logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

velaarinen, adjective

Word analysis
velaarisena

velaarisena

velaarinen

Adjective, Singular Essive

velaari

Noun, Singular Nominative

+ sena

Noun, Singular Nominative

Report an issue
debtical
debt
Show more arrow right
WikiMatrix; ParaCrawl Corpus Molemmat äännetään velaarisena frikatiivina x. Some do not have the velar fricative /x/. Etelässä ɣ ja x ovat yleisesti velaarisia tai postpalataalisia. In the south, the distinction between /x/ and /ɣ/ is generally preserved as velar or post-palatal. Siten myös velaarisen R:n pitäisi mielellään värähdellä, mikä merkitsee sitä, että kitakieleke värisee kieltä vasten. So the uvular should be a trill as well, which means that the uvula should vibrate against the tongue. Velaarista, postvelaarista ja uvulaarista ääntämystä kutsutaan nimellä harde g kova g, kun taas postpalataalinen ääntämys tunnetaan nimellä zachte g pehmeä g. Velar, post-velar and uvular variants are called harde g "hard g", while the post-palatal variants are called zachte g "soft g". Konsonantit Ylle listatut äänteet, paitsi ṅ, ḷ ja ḷh ovat paalinkielessä erillisiä foneemeja. ṅ esiintyy ainoastaan velaarisia klusiileja edeltävänä. ḷ ja ḷh ovat ḍ:n ja ḍh:n allofoneja esiintyessään yksinään vokaalien välissä. Of the sounds listed above only the three consonants in parentheses, ṅ, ḷ, and ḷh, are not distinct phonemes in Pali: ṅ only occurs before velar stops, while ḷ and ḷh are allophones of single ḍ and ḍh occurring between vowels. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

velaarinen

velaariset

Par

-ta

velaarista

velaarisia

Gen

-n

velaarisen

velaarisien / velaaristen

Ill

mihin

velaariseen

velaarisiin

Ine

-ssa

velaarisessa

velaarisissa

Ela

-sta

velaarisesta

velaarisista

All

-lle

velaariselle

velaarisille

Ade

-lla

velaarisella

velaarisilla

Abl

-lta

velaariselta

velaarisilta

Tra

-ksi

velaariseksi

velaarisiksi

Ess

-na

velaarisena / velaarisna

velaarisina

Abe

-tta

velaarisetta

velaarisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

velaarisin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

velaarinen

velaariset

Par

-ta

velaarista

velaarisia

Gen

-n

velaarisen

velaarisien / velaaristen

Ill

mihin

velaariseen

velaarisiin

Ine

-ssa

velaarisessa

velaarisissa

Ela

-sta

velaarisesta

velaarisista

All

-lle

velaariselle

velaarisille

Ade

-lla

velaarisella

velaarisilla

Abl

-lta

velaariselta

velaarisilta

Tra

-ksi

velaariseksi

velaarisiksi

Ess

-na

velaarisena / velaarisna

velaarisina

Abe

-tta

velaarisetta

velaarisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

velaarisin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

velaarisempi

velaarisemmat

Par

-ta

velaarisempaa

velaarisempia

Gen

-n

velaarisemman

velaarisempien

Ill

mihin

velaarisempiin

velaarisempiin

Ine

-ssa

velaarisemmassa

velaarisemmissa

Ela

-sta

velaarisemmasta

velaarisemmista

All

-lle

velaarisemmalle

velaarisemmille

Ade

-lla

velaarisemmalla

velaarisemmilla

Abl

-lta

velaarisemmalta

velaarisemmilta

Tra

-ksi

velaarisemmaksi

velaarisemmiksi

Ess

-na

velaarisempana

velaarisempina

Abe

-tta

velaarisemmatta

velaarisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

velaarisemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

velaarisempi

velaarisemmat

Par

-ta

velaarisempaa

velaarisempia

Gen

-n

velaarisemman

velaarisempien

Ill

mihin

velaarisempiin

velaarisempiin

Ine

-ssa

velaarisemmassa

velaarisemmissa

Ela

-sta

velaarisemmasta

velaarisemmista

All

-lle

velaarisemmalle

velaarisemmille

Ade

-lla

velaarisemmalla

velaarisemmilla

Abl

-lta

velaarisemmalta

velaarisemmilta

Tra

-ksi

velaarisemmaksi

velaarisemmiksi

Ess

-na

velaarisempana

velaarisempina

Abe

-tta

velaarisemmatta

velaarisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

velaarisemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

velaarisin

velaarisimmat

Par

-ta

velaarisinta

velaarisimpia

Gen

-n

velaarisimman

velaarisinten / velaarisimpien

Ill

mihin

velaarisimpaan

velaarisimpiin

Ine

-ssa

velaarisimmassa

velaarisimmissa

Ela

-sta

velaarisimmasta

velaarisimmista

All

-lle

velaarisimmalle

velaarisimmille

Ade

-lla

velaarisimmalla

velaarisimmilla

Abl

-lta

velaarisimmalta

velaarisimmilta

Tra

-ksi

velaarisimmaksi

velaarisimmiksi

Ess

-na

velaarisimpana

velaarisimpina

Abe

-tta

velaarisimmatta

velaarisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

velaarisimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

velaarisin

velaarisimmat

Par

-ta

velaarisinta

velaarisimpia

Gen

-n

velaarisimman

velaarisinten / velaarisimpien

Ill

mihin

velaarisimpaan

velaarisimpiin

Ine

-ssa

velaarisimmassa

velaarisimmissa

Ela

-sta

velaarisimmasta

velaarisimmista

All

-lle

velaarisimmalle

velaarisimmille

Ade

-lla

velaarisimmalla

velaarisimmilla

Abl

-lta

velaarisimmalta

velaarisimmilta

Tra

-ksi

velaarisimmaksi

velaarisimmiksi

Ess

-na

velaarisimpana

velaarisimpina

Abe

-tta

velaarisimmatta

velaarisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

velaarisimmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

velaari

velaarit

Par

-ta

velaaria

velaareja

Gen

-n

velaarin

velaarien

Ill

mihin

velaariin

velaareihin

Ine

-ssa

velaarissa

velaareissa

Ela

-sta

velaarista

velaareista

All

-lle

velaarille

velaareille

Ade

-lla

velaarilla

velaareilla

Abl

-lta

velaarilta

velaareilta

Tra

-ksi

velaariksi

velaareiksi

Ess

-na

velaarina

velaareina

Abe

-tta

velaaritta

velaareitta

Com

-ne

-

velaareine

Ins

-in

-

velaarein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

velaari

velaarit

Par

-ta

velaaria

velaareja

Gen

-n

velaarin

velaarien

Ill

mihin

velaariin

velaareihin

Ine

-ssa

velaarissa

velaareissa

Ela

-sta

velaarista

velaareista

All

-lle

velaarille

velaareille

Ade

-lla

velaarilla

velaareilla

Abl

-lta

velaarilta

velaareilta

Tra

-ksi

velaariksi

velaareiksi

Ess

-na

velaarina

velaareina

Abe

-tta

velaaritta

velaareitta

Com

-ne

-

velaareine

Ins

-in

-

velaarein

neutral
borough
Show more arrow right
WikiMatrix Sibilanttien s z jälkeen ne ovat laminaalisia alveolaareja. k ja g ovat velaareja mutta edistyvät prevelaarisiksi ennen etuvokaaleja. After /s z/, they are laminal alveolar , . 2 /k/, /ɡ/ arevelar but fronted to pre-velar position before front vowels. Velaarista, postvelaarista ja uvulaarista ääntämystä kutsutaan nimellä harde g kova g, kun taas postpalataalinen ääntämys tunnetaan nimellä zachte g pehmeä g. Velar, post-velar and uvular variants are called harde g "hard g", while the post-palatal variants are called zachte g "soft g". Mallorcalla velaarit k g ääntyvät sanan lopussa ja ennen etuvokaaleja, mikä on joissakin murteissa laajentunut kaikkiin ympäristöihin paitsi ennen likvidoja ja takavokaaleja; esim. sang. In Majorcan varieties, /k/ and /ɡ/ become and word-finally and before front vowels, in some of these dialects, this has extended to all environments except before liquids and back vowels; e.g. sang ('blood'). Jokaisessa vaiheessa tapahtuneet äänteenmuutokset ovat koskeneet yhtä lailla labiaaleja (p, b, bh, f), vastaavia dentaaleja (t, d, dh, þ), velaareja (k, g, gh, h) ja pyöristyneitä velaareja (kw, gw, gwh, hw). Each phase involves one single change which applies equally to the labials (p, b, bh, f) and their equivalent dentals (t, d, dh, þ , velars (k, g, gh, h) and rounded velars (kw, gw, gwh, hw). Show more arrow right

Wiktionary

(phonetics) A velar. Show more arrow right

Wikipedia

Velar consonant Velars are consonants articulated with the back part of the tongue (the dorsum) against the soft palate, the back part of the roof of the mouth (known also as the velum). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

velaarini

velaarini

velaarisi

velaarisi

velaarinsa

velaarinsa

Par

-ta

velaariani

velaarejani

velaariasi

velaarejasi

velaariansa / velaariaan

velaarejansa / velaarejaan

Gen

-n

velaarini

velaarieni

velaarisi

velaariesi

velaarinsa

velaariensa

Ill

mihin

velaariini

velaareihini

velaariisi

velaareihisi

velaariinsa

velaareihinsa

Ine

-ssa

velaarissani

velaareissani

velaarissasi

velaareissasi

velaarissansa / velaarissaan

velaareissansa / velaareissaan

Ela

-sta

velaaristani

velaareistani

velaaristasi

velaareistasi

velaaristansa / velaaristaan

velaareistansa / velaareistaan

All

-lle

velaarilleni

velaareilleni

velaarillesi

velaareillesi

velaarillensa / velaarilleen

velaareillensa / velaareillean

Ade

-lla

velaarillani

velaareillani

velaarillasi

velaareillasi

velaarillansa / velaarillaan

velaareillansa / velaareillaan

Abl

-lta

velaariltani

velaareiltani

velaariltasi

velaareiltasi

velaariltansa / velaariltaan

velaareiltansa / velaareiltaan

Tra

-ksi

velaarikseni

velaareikseni

velaariksesi

velaareiksesi

velaariksensa / velaarikseen

velaareiksensa / velaareikseen

Ess

-na

velaarinani

velaareinani

velaarinasi

velaareinasi

velaarinansa / velaarinaan

velaareinansa / velaareinaan

Abe

-tta

velaarittani

velaareittani

velaarittasi

velaareittasi

velaarittansa / velaarittaan

velaareittansa / velaareittaan

Com

-ne

-

velaareineni

-

velaareinesi

-

velaareinensa / velaareineen

Singular

Plural

Nom

-

velaarini

velaarisi

velaarinsa

velaarini

velaarisi

velaarinsa

Par

-ta

velaariani

velaariasi

velaariansa / velaariaan

velaarejani

velaarejasi

velaarejansa / velaarejaan

Gen

-n

velaarini

velaarisi

velaarinsa

velaarieni

velaariesi

velaariensa

Ill

mihin

velaariini

velaariisi

velaariinsa

velaareihini

velaareihisi

velaareihinsa

Ine

-ssa

velaarissani

velaarissasi

velaarissansa / velaarissaan

velaareissani

velaareissasi

velaareissansa / velaareissaan

Ela

-sta

velaaristani

velaaristasi

velaaristansa / velaaristaan

velaareistani

velaareistasi

velaareistansa / velaareistaan

All

-lle

velaarilleni

velaarillesi

velaarillensa / velaarilleen

velaareilleni

velaareillesi

velaareillensa / velaareillean

Ade

-lla

velaarillani

velaarillasi

velaarillansa / velaarillaan

velaareillani

velaareillasi

velaareillansa / velaareillaan

Abl

-lta

velaariltani

velaariltasi

velaariltansa / velaariltaan

velaareiltani

velaareiltasi

velaareiltansa / velaareiltaan

Tra

-ksi

velaarikseni

velaariksesi

velaariksensa / velaarikseen

velaareikseni

velaareiksesi

velaareiksensa / velaareikseen

Ess

-na

velaarinani

velaarinasi

velaarinansa / velaarinaan

velaareinani

velaareinasi

velaareinansa / velaareinaan

Abe

-tta

velaarittani

velaarittasi

velaarittansa / velaarittaan

velaareittani

velaareittasi

velaareittansa / velaareittaan

Com

-ne

-

-

-

velaareineni

velaareinesi

velaareinensa / velaareineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

velaarimme

velaarimme

velaarinne

velaarinne

velaarinsa

velaarinsa

Par

-ta

velaariamme

velaarejamme

velaarianne

velaarejanne

velaariansa / velaariaan

velaarejansa / velaarejaan

Gen

-n

velaarimme

velaariemme

velaarinne

velaarienne

velaarinsa

velaariensa

Ill

mihin

velaariimme

velaareihimme

velaariinne

velaareihinne

velaariinsa

velaareihinsa

Ine

-ssa

velaarissamme

velaareissamme

velaarissanne

velaareissanne

velaarissansa / velaarissaan

velaareissansa / velaareissaan

Ela

-sta

velaaristamme

velaareistamme

velaaristanne

velaareistanne

velaaristansa / velaaristaan

velaareistansa / velaareistaan

All

-lle

velaarillemme

velaareillemme

velaarillenne

velaareillenne

velaarillensa / velaarilleen

velaareillensa / velaareillean

Ade

-lla

velaarillamme

velaareillamme

velaarillanne

velaareillanne

velaarillansa / velaarillaan

velaareillansa / velaareillaan

Abl

-lta

velaariltamme

velaareiltamme

velaariltanne

velaareiltanne

velaariltansa / velaariltaan

velaareiltansa / velaareiltaan

Tra

-ksi

velaariksemme

velaareiksemme

velaariksenne

velaareiksenne

velaariksensa / velaarikseen

velaareiksensa / velaareikseen

Ess

-na

velaarinamme

velaareinamme

velaarinanne

velaareinanne

velaarinansa / velaarinaan

velaareinansa / velaareinaan

Abe

-tta

velaarittamme

velaareittamme

velaarittanne

velaareittanne

velaarittansa / velaarittaan

velaareittansa / velaareittaan

Com

-ne

-

velaareinemme

-

velaareinenne

-

velaareinensa / velaareineen

Singular

Plural

Nom

-

velaarimme

velaarinne

velaarinsa

velaarimme

velaarinne

velaarinsa

Par

-ta

velaariamme

velaarianne

velaariansa / velaariaan

velaarejamme

velaarejanne

velaarejansa / velaarejaan

Gen

-n

velaarimme

velaarinne

velaarinsa

velaariemme

velaarienne

velaariensa

Ill

mihin

velaariimme

velaariinne

velaariinsa

velaareihimme

velaareihinne

velaareihinsa

Ine

-ssa

velaarissamme

velaarissanne

velaarissansa / velaarissaan

velaareissamme

velaareissanne

velaareissansa / velaareissaan

Ela

-sta

velaaristamme

velaaristanne

velaaristansa / velaaristaan

velaareistamme

velaareistanne

velaareistansa / velaareistaan

All

-lle

velaarillemme

velaarillenne

velaarillensa / velaarilleen

velaareillemme

velaareillenne

velaareillensa / velaareillean

Ade

-lla

velaarillamme

velaarillanne

velaarillansa / velaarillaan

velaareillamme

velaareillanne

velaareillansa / velaareillaan

Abl

-lta

velaariltamme

velaariltanne

velaariltansa / velaariltaan

velaareiltamme

velaareiltanne

velaareiltansa / velaareiltaan

Tra

-ksi

velaariksemme

velaariksenne

velaariksensa / velaarikseen

velaareiksemme

velaareiksenne

velaareiksensa / velaareikseen

Ess

-na

velaarinamme

velaarinanne

velaarinansa / velaarinaan

velaareinamme

velaareinanne

velaareinansa / velaareinaan

Abe

-tta

velaarittamme

velaarittanne

velaarittansa / velaarittaan

velaareittamme

velaareittanne

velaareittansa / velaareittaan

Com

-ne

-

-

-

velaareinemme

velaareinenne

velaareinensa / velaareineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sena

senat

Par

-ta

senaa

senoja

Gen

-n

senan

senojen

Ill

mihin

senaan

senoihin

Ine

-ssa

senassa

senoissa

Ela

-sta

senasta

senoista

All

-lle

senalle

senoille

Ade

-lla

senalla

senoilla

Abl

-lta

senalta

senoilta

Tra

-ksi

senaksi

senoiksi

Ess

-na

senana

senoina

Abe

-tta

senatta

senoitta

Com

-ne

-

senoine

Ins

-in

-

senoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sena

senat

Par

-ta

senaa

senoja

Gen

-n

senan

senojen

Ill

mihin

senaan

senoihin

Ine

-ssa

senassa

senoissa

Ela

-sta

senasta

senoista

All

-lle

senalle

senoille

Ade

-lla

senalla

senoilla

Abl

-lta

senalta

senoilta

Tra

-ksi

senaksi

senoiksi

Ess

-na

senana

senoina

Abe

-tta

senatta

senoitta

Com

-ne

-

senoine

Ins

-in

-

senoin

sena
as an
Sena high
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OPUS; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; WikiMatrix; ParaCrawl Corpus Sena on kaunis lintu. sena is a beautiful bird. Mene nyt, Sena. Sena, please, just go! Tule tänne, Sena. Sena, come here. Sena on harvinainen näky täällä. The sena is a rare sight here. Sena lenteli korkealla taivaalla. The sena was flying high in the sky. Sena oli erittäin lahjakas pianisti. Sena was a very talented pianist. En voi uskoa, että sena voitti kilpailun. I can't believe that sena won the competition. Hän sanoi, että sena on hänen suosikkipelaajansa. He said that sena is his favorite player. Brasilias-Dupla Senans-voitonjako. Brazylia - Dupla Sena. Tulokset Megans-Senas-12 elokuu 2015. Mega- Sena Results - 12 August 2015. Show more arrow right

Wikipedia

Vila de Sena Vila de Sena or more commonly Sena is a town in Mozambique where there is a fundamental bridge over the Zambezi River. This bridge, the Dona Ana Bridge was originally a single track railway bridge, temporarily converted to road operation during the civil war. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

senani

senani

senasi

senasi

senansa

senansa

Par

-ta

senaani

senojani

senaasi

senojasi

senaansa / senaaan

senojansa / senojaan

Gen

-n

senani

senojeni

senasi

senojesi

senansa

senojensa

Ill

mihin

senaani

senoihini

senaasi

senoihisi

senaansa

senoihinsa

Ine

-ssa

senassani

senoissani

senassasi

senoissasi

senassansa / senassaan

senoissansa / senoissaan

Ela

-sta

senastani

senoistani

senastasi

senoistasi

senastansa / senastaan

senoistansa / senoistaan

All

-lle

senalleni

senoilleni

senallesi

senoillesi

senallensa / senalleen

senoillensa / senoillean

Ade

-lla

senallani

senoillani

senallasi

senoillasi

senallansa / senallaan

senoillansa / senoillaan

Abl

-lta

senaltani

senoiltani

senaltasi

senoiltasi

senaltansa / senaltaan

senoiltansa / senoiltaan

Tra

-ksi

senakseni

senoikseni

senaksesi

senoiksesi

senaksensa / senakseen

senoiksensa / senoikseen

Ess

-na

senanani

senoinani

senanasi

senoinasi

senanansa / senanaan

senoinansa / senoinaan

Abe

-tta

senattani

senoittani

senattasi

senoittasi

senattansa / senattaan

senoittansa / senoittaan

Com

-ne

-

senoineni

-

senoinesi

-

senoinensa / senoineen

Singular

Plural

Nom

-

senani

senasi

senansa

senani

senasi

senansa

Par

-ta

senaani

senaasi

senaansa / senaaan

senojani

senojasi

senojansa / senojaan

Gen

-n

senani

senasi

senansa

senojeni

senojesi

senojensa

Ill

mihin

senaani

senaasi

senaansa

senoihini

senoihisi

senoihinsa

Ine

-ssa

senassani

senassasi

senassansa / senassaan

senoissani

senoissasi

senoissansa / senoissaan

Ela

-sta

senastani

senastasi

senastansa / senastaan

senoistani

senoistasi

senoistansa / senoistaan

All

-lle

senalleni

senallesi

senallensa / senalleen

senoilleni

senoillesi

senoillensa / senoillean

Ade

-lla

senallani

senallasi

senallansa / senallaan

senoillani

senoillasi

senoillansa / senoillaan

Abl

-lta

senaltani

senaltasi

senaltansa / senaltaan

senoiltani

senoiltasi

senoiltansa / senoiltaan

Tra

-ksi

senakseni

senaksesi

senaksensa / senakseen

senoikseni

senoiksesi

senoiksensa / senoikseen

Ess

-na

senanani

senanasi

senanansa / senanaan

senoinani

senoinasi

senoinansa / senoinaan

Abe

-tta

senattani

senattasi

senattansa / senattaan

senoittani

senoittasi

senoittansa / senoittaan

Com

-ne

-

-

-

senoineni

senoinesi

senoinensa / senoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

senamme

senamme

senanne

senanne

senansa

senansa

Par

-ta

senaamme

senojamme

senaanne

senojanne

senaansa / senaaan

senojansa / senojaan

Gen

-n

senamme

senojemme

senanne

senojenne

senansa

senojensa

Ill

mihin

senaamme

senoihimme

senaanne

senoihinne

senaansa

senoihinsa

Ine

-ssa

senassamme

senoissamme

senassanne

senoissanne

senassansa / senassaan

senoissansa / senoissaan

Ela

-sta

senastamme

senoistamme

senastanne

senoistanne

senastansa / senastaan

senoistansa / senoistaan

All

-lle

senallemme

senoillemme

senallenne

senoillenne

senallensa / senalleen

senoillensa / senoillean

Ade

-lla

senallamme

senoillamme

senallanne

senoillanne

senallansa / senallaan

senoillansa / senoillaan

Abl

-lta

senaltamme

senoiltamme

senaltanne

senoiltanne

senaltansa / senaltaan

senoiltansa / senoiltaan

Tra

-ksi

senaksemme

senoiksemme

senaksenne

senoiksenne

senaksensa / senakseen

senoiksensa / senoikseen

Ess

-na

senanamme

senoinamme

senananne

senoinanne

senanansa / senanaan

senoinansa / senoinaan

Abe

-tta

senattamme

senoittamme

senattanne

senoittanne

senattansa / senattaan

senoittansa / senoittaan

Com

-ne

-

senoinemme

-

senoinenne

-

senoinensa / senoineen

Singular

Plural

Nom

-

senamme

senanne

senansa

senamme

senanne

senansa

Par

-ta

senaamme

senaanne

senaansa / senaaan

senojamme

senojanne

senojansa / senojaan

Gen

-n

senamme

senanne

senansa

senojemme

senojenne

senojensa

Ill

mihin

senaamme

senaanne

senaansa

senoihimme

senoihinne

senoihinsa

Ine

-ssa

senassamme

senassanne

senassansa / senassaan

senoissamme

senoissanne

senoissansa / senoissaan

Ela

-sta

senastamme

senastanne

senastansa / senastaan

senoistamme

senoistanne

senoistansa / senoistaan

All

-lle

senallemme

senallenne

senallensa / senalleen

senoillemme

senoillenne

senoillensa / senoillean

Ade

-lla

senallamme

senallanne

senallansa / senallaan

senoillamme

senoillanne

senoillansa / senoillaan

Abl

-lta

senaltamme

senaltanne

senaltansa / senaltaan

senoiltamme

senoiltanne

senoiltansa / senoiltaan

Tra

-ksi

senaksemme

senaksenne

senaksensa / senakseen

senoiksemme

senoiksenne

senoiksensa / senoikseen

Ess

-na

senanamme

senananne

senanansa / senanaan

senoinamme

senoinanne

senoinansa / senoinaan

Abe

-tta

senattamme

senattanne

senattansa / senattaan

senoittamme

senoittanne

senoittansa / senoittaan

Com

-ne

-

-

-

senoinemme

senoinenne

senoinensa / senoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept