logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

viisastua, verb

Word analysis
viisastuttu

viisastuttu

viisastua

Verb, Passive Participle with suffix nut Singular Nominative

viisastua

Verb, Passive Indicative Preterite Con negative form of verb

viisas

Noun, Singular Nominative

+ tuttu

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) To wise, wisen, become wise(r). Show more arrow right viisastaa (“to make wise”) +‎ -ua; passive verb. Show more arrow right
to be wise
shrewd
Show more arrow right
jw2019; OpenSubtitles2018.v3; Literature; opensubtitles2 Niin hän yhä viisastuu. “He will become still wiser.”. Meidän pitää viisastua. Let's get wise to ourselves. Ehkä hieman viisastuneena. But maybe a little wiser for the wear. Ihmisen sietäisi viisastua. Oh, stupid, stupid, stupid! Silloin kai, kun viisastun. When I get wise to myself, I guess. Viisaiden seurassa viisastuu (20). Walking with the wise makes one wise (20). Aina, kun luulen sinun viisastuneen... Every time I think you're past this... Minä luulin, että olimme vihdoinkin viisastuneet. I thought that we had grown wiser at last. Heitän sinut kadulle, jos et ala viisastua! You'il be in the middle of the street, you don' t wise up. Kuule kaveri, jos aiot selvitä täällä niin viisastu. Look, amigo, if you're gonna make it in here, you better smarten up. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

viisastun

en viisastu

ii

viisastut

et viisastu

iii

viisastuu

ei viisastu

Plural

Positive

Negative

i

viisastumme / viisastutaan

emme viisastu / ei viisastuta

ii

viisastutte

ette viisastu

iii

viisastuvat

eivät viisastu

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

viisastuin

en viisastunut

ii

viisastuit

et viisastunut

iii

viisastui

ei viisastunut

Plural

Positive

Negative

i

viisastuimme / viisastuttiin

emme viisastuneet / ei viisastuttu

ii

viisastuitte

ette viisastuneet

iii

viisastuivat

eivät viisastuneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen viisastunut

en ole viisastunut

ii

olet viisastunut

et ole viisastunut

iii

on viisastunut

ei ole viisastunut

Plural

Positive

Negative

i

olemme viisastuneet

emme ole viisastuneet

ii

olette viisastuneet

ette ole viisastuneet

iii

ovat viisastuneet

eivät ole viisastuneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin viisastunut

en ollut viisastunut

ii

olit viisastunut

et ollut viisastunut

iii

oli viisastunut

ei ollut viisastunut

Plural

Positive

Negative

i

olimme viisastuneet

emme olleet viisastuneet

ii

olitte viisastuneet

ette olleet viisastuneet

iii

olivat viisastuneet

eivät olleet viisastuneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

viisastuisin

en viisastuisi

ii

viisastuisit

et viisastuisi

iii

viisastuisi

ei viisastuisi

Plural

Positive

Negative

i

viisastuisimme

emme viisastuisi

ii

viisastuisitte

ette viisastuisi

iii

viisastuisivat

eivät viisastuisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin viisastunut

en olisi viisastunut

ii

olisit viisastunut

et olisi viisastunut

iii

olisi viisastunut

ei olisi viisastunut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme viisastuneet

emme olisi viisastuneet

ii

olisitte viisastuneet

ette olisi viisastuneet

iii

olisivat viisastuneet

eivät olisi viisastuneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

viisastunen

en viisastune

ii

viisastunet

et viisastune

iii

viisastunee

ei viisastune

Plural

Positive

Negative

i

viisastunemme

emme viisastune

ii

viisastunette

ette viisastune

iii

viisastunevat

eivät viisastune

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen viisastunut

en liene viisastunut

ii

lienet viisastunut

et liene viisastunut

iii

lienee viisastunut

ei liene viisastunut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme viisastuneet

emme liene viisastuneet

ii

lienette viisastuneet

ette liene viisastuneet

iii

lienevät viisastuneet

eivät liene viisastuneet

Imperative

Singular

i

-

ii

viisastu

iii

viisastukoon

Plural

i

viisastukaamme

ii

viisastukaa

iii

viisastukoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

viisastua

Tra

-ksi

viisastuaksensa / viisastuakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

viisastuessa

Ins

-in

viisastuen

Ine

-ssa

viisastuttaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

viisastumaan

Ine

-ssa

viisastumassa

Ela

-sta

viisastumasta

Ade

-lla

viisastumalla

Abe

-tta

viisastumatta

Ins

-in

viisastuman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

viisastuminen

Par

-ta

viisastumista

Infinitive V

viisastumaisillaan / viisastumaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

viisastutaan

ei viisastuta

Imperfect

viisastuttiin

ei viisastuttu

Potential

viisastuttaneen

ei viisastuttane

Conditional

viisastuttaisiin

ei viisastuttaisi

Imperative Present

viisastuttakoon

älköön viisastuttako

Imperative Perfect

olkoon viisastuttu

älköön viisastuttu

Positive

Negative

Present

viisastutaan

ei viisastuta

Imperfect

viisastuttiin

ei viisastuttu

Potential

viisastuttaneen

ei viisastuttane

Conditional

viisastuttaisiin

ei viisastuttaisi

Imperative Present

viisastuttakoon

älköön viisastuttako

Imperative Perfect

olkoon viisastuttu

älköön viisastuttu

Participle

Active

Passive

1st

viisastuva

viisastuttava

2nd

viisastunut

viisastuttu

3rd

viisastuma

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

viisas

viisaat

Par

-ta

viisasta

viisaita / viisahia

Gen

-n

viisaan

viisaitten / viisaiden / viisahien / viisahitten

Ill

mihin

viisaaseen

viisaisiin / viisaihin / viisahisin

Ine

-ssa

viisaassa

viisahissa / viisaissa

Ela

-sta

viisaasta

viisahista / viisaista

All

-lle

viisaalle

viisahille / viisaille

Ade

-lla

viisaalla

viisahilla / viisailla

Abl

-lta

viisaalta

viisahilta / viisailta

Tra

-ksi

viisaaksi

viisahiksi / viisaiksi

Ess

-na

viisaana

viisahina / viisaina

Abe

-tta

viisaatta

viisahitta / viisaitta

Com

-ne

-

viisahine / viisaine

Ins

-in

-

viisahin / viisain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

viisas

viisaat

Par

-ta

viisasta

viisaita / viisahia

Gen

-n

viisaan

viisaitten / viisaiden / viisahien / viisahitten

Ill

mihin

viisaaseen

viisaisiin / viisaihin / viisahisin

Ine

-ssa

viisaassa

viisahissa / viisaissa

Ela

-sta

viisaasta

viisahista / viisaista

All

-lle

viisaalle

viisahille / viisaille

Ade

-lla

viisaalla

viisahilla / viisailla

Abl

-lta

viisaalta

viisahilta / viisailta

Tra

-ksi

viisaaksi

viisahiksi / viisaiksi

Ess

-na

viisaana

viisahina / viisaina

Abe

-tta

viisaatta

viisahitta / viisaitta

Com

-ne

-

viisahine / viisaine

Ins

-in

-

viisahin / viisain

wise viisas, järkevä, fiksu, näsäviisas
sage viisas
shrewd viisas, taitava, järkevä
sound terve, vakaa, järkevä, luotettava, kunnon, viisas
politic viisas, diplomaattinen
sagacious viisas, terävänäköinen
advised harkittu, viisas
judicious järkevä, viisas, arvostelukykyinen
knowing tietävä, viekas, viisas, tietäväinen, paljon sanova, ymmärtävä
sapient viisas
advisable suositeltava, viisas
scholarly tieteellinen, oppinut, viisas, tiede-
smart
Show more arrow right
OPUS; OpenSubtitles; Wiktionary; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Tatoeba; Europarl Olet todella viisas, Jack. You're really wise, Jack. Älä ole niin viisas, poika. Don't be so wise, boy. Se, viisas mies, lausui sen. He, the wise man, said it. Todella viisas. He's very smar. Tämä on Viisasten kivi. That is the philosopher ' s stone. Olin liian viisas uskoakseni sinua. I was too wise to believe you. Sittenkin viisas mies. A wise man after all. Viisas mies tietää, milloin pitää vaieta. A wise man knows when to keep quiet. Viisas siirto olisi lähteä. Wise move would be to withdraw. Vanha viisas kettu tietää, miten metsästää. An old wise fox knows how to hunt. Show more arrow right

Wiktionary

wise Show more arrow right tyhmä Show more arrow right jälkiviisas kirjaviisas näsäviisas rikkiviisas tietoviisas valtioviisas Show more arrow right From Proto-Finnic viisas, borrowed from Proto-Germanic wīsaz (compare Swedish vis (“wise”)). Show more arrow right

Wikipedia

Sage (philosophy) A sage (Ancient Greek: σοφός, sophos), in classical philosophy, is someone who has attained wisdom. The term has also been used interchangeably with a 'good person' (Ancient Greek: ἀγαθός, agathos), and a 'virtuous person' (Ancient Greek: σπουδαῖος, spoudaios). Among the earliest accounts of the sage begin with Empedocles' Sphairos. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

viisaani

viisaani

viisaasi

viisaasi

viisaansa

viisaansa

Par

-ta

viisastani

viisaitani / viisahiani

viisastasi

viisaitasi / viisahiasi

viisastansa / viisastaan

viisaitansa / viisaitaan / viisahiansa / viisahiaan

Gen

-n

viisaani

viisaitteni / viisaideni / viisahieni / viisahitteni

viisaasi

viisaittesi / viisaidesi / viisahiesi / viisahittesi

viisaansa

viisaittensa / viisaidensa / viisahiensa / viisahittensa

Ill

mihin

viisaaseeni

viisaisiini / viisaihini / viisahisini

viisaaseesi

viisaisiisi / viisaihisi / viisahisisi

viisaaseensa

viisaisiinsa / viisaihinsa / viisahisinsa

Ine

-ssa

viisaassani

viisahissani / viisaissani

viisaassasi

viisahissasi / viisaissasi

viisaassansa / viisaassaan

viisahissansa / viisahissaan / viisaissansa / viisaissaan

Ela

-sta

viisaastani

viisahistani / viisaistani

viisaastasi

viisahistasi / viisaistasi

viisaastansa / viisaastaan

viisahistansa / viisahistaan / viisaistansa / viisaistaan

All

-lle

viisaalleni

viisahilleni / viisailleni

viisaallesi

viisahillesi / viisaillesi

viisaallensa / viisaalleen

viisahillensa / viisahillean / viisaillensa / viisaillean

Ade

-lla

viisaallani

viisahillani / viisaillani

viisaallasi

viisahillasi / viisaillasi

viisaallansa / viisaallaan

viisahillansa / viisahillaan / viisaillansa / viisaillaan

Abl

-lta

viisaaltani

viisahiltani / viisailtani

viisaaltasi

viisahiltasi / viisailtasi

viisaaltansa / viisaaltaan

viisahiltansa / viisahiltaan / viisailtansa / viisailtaan

Tra

-ksi

viisaakseni

viisahikseni / viisaikseni

viisaaksesi

viisahiksesi / viisaiksesi

viisaaksensa / viisaakseen

viisahikseen / viisahiksensa / viisaikseen / viisaiksensa

Ess

-na

viisaanani

viisahinani / viisainani

viisaanasi

viisahinasi / viisainasi

viisaanansa / viisaanaan

viisahinansa / viisahinaan / viisainansa / viisainaan

Abe

-tta

viisaattani

viisahittani / viisaittani

viisaattasi

viisahittasi / viisaittasi

viisaattansa / viisaattaan

viisahittansa / viisahittaan / viisaittansa / viisaittaan

Com

-ne

-

viisahineni / viisaineni

-

viisahinesi / viisainesi

-

viisahineen / viisahinensa / viisaineen / viisainensa

Singular

Plural

Nom

-

viisaani

viisaasi

viisaansa

viisaani

viisaasi

viisaansa

Par

-ta

viisastani

viisastasi

viisastansa / viisastaan

viisaitani / viisahiani

viisaitasi / viisahiasi

viisaitansa / viisaitaan / viisahiansa / viisahiaan

Gen

-n

viisaani

viisaasi

viisaansa

viisaitteni / viisaideni / viisahieni / viisahitteni

viisaittesi / viisaidesi / viisahiesi / viisahittesi

viisaittensa / viisaidensa / viisahiensa / viisahittensa

Ill

mihin

viisaaseeni

viisaaseesi

viisaaseensa

viisaisiini / viisaihini / viisahisini

viisaisiisi / viisaihisi / viisahisisi

viisaisiinsa / viisaihinsa / viisahisinsa

Ine

-ssa

viisaassani

viisaassasi

viisaassansa / viisaassaan

viisahissani / viisaissani

viisahissasi / viisaissasi

viisahissansa / viisahissaan / viisaissansa / viisaissaan

Ela

-sta

viisaastani

viisaastasi

viisaastansa / viisaastaan

viisahistani / viisaistani

viisahistasi / viisaistasi

viisahistansa / viisahistaan / viisaistansa / viisaistaan

All

-lle

viisaalleni

viisaallesi

viisaallensa / viisaalleen

viisahilleni / viisailleni

viisahillesi / viisaillesi

viisahillensa / viisahillean / viisaillensa / viisaillean

Ade

-lla

viisaallani

viisaallasi

viisaallansa / viisaallaan

viisahillani / viisaillani

viisahillasi / viisaillasi

viisahillansa / viisahillaan / viisaillansa / viisaillaan

Abl

-lta

viisaaltani

viisaaltasi

viisaaltansa / viisaaltaan

viisahiltani / viisailtani

viisahiltasi / viisailtasi

viisahiltansa / viisahiltaan / viisailtansa / viisailtaan

Tra

-ksi

viisaakseni

viisaaksesi

viisaaksensa / viisaakseen

viisahikseni / viisaikseni

viisahiksesi / viisaiksesi

viisahikseen / viisahiksensa / viisaikseen / viisaiksensa

Ess

-na

viisaanani

viisaanasi

viisaanansa / viisaanaan

viisahinani / viisainani

viisahinasi / viisainasi

viisahinansa / viisahinaan / viisainansa / viisainaan

Abe

-tta

viisaattani

viisaattasi

viisaattansa / viisaattaan

viisahittani / viisaittani

viisahittasi / viisaittasi

viisahittansa / viisahittaan / viisaittansa / viisaittaan

Com

-ne

-

-

-

viisahineni / viisaineni

viisahinesi / viisainesi

viisahineen / viisahinensa / viisaineen / viisainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

viisaamme

viisaamme

viisaanne

viisaanne

viisaansa

viisaansa

Par

-ta

viisastamme

viisaitamme / viisahiamme

viisastanne

viisaitanne / viisahianne

viisastansa / viisastaan

viisaitansa / viisaitaan / viisahiansa / viisahiaan

Gen

-n

viisaamme

viisaittemme / viisaidemme / viisahiemme / viisahittemme

viisaanne

viisaittenne / viisaidenne / viisahienne / viisahittenne

viisaansa

viisaittensa / viisaidensa / viisahiensa / viisahittensa

Ill

mihin

viisaaseemme

viisaisiimme / viisaihimme / viisahisimme

viisaaseenne

viisaisiinne / viisaihinne / viisahisinne

viisaaseensa

viisaisiinsa / viisaihinsa / viisahisinsa

Ine

-ssa

viisaassamme

viisahissamme / viisaissamme

viisaassanne

viisahissanne / viisaissanne

viisaassansa / viisaassaan

viisahissansa / viisahissaan / viisaissansa / viisaissaan

Ela

-sta

viisaastamme

viisahistamme / viisaistamme

viisaastanne

viisahistanne / viisaistanne

viisaastansa / viisaastaan

viisahistansa / viisahistaan / viisaistansa / viisaistaan

All

-lle

viisaallemme

viisahillemme / viisaillemme

viisaallenne

viisahillenne / viisaillenne

viisaallensa / viisaalleen

viisahillensa / viisahillean / viisaillensa / viisaillean

Ade

-lla

viisaallamme

viisahillamme / viisaillamme

viisaallanne

viisahillanne / viisaillanne

viisaallansa / viisaallaan

viisahillansa / viisahillaan / viisaillansa / viisaillaan

Abl

-lta

viisaaltamme

viisahiltamme / viisailtamme

viisaaltanne

viisahiltanne / viisailtanne

viisaaltansa / viisaaltaan

viisahiltansa / viisahiltaan / viisailtansa / viisailtaan

Tra

-ksi

viisaaksemme

viisahiksemme / viisaiksemme

viisaaksenne

viisahiksenne / viisaiksenne

viisaaksensa / viisaakseen

viisahikseen / viisahiksensa / viisaikseen / viisaiksensa

Ess

-na

viisaanamme

viisahinamme / viisainamme

viisaananne

viisahinanne / viisainanne

viisaanansa / viisaanaan

viisahinansa / viisahinaan / viisainansa / viisainaan

Abe

-tta

viisaattamme

viisahittamme / viisaittamme

viisaattanne

viisahittanne / viisaittanne

viisaattansa / viisaattaan

viisahittansa / viisahittaan / viisaittansa / viisaittaan

Com

-ne

-

viisahinemme / viisainemme

-

viisahinenne / viisainenne

-

viisahineen / viisahinensa / viisaineen / viisainensa

Singular

Plural

Nom

-

viisaamme

viisaanne

viisaansa

viisaamme

viisaanne

viisaansa

Par

-ta

viisastamme

viisastanne

viisastansa / viisastaan

viisaitamme / viisahiamme

viisaitanne / viisahianne

viisaitansa / viisaitaan / viisahiansa / viisahiaan

Gen

-n

viisaamme

viisaanne

viisaansa

viisaittemme / viisaidemme / viisahiemme / viisahittemme

viisaittenne / viisaidenne / viisahienne / viisahittenne

viisaittensa / viisaidensa / viisahiensa / viisahittensa

Ill

mihin

viisaaseemme

viisaaseenne

viisaaseensa

viisaisiimme / viisaihimme / viisahisimme

viisaisiinne / viisaihinne / viisahisinne

viisaisiinsa / viisaihinsa / viisahisinsa

Ine

-ssa

viisaassamme

viisaassanne

viisaassansa / viisaassaan

viisahissamme / viisaissamme

viisahissanne / viisaissanne

viisahissansa / viisahissaan / viisaissansa / viisaissaan

Ela

-sta

viisaastamme

viisaastanne

viisaastansa / viisaastaan

viisahistamme / viisaistamme

viisahistanne / viisaistanne

viisahistansa / viisahistaan / viisaistansa / viisaistaan

All

-lle

viisaallemme

viisaallenne

viisaallensa / viisaalleen

viisahillemme / viisaillemme

viisahillenne / viisaillenne

viisahillensa / viisahillean / viisaillensa / viisaillean

Ade

-lla

viisaallamme

viisaallanne

viisaallansa / viisaallaan

viisahillamme / viisaillamme

viisahillanne / viisaillanne

viisahillansa / viisahillaan / viisaillansa / viisaillaan

Abl

-lta

viisaaltamme

viisaaltanne

viisaaltansa / viisaaltaan

viisahiltamme / viisailtamme

viisahiltanne / viisailtanne

viisahiltansa / viisahiltaan / viisailtansa / viisailtaan

Tra

-ksi

viisaaksemme

viisaaksenne

viisaaksensa / viisaakseen

viisahiksemme / viisaiksemme

viisahiksenne / viisaiksenne

viisahikseen / viisahiksensa / viisaikseen / viisaiksensa

Ess

-na

viisaanamme

viisaananne

viisaanansa / viisaanaan

viisahinamme / viisainamme

viisahinanne / viisainanne

viisahinansa / viisahinaan / viisainansa / viisainaan

Abe

-tta

viisaattamme

viisaattanne

viisaattansa / viisaattaan

viisahittamme / viisaittamme

viisahittanne / viisaittanne

viisahittansa / viisahittaan / viisaittansa / viisaittaan

Com

-ne

-

-

-

viisahinemme / viisainemme

viisahinenne / viisainenne

viisahineen / viisahinensa / viisaineen / viisainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tuttu

tutut

Par

-ta

tuttua

tuttuja

Gen

-n

tutun

tuttujen

Ill

mihin

tuttuun

tuttuihin

Ine

-ssa

tutussa

tutuissa

Ela

-sta

tutusta

tutuista

All

-lle

tutulle

tutuille

Ade

-lla

tutulla

tutuilla

Abl

-lta

tutulta

tutuilta

Tra

-ksi

tutuksi

tutuiksi

Ess

-na

tuttuna

tuttuina

Abe

-tta

tututta

tutuitta

Com

-ne

-

tuttuine

Ins

-in

-

tutuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tuttu

tutut

Par

-ta

tuttua

tuttuja

Gen

-n

tutun

tuttujen

Ill

mihin

tuttuun

tuttuihin

Ine

-ssa

tutussa

tutuissa

Ela

-sta

tutusta

tutuista

All

-lle

tutulle

tutuille

Ade

-lla

tutulla

tutuilla

Abl

-lta

tutulta

tutuilta

Tra

-ksi

tutuksi

tutuiksi

Ess

-na

tuttuna

tuttuina

Abe

-tta

tututta

tutuitta

Com

-ne

-

tuttuine

Ins

-in

-

tutuin

known tunnettu, tuttu
well-known tunnettu, notorinen, kuuluisa, tuttu
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3 Onko tuttu? You boys know her. Tuttu nimi. A familiar name. Tuttu ilme. I know that look. Tuttu ääni. That's a familiar voice. Tuttu juttu. I've heard it billion times. Tuttu tunne. can relate to that. Tuttu nauru. I know that laugh. Nimi on tuttu. I know that name. Onko hän tuttu? You recognize him? Onko nimi tuttu? Does that name ring a bell with you? Show more arrow right

Wiktionary

Synonym of tuttava Show more arrow right tutustaatutustellatutustuatutustuttaa Show more arrow right perhetuttu tuttupiirteinen tutunkauppa tutunnäköinen tutunomainen tutunsävyinen tutuntuttu Show more arrow right Passive past participle of the archaic verb tuta (“to feel”). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tuttuni

tuttuni

tuttusi

tuttusi

tuttunsa

tuttunsa

Par

-ta

tuttuani

tuttujani

tuttuasi

tuttujasi

tuttuansa / tuttuaan

tuttujansa / tuttujaan

Gen

-n

tuttuni

tuttujeni

tuttusi

tuttujesi

tuttunsa

tuttujensa

Ill

mihin

tuttuuni

tuttuihini

tuttuusi

tuttuihisi

tuttuunsa

tuttuihinsa

Ine

-ssa

tutussani

tutuissani

tutussasi

tutuissasi

tutussansa / tutussaan

tutuissansa / tutuissaan

Ela

-sta

tutustani

tutuistani

tutustasi

tutuistasi

tutustansa / tutustaan

tutuistansa / tutuistaan

All

-lle

tutulleni

tutuilleni

tutullesi

tutuillesi

tutullensa / tutulleen

tutuillensa / tutuillean

Ade

-lla

tutullani

tutuillani

tutullasi

tutuillasi

tutullansa / tutullaan

tutuillansa / tutuillaan

Abl

-lta

tutultani

tutuiltani

tutultasi

tutuiltasi

tutultansa / tutultaan

tutuiltansa / tutuiltaan

Tra

-ksi

tutukseni

tutuikseni

tutuksesi

tutuiksesi

tutuksensa / tutukseen

tutuiksensa / tutuikseen

Ess

-na

tuttunani

tuttuinani

tuttunasi

tuttuinasi

tuttunansa / tuttunaan

tuttuinansa / tuttuinaan

Abe

-tta

tututtani

tutuittani

tututtasi

tutuittasi

tututtansa / tututtaan

tutuittansa / tutuittaan

Com

-ne

-

tuttuineni

-

tuttuinesi

-

tuttuinensa / tuttuineen

Singular

Plural

Nom

-

tuttuni

tuttusi

tuttunsa

tuttuni

tuttusi

tuttunsa

Par

-ta

tuttuani

tuttuasi

tuttuansa / tuttuaan

tuttujani

tuttujasi

tuttujansa / tuttujaan

Gen

-n

tuttuni

tuttusi

tuttunsa

tuttujeni

tuttujesi

tuttujensa

Ill

mihin

tuttuuni

tuttuusi

tuttuunsa

tuttuihini

tuttuihisi

tuttuihinsa

Ine

-ssa

tutussani

tutussasi

tutussansa / tutussaan

tutuissani

tutuissasi

tutuissansa / tutuissaan

Ela

-sta

tutustani

tutustasi

tutustansa / tutustaan

tutuistani

tutuistasi

tutuistansa / tutuistaan

All

-lle

tutulleni

tutullesi

tutullensa / tutulleen

tutuilleni

tutuillesi

tutuillensa / tutuillean

Ade

-lla

tutullani

tutullasi

tutullansa / tutullaan

tutuillani

tutuillasi

tutuillansa / tutuillaan

Abl

-lta

tutultani

tutultasi

tutultansa / tutultaan

tutuiltani

tutuiltasi

tutuiltansa / tutuiltaan

Tra

-ksi

tutukseni

tutuksesi

tutuksensa / tutukseen

tutuikseni

tutuiksesi

tutuiksensa / tutuikseen

Ess

-na

tuttunani

tuttunasi

tuttunansa / tuttunaan

tuttuinani

tuttuinasi

tuttuinansa / tuttuinaan

Abe

-tta

tututtani

tututtasi

tututtansa / tututtaan

tutuittani

tutuittasi

tutuittansa / tutuittaan

Com

-ne

-

-

-

tuttuineni

tuttuinesi

tuttuinensa / tuttuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tuttumme

tuttumme

tuttunne

tuttunne

tuttunsa

tuttunsa

Par

-ta

tuttuamme

tuttujamme

tuttuanne

tuttujanne

tuttuansa / tuttuaan

tuttujansa / tuttujaan

Gen

-n

tuttumme

tuttujemme

tuttunne

tuttujenne

tuttunsa

tuttujensa

Ill

mihin

tuttuumme

tuttuihimme

tuttuunne

tuttuihinne

tuttuunsa

tuttuihinsa

Ine

-ssa

tutussamme

tutuissamme

tutussanne

tutuissanne

tutussansa / tutussaan

tutuissansa / tutuissaan

Ela

-sta

tutustamme

tutuistamme

tutustanne

tutuistanne

tutustansa / tutustaan

tutuistansa / tutuistaan

All

-lle

tutullemme

tutuillemme

tutullenne

tutuillenne

tutullensa / tutulleen

tutuillensa / tutuillean

Ade

-lla

tutullamme

tutuillamme

tutullanne

tutuillanne

tutullansa / tutullaan

tutuillansa / tutuillaan

Abl

-lta

tutultamme

tutuiltamme

tutultanne

tutuiltanne

tutultansa / tutultaan

tutuiltansa / tutuiltaan

Tra

-ksi

tutuksemme

tutuiksemme

tutuksenne

tutuiksenne

tutuksensa / tutukseen

tutuiksensa / tutuikseen

Ess

-na

tuttunamme

tuttuinamme

tuttunanne

tuttuinanne

tuttunansa / tuttunaan

tuttuinansa / tuttuinaan

Abe

-tta

tututtamme

tutuittamme

tututtanne

tutuittanne

tututtansa / tututtaan

tutuittansa / tutuittaan

Com

-ne

-

tuttuinemme

-

tuttuinenne

-

tuttuinensa / tuttuineen

Singular

Plural

Nom

-

tuttumme

tuttunne

tuttunsa

tuttumme

tuttunne

tuttunsa

Par

-ta

tuttuamme

tuttuanne

tuttuansa / tuttuaan

tuttujamme

tuttujanne

tuttujansa / tuttujaan

Gen

-n

tuttumme

tuttunne

tuttunsa

tuttujemme

tuttujenne

tuttujensa

Ill

mihin

tuttuumme

tuttuunne

tuttuunsa

tuttuihimme

tuttuihinne

tuttuihinsa

Ine

-ssa

tutussamme

tutussanne

tutussansa / tutussaan

tutuissamme

tutuissanne

tutuissansa / tutuissaan

Ela

-sta

tutustamme

tutustanne

tutustansa / tutustaan

tutuistamme

tutuistanne

tutuistansa / tutuistaan

All

-lle

tutullemme

tutullenne

tutullensa / tutulleen

tutuillemme

tutuillenne

tutuillensa / tutuillean

Ade

-lla

tutullamme

tutullanne

tutullansa / tutullaan

tutuillamme

tutuillanne

tutuillansa / tutuillaan

Abl

-lta

tutultamme

tutultanne

tutultansa / tutultaan

tutuiltamme

tutuiltanne

tutuiltansa / tutuiltaan

Tra

-ksi

tutuksemme

tutuksenne

tutuksensa / tutukseen

tutuiksemme

tutuiksenne

tutuiksensa / tutuikseen

Ess

-na

tuttunamme

tuttunanne

tuttunansa / tuttunaan

tuttuinamme

tuttuinanne

tuttuinansa / tuttuinaan

Abe

-tta

tututtamme

tututtanne

tututtansa / tututtaan

tutuittamme

tutuittanne

tutuittansa / tutuittaan

Com

-ne

-

-

-

tuttuinemme

tuttuinenne

tuttuinensa / tuttuineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept