logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

terva, noun

Word analysis
tervaväri

tervaväri

terva

Noun, Singular Nominative

+ väri

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

terva

tervat

Par

-ta

tervaa

tervoja

Gen

-n

tervan

tervojen

Ill

mihin

tervaan

tervoihin

Ine

-ssa

tervassa

tervoissa

Ela

-sta

tervasta

tervoista

All

-lle

tervalle

tervoille

Ade

-lla

tervalla

tervoilla

Abl

-lta

tervalta

tervoilta

Tra

-ksi

tervaksi

tervoiksi

Ess

-na

tervana

tervoina

Abe

-tta

tervatta

tervoitta

Com

-ne

-

tervoine

Ins

-in

-

tervoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

terva

tervat

Par

-ta

tervaa

tervoja

Gen

-n

tervan

tervojen

Ill

mihin

tervaan

tervoihin

Ine

-ssa

tervassa

tervoissa

Ela

-sta

tervasta

tervoista

All

-lle

tervalle

tervoille

Ade

-lla

tervalla

tervoilla

Abl

-lta

tervalta

tervoilta

Tra

-ksi

tervaksi

tervoiksi

Ess

-na

tervana

tervoina

Abe

-tta

tervatta

tervoitta

Com

-ne

-

tervoine

Ins

-in

-

tervoin

tar terva, piki
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence id: 1003895; opensubtitles2; OpenSubtitles, movie: "Arto Nyberg", sentence 9182269; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence id: 2595181; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 10529-13451; Tatoeba Parallel Corpus, sentence id: 7499310; Common Crawl, file: commoncrawl.fi-en.fi, sentence ID: 209742; Europarl, file: europarl-v7.fi-en.fi, sentence ID: 104299; EMEA, file: emea.fi-en.fi, sentence ID: 37901; OpenSubtitles2018.v3 Terva on peräisin männystä. Tar comes from pine. Terva Hirviö. The Tar Monster! Voit käydä tervaksesi. You can go give as a tar. Terva on perinteinen ainesosa saippuoissa. Tar is a traditional ingredient in soaps. Terva on musta, tahmainen aine, jota saadaan polttamalla mäntyä. Tar is a black, sticky substance obtained by burning pine. Käytätkö sinä joskus tervaa ruoanlaitossa? Do you ever use tar in cooking? Kokeile korvata sokeri tervaksesi stevialla. Try replacing sugar with stevia. Tervaksesi voit käyttää myös tavallista hunajaa. You can also use regular honey as a substitute. Haluaisin korvata voit tervaksesi margariinilla. I would like to replace butter with margarine. Kun tervoista saadaan maksu... With the tar, we can settle our debt with them. Show more arrow right

Wiktionary

tar Show more arrow right From Proto-Finnic terva, borrowed from either Baltic or Germanic. Show more arrow right

Wikipedia

Tar Tar is a dark brown or black viscous liquid of hydrocarbons and free carbon, obtained from a wide variety of organic materials through destructive distillation. Tar can be produced from coal, wood, petroleum, or peat. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tervani

tervani

tervasi

tervasi

tervansa

tervansa

Par

-ta

tervaani

tervojani

tervaasi

tervojasi

tervaansa / tervaaan

tervojansa / tervojaan

Gen

-n

tervani

tervojeni

tervasi

tervojesi

tervansa

tervojensa

Ill

mihin

tervaani

tervoihini

tervaasi

tervoihisi

tervaansa

tervoihinsa

Ine

-ssa

tervassani

tervoissani

tervassasi

tervoissasi

tervassansa / tervassaan

tervoissansa / tervoissaan

Ela

-sta

tervastani

tervoistani

tervastasi

tervoistasi

tervastansa / tervastaan

tervoistansa / tervoistaan

All

-lle

tervalleni

tervoilleni

tervallesi

tervoillesi

tervallensa / tervalleen

tervoillensa / tervoillean

Ade

-lla

tervallani

tervoillani

tervallasi

tervoillasi

tervallansa / tervallaan

tervoillansa / tervoillaan

Abl

-lta

tervaltani

tervoiltani

tervaltasi

tervoiltasi

tervaltansa / tervaltaan

tervoiltansa / tervoiltaan

Tra

-ksi

tervakseni

tervoikseni

tervaksesi

tervoiksesi

tervaksensa / tervakseen

tervoiksensa / tervoikseen

Ess

-na

tervanani

tervoinani

tervanasi

tervoinasi

tervanansa / tervanaan

tervoinansa / tervoinaan

Abe

-tta

tervattani

tervoittani

tervattasi

tervoittasi

tervattansa / tervattaan

tervoittansa / tervoittaan

Com

-ne

-

tervoineni

-

tervoinesi

-

tervoinensa / tervoineen

Singular

Plural

Nom

-

tervani

tervasi

tervansa

tervani

tervasi

tervansa

Par

-ta

tervaani

tervaasi

tervaansa / tervaaan

tervojani

tervojasi

tervojansa / tervojaan

Gen

-n

tervani

tervasi

tervansa

tervojeni

tervojesi

tervojensa

Ill

mihin

tervaani

tervaasi

tervaansa

tervoihini

tervoihisi

tervoihinsa

Ine

-ssa

tervassani

tervassasi

tervassansa / tervassaan

tervoissani

tervoissasi

tervoissansa / tervoissaan

Ela

-sta

tervastani

tervastasi

tervastansa / tervastaan

tervoistani

tervoistasi

tervoistansa / tervoistaan

All

-lle

tervalleni

tervallesi

tervallensa / tervalleen

tervoilleni

tervoillesi

tervoillensa / tervoillean

Ade

-lla

tervallani

tervallasi

tervallansa / tervallaan

tervoillani

tervoillasi

tervoillansa / tervoillaan

Abl

-lta

tervaltani

tervaltasi

tervaltansa / tervaltaan

tervoiltani

tervoiltasi

tervoiltansa / tervoiltaan

Tra

-ksi

tervakseni

tervaksesi

tervaksensa / tervakseen

tervoikseni

tervoiksesi

tervoiksensa / tervoikseen

Ess

-na

tervanani

tervanasi

tervanansa / tervanaan

tervoinani

tervoinasi

tervoinansa / tervoinaan

Abe

-tta

tervattani

tervattasi

tervattansa / tervattaan

tervoittani

tervoittasi

tervoittansa / tervoittaan

Com

-ne

-

-

-

tervoineni

tervoinesi

tervoinensa / tervoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tervamme

tervamme

tervanne

tervanne

tervansa

tervansa

Par

-ta

tervaamme

tervojamme

tervaanne

tervojanne

tervaansa / tervaaan

tervojansa / tervojaan

Gen

-n

tervamme

tervojemme

tervanne

tervojenne

tervansa

tervojensa

Ill

mihin

tervaamme

tervoihimme

tervaanne

tervoihinne

tervaansa

tervoihinsa

Ine

-ssa

tervassamme

tervoissamme

tervassanne

tervoissanne

tervassansa / tervassaan

tervoissansa / tervoissaan

Ela

-sta

tervastamme

tervoistamme

tervastanne

tervoistanne

tervastansa / tervastaan

tervoistansa / tervoistaan

All

-lle

tervallemme

tervoillemme

tervallenne

tervoillenne

tervallensa / tervalleen

tervoillensa / tervoillean

Ade

-lla

tervallamme

tervoillamme

tervallanne

tervoillanne

tervallansa / tervallaan

tervoillansa / tervoillaan

Abl

-lta

tervaltamme

tervoiltamme

tervaltanne

tervoiltanne

tervaltansa / tervaltaan

tervoiltansa / tervoiltaan

Tra

-ksi

tervaksemme

tervoiksemme

tervaksenne

tervoiksenne

tervaksensa / tervakseen

tervoiksensa / tervoikseen

Ess

-na

tervanamme

tervoinamme

tervananne

tervoinanne

tervanansa / tervanaan

tervoinansa / tervoinaan

Abe

-tta

tervattamme

tervoittamme

tervattanne

tervoittanne

tervattansa / tervattaan

tervoittansa / tervoittaan

Com

-ne

-

tervoinemme

-

tervoinenne

-

tervoinensa / tervoineen

Singular

Plural

Nom

-

tervamme

tervanne

tervansa

tervamme

tervanne

tervansa

Par

-ta

tervaamme

tervaanne

tervaansa / tervaaan

tervojamme

tervojanne

tervojansa / tervojaan

Gen

-n

tervamme

tervanne

tervansa

tervojemme

tervojenne

tervojensa

Ill

mihin

tervaamme

tervaanne

tervaansa

tervoihimme

tervoihinne

tervoihinsa

Ine

-ssa

tervassamme

tervassanne

tervassansa / tervassaan

tervoissamme

tervoissanne

tervoissansa / tervoissaan

Ela

-sta

tervastamme

tervastanne

tervastansa / tervastaan

tervoistamme

tervoistanne

tervoistansa / tervoistaan

All

-lle

tervallemme

tervallenne

tervallensa / tervalleen

tervoillemme

tervoillenne

tervoillensa / tervoillean

Ade

-lla

tervallamme

tervallanne

tervallansa / tervallaan

tervoillamme

tervoillanne

tervoillansa / tervoillaan

Abl

-lta

tervaltamme

tervaltanne

tervaltansa / tervaltaan

tervoiltamme

tervoiltanne

tervoiltansa / tervoiltaan

Tra

-ksi

tervaksemme

tervaksenne

tervaksensa / tervakseen

tervoiksemme

tervoiksenne

tervoiksensa / tervoikseen

Ess

-na

tervanamme

tervananne

tervanansa / tervanaan

tervoinamme

tervoinanne

tervoinansa / tervoinaan

Abe

-tta

tervattamme

tervattanne

tervattansa / tervattaan

tervoittamme

tervoittanne

tervoittansa / tervoittaan

Com

-ne

-

-

-

tervoinemme

tervoinenne

tervoinensa / tervoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

väri

värit

Par

-ta

väriä

värejä

Gen

-n

värin

värien

Ill

mihin

väriin

väreihin

Ine

-ssa

värissä

väreissä

Ela

-sta

väristä

väreistä

All

-lle

värille

väreille

Ade

-lla

värillä

väreillä

Abl

-lta

väriltä

väreiltä

Tra

-ksi

väriksi

väreiksi

Ess

-na

värinä

väreinä

Abe

-tta

värittä

väreittä

Com

-ne

-

väreine

Ins

-in

-

värein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

väri

värit

Par

-ta

väriä

värejä

Gen

-n

värin

värien

Ill

mihin

väriin

väreihin

Ine

-ssa

värissä

väreissä

Ela

-sta

väristä

väreistä

All

-lle

värille

väreille

Ade

-lla

värillä

väreillä

Abl

-lta

väriltä

väreiltä

Tra

-ksi

väriksi

väreiksi

Ess

-na

värinä

väreinä

Abe

-tta

värittä

väreittä

Com

-ne

-

väreine

Ins

-in

-

värein

color väri, ihonväri, väritys, värikkyys, luonne, lippu
dye väriaine, väri
coloration väri, väritys
flush väri, huuma, punastus, syöksy, tulva, syöksähtäminen
suit puku, -puku, väri, kanne, maa, jakkupuku
stain tahra, väri, petsiväri
colouration väri, väritys
hue värisävy, väri, vivahde
tint värisävy, väri, sävytys, vivahdus, sävyte
pigmentation väritys, pigmentinmuodostus, väri
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba parallel corpus; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; EuroParl2021; Europarl; oj4 Väri vaikuttaa mielialaan. Color affects mood. Väri vaikuttaa tilan tuntuun. The color affects the feel of the space. Väri on tärkeä osa sisustusta. Color is an important part of interior design. Väri antaa tunnelman huoneelle. The color sets the mood for the room. Paitsi sen väri. Except the color. Se on tahdonvoiman väri. Green is the color of will. Kaikissa väreissä. In any colour. Kiitotien poistumistien väri. Colour of the RWY exit line. Värinä on punainen. The color is red. Määräykset väreistä. Regulation colours. Show more arrow right

Wiktionary

color (spectral composition of visible light) color (particular set of the visible spectrum) color (hue as opposed to achromatic colors) color (richness of expression) (heraldry) color (any of the standard dark tinctures used in heraldry) (physics) color (property of quarks) (poker) flush Show more arrow right värikäsvärinenväritväritönvärittää Show more arrow right alusvärianiliiniväriatsovärihappovärihiusväriihonvärikomplementtivärikytkentävärikyyppivärilempiväriluomiväripaikallisväripainoväripeiteväripeittaväripohjaväripääväririkkiväriripsiväriseosvärisormiväritervaväritunnisteväritunnusvärivaroitusvärivastavärivesiväriväriaberraatioväriaineväriaistiväriaistimusväriaistinväriavaruusvärierovärierotteluvärifilmiväriherkkyysvärihernevärijärjestelmävärikalvovärikarttavärikirjovärikontrastivärikoordinaattavärikuulovärikuvavärikuvausvärikylpyvärikynäväriliemiväriliituväriläikkävärilämpötilaväriläätevärimataravärimetallitvärimetriikkavärimittarivärimorsinkovärimusiikkivärinerotteluvärinherkkyysväriniekkavärinkestovärinkäsittelyvärinkäyttövärinnäkemysvärinokkonenvärinäkövärinäkötestivärinäytteväriomenavärioppiväripainantaväripainoväripainosväripalettiväripistooliväripoikkeamaväriprofiilivärirenkaatväriroiskevärisammiovärisarjaväriseosvärisilmävärisokeavärisokeusvärisuodinvärisuolavärisuoravärisyrjävärisävyväritammiväritasapainoväritasoväritelevisiovärivalokuvavärivasaravärivirhevärivivahdevärivoimavärivälkeväriympyräväärävärikuvaus Show more arrow right Borrowed from Swedish färg. Show more arrow right

Wikipedia

Colour Colour or color is a property of light as seen by people. In Commonwealth English, it is spelled “colour” (notice the U), while in American English it is “color” (no U). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

värini

värini

värisi

värisi

värinsä

värinsä

Par

-ta

väriäni

värejäni

väriäsi

värejäsi

väriänsä / väriään

värejänsä / värejään

Gen

-n

värini

värieni

värisi

väriesi

värinsä

väriensä

Ill

mihin

väriini

väreihini

väriisi

väreihisi

väriinsä

väreihinsä

Ine

-ssa

värissäni

väreissäni

värissäsi

väreissäsi

värissänsä / värissään

väreissänsä / väreissään

Ela

-sta

väristäni

väreistäni

väristäsi

väreistäsi

väristänsä / väristään

väreistänsä / väreistään

All

-lle

värilleni

väreilleni

värillesi

väreillesi

värillensä / värilleen

väreillensä / väreilleän

Ade

-lla

värilläni

väreilläni

värilläsi

väreilläsi

värillänsä / värillään

väreillänsä / väreillään

Abl

-lta

väriltäni

väreiltäni

väriltäsi

väreiltäsi

väriltänsä / väriltään

väreiltänsä / väreiltään

Tra

-ksi

värikseni

väreikseni

väriksesi

väreiksesi

väriksensä / värikseen

väreiksensä / väreikseen

Ess

-na

värinäni

väreinäni

värinäsi

väreinäsi

värinänsä / värinään

väreinänsä / väreinään

Abe

-tta

värittäni

väreittäni

värittäsi

väreittäsi

värittänsä / värittään

väreittänsä / väreittään

Com

-ne

-

väreineni

-

väreinesi

-

väreinensä / väreineen

Singular

Plural

Nom

-

värini

värisi

värinsä

värini

värisi

värinsä

Par

-ta

väriäni

väriäsi

väriänsä / väriään

värejäni

värejäsi

värejänsä / värejään

Gen

-n

värini

värisi

värinsä

värieni

väriesi

väriensä

Ill

mihin

väriini

väriisi

väriinsä

väreihini

väreihisi

väreihinsä

Ine

-ssa

värissäni

värissäsi

värissänsä / värissään

väreissäni

väreissäsi

väreissänsä / väreissään

Ela

-sta

väristäni

väristäsi

väristänsä / väristään

väreistäni

väreistäsi

väreistänsä / väreistään

All

-lle

värilleni

värillesi

värillensä / värilleen

väreilleni

väreillesi

väreillensä / väreilleän

Ade

-lla

värilläni

värilläsi

värillänsä / värillään

väreilläni

väreilläsi

väreillänsä / väreillään

Abl

-lta

väriltäni

väriltäsi

väriltänsä / väriltään

väreiltäni

väreiltäsi

väreiltänsä / väreiltään

Tra

-ksi

värikseni

väriksesi

väriksensä / värikseen

väreikseni

väreiksesi

väreiksensä / väreikseen

Ess

-na

värinäni

värinäsi

värinänsä / värinään

väreinäni

väreinäsi

väreinänsä / väreinään

Abe

-tta

värittäni

värittäsi

värittänsä / värittään

väreittäni

väreittäsi

väreittänsä / väreittään

Com

-ne

-

-

-

väreineni

väreinesi

väreinensä / väreineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

värimme

värimme

värinne

värinne

värinsä

värinsä

Par

-ta

väriämme

värejämme

väriänne

värejänne

väriänsä / väriään

värejänsä / värejään

Gen

-n

värimme

väriemme

värinne

värienne

värinsä

väriensä

Ill

mihin

väriimme

väreihimme

väriinne

väreihinne

väriinsä

väreihinsä

Ine

-ssa

värissämme

väreissämme

värissänne

väreissänne

värissänsä / värissään

väreissänsä / väreissään

Ela

-sta

väristämme

väreistämme

väristänne

väreistänne

väristänsä / väristään

väreistänsä / väreistään

All

-lle

värillemme

väreillemme

värillenne

väreillenne

värillensä / värilleen

väreillensä / väreilleän

Ade

-lla

värillämme

väreillämme

värillänne

väreillänne

värillänsä / värillään

väreillänsä / väreillään

Abl

-lta

väriltämme

väreiltämme

väriltänne

väreiltänne

väriltänsä / väriltään

väreiltänsä / väreiltään

Tra

-ksi

väriksemme

väreiksemme

väriksenne

väreiksenne

väriksensä / värikseen

väreiksensä / väreikseen

Ess

-na

värinämme

väreinämme

värinänne

väreinänne

värinänsä / värinään

väreinänsä / väreinään

Abe

-tta

värittämme

väreittämme

värittänne

väreittänne

värittänsä / värittään

väreittänsä / väreittään

Com

-ne

-

väreinemme

-

väreinenne

-

väreinensä / väreineen

Singular

Plural

Nom

-

värimme

värinne

värinsä

värimme

värinne

värinsä

Par

-ta

väriämme

väriänne

väriänsä / väriään

värejämme

värejänne

värejänsä / värejään

Gen

-n

värimme

värinne

värinsä

väriemme

värienne

väriensä

Ill

mihin

väriimme

väriinne

väriinsä

väreihimme

väreihinne

väreihinsä

Ine

-ssa

värissämme

värissänne

värissänsä / värissään

väreissämme

väreissänne

väreissänsä / väreissään

Ela

-sta

väristämme

väristänne

väristänsä / väristään

väreistämme

väreistänne

väreistänsä / väreistään

All

-lle

värillemme

värillenne

värillensä / värilleen

väreillemme

väreillenne

väreillensä / väreilleän

Ade

-lla

värillämme

värillänne

värillänsä / värillään

väreillämme

väreillänne

väreillänsä / väreillään

Abl

-lta

väriltämme

väriltänne

väriltänsä / väriltään

väreiltämme

väreiltänne

väreiltänsä / väreiltään

Tra

-ksi

väriksemme

väriksenne

väriksensä / värikseen

väreiksemme

väreiksenne

väreiksensä / väreikseen

Ess

-na

värinämme

värinänne

värinänsä / värinään

väreinämme

väreinänne

väreinänsä / väreinään

Abe

-tta

värittämme

värittänne

värittänsä / värittään

väreittämme

väreittänne

väreittänsä / väreittään

Com

-ne

-

-

-

väreinemme

väreinenne

väreinensä / väreineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept