viisastuneet |
Verb, Active voice Indicative Preterite Con negative form of verb Plural |
|
Verb, Active voice Participle with suffix nut Plural Nominative |
||
| to be wise | |
| shrewd |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viisastun |
|
ii |
viisastut |
|
iii |
viisastuu |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viisastumme / viisastutaan |
|
ii |
viisastutte |
|
iii |
viisastuvat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viisastuin |
|
ii |
viisastuit |
|
iii |
viisastui |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viisastuimme / viisastuttiin |
|
ii |
viisastuitte |
|
iii |
viisastuivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen viisastunut |
en ole viisastunut |
ii |
olet viisastunut |
et ole viisastunut |
iii |
on viisastunut |
ei ole viisastunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme |
emme ole |
ii |
olette |
ette ole |
iii |
ovat |
eivät ole |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin viisastunut |
en ollut viisastunut |
ii |
olit viisastunut |
et ollut viisastunut |
iii |
oli viisastunut |
ei ollut viisastunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme |
emme olleet |
ii |
olitte |
ette olleet |
iii |
olivat |
eivät olleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viisastuisin |
|
ii |
viisastuisit |
|
iii |
viisastuisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viisastuisimme |
|
ii |
viisastuisitte |
|
iii |
viisastuisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin viisastunut |
en olisi viisastunut |
ii |
olisit viisastunut |
et olisi viisastunut |
iii |
olisi viisastunut |
ei olisi viisastunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme |
emme olisi |
ii |
olisitte |
ette olisi |
iii |
olisivat |
eivät olisi |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viisastunen |
en viisastune |
ii |
viisastunet |
et viisastune |
iii |
viisastunee |
ei viisastune |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
viisastunemme |
emme viisastune |
ii |
viisastunette |
ette viisastune |
iii |
viisastunevat |
eivät viisastune |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen viisastunut |
en liene viisastunut |
ii |
lienet viisastunut |
et liene viisastunut |
iii |
lienee viisastunut |
ei liene viisastunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme |
emme liene |
ii |
lienette |
ette liene |
iii |
lienevät |
eivät liene |
Singular
i |
- |
ii |
viisastu |
iii |
viisastukoon |
Plural
i |
viisastukaamme |
ii |
viisastukaa |
iii |
viisastukoot |
Nom |
- |
viisastua |
Tra |
-ksi |
viisastuaksensa / viisastuakseen |
Ine |
-ssa |
viisastuessa |
Ins |
-in |
viisastuen |
Ine |
-ssa |
viisastuttaessa (passive) |
Ill |
mihin |
viisastumaan |
Ine |
-ssa |
viisastumassa |
Ela |
-sta |
viisastumasta |
Ade |
-lla |
viisastumalla |
Abe |
-tta |
viisastumatta |
Ins |
-in |
viisastuman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
viisastuminen |
Par |
-ta |
viisastumista |
viisastumaisillaan / viisastumaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
viisastutaan |
ei viisastuta |
Imperfect |
viisastuttiin |
ei viisastuttu |
Potential |
viisastuttaneen |
ei viisastuttane |
Conditional |
viisastuttaisiin |
ei viisastuttaisi |
Imperative Present |
viisastuttakoon |
älköön viisastuttako |
Imperative Perfect |
olkoon viisastuttu |
älköön viisastuttu |
Positive
Negative
Present
viisastutaan
ei viisastuta
Imperfect
viisastuttiin
ei viisastuttu
Potential
viisastuttaneen
ei viisastuttane
Conditional
viisastuttaisiin
ei viisastuttaisi
Imperative Present
viisastuttakoon
älköön viisastuttako
Imperative Perfect
olkoon viisastuttu
älköön viisastuttu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
viisastuva |
viisastuttava |
2nd |
viisastunut |
viisastuttu |
3rd |
viisastuma |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net