logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

värikylpy, noun

Word analysis
värikylpy

värikylpy

värikylpy

Noun, Singular Nominative

väri

Noun, Singular Nominative

+ kylpy

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

värikylpy

värikylvyt

Par

-ta

värikylpyä

värikylpyjä

Gen

-n

värikylvyn

värikylpyjen

Ill

mihin

värikylpyyn

värikylpyihin

Ine

-ssa

värikylvyssä

värikylvyissä

Ela

-sta

värikylvystä

värikylvyistä

All

-lle

värikylvylle

värikylvyille

Ade

-lla

värikylvyllä

värikylvyillä

Abl

-lta

värikylvyltä

värikylvyiltä

Tra

-ksi

värikylvyksi

värikylvyiksi

Ess

-na

värikylpynä

värikylpyinä

Abe

-tta

värikylvyttä

värikylvyittä

Com

-ne

-

värikylpyine

Ins

-in

-

värikylvyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

värikylpy

värikylvyt

Par

-ta

värikylpyä

värikylpyjä

Gen

-n

värikylvyn

värikylpyjen

Ill

mihin

värikylpyyn

värikylpyihin

Ine

-ssa

värikylvyssä

värikylvyissä

Ela

-sta

värikylvystä

värikylvyistä

All

-lle

värikylvylle

värikylvyille

Ade

-lla

värikylvyllä

värikylvyillä

Abl

-lta

värikylvyltä

värikylvyiltä

Tra

-ksi

värikylvyksi

värikylvyiksi

Ess

-na

värikylpynä

värikylpyinä

Abe

-tta

värikylvyttä

värikylvyittä

Com

-ne

-

värikylpyine

Ins

-in

-

värikylvyin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

color bath
dyebath
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus Pitkästä aikaa oli kuitenkin aika virkistävää saada pieni värikylpy aterian merkeissä. Now they're at the cottage and I must say all that colur was quite refreshing. Keväällä 2015 Vauvojen värikylpyns-työpajojen innoittajina ovat olleet vanhat klassiset sadut. Old, classic fairy tales were the inspiration of the Experiential Colour Workshops for Babies in the spring 2015. Vauvojen värikylpyns-toimintaa järjestää Porin lastenkulttuurikeskuss-Satakunnan lastenkulttuuriverkosto. Colour workshops are organised by the Pori Centre for Children's Culture and the Network of Children's Culture in Satakunta. Keskus järjestää myös koulutusta, seminaareja ja näyttelyitä. Vauvojen värikylpyns-työpajat tarjoavat yhteisiä hetkiä koko perheelle. The centre also organizes training, seminars, exhibitions and is present in various different happenings and festivals as a partner. Etsitkö värikylpyä vauvallesi vai pihvikurssia puolisollesi? Looking for colour workshop for your baby? Etsitkö kielikurssia itsellesi, värikylpyä vauvallesi vai pihvikurssia puolisollesi? Looking for a language class or a colour workshop for your baby? Or a steak course for your spouse? STILL LIFE Tapio Wirkkala Retrospective, Retrospective, Seinäjoki Art Hall 12ns-18 Vauvojen värikylpyns-videoteos, Seinäjoen taidehalli klo 11ns-20 Colour bath for babies video work, Seinäjoki Art Hall 11ns-20. MEET THE ART route, meeting points: Seinäjoki Art Hall, Aalto centre, construction site of the Market square, Square cottage, Colour bath for babies video work, Seinäjoki Art Hall 12-18. Vauvojen värikylpy on kuvataidetoiminnan muoto, jossa vauvat vanhempineen työpajaan osallistuen tuottavat visuaalista ilmaisua erilaisia materiaaleja sekä värins-ja maalausaineita tunnustelemalla ja käyttämällä. Colour baths for babies are a form of visual art activity in which babies and their parents taking part in the workshop express themselves visually by touching and using manifold materials, colours and paints. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

värikylpyni

värikylpyni

värikylpysi

värikylpysi

värikylpynsä

värikylpynsä

Par

-ta

värikylpyäni

värikylpyjäni

värikylpyäsi

värikylpyjäsi

värikylpyänsä / värikylpyään

värikylpyjänsä / värikylpyjään

Gen

-n

värikylpyni

värikylpyjeni

värikylpysi

värikylpyjesi

värikylpynsä

värikylpyjensä

Ill

mihin

värikylpyyni

värikylpyihini

värikylpyysi

värikylpyihisi

värikylpyynsä

värikylpyihinsä

Ine

-ssa

värikylvyssäni

värikylvyissäni

värikylvyssäsi

värikylvyissäsi

värikylvyssänsä / värikylvyssään

värikylvyissänsä / värikylvyissään

Ela

-sta

värikylvystäni

värikylvyistäni

värikylvystäsi

värikylvyistäsi

värikylvystänsä / värikylvystään

värikylvyistänsä / värikylvyistään

All

-lle

värikylvylleni

värikylvyilleni

värikylvyllesi

värikylvyillesi

värikylvyllensä / värikylvylleen

värikylvyillensä / värikylvyilleän

Ade

-lla

värikylvylläni

värikylvyilläni

värikylvylläsi

värikylvyilläsi

värikylvyllänsä / värikylvyllään

värikylvyillänsä / värikylvyillään

Abl

-lta

värikylvyltäni

värikylvyiltäni

värikylvyltäsi

värikylvyiltäsi

värikylvyltänsä / värikylvyltään

värikylvyiltänsä / värikylvyiltään

Tra

-ksi

värikylvykseni

värikylvyikseni

värikylvyksesi

värikylvyiksesi

värikylvyksensä / värikylvykseen

värikylvyiksensä / värikylvyikseen

Ess

-na

värikylpynäni

värikylpyinäni

värikylpynäsi

värikylpyinäsi

värikylpynänsä / värikylpynään

värikylpyinänsä / värikylpyinään

Abe

-tta

värikylvyttäni

värikylvyittäni

värikylvyttäsi

värikylvyittäsi

värikylvyttänsä / värikylvyttään

värikylvyittänsä / värikylvyittään

Com

-ne

-

värikylpyineni

-

värikylpyinesi

-

värikylpyinensä / värikylpyineen

Singular

Plural

Nom

-

värikylpyni

värikylpysi

värikylpynsä

värikylpyni

värikylpysi

värikylpynsä

Par

-ta

värikylpyäni

värikylpyäsi

värikylpyänsä / värikylpyään

värikylpyjäni

värikylpyjäsi

värikylpyjänsä / värikylpyjään

Gen

-n

värikylpyni

värikylpysi

värikylpynsä

värikylpyjeni

värikylpyjesi

värikylpyjensä

Ill

mihin

värikylpyyni

värikylpyysi

värikylpyynsä

värikylpyihini

värikylpyihisi

värikylpyihinsä

Ine

-ssa

värikylvyssäni

värikylvyssäsi

värikylvyssänsä / värikylvyssään

värikylvyissäni

värikylvyissäsi

värikylvyissänsä / värikylvyissään

Ela

-sta

värikylvystäni

värikylvystäsi

värikylvystänsä / värikylvystään

värikylvyistäni

värikylvyistäsi

värikylvyistänsä / värikylvyistään

All

-lle

värikylvylleni

värikylvyllesi

värikylvyllensä / värikylvylleen

värikylvyilleni

värikylvyillesi

värikylvyillensä / värikylvyilleän

Ade

-lla

värikylvylläni

värikylvylläsi

värikylvyllänsä / värikylvyllään

värikylvyilläni

värikylvyilläsi

värikylvyillänsä / värikylvyillään

Abl

-lta

värikylvyltäni

värikylvyltäsi

värikylvyltänsä / värikylvyltään

värikylvyiltäni

värikylvyiltäsi

värikylvyiltänsä / värikylvyiltään

Tra

-ksi

värikylvykseni

värikylvyksesi

värikylvyksensä / värikylvykseen

värikylvyikseni

värikylvyiksesi

värikylvyiksensä / värikylvyikseen

Ess

-na

värikylpynäni

värikylpynäsi

värikylpynänsä / värikylpynään

värikylpyinäni

värikylpyinäsi

värikylpyinänsä / värikylpyinään

Abe

-tta

värikylvyttäni

värikylvyttäsi

värikylvyttänsä / värikylvyttään

värikylvyittäni

värikylvyittäsi

värikylvyittänsä / värikylvyittään

Com

-ne

-

-

-

värikylpyineni

värikylpyinesi

värikylpyinensä / värikylpyineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

värikylpymme

värikylpymme

värikylpynne

värikylpynne

värikylpynsä

värikylpynsä

Par

-ta

värikylpyämme

värikylpyjämme

värikylpyänne

värikylpyjänne

värikylpyänsä / värikylpyään

värikylpyjänsä / värikylpyjään

Gen

-n

värikylpymme

värikylpyjemme

värikylpynne

värikylpyjenne

värikylpynsä

värikylpyjensä

Ill

mihin

värikylpyymme

värikylpyihimme

värikylpyynne

värikylpyihinne

värikylpyynsä

värikylpyihinsä

Ine

-ssa

värikylvyssämme

värikylvyissämme

värikylvyssänne

värikylvyissänne

värikylvyssänsä / värikylvyssään

värikylvyissänsä / värikylvyissään

Ela

-sta

värikylvystämme

värikylvyistämme

värikylvystänne

värikylvyistänne

värikylvystänsä / värikylvystään

värikylvyistänsä / värikylvyistään

All

-lle

värikylvyllemme

värikylvyillemme

värikylvyllenne

värikylvyillenne

värikylvyllensä / värikylvylleen

värikylvyillensä / värikylvyilleän

Ade

-lla

värikylvyllämme

värikylvyillämme

värikylvyllänne

värikylvyillänne

värikylvyllänsä / värikylvyllään

värikylvyillänsä / värikylvyillään

Abl

-lta

värikylvyltämme

värikylvyiltämme

värikylvyltänne

värikylvyiltänne

värikylvyltänsä / värikylvyltään

värikylvyiltänsä / värikylvyiltään

Tra

-ksi

värikylvyksemme

värikylvyiksemme

värikylvyksenne

värikylvyiksenne

värikylvyksensä / värikylvykseen

värikylvyiksensä / värikylvyikseen

Ess

-na

värikylpynämme

värikylpyinämme

värikylpynänne

värikylpyinänne

värikylpynänsä / värikylpynään

värikylpyinänsä / värikylpyinään

Abe

-tta

värikylvyttämme

värikylvyittämme

värikylvyttänne

värikylvyittänne

värikylvyttänsä / värikylvyttään

värikylvyittänsä / värikylvyittään

Com

-ne

-

värikylpyinemme

-

värikylpyinenne

-

värikylpyinensä / värikylpyineen

Singular

Plural

Nom

-

värikylpymme

värikylpynne

värikylpynsä

värikylpymme

värikylpynne

värikylpynsä

Par

-ta

värikylpyämme

värikylpyänne

värikylpyänsä / värikylpyään

värikylpyjämme

värikylpyjänne

värikylpyjänsä / värikylpyjään

Gen

-n

värikylpymme

värikylpynne

värikylpynsä

värikylpyjemme

värikylpyjenne

värikylpyjensä

Ill

mihin

värikylpyymme

värikylpyynne

värikylpyynsä

värikylpyihimme

värikylpyihinne

värikylpyihinsä

Ine

-ssa

värikylvyssämme

värikylvyssänne

värikylvyssänsä / värikylvyssään

värikylvyissämme

värikylvyissänne

värikylvyissänsä / värikylvyissään

Ela

-sta

värikylvystämme

värikylvystänne

värikylvystänsä / värikylvystään

värikylvyistämme

värikylvyistänne

värikylvyistänsä / värikylvyistään

All

-lle

värikylvyllemme

värikylvyllenne

värikylvyllensä / värikylvylleen

värikylvyillemme

värikylvyillenne

värikylvyillensä / värikylvyilleän

Ade

-lla

värikylvyllämme

värikylvyllänne

värikylvyllänsä / värikylvyllään

värikylvyillämme

värikylvyillänne

värikylvyillänsä / värikylvyillään

Abl

-lta

värikylvyltämme

värikylvyltänne

värikylvyltänsä / värikylvyltään

värikylvyiltämme

värikylvyiltänne

värikylvyiltänsä / värikylvyiltään

Tra

-ksi

värikylvyksemme

värikylvyksenne

värikylvyksensä / värikylvykseen

värikylvyiksemme

värikylvyiksenne

värikylvyiksensä / värikylvyikseen

Ess

-na

värikylpynämme

värikylpynänne

värikylpynänsä / värikylpynään

värikylpyinämme

värikylpyinänne

värikylpyinänsä / värikylpyinään

Abe

-tta

värikylvyttämme

värikylvyttänne

värikylvyttänsä / värikylvyttään

värikylvyittämme

värikylvyittänne

värikylvyittänsä / värikylvyittään

Com

-ne

-

-

-

värikylpyinemme

värikylpyinenne

värikylpyinensä / värikylpyineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

väri

värit

Par

-ta

väriä

värejä

Gen

-n

värin

värien

Ill

mihin

väriin

väreihin

Ine

-ssa

värissä

väreissä

Ela

-sta

väristä

väreistä

All

-lle

värille

väreille

Ade

-lla

värillä

väreillä

Abl

-lta

väriltä

väreiltä

Tra

-ksi

väriksi

väreiksi

Ess

-na

värinä

väreinä

Abe

-tta

värittä

väreittä

Com

-ne

-

väreine

Ins

-in

-

värein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

väri

värit

Par

-ta

väriä

värejä

Gen

-n

värin

värien

Ill

mihin

väriin

väreihin

Ine

-ssa

värissä

väreissä

Ela

-sta

väristä

väreistä

All

-lle

värille

väreille

Ade

-lla

värillä

väreillä

Abl

-lta

väriltä

väreiltä

Tra

-ksi

väriksi

väreiksi

Ess

-na

värinä

väreinä

Abe

-tta

värittä

väreittä

Com

-ne

-

väreine

Ins

-in

-

värein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

color väri, ihonväri, väritys, värikkyys, luonne, lippu
dye väriaine, väri
coloration väri, väritys
flush väri, huuma, punastus, syöksy, tulva, syöksähtäminen
suit puku, -puku, väri, kanne, maa, jakkupuku
stain tahra, väri, petsiväri
colouration väri, väritys
hue värisävy, väri, vivahde
tint värisävy, väri, sävytys, vivahdus, sävyte
pigmentation väritys, pigmentinmuodostus, väri
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba parallel corpus; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; EuroParl2021; Europarl; oj4 Väri vaikuttaa mielialaan. Color affects mood. Väri vaikuttaa tilan tuntuun. The color affects the feel of the space. Väri on tärkeä osa sisustusta. Color is an important part of interior design. Väri antaa tunnelman huoneelle. The color sets the mood for the room. Paitsi sen väri. Except the color. Se on tahdonvoiman väri. Green is the color of will. Kaikissa väreissä. In any colour. Kiitotien poistumistien väri. Colour of the RWY exit line. Värinä on punainen. The color is red. Määräykset väreistä. Regulation colours. Show more arrow right

Wiktionary

color (spectral composition of visible light) color (particular set of the visible spectrum) color (hue as opposed to achromatic colors) color (richness of expression) (heraldry) color (any of the standard dark tinctures used in heraldry) (physics) color (property of quarks) (poker) flush Show more arrow right värikäsvärinenväritväritönvärittää Show more arrow right alusvärianiliiniväriatsovärihappovärihiusväriihonvärikomplementtivärikytkentävärikyyppivärilempiväriluomiväripaikallisväripainoväripeiteväripeittaväripohjaväripääväririkkiväriripsiväriseosvärisormiväritervaväritunnisteväritunnusvärivaroitusvärivastavärivesiväriväriaberraatioväriaineväriaistiväriaistimusväriaistinväriavaruusvärierovärierotteluvärifilmiväriherkkyysvärihernevärijärjestelmävärikalvovärikarttavärikirjovärikontrastivärikoordinaattavärikuulovärikuvavärikuvausvärikylpyvärikynäväriliemiväriliituväriläikkävärilämpötilaväriläätevärimataravärimetallitvärimetriikkavärimittarivärimorsinkovärimusiikkivärinerotteluvärinherkkyysväriniekkavärinkestovärinkäsittelyvärinkäyttövärinnäkemysvärinokkonenvärinäkövärinäkötestivärinäytteväriomenavärioppiväripainantaväripainoväripainosväripalettiväripistooliväripoikkeamaväriprofiilivärirenkaatväriroiskevärisammiovärisarjaväriseosvärisilmävärisokeavärisokeusvärisuodinvärisuolavärisuoravärisyrjävärisävyväritammiväritasapainoväritasoväritelevisiovärivalokuvavärivasaravärivirhevärivivahdevärivoimavärivälkeväriympyräväärävärikuvaus Show more arrow right Borrowed from Swedish färg. Show more arrow right

Wikipedia

Colour Colour or color is a property of light as seen by people. In Commonwealth English, it is spelled “colour” (notice the U), while in American English it is “color” (no U). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

värini

värini

värisi

värisi

värinsä

värinsä

Par

-ta

väriäni

värejäni

väriäsi

värejäsi

väriänsä / väriään

värejänsä / värejään

Gen

-n

värini

värieni

värisi

väriesi

värinsä

väriensä

Ill

mihin

väriini

väreihini

väriisi

väreihisi

väriinsä

väreihinsä

Ine

-ssa

värissäni

väreissäni

värissäsi

väreissäsi

värissänsä / värissään

väreissänsä / väreissään

Ela

-sta

väristäni

väreistäni

väristäsi

väreistäsi

väristänsä / väristään

väreistänsä / väreistään

All

-lle

värilleni

väreilleni

värillesi

väreillesi

värillensä / värilleen

väreillensä / väreilleän

Ade

-lla

värilläni

väreilläni

värilläsi

väreilläsi

värillänsä / värillään

väreillänsä / väreillään

Abl

-lta

väriltäni

väreiltäni

väriltäsi

väreiltäsi

väriltänsä / väriltään

väreiltänsä / väreiltään

Tra

-ksi

värikseni

väreikseni

väriksesi

väreiksesi

väriksensä / värikseen

väreiksensä / väreikseen

Ess

-na

värinäni

väreinäni

värinäsi

väreinäsi

värinänsä / värinään

väreinänsä / väreinään

Abe

-tta

värittäni

väreittäni

värittäsi

väreittäsi

värittänsä / värittään

väreittänsä / väreittään

Com

-ne

-

väreineni

-

väreinesi

-

väreinensä / väreineen

Singular

Plural

Nom

-

värini

värisi

värinsä

värini

värisi

värinsä

Par

-ta

väriäni

väriäsi

väriänsä / väriään

värejäni

värejäsi

värejänsä / värejään

Gen

-n

värini

värisi

värinsä

värieni

väriesi

väriensä

Ill

mihin

väriini

väriisi

väriinsä

väreihini

väreihisi

väreihinsä

Ine

-ssa

värissäni

värissäsi

värissänsä / värissään

väreissäni

väreissäsi

väreissänsä / väreissään

Ela

-sta

väristäni

väristäsi

väristänsä / väristään

väreistäni

väreistäsi

väreistänsä / väreistään

All

-lle

värilleni

värillesi

värillensä / värilleen

väreilleni

väreillesi

väreillensä / väreilleän

Ade

-lla

värilläni

värilläsi

värillänsä / värillään

väreilläni

väreilläsi

väreillänsä / väreillään

Abl

-lta

väriltäni

väriltäsi

väriltänsä / väriltään

väreiltäni

väreiltäsi

väreiltänsä / väreiltään

Tra

-ksi

värikseni

väriksesi

väriksensä / värikseen

väreikseni

väreiksesi

väreiksensä / väreikseen

Ess

-na

värinäni

värinäsi

värinänsä / värinään

väreinäni

väreinäsi

väreinänsä / väreinään

Abe

-tta

värittäni

värittäsi

värittänsä / värittään

väreittäni

väreittäsi

väreittänsä / väreittään

Com

-ne

-

-

-

väreineni

väreinesi

väreinensä / väreineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

värimme

värimme

värinne

värinne

värinsä

värinsä

Par

-ta

väriämme

värejämme

väriänne

värejänne

väriänsä / väriään

värejänsä / värejään

Gen

-n

värimme

väriemme

värinne

värienne

värinsä

väriensä

Ill

mihin

väriimme

väreihimme

väriinne

väreihinne

väriinsä

väreihinsä

Ine

-ssa

värissämme

väreissämme

värissänne

väreissänne

värissänsä / värissään

väreissänsä / väreissään

Ela

-sta

väristämme

väreistämme

väristänne

väreistänne

väristänsä / väristään

väreistänsä / väreistään

All

-lle

värillemme

väreillemme

värillenne

väreillenne

värillensä / värilleen

väreillensä / väreilleän

Ade

-lla

värillämme

väreillämme

värillänne

väreillänne

värillänsä / värillään

väreillänsä / väreillään

Abl

-lta

väriltämme

väreiltämme

väriltänne

väreiltänne

väriltänsä / väriltään

väreiltänsä / väreiltään

Tra

-ksi

väriksemme

väreiksemme

väriksenne

väreiksenne

väriksensä / värikseen

väreiksensä / väreikseen

Ess

-na

värinämme

väreinämme

värinänne

väreinänne

värinänsä / värinään

väreinänsä / väreinään

Abe

-tta

värittämme

väreittämme

värittänne

väreittänne

värittänsä / värittään

väreittänsä / väreittään

Com

-ne

-

väreinemme

-

väreinenne

-

väreinensä / väreineen

Singular

Plural

Nom

-

värimme

värinne

värinsä

värimme

värinne

värinsä

Par

-ta

väriämme

väriänne

väriänsä / väriään

värejämme

värejänne

värejänsä / värejään

Gen

-n

värimme

värinne

värinsä

väriemme

värienne

väriensä

Ill

mihin

väriimme

väriinne

väriinsä

väreihimme

väreihinne

väreihinsä

Ine

-ssa

värissämme

värissänne

värissänsä / värissään

väreissämme

väreissänne

väreissänsä / väreissään

Ela

-sta

väristämme

väristänne

väristänsä / väristään

väreistämme

väreistänne

väreistänsä / väreistään

All

-lle

värillemme

värillenne

värillensä / värilleen

väreillemme

väreillenne

väreillensä / väreilleän

Ade

-lla

värillämme

värillänne

värillänsä / värillään

väreillämme

väreillänne

väreillänsä / väreillään

Abl

-lta

väriltämme

väriltänne

väriltänsä / väriltään

väreiltämme

väreiltänne

väreiltänsä / väreiltään

Tra

-ksi

väriksemme

väriksenne

väriksensä / värikseen

väreiksemme

väreiksenne

väreiksensä / väreikseen

Ess

-na

värinämme

värinänne

värinänsä / värinään

väreinämme

väreinänne

väreinänsä / väreinään

Abe

-tta

värittämme

värittänne

värittänsä / värittään

väreittämme

väreittänne

väreittänsä / väreittään

Com

-ne

-

-

-

väreinemme

väreinenne

väreinensä / väreineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kylpy

kylvyt

Par

-ta

kylpyä

kylpyjä

Gen

-n

kylvyn

kylpyjen

Ill

mihin

kylpyyn

kylpyihin

Ine

-ssa

kylvyssä

kylvyissä

Ela

-sta

kylvystä

kylvyistä

All

-lle

kylvylle

kylvyille

Ade

-lla

kylvyllä

kylvyillä

Abl

-lta

kylvyltä

kylvyiltä

Tra

-ksi

kylvyksi

kylvyiksi

Ess

-na

kylpynä

kylpyinä

Abe

-tta

kylvyttä

kylvyittä

Com

-ne

-

kylpyine

Ins

-in

-

kylvyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kylpy

kylvyt

Par

-ta

kylpyä

kylpyjä

Gen

-n

kylvyn

kylpyjen

Ill

mihin

kylpyyn

kylpyihin

Ine

-ssa

kylvyssä

kylvyissä

Ela

-sta

kylvystä

kylvyistä

All

-lle

kylvylle

kylvyille

Ade

-lla

kylvyllä

kylvyillä

Abl

-lta

kylvyltä

kylvyiltä

Tra

-ksi

kylvyksi

kylvyiksi

Ess

-na

kylpynä

kylpyinä

Abe

-tta

kylvyttä

kylvyittä

Com

-ne

-

kylpyine

Ins

-in

-

kylvyin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

bath kylpy, kylpyamme, haude, uimahalli, huuhde
tub kylpyamme, allas, kylpy, palju, rasia, purkki
spa kylpylä, poreallas, kylpy, terveyslähde, kuntokoulu
soak liotus, kylpy, kännikala, juoppo
ablution puhdistautuminen, pesu, peseytyminen, peseminen, kylpy
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; tmClass Miksi kylpy? Why the bath? Maistuiko kylpy? How was your bath? Oliko hyvä kylpy? Jean-Paul, how was your soak? Ottakaa toinen kylpy. Maybe take another bath. Laita itsellesi kylpy. See yourself to a bath. Se on kuin kuuma kylpy. It's like getting into a hot bath. Muista Luciferin kylpy. See that Lucifer gets his bath. Kylpys-ja suihkumatot. Bath and shower mats. Valmista hänelle kylpy. Run up and draw him a bath. Kylpy kuulostaa hienolta. Well, I-I like the sound of that bath. Show more arrow right

Wiktionary

bath (act of bathing) Show more arrow right kylpeä +‎ -y Show more arrow right

Wikipedia

Bathing Bathing is the washing of the body with a liquid, usually water or an aqueous solution, or the immersion of the body in water. It may be practiced for personal hygiene, religious ritual or therapeutic purposes. By analogy, especially as a recreational activity, the term is also applied to sun bathing and sea bathing. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kylpyni

kylpyni

kylpysi

kylpysi

kylpynsä

kylpynsä

Par

-ta

kylpyäni

kylpyjäni

kylpyäsi

kylpyjäsi

kylpyänsä / kylpyään

kylpyjänsä / kylpyjään

Gen

-n

kylpyni

kylpyjeni

kylpysi

kylpyjesi

kylpynsä

kylpyjensä

Ill

mihin

kylpyyni

kylpyihini

kylpyysi

kylpyihisi

kylpyynsä

kylpyihinsä

Ine

-ssa

kylvyssäni

kylvyissäni

kylvyssäsi

kylvyissäsi

kylvyssänsä / kylvyssään

kylvyissänsä / kylvyissään

Ela

-sta

kylvystäni

kylvyistäni

kylvystäsi

kylvyistäsi

kylvystänsä / kylvystään

kylvyistänsä / kylvyistään

All

-lle

kylvylleni

kylvyilleni

kylvyllesi

kylvyillesi

kylvyllensä / kylvylleen

kylvyillensä / kylvyilleän

Ade

-lla

kylvylläni

kylvyilläni

kylvylläsi

kylvyilläsi

kylvyllänsä / kylvyllään

kylvyillänsä / kylvyillään

Abl

-lta

kylvyltäni

kylvyiltäni

kylvyltäsi

kylvyiltäsi

kylvyltänsä / kylvyltään

kylvyiltänsä / kylvyiltään

Tra

-ksi

kylvykseni

kylvyikseni

kylvyksesi

kylvyiksesi

kylvyksensä / kylvykseen

kylvyiksensä / kylvyikseen

Ess

-na

kylpynäni

kylpyinäni

kylpynäsi

kylpyinäsi

kylpynänsä / kylpynään

kylpyinänsä / kylpyinään

Abe

-tta

kylvyttäni

kylvyittäni

kylvyttäsi

kylvyittäsi

kylvyttänsä / kylvyttään

kylvyittänsä / kylvyittään

Com

-ne

-

kylpyineni

-

kylpyinesi

-

kylpyinensä / kylpyineen

Singular

Plural

Nom

-

kylpyni

kylpysi

kylpynsä

kylpyni

kylpysi

kylpynsä

Par

-ta

kylpyäni

kylpyäsi

kylpyänsä / kylpyään

kylpyjäni

kylpyjäsi

kylpyjänsä / kylpyjään

Gen

-n

kylpyni

kylpysi

kylpynsä

kylpyjeni

kylpyjesi

kylpyjensä

Ill

mihin

kylpyyni

kylpyysi

kylpyynsä

kylpyihini

kylpyihisi

kylpyihinsä

Ine

-ssa

kylvyssäni

kylvyssäsi

kylvyssänsä / kylvyssään

kylvyissäni

kylvyissäsi

kylvyissänsä / kylvyissään

Ela

-sta

kylvystäni

kylvystäsi

kylvystänsä / kylvystään

kylvyistäni

kylvyistäsi

kylvyistänsä / kylvyistään

All

-lle

kylvylleni

kylvyllesi

kylvyllensä / kylvylleen

kylvyilleni

kylvyillesi

kylvyillensä / kylvyilleän

Ade

-lla

kylvylläni

kylvylläsi

kylvyllänsä / kylvyllään

kylvyilläni

kylvyilläsi

kylvyillänsä / kylvyillään

Abl

-lta

kylvyltäni

kylvyltäsi

kylvyltänsä / kylvyltään

kylvyiltäni

kylvyiltäsi

kylvyiltänsä / kylvyiltään

Tra

-ksi

kylvykseni

kylvyksesi

kylvyksensä / kylvykseen

kylvyikseni

kylvyiksesi

kylvyiksensä / kylvyikseen

Ess

-na

kylpynäni

kylpynäsi

kylpynänsä / kylpynään

kylpyinäni

kylpyinäsi

kylpyinänsä / kylpyinään

Abe

-tta

kylvyttäni

kylvyttäsi

kylvyttänsä / kylvyttään

kylvyittäni

kylvyittäsi

kylvyittänsä / kylvyittään

Com

-ne

-

-

-

kylpyineni

kylpyinesi

kylpyinensä / kylpyineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kylpymme

kylpymme

kylpynne

kylpynne

kylpynsä

kylpynsä

Par

-ta

kylpyämme

kylpyjämme

kylpyänne

kylpyjänne

kylpyänsä / kylpyään

kylpyjänsä / kylpyjään

Gen

-n

kylpymme

kylpyjemme

kylpynne

kylpyjenne

kylpynsä

kylpyjensä

Ill

mihin

kylpyymme

kylpyihimme

kylpyynne

kylpyihinne

kylpyynsä

kylpyihinsä

Ine

-ssa

kylvyssämme

kylvyissämme

kylvyssänne

kylvyissänne

kylvyssänsä / kylvyssään

kylvyissänsä / kylvyissään

Ela

-sta

kylvystämme

kylvyistämme

kylvystänne

kylvyistänne

kylvystänsä / kylvystään

kylvyistänsä / kylvyistään

All

-lle

kylvyllemme

kylvyillemme

kylvyllenne

kylvyillenne

kylvyllensä / kylvylleen

kylvyillensä / kylvyilleän

Ade

-lla

kylvyllämme

kylvyillämme

kylvyllänne

kylvyillänne

kylvyllänsä / kylvyllään

kylvyillänsä / kylvyillään

Abl

-lta

kylvyltämme

kylvyiltämme

kylvyltänne

kylvyiltänne

kylvyltänsä / kylvyltään

kylvyiltänsä / kylvyiltään

Tra

-ksi

kylvyksemme

kylvyiksemme

kylvyksenne

kylvyiksenne

kylvyksensä / kylvykseen

kylvyiksensä / kylvyikseen

Ess

-na

kylpynämme

kylpyinämme

kylpynänne

kylpyinänne

kylpynänsä / kylpynään

kylpyinänsä / kylpyinään

Abe

-tta

kylvyttämme

kylvyittämme

kylvyttänne

kylvyittänne

kylvyttänsä / kylvyttään

kylvyittänsä / kylvyittään

Com

-ne

-

kylpyinemme

-

kylpyinenne

-

kylpyinensä / kylpyineen

Singular

Plural

Nom

-

kylpymme

kylpynne

kylpynsä

kylpymme

kylpynne

kylpynsä

Par

-ta

kylpyämme

kylpyänne

kylpyänsä / kylpyään

kylpyjämme

kylpyjänne

kylpyjänsä / kylpyjään

Gen

-n

kylpymme

kylpynne

kylpynsä

kylpyjemme

kylpyjenne

kylpyjensä

Ill

mihin

kylpyymme

kylpyynne

kylpyynsä

kylpyihimme

kylpyihinne

kylpyihinsä

Ine

-ssa

kylvyssämme

kylvyssänne

kylvyssänsä / kylvyssään

kylvyissämme

kylvyissänne

kylvyissänsä / kylvyissään

Ela

-sta

kylvystämme

kylvystänne

kylvystänsä / kylvystään

kylvyistämme

kylvyistänne

kylvyistänsä / kylvyistään

All

-lle

kylvyllemme

kylvyllenne

kylvyllensä / kylvylleen

kylvyillemme

kylvyillenne

kylvyillensä / kylvyilleän

Ade

-lla

kylvyllämme

kylvyllänne

kylvyllänsä / kylvyllään

kylvyillämme

kylvyillänne

kylvyillänsä / kylvyillään

Abl

-lta

kylvyltämme

kylvyltänne

kylvyltänsä / kylvyltään

kylvyiltämme

kylvyiltänne

kylvyiltänsä / kylvyiltään

Tra

-ksi

kylvyksemme

kylvyksenne

kylvyksensä / kylvykseen

kylvyiksemme

kylvyiksenne

kylvyiksensä / kylvyikseen

Ess

-na

kylpynämme

kylpynänne

kylpynänsä / kylpynään

kylpyinämme

kylpyinänne

kylpyinänsä / kylpyinään

Abe

-tta

kylvyttämme

kylvyttänne

kylvyttänsä / kylvyttään

kylvyittämme

kylvyittänne

kylvyittänsä / kylvyittään

Com

-ne

-

-

-

kylpyinemme

kylpyinenne

kylpyinensä / kylpyineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

värikylpy

värikylvyt

Par

-ta

Solve

Gen

-n

värikylpyjen

Solve

Ill

mihin

värikylpyihin

Solve

Ine

-ssa

värikylvyssä

Solve

Ela

-sta

värikylvystä

värikylvyistä

All

-lle

värikylvylle

värikylvyille

Ade

-lla

värikylvyllä

värikylvyillä

Abl

-lta

värikylvyiltä

Solve

Tra

-ksi

värikylvyksi

Solve

Ess

-na

värikylpynä

värikylpyinä

Abe

-tta

värikylvyttä

värikylvyittä

Com

-ne

-

värikylpyine

Ins

-in

-

värikylvyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

värikylpy

värikylvyt

Par

-ta

Gen

-n

värikylpyjen

Ill

mihin

värikylpyihin

Ine

-ssa

värikylvyssä

Ela

-sta

värikylvystä

värikylvyistä

All

-lle

värikylvylle

värikylvyille

Ade

-lla

värikylvyllä

värikylvyillä

Abl

-lta

värikylvyiltä

Tra

-ksi

värikylvyksi

Ess

-na

värikylpynä

värikylpyinä

Abe

-tta

värikylvyttä

värikylvyittä

Com

-ne

-

värikylpyine

Ins

-in

-

värikylvyin

Singular

Plural

Nom

-

väri

värit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

värien

Solve

Ill

mihin

väreihin

Solve

Ine

-ssa

värissä

Solve

Ela

-sta

väristä

väreistä

All

-lle

värille

väreille

Ade

-lla

värillä

väreillä

Abl

-lta

väreiltä

Solve

Tra

-ksi

väriksi

Solve

Ess

-na

värinä

väreinä

Abe

-tta

värittä

väreittä

Com

-ne

-

väreine

Ins

-in

-

värein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

väri

värit

Par

-ta

Gen

-n

värien

Ill

mihin

väreihin

Ine

-ssa

värissä

Ela

-sta

väristä

väreistä

All

-lle

värille

väreille

Ade

-lla

värillä

väreillä

Abl

-lta

väreiltä

Tra

-ksi

väriksi

Ess

-na

värinä

väreinä

Abe

-tta

värittä

väreittä

Com

-ne

-

väreine

Ins

-in

-

värein

Singular

Plural

Nom

-

kylpy

kylvyt

Par

-ta

Solve

Gen

-n

kylpyjen

Solve

Ill

mihin

kylpyihin

Solve

Ine

-ssa

kylvyssä

Solve

Ela

-sta

kylvystä

kylvyistä

All

-lle

kylvylle

kylvyille

Ade

-lla

kylvyllä

kylvyillä

Abl

-lta

kylvyiltä

Solve

Tra

-ksi

kylvyksi

Solve

Ess

-na

kylpynä

kylpyinä

Abe

-tta

kylvyttä

kylvyittä

Com

-ne

-

kylpyine

Ins

-in

-

kylvyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kylpy

kylvyt

Par

-ta

Gen

-n

kylpyjen

Ill

mihin

kylpyihin

Ine

-ssa

kylvyssä

Ela

-sta

kylvystä

kylvyistä

All

-lle

kylvylle

kylvyille

Ade

-lla

kylvyllä

kylvyillä

Abl

-lta

kylvyiltä

Tra

-ksi

kylvyksi

Ess

-na

kylpynä

kylpyinä

Abe

-tta

kylvyttä

kylvyittä

Com

-ne

-

kylpyine

Ins

-in

-

kylvyin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept