vastustettiin |
Verb, Passive Indicative Preterite Pe4 |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ tet |
Noun, Singular Nominative |
|
+ tii |
Noun, Plural Instructive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ tet |
Noun, Singular Nominative |
|
+ tii |
Noun, Singular Genitive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ tet |
Noun, Singular Nominative |
|
+ tiu |
Noun, Plural Instructive |
|
| to resist | vastustaa, kestää, tehdä vastarintaa, tehdä tenää, panna vastaan |
| to oppose | vastustaa, olla jkn vastaehdokas, olla jtk vastaan, asettaa jk jtk vastaan, verrata jhk, panna vastaan |
| to withstand | kestää, vastustaa, pitää puoliaan jtk vastaan |
| to protest | protestoida, vastustaa, väittää, osoittaa mieltään, vakuutella, esittää vastalauseensa |
| to make resistance | vastustaa, tehdä vastarintaa |
| to demur | vastustaa, esittää vastaväitteitä |
| to contravene | rikkoa, loukata, vastustaa |
| to be opposed to | vastustaa, olla jtk vastaan |
| to take objection to | paheksua, vastustaa |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vastustan |
|
ii |
vastustat |
|
iii |
vastustaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vastustamme / vastustetaan |
|
ii |
vastustatte |
|
iii |
vastustavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vastustin |
|
ii |
vastustit |
|
iii |
vastusti |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vastustimme / |
|
ii |
vastustitte |
|
iii |
vastustivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen vastustanut |
en ole vastustanut |
ii |
olet vastustanut |
et ole vastustanut |
iii |
on vastustanut |
ei ole vastustanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme vastustaneet |
emme ole vastustaneet |
ii |
olette vastustaneet |
ette ole vastustaneet |
iii |
ovat vastustaneet |
eivät ole vastustaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin vastustanut |
en ollut vastustanut |
ii |
olit vastustanut |
et ollut vastustanut |
iii |
oli vastustanut |
ei ollut vastustanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme vastustaneet |
emme olleet vastustaneet |
ii |
olitte vastustaneet |
ette olleet vastustaneet |
iii |
olivat vastustaneet |
eivät olleet vastustaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vastustaisin |
|
ii |
vastustaisit |
|
iii |
vastustaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vastustaisimme |
|
ii |
vastustaisitte |
|
iii |
vastustaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin vastustanut |
en olisi vastustanut |
ii |
olisit vastustanut |
et olisi vastustanut |
iii |
olisi vastustanut |
ei olisi vastustanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme vastustaneet |
emme olisi vastustaneet |
ii |
olisitte vastustaneet |
ette olisi vastustaneet |
iii |
olisivat vastustaneet |
eivät olisi vastustaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vastustanen |
en vastustane |
ii |
vastustanet |
et vastustane |
iii |
vastustanee |
ei vastustane |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vastustanemme |
emme vastustane |
ii |
vastustanette |
ette vastustane |
iii |
vastustanevat |
eivät vastustane |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen vastustanut |
en liene vastustanut |
ii |
lienet vastustanut |
et liene vastustanut |
iii |
lienee vastustanut |
ei liene vastustanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme vastustaneet |
emme liene vastustaneet |
ii |
lienette vastustaneet |
ette liene vastustaneet |
iii |
lienevät vastustaneet |
eivät liene vastustaneet |
Singular
i |
- |
ii |
vastusta |
iii |
vastustakoon |
Plural
i |
vastustakaamme |
ii |
vastustakaa |
iii |
vastustakoot |
Nom |
- |
vastustaa |
Tra |
-ksi |
vastustaaksensa / vastustaakseen |
Ine |
-ssa |
vastustaessa |
Ins |
-in |
vastustaen |
Ine |
-ssa |
vastustettaessa (passive) |
Ill |
mihin |
vastustamaan |
Ine |
-ssa |
vastustamassa |
Ela |
-sta |
vastustamasta |
Ade |
-lla |
vastustamalla |
Abe |
-tta |
vastustamatta |
Ins |
-in |
vastustaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
vastustaminen |
Par |
-ta |
vastustamista |
vastustamaisillaan / vastustamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
vastustetaan |
ei vastusteta |
Imperfect |
ei vastustettu |
|
Potential |
vastustettaneen |
ei vastustettane |
Conditional |
vastustettaisiin |
ei vastustettaisi |
Imperative Present |
vastustettakoon |
älköön vastustettako |
Imperative Perfect |
olkoon vastustettu |
älköön vastustettu |
Positive
Negative
Present
vastustetaan
ei vastusteta
Imperfect
ei vastustettu
Potential
vastustettaneen
ei vastustettane
Conditional
vastustettaisiin
ei vastustettaisi
Imperative Present
vastustettakoon
älköön vastustettako
Imperative Perfect
olkoon vastustettu
älköön vastustettu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
vastustava |
vastustettava |
2nd |
vastustanut |
vastustettu |
3rd |
vastustama |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
vastus |
vastukset |
Par |
-ta |
vastusta |
vastuksia |
Gen |
-n |
vastuksen |
vastuksien / vastusten |
Ill |
mihin |
vastukseen |
vastuksiin |
Ine |
-ssa |
vastuksessa |
vastuksissa |
Ela |
-sta |
vastuksesta |
vastuksista |
All |
-lle |
vastukselle |
vastuksille |
Ade |
-lla |
vastuksella |
vastuksilla |
Abl |
-lta |
vastukselta |
vastuksilta |
Tra |
-ksi |
vastukseksi |
vastuksiksi |
Ess |
-na |
vastuksena |
vastuksina |
Abe |
-tta |
vastuksetta |
vastuksitta |
Com |
-ne |
- |
vastuksine |
Ins |
-in |
- |
vastuksin |
Singular
Plural
Nom
-
vastus
vastukset
Par
-ta
vastusta
vastuksia
Gen
-n
vastuksen
vastuksien / vastusten
Ill
mihin
vastukseen
vastuksiin
Ine
-ssa
vastuksessa
vastuksissa
Ela
-sta
vastuksesta
vastuksista
All
-lle
vastukselle
vastuksille
Ade
-lla
vastuksella
vastuksilla
Abl
-lta
vastukselta
vastuksilta
Tra
-ksi
vastukseksi
vastuksiksi
Ess
-na
vastuksena
vastuksina
Abe
-tta
vastuksetta
vastuksitta
Com
-ne
-
vastuksine
Ins
-in
-
vastuksin
| resistance | vastus, vastustuskyky, kestävyys, vastarinta, vastustus, vastustaminen |
| resistor | vastus, vastuslaite |
| drag | vastus, jarru, naara, pidäke, äes, laahusnuotta |
| contretemps | vastus, odottamaton este |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vastukse |
vastukse |
vastukse |
vastukse |
vastukse |
vastukse |
Par |
-ta |
vastusta |
vastuksia |
vastusta |
vastuksia |
vastusta |
vastuksia |
Gen |
-n |
vastukse |
vastuksie |
vastukse |
vastuksie |
vastukse |
vastuksie |
Ill |
mihin |
vastuksee |
vastuksii |
vastuksee |
vastuksii |
vastuksee |
vastuksii |
Ine |
-ssa |
vastuksessa |
vastuksissa |
vastuksessa |
vastuksissa |
vastuksessa |
vastuksissa |
Ela |
-sta |
vastuksesta |
vastuksista |
vastuksesta |
vastuksista |
vastuksesta |
vastuksista |
All |
-lle |
vastukselle |
vastuksille |
vastukselle |
vastuksille |
vastukselle |
vastuksille |
Ade |
-lla |
vastuksella |
vastuksilla |
vastuksella |
vastuksilla |
vastuksella |
vastuksilla |
Abl |
-lta |
vastukselta |
vastuksilta |
vastukselta |
vastuksilta |
vastukselta |
vastuksilta |
Tra |
-ksi |
vastuksekse |
vastuksikse |
vastuksekse |
vastuksikse |
vastuksekse |
vastuksikse |
Ess |
-na |
vastuksena |
vastuksina |
vastuksena |
vastuksina |
vastuksena |
vastuksina |
Abe |
-tta |
vastuksetta |
vastuksitta |
vastuksetta |
vastuksitta |
vastuksetta |
vastuksitta |
Com |
-ne |
- |
vastuksine |
- |
vastuksine |
- |
vastuksine |
Singular
Plural
Nom
-
vastukse
vastukse
vastukse
vastukse
vastukse
vastukse
Par
-ta
vastusta
vastusta
vastusta
vastuksia
vastuksia
vastuksia
Gen
-n
vastukse
vastukse
vastukse
vastuksie
vastuksie
vastuksie
Ill
mihin
vastuksee
vastuksee
vastuksee
vastuksii
vastuksii
vastuksii
Ine
-ssa
vastuksessa
vastuksessa
vastuksessa
vastuksissa
vastuksissa
vastuksissa
Ela
-sta
vastuksesta
vastuksesta
vastuksesta
vastuksista
vastuksista
vastuksista
All
-lle
vastukselle
vastukselle
vastukselle
vastuksille
vastuksille
vastuksille
Ade
-lla
vastuksella
vastuksella
vastuksella
vastuksilla
vastuksilla
vastuksilla
Abl
-lta
vastukselta
vastukselta
vastukselta
vastuksilta
vastuksilta
vastuksilta
Tra
-ksi
vastuksekse
vastuksekse
vastuksekse
vastuksikse
vastuksikse
vastuksikse
Ess
-na
vastuksena
vastuksena
vastuksena
vastuksina
vastuksina
vastuksina
Abe
-tta
vastuksetta
vastuksetta
vastuksetta
vastuksitta
vastuksitta
vastuksitta
Com
-ne
-
-
-
vastuksine
vastuksine
vastuksine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vastukse |
vastukse |
vastukse |
vastukse |
vastukse |
vastukse |
Par |
-ta |
vastusta |
vastuksia |
vastusta |
vastuksia |
vastusta |
vastuksia |
Gen |
-n |
vastukse |
vastuksie |
vastukse |
vastuksie |
vastukse |
vastuksie |
Ill |
mihin |
vastuksee |
vastuksii |
vastuksee |
vastuksii |
vastuksee |
vastuksii |
Ine |
-ssa |
vastuksessa |
vastuksissa |
vastuksessa |
vastuksissa |
vastuksessa |
vastuksissa |
Ela |
-sta |
vastuksesta |
vastuksista |
vastuksesta |
vastuksista |
vastuksesta |
vastuksista |
All |
-lle |
vastukselle |
vastuksille |
vastukselle |
vastuksille |
vastukselle |
vastuksille |
Ade |
-lla |
vastuksella |
vastuksilla |
vastuksella |
vastuksilla |
vastuksella |
vastuksilla |
Abl |
-lta |
vastukselta |
vastuksilta |
vastukselta |
vastuksilta |
vastukselta |
vastuksilta |
Tra |
-ksi |
vastuksekse |
vastuksikse |
vastuksekse |
vastuksikse |
vastuksekse |
vastuksikse |
Ess |
-na |
vastuksena |
vastuksina |
vastuksena |
vastuksina |
vastuksena |
vastuksina |
Abe |
-tta |
vastuksetta |
vastuksitta |
vastuksetta |
vastuksitta |
vastuksetta |
vastuksitta |
Com |
-ne |
- |
vastuksine |
- |
vastuksine |
- |
vastuksine |
Singular
Plural
Nom
-
vastukse
vastukse
vastukse
vastukse
vastukse
vastukse
Par
-ta
vastusta
vastusta
vastusta
vastuksia
vastuksia
vastuksia
Gen
-n
vastukse
vastukse
vastukse
vastuksie
vastuksie
vastuksie
Ill
mihin
vastuksee
vastuksee
vastuksee
vastuksii
vastuksii
vastuksii
Ine
-ssa
vastuksessa
vastuksessa
vastuksessa
vastuksissa
vastuksissa
vastuksissa
Ela
-sta
vastuksesta
vastuksesta
vastuksesta
vastuksista
vastuksista
vastuksista
All
-lle
vastukselle
vastukselle
vastukselle
vastuksille
vastuksille
vastuksille
Ade
-lla
vastuksella
vastuksella
vastuksella
vastuksilla
vastuksilla
vastuksilla
Abl
-lta
vastukselta
vastukselta
vastukselta
vastuksilta
vastuksilta
vastuksilta
Tra
-ksi
vastuksekse
vastuksekse
vastuksekse
vastuksikse
vastuksikse
vastuksikse
Ess
-na
vastuksena
vastuksena
vastuksena
vastuksina
vastuksina
vastuksina
Abe
-tta
vastuksetta
vastuksetta
vastuksetta
vastuksitta
vastuksitta
vastuksitta
Com
-ne
-
-
-
vastuksine
vastuksine
vastuksine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tet |
tetit |
Par |
-ta |
tetiä |
tetejä |
Gen |
-n |
tetin |
tetien |
Ill |
mihin |
tetiin |
teteihin |
Ine |
-ssa |
tetissä |
teteissä |
Ela |
-sta |
tetistä |
teteistä |
All |
-lle |
tetille |
teteille |
Ade |
-lla |
tetillä |
teteillä |
Abl |
-lta |
tetiltä |
teteiltä |
Tra |
-ksi |
tetiksi |
teteiksi |
Ess |
-na |
tetinä |
teteinä |
Abe |
-tta |
tetittä |
teteittä |
Com |
-ne |
- |
teteine |
Ins |
-in |
- |
tetein |
Singular
Plural
Nom
-
tet
tetit
Par
-ta
tetiä
tetejä
Gen
-n
tetin
tetien
Ill
mihin
tetiin
teteihin
Ine
-ssa
tetissä
teteissä
Ela
-sta
tetistä
teteistä
All
-lle
tetille
teteille
Ade
-lla
tetillä
teteillä
Abl
-lta
tetiltä
teteiltä
Tra
-ksi
tetiksi
teteiksi
Ess
-na
tetinä
teteinä
Abe
-tta
tetittä
teteittä
Com
-ne
-
teteine
Ins
-in
-
tetein
| tet | |
| tetR | |
| the tet | |
| of tet | |
| in Tet |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
teti |
teti |
teti |
teti |
teti |
teti |
Par |
-ta |
tetiä |
tetejä |
tetiä |
tetejä |
tetiä |
tetejä |
Gen |
-n |
teti |
tetie |
teti |
tetie |
teti |
tetie |
Ill |
mihin |
tetii |
teteihi |
tetii |
teteihi |
tetii |
teteihi |
Ine |
-ssa |
tetissä |
teteissä |
tetissä |
teteissä |
tetissä |
teteissä |
Ela |
-sta |
tetistä |
teteistä |
tetistä |
teteistä |
tetistä |
teteistä |
All |
-lle |
tetille |
teteille |
tetille |
teteille |
tetille |
teteille |
Ade |
-lla |
tetillä |
teteillä |
tetillä |
teteillä |
tetillä |
teteillä |
Abl |
-lta |
tetiltä |
teteiltä |
tetiltä |
teteiltä |
tetiltä |
teteiltä |
Tra |
-ksi |
tetikse |
teteikse |
tetikse |
teteikse |
tetikse |
teteikse |
Ess |
-na |
tetinä |
teteinä |
tetinä |
teteinä |
tetinä |
teteinä |
Abe |
-tta |
tetittä |
teteittä |
tetittä |
teteittä |
tetittä |
teteittä |
Com |
-ne |
- |
teteine |
- |
teteine |
- |
teteine |
Singular
Plural
Nom
-
teti
teti
teti
teti
teti
teti
Par
-ta
tetiä
tetiä
tetiä
tetejä
tetejä
tetejä
Gen
-n
teti
teti
teti
tetie
tetie
tetie
Ill
mihin
tetii
tetii
tetii
teteihi
teteihi
teteihi
Ine
-ssa
tetissä
tetissä
tetissä
teteissä
teteissä
teteissä
Ela
-sta
tetistä
tetistä
tetistä
teteistä
teteistä
teteistä
All
-lle
tetille
tetille
tetille
teteille
teteille
teteille
Ade
-lla
tetillä
tetillä
tetillä
teteillä
teteillä
teteillä
Abl
-lta
tetiltä
tetiltä
tetiltä
teteiltä
teteiltä
teteiltä
Tra
-ksi
tetikse
tetikse
tetikse
teteikse
teteikse
teteikse
Ess
-na
tetinä
tetinä
tetinä
teteinä
teteinä
teteinä
Abe
-tta
tetittä
tetittä
tetittä
teteittä
teteittä
teteittä
Com
-ne
-
-
-
teteine
teteine
teteine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
teti |
teti |
teti |
teti |
teti |
teti |
Par |
-ta |
tetiä |
tetejä |
tetiä |
tetejä |
tetiä |
tetejä |
Gen |
-n |
teti |
tetie |
teti |
tetie |
teti |
tetie |
Ill |
mihin |
tetii |
teteihi |
tetii |
teteihi |
tetii |
teteihi |
Ine |
-ssa |
tetissä |
teteissä |
tetissä |
teteissä |
tetissä |
teteissä |
Ela |
-sta |
tetistä |
teteistä |
tetistä |
teteistä |
tetistä |
teteistä |
All |
-lle |
tetille |
teteille |
tetille |
teteille |
tetille |
teteille |
Ade |
-lla |
tetillä |
teteillä |
tetillä |
teteillä |
tetillä |
teteillä |
Abl |
-lta |
tetiltä |
teteiltä |
tetiltä |
teteiltä |
tetiltä |
teteiltä |
Tra |
-ksi |
tetikse |
teteikse |
tetikse |
teteikse |
tetikse |
teteikse |
Ess |
-na |
tetinä |
teteinä |
tetinä |
teteinä |
tetinä |
teteinä |
Abe |
-tta |
tetittä |
teteittä |
tetittä |
teteittä |
tetittä |
teteittä |
Com |
-ne |
- |
teteine |
- |
teteine |
- |
teteine |
Singular
Plural
Nom
-
teti
teti
teti
teti
teti
teti
Par
-ta
tetiä
tetiä
tetiä
tetejä
tetejä
tetejä
Gen
-n
teti
teti
teti
tetie
tetie
tetie
Ill
mihin
tetii
tetii
tetii
teteihi
teteihi
teteihi
Ine
-ssa
tetissä
tetissä
tetissä
teteissä
teteissä
teteissä
Ela
-sta
tetistä
tetistä
tetistä
teteistä
teteistä
teteistä
All
-lle
tetille
tetille
tetille
teteille
teteille
teteille
Ade
-lla
tetillä
tetillä
tetillä
teteillä
teteillä
teteillä
Abl
-lta
tetiltä
tetiltä
tetiltä
teteiltä
teteiltä
teteiltä
Tra
-ksi
tetikse
tetikse
tetikse
teteikse
teteikse
teteikse
Ess
-na
tetinä
tetinä
tetinä
teteinä
teteinä
teteinä
Abe
-tta
tetittä
tetittä
tetittä
teteittä
teteittä
teteittä
Com
-ne
-
-
-
teteine
teteine
teteine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tii |
tiit |
Par |
-ta |
tiitä |
tiitä |
Gen |
-n |
tiin |
tiitten / tiiden |
Ill |
mihin |
tiihin |
tiihin |
Ine |
-ssa |
tiissä |
tiissä |
Ela |
-sta |
tiistä |
tiistä |
All |
-lle |
tiille |
tiille |
Ade |
-lla |
tiillä |
tiillä |
Abl |
-lta |
tiiltä |
tiiltä |
Tra |
-ksi |
tiiksi |
tiiksi |
Ess |
-na |
tiinä |
tiinä |
Abe |
-tta |
tiittä |
tiittä |
Com |
-ne |
- |
tiine |
Ins |
-in |
- |
tiin |
Singular
Plural
Nom
-
tii
tiit
Par
-ta
tiitä
tiitä
Gen
-n
tiin
tiitten / tiiden
Ill
mihin
tiihin
tiihin
Ine
-ssa
tiissä
tiissä
Ela
-sta
tiistä
tiistä
All
-lle
tiille
tiille
Ade
-lla
tiillä
tiillä
Abl
-lta
tiiltä
tiiltä
Tra
-ksi
tiiksi
tiiksi
Ess
-na
tiinä
tiinä
Abe
-tta
tiittä
tiittä
Com
-ne
-
tiine
Ins
-in
-
tiin
| tee | tii, tiiauspaikka |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tii |
tii |
tii |
tii |
tii |
tii |
Par |
-ta |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
Gen |
-n |
tii |
tiitte |
tii |
tiitte |
tii |
tiitte |
Ill |
mihin |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
Ine |
-ssa |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
Ela |
-sta |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
All |
-lle |
tiille |
tiille |
tiille |
tiille |
tiille |
tiille |
Ade |
-lla |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
Abl |
-lta |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
Tra |
-ksi |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
Ess |
-na |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
Abe |
-tta |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
Com |
-ne |
- |
tiine |
- |
tiine |
- |
tiine |
Singular
Plural
Nom
-
tii
tii
tii
tii
tii
tii
Par
-ta
tiitä
tiitä
tiitä
tiitä
tiitä
tiitä
Gen
-n
tii
tii
tii
tiitte
tiitte
tiitte
Ill
mihin
tiihi
tiihi
tiihi
tiihi
tiihi
tiihi
Ine
-ssa
tiissä
tiissä
tiissä
tiissä
tiissä
tiissä
Ela
-sta
tiistä
tiistä
tiistä
tiistä
tiistä
tiistä
All
-lle
tiille
tiille
tiille
tiille
tiille
tiille
Ade
-lla
tiillä
tiillä
tiillä
tiillä
tiillä
tiillä
Abl
-lta
tiiltä
tiiltä
tiiltä
tiiltä
tiiltä
tiiltä
Tra
-ksi
tiikse
tiikse
tiikse
tiikse
tiikse
tiikse
Ess
-na
tiinä
tiinä
tiinä
tiinä
tiinä
tiinä
Abe
-tta
tiittä
tiittä
tiittä
tiittä
tiittä
tiittä
Com
-ne
-
-
-
tiine
tiine
tiine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tii |
tii |
tii |
tii |
tii |
tii |
Par |
-ta |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
Gen |
-n |
tii |
tiitte |
tii |
tiitte |
tii |
tiitte |
Ill |
mihin |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
Ine |
-ssa |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
Ela |
-sta |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
All |
-lle |
tiille |
tiille |
tiille |
tiille |
tiille |
tiille |
Ade |
-lla |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
Abl |
-lta |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
Tra |
-ksi |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
Ess |
-na |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
Abe |
-tta |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
Com |
-ne |
- |
tiine |
- |
tiine |
- |
tiine |
Singular
Plural
Nom
-
tii
tii
tii
tii
tii
tii
Par
-ta
tiitä
tiitä
tiitä
tiitä
tiitä
tiitä
Gen
-n
tii
tii
tii
tiitte
tiitte
tiitte
Ill
mihin
tiihi
tiihi
tiihi
tiihi
tiihi
tiihi
Ine
-ssa
tiissä
tiissä
tiissä
tiissä
tiissä
tiissä
Ela
-sta
tiistä
tiistä
tiistä
tiistä
tiistä
tiistä
All
-lle
tiille
tiille
tiille
tiille
tiille
tiille
Ade
-lla
tiillä
tiillä
tiillä
tiillä
tiillä
tiillä
Abl
-lta
tiiltä
tiiltä
tiiltä
tiiltä
tiiltä
tiiltä
Tra
-ksi
tiikse
tiikse
tiikse
tiikse
tiikse
tiikse
Ess
-na
tiinä
tiinä
tiinä
tiinä
tiinä
tiinä
Abe
-tta
tiittä
tiittä
tiittä
tiittä
tiittä
tiittä
Com
-ne
-
-
-
tiine
tiine
tiine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tiu |
tiut |
Par |
-ta |
tiuta |
tiuita / tiita |
Gen |
-n |
tiun |
tiuitten / tiuiden / tiitten / tiiden |
Ill |
mihin |
tiuhun |
tiuihin / tiihin |
Ine |
-ssa |
tiussa |
tiuissa / tiissa |
Ela |
-sta |
tiusta |
tiuista / tiista |
All |
-lle |
tiulle |
tiuille / tiille |
Ade |
-lla |
tiulla |
tiuilla / tiilla |
Abl |
-lta |
tiulta |
tiuilta / tiilta |
Tra |
-ksi |
tiuksi |
tiuiksi / tiiksi |
Ess |
-na |
tiuna |
tiuina / tiina |
Abe |
-tta |
tiutta |
tiuitta / tiitta |
Com |
-ne |
- |
tiuine / tiine |
Ins |
-in |
- |
tiuin / tiin |
Singular
Plural
Nom
-
tiu
tiut
Par
-ta
tiuta
tiuita / tiita
Gen
-n
tiun
tiuitten / tiuiden / tiitten / tiiden
Ill
mihin
tiuhun
tiuihin / tiihin
Ine
-ssa
tiussa
tiuissa / tiissa
Ela
-sta
tiusta
tiuista / tiista
All
-lle
tiulle
tiuille / tiille
Ade
-lla
tiulla
tiuilla / tiilla
Abl
-lta
tiulta
tiuilta / tiilta
Tra
-ksi
tiuksi
tiuiksi / tiiksi
Ess
-na
tiuna
tiuina / tiina
Abe
-tta
tiutta
tiuitta / tiitta
Com
-ne
-
tiuine / tiine
Ins
-in
-
tiuin / tiin
| score | pisteet, tilanne, tulokset, partituuri, piste, tiu |
| tiu |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tiu |
tiu |
tiu |
tiu |
tiu |
tiu |
Par |
-ta |
tiuta |
tiuita |
tiuta |
tiuita |
tiuta |
tiuita |
Gen |
-n |
tiu |
tiuitte |
tiu |
tiuitte |
tiu |
tiuitte |
Ill |
mihin |
tiuhu |
tiuihi |
tiuhu |
tiuihi |
tiuhu |
tiuihi |
Ine |
-ssa |
tiussa |
tiuissa |
tiussa |
tiuissa |
tiussa |
tiuissa |
Ela |
-sta |
tiusta |
tiuista |
tiusta |
tiuista |
tiusta |
tiuista |
All |
-lle |
tiulle |
tiuille |
tiulle |
tiuille |
tiulle |
tiuille |
Ade |
-lla |
tiulla |
tiuilla |
tiulla |
tiuilla |
tiulla |
tiuilla |
Abl |
-lta |
tiulta |
tiuilta |
tiulta |
tiuilta |
tiulta |
tiuilta |
Tra |
-ksi |
tiukse |
tiuikse |
tiukse |
tiuikse |
tiukse |
tiuiks |
Ess |
-na |
tiuna |
tiuina |
tiuna |
tiuina |
tiuna |
tiuina |
Abe |
-tta |
tiutta |
tiuitta |
tiutta |
tiuitta |
tiutta |
tiuitta |
Com |
-ne |
- |
tiuine |
- |
tiuine |
- |
tiuin |
Singular
Plural
Nom
-
tiu
tiu
tiu
tiu
tiu
tiu
Par
-ta
tiuta
tiuta
tiuta
tiuita
tiuita
tiuita
Gen
-n
tiu
tiu
tiu
tiuitte
tiuitte
tiuitte
Ill
mihin
tiuhu
tiuhu
tiuhu
tiuihi
tiuihi
tiuihi
Ine
-ssa
tiussa
tiussa
tiussa
tiuissa
tiuissa
tiuissa
Ela
-sta
tiusta
tiusta
tiusta
tiuista
tiuista
tiuista
All
-lle
tiulle
tiulle
tiulle
tiuille
tiuille
tiuille
Ade
-lla
tiulla
tiulla
tiulla
tiuilla
tiuilla
tiuilla
Abl
-lta
tiulta
tiulta
tiulta
tiuilta
tiuilta
tiuilta
Tra
-ksi
tiukse
tiukse
tiukse
tiuikse
tiuikse
tiuiks
Ess
-na
tiuna
tiuna
tiuna
tiuina
tiuina
tiuina
Abe
-tta
tiutta
tiutta
tiutta
tiuitta
tiuitta
tiuitta
Com
-ne
-
-
-
tiuine
tiuine
tiuin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tiu |
tiu |
tiu |
tiu |
tiu |
tiu |
Par |
-ta |
tiuta |
tiuita |
tiuta |
tiuita |
tiuta |
tiuita |
Gen |
-n |
tiu |
tiuitte |
tiu |
tiuitte |
tiu |
tiuitte |
Ill |
mihin |
tiuhu |
tiuihi |
tiuhu |
tiuihi |
tiuhu |
tiuihi |
Ine |
-ssa |
tiussa |
tiuissa |
tiussa |
tiuissa |
tiussa |
tiuissa |
Ela |
-sta |
tiusta |
tiuista |
tiusta |
tiuista |
tiusta |
tiuista |
All |
-lle |
tiulle |
tiuille |
tiulle |
tiuille |
tiulle |
tiuille |
Ade |
-lla |
tiulla |
tiuilla |
tiulla |
tiuilla |
tiulla |
tiuilla |
Abl |
-lta |
tiulta |
tiuilta |
tiulta |
tiuilta |
tiulta |
tiuilta |
Tra |
-ksi |
tiukse |
tiuikse |
tiukse |
tiuikse |
tiukse |
tiuiks |
Ess |
-na |
tiuna |
tiuina |
tiuna |
tiuina |
tiuna |
tiuina |
Abe |
-tta |
tiutta |
tiuitta |
tiutta |
tiuitta |
tiutta |
tiuitta |
Com |
-ne |
- |
tiuine |
- |
tiuine |
- |
tiuin |
Singular
Plural
Nom
-
tiu
tiu
tiu
tiu
tiu
tiu
Par
-ta
tiuta
tiuta
tiuta
tiuita
tiuita
tiuita
Gen
-n
tiu
tiu
tiu
tiuitte
tiuitte
tiuitte
Ill
mihin
tiuhu
tiuhu
tiuhu
tiuihi
tiuihi
tiuihi
Ine
-ssa
tiussa
tiussa
tiussa
tiuissa
tiuissa
tiuissa
Ela
-sta
tiusta
tiusta
tiusta
tiuista
tiuista
tiuista
All
-lle
tiulle
tiulle
tiulle
tiuille
tiuille
tiuille
Ade
-lla
tiulla
tiulla
tiulla
tiuilla
tiuilla
tiuilla
Abl
-lta
tiulta
tiulta
tiulta
tiuilta
tiuilta
tiuilta
Tra
-ksi
tiukse
tiukse
tiukse
tiuikse
tiuikse
tiuiks
Ess
-na
tiuna
tiuna
tiuna
tiuina
tiuina
tiuina
Abe
-tta
tiutta
tiutta
tiutta
tiuitta
tiuitta
tiuitta
Com
-ne
-
-
-
tiuine
tiuine
tiuin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net