logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vastustaa, verb

Word analysis
vastustettiin

vastustettiin

vastustaa

Verb, Passive Indicative Preterite Pe4

vastus

Noun, Singular Nominative

+ tet

Noun, Singular Nominative

+ tii

Noun, Plural Instructive

vastus

Noun, Singular Nominative

+ tet

Noun, Singular Nominative

+ tii

Noun, Singular Genitive

vastus

Noun, Singular Nominative

+ tet

Noun, Singular Nominative

+ tiu

Noun, Plural Instructive

Report an issue

Wiktionary

to object, to oppose, to contest (raise an objection) to protest (make a strong objection) to resist, to oppose, counteract, hinder (attempt to counter the actions or effects of someone or something) to antagonize (to work against; to oppose; especially to incite reaction) Show more arrow right vastustaja vastustamaton vastustus Show more arrow right vastus +‎ -taa Show more arrow right
to resist vastustaa, kestää, tehdä vastarintaa, tehdä tenää, panna vastaan
to oppose vastustaa, olla jkn vastaehdokas, olla jtk vastaan, asettaa jk jtk vastaan, verrata jhk, panna vastaan
to withstand kestää, vastustaa, pitää puoliaan jtk vastaan
to protest protestoida, vastustaa, väittää, osoittaa mieltään, vakuutella, esittää vastalauseensa
to make resistance vastustaa, tehdä vastarintaa
to demur vastustaa, esittää vastaväitteitä
to contravene rikkoa, loukata, vastustaa
to be opposed to vastustaa, olla jtk vastaan
to take objection to paheksua, vastustaa
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Global Voices; Europarl8; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3 Häntä älä vastusta. Do not oppose him. Älä vastusta minua. Do not resist me. Hän ei vastusta sitä. He does not object to it. Miksi tätä vastustettiin Nizzassa? Why was a negative decision made on this in Nice? Nuoret vastustavat päätöstä. The young people oppose the decision. Vastustakaamme sitä! We must resist such measures. Vastustakaa vaan. Object away. Te vastustitte. You resisted. Tekö vastustitte? You objected? Se on vastustamatonta. It's irresistible. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

vastustan

en vastusta

ii

vastustat

et vastusta

iii

vastustaa

ei vastusta

Plural

Positive

Negative

i

vastustamme / vastustetaan

emme vastusta / ei vastusteta

ii

vastustatte

ette vastusta

iii

vastustavat

eivät vastusta

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

vastustin

en vastustanut

ii

vastustit

et vastustanut

iii

vastusti

ei vastustanut

Plural

Positive

Negative

i

vastustimme / vastustettiin

emme vastustaneet / ei vastustettu

ii

vastustitte

ette vastustaneet

iii

vastustivat

eivät vastustaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen vastustanut

en ole vastustanut

ii

olet vastustanut

et ole vastustanut

iii

on vastustanut

ei ole vastustanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme vastustaneet

emme ole vastustaneet

ii

olette vastustaneet

ette ole vastustaneet

iii

ovat vastustaneet

eivät ole vastustaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin vastustanut

en ollut vastustanut

ii

olit vastustanut

et ollut vastustanut

iii

oli vastustanut

ei ollut vastustanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme vastustaneet

emme olleet vastustaneet

ii

olitte vastustaneet

ette olleet vastustaneet

iii

olivat vastustaneet

eivät olleet vastustaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

vastustaisin

en vastustaisi

ii

vastustaisit

et vastustaisi

iii

vastustaisi

ei vastustaisi

Plural

Positive

Negative

i

vastustaisimme

emme vastustaisi

ii

vastustaisitte

ette vastustaisi

iii

vastustaisivat

eivät vastustaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin vastustanut

en olisi vastustanut

ii

olisit vastustanut

et olisi vastustanut

iii

olisi vastustanut

ei olisi vastustanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme vastustaneet

emme olisi vastustaneet

ii

olisitte vastustaneet

ette olisi vastustaneet

iii

olisivat vastustaneet

eivät olisi vastustaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

vastustanen

en vastustane

ii

vastustanet

et vastustane

iii

vastustanee

ei vastustane

Plural

Positive

Negative

i

vastustanemme

emme vastustane

ii

vastustanette

ette vastustane

iii

vastustanevat

eivät vastustane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen vastustanut

en liene vastustanut

ii

lienet vastustanut

et liene vastustanut

iii

lienee vastustanut

ei liene vastustanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme vastustaneet

emme liene vastustaneet

ii

lienette vastustaneet

ette liene vastustaneet

iii

lienevät vastustaneet

eivät liene vastustaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

vastusta

iii

vastustakoon

Plural

i

vastustakaamme

ii

vastustakaa

iii

vastustakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

vastustaa

Tra

-ksi

vastustaaksensa / vastustaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

vastustaessa

Ins

-in

vastustaen

Ine

-ssa

vastustettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

vastustamaan

Ine

-ssa

vastustamassa

Ela

-sta

vastustamasta

Ade

-lla

vastustamalla

Abe

-tta

vastustamatta

Ins

-in

vastustaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

vastustaminen

Par

-ta

vastustamista

Infinitive V

vastustamaisillaan / vastustamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

vastustetaan

ei vastusteta

Imperfect

vastustettiin

ei vastustettu

Potential

vastustettaneen

ei vastustettane

Conditional

vastustettaisiin

ei vastustettaisi

Imperative Present

vastustettakoon

älköön vastustettako

Imperative Perfect

olkoon vastustettu

älköön vastustettu

Positive

Negative

Present

vastustetaan

ei vastusteta

Imperfect

vastustettiin

ei vastustettu

Potential

vastustettaneen

ei vastustettane

Conditional

vastustettaisiin

ei vastustettaisi

Imperative Present

vastustettakoon

älköön vastustettako

Imperative Perfect

olkoon vastustettu

älköön vastustettu

Participle

Active

Passive

1st

vastustava

vastustettava

2nd

vastustanut

vastustettu

3rd

vastustama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vastus

vastukset

Par

-ta

vastusta

vastuksia

Gen

-n

vastuksen

vastuksien / vastusten

Ill

mihin

vastukseen

vastuksiin

Ine

-ssa

vastuksessa

vastuksissa

Ela

-sta

vastuksesta

vastuksista

All

-lle

vastukselle

vastuksille

Ade

-lla

vastuksella

vastuksilla

Abl

-lta

vastukselta

vastuksilta

Tra

-ksi

vastukseksi

vastuksiksi

Ess

-na

vastuksena

vastuksina

Abe

-tta

vastuksetta

vastuksitta

Com

-ne

-

vastuksine

Ins

-in

-

vastuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vastus

vastukset

Par

-ta

vastusta

vastuksia

Gen

-n

vastuksen

vastuksien / vastusten

Ill

mihin

vastukseen

vastuksiin

Ine

-ssa

vastuksessa

vastuksissa

Ela

-sta

vastuksesta

vastuksista

All

-lle

vastukselle

vastuksille

Ade

-lla

vastuksella

vastuksilla

Abl

-lta

vastukselta

vastuksilta

Tra

-ksi

vastukseksi

vastuksiksi

Ess

-na

vastuksena

vastuksina

Abe

-tta

vastuksetta

vastuksitta

Com

-ne

-

vastuksine

Ins

-in

-

vastuksin

resistance vastus, vastustuskyky, kestävyys, vastarinta, vastustus, vastustaminen
resistor vastus, vastuslaite
drag vastus, jarru, naara, pidäke, äes, laahusnuotta
contretemps vastus, odottamaton este
Show more arrow right
OPUS 100; Europarl Parallel Corpus; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Europarl v7, sentence 382036; ted2019; jw2019; Tatoeba; tmClass Vastus on voitettava yhdessä. The obstacle must be overcome together. Vastus voi lisääntyä harjoituksen myötä. The resistance can increase with exercise. Vastusta ei saa aliarvioida. The importance of resistance should not be underestimated. Selätätkö vastukset? Bring goliath to his knees? Vastukset ovat liian suuret. The resistors are too big. Ja hänen vastuksensa oli kyllä. And his answer was : yes. Että työ saa vastuksen. Makes it out of season seem. Älä anna periksi, tarvitsemme vastusta. Don't give in, we need resistance. Vastusta olisi tarvittu enemmän. More resistance would have been needed. Vastuksen mittauskennot. Resistance cells. Show more arrow right

Wiktionary

resistor (electronic component) - resistance (the act of resisting, or the capacity to resist) - resistance (in physics, force that tends to oppose motion) - resistance (in physics, electrical resistance) - drag (resistance of air or other fluid to something moving in it) - opposition (opposing side in competition) - element (short form of heating element) - (slang, gaming) enemy vihollinen, vihu (slang) Show more arrow right (drag): ilmanvastus (of air), veden vastus (of water); väliaineen vastus (general)(opposition): vastustaja Show more arrow right vasta- +‎ -us Show more arrow right

Wikipedia

Resistor A resistor is a passive two-terminal electrical component that implements electrical resistance as a circuit element. In electronic circuits, resistors are used to reduce current flow, adjust signal levels, to divide voltages, bias active elements, and terminate transmission lines, among other uses. High-power resistors that can dissipate many watts of electrical power as heat, may be used as part of motor controls, in power distribution systems, or as test loads for generators. Fixed resistors have resistances that only change slightly with temperature, time or operating voltage. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vastukseni

vastukseni

vastuksesi

vastuksesi

vastuksensa

vastuksensa

Par

-ta

vastustani

vastuksiani

vastustasi

vastuksiasi

vastustansa / vastustaan

vastuksiansa / vastuksiaan

Gen

-n

vastukseni

vastuksieni / vastusteni

vastuksesi

vastuksiesi / vastustesi

vastuksensa

vastuksiensa / vastustensa

Ill

mihin

vastukseeni

vastuksiini

vastukseesi

vastuksiisi

vastukseensa

vastuksiinsa

Ine

-ssa

vastuksessani

vastuksissani

vastuksessasi

vastuksissasi

vastuksessansa / vastuksessaan

vastuksissansa / vastuksissaan

Ela

-sta

vastuksestani

vastuksistani

vastuksestasi

vastuksistasi

vastuksestansa / vastuksestaan

vastuksistansa / vastuksistaan

All

-lle

vastukselleni

vastuksilleni

vastuksellesi

vastuksillesi

vastuksellensa / vastukselleen

vastuksillensa / vastuksillean

Ade

-lla

vastuksellani

vastuksillani

vastuksellasi

vastuksillasi

vastuksellansa / vastuksellaan

vastuksillansa / vastuksillaan

Abl

-lta

vastukseltani

vastuksiltani

vastukseltasi

vastuksiltasi

vastukseltansa / vastukseltaan

vastuksiltansa / vastuksiltaan

Tra

-ksi

vastuksekseni

vastuksikseni

vastukseksesi

vastuksiksesi

vastukseksensa / vastuksekseen

vastuksiksensa / vastuksikseen

Ess

-na

vastuksenani

vastuksinani

vastuksenasi

vastuksinasi

vastuksenansa / vastuksenaan

vastuksinansa / vastuksinaan

Abe

-tta

vastuksettani

vastuksittani

vastuksettasi

vastuksittasi

vastuksettansa / vastuksettaan

vastuksittansa / vastuksittaan

Com

-ne

-

vastuksineni

-

vastuksinesi

-

vastuksinensa / vastuksineen

Singular

Plural

Nom

-

vastukseni

vastuksesi

vastuksensa

vastukseni

vastuksesi

vastuksensa

Par

-ta

vastustani

vastustasi

vastustansa / vastustaan

vastuksiani

vastuksiasi

vastuksiansa / vastuksiaan

Gen

-n

vastukseni

vastuksesi

vastuksensa

vastuksieni / vastusteni

vastuksiesi / vastustesi

vastuksiensa / vastustensa

Ill

mihin

vastukseeni

vastukseesi

vastukseensa

vastuksiini

vastuksiisi

vastuksiinsa

Ine

-ssa

vastuksessani

vastuksessasi

vastuksessansa / vastuksessaan

vastuksissani

vastuksissasi

vastuksissansa / vastuksissaan

Ela

-sta

vastuksestani

vastuksestasi

vastuksestansa / vastuksestaan

vastuksistani

vastuksistasi

vastuksistansa / vastuksistaan

All

-lle

vastukselleni

vastuksellesi

vastuksellensa / vastukselleen

vastuksilleni

vastuksillesi

vastuksillensa / vastuksillean

Ade

-lla

vastuksellani

vastuksellasi

vastuksellansa / vastuksellaan

vastuksillani

vastuksillasi

vastuksillansa / vastuksillaan

Abl

-lta

vastukseltani

vastukseltasi

vastukseltansa / vastukseltaan

vastuksiltani

vastuksiltasi

vastuksiltansa / vastuksiltaan

Tra

-ksi

vastuksekseni

vastukseksesi

vastukseksensa / vastuksekseen

vastuksikseni

vastuksiksesi

vastuksiksensa / vastuksikseen

Ess

-na

vastuksenani

vastuksenasi

vastuksenansa / vastuksenaan

vastuksinani

vastuksinasi

vastuksinansa / vastuksinaan

Abe

-tta

vastuksettani

vastuksettasi

vastuksettansa / vastuksettaan

vastuksittani

vastuksittasi

vastuksittansa / vastuksittaan

Com

-ne

-

-

-

vastuksineni

vastuksinesi

vastuksinensa / vastuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vastuksemme

vastuksemme

vastuksenne

vastuksenne

vastuksensa

vastuksensa

Par

-ta

vastustamme

vastuksiamme

vastustanne

vastuksianne

vastustansa / vastustaan

vastuksiansa / vastuksiaan

Gen

-n

vastuksemme

vastuksiemme / vastustemme

vastuksenne

vastuksienne / vastustenne

vastuksensa

vastuksiensa / vastustensa

Ill

mihin

vastukseemme

vastuksiimme

vastukseenne

vastuksiinne

vastukseensa

vastuksiinsa

Ine

-ssa

vastuksessamme

vastuksissamme

vastuksessanne

vastuksissanne

vastuksessansa / vastuksessaan

vastuksissansa / vastuksissaan

Ela

-sta

vastuksestamme

vastuksistamme

vastuksestanne

vastuksistanne

vastuksestansa / vastuksestaan

vastuksistansa / vastuksistaan

All

-lle

vastuksellemme

vastuksillemme

vastuksellenne

vastuksillenne

vastuksellensa / vastukselleen

vastuksillensa / vastuksillean

Ade

-lla

vastuksellamme

vastuksillamme

vastuksellanne

vastuksillanne

vastuksellansa / vastuksellaan

vastuksillansa / vastuksillaan

Abl

-lta

vastukseltamme

vastuksiltamme

vastukseltanne

vastuksiltanne

vastukseltansa / vastukseltaan

vastuksiltansa / vastuksiltaan

Tra

-ksi

vastukseksemme

vastuksiksemme

vastukseksenne

vastuksiksenne

vastukseksensa / vastuksekseen

vastuksiksensa / vastuksikseen

Ess

-na

vastuksenamme

vastuksinamme

vastuksenanne

vastuksinanne

vastuksenansa / vastuksenaan

vastuksinansa / vastuksinaan

Abe

-tta

vastuksettamme

vastuksittamme

vastuksettanne

vastuksittanne

vastuksettansa / vastuksettaan

vastuksittansa / vastuksittaan

Com

-ne

-

vastuksinemme

-

vastuksinenne

-

vastuksinensa / vastuksineen

Singular

Plural

Nom

-

vastuksemme

vastuksenne

vastuksensa

vastuksemme

vastuksenne

vastuksensa

Par

-ta

vastustamme

vastustanne

vastustansa / vastustaan

vastuksiamme

vastuksianne

vastuksiansa / vastuksiaan

Gen

-n

vastuksemme

vastuksenne

vastuksensa

vastuksiemme / vastustemme

vastuksienne / vastustenne

vastuksiensa / vastustensa

Ill

mihin

vastukseemme

vastukseenne

vastukseensa

vastuksiimme

vastuksiinne

vastuksiinsa

Ine

-ssa

vastuksessamme

vastuksessanne

vastuksessansa / vastuksessaan

vastuksissamme

vastuksissanne

vastuksissansa / vastuksissaan

Ela

-sta

vastuksestamme

vastuksestanne

vastuksestansa / vastuksestaan

vastuksistamme

vastuksistanne

vastuksistansa / vastuksistaan

All

-lle

vastuksellemme

vastuksellenne

vastuksellensa / vastukselleen

vastuksillemme

vastuksillenne

vastuksillensa / vastuksillean

Ade

-lla

vastuksellamme

vastuksellanne

vastuksellansa / vastuksellaan

vastuksillamme

vastuksillanne

vastuksillansa / vastuksillaan

Abl

-lta

vastukseltamme

vastukseltanne

vastukseltansa / vastukseltaan

vastuksiltamme

vastuksiltanne

vastuksiltansa / vastuksiltaan

Tra

-ksi

vastukseksemme

vastukseksenne

vastukseksensa / vastuksekseen

vastuksiksemme

vastuksiksenne

vastuksiksensa / vastuksikseen

Ess

-na

vastuksenamme

vastuksenanne

vastuksenansa / vastuksenaan

vastuksinamme

vastuksinanne

vastuksinansa / vastuksinaan

Abe

-tta

vastuksettamme

vastuksettanne

vastuksettansa / vastuksettaan

vastuksittamme

vastuksittanne

vastuksittansa / vastuksittaan

Com

-ne

-

-

-

vastuksinemme

vastuksinenne

vastuksinensa / vastuksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tet

tetit

Par

-ta

tetiä

tetejä

Gen

-n

tetin

tetien

Ill

mihin

tetiin

teteihin

Ine

-ssa

tetissä

teteissä

Ela

-sta

tetistä

teteistä

All

-lle

tetille

teteille

Ade

-lla

tetillä

teteillä

Abl

-lta

tetiltä

teteiltä

Tra

-ksi

tetiksi

teteiksi

Ess

-na

tetinä

teteinä

Abe

-tta

tetittä

teteittä

Com

-ne

-

teteine

Ins

-in

-

tetein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tet

tetit

Par

-ta

tetiä

tetejä

Gen

-n

tetin

tetien

Ill

mihin

tetiin

teteihin

Ine

-ssa

tetissä

teteissä

Ela

-sta

tetistä

teteistä

All

-lle

tetille

teteille

Ade

-lla

tetillä

teteillä

Abl

-lta

tetiltä

teteiltä

Tra

-ksi

tetiksi

teteiksi

Ess

-na

tetinä

teteinä

Abe

-tta

tetittä

teteittä

Com

-ne

-

teteine

Ins

-in

-

tetein

tet
tetR
the tet
of tet
in Tet
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; JW300; Europarl.fi-en Tet hallitus tekee työtä. The cabinet is working. Minä olen Tet. Mine is Tet. Tets-hyökkäys. The Tet Offensive. Tet on maaginen geometrinen kuvio. The tet is a magical geometric shape. Katso äitiäsi, Tet. Look at your mom, Tet! Toivon, että tet palaatte takaisin. I hope that you come back. Uskotko, että tet tulevat takaisin? Do you believe that they will come back? Tet on pois päältä en... Jack, the Tet's offline. Tetiksenne on kova. Your tet is hard. Tetiksenne on rikki. Your tet is broken. Show more arrow right

Wiktionary

teth (ninth letter of the Hebrew and Phoenician scripts and the Northwest Semitic abjad) Show more arrow right te +‎ -t From Hebrew טֵית‎ (ṭēth). Show more arrow right

Wikipedia

ṭet
heprealainen kirjain TET
peruskoulussa suoritettava työelämään tutustuminen teatteritaiteen tohtori
TeT tết
vietnamilainen uudenvuoden juhla Tet hyökkäys
hyökkäys Vietnamin sodassa.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tetini

tetini

tetisi

tetisi

tetinsä

tetinsä

Par

-ta

tetiäni

tetejäni

tetiäsi

tetejäsi

tetiänsä / tetiään

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetini

tetieni

tetisi

tetiesi

tetinsä

tetiensä

Ill

mihin

tetiini

teteihini

tetiisi

teteihisi

tetiinsä

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissäni

teteissäni

tetissäsi

teteissäsi

tetissänsä / tetissään

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistäni

teteistäni

tetistäsi

teteistäsi

tetistänsä / tetistään

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetilleni

teteilleni

tetillesi

teteillesi

tetillensä / tetilleen

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetilläni

teteilläni

tetilläsi

teteilläsi

tetillänsä / tetillään

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltäni

teteiltäni

tetiltäsi

teteiltäsi

tetiltänsä / tetiltään

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetikseni

teteikseni

tetiksesi

teteiksesi

tetiksensä / tetikseen

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinäni

teteinäni

tetinäsi

teteinäsi

tetinänsä / tetinään

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittäni

teteittäni

tetittäsi

teteittäsi

tetittänsä / tetittään

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

teteineni

-

teteinesi

-

teteinensä / teteineen

Singular

Plural

Nom

-

tetini

tetisi

tetinsä

tetini

tetisi

tetinsä

Par

-ta

tetiäni

tetiäsi

tetiänsä / tetiään

tetejäni

tetejäsi

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetini

tetisi

tetinsä

tetieni

tetiesi

tetiensä

Ill

mihin

tetiini

tetiisi

tetiinsä

teteihini

teteihisi

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissäni

tetissäsi

tetissänsä / tetissään

teteissäni

teteissäsi

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistäni

tetistäsi

tetistänsä / tetistään

teteistäni

teteistäsi

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetilleni

tetillesi

tetillensä / tetilleen

teteilleni

teteillesi

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetilläni

tetilläsi

tetillänsä / tetillään

teteilläni

teteilläsi

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltäni

tetiltäsi

tetiltänsä / tetiltään

teteiltäni

teteiltäsi

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetikseni

tetiksesi

tetiksensä / tetikseen

teteikseni

teteiksesi

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinäni

tetinäsi

tetinänsä / tetinään

teteinäni

teteinäsi

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittäni

tetittäsi

tetittänsä / tetittään

teteittäni

teteittäsi

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

-

-

teteineni

teteinesi

teteinensä / teteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tetimme

tetimme

tetinne

tetinne

tetinsä

tetinsä

Par

-ta

tetiämme

tetejämme

tetiänne

tetejänne

tetiänsä / tetiään

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetimme

tetiemme

tetinne

tetienne

tetinsä

tetiensä

Ill

mihin

tetiimme

teteihimme

tetiinne

teteihinne

tetiinsä

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissämme

teteissämme

tetissänne

teteissänne

tetissänsä / tetissään

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistämme

teteistämme

tetistänne

teteistänne

tetistänsä / tetistään

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetillemme

teteillemme

tetillenne

teteillenne

tetillensä / tetilleen

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetillämme

teteillämme

tetillänne

teteillänne

tetillänsä / tetillään

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltämme

teteiltämme

tetiltänne

teteiltänne

tetiltänsä / tetiltään

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetiksemme

teteiksemme

tetiksenne

teteiksenne

tetiksensä / tetikseen

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinämme

teteinämme

tetinänne

teteinänne

tetinänsä / tetinään

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittämme

teteittämme

tetittänne

teteittänne

tetittänsä / tetittään

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

teteinemme

-

teteinenne

-

teteinensä / teteineen

Singular

Plural

Nom

-

tetimme

tetinne

tetinsä

tetimme

tetinne

tetinsä

Par

-ta

tetiämme

tetiänne

tetiänsä / tetiään

tetejämme

tetejänne

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetimme

tetinne

tetinsä

tetiemme

tetienne

tetiensä

Ill

mihin

tetiimme

tetiinne

tetiinsä

teteihimme

teteihinne

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissämme

tetissänne

tetissänsä / tetissään

teteissämme

teteissänne

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistämme

tetistänne

tetistänsä / tetistään

teteistämme

teteistänne

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetillemme

tetillenne

tetillensä / tetilleen

teteillemme

teteillenne

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetillämme

tetillänne

tetillänsä / tetillään

teteillämme

teteillänne

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltämme

tetiltänne

tetiltänsä / tetiltään

teteiltämme

teteiltänne

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetiksemme

tetiksenne

tetiksensä / tetikseen

teteiksemme

teteiksenne

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinämme

tetinänne

tetinänsä / tetinään

teteinämme

teteinänne

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittämme

tetittänne

tetittänsä / tetittään

teteittämme

teteittänne

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

-

-

teteinemme

teteinenne

teteinensä / teteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tii

tiit

Par

-ta

tiitä

tiitä

Gen

-n

tiin

tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiihin

tiihin

Ine

-ssa

tiissä

tiissä

Ela

-sta

tiistä

tiistä

All

-lle

tiille

tiille

Ade

-lla

tiillä

tiillä

Abl

-lta

tiiltä

tiiltä

Tra

-ksi

tiiksi

tiiksi

Ess

-na

tiinä

tiinä

Abe

-tta

tiittä

tiittä

Com

-ne

-

tiine

Ins

-in

-

tiin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tii

tiit

Par

-ta

tiitä

tiitä

Gen

-n

tiin

tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiihin

tiihin

Ine

-ssa

tiissä

tiissä

Ela

-sta

tiistä

tiistä

All

-lle

tiille

tiille

Ade

-lla

tiillä

tiillä

Abl

-lta

tiiltä

tiiltä

Tra

-ksi

tiiksi

tiiksi

Ess

-na

tiinä

tiinä

Abe

-tta

tiittä

tiittä

Com

-ne

-

tiine

Ins

-in

-

tiin

tee tii, tiiauspaikka
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles v2018; WikiMatrix; Europarl v7 Ota pyörä tiiltäni. Take the bike from my yard. Tii vai tee? A tee, or some tea, sir? Hän meni tiihinsä. He went into the street. Suuntaan tiillesi. I will head towards your direction. Tiini piti koiristaan. Tiini took care of her dogs. Poika juoksi tiiltään. The boy ran from the path. Huomasin jäljen tiiltäni. I noticed a trace from my footsteps. Katselin tähtiä tiiltäni. I was watching the stars from my balcony. Tii Hii odotti heitä. Tee Hee was waiting. Hän tuli takaisin tiiltään. He came back from the road. Show more arrow right

Wiktionary

(golf) tee (peg) Show more arrow right tiiata tiiaus tiiauspaikka Show more arrow right English tee Show more arrow right

Wikipedia

Tee A tee is a stand used in sport to support and elevate a stationary ball prior to striking with a foot, club or bat. Tees are used extensively in golf, tee-ball, baseball, American football, and rugby. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiini

tiini

tiisi

tiisi

tiinsä

tiinsä

Par

-ta

tiitäni

tiitäni

tiitäsi

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiini

tiitteni / tiideni

tiisi

tiittesi / tiidesi

tiinsä

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihini

tiihini

tiihisi

tiihisi

tiihinsä

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissäni

tiissäni

tiissäsi

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistäni

tiistäni

tiistäsi

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiilleni

tiilleni

tiillesi

tiillesi

tiillensä / tiilleen

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiilläni

tiilläni

tiilläsi

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltäni

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiikseni

tiikseni

tiiksesi

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinäni

tiinäni

tiinäsi

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittäni

tiittäni

tiittäsi

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

tiineni

-

tiinesi

-

tiinensä / tiineen

Singular

Plural

Nom

-

tiini

tiisi

tiinsä

tiini

tiisi

tiinsä

Par

-ta

tiitäni

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

tiitäni

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiini

tiisi

tiinsä

tiitteni / tiideni

tiittesi / tiidesi

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihini

tiihisi

tiihinsä

tiihini

tiihisi

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissäni

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

tiissäni

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistäni

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

tiistäni

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiilleni

tiillesi

tiillensä / tiilleen

tiilleni

tiillesi

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiilläni

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

tiilläni

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiikseni

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

tiikseni

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinäni

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

tiinäni

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittäni

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

tiittäni

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

-

-

tiineni

tiinesi

tiinensä / tiineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiimme

tiimme

tiinne

tiinne

tiinsä

tiinsä

Par

-ta

tiitämme

tiitämme

tiitänne

tiitänne

tiitänsä / tiitään

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiimme

tiittemme / tiidemme

tiinne

tiittenne / tiidenne

tiinsä

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihimme

tiihimme

tiihinne

tiihinne

tiihinsä

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissämme

tiissämme

tiissänne

tiissänne

tiissänsä / tiissään

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistämme

tiistämme

tiistänne

tiistänne

tiistänsä / tiistään

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiillemme

tiillemme

tiillenne

tiillenne

tiillensä / tiilleen

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiillämme

tiillämme

tiillänne

tiillänne

tiillänsä / tiillään

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltämme

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiiksemme

tiiksemme

tiiksenne

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinämme

tiinämme

tiinänne

tiinänne

tiinänsä / tiinään

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittämme

tiittämme

tiittänne

tiittänne

tiittänsä / tiittään

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

tiinemme

-

tiinenne

-

tiinensä / tiineen

Singular

Plural

Nom

-

tiimme

tiinne

tiinsä

tiimme

tiinne

tiinsä

Par

-ta

tiitämme

tiitänne

tiitänsä / tiitään

tiitämme

tiitänne

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiimme

tiinne

tiinsä

tiittemme / tiidemme

tiittenne / tiidenne

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihimme

tiihinne

tiihinsä

tiihimme

tiihinne

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissämme

tiissänne

tiissänsä / tiissään

tiissämme

tiissänne

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistämme

tiistänne

tiistänsä / tiistään

tiistämme

tiistänne

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiillemme

tiillenne

tiillensä / tiilleen

tiillemme

tiillenne

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiillämme

tiillänne

tiillänsä / tiillään

tiillämme

tiillänne

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiiksemme

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

tiiksemme

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinämme

tiinänne

tiinänsä / tiinään

tiinämme

tiinänne

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittämme

tiittänne

tiittänsä / tiittään

tiittämme

tiittänne

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

-

-

tiinemme

tiinenne

tiinensä / tiineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiu

tiut

Par

-ta

tiuta

tiuita / tiita

Gen

-n

tiun

tiuitten / tiuiden / tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiuhun

tiuihin / tiihin

Ine

-ssa

tiussa

tiuissa / tiissa

Ela

-sta

tiusta

tiuista / tiista

All

-lle

tiulle

tiuille / tiille

Ade

-lla

tiulla

tiuilla / tiilla

Abl

-lta

tiulta

tiuilta / tiilta

Tra

-ksi

tiuksi

tiuiksi / tiiksi

Ess

-na

tiuna

tiuina / tiina

Abe

-tta

tiutta

tiuitta / tiitta

Com

-ne

-

tiuine / tiine

Ins

-in

-

tiuin / tiin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiu

tiut

Par

-ta

tiuta

tiuita / tiita

Gen

-n

tiun

tiuitten / tiuiden / tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiuhun

tiuihin / tiihin

Ine

-ssa

tiussa

tiuissa / tiissa

Ela

-sta

tiusta

tiuista / tiista

All

-lle

tiulle

tiuille / tiille

Ade

-lla

tiulla

tiuilla / tiilla

Abl

-lta

tiulta

tiuilta / tiilta

Tra

-ksi

tiuksi

tiuiksi / tiiksi

Ess

-na

tiuna

tiuina / tiina

Abe

-tta

tiutta

tiuitta / tiitta

Com

-ne

-

tiuine / tiine

Ins

-in

-

tiuin / tiin

score pisteet, tilanne, tulokset, partituuri, piste, tiu
tiu
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus.; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Opus Tiu on pahin tuntemani ötökkä. Tiu is the worst bug I know. Valinta hankkia tiu yritykseltä. The decision to purchase the company. He saapuvat tiunaan. They arrive at the tiuna. Polta tiultanne. Burn your stove.. Tiu kasti paapuuriin! Hard a larboard! Vene ei mahdu tiunaan. The boat does not fit in the tiuna. Tiu kasti tyyrpuuriin! Helmsman, hard to starboard. Tiuissa oli jokin.. There was something in the attic.. Puhdasta tiultanne. Clean your stove.. Tiu ei kuule tiultasi ulkoa tulevia ääniä. The owl cannot hear sounds from outside from you. Show more arrow right

Wiktionary

score (quantity of twenty pieces, used mainly of eggs) Show more arrow right Borrowed from Swedish tjog. Show more arrow right

Wikipedia

Tiu
Egyptin esidynastisen ajan faarao. kappalemittana
20 kappaletta (munia)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiuni

tiuni

tiusi

tiusi

tiunsa

tiunsa

Par

-ta

tiutani

tiuitani / tiitani

tiutasi

tiuitasi / tiitasi

tiutansa / tiutaan

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiuni

tiuitteni / tiuideni / tiitteni / tiideni

tiusi

tiuittesi / tiuidesi / tiittesi / tiidesi

tiunsa

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhuni

tiuihini / tiihini

tiuhusi

tiuihisi / tiihisi

tiuhunsa

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussani

tiuissani / tiissani

tiussasi

tiuissasi / tiissasi

tiussansa / tiussaan

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustani

tiuistani / tiistani

tiustasi

tiuistasi / tiistasi

tiustansa / tiustaan

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiulleni

tiuilleni / tiilleni

tiullesi

tiuillesi / tiillesi

tiullensa / tiulleen

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullani

tiuillani / tiillani

tiullasi

tiuillasi / tiillasi

tiullansa / tiullaan

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultani

tiuiltani / tiiltani

tiultasi

tiuiltasi / tiiltasi

tiultansa / tiultaan

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiukseni

tiuikseni / tiikseni

tiuksesi

tiuiksesi / tiiksesi

tiuksensa / tiukseen

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunani

tiuinani / tiinani

tiunasi

tiuinasi / tiinasi

tiunansa / tiunaan

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttani

tiuittani / tiittani

tiuttasi

tiuittasi / tiittasi

tiuttansa / tiuttaan

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

tiuineni / tiineni

-

tiuinesi / tiinesi

-

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Singular

Plural

Nom

-

tiuni

tiusi

tiunsa

tiuni

tiusi

tiunsa

Par

-ta

tiutani

tiutasi

tiutansa / tiutaan

tiuitani / tiitani

tiuitasi / tiitasi

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiuni

tiusi

tiunsa

tiuitteni / tiuideni / tiitteni / tiideni

tiuittesi / tiuidesi / tiittesi / tiidesi

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhuni

tiuhusi

tiuhunsa

tiuihini / tiihini

tiuihisi / tiihisi

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussani

tiussasi

tiussansa / tiussaan

tiuissani / tiissani

tiuissasi / tiissasi

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustani

tiustasi

tiustansa / tiustaan

tiuistani / tiistani

tiuistasi / tiistasi

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiulleni

tiullesi

tiullensa / tiulleen

tiuilleni / tiilleni

tiuillesi / tiillesi

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullani

tiullasi

tiullansa / tiullaan

tiuillani / tiillani

tiuillasi / tiillasi

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultani

tiultasi

tiultansa / tiultaan

tiuiltani / tiiltani

tiuiltasi / tiiltasi

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiukseni

tiuksesi

tiuksensa / tiukseen

tiuikseni / tiikseni

tiuiksesi / tiiksesi

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunani

tiunasi

tiunansa / tiunaan

tiuinani / tiinani

tiuinasi / tiinasi

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttani

tiuttasi

tiuttansa / tiuttaan

tiuittani / tiittani

tiuittasi / tiittasi

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

-

-

tiuineni / tiineni

tiuinesi / tiinesi

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiumme

tiumme

tiunne

tiunne

tiunsa

tiunsa

Par

-ta

tiutamme

tiuitamme / tiitamme

tiutanne

tiuitanne / tiitanne

tiutansa / tiutaan

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiumme

tiuittemme / tiuidemme / tiittemme / tiidemme

tiunne

tiuittenne / tiuidenne / tiittenne / tiidenne

tiunsa

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhumme

tiuihimme / tiihimme

tiuhunne

tiuihinne / tiihinne

tiuhunsa

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussamme

tiuissamme / tiissamme

tiussanne

tiuissanne / tiissanne

tiussansa / tiussaan

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustamme

tiuistamme / tiistamme

tiustanne

tiuistanne / tiistanne

tiustansa / tiustaan

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiullemme

tiuillemme / tiillemme

tiullenne

tiuillenne / tiillenne

tiullensa / tiulleen

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullamme

tiuillamme / tiillamme

tiullanne

tiuillanne / tiillanne

tiullansa / tiullaan

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultamme

tiuiltamme / tiiltamme

tiultanne

tiuiltanne / tiiltanne

tiultansa / tiultaan

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiuksemme

tiuiksemme / tiiksemme

tiuksenne

tiuiksenne / tiiksenne

tiuksensa / tiukseen

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunamme

tiuinamme / tiinamme

tiunanne

tiuinanne / tiinanne

tiunansa / tiunaan

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttamme

tiuittamme / tiittamme

tiuttanne

tiuittanne / tiittanne

tiuttansa / tiuttaan

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

tiuinemme / tiinemme

-

tiuinenne / tiinenne

-

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Singular

Plural

Nom

-

tiumme

tiunne

tiunsa

tiumme

tiunne

tiunsa

Par

-ta

tiutamme

tiutanne

tiutansa / tiutaan

tiuitamme / tiitamme

tiuitanne / tiitanne

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiumme

tiunne

tiunsa

tiuittemme / tiuidemme / tiittemme / tiidemme

tiuittenne / tiuidenne / tiittenne / tiidenne

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhumme

tiuhunne

tiuhunsa

tiuihimme / tiihimme

tiuihinne / tiihinne

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussamme

tiussanne

tiussansa / tiussaan

tiuissamme / tiissamme

tiuissanne / tiissanne

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustamme

tiustanne

tiustansa / tiustaan

tiuistamme / tiistamme

tiuistanne / tiistanne

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiullemme

tiullenne

tiullensa / tiulleen

tiuillemme / tiillemme

tiuillenne / tiillenne

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullamme

tiullanne

tiullansa / tiullaan

tiuillamme / tiillamme

tiuillanne / tiillanne

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultamme

tiultanne

tiultansa / tiultaan

tiuiltamme / tiiltamme

tiuiltanne / tiiltanne

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiuksemme

tiuksenne

tiuksensa / tiukseen

tiuiksemme / tiiksemme

tiuiksenne / tiiksenne

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunamme

tiunanne

tiunansa / tiunaan

tiuinamme / tiinamme

tiuinanne / tiinanne

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttamme

tiuttanne

tiuttansa / tiuttaan

tiuittamme / tiittamme

tiuittanne / tiittanne

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

-

-

tiuinemme / tiinemme

tiuinenne / tiinenne

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept