Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yöilma yöilma   N Sg Nom
   N Sg Nom + ilma   N Sg Nom

yöilma, Noun

up ↑

Translations & synonyms

night air
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
avtug nve

Etymology:
+‎ vyzn
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöilmani yöilmani yöilmasi yöilmasi yöilmansa yöilmansa
Par -ta yöilmaani yöilmojani yöilmaasi yöilmojasi yöilmaansa / yöilmaaan yöilmojansa / yöilmojaan
Gen -n yöilmani yöilmojeni yöilmasi yöilmojesi yöilmansa yöilmojensa
Ill mihin yöilmaani yöilmoihini yöilmaasi yöilmoihisi yöilmaansa yöilmoihinsa
Ine -ssa yöilmassani yöilmoissani yöilmassasi yöilmoissasi yöilmassansa / yöilmassaan yöilmoissansa / yöilmoissaan
Ela -sta yöilmastani yöilmoistani yöilmastasi yöilmoistasi yöilmastansa / yöilmastaan yöilmoistansa / yöilmoistaan
All -lle yöilmalleni yöilmoilleni yöilmallesi yöilmoillesi yöilmalleen / yöilmallensa yöilmoillensa / yöilmoillean
Ade -lla yöilmallani yöilmoillani yöilmallasi yöilmoillasi yöilmallansa / yöilmallaan yöilmoillansa / yöilmoillaan
Abl -lta yöilmaltani yöilmoiltani yöilmaltasi yöilmoiltasi yöilmaltansa / yöilmaltaan yöilmoiltansa / yöilmoiltaan
Tra -ksi yöilmakseni yöilmoikseni yöilmaksesi yöilmoiksesi yöilmakseen / yöilmaksensa yöilmoikseen / yöilmoiksensa
Ess -na yöilmanani yöilmoinani yöilmanasi yöilmoinasi yöilmanansa / yöilmanaan yöilmoinansa / yöilmoinaan
Abe -tta yöilmattani yöilmoittani yöilmattasi yöilmoittasi yöilmattansa / yöilmattaan yöilmoittansa / yöilmoittaan
Com -ne - yöilmoineni - yöilmoinesi - yöilmoineen / yöilmoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöilmamme yöilmamme yöilmanne yöilmanne yöilmansa yöilmansa
Par -ta yöilmaamme yöilmojamme yöilmaanne yöilmojanne yöilmaansa / yöilmaaan yöilmojansa / yöilmojaan
Gen -n yöilmamme yöilmojemme yöilmanne yöilmojenne yöilmansa yöilmojensa
Ill mihin yöilmaamme yöilmoihimme yöilmaanne yöilmoihinne yöilmaansa yöilmoihinsa
Ine -ssa yöilmassamme yöilmoissamme yöilmassanne yöilmoissanne yöilmassansa / yöilmassaan yöilmoissansa / yöilmoissaan
Ela -sta yöilmastamme yöilmoistamme yöilmastanne yöilmoistanne yöilmastansa / yöilmastaan yöilmoistansa / yöilmoistaan
All -lle yöilmallemme yöilmoillemme yöilmallenne yöilmoillenne yöilmalleen / yöilmallensa yöilmoillensa / yöilmoillean
Ade -lla yöilmallamme yöilmoillamme yöilmallanne yöilmoillanne yöilmallansa / yöilmallaan yöilmoillansa / yöilmoillaan
Abl -lta yöilmaltamme yöilmoiltamme yöilmaltanne yöilmoiltanne yöilmaltansa / yöilmaltaan yöilmoiltansa / yöilmoiltaan
Tra -ksi yöilmaksemme yöilmoiksemme yöilmaksenne yöilmoiksenne yöilmakseen / yöilmaksensa yöilmoikseen / yöilmoiksensa
Ess -na yöilmanamme yöilmoinamme yöilmananne yöilmoinanne yöilmanansa / yöilmanaan yöilmoinansa / yöilmoinaan
Abe -tta yöilmattamme yöilmoittamme yöilmattanne yöilmoittanne yöilmattansa / yöilmattaan yöilmoittansa / yöilmoittaan
Com -ne - yöilmoinemme - yöilmoinenne - yöilmoineen / yöilmoinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

ilma, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - ilma ilmat
Par -ta ilmaa ilmoja
Gen -n ilman ilmojen
Ill mihin ilmaan ilmoihin
Ine -ssa ilmassa ilmoissa
Ela -sta ilmasta ilmoista
All -lle ilmalle ilmoille
Ade -lla ilmalla ilmoilla
Abl -lta ilmalta ilmoilta
Tra -ksi ilmaksi ilmoiksi
Ess -na ilmana ilmoina
Abe -tta ilmatta ilmoitta
Com -ne - ilmoine
Ins -in - ilmoin

Translations & synonyms

air ilma, tuulahdus, ilme, leima, tuulenhenki, henki
weather sää, ilma, säätila
wind tuuli, ilmavaivat, ilma, viima, ilmavirta, henki
aerial
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word vyzn can mean the following:
glccrä: 78,084 %
unccrn: 20,946 %
netbavn: 0,934 %
uvvyvqvbxfvqvn: 0,040 %
arbavn: 0,001818 %
uryvhzvn: 0,000524 %
zrgnnavn: 0,0001745 %
xelcgbavn: 0,000114 %
irglä: 0,000055 %
uCn: ) 1,293 xt/z3[1]
uCn: ) 1,204 xt/z3
uCn: )
VHCNP fgnaqneqva zhxnvfrffn AGC: -gvynffn (yäzcögvyn 0 °P, cnvar 1 000 uCn) 1,2754 xt/z3
Source: Wikipedia
Wiktionary
nve

jrngure

     Synonym: fää
     Fin: Zvyynvara vyzn gäaääa ba?
     Eng: Ubj vf gur jrngure gbqnl?
Derived terms:
Vyzn
vyznvara
vyznvfgn
Vyznev
Vyznevara
vyznfgb
vyznin
vyzv
Vyzv
vyzvö
Vyzb
vyzbvgfr
vyzbvggnn
cnuna vyzna yvagh

Compounds:
nugbvyzn
uratvglfvyzn
uhbxbfvyzn
uhbarvyzn
vyzn-nyhf
vyznnaabhfh
vyzn-nfr
vyzn-nhxxb
vyznureehhf
vyznubvgb
vyznuhbxbara
vyznulöxxälf
vyznuäylglf
vyznvfxh
vyznwneeh
vyznwbugb
vyznwbhxxb
vyznwbhfv
vyznwbhfvghf
vyznwhbccb
vyznwhhev
vyznwääuqlgva
vyznwääuqlggrvara
vyznwääuqlglf
vyznxnncryv
vyznxnegbvghf
vyznxruä
vyznxreebf
vyznxvuneeva
vyznxvewr
vyznxviääev
vyznxhvin
vyznxhvinghf
vyznxhvinhf
vyznxhywrghf
vyznxhbccn
vyznxhcyn
vyznxhin
vyznxhinxnegbvghf
vyznxhinxneggn
vyznxhingn
vyznxhinhf
vyznxlycl
vyznxälgäiä
vyznynvin
vyznynfgn
vyznyragb
vyznyvvxraar
vyznyäzzvglf
vyznznnyv
vyznznffn
vyznanyn
vyznauraxv
vyznaxnafv
vyznaxbfghgva
vyznaxbfghghf
vyznabuwnva
vyznacnvar
vyznacnvarxäleä
vyznacvgäiä
vyznacbvfgb
vyznachunyyva
vyznachuqvfgva
vyznaenvxnfgr
vyznafnnfgr
vyznafhbqngva
vyznafhbwryh
vyznafhhagn
vyznainvugb
vyznainvugbwäewrfgryzä
vyznainvugbxnanin
vyznainfghf
vyznbagryb
vyzncnyyb
vyzncnyybvyyn
vyzncngwn
vyzncngfnf
vyzncrefcrxgvviv
vyzncvvev
vyzncvfgbbyv
vyzncvfgbbyvnzzhagn
vyznchzcch
vyznchagnev
vyznchbyhfghf
vyznchewruqhf
vyznchgxv
vyznclöeer
vyznenxb
vyznengn
vyzneratnf
vyznevagn
vyznebfib
vyznebfibhf
vyznfvygn
vyznfvchyv
vyznfbqnaxälagv
vyznfbgn
vyznfhyxh
vyznfhbwn
vyznfhbwryh
vyzngnvfgryh
vyzngnaxxnhf
vyzngnfxh
vyzngrvgfr
vyzngvrqr
vyzngvrulg
vyzngvrgrryyvara
vyzngvrgrvyvwä
vyzngvvivvfgv
vyzngvvivf
vyzngvyn
vyzngbvzvagn
vyzngbewhagn
vyzngbewhagn-nfr
vyzngbewhagnwbhxbg
vyzngbewhagnbuwhf
vyzngbewhagncnggrev
vyzngbewhagncnggrevfgb
vyzngbewhagnghyv
vyzngbewhagnglxvfgö
vyzngbewhagnglxxv
vyzngbeiv
vyzngluwvö
vyzngllal
vyzngllalnyhf
vyzngäulfglf
vyzngälggrvara
vyzninnen
vyzninving
vyzninybxhin
vyzninybxhinhf
vyzninyibagn
vyzninfnen
vyznireub
vyznirefb
vyznivegn
vyznivegnhf
vyznibvzng
vyznibvggb
vyzniälyä
vyznääav
whznynavyzn
wääuqlglfvyzn
xnynvyzn
xrfxhfyäzzvglfvyzn
xriägvyzn
xvregbvyznhhav
xbvenavyzn
xhhznvyzncnyyb
xhhznvyznchunyyva
xlyzävyznchunyyva
yäzzvavyznxhvinnzb
yäzzvavyznxhvihev
yäzzvavyznchunyyva
znnvyzn
zrev-vyzn
zlefxlvyzn
cnunavyznayvagh
cnvarvyzn
cnvarvyznuratvglfynvgr
cnvarvyznwneeh
cnvarvyznxälggövara
cnvarvyznynvgr
cnvarvyznanhynva
cnvarvyzncben
cnvarvyznfävyvö
cnxxnfvyzn
cbvfgbvyzn
cbynnev-vyzn
cbhgnvyzn
chunyyhfvyzn
clelvyzn
cäävyznafhhagn
envgvfvyzn
envgvfvyznfhbqngva
envgvfvyzniraggvvyv
enwhvyzn
fnqrvyzn
fnghznnvyzn
fhbwnvyzn
fllfvyzn
ghybvyzn
hxxbfravyzn
hxxbfvyzn
hxbavyzn
hyxbvyzn
hyxbvyznryäzä
hyxbvyznvuzvara
hyxbvyznwhuyn
hyxbvyznxnuivyn
hyxbvyznxbafreggv
hyxbvyznenivagbyn
hyxbvyznffn
hyxbvyzngrnggrev
ihbevfgbvyzn
iäyv-vyznafhhagn
lyävyzn
lövyzn

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp vyzn (“nve, fxl, jrngure”), sebz Cebgb-Henyvp vyzn (“fxl, jrngure, tbq”).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - ilmani ilmani ilmasi ilmasi ilmansa ilmansa
Par -ta ilmaani ilmojani ilmaasi ilmojasi ilmaansa / ilmaaan ilmojansa / ilmojaan
Gen -n ilmani ilmojeni ilmasi ilmojesi ilmansa ilmojensa
Ill mihin ilmaani ilmoihini ilmaasi ilmoihisi ilmaansa ilmoihinsa
Ine -ssa ilmassani ilmoissani ilmassasi ilmoissasi ilmassansa / ilmassaan ilmoissansa / ilmoissaan
Ela -sta ilmastani ilmoistani ilmastasi ilmoistasi ilmastansa / ilmastaan ilmoistansa / ilmoistaan
All -lle ilmalleni ilmoilleni ilmallesi ilmoillesi ilmalleen / ilmallensa ilmoillensa / ilmoillean
Ade -lla ilmallani ilmoillani ilmallasi ilmoillasi ilmallansa / ilmallaan ilmoillansa / ilmoillaan
Abl -lta ilmaltani ilmoiltani ilmaltasi ilmoiltasi ilmaltansa / ilmaltaan ilmoiltansa / ilmoiltaan
Tra -ksi ilmakseni ilmoikseni ilmaksesi ilmoiksesi ilmakseen / ilmaksensa ilmoikseen / ilmoiksensa
Ess -na ilmanani ilmoinani ilmanasi ilmoinasi ilmanansa / ilmanaan ilmoinansa / ilmoinaan
Abe -tta ilmattani ilmoittani ilmattasi ilmoittasi ilmattansa / ilmattaan ilmoittansa / ilmoittaan
Com -ne - ilmoineni - ilmoinesi - ilmoineen / ilmoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - ilmamme ilmamme ilmanne ilmanne ilmansa ilmansa
Par -ta ilmaamme ilmojamme ilmaanne ilmojanne ilmaansa / ilmaaan ilmojansa / ilmojaan
Gen -n ilmamme ilmojemme ilmanne ilmojenne ilmansa ilmojensa
Ill mihin ilmaamme ilmoihimme ilmaanne ilmoihinne ilmaansa ilmoihinsa
Ine -ssa ilmassamme ilmoissamme ilmassanne ilmoissanne ilmassansa / ilmassaan ilmoissansa / ilmoissaan
Ela -sta ilmastamme ilmoistamme ilmastanne ilmoistanne ilmastansa / ilmastaan ilmoistansa / ilmoistaan
All -lle ilmallemme ilmoillemme ilmallenne ilmoillenne ilmalleen / ilmallensa ilmoillensa / ilmoillean
Ade -lla ilmallamme ilmoillamme ilmallanne ilmoillanne ilmallansa / ilmallaan ilmoillansa / ilmoillaan
Abl -lta ilmaltamme ilmoiltamme ilmaltanne ilmoiltanne ilmaltansa / ilmaltaan ilmoiltansa / ilmoiltaan
Tra -ksi ilmaksemme ilmoiksemme ilmaksenne ilmoiksenne ilmakseen / ilmaksensa ilmoikseen / ilmoiksensa
Ess -na ilmanamme ilmoinamme ilmananne ilmoinanne ilmanansa / ilmanaan ilmoinansa / ilmoinaan
Abe -tta ilmattamme ilmoittamme ilmattanne ilmoittanne ilmattansa / ilmattaan ilmoittansa / ilmoittaan
Com -ne - ilmoinemme - ilmoinenne - ilmoineen / ilmoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept