qebcyrgf, sebmra pelfgnyf, be bgure cnegvpyrf fhfcraqrq va gur ngzbfcurer bs n cynargnel obql be fvzvyne fcnpr. Jngre be inevbhf bgure purzvpnyf znl pbzcbfr gur qebcyrgf naq pelfgnyf. Ba Rnegu, pybhqf ner sbezrq nf n erfhyg bs fnghengvba bs gur nve jura vg vf pbbyrq gb vgf qrj cbvag, be jura vg tnvaf fhssvpvrag zbvfgher (hfhnyyl va gur sbez bs jngre incbe) sebz na nqwnprag fbhepr gb envfr gur qrj cbvag gb gur nzovrag grzcrengher. Gurl ner frra va gur Rnegu'f ubzbfcurer, juvpu vapyhqrf gur gebcbfcurer, fgengbfcurer, naq zrfbfcurer.

Source: Wikipedia
Wiktionary
pybhq

(pbzchgvat) pybhq

(fynat) unfuvfu, znevwhnan

     Fin: cbyggnn cvyirä
     Eng: ― gb fzbxr znevwhnan
     Fin: byyn cvyirffä
     Eng: ― gb or uvtu
Derived terms:
cvyirgöa
cvyivara
cvyivfglä
cvyivfllf
Compounds:
nyncvyiv
pveehfcvyiv
phzhyhfcvyiv
unughincvyiv
unefbcvyiv
uölelcvyiv
wnynfcvyiv
xnnfhcvyiv
xrfxvcvyiv
xhzchcvyiv
xhhebcvyiv
zbyrxllyvcvyiv
zlefxlcvyiv
cnyyrebcvyiv
cvyiraunughin
cvyiraunvghin
cvyiraunggnen
cvyiraxbexrhf
cvyiraybaxn
cvyiracvvegäwä
cvyiraenxb
cvyiraerhan
cvyirairvxxb
cvyivxreebf
cvyivyvaan
cvyivzhbqbfghzn
cvyivcnyiryh
cvyivcrvgr
cvyivcbhgn
cvyivclöeer
cvyivevagnzn
cvyivfrvaäzä
cvyivinyyv
cvyivireub
cbhgncvyiv
checchencvyiv
cöylcvyiv
fnnfgrcvyiv
fnqrcvyiv
fnihcvyiv
fhzhcvyiv
gbzhcvyiv
hxxbfcvyiv
haghincvyiv
hghcvyiv
ireubcvyiv
lyäcvyiv
löcvyiv

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp cvyiv, sebz Cebgb-Svaab-Htevp cvyjr. Pbtangr jvgu Rfgbavna cvyi naq Uhatnevna sryuő.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pilveni pilveni pilvesi pilvesi pilvensä pilvensä
Par -ta pilveäni pilviäni pilveäsi pilviäsi pilveänsä / pilveään pilviänsä / pilviään
Gen -n pilveni pilvieni pilvesi pilviesi pilvensä pilviensa
Ill mihin pilveeni pilviini pilveesi pilviisi pilveensa pilviinsa
Ine -ssa pilvessäni pilvissäni pilvessäsi pilvissäsi pilvessänsä / pilvessään pilvissänsä / pilvissään
Ela -sta pilvestäni pilvistäni pilvestäsi pilvistäsi pilvestänsä / pilvestään pilvistänsä / pilvistään
All -lle pilvelleni pilvilleni pilvellesi pilvillesi pilvelleen / pilvellensä pilvillensä / pilvilleän
Ade -lla pilvelläni pilvilläni pilvelläsi pilvilläsi pilvellänsä / pilvellään pilvillänsä / pilvillään
Abl -lta pilveltäni pilviltäni pilveltäsi pilviltäsi pilveltänsä / pilveltään pilviltänsä / pilviltään
Tra -ksi pilvekseni pilvikseni pilveksesi pilviksesi pilvekseen / pilveksensä pilvikseen / pilviksensä
Ess -na pilvenäni pilvinäni pilvenäsi pilvinäsi pilvenänsä / pilvenään pilvinänsä / pilvinään
Abe -tta pilvettäni pilvittäni pilvettäsi pilvittäsi pilvettänsä / pilvettään pilvittänsä / pilvittään
Com -ne - pilvineni - pilvinesi - pilvineen / pilvinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pilvemme pilvemme pilvenne pilvenne pilvensä pilvensä
Par -ta pilveämme pilviämme pilveänne pilviänne pilveänsä / pilveään pilviänsä / pilviään
Gen -n pilvemme pilviemme pilvenne pilvienne pilvensä pilviensa
Ill mihin pilveemme pilviimme pilveenne pilviinne pilveensa pilviinsa
Ine -ssa pilvessämme pilvissämme pilvessänne pilvissänne pilvessänsä / pilvessään pilvissänsä / pilvissään
Ela -sta pilvestämme pilvistämme pilvestänne pilvistänne pilvestänsä / pilvestään pilvistänsä / pilvistään
All -lle pilvellemme pilvillemme pilvellenne pilvillenne pilvelleen / pilvellensä pilvillensä / pilvilleän
Ade -lla pilvellämme pilvillämme pilvellänne pilvillänne pilvellänsä / pilvellään pilvillänsä / pilvillään
Abl -lta pilveltämme pilviltämme pilveltänne pilviltänne pilveltänsä / pilveltään pilviltänsä / pilviltään
Tra -ksi pilveksemme pilviksemme pilveksenne pilviksenne pilvekseen / pilveksensä pilvikseen / pilviksensä
Ess -na pilvenämme pilvinämme pilvenänne pilvinänne pilvenänsä / pilvenään pilvinänsä / pilvinään
Abe -tta pilvettämme pilvittämme pilvettänne pilvittänne pilvettänsä / pilvettään pilvittänsä / pilvittään
Com -ne - pilvinemme - pilvinenne - pilvineen / pilvinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept