valmistautuneet |
Adjective, Plural Nominative |
|
Verb, Active voice Indicative Preterite Con negative form of verb Plural |
||
Verb, Active voice Participle with suffix nut Plural Nominative |
||
| prepared for | |
| to prepare | valmistella, valmistautua, valmistaa, valmentaa, valmentautua, harjoitella |
| to get ready | valmistautua, latautua, panna valmiiksi |
| to make | tehdä, saada, suorittaa, luoda, valmistaa, valmistautua |
| to make ready | valmistautua, paikata |
| to ready oneself | varautua, valmistautua |
| prepared to | |
| prepared for the | |
| prepared | |
| preparing for |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
valmistautunut |
|
Par |
-ta |
valmistautunutta |
valmistautuneita |
Gen |
-n |
valmistautuneen |
valmistautuneitten / valmistautuneiden |
Ill |
mihin |
valmistautuneeseen |
valmistautuneisiin / valmistautuneihin |
Ine |
-ssa |
valmistautuneessa |
valmistautuneissa |
Ela |
-sta |
valmistautuneesta |
valmistautuneista |
All |
-lle |
valmistautuneelle |
valmistautuneille |
Ade |
-lla |
valmistautuneella |
valmistautuneilla |
Abl |
-lta |
valmistautuneelta |
valmistautuneilta |
Tra |
-ksi |
valmistautuneeksi |
valmistautuneiksi |
Ess |
-na |
valmistautuneena |
valmistautuneina |
Abe |
-tta |
valmistautuneetta |
valmistautuneitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
valmistautunein |
Singular
Plural
Nom
-
valmistautunut
Par
-ta
valmistautunutta
valmistautuneita
Gen
-n
valmistautuneen
valmistautuneitten / valmistautuneiden
Ill
mihin
valmistautuneeseen
valmistautuneisiin / valmistautuneihin
Ine
-ssa
valmistautuneessa
valmistautuneissa
Ela
-sta
valmistautuneesta
valmistautuneista
All
-lle
valmistautuneelle
valmistautuneille
Ade
-lla
valmistautuneella
valmistautuneilla
Abl
-lta
valmistautuneelta
valmistautuneilta
Tra
-ksi
valmistautuneeksi
valmistautuneiksi
Ess
-na
valmistautuneena
valmistautuneina
Abe
-tta
valmistautuneetta
valmistautuneitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
valmistautunein
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
valmistautuneempi |
valmistautuneemmat |
Par |
-ta |
valmistautuneempaa |
valmistautuneempia |
Gen |
-n |
valmistautuneemman |
valmistautuneempien |
Ill |
mihin |
valmistautuneempiin |
valmistautuneempiin |
Ine |
-ssa |
valmistautuneemmassa |
valmistautuneemmissa |
Ela |
-sta |
valmistautuneemmasta |
valmistautuneemmista |
All |
-lle |
valmistautuneemmalle |
valmistautuneemmille |
Ade |
-lla |
valmistautuneemmalla |
valmistautuneemmilla |
Abl |
-lta |
valmistautuneemmalta |
valmistautuneemmilta |
Tra |
-ksi |
valmistautuneemmaksi |
valmistautuneemmiksi |
Ess |
-na |
valmistautuneempana |
valmistautuneempina |
Abe |
-tta |
valmistautuneemmatta |
valmistautuneemmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
valmistautuneemmin |
Singular
Plural
Nom
-
valmistautuneempi
valmistautuneemmat
Par
-ta
valmistautuneempaa
valmistautuneempia
Gen
-n
valmistautuneemman
valmistautuneempien
Ill
mihin
valmistautuneempiin
valmistautuneempiin
Ine
-ssa
valmistautuneemmassa
valmistautuneemmissa
Ela
-sta
valmistautuneemmasta
valmistautuneemmista
All
-lle
valmistautuneemmalle
valmistautuneemmille
Ade
-lla
valmistautuneemmalla
valmistautuneemmilla
Abl
-lta
valmistautuneemmalta
valmistautuneemmilta
Tra
-ksi
valmistautuneemmaksi
valmistautuneemmiksi
Ess
-na
valmistautuneempana
valmistautuneempina
Abe
-tta
valmistautuneemmatta
valmistautuneemmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
valmistautuneemmin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
valmistautunein |
valmistautuneimmat |
Par |
-ta |
valmistautuneinta |
valmistautuneimpia |
Gen |
-n |
valmistautuneimman |
valmistautuneinten / valmistautuneimpien |
Ill |
mihin |
valmistautuneimpaan |
valmistautuneimpiin |
Ine |
-ssa |
valmistautuneimmassa |
valmistautuneimmissa |
Ela |
-sta |
valmistautuneimmasta |
valmistautuneimmista |
All |
-lle |
valmistautuneimmalle |
valmistautuneimmille |
Ade |
-lla |
valmistautuneimmalla |
valmistautuneimmilla |
Abl |
-lta |
valmistautuneimmalta |
valmistautuneimmilta |
Tra |
-ksi |
valmistautuneimmaksi |
valmistautuneimmiksi |
Ess |
-na |
valmistautuneimpana |
valmistautuneimpina |
Abe |
-tta |
valmistautuneimmatta |
valmistautuneimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
valmistautuneimmin |
Singular
Plural
Nom
-
valmistautunein
valmistautuneimmat
Par
-ta
valmistautuneinta
valmistautuneimpia
Gen
-n
valmistautuneimman
valmistautuneinten / valmistautuneimpien
Ill
mihin
valmistautuneimpaan
valmistautuneimpiin
Ine
-ssa
valmistautuneimmassa
valmistautuneimmissa
Ela
-sta
valmistautuneimmasta
valmistautuneimmista
All
-lle
valmistautuneimmalle
valmistautuneimmille
Ade
-lla
valmistautuneimmalla
valmistautuneimmilla
Abl
-lta
valmistautuneimmalta
valmistautuneimmilta
Tra
-ksi
valmistautuneimmaksi
valmistautuneimmiksi
Ess
-na
valmistautuneimpana
valmistautuneimpina
Abe
-tta
valmistautuneimmatta
valmistautuneimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
valmistautuneimmin
| to prepare | valmistella, valmistautua, valmistaa, valmentaa, valmentautua, harjoitella |
| to get ready | valmistautua, latautua, panna valmiiksi |
| to make | tehdä, saada, suorittaa, luoda, valmistaa, valmistautua |
| to make ready | valmistautua, paikata |
| to ready oneself | valmistautua, varautua |
| brace oneself for | valmistautua, varautua, koota voimansa |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valmistaudun |
|
ii |
valmistaudut |
|
iii |
valmistautuu |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valmistaudumme / valmistaudutaan |
|
ii |
valmistaudutte |
|
iii |
valmistautuvat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valmistauduin |
|
ii |
valmistauduit |
|
iii |
valmistautui |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valmistauduimme / valmistauduttiin |
|
ii |
valmistauduitte |
|
iii |
valmistautuivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen valmistautunut |
en ole valmistautunut |
ii |
olet valmistautunut |
et ole valmistautunut |
iii |
on valmistautunut |
ei ole valmistautunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme |
emme ole |
ii |
olette |
ette ole |
iii |
ovat |
eivät ole |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin valmistautunut |
en ollut valmistautunut |
ii |
olit valmistautunut |
et ollut valmistautunut |
iii |
oli valmistautunut |
ei ollut valmistautunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme |
emme olleet |
ii |
olitte |
ette olleet |
iii |
olivat |
eivät olleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valmistautuisin |
|
ii |
valmistautuisit |
|
iii |
valmistautuisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valmistautuisimme |
|
ii |
valmistautuisitte |
|
iii |
valmistautuisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin valmistautunut |
en olisi valmistautunut |
ii |
olisit valmistautunut |
et olisi valmistautunut |
iii |
olisi valmistautunut |
ei olisi valmistautunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme |
emme olisi |
ii |
olisitte |
ette olisi |
iii |
olisivat |
eivät olisi |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valmistautunen |
en valmistautune |
ii |
valmistautunet |
et valmistautune |
iii |
valmistautunee |
ei valmistautune |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
valmistautunemme |
emme valmistautune |
ii |
valmistautunette |
ette valmistautune |
iii |
valmistautunevat |
eivät valmistautune |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen valmistautunut |
en liene valmistautunut |
ii |
lienet valmistautunut |
et liene valmistautunut |
iii |
lienee valmistautunut |
ei liene valmistautunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme |
emme liene |
ii |
lienette |
ette liene |
iii |
lienevät |
eivät liene |
Singular
i |
- |
ii |
valmistaudu |
iii |
valmistautukoon |
Plural
i |
valmistautukaamme |
ii |
valmistautukaa |
iii |
valmistautukoot |
Nom |
- |
valmistautua |
Tra |
-ksi |
valmistautuaksensa / valmistautuakseen |
Ine |
-ssa |
valmistautuessa |
Ins |
-in |
valmistautuen |
Ine |
-ssa |
valmistauduttaessa (passive) |
Ill |
mihin |
valmistautumaan |
Ine |
-ssa |
valmistautumassa |
Ela |
-sta |
valmistautumasta |
Ade |
-lla |
valmistautumalla |
Abe |
-tta |
valmistautumatta |
Ins |
-in |
valmistautuman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
valmistautuminen |
Par |
-ta |
valmistautumista |
valmistautumaisillaan / valmistautumaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
valmistaudutaan |
ei valmistauduta |
Imperfect |
valmistauduttiin |
ei valmistauduttu |
Potential |
valmistauduttaneen |
ei valmistauduttane |
Conditional |
valmistauduttaisiin |
ei valmistauduttaisi |
Imperative Present |
valmistauduttakoon |
älköön valmistauduttako |
Imperative Perfect |
olkoon valmistauduttu |
älköön valmistauduttu |
Positive
Negative
Present
valmistaudutaan
ei valmistauduta
Imperfect
valmistauduttiin
ei valmistauduttu
Potential
valmistauduttaneen
ei valmistauduttane
Conditional
valmistauduttaisiin
ei valmistauduttaisi
Imperative Present
valmistauduttakoon
älköön valmistauduttako
Imperative Perfect
olkoon valmistauduttu
älköön valmistauduttu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
valmistautuva |
valmistauduttava |
2nd |
valmistautunut |
valmistauduttu |
3rd |
valmistautuma |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net