viisastuttu |
Verb, Passive Participle with suffix nut Singular Nominative |
|
Verb, Passive Indicative Preterite Con negative form of verb |
||
Noun, Singular Nominative |
||
+ tuttu |
Noun, Singular Nominative |
|
| to be wise | |
| shrewd |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viisastun |
|
ii |
viisastut |
|
iii |
viisastuu |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viisastumme / viisastutaan |
|
ii |
viisastutte |
|
iii |
viisastuvat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viisastuin |
|
ii |
viisastuit |
|
iii |
viisastui |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viisastuimme / viisastuttiin |
|
ii |
viisastuitte |
|
iii |
viisastuivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen viisastunut |
en ole viisastunut |
ii |
olet viisastunut |
et ole viisastunut |
iii |
on viisastunut |
ei ole viisastunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme viisastuneet |
emme ole viisastuneet |
ii |
olette viisastuneet |
ette ole viisastuneet |
iii |
ovat viisastuneet |
eivät ole viisastuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin viisastunut |
en ollut viisastunut |
ii |
olit viisastunut |
et ollut viisastunut |
iii |
oli viisastunut |
ei ollut viisastunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme viisastuneet |
emme olleet viisastuneet |
ii |
olitte viisastuneet |
ette olleet viisastuneet |
iii |
olivat viisastuneet |
eivät olleet viisastuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viisastuisin |
|
ii |
viisastuisit |
|
iii |
viisastuisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viisastuisimme |
|
ii |
viisastuisitte |
|
iii |
viisastuisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin viisastunut |
en olisi viisastunut |
ii |
olisit viisastunut |
et olisi viisastunut |
iii |
olisi viisastunut |
ei olisi viisastunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme viisastuneet |
emme olisi viisastuneet |
ii |
olisitte viisastuneet |
ette olisi viisastuneet |
iii |
olisivat viisastuneet |
eivät olisi viisastuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viisastunen |
en viisastune |
ii |
viisastunet |
et viisastune |
iii |
viisastunee |
ei viisastune |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viisastunemme |
emme viisastune |
ii |
viisastunette |
ette viisastune |
iii |
viisastunevat |
eivät viisastune |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen viisastunut |
en liene viisastunut |
ii |
lienet viisastunut |
et liene viisastunut |
iii |
lienee viisastunut |
ei liene viisastunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme viisastuneet |
emme liene viisastuneet |
ii |
lienette viisastuneet |
ette liene viisastuneet |
iii |
lienevät viisastuneet |
eivät liene viisastuneet |
Singular
i |
- |
ii |
viisastu |
iii |
viisastukoon |
Plural
i |
viisastukaamme |
ii |
viisastukaa |
iii |
viisastukoot |
Nom |
- |
viisastua |
Tra |
-ksi |
viisastuaksensa / viisastuakseen |
Ine |
-ssa |
viisastuessa |
Ins |
-in |
viisastuen |
Ine |
-ssa |
viisastuttaessa (passive) |
Ill |
mihin |
viisastumaan |
Ine |
-ssa |
viisastumassa |
Ela |
-sta |
viisastumasta |
Ade |
-lla |
viisastumalla |
Abe |
-tta |
viisastumatta |
Ins |
-in |
viisastuman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
viisastuminen |
Par |
-ta |
viisastumista |
viisastumaisillaan / viisastumaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
viisastutaan |
ei viisastuta |
Imperfect |
viisastuttiin |
ei |
Potential |
viisastuttaneen |
ei viisastuttane |
Conditional |
viisastuttaisiin |
ei viisastuttaisi |
Imperative Present |
viisastuttakoon |
älköön viisastuttako |
Imperative Perfect |
olkoon |
älköön |
Positive
Negative
Present
viisastutaan
ei viisastuta
Imperfect
viisastuttiin
ei
Potential
viisastuttaneen
ei viisastuttane
Conditional
viisastuttaisiin
ei viisastuttaisi
Imperative Present
viisastuttakoon
älköön viisastuttako
Imperative Perfect
olkoon
älköön
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
viisastuva |
viisastuttava |
2nd |
viisastunut |
|
3rd |
viisastuma |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
viisas |
viisaat |
Par |
-ta |
viisasta |
viisaita / viisahia |
Gen |
-n |
viisaan |
viisaitten / viisaiden / viisahien / viisahitten |
Ill |
mihin |
viisaaseen |
viisaisiin / viisaihin / viisahisin |
Ine |
-ssa |
viisaassa |
viisahissa / viisaissa |
Ela |
-sta |
viisaasta |
viisahista / viisaista |
All |
-lle |
viisaalle |
viisahille / viisaille |
Ade |
-lla |
viisaalla |
viisahilla / viisailla |
Abl |
-lta |
viisaalta |
viisahilta / viisailta |
Tra |
-ksi |
viisaaksi |
viisahiksi / viisaiksi |
Ess |
-na |
viisaana |
viisahina / viisaina |
Abe |
-tta |
viisaatta |
viisahitta / viisaitta |
Com |
-ne |
- |
viisahine / viisaine |
Ins |
-in |
- |
viisahin / viisain |
Singular
Plural
Nom
-
viisas
viisaat
Par
-ta
viisasta
viisaita / viisahia
Gen
-n
viisaan
viisaitten / viisaiden / viisahien / viisahitten
Ill
mihin
viisaaseen
viisaisiin / viisaihin / viisahisin
Ine
-ssa
viisaassa
viisahissa / viisaissa
Ela
-sta
viisaasta
viisahista / viisaista
All
-lle
viisaalle
viisahille / viisaille
Ade
-lla
viisaalla
viisahilla / viisailla
Abl
-lta
viisaalta
viisahilta / viisailta
Tra
-ksi
viisaaksi
viisahiksi / viisaiksi
Ess
-na
viisaana
viisahina / viisaina
Abe
-tta
viisaatta
viisahitta / viisaitta
Com
-ne
-
viisahine / viisaine
Ins
-in
-
viisahin / viisain
| wise | viisas, järkevä, fiksu, näsäviisas |
| sage | viisas |
| shrewd | viisas, taitava, järkevä |
| sound | terve, vakaa, järkevä, luotettava, kunnon, viisas |
| politic | viisas, diplomaattinen |
| sagacious | viisas, terävänäköinen |
| advised | harkittu, viisas |
| judicious | järkevä, viisas, arvostelukykyinen |
| knowing | tietävä, viekas, viisas, tietäväinen, paljon sanova, ymmärtävä |
| sapient | viisas |
| advisable | suositeltava, viisas |
| scholarly | tieteellinen, oppinut, viisas, tiede- |
| smart |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
viisaa |
viisaa |
viisaa |
viisaa |
viisaa |
viisaa |
Par |
-ta |
viisasta |
viisaita |
viisasta |
viisaita |
viisasta |
viisaita |
Gen |
-n |
viisaa |
viisaitte |
viisaa |
viisaitte |
viisaa |
viisaitte |
Ill |
mihin |
viisaasee |
viisaisii |
viisaasee |
viisaisii |
viisaasee |
viisaisii |
Ine |
-ssa |
viisaassa |
viisahissa |
viisaassa |
viisahissa |
viisaassa |
viisahissa |
Ela |
-sta |
viisaasta |
viisahista |
viisaasta |
viisahista |
viisaasta |
viisahista |
All |
-lle |
viisaalle |
viisahille |
viisaalle |
viisahille |
viisaalle |
viisahille |
Ade |
-lla |
viisaalla |
viisahilla |
viisaalla |
viisahilla |
viisaalla |
viisahilla |
Abl |
-lta |
viisaalta |
viisahilta |
viisaalta |
viisahilta |
viisaalta |
viisahilta |
Tra |
-ksi |
viisaakse |
viisahikse |
viisaakse |
viisahikse |
viisaakse |
viisahiks |
Ess |
-na |
viisaana |
viisahina |
viisaana |
viisahina |
viisaana |
viisahina |
Abe |
-tta |
viisaatta |
viisahitta |
viisaatta |
viisahitta |
viisaatta |
viisahitta |
Com |
-ne |
- |
viisahine |
- |
viisahine |
- |
viisahin |
Singular
Plural
Nom
-
viisaa
viisaa
viisaa
viisaa
viisaa
viisaa
Par
-ta
viisasta
viisasta
viisasta
viisaita
viisaita
viisaita
Gen
-n
viisaa
viisaa
viisaa
viisaitte
viisaitte
viisaitte
Ill
mihin
viisaasee
viisaasee
viisaasee
viisaisii
viisaisii
viisaisii
Ine
-ssa
viisaassa
viisaassa
viisaassa
viisahissa
viisahissa
viisahissa
Ela
-sta
viisaasta
viisaasta
viisaasta
viisahista
viisahista
viisahista
All
-lle
viisaalle
viisaalle
viisaalle
viisahille
viisahille
viisahille
Ade
-lla
viisaalla
viisaalla
viisaalla
viisahilla
viisahilla
viisahilla
Abl
-lta
viisaalta
viisaalta
viisaalta
viisahilta
viisahilta
viisahilta
Tra
-ksi
viisaakse
viisaakse
viisaakse
viisahikse
viisahikse
viisahiks
Ess
-na
viisaana
viisaana
viisaana
viisahina
viisahina
viisahina
Abe
-tta
viisaatta
viisaatta
viisaatta
viisahitta
viisahitta
viisahitta
Com
-ne
-
-
-
viisahine
viisahine
viisahin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
viisaa |
viisaa |
viisaa |
viisaa |
viisaa |
viisaa |
Par |
-ta |
viisasta |
viisaita |
viisasta |
viisaita |
viisasta |
viisaita |
Gen |
-n |
viisaa |
viisaitte |
viisaa |
viisaitte |
viisaa |
viisaitte |
Ill |
mihin |
viisaasee |
viisaisii |
viisaasee |
viisaisii |
viisaasee |
viisaisii |
Ine |
-ssa |
viisaassa |
viisahissa |
viisaassa |
viisahissa |
viisaassa |
viisahissa |
Ela |
-sta |
viisaasta |
viisahista |
viisaasta |
viisahista |
viisaasta |
viisahista |
All |
-lle |
viisaalle |
viisahille |
viisaalle |
viisahille |
viisaalle |
viisahille |
Ade |
-lla |
viisaalla |
viisahilla |
viisaalla |
viisahilla |
viisaalla |
viisahilla |
Abl |
-lta |
viisaalta |
viisahilta |
viisaalta |
viisahilta |
viisaalta |
viisahilta |
Tra |
-ksi |
viisaakse |
viisahikse |
viisaakse |
viisahikse |
viisaakse |
viisahiks |
Ess |
-na |
viisaana |
viisahina |
viisaana |
viisahina |
viisaana |
viisahina |
Abe |
-tta |
viisaatta |
viisahitta |
viisaatta |
viisahitta |
viisaatta |
viisahitta |
Com |
-ne |
- |
viisahine |
- |
viisahine |
- |
viisahin |
Singular
Plural
Nom
-
viisaa
viisaa
viisaa
viisaa
viisaa
viisaa
Par
-ta
viisasta
viisasta
viisasta
viisaita
viisaita
viisaita
Gen
-n
viisaa
viisaa
viisaa
viisaitte
viisaitte
viisaitte
Ill
mihin
viisaasee
viisaasee
viisaasee
viisaisii
viisaisii
viisaisii
Ine
-ssa
viisaassa
viisaassa
viisaassa
viisahissa
viisahissa
viisahissa
Ela
-sta
viisaasta
viisaasta
viisaasta
viisahista
viisahista
viisahista
All
-lle
viisaalle
viisaalle
viisaalle
viisahille
viisahille
viisahille
Ade
-lla
viisaalla
viisaalla
viisaalla
viisahilla
viisahilla
viisahilla
Abl
-lta
viisaalta
viisaalta
viisaalta
viisahilta
viisahilta
viisahilta
Tra
-ksi
viisaakse
viisaakse
viisaakse
viisahikse
viisahikse
viisahiks
Ess
-na
viisaana
viisaana
viisaana
viisahina
viisahina
viisahina
Abe
-tta
viisaatta
viisaatta
viisaatta
viisahitta
viisahitta
viisahitta
Com
-ne
-
-
-
viisahine
viisahine
viisahin
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tuttu |
tutut |
Par |
-ta |
tuttua |
tuttuja |
Gen |
-n |
tutun |
tuttujen |
Ill |
mihin |
tuttuun |
tuttuihin |
Ine |
-ssa |
tutussa |
tutuissa |
Ela |
-sta |
tutusta |
tutuista |
All |
-lle |
tutulle |
tutuille |
Ade |
-lla |
tutulla |
tutuilla |
Abl |
-lta |
tutulta |
tutuilta |
Tra |
-ksi |
tutuksi |
tutuiksi |
Ess |
-na |
tuttuna |
tuttuina |
Abe |
-tta |
tututta |
tutuitta |
Com |
-ne |
- |
tuttuine |
Ins |
-in |
- |
tutuin |
Singular
Plural
Nom
-
tuttu
tutut
Par
-ta
tuttua
tuttuja
Gen
-n
tutun
tuttujen
Ill
mihin
tuttuun
tuttuihin
Ine
-ssa
tutussa
tutuissa
Ela
-sta
tutusta
tutuista
All
-lle
tutulle
tutuille
Ade
-lla
tutulla
tutuilla
Abl
-lta
tutulta
tutuilta
Tra
-ksi
tutuksi
tutuiksi
Ess
-na
tuttuna
tuttuina
Abe
-tta
tututta
tutuitta
Com
-ne
-
tuttuine
Ins
-in
-
tutuin
| known | tunnettu, tuttu |
| well-known | tunnettu, notorinen, kuuluisa, tuttu |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tuttu |
tuttu |
tuttu |
tuttu |
tuttu |
tuttu |
Par |
-ta |
tuttua |
tuttuja |
tuttua |
tuttuja |
tuttua |
tuttuja |
Gen |
-n |
tuttu |
tuttuje |
tuttu |
tuttuje |
tuttu |
tuttuje |
Ill |
mihin |
tuttuu |
tuttuihi |
tuttuu |
tuttuihi |
tuttuu |
tuttuihi |
Ine |
-ssa |
tutussa |
tutuissa |
tutussa |
tutuissa |
tutussa |
tutuissa |
Ela |
-sta |
tutusta |
tutuista |
tutusta |
tutuista |
tutusta |
tutuista |
All |
-lle |
tutulle |
tutuille |
tutulle |
tutuille |
tutulle |
tutuille |
Ade |
-lla |
tutulla |
tutuilla |
tutulla |
tutuilla |
tutulla |
tutuilla |
Abl |
-lta |
tutulta |
tutuilta |
tutulta |
tutuilta |
tutulta |
tutuilta |
Tra |
-ksi |
tutukse |
tutuikse |
tutukse |
tutuikse |
tutukse |
tutuikse |
Ess |
-na |
tuttuna |
tuttuina |
tuttuna |
tuttuina |
tuttuna |
tuttuina |
Abe |
-tta |
tututta |
tutuitta |
tututta |
tutuitta |
tututta |
tutuitta |
Com |
-ne |
- |
tuttuine |
- |
tuttuine |
- |
tuttuine |
Singular
Plural
Nom
-
tuttu
tuttu
tuttu
tuttu
tuttu
tuttu
Par
-ta
tuttua
tuttua
tuttua
tuttuja
tuttuja
tuttuja
Gen
-n
tuttu
tuttu
tuttu
tuttuje
tuttuje
tuttuje
Ill
mihin
tuttuu
tuttuu
tuttuu
tuttuihi
tuttuihi
tuttuihi
Ine
-ssa
tutussa
tutussa
tutussa
tutuissa
tutuissa
tutuissa
Ela
-sta
tutusta
tutusta
tutusta
tutuista
tutuista
tutuista
All
-lle
tutulle
tutulle
tutulle
tutuille
tutuille
tutuille
Ade
-lla
tutulla
tutulla
tutulla
tutuilla
tutuilla
tutuilla
Abl
-lta
tutulta
tutulta
tutulta
tutuilta
tutuilta
tutuilta
Tra
-ksi
tutukse
tutukse
tutukse
tutuikse
tutuikse
tutuikse
Ess
-na
tuttuna
tuttuna
tuttuna
tuttuina
tuttuina
tuttuina
Abe
-tta
tututta
tututta
tututta
tutuitta
tutuitta
tutuitta
Com
-ne
-
-
-
tuttuine
tuttuine
tuttuine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tuttu |
tuttu |
tuttu |
tuttu |
tuttu |
tuttu |
Par |
-ta |
tuttua |
tuttuja |
tuttua |
tuttuja |
tuttua |
tuttuja |
Gen |
-n |
tuttu |
tuttuje |
tuttu |
tuttuje |
tuttu |
tuttuje |
Ill |
mihin |
tuttuu |
tuttuihi |
tuttuu |
tuttuihi |
tuttuu |
tuttuihi |
Ine |
-ssa |
tutussa |
tutuissa |
tutussa |
tutuissa |
tutussa |
tutuissa |
Ela |
-sta |
tutusta |
tutuista |
tutusta |
tutuista |
tutusta |
tutuista |
All |
-lle |
tutulle |
tutuille |
tutulle |
tutuille |
tutulle |
tutuille |
Ade |
-lla |
tutulla |
tutuilla |
tutulla |
tutuilla |
tutulla |
tutuilla |
Abl |
-lta |
tutulta |
tutuilta |
tutulta |
tutuilta |
tutulta |
tutuilta |
Tra |
-ksi |
tutukse |
tutuikse |
tutukse |
tutuikse |
tutukse |
tutuikse |
Ess |
-na |
tuttuna |
tuttuina |
tuttuna |
tuttuina |
tuttuna |
tuttuina |
Abe |
-tta |
tututta |
tutuitta |
tututta |
tutuitta |
tututta |
tutuitta |
Com |
-ne |
- |
tuttuine |
- |
tuttuine |
- |
tuttuine |
Singular
Plural
Nom
-
tuttu
tuttu
tuttu
tuttu
tuttu
tuttu
Par
-ta
tuttua
tuttua
tuttua
tuttuja
tuttuja
tuttuja
Gen
-n
tuttu
tuttu
tuttu
tuttuje
tuttuje
tuttuje
Ill
mihin
tuttuu
tuttuu
tuttuu
tuttuihi
tuttuihi
tuttuihi
Ine
-ssa
tutussa
tutussa
tutussa
tutuissa
tutuissa
tutuissa
Ela
-sta
tutusta
tutusta
tutusta
tutuista
tutuista
tutuista
All
-lle
tutulle
tutulle
tutulle
tutuille
tutuille
tutuille
Ade
-lla
tutulla
tutulla
tutulla
tutuilla
tutuilla
tutuilla
Abl
-lta
tutulta
tutulta
tutulta
tutuilta
tutuilta
tutuilta
Tra
-ksi
tutukse
tutukse
tutukse
tutuikse
tutuikse
tutuikse
Ess
-na
tuttuna
tuttuna
tuttuna
tuttuina
tuttuina
tuttuina
Abe
-tta
tututta
tututta
tututta
tutuitta
tutuitta
tutuitta
Com
-ne
-
-
-
tuttuine
tuttuine
tuttuine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net